„Geen bestand, als Israël alles an tevoren zou hebben geweten' goeie tip uour'n dagtrip nuTomusEum LEiDscHEnonm Karssen niet terug in Bodegraafse college 50 jaar bij Varossieau R.K. blad in Engeland verwijt Rome feiten te verdoezelen. Mevrouw Meir hamert op rechtstreeks contact met Arabieren J. Venne ieuwkoops 8000ste Tactische zet"? rontrustende htemitgaiig ïerikaanse en ritse vloten Turkse oudheden naar museum in V.S. gesmokkeld H. Kolman nieuwe voorzitter Altior Per jeep van Rwanda naar Bodegra ven De nZH bust u er heen. Dagelijks (jDAO 38 AUGUSTUS 1970 LEID8CH DAGBLAD PAGINA 11 iL AVIV, CAIRO, AMMAN (AFP, AP, Reuter) De Ira- he premier mevrouw Golda Meir heeft gisteravond voor ievisie verklaard, dat Israël nooit akkoord zou zijn gegaan de vredesbesprekingen als het had geweten dat Egypte niet zou houden aan de bestandsovereenkomst, e besprekingen met dr. Jarring zijn nog niet werkelijk men. Daarom is het heel natuurlijk dat onze onderhande- Josef Tekoah, naar Jeruzalem is gekomen voor overleg •t ontvangen van nadere instructies", aldus de premier. Egyptenaren moeten zich be- rerklaren vrede met de staat te sluiten", aldus mevrouw „Als dit niet het doel van het met dr. Jarring is, dan heb- 8 onderhandelingen geen zin", niet te weten of president echt vrede wil of dat zijn irden van het plan-Rogers al- naar een tactische zet is ge- De premier verwierp niet de de procedure van indirecte be ugen in de eerste fase, maar er toch op, dat een vredes- g aleen kan worden gesloten t partijen tegenover elkaar Tot zover mevrouw Meir. il heeft gisteren opnieuw Cairo beschuldigd het bestand in [idden-Oosten te hebben ge len. Het was de zesde Israëli- «schuldiging in 20 dagen. En- iren nadat Israël een Egvpti- lacht. over schending door Is- d tegengesproken, deelde een re woordvoerder in Tel Aviv it Egypte doorgaat met het versterken van de raketinstallaties in het gebied van het Suezkanaal. Twaalfduizend Volgens Israëlische kringen zouden nieuwe voorraden Russisch? wapens - waaronder raketten, vliegtuigen en artillerie in Cairo zijn aangeko men. Hoewel deze wapenleveranties krachtens de bestandsovereenkomst niet verboden zijn, is men in Israël van oordeel dat de wapens en de be standsschendingen twijfel doen ont staan aan de oprechtheid van de Egyptische bedoelingen ten aanzien van het zoeken naar vrede bij het overleg dat thans in New York plaats vindt. Volgens Israëlische in lichtingen zouden er nu 12.000 Rus sen in Egypte zijn. De helft van hen zou zich in het gebied van het Suez kanaal bevinden. Egypte heeft gisteren bij de Ame rikaanse regering en de bestandsor ganisaties geprotesteerd over ..Israëli sche schendingen" van het bestand zo meldde het officieuze blad Al Achram vanochtend. Volgens het blad werd deze tweede Egyptische protest nota binnen 'n etmaal gisteren over handigd aan het hoofd van de Ame rikaanse diplomatieke betrekkingen In Cairo. Het blad gaf geen bijzon derheden over de beweerde schen dingen. „De Egyptenaren hebben alleen maar met het bestand ingestemd om dat te bereiken, waarnaar zij al drie jaar streven: de vernietiging van Is raël". Dit zei de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, gister avond in Tel Aviv tot een Ameri kaanse afvaardiging van het Ver enigde Joodse Fonds. „De huidige situatie wordt gekenmerkt door het feit dat 20 dagen na het van kracht worden van het bestand de Egypte naren de