Leidato wissel-trofee voor de beste sportprestatie Wolfslag: doen beter dan praten De „verbeelding van het slechte Woodstock: drie dagen vrede, muziek en liefde Militair en muzikaal herdenken bevrijding in Taptoe Delft 1970 FellinVs Satyricon: The April Fools verademend filmwerk Gratis ruimte voor Roode Kruis, sportverenigingen en gemeente huishoudshow Weinig angst in spookkasteel Laatste week „SAMEN UIT" Moord in het wassenbeelden- museum VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Leidato-bij dragen in deze krant van onze stadsredac- teuren S. Platteel, Hans Melkert en Hans-Ludo van Mierlo en tekenaar Jacques Mark. Foto's Leidato-op- bouw: LD/Holvast. LEIDEN Twee gekruiste zilveren sleu tels van ieder veertig centimeter zullen van af dit jaar zolang de Leidato blijft bestaan als de „Leidato-trofee" worden uitgereikt aan de man, vrouw, vereniging of instantie, die zich in een bepaald jaar op sportgebied bijzonder heeft onderscheiden. De winnaar van de Leidato-trofee, die een wisselprijs is, krijgt naast een blijvende herinnering aan de prijs een bedrag van duizend gulden. Dit maakte het Leidato-bestuur I gesteld. Hiermee wil het bestuur zijn gistermiddag bekend tijdens een grote belangstelling voor het Leidse bijeenkomst, waarbij een aantal1 sportgebeuren mee tot uiting bren- (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Op een als 'n vestig door politie en marechaussee bewaakte Grote Markt is gisteravond de gene rale repetitie gehouden van de Tap toe Delft 1970. de nieuwste editie in de rij van jaarlijkse militair-muzikale happenings. Vanavond gaat het kleurrijke spektakel officieel van start om dan elke avond (behalve op zondag) tot en met volgende week zaterdag te draaien. Terecht zal het wel weer vele toeschouwers trekken, want het gerekruteerde legertje van amateur- en beroepsmusici biedt een- show, die in zijn bonte verscheiden heid, muzikale kwaliteit en voortref- felyke timing een knap staaltje vak werk is. Het kon moeilijk anders, de 25- jarige herdenking van de bevrijding speelt een belangrijke rol in het ge heel. Verscheidene onderdelen van het zeven kwartier durende program ma kunnen worden gezien als een hommage aan hen, die ons bevrijd den. Daar komt nog bü, dat de Ma rinierskapel van de Koninklijk Ma rine dit jaar een kwart eeuw bestaat, waar al evenmin aan voorbij kon worden gegaan. De mariniers dezer dagen toch al in het nieuws ko men op de Delftse Markt nog eens extra in de felle schijnwerpers te staan. Daarbij wordt door de plech tige speaker een brokje militair-mu zikale geschiedenis weggegeven, waar uit duidelijk blijkt, dat de geünifor meerde muzikanten in de loop der jaren een byzondere stimulans heb ben gegeven aan de burger fanfare- en harmoniekorpsen, waarvan ons land er heden ten dage nog steeds 3.500 telt. Die alles bij elkaar een stuk vrye tijdsbesteding vertegen woordigen, waarvan de waarde nau welijks te peilen is. Dit aspect mag mede bepalend zyn voor de waardering, die men kan op brengen voor het goed gecomponeerde muzikale visitekaartje van de onder delen van onze strijdmacht, dat dezer dagen in Delft weer wordt aangebo den. De muziek wordt ditmaal gegar neerd met horlepiep dansende mar- va's en matrozen, met langs touwen van de hog etoren afglydende com mando's, met fakkel- en vlaggendra gers, met 'n eenzame, maar gul met applaus overgoten Britse doedelzak blazer en zowaar met een Haags bur gerkoor, dat in de finale een sonoor „Land of Hope and Glory" ten ge hore brengt, geassisteerd door maar liefst vier muziekkorpsen. Een finale overigens, die na het vele spektacu- laire voorafgaande, nogal statisch aandeed, maar de