,De gein die wij hadden omt nooit meer terug Politiek duel in Bordeaux tussen 'haban-Delmas en Servan-Schreiber Bejaarde weduwe in Londen vrijwillig naar gevangenis Oranje-duivelBas Paauwe: 'ACH, IK BEN EEN BEHOORLIJKE VOETBALLER GEWEEST - DE REST IS NIET ZO BELANGRIJK IN ENGELAND: GEDUPEERDE HUIZENBEZITTERS, IN WEST-DUITSLAND STRIJD TEGEN HUURWOEKER rM.TDAO 28 AÜGtJSTÜS 1970 flTHfUl nwnm PAGINA 23 (GPD) Er zyn geweest dat een Nederlands de radio met een verlengsnoer op de eettafel zette om niets de wedstrjjd NederlandBelgië missen. Je zag twee uur lang geen op straat, het Amsterdamse zat propvol mensen die met liederen de nationale vertolkten, koningin Wilhel- liet Churchill, die net op visite even alleen om de aftrap mee kunnen maken. Het gebeurde alle- op 12 mei 1946, de eerste Ne- na de oorlog, werd een complete kermis met toeters en vlaggetjes. „We" de Rode Duivels in met 6-3 de kranten die in die dagen van- de papierschaarste nog maar een paar pagina's uit kwamen daags daarna van de lyriek: het een wonder dat het pu- enthousiast was. Voorvoelde misschien dat er iets ging ge- Klonk daarom het Wilhel- zoo forsch en toch gevoelig bij aanvang? We weten het niet. echter dat er sfeer was, de ech- NederlandBelgië-sfeer". sportredacteur Jubelt zo nog tijdje door en roept dan uit: ziet, onze verguisde middenlinie, „oudemannenhuis", zoals wel is heeft zich bijna den geheelen geweerd op een wijze waar- we groote bewondering hebben. Kuppen hebben we zelden zoo gezien en met zijn buren De en Paauwe verstond hij zich Paauwe, de aanvoerder op 12 1946, woont nu in Heerenveen. is inmiddels 58 jaar, maar heeft hetzelfde gezicht als op de van sportsterren jongens in plus-four in 1946 ver- Hij is nu trainer van het de eerste divisie gepromoveer- Hoeveel hij ook te- de bal aantrapte, Bas Paauwe er zelf als voetballer nooit veel aan verdiend dan een sigaret- na vijftien jaar trouwe bij Feijenoord. Paauwe: ,3egin me niet over oude voetbal, we hadden toch cent. Je had nauwelijks geld zelf een paar behoorlijke voet- te kopen. Maar alles anders. Het spelen ook. Ik wel eens van die oude filmpjes waarop wij voetbalden. Dat allemaal nog erg traag. Ons was ook nog lang niet zo als vandaag de dag". ;al er wel niet meer bijstaan, al 33, dacht ik bij die eerste na de oorlog, werd ik weer rechtshalf. Je dan een stel vrijkaartjes, die die dagen zo kwijt was. Er werd gevochten om bij een interland Je had nog geen betaald en nog geen t.v. Nederland- was elk jaar weer raak. Dui- Nederlanders trokken ook naar Antwerpen voor de uit- Dat kan je nou helemaal meer voorstellen. De mensen bleven moesten het heb- van het radioverslag". Han Hollander kon vóór de van zijn verslag van elke wed- iets geweldigs maken. Tjonge. :e, wat een wedstrijd, zeiden dan als je weer thuis in de t kwam. Het was dan helemaal zo'n geweldige wedstrijd ge- maar ze hadden allemaal Han inder gehoord. Die sleepte de en geweldig mee". was er in die tijd ook veel sfeer bij de wedstrijden. Voor al toen vlak na de oorlog. In Am sterdam zaten ook vreselijk veel Bel gen met vlaggen op de tribune. België was bezet geweest, wij ook, het was allemaal voorbij, er viel al leen vreselijk vreugde te beleven. Dat merkte je duidelijk aan het volk. Je had zelf ook in die oorlog nauwelijks gespeeld. Hoe ging dat. Alleen wat wedstrijden tegen clubs in de buurt. Maar je voetbalschoe nen werden steeds minder en die moest je dan zelf weer repareren. Verlichting was er ook niet. Je train de 's avonds half in het donker. Op