voornaamste bepaling van het akkoord blijven schenden", aldus de minister. Volgens hem kan Is raël voor zijn veiligheid blUven zor gen als Amerika daartoe de midde len blijft verschaffen. Egpyt rschuwt e waa De Egyptische minister van Voor lichting. Heykal. heeft Israël in het gezaghebbende blad ..Al Achram" er voor gewaarschuwd dat de crisis in het Midden-Oosten nooit opgelost zal worden als er geen einde komt aan de bezetting van de Arabisohe ge- bieden. Maar. aldus Heykal. Israël zal zich niet uit deze gebieden terug trekken en zijn uiterste best doen om de huidige vredesbesprekingen onder auspiciën van VN-bemiddelaar Jar ring te saboteren Een duidelijke po ging tot sabotage zijn volgens hem de beweringen dat Egypte nieuwe ra ketbases inricht en daarmee het be stand schendt De Palestijnse commandoleider Jasse Arafat is gisteren in de Jor daanse hoofdstad Amman aangeko men om daar 'n spoedvergadering van de Palestijnse Nationale Raad by te wonen. Het is de bedoeling van deze revolutionaire instelling er alle Pa- lestijnen van te doordringen dat men de Palestijnse zaak moet steunen hetgeen om. inhoudt dat men zich dient te verzetten en blijven verzet ten. tegen de stichting van een „Pa lestijnse staat". In het blad Al Fatach". d? kr~n van de commando-organisaties, zijn welgestelde Palestijnse srondbezitterf. die in de bezette gebieden wonen, ei gisteren van beschuldigd dat zij pro paganda maken voor het komen tot een vreedzame regeling van het grote gesohil. Tot die „ontrouwen" beho ren Anwar Moesseibech. Jordaans oud-minister van Buitenlandse Za ken. en Anwar el Chatieb. oud-gou verneur van de stad Jeruzalem. DEN (AP) Terwijl de Sow- ische marine in sterkte blijft len duurt de aftakeling van de lanse en de Britse marine aldus waarschuwt het nieuwe ek van „Jane's Fighting Ships", et voorwoord schrijft hoofdre- Raymond Blackman dat er liaatsen meer zijn om zich te uilen voor de hamer en sikkel. iyet-Unie is op weg de groot- cht ter zee te worden. De be- voor de Amerikaanse marine zelfs niet voldoende compen- voor de normale veroudering vloot „waarvan een veront- groot deel gebouwd werd in llogsjaren 1939'45". De uit- ig van de Sowjetrussische loopt parallel met de gewel- litbreiding van de Russische ardijvloot welke groeide van chepen van in totaal 2.3 mil- n in 1955 tot 7,000 schepen van al 16 miljoen ton in 1970. „De iing van de gevechtsvloot is uider spectaculair geweest, spe llet eind van de jaren '60. wjet-Unie volstaat niet meer nabouwen en voorbijstreven. ?ft zelf het initiatief genomen ngt nieuwe typen. iowjet-Unie heeft daarbij niet Belangstelling voor de Middel- Zee. haar activiteit strekt zich alle zeven zeeën en wel zo ït terecht de vraag mag wor- steldwie is nu de politie- an de wereld?" BODEGRAVEN Wethouder C G. Karssen zal dinsdag niet als zo danig in de Bodegraafse raad worden herkozen. Gisteravond is door KVP, CHU en VVD besloten de heer W ANKARA <AP> De Turkse rege- ring onderzoekt op het ogenblik ol het Metropolitan Museum in New York gesmokkelde Turkse antiquitei- j ten heeft aangekocht, waaronder gouden voorwerpen uit de tijd van I Koning Croesus De Turkse ambassade in Washing ton heeft opdracht gekregen om de berichten te controleren als zou hetl museum onlangs een gehele collectie hebben gekocht van uit Turkije ge smokkelde antiquiteiten Een functionaris deelde mee dat indien deze berichten juist blijken