HET KWAAD IS NIET MEER TE HERSTELLEN Wethouders in de boot genomen MIVA-actie in dekenaat Leiden Veel diersoorten nu uitgestorven }rofdr. Th. J.G. Locher verlaat Universiteit LEIDSE BIOLOOG DR. GEIJSKES: 'DAT VERANDERING ZO INGRIJPEND ZOU ZIJN HAD IK NIET VERWACHT' G.A.F. Everstijn (66) overleden STUDIEPLANNEN Informatie markt Troef Gesprek over binnenstad afscheid vao dienst gemeentewerken LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Door Hans-Ludo van Mierlo) LEIDEN ,,Het is allemaal een kwestie van overbevolking", zegt dr. D. Geijskes, bioloog en conservator van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden, doe lend op de toenemende verontreiniging van ons leefklimaat. „We hebben moeilijkhe den ons afval kwijt te raken. De loop van de technische ontwikkeling spitst zich steeds meer toe. Via kolen en olie zijn we terecht gekomen bij de radio-actieve stoffen. Zo zijn we op weg naar een totale vergiftiging van ons leefklimaat. Het wordt langzamer hand een bedreiging voor het menselijk bestaan. De medische consequenties ken ik niet, maar we moeten er voor oppassen straks geen bestaan meer te hebben". de verwarmende nawerking is nog aan de gang. Het zout, dat in de win ter op de wegen wordt gestrooid leidt als het van de weg spoelt tot ver- zilting op plaatsen waar dat vroeger niet was, waardoor een omslag plaatsvindt. De giften, waarmee on kruid bestreden wordt hebben ook een fatale invloed op parasitaire in- sekten, die op hun beurt de insecten die schadelijk zijn voor de land bouw, vernietigen. Deze in de na tuur ingebouwde beveiliging valt nu weg. Al deze dingen zie Je niet di rect, maar het proecs vindt plaats". Hoe ver de vervuiling al is doorge drongen mag blijken uit het voor beeld, dat dr. Geijskes noemt. ,Jn de Peel heb ik met een boer gespro ken die zijn koeien ziek zag wor den, nadat zij uit de Aa gedronken hadden. Als het daar, waar je zou verwachten, dat het nog een beetje verhoorlijk is, zo is gesteld, kun je nagaan dat de rest niet beter is". Voor dr. Geijskes is het duidelijk, dat het hele probleem is terug te voeren tot een te intensief menselijk gebruik van de natuur. Wanneer aan de toename van de menselijke be volking een halt kan worden toe geroepen zou dat ook het proces van de verarming van de levende natuur vertragen. Maar veel is al verloren gegaan. En dat is nooit meer te herstellen". ADVERTENTIE Voor dr. Geijskes was het een welkome gelegenheid om voor de tentoonstelling, die in het Rijksmuseum voor natuurlijke Historie voor het 150-jarige jubileum werd gehouden, een kleine expositie te maken over het effect van de watervervuiling op de insecten fauna. Hij koos het riviertje de Aa in Noord-Brabant, dat uit de Peel ontspringt en via Helmond en Den Bosch in de Maas uitkomt. Hij verzamelde daar in de jaren 1925-1930 toen alles nog onbedorven was vele insecten. Mijn belangrijkste vondst was die van de Oxy- gastra curtisi, een libellesoort, die zich voornamelijk in het Middel landse Zeegebied ophoudt en nog niet eerder en ook later nooit meer zo noordelijk in Europa is gevonden". Deze libelle kon toen elk jaar in het gebied worden aangetroffen, een teken dat ze zich er ontwikkelde. In 1932 legde dr. Geijskes zijn bevindingen over het insektenleven van de Aa neer in een verhandeling, die in het Tijdschrift voor Entomo logie werd gepubliceerd. Daarmee was voor hem de zaak af, totdat hij dit jaar nog eens ging kijken in hetzelfde gebied. ,Ik wist natuurlijk wel wat me te wachten stond, want het riviertje is gekanaliseerd en net als overal in Nederland met open water gebeurt, als open riool gebruikt. Dat de ver andering zo ingrijpend zou zijn had Ik echter niet verwacht. Het enige wat ik aantrof in het vergiftigde wa- :er waren de soorten, die zowat over al kunnen leven. Het rijke insekten leven is teruggebracht tot enkele voorkomende soorten". In het Museum voor Natuurlijke Historie kan men nu zien welke in sekten vroeger de Aa bevolkten. Ze staan daar opgeprikt naast skeletten