Rainer Barzel in staat om eenheid in CDU te bewaren Arabische landen proberen de cholera dood te zwijgen Metrobouw Frankfort brengt archeologische schatten naar boven traag onze "Schoon Rijden"code Esso service gaat steeds Radio-Vaticaan valt uit tegen een zeker soort berichtgeving Russische spionage i.p.v. zoeken naar vermist vliegtuig Israël stelt gemeenschappelijk overleg voor \merika rolt J tiorme handel in heroïne op NOORDIERSE MINISTER AFGETREDEN DONDERDAG 37 AUGUSTUS 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) BONN (GPD) Een gisteravond op het Westduitse tele- isiescherm naar alle kanten meewarig glimlachende Kurt- }eorg Kiesinger personifieerde het dilemma, waarin de CDU i de bondsrepubliek zich op het ogenblik bevindt. Als voorzitter van de oppositie-partij was het oud-kanselier [iesinger gegeven de besluiten te vertolken, die het presidium an zijn partij na een dag moeizaam vergaderen over het ieuwe pact met Sow jet-Rusland had genomen. Als exponent an de meest afwijzende vleugel in de CDU moest hij niette- ïin laten blijken hoezeer de praktisch-ingestelde fractie van e parlementaire leider Rainer Barzel toch haar stempel op de iterne beraadslagingen had gedrukt. Oostduitse plannen op vertoon van hun identitieitsbewys ongehinderd Oost-Berlyn mogen binnenkomen en de telefoonverbindingen tussen beide stadsdelen zouden volledig hersteld worden. „Die Welt" zegt dat deze maatregelen waarschijnlijk zijn voorbereid op de confrentie van de landen van het Warschaupact die de vorige week is gehouden. Een en an der is niet bevestigd in regeringskrin gen in Bonn. FRANKFORT AAN DE MAIN deleeuwse kelder o.m. een drie me- AANVALSKANSEN Het CDU-pre8idium is erin ge- lagd zijn houding tegenover de lies-liberale bondsregering Brandt- heel „met eenparigheid van stern en" te bepalen. De voorwaarde artoe was, dat die houding in feite rd opgeschort totdat er deze herfst acreter aanvalsmogelijkheden op- lemen dan thans voorhanden zijn, i de meerderheid van het kiezers- rps uitsluitend praat over de ge ldige voordelen van de verzoening t de grote Sowjet-Unie. De CDU handhaafde volgens Kle ver haar bezwaren tegen het toe flij ke karakter van het akkoord a Moskou. Ook een pasjesregeling rkeersverbeteringen in Berlijn, zo- ze dit najaar worden verwacht, «kenen naar zijn woorden niet Idoende tegenwicht om van conces- s aan communistische zijde te eken. I Terwijl Kiesinger de mogelijkheid i een elegante ommezwaai uitsluit, ek de lijn van Barzel in de on- ldellijk erop volgende zin, dat de ositie bereid blijft met de rege- j „constructief op basis van vol- ie openheid van zaken" te pra- i over eventuele „gemeenschappe- heden" in de Duitsland-politiek. a kan hier zonder overdrijving lezen dat de oppositie op het l ketouw blijft zitten, totdat de ont- hterlng in de „Ostpolitik" de kie- 1 s wellicht weer rijp maakt voor de Ie toestand, indien de CDU het unlnste niet zoals 'n andere oud t lister, Gerhard Stoltenberg, aan- eelt over een geheel andere gooit, n.l. de regering daar aan fallen waar ze volstrekt kwetsbaar a In het falen de prijzen tegen te den. !oe het ook zij, Barzels ster is de ste weken aanmerkelijk gestegen, ral dank zij de acrobatische be- a|digheid waarmee hij zich tussen verschillende stromingen in zijn tij staande weet te houden en er nog richting aan weet te geven. Hen zijn het er eigenlijk wel over i, dat Barzel, van wie drie Jaar iden nog werd verondersteld dat pas 44 Jaar oud toen, definitief uitgerangeerd, onder de huidige standigheden in feite de enige i is om de CDU voor uiteenval- te behoeden. ot zover onze correspondent in Oostduitse concessies? Westduitse blad „Die Welt" iburg) weet te melden dat de idultse regering op het punt enige