te zijn, Turkije teruggave zal eisen van de gehele collectie Hij zei dat de ge smokkelde oudheidkundige voorwer pen afkomstig waren uit graven uit het oude Lydië, waar Koning Croe sus 2500 jaar geleden de eerste mun ten liet slaan. De Turkse wet verbiedt de uitvoer van oudheidkundige schatten, maar de grote hoeveelheid antiquiteiten in Turkije, waar eens de culturen van Hittieten, Lydiërs, Phrygiërs, Grieken Romeinen en Byzantijnen bloeiden, oefenen een grote aantrekkingskracht uit op de smokkelaars. Jongeneel <CH) als wethouder te, stemmen. Door deze beslissing, die eindelijk duidelijkheid brengt in het beraad, dat vele weken heeft geduurd, is het doek gevallen over de wet houdersloopbaan van de heer C. G. Karssen. die sinds 1952 als wethou der en loco-burgemeester het Bode graafse gemeentebeleid mede heeft helpen bepalen. De heer Jongeneel zal dinsdag kunnen rekenen op 8 van de 15 stem-1 men. namelijk 3 KVP, 3 CHU en 2 j VVD. De kandidatuur van wethou- der Karssen zal de steun krijgen van 4 ARP, 2 PvdA en 1 SGP. wat dus precies één stem te weinig zal zijn. Na afloop van het beraad tussen KVP, CHU. PvdA en VVD verklaar de de PvdA-fraktie in de heer Jon geneel geen beter aanvaardbare kan didaat te zien en daarom zijn kandi datuur niet te zullen steunen. De PvdA heeft volledig vertrouwen in de heer Karssen en is er van overtuigd dat hij. mocht zijn gezondheid dat eisen, zelf tussentijds zijn ambt zal neerleggen. Dat vertrouwen bleek bij de KVP niet aanwezig. Deze fraktie stelt in een verklaring dat naar haar mening de AR als grootste fraktie een wet houderszetel dient te bezetten. Daar de heer Van Dam <ARt op dit mo ment een wethouderszetel niet zou aanvaarden, terwijl de heer Jonge-1 neel dat wel zou doen, heeft de KVP besloten de heer Jongeneel te stem men. De KVP heeft aan de heer Kars sen, met het oog op de continuiteit in het beleid van B en W. verzocht zijn zetel na twee jaar beschikbaar te stellen. Reden tot dit verzoek is i dat de burgemeester over drie, jaar met pensioen gaat en wethouder v. d Heijden te kennen heeft gegeven zich over vier jaar te willen terugtrekken, tenzij de KVP dan geen andere kpn- didaat mocht hebben Daar de heer Karssen. na overleg met zijn fraktie, niet bereid bleek zich aan deze termijn van twee jaar te binden, heeft de KVP zich genood zaakt gezien de steun aan de AR- kandiclaat te onthouden De KVP te kent hierbij nog aan. dat g?en en kel ander belang dan de goede be stuurbaarheid van de gemeente bij haar beslissing een rol heeft gespeeld. ALPHEN AAN DEN RIJN De j heer J. Venne. die gisteren zijn gou- i den jubileum als personeelslid van 1 Varossieaulakfabrieken n.v. vierde, is in de fabriekskantine flink in het zonnetje gezet. Bij deze huldiging. I die tegelijk een afscheid was, was d® hele familie Venne aanwezig De heer Venne trad op 17-jarige leeftijd 1 als Jongste bediende bij Varossiau in dienst en heeft zich nu een sleutel positie in het verkoopapparaat ver worven. De heer A. H. C. van Wersch schetste in zijn toespraak de intro ductie van Historex in 1950. waar van de jubilaris de organisatie in handen had. Hii regelde de ontvangst van groepen schilderspatroons uit het hele land. Deze taak. waarin het contact met de klant lag en nem zeer inspireerde, leidde tot zyn nieu- I we functie (vertegenwoordiger) in d® onderneming. De heer Venne kreeg tien jaar ge leden bij zijn huldiging wegens