van diersoorten die vroeger de aarde bevolkten. Wie door het museum wandelt is geneigd het gewoon te vinden, dat er diersoorten geweest lijn, die nu niet meer voorkomen. Dat Vernietiging „Dat is niet Juist", meent de heer Geijskes. „Vroeger heeft hier de Mammoet geleefd, maar zijn ver dwijning heeft vermoedelijk andere oorzaken gehad dan de mens alleen, heeft met de IJstijd te ma- Inderdaad zijn er al veel dier- oorten uitgestorven, maar dat pro- heeft een hele lange tijd geduurd, snel als de vernietiging nu gaat het nog nooit gegaan". De vernietiging van de fauna rond Aa is overigens niets meer dan een (oorbeeld. Van ieder gebied in Ne- lerland zou hetzelfde gezegd kunnen oorden. „Ik heb rond 1930 ook een Sergelyke studie van de Kager-plas- gemaakt. Ik weet zeker, dat als daar nu een onderzoek zou instel- er ook alle interessante insek- tnsoorten vergeefs gezocht zouden oorden". Het betreft niet alleen de insekten; ok de dieren die zich met insekten oeden, meent de heer Geijskes. „Zij trliezen hun voedsel en worden ok in hun bestaan bedreigd. Andere iersoorten gaan daarentegen Juist fel meer voorkomen. Dat leidt tot tn verarming van de soorten". „Het evenwicht dat nu verstoord zal nooit meer hersteld kunnen 'orden. En het betreft een proces, at Je niet meer terug kunt laten lo- *n. Het gunstigste wat Je kunt ben is het proces een halt toeroe- Als de nood aan de man komt »1 het wel moeten. We gaan dan in 'i richting van schone uitlaatgassen an auto's e.d". De klok kan moeilijk terugge draaid worden, daarvan is dr. Geijs kes wel overtuigd. Auto's kan men niet meer afschaffen en radio-activi teit is nu eenmaal ontdekt. „Men zal het op een dergelijke manier moe ten regelen, dat er een milieu komt, waarin de mens nog kan leven. De mens heeft een groot aanpassings vermogen. Hij kan aan de stadslucht wel wennen. Er is echter een mini mumgrens en die kennen wij niet. Tijdens de warme perioden in New York en Tokio is al gebleken, dat we onder dat minimum dreigen te ra ken". Nawerking „Ook de niet-biologen zijn er lang zamerhand wel van overtuigd, dat Je niet straffeloos de natuur kunt uit putten. De moeilijkheid is echter, dat veel vervuiling niet direct als zo danig herkend wordt. Wat ook een bedreiging vormt is de uitbreiding van de wegen en de ongelimiteerde toepassing van landbouwgiften. Aan de ene kant heeft de landbouw veel voordeel gehad van die giften, maar LEIDEN Op de leeftijd van 66 jaar is overleden de heer G. A. F. Everstijn, oud-waarnemend chef van de afdeling financiën der gemeentesecretarie. De heer Everstijn. die in tal van verenigingen actief heeft meegewerkt en ruim veertig jaar in gemeente dienst was, aanvaardde zijn ambte lijke loopbaan bij de Leidse gemeen te in december 1921 op de afdeling belastingen der gemeentesecretarie. In september 1928 werd hij overge plaatst naar de afdeling financiën, waar hy vele jaren mede een groot aandeel had in de samenstelling van de gemeentebegroting. Jarenlang had de heer Everstijn zitting in het be stuur van de Stichting '40'45. het Comité Lichtweek, VW en 't Rijns- burgse Corso-comité. Tijdens de laatste wereldoorlog was hij districts hoofd van de illegale organisatie ,,Het Nationaal Steunfonds" Zuid- Holland-Noord. Al zijn verdiensten op zo breed terrein werden gehono reerd met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt zaterdag om 10.45 uur plaats op de begraafplaats Rhijnhof. LEIDEN Met ingang van 1 september verlaat prof. dr. rh. J. G. Locher, hoogleraar in de algemene geschiedenis en Ie wijsbegeerte der geschiedenis aan de Leidse Universiteit, leze universiteit met emeritaat. Prof. Locher, die voordien leraar to het Nederlands Lyceum in Den &ag was en bovendien reeds sinds als docent in de didactiek der «chiedenis aan de Leidse Univer- iteit verbonden was, werd in 1945 deze universiteit benoemd tot JXgleraar in de algemene geschie- welk ambt hij in maart 1946 •tovaardde met een oratie over de •^houding van Oost en West in de 'iropese geschiedenis. In 