concessies ten behoeve de bevolking van Berlijn te doen. blad zegt dit vernomen te heb- In Berlijn en Bonn. Bondskan- r Brandt zou er langs onofficiële van in kennis zijn gesteld, •berlijners zouden volgens de Als het in Vietnam regent, is dat heel wat anders dan de bui tjes die wij gewend zijn. Maar deze jongelui uit Zuid-Vietnam laten zich niet afschrikken al komt het water tot de knieën. Overigens zijn zware tropische regens lang niet altijd een pret je". In Thailand (Siamt hebben zware overstromingen dezer da gen zeventig levens geëist. Bo vendien zijn er vijftig vermisten. Twee orkanen (resp. op 14 en 21 augustus) in het zuiden van Ja pan hébben een schade van 800 miljoen gulden veroorzaakt, ter wijl de daarmee gepaard gaande vloedgolven het leven hebben ge kost aan 24 personen, terwijl er nog tien worden vermist. (DAD) Dat Frankfort aan de Main vele merkwaardigheden bergt, stelde destijds reeds de beroemde zoon van deze stad, Johann Wolf gang von Goethe, vast. En hij had het bij het rechte eind. daarvan kon den de burgers van Frankfort zich dezer dagen nog eens overtuigen. Bij de metro-bouw in de binnenstad en de graafwerkzaamheden voor de herstructurering van het gebied rond het oude („Romer" genoemde) stad huis kwamen schatten aan het dag licht, waarvan zelfs de meest opti mistische archeologen niet hadden durven dromen. Muren van Salische paleizen, bronnen en bogen van Staufische paleizen en kastelen, bronzen afgietsels en wijdingszuilen. Ja zelfs vondsten, die tot de Kelten teruggaan, zijn onder het eeuwen oude puin vandaan gehaald. Op de bouwplaats van het Histori sche Museum op de Römerberg voe ren de medewerkers van het Mu seum voor vroege historie een onge lijke strijd tegen de bouwonderne mers. In de put duikt steeds weer een stuk Frankfortse geschiedenis op, dat opgemeten, beschreven of soms ook snel geconserveerd moet worden. Het meeste kon tot nu toe worden gered. De archeologen zijn verrast over de hoeveelheid bouwsegmenten, die alleen in deze ene bouwput gevonden werden. Men ontdekte onder de mid- ter brede slotmuur uit de voor-Stau- fische tijd, een verdedigingsmuur van de Staufische Saaihof, alsmede een stuk van de ringmuur van de Domheuvel. In het middelpunt van de goed bewaard gebleven bouwseg menten staat het paleisgebouw van de Saaihof, dat kon worden gerecon strueerd. De kleinere kostbaarheden, die onder moeilijke omstandigheden uit de grond werden gehaald, kunnen nu in het Museum voor prehistorie en vroege geschiedenis in het Frank- forter „Holzhausen-schlöszchen" be zichtigd worden, zo ook het altaar uit het „Heidenfeld." Bijna 2000 Jaar geleden hakte een Romeinse legio nair de Inscriptie in de steen, waar van de vertaling luidt: Jupiter, de beste en grootste god. heeft de gelof te van Conunius Coventinus graag en met vreugde vervuld." De Staufi sche koningsburcht, eeuwenlang overwoekerd, eens brandpunt van de rijkspolitiek met haar reusachtige zaal, wordt als „nevenprodukt" van de metro-bouw ongetwijfeld een van de belangrijkste bezienswaardighe den van de stad. Ze bleef meer dan zeven eeuwen bewaard. Delen van de burcht zijn nu al een toeristenat tractie, andere liggen nog drie me ter onder de grond. Nog dit Jaar zul len ze worden uitgegraven en in de oorspronkelijke toestand worden te ruggebracht. waarin zij zich onder Konrad III en zijn opvolger Frederik Barbarossa bevonden. fr EW YORK (Reuter) De po- In New York heeft één van de Me organisaties voor het ver delen van verdovende middelen Told: de omzet zou bijna 1,8 mil- I gulden per jaar bedragen. Sinds organisatie in 1965 met haar t begon, zou zij zeker 2,5 miljard ir (negen miljard gulden) heb- verdiend met de levering van Ixne aan Amerikaanse afnemers, dder van