de hoeken van het veld stond een rode petroleumlamp. Daar liep je dan maar op af. Iedereen trok zoveel mogelijk helwitte spullen aan. Zo kon je mekaar nog een beetje zien. Anders sjouwde je iemand in een sprint volledig te pletter". „Er kwamen ook altijd veel Duit sers kjjken. Maar ik zorgde wel dat ik niet samen met een Duitser naar het veld liep, want je was in die da gen zomaar een NSB'er. Toch was je de hele oorlog lang als voetballer nog erg populair. Ik heb het ge merkt toen ik naar een werkkamp in Duitsland moest. Na een paar da gen stond in de Nederlandse kran ten: Bas Paauwe dood. Hoe ze daar aan kwamen weet ik niet. In een map heb ik die overlijdensberichten nog wel. Altijd leuk om zoiets te be waren". „Ik zat in een werkkamp, vlakbij Coevorden de grens over. Ik wou er wel uit. Suiker in een sigaret doen, zei een verpleger. Verdomd zonde in die dagen. Je had al nauwelijks siga retten en dan moest je er ook nog suiker indoen. Om hartkloppingen te krijgen. Ik naar de dokter. Die suiker hielp één uur. Ik moest drie uur in de wachtkamer zitten. Nou daar ging m'n truc. Maar ik ben waarschijnlijk zo bang geworden voor die hoge Duitse pieten, dat m'n hart van angst nog sneller ging klop pen dan het met die suiker gedaan had". „Ik kwam vrij. Ik was nog niet de grens over of het ging via chauf feurs als een lopend vuurtje naar Rotterdam. Bas Paauwe is afge keurd en komt naar huis. Dat ken niet, zeiden de Rotterdammers, Basje is voetballer en dan word je niet af gekeurd. En ik was immers ook al lang dood. Langs de weg bij Utrecht kwam ik nog twee meisjes tegen, die riepen: oh, Bas Paauwe. Die dach ten ook dat ik dood was. De Duit sers zijn er toen ook achter gekomen, dat ik ze verlakt had In het kamp werd een extra appèl gehouden. Paauwe is al kapot nog voor hij de grens haalt, riep een mof Toen zat ik alweer in mijn café De Zilveren Bal in Rotterdam". „Ach, veel mensen hadden wel zo iets in de oorlog meegemaakt en dat bierden ze er allemaal uit bij die eerste Nederland—België. Het was allemaal veel anders dan tegenwoor dig. Er was veel meer gejuich. Het Hollands kwartiertje was nog be rucht. Het volk begon dan zo te gil len dat wij in staat waren achter- mekaar een paar goals te maken. Het volk was dan zo in extase dat je boven je normale prestaties uit ging". „Zenuwachtig was ik toen hele maal niet meer. De eerste keer dat ik in Oranjeshirt te velde ging, rilde ik als een riet. Ik schaamde me rot. Maar als al die mensen gaan schreeu wen, vergeet je alles. Zulke toestan den maak je nou alleen nog maar mee als Feijenoord de Cup wint". Mevr. Paauwe„Zo'n wedstrijd was toen een geweldige feestdag. Je ver kleedde je, hoedjes op, het was een complete kermis. Het was helemaal je dag. Je was de hele dag lekker op sjouw". Bas: „Het Nederlands elftal draai de vlak na de oorlog ook nog lek ker. Het was de hoogste eer als je mee mocht doen. Het hoogste wat je in Nederland kon bereiken". Mevr. Paauwe: „Het kijkspel was toen nog veel beter. Ze gingen niet met z'n allen voor het doel liggen. Er werd veel meer open gevoetbald. Véél leuker. Bas: „Na de wedstrijd bleef je lekker gezellig bij mekaar. Eerst een sandwichje, daarna een lekker bor reltje. Nu zitten ze aan een ijsje of een kopje thee. Maar dat borreltje was toch wel verrot gezellig, dat ga randeer ik je. Vóór het diner hebben we sommige jongens wel eens blauw naar het nest moeten brengen Mevr.: „De damee mochten niet bij den we altijd plezier. Voetballen was nog geen zakelijke fabriek" Mevr.: „Bij ons in de straat moest een jongen van Feijenoord in het nationale jeugdelftal meedoen. Hij had toen hij wegging gaten in zijn sokken en rafels aan zijn broek. Met z'n allen hebben we die broek en sok ken snel even gemaakt en hij kon voetballen. Mijnheer, wat zeggen centen dan? Feijenoord is trouwens altijd bijzonder karig geweest. Als je meeging, nooit meer dan twee con sumpties. Als het borreltje er lekker in ging. keken ze meteen op de klok." Bas: „Ach, je had na afloop wel een diner. Het voordeel van Neder - land-België was dan dat die Belgen Nederlands spraken. Want in de ploeg hadden we niet veel geleerden, die het Frans aan konden. Je dronk dan gezellig wat, het was allemaal vriendschappelijk. In het veld was het spel ook lang zo fel nog niet. Hollanders zijn nu mooie jongens ge worden. Ze staan meteen met de vuisten klaar. Ze maken gauw tram melant. Engelsen en Duitsers worden ook wel kwaad, maar ze houden hun mond dicht en dat scheelt. We lairder dan nu. Bas kreeg nooit be keuringen. Sommige jongens gaan nu met de borst vooruit lopen. Bas heeft dat nooit gedaan." Bas: ..Met de officials ging het zo'n diner zijn. We zaten dan ergens naast de liftkoker. Uit die liftkoker kwamen de slaatjes. De jongens zorg den echt wel dat er een stel slaatjes naar de dames gingen. Ach. het was een hele vriendenkring in die dagen Bas: „We speelden enthousiast en dat ziet een mens graag. Ik ben nou ren ook nog niet zo dat we bij 1-0 toen ook veel spontaner. We zaten voorsprong het spel zakelijk gingen aanpakken en de wedstrijd gingen bevriezen. Je voetbalde gewoon door. Nu zit er zoveel aan vast. Die 1-0 voorsprong is financieel zo belang rijk geworden dat ze die ko6te wat kost willen vasthouden. Ze hebben nu lak aan het publiek, dat dit allemaal maar moet aanzien". Mevr.: Je keek toen nog helemaal voor je plezier. Ik was nooit zenuw- oefenmeester en dan heb je wel eens I Bas te velde ging. Ik ken- een jongen die technisch niet zo m n ventJe wel. Ik wist met welk sterk is, maar die zoekt het dan in boutje hij werkte. Maar als hij lang ijver. Dat mag ik wel. Zelf was ik, dacht ik, in mijn tijd een aardige voetballer. Ik kon het behoorlijk. Maar ik was een beetje een pinge laar. Ik gaf niet zo snel een bal af. Dat hebben de spelers hier wel eens gelezen. Als ik roep: niet zo pinge len. dan zeggen ze. maar jij deed vroeger ook niet anders. En daar sta je dan. Maar als je dan op het doel afrende leefde het volk veel meer mee. Verdomme, wat zijn ze te keer gegaan. Nou is dat allemaal anders. Je moet ploeteren om een Nederlands elftal van de grand te krijgen. Wij vonden het een geweldige eer. Maar nu vragen ze eerst.: wat levert het me op? Mevr.: ,.Dat eergevoel heb je van daag de dag niet meer. Als vroeger een jongen mee mocht doen, liep hij 's morgens om vijf uur al op straat. Op van de zenuwen. Je mocht voor Nederland voetballen. Dat heb je nou niet meer. Het is nu allemaal geld, geld, geld". Bas: „Als oefenmeester heb gelukkig niets met de financien te Engelse weduwe, Ronm «c rrnirilli pingelde ging ik wel roepen, man, ouwehoert niet zo. Toch sorry Bas Paauwe, maar Puck van Heel vond ik nog beter. Datzelfde heb je nu ook: Cruyff is erg goed maar per soonlijk zie ik liever Van Hanegem. Voetballers waren toen nog popu- eens in de slaapcoupé. in het bo venste bed lag een official en die wou de koffer van Van Heel het raam uitgooien. We pakten hem toen beet en trokken hem zo de broek van de kont af. Dat kun je tegenwoordig by een official niet