zijn 40-jarig dienst jubileum uit handen van de heer Van Wersch de zilve ren ere-medaille verbonden aan d® Orde van Oranje Nassau en de gou den medaille van de Vereniging van Verffabrikanten. Nu mocht hij van de directie een geschenk onder cou vert in ontvangst nemen. De heer G J Captyn. adjunct-di- retceur van de gezamenlijke verkoop organisatie van Varossieau en Vettp- winkel. betrok in de huldiging ook mevrouw Venne-Bezuijen: „Zij bouw de mee door uw steun. Dank zij een perfect thuisfront slaagde uw man in zyn taak". Iedereen in de onder neming verheugt zich erover, dat zijn vurige wens de 50 jaren bij Varos sieau te halen, in vervulling is ge gaan. Namens de buitendienst bracht de heer Captijn als de onmiddellijke chef van de heer Venne zyn dank De heer G G. van der Kwaak sprak namens het overige personeel en bood een modern tuinameuble- ment aan. Verder werd nog gespro ken door de heer W. J. Trouw (Per soneelsvereniging) en de heer J. Bart (oud-vertegenwoordiger) Daarna namen allen, die de hul diging hadden by gewoond, persoon lijk afscheid van de heer Venne en zün echtgenote. Wie dacht, dat er geen afdoend middel bestaat tegen het lastige snurkenvergist zich: dezer da gen overleden Oostenrijkse hoog leraar Hermann Knauss (van de periodieke onthouding") is de De nonnetjes uit Kerala uitvinder van een masker, dat uit gummi banden bestaat en dat de mond gesloten houdt, ter wijl het de kin omhoog brengt, zodat terugvallen van tong en onderkaak onmogelijk wordt. Het is misschien niet zo eenvoudig om er dadelijk aan te wennen, maar het kan gescheiden slaap kamers voor echtparen, watten in de oren en dergelijke zaken definitief voorkomen Picfcoop heeft gisteren zijn 1 inwoner kunnen begroe- ivas Juandoline Carmen 'auZf, die gistermorgen om uur in de ouderlijke jvo- 3i de Chrysantenstraat 38 n het levenslicht zag. nsje woog 6 pond en is 48 p*0. Burgemeester en mevr. Van Montfoort brachten 's mid dags een bezoek aan het gelukkig ouderpaar. Het spaarbankboekje van de gemeente werd overhan digd en een persoonlijk geschenk voor de gelukkige moeder van het burgemeesterlijk paar. (Foto Leidsch Dagblad) TER AAR Na een periode van zestien jaar als lid van het bestuur en de laatste zes jaar als voorzitter heeft de heer H. A. Egberts de lei ding van de sportvereniging Altior overgedragen aan de heer H. Kol man. Als blijk van waardering bood de nieuwe voorzitter, de heer Egberts, een polshorloge en een stoel aan. Ook werd hij tot erelid van de ver eniging benoemd. Dat gebeurde in de kantine van het clubgebouw, waar voorzitter Egberts voor de laatste maal in zijn openingswoord de hoogtepunten van het afgelopen jaar opsomde Daarbij noemde hij speciaal het kampioenschap van het eerste elftal en de uitgebreide vie ring van het 25-jarig jubileum. Altior heeft goed gedraaid en kon aan alle verplichtingen voldoen. In de spaarpot voor de nieuwe tribune zit f 5000 Dit geld is opge spaard van het door L. H. Sassen (secretaris) opgehaalde zitplaatsen- geld. Voor trouw trainingsbezoek kreeg Ton van Rossenberg de beker van de sele'ctiegroep en Henny Touw by de seniorenafdeling. De heren J. L. v. d. PUI. J van Egmond. B. Aartman en L. H. Sassen werden als bestuurslid herkozen, in de plaats van H. Egberts werd Th. Otto geko zen en het bestuur werd uitgebreid met Jos. van Veen en P. Bader. In de elftallencommissie werden be noemd G. Otto, Chr. Droog