de groep is volgens de !ie de 47-jarige Luis Stepenberg, dinsdag in Nice werd aangehou- Diens plaatsvervanger, de 42- K Jack Grosby, werd diezelfde in Genève gearresteerd. Het 'tal zal aan Amerika worden uit- verd. tyenberg en Grosby waren twee t geleden al eens in Amerika gehouden, doch zij werden toen een borgsom van 50.000 dollar Persoon voorlopig in vrijheid ge- In New York verwacht men (het einde van deze week nieu- trrestaties. van de methoden van de smok- ürs was een hoeveelheid heroine )«rbergen in een vliegtuig van nkrjjk naar de VS. Leden van de 4e wachtten af, totdat het betrok- toestel voor een binnenlandse tht in Amerika werd gebruikt. Het fovende middel werd dam uit de "Uplaats gehaald en zonder doua- 1 totrole van boord gebracht. Per zou 850 kg heroïne Amerika J binnengesmokkeld. Klap voor premier (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Robert Porter, de Noordlerse minister van Binnen landse Zaken die verantwoordelijk was voor de handhaving van orde en gezag is afgetreden. Premier Chi chester Clark heeft voor een beperk te periode de portefeuille van Bin nenlandse Zaken overgenomen en zal zich voornamelijk met de veiligheids aspecten van deze taak bezig houden Het aftreden van Robert Porter is. naar verluidt, het voorspel van een verdere reorganisatie van de re gering, die in een strijd op leven en dood is gewikkeld met het rechtse deel van de Unionistische fractie en ook door de protestants-unionisten van dominee Paisley wordt belaagd. Ondanks de officiële ontkenning wordt het aftreden van Porter, een overtuigd liberaal hervormer, een feit van grote politieke betekenis geacht. Men kan zich namelijk niet onttrek ken aan de indruk dat dit aftreden een tegemoetkoming aan rechts be tekent. Dit gevoel is nog versterkt doordat de man-van-de-harde-lijn John Taylor tot onderminister van Binnenlandse Zaken is benoemd, met een zetel in het kabinet en in de kroonraad. Aan de andere kont is men ervan overtuigd dat, hoewel Porter zijn gezondheidstoestand als een van de redenen voor zijn aftreden opgeeft, dit allerminst een geveinsde diplo matieke ziekte is, want de 46-jarige Porter heeft inderdaad de lichame lijke gevolgen van zijn zware ambt ondervonden. Zijn aftreden kwam daarom in Noord-Ierland niet als een verrassing. Hy zegt heen te gaan terwille van zijn gezin en ook we gens de grote financiële offers die hij als minister heeft moeten bren gen, omdat hij zijn bloeiende advo catenpraktijk moest stopzetten. Zijn vertrek is een vrij harde klap voor premier Chichester Clark en het verzwakt de liberale allure van de Noordierse regering. Porter had zelf belangrijke hervormingen met geest drift helpen uitvoeren. OSLO (AP) Volgens het gezag hebbende Noorse „Dagblad voor han del en scheepvaart" (Norges Han dels- og Sjöfartstidende) hebben de Russen een vliegtuigongeluk boven de Atlantische Oceaan misbruikt om de reddingsvliegtuigen een reusach tige spionage-operatie te kunnen la ten uitvoeren. Het blad heeft uit de IJslandse hoofdstad Reykjavik ver nomen, dat de Russische vliegtuigen, drie weken lang van Keflavik opste gen om naar het verloren toestel te zoeken, in werkelijkheid spioneer den. Zoals bekend zou er op 18 juli een Russisch transportvliegtuig tus sen Groenland en IJsland verloren zijn gegaan, dat deel uitmaakte van een eskader van zestig Sowjetrussi- sche transsportvliegtuigen, die hulp goederen aanvoerden voor de slacht offers van de Peruaanse aardbeving en daarvoor tussenlandingen maak ten op het vliegveld Keflavik, de IJslandse NAVO-basis. „Er is reden om aan te nemen", aldus het Noorse blad, „dat het allemaal in scène was gezet om de Russen de mogelijkheid te geven een van de meest avon tuurlijke spionage-expedities te