Regering begon onderzoek Particulier wil geding CAO-METAAL WORDT NU OPENGEBROKEN Het liep toch de spuigaten uit? Soldaat verzon een zoon Tweede Kamer debatteert volgende week over Amsterdam Staatsmijnen veroorzaken lawaai in nacht Na spoedberaad over Rotterdamse stakingen Marinier over actie op Dam: Minister Witteveen wil gemeenten helpen Den Haag had niets van doen met slaapverbod Propria Cures nu stichting Audiëntie Tito bij Paus? Golden American - groot van smaak en zo znirer als gond! DONDERDAG 37 AUOU6TOS 1970 IEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD) De Tweede Kamer zal volgende week woensdag of donderdag debatteren over de ongeregeldheden die deze week in Amsterdam hebben plaats gehad. kabouters, drie van de vyf nieuwe gekozenen, gaven herhaaldelijk uiting geen genoegen te nemen met de gel dende vergaderprocedure. Een motie van Roel van Duyn om het slaapverbod in te trekken, werd verworpen. Winkeliers hadden niet expliciet om een slaapverbod gevraagd, maar wel de wens uitgesproken dat hun winkels toegankelijk zouden bleven, zei de heer Samkalden. De sterk toe genomen criminaliteit In het centrum van Amsterdam is de directe aan leiding geweest om het slaapverbod af te kondigen. De communistische fractieleider W. K. van 't Schip zei: „Hoe is het mogelijk dat de politie niet op de hoogte was van de komst van de mariniers? In de afgelopen jaren hebben we ik weet niet hoeveel ge ïnvesteerd in mobilofoons om een doeltreffend optreden te garanderen. De enige die het wel met de ma rine-actie eens was, was mevrouw Baank-Meijer. Haar voorganger heeft zich destijds van de Boerenfractie afgescheiden. Zij zat gisteren voor het laatst namens zichzelf. Zij hoop te dat de matrozen in de toekomst legaal zouden kunnen deelnemen aan onrustbestrijdingen. Van de zijde van de regering zul len in elk geval minister-president De Jong en staatssecretaris Van Es van marine aanwezig zijn. Er wordt nog overleg gepleegd of ook de mi nisters van Defensie, Justitie en Bin nenlandse Zaken de debatten zullen bijwonen. Oppositieleider Den Uyl (PvdA) wil op korte termijn opening van zaken over de manier waarop de ac tie van mariniers en matrozen is ge organiseerd. Ook wil hij weten wie er verantwoordelijk is voor dit op treden en tot welk niveau van te voren bekend was dat marineperso neel in actie zou komen. Tenslotte wil de heer Den Uyl weten welke maatregelen er zullen worden ge troffen. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer stand achter het voorstel van de heer Den UyL Slechts de hr. Koekoek (Boerenpartij) had woorden van waardering voor het marinepersoneel. Hij meent dat de marine wel moest optreden nu bur gemeester Samkalden alsmaar in ge breke blijft. Hij stemde dan ook te gen het voorstel van de heer Den Uyl. .Omdat men anders wel eens zou kunnen menen dat de Boerenpartij tegen het optreden van het marine personeel is'. Minister-president De Jong heeft kamervoorzitter Van Thiel inmiddels laten weten dat van de zijde van de regering al begonnen is met een on derzoek naai- de rellen op maandag avond en dinsdagavond. De inlich tingen zullen de Tweede Kamer uiterlijk volgende week dinsdag be reiken. De Tweede Kamer besloot dat het kabinet zelf maar moet uitmaken welke ministers bij het debat vol gende week aanwezig zullen zijn. Vast staat echter wel dat dit niet minister Klompé van CRM is, ook al heeft de heer Nuyens (Boerenpartij) daarom gevraagd. De heer Nuyens zei van mening te zijn dat de minis ter van CRM aanwezig dient te zijn bij het debat omdat zij de gelegen heidsgeefster is doordat zij financiële middelen beschikbaar stelt die aan leiding zijn tot dit soort ongeregeld heden. Rumoerige raad „Niet de buitenlanders zijn de oor zaak van de ongeregeldheden van dinsdagavond. Eens temeer blijkt uit het optreden van de matrozen noe- zeer de situatie door buitenlanders verkeerd is beoordeeld en hoe ver werpelijk het op zichzelf reeds on toelaatbare optreden van de marine mensen is geweest Wij zullen de be langen van de buitenlandse toeris ten, tegen