en L. v. d. Hoorn. VATICAANSTAD «AP» Het weekblad van het Vaticaan kwam gisteren uit met vier pagina's foto's en gesprekken die bedoeld waren als tegenaanval op de „onwaardige en schandalige campagne" van de pers over het „ronselen" van nonnen in India. Dinsdag en woensdag hadden de Osservatore Romano, het dagblad van het Vaticaan. en Radio-Vatioaan al gefulmineerd tegen wat er in de kranten had gestaan over het ver meende schandaal van het kopen van nonnen. Gisteren kon men in het weekblad van het Vaticaan lezen „dat de daad van naastenliefde van de Indiase nonnen «door de pers) was afgekeurd en beledigd". Elders staan vraaggesprekken met Indiase nonnen, afkomstig uit de staat Ke rala. die zeggen dat zij in hun kloos ter best tevreden zijn. Het Vaticaan blijft aan zijn standpunt vasthouden, dat van de nonnen die uit India naar Europa zyn gegaan, in verhouding maar een paar het daar ongelukkig hebben getroffen. De grote meerder heid. aldus wordt gezegd, bezit de ware roeping voor het kerkelijke le ven en is tevreden. Ook het Londense r.k. weekblad „The Catholic Herald" heeft aan- daoht aan de zaak besteed. Het blad waarschuwt het Vaticaan dat men de „onsmakelijke" feiten over de be weerde „smokkel" van nonnen van Kerala naar het Westen niet moet proberen te verdoezelen. ken. „Zy klagen niet by haar ouders om hun geen zorgen te geven. Zij weten dat zij niet naar huis kunnen terugkeren, waar zij beschouwd zou den worden als door „God afgeweze nen". De meisjes hebben een ver schrikkelijke tijd in een aantal Ita liaanse kloosters. Zij worden zich voor het eerst van haer huidskleur bewust". De Indiase seminaristen met wie de correspondent de kwestie had be sproken. waren unaniem van mening dat de werving in India gestaakt dient te worden, omdat „er teveel tragische ongelukkige gevallen zijn" Zegen van Paus Intussen heeft de Indiase geeste lijke Poethenpoera, de man die de afgelopen zes jaar zeker 500 r.k. meis jes uit Kerala naar kloosters in Euro pa heeft gezonden, gisteren verklaard dat hij in 1964 de zegen voor zyn werk van Paus Paulus VI had ont vangen. Zyn instituut te Ettoema- noor stelt meisjes met een minder goede opleiding in staat tot een kloosterorde toe te treden. „Wij on derwijzen haar in het Italiaans, Frans en Duits, opdat zy, waar zij ook heen gaan, geen moeilijkheden met het converseren hebben. Ook leren zy Europese manieren en ze den". Volgens de Italiaanse oorrespon dent van het r.k. Engelse blad „The Tablet" bemerken de Indiase meis jes. als de eerste opgetogenheid over het nieuwe voorbij is. dat zij opge sloten in een klooster zajn waar zU niet hun eigen taal mogen gebrul- BODEGRAVEN Met een aan alle kanten krakende en sterk naar rechts overhellende jeep, is deze week de 21-jarige Aad de Bruin uit Rwanda in Bodegraven terugge keerd. De jonge Bodegra ver vertrok twee jaar geleden als vrijwilliger naar deze jonge Afrikaanse staat om in de bouwnijverheid te adviseren. Samen met een Belgische vriend vertrok Aad de Bruin vier weken ge- f leden uit Rwanda. „From Rwanda i to Benelux" hadden zy voor hun vertrek achter op het voertuig ge schilderd D.e jongelui hadden de duur van de reis geschat op zes weken Het werden er vier. ondanks het feit, dat er onderweg heel wat ge sleuteld moest worden „Als ik het tevoren geweten had, was ik nooit aan deze rit begon nen", vertelde Aad de Bruin na zijn terugkeer in Bodegraven. De