1963 werd b leeropdracht van prof. Locher, b gedurende het academiejaar 1950/ *51 als eerste Nederlandse gasthoog- aan de Universiteit van Mi totan oceerde, uitgebreid met de •Üsbegeerte der geschiedenis. Prof. Looher, die hoofdzakelijk op gebied van de Slavische (Tsje- tadowaakse en Russisohe) geschie denis en op dat van de historiogra fie en de wijsbegeerte der geschiede nis heeft gepubliceerd, heeft behalve zijn dissertatie over een Tsjeohoslo- waaks onderwerp onder meer „Peter de Grote" (1947) geschreven. Samen met prof. dr. W den Boer en prof. dr. F. W. N. Hugenholte publiceerde hij een werk over de geschiedenis der geschiedschrijving en geschiedsop vat ting, „Gestalten der geschiedenis" (1960). Tezamen met drs. P. de Buck gaf hij in de jaren 1966 en 1967 „Ni- colaas Witsen, Moscovische Reyse (1664*5), Journaal en Aantekenin gen", drie delen, in de werken der Linschotenvereniging uit. Prof. Locher hoopt op vrijdag 25 september in 'het Academiegebouw een afscheidscollege te geven. Vraag eens vrijblijvend advies (mondeling, telefonisch of schriftelijk) bij het bolwerk voor uw bolwerk: ONDERWUS-INSTITUUT M.EA.B. o.l.v. M. van der Horst - Herengracht 4 - Leiden Telefoon 01710—30660 officiële - door het I.M.O. erkende - Middenstandsopleiding. VANAVOND tussen 7 en 9 uur speciale ""1 inlichtingenavond Boekhouden - MJ3.A. - Mondelinge avondcursussen voor: Alg. Ontw. - Middenstand SPD. Nederlands - Engels - Frans - Duits - Spaans - Steno - Beroepsgoederenvervoer. De volgende week beginnen er al lessen. LEIDEN Troef gonst van be drijvigheid. Er wordt getimmerd, ge zaagd en er worden collages gemaakt geluidsinstallaties aangelegd enz Troefleden zijn overdag en 's avonds druk bezig om him informatiemarkt in te richten. Morgen en zaterdag van 8 tot 11 uur 's avonds staat het gebouw Ho- gewoerd 57 wijd open om alle be langstellende jongeren van 17 tot 25 jaar te ontvangen. Op deze markt wordt op zeer ge- var iëer de en ludieke wijze informatie versohaft over alle mogelijkheden, die Troef in het, komende cursusjaar te bieden heeft. Het komt hierop neer, dat de Troef deelnemers zelf bepalen wat ze in een cursusjaar willen doen. Er is een staf, aangevuld met enkele Leidse beeldende kunstenaars, die helpen en adviezen geven. DR. D. GEIJSKES nooit meer te herstellen ADVERTENTIE In 't smalste pand van Leiden Tel. 0171042350 - Nieuwe Rijn 4 Wij nodigen U uit om in onze nieuwe afdeling kennis te nemen van het werk van JEF WISHAUPT - JACOB DE GROES - TOM VAN BOKHOVEN - DICK WESSELS - ANNEKE SCHAT EN LUCIE LEENE. Na het grote succes dat zij in het voorjaar met hun tentoon stelling hadden, exposeren zij thans hun nieuwste sieraden en ook een tiental plastieken. EXPOSITIE GEOPEND maandags van 13.0018.00 uur dinsdag t.m. zaterdag van 8.30—18.00 uur 28 augustus t.m. 19 september. Hoogachtend, Lucas van Leijden N.V. k H. J. Mentink. LEIDEN Zaterdag en zondag wordt de biiksem-actie MIVA (Mis sie Verkeers-Actie) in R.K. kerken in het dekenaat Leiden gehouden. In Nederland zijn dagelijks hon derdduizenden auto's op de weg. Op zomerse dagen is het haast niet mo gelijk hier en daar harder dan stap voets te rijden, terwijl het zoeken van een parkeerplaats welhaast tot de onmogelijkheden behoort. Proble men van een welvaartsstaat. Hoe totaal anders ligt dit in de ontwikkelingsgebieden ver buiten onze grenzen. Bijvoorbeeld in Mo zambique, waar pater Dik Kooloos in het Namuno-gebied in tien Jaar tijds zijn volkswagen tot de draad versleet. De wagen heeft het bege ven, een andere is er niet. De arts woont 80 kilometer ver van de mis siepost. Er is wel een medische poli kliniek maar als Je niet over ver voer beschikt hoe verplaats Je dan de zieken? Het gebied dat de statie van Pater Kooloos op Mozambique bestrijkt is zo groot als de provincies Gelderland en Noord-Brabant teza men. Zonder auto „Zonder wagen is het geen wer ken". schrijft de pater, „geregeld worden wij geroepen naar zieken, naar stervenden om hen in de laat ste ogenblikken bij