totaalindruk toch niet ten kwade kan beïnvloeden. topsporters uit Leiden waren uit genodigd. De Leidse Sportstich ting zal op verzoek van het Lei dato-bestuur een jury samenstel len, die de prijs zal moeten toe kennen. Voor de trofee komen niet alleen mensen of verenigin gen uit Leiden, maar uit de hele agglomeratie in aanmerking. Verder maakte het Leiaato-bestuur bekend, dat zaterdagmorgen meteen na de opening, twintig vliegtuigen van Reclamair (een afdeling van Martin Air Charter) met boodschap pen van particulieren en bedryven over de Groenoordhal zullen vliegen. Door een voortdurend contact met de vliegtuigen zal het mogelyk zyn de vliegtuigen enkele minuten na het gewenste tijdstip (meteen na de opening door burgemeester Van der Willigen) over te laten vliegen. De gvlucht wordt dan cir^elgewys voort gezet over de gehele agglomeratie, tot Hillegom en Den Haag. Voor Recla mair is deze vlucht een enorme uit daging. Men verwacht dat deze vlucht de geschiedenis in zal gaan als een van de sterkste staaltjes van de reclame luchtvaart. Grote moei lijkheid bij de organisatie van deze vlucht was. dat de vliegtuigen, die naast elkaar zullen vliegen, een groot deel van het luchtruim nodig zullen hebben. Om niet in moeilijk heden te komen met andere vliegtui gen is het luchtverkeer op de vlieg- havens Valkenburg en Ypenburg ge durende de twee-en-een-half uur, dat de reclame-vliegtuigen in de lucht zyn, stilgelegd. Om de opdracht te kunnen uitvoeren heeft Reclamair dertien vliegtuigen met piloten van uit Duitsland moeten charteren. gen. Er bestaat een kans dat de steun van de Leidato aan de sport niet alleen by de Leidato-trofee en de gratis standruimte zal blijven. Van de zijde van het Leidatobestuur werd de mogelijkheid geopperd, dat er later misschien nog bepaalde sub sidies verleend zullen worden. Een bindende afspraak wilde men daar echter nog niet over maken. Voor de beste sportstand stelt het bestuur een prijs van honderd gul den beschikbaar, voor de tweede prijs is een bedrag van vyftig gulden uitgetrokken. De Leidse Sportstich ting heeft een zelfde bedrag voor de derde prijs uitgeloofd. Roode Kruis By de vele inzendingen van bedrij ven, verenigingen en instellingen zal ook die van de Leidse afdeling van het Roode Kruis zijn, die een dezer dagen haar honderdste verjaardag hoopt te vieren. In de stand zullen met de hand vervaardigde produk- ten te koop worden aangeboden. Deze zijn door patiënten, meest chronische zieken die thuis verpleegd worden, gemaakt. Er zal een grote verscheidenheid van artikelen zijn, zoals borduurwerk, breiwerk, mo zaïek, etc. De opbrengst van de arti kelen komt ten goede aan de afde ling Welfare van het Roode Kruis, dat daarvoor weer nieuwe materialen aanschaft. c L i' De afdeling voorlichting van de oubsidie gemeente zal op de beurs met een Tijdens de Leidato zullen in de kleine hal naast de Groenoordhal vele sportverenigingen bijna onaf gebroken demonstraties geven. In deze kleine hal hebben de sport clubs ook stands, die het Leidato- eigen (ook weer gratis ter beschik king gestelde) stand aanwezig zijn. Hier zal aandacht besteed worden aan de Stedelijke Fabrieken voor i gas en electriciteit. Er zal voorlich ting gegeven worden over de fabrie ken en gewezen worden op nuttige bestuur gratis ter beschikking heeft veiligheidsmaatregelen. In de stand zal een aantal machines tentoonge steld worden. Ook in de stand van Uitzend bureau Actief zal een machine te zien zyn: men kan er door te druk ken op een knop van een computer een boodschap laten overbrengen. Het uitzendbureau heeft ervoor ge zorgd, dat het een prettige bood schap kan zijn: u hebt een