meer doen. Maar we hebben toch wel gelachen. Toch blijft je populariteit als voetballer lang hangen. Laatst, was ik in Ermelo in een kampwinkel en vraagt een man: Ben jy nou Bas Paauwe? Ik knik en die man zegt tegen zyn vrouw: zie je nou wel dat het hem is". Mevr.: .Maar die populariteit is destyds niet beloond. Toen wij gin gen trouwen leenden we tweehon- derdvyftig gulden van het grote Feijenoord. Bas voetbalde al vyftien jaar voor Feijenoord. Ze hebben die Bas Paauwe (58) „grootse tijden" tweehonderdvijftig gulden maanden lang met stukjes en beetjes van het salaris van Bas laten afhouden. En dan zeggen ze: Bas zit nu in Hee renveen. Het doet er niet bij welke club je zit. Bas had van Feijenoord ook iets groots kunnen maken Als Je maar materiaal hebt. Daar kopen ze een speler van twee ton, dan kan iedere oefenmeester er wel iets van maken. Daar hoeven ze geen dure buitenlandse jongens voor aan te trekken. Toen Bas in 1946 eindelyk bij Feijenoord wegging kreeg htf een sigarettenkoker. Kun je nagaan wat voor een gemene koker dat het is geweest, want na een paar dagen sloeg het ding zwart uit en ik heb hem met emmers zilverpoets niet meer goed gekregen". Bas: „Ach, ik heb voor m'n eigen het idee dat ik een behoorlyke voet baller ben geweest. De rest is niet zo belangrijk". maken, want ik zou me helemaal rot ergeren. Iedereen wil het onderste uit de kan hebben. Het heeft alle maal niets meer met de hoogste eer te maken. Wy vonden het gewel dig. Ik kreeg een heel klein beetje loonderving. Maar dat moest je eerst nog tot op de cent nauwkeurig voor rekenen. Ze verdienen nu lekker die spelers. Wij hebben geen cent ver diend. Maar de jongens van nu krij gen nooit die geweldige gein die wy altyd gehad hebben. Een glaasje bier maakt het allemaal zo gezellig. De jongens zijn nu rustiger. Maar wjj letten indertijd ook goed op de con ditie. Ik rookte weinig, ik had een café, maar op zaterdagavond ging ik steeds om elf uur naar bed. Maar als we uitgingen met de ploeg had- (Van onze correspondenten LONDEN (GPD) Een 64-jarige mevrouw F.lsie Raum, i6 vrijwillig voor onbepaalde tijd in de vrouwengevangenis van Holloway in Londen opgesloten, om dat zij een bevel van de rechtbank in de wind heeft geslagen. Zy had een gezin, dat een deel van haar wo ning in onderhuur had. op straat ge zet, omdat ze de huur die wettelijk niet mocht worden verhoogd, zó laag vindt, dat zy na de dood van haar man uit werken moest gaan om het hoofd boven water te houden, terwyl de huurders, die nog hetzelfde be drag als zestien jaar geleden betalen, in staat zijn hun beide kinderen naar gegoede scholen te sturen. Me vrouw Raum verklaarde, dat zij niet langer in staat is het gezin te „sub sidiëren". CHABAN-DELMAS (Van onze correspondent" PARIJS (GPD) Wat er woens dag in Bordeaux gebeurd is bewijst dat de vakantie definitief voorbij is. Er moeten nog wel een paar va kantiegangers naar huis terugkomen, maar het politieke leven is in volle gang. Over enkele dagen begint de campagne voor een tussentijdse ver kiezing in Bordeaux. Daar is het plaatsvervangende kamerlid voor eerste minister Chaban-Delmaa ge storven. Om Bordeaux niet voor de Gaul listen verloren te laten gaan heeft Chaban-Delmas zichzelf kandidaat gesteld. Wordt bij gekozen en wil hij eerste minister blijven, dan moet hij onmiddellijk na zijn verkiezing zijn kamerzetel afstaan aan zijn nieuwe plaatsvervanger Als voor naamste concurrent In Bordeaux neeft ChabanDelmas een kandi daat van de niet-oommunistische lin kerzijde, die