te staan óf, als het mogelijk is naar de polikliniek te vervoeren om daar door de zusters verzorgd te worden. Hoeveel moeders die door omstandigheden thuis hun kind niet ter wereld konden brengen zijn door ons oude volkswagentje niet vervoerd. Ja, er zijn zelfs in de wagen kinderen ter wereld gekomen. Honderden zieken hebben aan het snelle vervoer met de wagen hun leven te danken. Hoe zouden wU onze dorpsreizen moeten maken zonder een auto? En nu heeft deze het begeven Aan de andere zyde van de Oceaan ligt Chili. Daar is pater Th. van Grieken regionaal Overste van de priesters van het H. Hart. Hij vraagt een volkswagenbusje voor een pa rochie in Santiago. De wagen is door een ongeluk verloren gegaan. „Het verlies van de wagen betekent een Ineenstorting van het vervoer naar de school en kliniek". Dringend De dekenale werkgroep voor ont wikkelingssamenwerking heeft pater Dik Kooloos en pater Van Grieken gelicht uit de lijst van 450 missiona rissen, die dringend vervoer nodig hebben. Pater Kooloos is afkomstig van de parochie Maria Middelares van de Hoge Rijndijk in Leiden en pater Van Grieken van de parochie De Goede Herder in Wassenaar. Zaterdag en zondag a.s„ twee da gen bliksemactie voor twee missio narissen die letterlijk aan de grond zitten. Via de MIVA kan men radi caal een eind maken aan deze be narde situatie. Met het maken van een breed gebaar als de collecte schaal passeert óf door het overma ken van een bedrag op girorekening 3 3 7 3 2 3 tm.v. pastoor J. Kooyman, Rhijngeesterst raat weg. Oegstgeest, mét de vermelding MIVA. LEIDEN Eind september willen burgemeester en wethouders een ge sprek organiseren over de instelling van een adviesraad voor de Binnen stad. Voor dit gesprek zullen worden uitgenodigd de groeperingen die voorstellen hieromtrent hebben ge daan en andere groepen, die alsnog van hun belangstelling op dit gebied blijk willen geven. Het preadvies van burgemeester en wethouders is voor belangstellenden gratis verkrijgbaar op kamer 246 van het stadhuis (bureau voorlichting). LEIDEN De Dienst voor Ge meentewerken heeft gistermiddag op feestelijke wijze afscheid genomen van de wethouders Sannes en Piena. die in het nieuwe college niet zullen terugkeren. In de Stadstimmerwerf was daartoe een speciale afscheids receptie belegd. Om vier uur arri veerden de beide wethouders aan de overzijde van het Galgewater. Met een klein bootje werden de scheiden de gemeentebestuurders overgezet, naar de Timmerwerf, waar zij wer den verwelkomd door ir. H. Vos, di recteur van de Dienst Gemeentewer ken en drs. D. Caspers, adjunct-di recteur van de dienst, met hun echt genotes. Ir. Vos herinnerde in zijn 63 mi nuten durende toespraak aan het vele werk, dat tijdens het 8-jarig be wind van de heer Piena allemaal tot stand is gekomen en hij noemde de wethouder een integer, hardwerken de figuur. De dienst bood de heer Piena een luchtfoto van Leiden in het jaar 1962 aan Binnenkort zal er een nieuwe luchtfoto gemaakt wor den, die de heer Piena ook zal krij gen. Verder kreeg hij een boek met fotos van de belangrijkste in zijn wethouderschap gerealiseerde projec ten en een aantal cadeau-bonnen. Ook de heer Sannes werd op dezelf de manier bedacht In zijn afscheidswoord (22 minu ten) bedankte de heer Piena ieder een voor de goede samenwerking en haalde hij wat herinneringen op. De heer Sannes („Ik zal het maar kort maken, want ledereen zal wel dorst hebben gekregen") had 19 minuten voor zijn laatste optreden als wet houder nodig. Mede namens me vrouw Saaines bedankte mevrouw Piena in recordtijd (3 minuten) nog maals iedereen. Bt) de foto's: Wethouder Sannee i Stadsttamerwerf. waar de directeur i houder Piena is al gearriveerd I Piena (lintei) en Sannes tilden, n- en zijn echtgenote worden per bootje van de Dienst Gemeentewerken en creohts). aÏÏLidïr™,^ het Galgewater overgeset naar de l*ln personeel hem opwachten. Wet- I Op de toto lintei de wethouder. Foto'. LD/HolVMÜ

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3