schrijf machine of iets anders gewonnen. Ook in de stand van het Leidsch Dagblad een machine: een druk pers, die tweemaal per dag een editie van het door het Leidsch Dagblad uit te geven Leidato Dagblad zal drukken. LEIDEIN Voor het maken van een praatje met de voorzitter van de Leidato is men bij de heer Jan Wolfslag aan het verkeerde adres. Deze beweeglijke man, die in de Leidato voorbereidingstijd overal en nergens te vinden is, stelt zich op het standpunt, dat DOEN beter is dan lang PRATEN. Een gedachte gang. waarvan alle leden van het Leidato-comité „het is een team, dat zich voor de volle honderd pro cent inzet" steeds meer overtuigd zijn geraakt. Zy praten een kwestie op één avond uit en dan moet er ook iets positiefs uit te voorschijn komen. Neem nou b.v. de plaatsing van een copie van de „Mayflower" in het water voor De Waag in dit Pilgrims Fathersjaar, aldus Leidato's voorzit ter. Het idee een vrij kostbaar ob ject was in tien minuten geboren, de uitwerking ervan kostte nog geen halve vergadering. Een bestuurslid kreeg de opdracht en de boot lag op tyd in het water. Indien er in ons comité alleen maar gesproken werd, dan kwam er weinig tot stand. Dit geldt ook voor de komende i een pendeldienst: Groenoordhal Leidato. die in de kring van het beurswezen in de loop der jaren voor velen een begrip is geworden. Ieder jaar weer proberen wij iets goeds te brengen, waarbij de belangen van de consument preveleren. De Leidato, zo stellen wy ons voor. moet steeds veranderen omdat de gehele structuur van de detailhan del verandert. Met deze structuur wijziging is bij de komende beurs ter dege rekening gehouden. En dan moeten wij het niet van praten heb ben wij moeten waar maken het geen wy voor ogen hebben, dienst verlening aan de consument. Station en de royale parkeergele genheid hebben zi. daartoe veel bij gedragen. Het komt er niet meer op aan, zo is zijn redenering, waar men een evenement organiseert al is het aan de rand van de stad als men maar zorgt voor voldoende par- keercapaciteit. En die is rond de Groenoordhal ruim voldoende aan wezig. ..Met de auto voorgereden, is men binnen de minuut binnen". Binnenstad Men praat (al weer dat praten) veel over een oplossing voor de bin nenstad, waar het zo moeilijk is de Groenoordhal auto kwijt te raken, het verkeer vaak in de knoop zit en waar het moeilijk Over de huidige plaats van de Lei-1 is een evenement te organiseren, al- dato: de Groenoordhal, laat de heer Wolfslag zich zeer enthousiast uit, waarby hy afgaat op het aantal be zoekers (bijna 70.000) dat het vorig jaar het was toen een experiment de beurs bezocht. Het rijden van dus onze zegsman. Overkluis, zo is zijn visie, de Nieuwe Ryn en de Apothekersdijk en op dat moment krijgt Leiden weer zyn levenskansen. Laten wy er toch voor oppassen dat de binnenstad niet dood bloedt. LUXOR Het Leidse hippie volkje kan deze week zijn hart op halen in het theater aan de Sta tionsweg. „Woodstock" (drie dagen van vrede, muziek en., liefde) is een bijna drie uur durende kleu renfilm, die eigenlijk niemand van de jeugdige „incrowd" mag missen. Het is de (filmtechnisch bijzonder knappe) reportage van het (tot nog toe) „grootste pop-gebeuren aller tijden", dat vorig jaar in het Ame rikaanse stadje Bethel plaatsvond. Ongeveer 500.000 jongeren maak ten „The Woodstock Music en Art Pair" tot een onvergetelijk pop festival, dat als religie mag wor den beschouwd van een „nieuw A- merika". Het Amerika van de vreedzame Jeugd. „Woodstock" waarin o.a. Joan Baez, Arlo Guthrie, Sly and de Family Stone, Richie Havens, The Who, Country Joe and the Fish, John Sebastian, Santana en Joe Cocker is het