wie deze actie van de ma rinemensen was gerioht, blijven ver dedigen". Burgemeester Samkalden van Am sterdam zei dit gistermiddag aan het begin van de laatste vergadering van de oude gemeenteraad. Die vergade ring had een zeer rumoerig verloop; de interrupties van kabouter Roel van Duyn en van de PSP-fractie kwamen met grotere frequentie dan in gewone vergaderingen. Maar het meest liet de stampvolle publieke tribune horen. De daar aanwezige Een wat verward debat in de Amsterdamse gemeenteraad. Een bezoekster op de publieke tribune mengt zich in het debat om haar visie te geven. DEN HAAG (GPD) De cao voor de groot-metaal zal worden open gebroken om het daarin voorkomen de artikel over de activiteiten van koppelbazen scherper te stellen. Het is de bedoeling dat in het te wijzi gen artikel een maximum percen tage voor het verschil in belonings niveau tussen eigen en ingeleend per soneel wordt opgenomen. De werk nemers denken aan 10 procent, de werkgevers aan 12 procent. Ook zal een maximum worden gesteld aan de duur van de tewerkstelling van in geleend personeel: een jaar. Dit beginsel-akkoord is in de afge lopen nacht bereikt tijdens een vijf uur durend spoedberaad van werkge vers en werknemers in de metaal industrie. samenwerkend in de raad van overleg voor de metaalindustrie. De vakbonden verlangden dit naar aanleiding van de stakingen op wer ven in het Waterweggebied. Een de finitieve beslissing over de cao-wijzi ging zal worden genomen nadat de werkgevers-organisatie haar leden heeft geraadpleegd. De heer Zondervan voorzitter van de NW-metaal bedrijfsbond zei, dat by de vaststelling van een bepaald percentage voor het verschil in be loningsniveau tussen eigen en inge leend personeel het „natuuriyk niet aangaat de lonen van het ingeleen de personeel terug te schroeven". „Daarvoor is er teveel gebeurd", al dus de heer Zondervan. „Het loon niveau van het eigen personeel moet omhoog". Reeds by de onderhandelingen over een nieuwe, meerjarige cao in het najaar van 1969 zyn de metaal vakbonden gekomen met een voorstel om maxima vast te stellen voor de beloning en duur van de tewerk stelling van ingeleend personeel. Het bleef in de cao echter by een ar- DOORN (GPD) Op het exercitie terrein van de Van Braam Houck- geestkazerne in Doorn heeft de commandant der mariniers gisteren bevel geven dat „alle hens op ap pèl moest verschynen". Het bevel dat voorbehouden is voor by zonde- re omstandigheden. Daar heeft de overste voor het front van de troe pen de acties van mariniers en ma trozen op de Dam afgekeurd, ge zegd dat niemand t recht in eigen tikel. waarin wordt gesteld dat de ondernemingsraad periodiek moet worden ingelicht over de situatie met betrekking tot het ingeleende perso neel. Een Antilliaans onthaal voor premier Petronia van de Antillen. Rechts de gevolmachtigd minis ter van de Nederlandse Antillen Jonckheere. Links een geamu seerde premier De Jong hand mag nemen en een onderzoek aangekondigd. Maar in Doorn waar verder de enige geüniformeerde po- litie-agenten zyn, zegt een eenzame boodschap moet doen: .De com mandant heeft nu wel gezegd dat hy 't optreden op de Dam afkeurt, maar vindt hy dat ook werkelyk? Verstandelyk gezien valt het niet goed te praten, maar gevoelsmatig: het liep toch de spuigaten uit in Amsterdam". Volgens de marinier is het initiatief tot de acties van mariniers en ma trozen in Doorn genomen. „We hebben van hieruit gebeld naar de kazernes in Den Helder en Rot terdam. Van ons zyn er zo'n veertig naar toe geweest. Het waren voorname- ïyk dienstplichtigen en het meest emotioneel betrokken by de zaak waren de Amsterdammers. Die had den zich al eerder geërgerd aan die Damslapers. Zy zagen nu him akns om er in groepsverband wat aan te doen". De marinevoorlichtingsdienst heeft onder meer het volgende meege deeld: „Zoals uit de voorlopige rap portering van de desbetreffende commandant blykt, hebben zich dinsdagavond 2 groepen van jeug dig marinepersoneel, resp. uit Den Helder en Doorn naar Amsterdam begeven. De groep uit Den Helder, bestaande