alle stemmen hoopt te krijgen van de socialisten, de libe ralen en ook van het katholieke cen trum. En misschien ook wel van vele communisten. Chaban-Delmas wordt tevens be streden door Servan-Schreiber. die kort geleden in Nancy in Lotharin gen een zetel heeft veroverd op de Gaullisten. Schreiber heeft aange kondigd dat hjj persoonlijk naar Bordeaux komt om mee te doen aan de verkiezingsstryd. Voor Chaban -Delmas is Schreiber een gevaarlijke tegenstander want. Schreiber zaagt van dik hout planken en schuwt geen enkel modem middel van de publiciteit. Intussen heeft Chaban-Delmas, tevens burgemeester van Bordeaux, een persconferentie gegeven. En daar barstte de eerste bom. Hij kon digde aan, dat Ford een nieuwe fa briek gaat vestigen in Bordeaux, dat daardoor werk zou komen voor tienduizend arbeiders, voor dertig duizend arbeiders als men de aan verwante bedrijven meerekent en dat in totaal honderdduizend men sen in Bordeaux een veilige toe komst tegemoet zouden gaan. Maar tevoren had Ford aan de stad Charlevüle in de Franse Ardennen de vaste toezegging gedaan dat daar de nieuwe fabriek zou komen. Om zich daarop voor te bereiden had Char- leville al vast arbeiderswoningen la ten bouwen en wegen laten aanleg gen. Dat, in Charleville de verslagen heid groot is kan men zich voor stellen. De socialistische burgemeester van Charleville nam Servan-Schreiber in de arm en samen gingen zij naar de persconferentie van Chaban- Delmas. Schreiber is weüsrwaar ka merlid maar hij beschikt nog altyd over zijn perskaart als vroegere hoofdredacteur van het weekblad L'Express Vanzelfsprekend vroeg hij aan de eerste minister om ophelde ringen over deze onverwachte beslis sing van Ford en verlangde dat Charleville schadeloos zou worden gesteld. Niet met vage beloften maar met daden. Chaban-Delsma verwees naar zijn pas gehouden speech, ver ontschuldigde zich by de journalis ten dat hij geen tijd meer had, stond op en verdween naar Parijs waar hij moest deelnemen aan een vergadering van de ministerraad onder voorzitterschap van Pompidou Servan-Schreiber liet zich daardoor niet ontmoedigen, hield een perscon ferentie in het gemeentehuis en ver dedigde de opvatting, dat Ford on der zware druk heeft gestaan van Pompidou en van Chaban-Delmas en rich heeft laten misbruiken voor een verkiezingsstunt. Wat hiervan waar is laten wij in het midden. Maar wel is zeker dat Servan-Sohreiber, die zach een groot stuk kaas van zijn boterham heeft laten eten, er niet de man naar is om zomaar lijdelijk toe te zien. De rechtbank had geëist dat me- I vrouw Raum het gezin moest laten terugkeren. De weduwe, die er een principiële zaak van maakte en hoopt dat door haar actie de Engelse huur wet zal worden veranderd, zei des noods tot aan haar dood toe in de gevangenis te zullen blyven. Lagerhuisleden zyn reeds in bewe ging gekomen om te zien of zy de huurwet, welke alleen degenen die zeer lage huren betalen, beschermt en vaak nadelig kan zyn voor kleine huiseigenaren, kan worden gewyzigd. Huurders kunnen, binnen de gren zen van een bepaalde huurwaarde, indien zy menen dat zy te veel be talen een beroep doen op een spe ciale huurcommissie. Daar kunnen ook huiseigenaren terecht, indien zy vinden dat de huur te laag is. Hoe dan in het geval van mevr Raum is gegaan is niet bekend. In elk geval moet haar woning zich in slechte conditie bevinden, want ze zei dat er meer dan 1000 pond (ongeveer 9000 gulden» nodig is voor reparaties, een bedrag dat ze wegens de te lage huur onmoge- ïyk