kun nen laten uitvoeren, die ooit heeft plaatsgevonden". Volgens het blad is het zogenaamd verdwenen vlieg tuig „eenvoudigweg in het geheim naar Moskou teruggevlogen". Wel had men de resten van een vliegtuig gevonden, maar het was helemaal niet zeker, dat de aluminium-delen, die men later toonde, inderdaad van het zogenaamd vermiste vliegtuig af komstig waren. De Sowjetrussische piloten, die niet vlogen, fotografeer den de strategische luchtmachtbasis op IJsland en verzamelden gegevens. VATICAANSTAD. NIEUW DELHI (Reuter) Radio Vaticaan heeft gisteren de persberichten over het kopen" van Indiase meisjes door Europese rooms-katholieke kloosters ..verwarringwekkend en walgelijk" genoemd. „De aard van de kerk en haar eeuwenoude praktyken zouden op zichzelf reeds die verslaggevers, die er zich op beroemen, dat zy de waarheid eerbiedigen als hun eigen ethische code. er toe moeten brengen j meer evenwichtigheid en verant woorde zorgvuldigheid te betrach- j ten", aldus de radio, die echter in het midden liet of er onregel matigheden gebeurd zyn „Er zijn verschillende manieren om iets uit te leggen of te verwerpen In artikelen over gezonde, geldige en opbouwende initiatieven en activitei- ten. Dat zyn de verantwoordelijke, kal me en opbouwende manier, waarin de integriteit niet wordt geschonden, en de oppervlakkige, troebele en een zijdige manier die er zich in verkneu tert een blaam, gebrek aan donkere kant ontdekt te hebben aan een zeer heilige zaak, om deze in diskrediet te brengen en het vertrouwen in de waarden en instellingen die er achter staan te vernietigen. Gelukkig niet de hele, maar een groot deel van de pers schynt de voorkeur gegeven te (ADVERTENTIE) hebben aan deze tweede manier van het beschrijven van de steun, die paalde vrouwelijke religieuze congre gaties gegeven hebben aan de vrou welijke religieuze roepingen in Kera la met het doel deze meisjes grotere mogelijkheden te verschaffen om hun ideaal te bereiken". De omroe per somde vervolgens een lijst (Ita liaanse) krantekoppen op met daar achter zyn commentaar: „Het is een voudig walgelijk, vooral omdat deze koppen dikwijls in strijd zijn met de inhoud van het bericht dat er op volgt". De Indiase minister van Buiten landse Zaken, Swaran Slngh. heeft gisteren in het parlement verklaard, dat de regering een onderzoek in stelt naar de beweerde „verkoop" van Indiase meisjes aan Europese kloos ters. Als er schuldigen zouden wor den gevonden, zullen zij gestraft wor den. aldus de minister. HU voegde er aan toe. dat er geen aanwUzingen zUn, dat de meisjes inderdaad zUn verkocht. Laat huwelijk De 80-jarige Griek Charles Lambroe heeft uit zUn dorp in de Peloponnesos de 72-Jarige mejuffrouw Maltezoe geschaakt om zondag met haar in het huwehjk te treden. Zyn huwelijksplannen wa ren al twee jaar door haar familie leden tegengewerkt. De twee gelief den hebben hun dorp Natla verla ten met medeneming van de bruids schat: 30 geiten en enige schapen. De familie is nu gezwicht voor hun volharding en heeft meegedeeld dat de echtverbintenis haar zegen krijgt. Boete voor olievervuiling Aan Chevron Oil Co. is een boete van één miljoen dollar opgelegd wegens massale olievervuiling van de Golf van Mexico. Rechter Rubin in New Orleans legde in deze rechtzaak de eerste in haar soort in de VS voor elk van de 500 ten laste ge legde gevallen van olievervuiling een boete van 2.000 dollar op. Pers genationaliseerd President Nimeiry van Soedan heeft de natio nalisatie van de pers en nationale persagentschappen bekendgemaakt. Hy zei dat een persorganisatie zal worden gevormd onder leiding van Saleh, hoofdredacteur van het dag blad „El Ayam". (Van onze correspondent) i BEIROET (GPD) Iedereen in de Arabische landen weet dat