begin (van een nieuwe muziekfilmcultuur en gene ratie) èn „het einde". Een film, die velen (en niet alleen de jongeren) zal boeien, maar toch ook (en niet alleen de ouderen) niet geheel zal bevredigen. Want daarvoor was de popromantiek van het Woodstock- festival èn van regisseur Michael Wadleigh te mooi, te pril en te on bedorven. Daarvoor ook is de reali teit van het „nieuwe, vreedzame A- merika" nog te ver af. Drie uur vrede, muziek, en lief de zal voor velen deze week in het Luxor-theater echter wél een be levenis zyn. Joe Cockereen van de vele popsterren in „Woodstock". CAMERA Griezelfilms moeten zich, vooral als het Engelse zyn afspelen in kastelen. „Het kasteel van de 1000 angsten" is zo'n ty pisch „spookkasteel" zoals we die uit de boekjes van Edgar Allen Poe kennen. Mensen die zomaar ver dwijnen, ramen die openslaan. Het blykt echter allemaal nogal mee te vallen want achter al dit spook- gedoe, gaan drie mensen van vlees en bloed schuil, die het alleen maar voorzien hebben op het land goed. Het geijkte verhaal voor een matige film. Sir Richard keert met zyn nieu we bruid, zijn eerste echtgenote overleed vier jaar geleden, naar het landgoed terug. Tijdens zijn af wezigheid zijn enige misdrijven ge pleegd. waarvan de dorpsbewoners hem beschuldigen. Er volgt een moeilijke tyd voor het jonge paar als de „dubbelganger" steeds weer opduikt en zeer onaangename si tuaties veroorzaakt. Het wordt een ingewikkelde zaak, waarvan Ri chard byna krankzinnig wordt. Het is de nieuwe echtgenote van Sir Richard, die tenslotte de laatste sluiers van de zaak oplicht als zy de imbeciele tweelingbroer van haar man neerschiet. De andere daders, Diane, zuster van Richards eerste vrouw en Seymour, de zo trouw lykende rentmeester, die het hele spelletje heeft bedacht, komen snel aan hun einde. STUDIO „Samen uit, samen thuis" gaat de laatste week in. Er zullen overigens nog maar weinig Leidenaars zyn, die de film niet gezien hebben, want deze spectacu laire De Funès-comedie is reeds voor de derde keer in Leiden en heeft nu al weer vyf weken achter de rug. Zonder twyfel is het een van de meest geslaagde rolprenten van de Franse komiek, al krygt hij daarbij steun van de flegmatieke Brit Terry Thomas en de andere Franse komiek Bouvril. Het gaat om Engelse soldaten die in een vliegtuig boven Frankrijk worden neergeschoten door de Duitsers Totdat de Engelsen zijn ontkomen ls het een aaneenschakeling van komische situaties. LIDO Federico Pellini heeft zich in zijn films steeds verder ont hecht van de menselijke realiteit waarin wij leven. Tussen La Dol ce Vita en Satyricon gaapt met recht 'n kloof van 10 jaar. Er is nog slechts een flauwe herkenbaarheid van de thematiek, maar waar Dol ce Vita duidelijk gedateerd was in het Rome van de jaren vijftig, heeft Fellini in Satyricon ook die concessie niet meer gedaan. Saty- REX Het is al weer heel wat jaartjes geleden, dat de film voor het eerst het instituut van het was senbeeldenmuseum aangreep om een thrillerachtig griezelstuk of, zo men wil, een griezelig thrillerstuk te maken. Na korte tyd bleek het een geheide succesformule te zyn en in de loop der Jaren is er heel wat afgegriezeld in het schemer donker van het wassenbeeldenmu seum. „Moord in het wassenbeeldenmu seum," dat in het theater aan de Haarlemmerstraat draait, is het zoveelste produkt in dit genre dat de markt bereikt. Dit keer fun geert als opper-griezel een gri meur van een grote filmmaat- schappü; een man die, door een ernstige verminking aan zyn ge zicht, zijn omgeving door en door haat. Hy laat bekende acteurs en actrices verdwynen en stelt hen vervolgens met behulp van een duister