uit ongeveer 15 schepe lingen, voornameiyk matrozen, was afkomstig van een fregat. .Uit verhoren, die inmiddels hebben plaatsgevonden, bleek een van de hoofdredenen van het optreden van de marinemannen te zyn, dat de naar hun mening plaats hebbende ontluistering van het Nationaal Monument niet langer kon worden geaccepteerd. Tevens blykt uit de reeds plaatsgevonden verhoren, dat by het gezameniyk optreden geen specifieke leiders aanwezig waren". Voor vrije dag DEN HAAG (GPD) de 22-jarige Haarlemse soldaat was al vaker een paar dagen thuis gebleven onder het mom van een .griepje" of ziekte van zyn vrouw. Toen hy op de 18e december van het vorig jaar na twee dagen onveroorloofd verlof weer te rugkeerde op zyn onderdeel, wist hy dan ook niet meer wat hy als reden voor zyn afwezigheid moest opgeven. „Myn vrouw is van een zoon beval len". zei hy by ingeving tegen zyn commandant. Een snelle leugen, die nogal wat gevolgen zou hebben voor de soldaat: hy moest de heugelyke gebeurtenis gaan melden in Amsterdam, waar hy eigenlyk als soldaat geregistreerd stond. In paniek spoedde de jonge „vader" zich naar de Haarlemse bur. gerlyke stand om aangifte te doen van de geboorte van zyn zoon Eg- bert op 17 december 1969. Toen een paar maanden later, op 2 maart 1970, werkelyk een zoon in het Haarlemse gezinnetje werd gebo ren. begon de ellende pas goed. De soldaat durfde het kind, dat Richard werd genoemd, niet aan te geven, om dat de ambtenaren van de burgeriyke stand waarschyniyk niet in de eerste plaats aan een biologisch wonder zouden denken, als zy zouden ont dekken, dat tussen de geboorte van zoon nummer één en zoon nummer twee slechte drie en een halve maand lag. Ondanks de aansporingen van de vroedvrouw weigerde de soldaat zyn zoon te laten registreren. Tot dat tenslotte toch alles uitkwam. Ter zitting van het Hoog Militair Gerechtshof gaf de soldaat alle hem tenlaste gelegde feiten (valsheid der geschrifte, achterhouden van gege vens) toe. Hy was echter by het HM ln beroep gekomen, omdat hy de straf, die de krygsraad in Den Hoag hem had opgelegd: acht maanden militaire detentie, waarvan zes voor- waardeiyk met een proeftyd van drie jaar. wel erg zwaar vond. zyn raadsman stelde ter zitting, dat het vonnis van de krygsraad in elk geval vernietigd diende te wor den. omdat niet meer dan zes maanden militaire detentie kan wor den opgelegd. Hy zei het verder niet juist te vinden de soldaat een zo lange voorwaardelyke detentie op te leggen, gezien het feit dat zyn cliënt per 11 september met klein verlof gaat en by een eventueel in de toe komst als burger gepleegd delict weer een militaire straf zou moeten on dergaan. Hy vroeg het hof de soldaat een vryheidsstraf op te leggen, die even lang zou duren als de tyd dat hy nog in dienst zou doorbrengen: tot 11 september. De advocaat-fiscaal eiste vier we ken militaire detentie. Uitspraak over 14 dagen. DEN HAAG (ANP) Minister Witteveen van Financiën is bereid in zyn beleid de kapitaalvoorziening van de gemeenten een zwaar gewicht te geven. Dit staat in een aan de Tweede Kamer overgelegde brief, die de minister zond aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in ant woord op een brief van deze vere niging over de financiering van de gemeenteiyke voorzieningen. Minister Witteveen zegt, dat hy er begrip voor heeft dat de vereniging zoekt naar wegen om de omvang van de financieringsmiddelen ten behoeve van de gemeente te versterken. Toch kan hy bezwaarlyk gevolg geven aan het voorstel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de ge- meentelyke bydragen aan het alge meen burgerlijk pensioenfonds aan de centrale financiering ter beschik king te stellen. HEERLEN (GPD) De N.V. Ne- derl. Staatsmynen zullen worden gesommeerd er voor te zorgen dat nachteiyke lawaaihinder in de wes- telyke mynstreek voortaan uitblyft. Mr. H. Gorissen uit Heerlen zal bo vendien proberen in opdracht van „sociaal adviseur" Dirk de Vroome uit Stein in kort geding daarvoor een voorziening van de president van de Maastrichtse rechtbank