jeep. die was opgebouwd uit onderdelen van 6 auto's, had heel wat reparatie veroor zaakt onderweg en de reis door de verlaten gebieden was daardoor wel erg gevaarlUk geworden. De reis was gegaan door Kongo. Cameroun, dwars door de Sahara, Algerije, Ma rokko. Spanje, Frankrijk en België naar Nederland. Na zyn vriend in Bodegraven te hebben afgezet was de longe Belg vervolgens met het wrak- ke vervoermiddel nog weer naar Bruaeel teruggereden. Overstroming- in Zuid-Afrika Bij overstromingen in de Zuidafrikaanse zeehaven aan de Indische Oceaan Oost-Londen zyn sinds dinsdag zeker tien personen verdronken. Honder den Bantoes zijn dakloos geworden, nadat de rivieren Nahoon en Buffalo door de aanhoudende regenval bui ten hun oevers waren getreden. Vakbondsleider vermoord José Alonso. een Argentijnse vakvereni gingsleider, is gisteren by zyn huis in Buenos Aires door iemand in een auto doodgeschoten. Hy was leider van de bond van arbeiders in de kledingindustrie en een militante aanhanger van de vroegere dictator Juan Peron. Uitgewezen Beate Klarsfeld, de anti-fascistische Westduitse vrouw die destyds naam heeft gemaakt door de oorvijg die zy de toenmalige bondskanselier Kiesinger toediende, is uit Polen gewezen, nadat zij zich aan een boom had vastgeklonken en pamfletten tegen het antisemitisme in Pellen had uitgedeeld. MoskouDjakarta De Sowjet- Unie heeft er mee ingestemd Indo nesië 30 jaar de tijd te geven om een schuld van 800 miljoen dollar, hoofd zakelijk als gevolg van militaire le veringen van het bewind van Soekar- no. af te betalen. De Russen hebben hun oorspronkelUke verzet laten va ren en hadden ingestemd met soort gelijke voorwaarden als Indone sië eerder dit Jaar van Westerse kre- diteur-landen heeft verkregen. Woningnood in Rusland Byna driekwart van de Jonggetrouwden in Leningrad woont in het eerste Jaar van het huwelyk in bU de ouders. Dit Is volgens het weekblad „Literatoer- naja Gazeta" gebleken bij het ,Jiu- welykspaleis'. waar veel Leningrad- se paartjes zich in de echt laten ver binden. De schryfster van het arti kel. Ada Baksina. constateert dat men in de Sowjet-Unie steeds vaker op jeugdige leeftijd trouwt. Ongeveer de helft van de Jonggetrouwden ont vangt in het eerste Jaar financiële steun van de familie Bisschop aangehouden De bis schop van Ngongsamba in Kameroen, mgr. Albert Ngando. is te Moengo in het westen van het land aangehou den op beschuldiging van medeplich tigheid aan opstandige activiteit De arrestatie was een gevolg van uitla tingen van de opstandelingenleider Ernest Ouan.».j, die onlangs in het zelfde gebied werd gevangen geno men. Westduitse tegenspraak De woordvoerder van de Westduitse re gering. Ahlers, heeft gisteren ge zegd. dat een voorstel van Oost- 1 Duitsland aan Westebrlyners voor het eerst na 1966 weer een bezoek aan Oost-Berlyn toe te staan, „offi- cieel noch officieus" is gedaan I Ahlers sprak daarmee een bericht van het blad „Die Welt" tegen, I waarin sprake was van „het officieu ze Oostduitse voorstel." ADVERTENTIE J JJitgebreuk venameling historische Stap op MH-ltjn 46. Oegsf auto's.motorfietsen. rijwielen geest (Marelaan en Leidse- en andere vervoermiddelen, buurt). Rijnsburgerweg. elk half uur (dagelijks) en Station Bree straat. Ttdnsiadwi/k, elk kw artier fs zondags elk half isrX Stap uit: Leidscheruktm, L 1 Schakenbosch.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11