chemisch procédé in zyn museum ten toon. Maar dat laatste beseft natuurlyk niemand. De gri meur is een wat wilde knakker, subtiliteit is bepaald niet zyn sterkste punt. Maar hy haalt toch wel voldoende stuitende steekjes uit om een lekker potje te kunnen griezelen. En daar gaat het tenslot te om. Met het slot hebben de ma kers niet goed raad geweten dat is dan ook heel slapjes. ricon is de verbeelding van de men- selyke slechtheid, van verdorven heid, moordzucht, hebzucht, wel lust, sadisme, walging. Zy vormen de rollen: de spelers zyn slechts de figuren die een en ander tot leven moeten brengen. En dat alles in beweging gezet door de meester zelf, door Fellini, die in elke secon de van deze film aanwezig is. De onthechting is des te nadruk- kelyker omdat Fellini zyn Jongste film heeft gesitueerd in het Rome van rond onze Jaartelling, met Ro meinen, die weliswaar voorouders zyn van de Italianen van nu, maar uit een andere beschaving, zyn verdorvenen missen daardoor ook elk greintje van onze christeiyke beschaving. Van enige barmhartig heid is geen sprake. Van een verhaal evenmin. Wel van beelden in kleuren, die door filmer Fellini zo zyn gezien, dat zy beurtelings doen denken aan Rembrandt en El Greco. Satyri con is een nachtmerrieachtige film. Desondanks boeiend na een traag begin tot het abrupte einde. Een film ook die discussies zal uitlokken en kykers ontredderd achterlaat Voor deze kyker rest voor alles de vraag: wat zal Felli ni nog kunnen maken na deze Sa tyricon, waarin hy zyn thema zo heeft weergegeven? Hy lykt te zyn uitverteld. Voor liefhebbers van het fenomeen film is deze Fel lini in elk geval een gebeurtenis die gezien moet worden. 99 99 TRIANON „The April Fools" is weer eens een verademend stukje filmwerk temidden van het vele middelmatige werk dat de laat ste zomerweken de bioscopen aan deed. Een simpel liefdesverhaaltje op een briljante wyze uitgewerkt met een paar acteurs en actrices die hun werk verstaan. Zo is er byvoorbeeld Jack Lem- mon, de schuchtere makelaar, die plotseling een flinke promotie maakt en door zyn directeur wordt uitgenodigd op een mondaine par ty. Temidden van alle vreemde vo gels voelt makelaar Brubaker zich byzonder opgelaten. Hy blykt steeds opnieuw 'n niet geaccepteerd bui tenbeentje te zyn die nergens aan sluiting weet te vinden. Temidden de drinkende, rodde lende, lachende en kussende me nigte ontdekt hy plotseling een knap vrouwtje dat even alleen schynt te zyn als hy. Wanneer hy haar iets te drinken wil aan bieden, stelt ze onmiddeliyk voor dat ergens anders op een rustige plaats te doen. Directeur Gunther geeft Bruba ker de sleutels van zyn club om daar verder de avond en de nacht door te brengen. Het is daar echter een even grote chaos en het tweetal komt in contact met een ouder echtpaar dat het tweetal uitnodigt naar hun kasteel te komen. Makelaar Brubaker ontdekt uit gesprekken met het meisje dat ze getrouwd is, maar dat haar man geen enkele aandacht meer voor haar heeft en zich uitsluitend ver diept in zyn beleggingen. Brubaker voelt zich eigenlyk precies zo want zyn vrouw neemt nauwelyks notie van hem en is de hele dag bezig het huis te verbouwen en in te richten. Het meisje Catherina (Catherine Deneuve) vertelt hem dat ze haar man zal verlaten en naar Parys zal vertrekken. Al gauw neemt Brubaker dezelfde beslissing Maar dan pas ontdekt hy dat het weg gelopen vrouwtje de echtgenote van zyn nieuwe directeur is. Bruba ker komt ondanks die ontdekking niet terug op zyn besluit. Hy ver trekt zy het na veel moeiiyk- heden overwonnen te hebben met Catharina op weg naar Parys.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21