te krygen. Gevraagd zal worden de N.V. Nederlandse Staatsmynen in Heerlen op straffe van tien miljoen gulden per overtreding te verbieden ernstige lawaaihinder in de nacht te veroorzaken. Dirk de Vroome had het kort ge ding liefst onmiddellyk behandeld ge zien nadat een waterkrachtcentrale van de chemische bedryven in de wedstelyke mynstreek in de nacht na dinsdag voor oorverdovend la waai zorgde. Door een ernstige sto ring in die WKC-noord moest plotse ling een enorme hoeveelheid stoom worden afgeblazen. De sociaal advi seur was er meteen klaar wakker van. Na telefonisch inlichtingen te hebben ingewonnen by de mynpoli- tie, de politie in Stein en Maastricht en de officier van justitie in Maas tricht belde hy midden in de naoht vice-president mr. P. G. H. Paulus- sen uit bed. „Ik wilde gebruik ma ken van het recht om op ieder mo ment van de dag van de rechter een voorziening te vragen met het doel de rechter in de gelegenheid te stel len de Staatsmynen te gelasten er meteen mee op te houden," zei Dirk de Vroome gisteren. Artikel 289 van het wetboek van burgerüjke rechtsverordening be paalt inderdaad dat in byzondere spoedeisende gevallen een voorzie ning in kort geding op ieder moment van de dag kan worden gevraagd. Dat kan zelfs ook op zondagen ge beuren en de terechtzitting kan dan ook ten huize van de president van de rechtbank worden gehouden. „Ik heb zo'n byzonder spoedeisend kort geding nog nimmer meege maakt en ook niet gehoord dat het elders is voorgekomen. Praktisch is het ook onmogeiyk," zei mr. Paulus- sen gisteren in Maastricht. Voor de behandeling van het kort geding moet de tegenparty worden gedag vaard. Daarvoor moet altyd een ad vocaat-procureur in de arm worden genomen. Die dagvaarding kan in bepaalde gevallen achterwege bly- ven. Maar dan móet de tegenparty op verzoek van de eisende party ge heel vry willig voor de rechter ver schynen. Mr. Paulussen meende dat „elk moment van de dag" niet met „elk moment van de nacht" in de wet is bedoeld. Hy wees er ook op dat de eisende party wel de behan deling op een bepaald tydstip mag verzoeken, maar dat het aan de rechter voorbehouden is dat tydstip vast te stellen. DEN HAAG (GPD) Geruchten dat burgemeester Samkalden van Amsterdam het slaapverbod op de Dam heeft afgekondigd op instruc tie van Den Haag hebben de Rijks voorlichtingsdienst en het departe ment van Binnenlandse Zaken met klem tegengesproken. Directeur G. v. der Wiel van de RVD verklaarde dat hem niets bekend is van voorafgaand overleg tussen de regering en de bur gemeester: „Wü hebben ook vragen. Ook wij begrijpen niet waarom dat slaapverbod nu plotseling moest ingaan". Men ontkent ook elk ver band met het komend bezoek van de Indonesische president Soeharto. AMSTERDAM (ANP) De uitga ve en exploitatie van het Amster damse studenten weekblad Propria Cures is overgegaan in handen van een gelyknamige stichting. In het bestuur hebben zititng de oud-redac teuren D. Hillenius, C. Winkler, J. van Heerden en R. Proper, de voor malige uitgever van P.C. P. Clausen en de oudste leden van de zittende redactie, G. Luyters en N. Wilter- dink. Propria Cures kwam het afgelopen studiejaar in financiële moeiiykhe- den. toen de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) het collectief abonnement beëindigde, in de bedoeling met de vrygekomen gelden meer steun te verlenen aan een blad ter voorlichting en begelei ding van het studentenactivisme. Een compromis tussen de redactie van Propria Cures en het bestuur van de ASVA bleek niet meer mogelyk. ROME (GPD) President Tito van Joego-Slavië zal wellicht tydens zyn staatsbezoek in oktober aan Italië ook zyn opwachting by de Paus maken. Op het ogenblik reist een speciale pauseiyke afgezant door Joego-Slavië, die dezer dagen op het eiland Brioni zal aankomen, waar maarschalk Tito zyn zomerver- blyf heeft. Men neemt aan dat de uitnodiging voor een bezoek aan de Paus dan aan hem zal worden over gebracht. ADVERTENTIE 25 King Size Filter voor F. 1.50

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7