daar op vry grote schaal cholera heerst maar niemand mag het hardop zeg gen. Officieel wordt de ziekte vaak gewoon doodgezwegen of in het gunstigste geval meldt men een en kele besmetting aan de Wereldge zondheidsorganisatie. Toch heten be richten over de aanwezigheid van cholera nog „imperialistische roddel". Delen van de Egyptische havenstad Alexandrië zyn al sinds eind mei on der quarantaine geplaatst, terwijl speciaal in Egypte sinds die tijd een vaccinatie-campagne wordt gevoerd. In Libanon is nu officieel gemeld, dat een baby van 20 maanden aan cholera ls gestorven, maar twee we ken geleden al werd een dorp 16 km ten zuidoosten van Beiroet onder quarantaine geplaatst omdat drie ge vallen van cholera gecon stateerd onder wie de moeder van een Arabische diplomaat. Kort daar voor werd bericht, dat twee perso nen 3an deze ziekte waren overle den. De onofficiële schattingen alleen al voor Libanon lopen nu uiteen van 50 tot 500 choleragevallen. Officieel wordt toegegeven, dat 26 personen met zware diarree-verschynselen in een ziekenhuis zijn opgenomen maar deze zouden „met een variant van de cholerabacil" zyn besmet. De meeste artsen nemen het offi ciële standpunt in. Een enkele is eer- lyker en zegt dat het de echte chole ra ls. Dit laatste wordt bevestigd door laboratoriumproeven. Sinds tien da gen worden zowel in Libanon. Syrië als Jordanië grote vaccinatie-cam pagnes gevoerd, maar deze worden zeer matig begeleid met de noodza kelijke voorlichting. Er is gewaar schuwd voor het drinken van onge kookt water en het eten van rauwe groenten, maar de officiële publici teit is zeer beperkt. Kranten die op eigen initiatief voorlichting gaven over zowel preventie als omvang van de besmetting zUn door de autoritei ten berispt Hoe weinig men van de ziekte be grijpt toont de maatregel van Saoedl- Arabië. Daar worden sinaasappelen uit Libanon geweigerd die reeds van af vorig jaar november in de koelcel hebben gelegen toen er van cholera nog geen sprake was. Sinaasappelen zUn juist vruchten die ook hier altUd geschild worden en dus weinig be smettingsgevaar opleveren. Het gebrek aan betrouwbare offi ciële gegevens en de pogingen de ziekte te verbergen hebben inmiddels een vloed van geruchten doen ont staan. Het aardigste is, met het oog op de politieke situatie, wel dit: Rus sische technici hebben de ziekte van uit het eveneens getroffen zuid-Rus land overgebracht naar Egypte en vandaar uit wordt nu de gehele Ara bische wereld bedreigd. De belangrijkste reden voor het of ficieel verzwygen van de choleraver spreiding is de vrees dat de Ara bische landen rond de Middellandse Zee onder internationale quarantai ne zouden worden geplaatst. Het economische leven zou daaronder gaan lijden omdat handel met het buitenland onmogelUk wordt en toe risten wegblUven. In officiële krin gen heerst mede om deze dreiging grote bezorgdheid. De conferentie die morgen in Damascus tussen de Ara bische ministers van gezondheid wordt gehouden moet probren de in spanning ook om een dergelijke drei ging te voorkomen te effectueren. Het is de vraag of zij daarin slagen zo lang zij aan de voorlichting niet vol doende aandacht besteden. Tot zover onze correspondent uit Beiroet. Intussen heeft de Israëlische mi nister van Volksgezondheid. Victor Sjem-Tov de ministers van Volksge zondheid van de aangrenzende Ara bische landen, Perzië en-Cyprus uit genodigd voor een conferentie op neutraal gebied ter bespreking van gemeenschappelijke maatregelen, die de uitbreiding van de cholera in het betrokken gebied moet envoorkomen. De Israëlische minister zei op een persconferentie, dat hij zijn voorstel had gedaan via de Wereldgezond heidsorganisatie. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9