kan opbrengen. Ook kan ze het huis niet verkopen, zolang er onder huurders in het pand zyn. Haar 24-Jarige zoon John zei het verschrlkkelyk te vinden dat een vrouw van haar leeftyd de gevangenis in moet. Maar de wet op de weige ring een bevel van de rechtbank op te volgen is onverblddelyk. Er is ook geen beroep mogeiyk De bedoeling van de Engelse huur wet is huurders van goedkope wonin gen te beschermen tegen gewetenloze eigenaren. Maar de wet werkt vaak in het nadeel van kleine luiden, die een deel van hun woning hebben on derverhuurd. Het resultaat van deze toestand is, dat velen die een huis bezitten dat voor hen zelf te groot is, weigeren een deel ervan onder te verhuren, met als gevolg dat er byvoorbeeld in Londen honderden etages, ondanks de nypende woning nood, eenvoudig leeg staan. Ook me vrouw Raum, wier huls achttien ka mers telt, verdeeld over vier flats, heeft twee lege etages. Tot zover onze correspondent in Londen. Theorie en praktijk SERV AH-SCHRElBER TENNIS Zaterdag en zondag vindt op de banen van Leimonias (Klein- Zwitserlandde tennisont- moettng plaats tussen de internatio nale clubs van Nederland en Zweaen. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: Evert Schneider, Piet Veentjer, Richard Kasten en Hans X d. Weg. Id W e s t-D uitsland kunnen huurwoekeraars aanstonds tot maxi maal vyf jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld, indien tenminste het bondskabinet de hiertoe door de departementen van Justitie en Wo ningbouw uitgewerkte voorstellen overneemt en parlementair laat be krachtigen en indien ook de praktyk zo mooi wordt als de theorie van de nieuwe bondsrepubliek om eindelyk één van de ergste euvelen des lands krachtdadig aan te pakken, het doet voorkomen. De huidige praktyk. waarby de woningmarkt vry en krap tegeiyker- tyd is, zorgt niet slechts normaal al voor huren die veelal een kwart van het maandeiykse inkomen verslin den, ze staat ook garant voor exces sen die wegens hun veelvuldigheid niet eens meer in de krant komen. En de vorige regering van de grote coalitie tussen CDU en sociaal-demo craten heeft, door ook nog de grote steden tot zogenaamde „witte krin gen" te verklaren waarbinnen elke huurbescherming verviel, het zelf moordpercentage in de bondsrepu bliek omhoog gedreven, nog afgezien van de stille terreur die niet zulk een dramatisch einde vindt. Het nobele streven van het huidige kabinet hieraan een einde te maken, zal volgens sceptici stuk lopen op de Duitse traditie, volgens welke huur ders elgenTyk tot een lagere kaste be horen, tenzy zy onder de geprivi- ligeerden mogen worden gerang schikt. die duizend mark en meer per maand opbrengen. En de eerste rechteriyke uitspraak tegen huur- woeker zal nog moeten vallen. De nieuwe wetsontwerpen bieden daartoe althans de gelegenheid. De regering wil tevens huiseigenaren ver bieden van hun huurders sleutelgcld te verlangen en zy voorziet zelfs in een zekere vorm van huurbescher ming by sociale nood. Het streven van het departement voor de woning bouw is erop gericht in de bonds republiek enkele procenten méér hui zen te laten bouwen dan er werke- ïyk nodig zyn teneinde door het gro tere aanbod de concurrentie in de hand te werken. Voorlopig echter zyn er nog altyd enkele honderd duizenden woningen in de midden klasse te weinig en waar de plannen om de sociale woningbouw geiykty- dig in te krimpen niet van de baan zyn. belooft de antl-huurwoekerwet een luchtkasteel te worden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 29