OMWONENDEN GRIJPEN IN Staking wordt groter IN EGYPTE GROTERE RAKETTENVOORRAAD Laird acht actie van Imerika's luchtmacht in Cambodja nodig Nieuw element in rellen op de Dam weer De Ruiter wil bedrijf overnemen ëud euvvo Drug-zwendel in Noordwijk Zware boete in V.S. voor Zeevervuiling PLEZIERIG PERSPECTIEF VOOR FEIJENOORD iVrij zonnig Speurtochten naar wapens in Engeland Cor Witschge in rechtszaak tegen VARA Morgenavond 7 uur opening van de GROTE HUISHOUDSHOW VAN LANGEZAAL MORGENAVOND OM 7 UUR OPENING VAN DE le LEIDSE KUNST-EN ANTIEKMARKT NU gashaarden Radio Plein 16 MET 37 FILIALEN Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 No. 33181 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling), losse nummers f 0.25. Witte SingeJ 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 AMSTERDAM (GPD) Ook gisteravond was het on rustig in het centrum van de hoofdstad. Met harde hand moest de politie optreden tegen groepen jongelui, die ge wapend met stenen, stukken ijzer en molotov-cocktails de agenten te lijf gingen. Er werden 24 arrestaties verricht, en 20 mensen, waaronder drie politiemensen werden gewond. In een reeks felle en hardhan dige charges heeft de politie het publiek uit elkaar gejaagd. De relmakers kregen ditmaal geen gelegenheid zich te concentreren, jmdat de politie zeer beweeglijk bleef. Er heeft zich gisteren overigens een lieuw element voorgedaan. Buurtbe- roners van de Nieuwendijk, tussen :entraal Station en Dam, hebben 'n igen knokploeg georganiseerd. Met nljartkeu's, stokken en zwepen, hiel- len zü de jongelui ver van hun eta- ilissementen. De leiding van het Amtserdamse po- Itiecorps is niet gelukkig met de hulp an de Nieuwendykers. Ook in '59 De heer Jagerman, voorlichter van politie: „In 1959 hebben we ook situatie gehad dat bewoners van iet centrum zich met de ordehand- aving gingen bemoeien. Na de ver- iezingen van dat jaar is het weken- •ng zeer onrustig geweest op de am, tot de penoze, souteneurs, kaste- ins uit de rosse buurt, met spijker- tten de toenmalige nozems van de lam veegden. Het is niet helemaal NOORD WIJK Hoe hippe drugs-gebruikers elkaar bedrie gen, bleek dezer dagen op het Vuurtorenplein te Noordwijk. Nadat bij de politie een melding was binnengekomen, dat enkele Duits sprekende lieden op het plein verdovende middelen aan de man trachtten te brengen, gingen een paar rechercheurs op onderzoek uit. Bij het Janus-beeld troffen zü twee langharige en ge baarde Oostenrijkers en een Duitser aan, die in het bezit bleken van foliestrips met een vuilwitte poeder, die niet direct te definiëren viel. Daarom wer den de heren met hun bagage naar het bureau gebracht. Bij controle van de tassen en kof fers kwam behalve een rol folie, ook een' pak bakmeel en een zakje cacao te voorschijn. Toen de arrestanten over de aanwezigheid van deze ingre diënten flink aan de tand wer den gevoeld, kwam de aap uit de mouw.. Van' het meel en de cacao maakten zij een meng seltje, dat zij voor een zacht prijsje als drugs probeerden te' verkopen. vergelijkbaar met wat gisteren is ge beurd. Wat de Nieuwendykers deden was ter verdediging van hun zakelij ke belangen. In de afgelopen dagen hebben zij voor honderdduizenden schade geleden en daar wilden zy nu een eind aan maken. Elke avond op nieuw sneuvelen er ruiten. Maar ge lukkig zijn we er niet mee". „We hebben tot dusver 42 arresta ties verricht. Maandag- en dinsdag avond telkens negen, gisteravond 24. Die mensen blijven allemaal vastzit ten. We willen ze niet de kans geven de volgende avond opnieuw de poli tie te belagen. Het móet afgelopen zijn met de ordeverstoringen. Morgen worden de eersten aan de officier van Justitie voorgeleid. Gisteren waren er overigens meer buitenlanders bij de arrestanten. Vooral Duitsers". Geen motieven Onder de arrestanten bevinden zich vooral bouwvakkers en monteurs, rond 20 jaar oud. Motieven blijken ze volgens de politie nauwelijks te heb ben. By eventuele nieuwe voorkomen de gelegenheden zal de politie steeds meer rechercheurs in burger inzetten, hoewel die dan het risico lopen ook klappen te krijgen van geüniformeer de collega's. De politie heeft geen enkele aan wijzing dat er achter de relmakers ook een organisatie staat. Hoofdinspecteur Kok van de Am sterdamse politie heeft de rellen van gisteren gekenschetst als fel, aggres- sief en gevaarlijk in het begin, het meest door het gebruik van de brand bommen. Om ongeveer elf uur kwam er vry onverwacht een einde aan de opeenhopingen van kijk- en smijtlus- tigen. De aanvang van de voetbal wedstrijd van Feijenoord, om half een, heeft daar mogelijk mee te ma ken gehad. NEW ORLEANS (AFP) - De fede rale rechtbank in New Orléans (VS) heeft gisteren een oliemaatschappij (Chevron Oil) een boete van een mil joen dollar opgelegd wegens het ver vuilen van de zee met olie. In februa- me van dit jaar was brand uitgebro ken op een olie-installatie in zee in de Golf van Mexico. Er volgde een ontploffing waardoor de olie uit bepaalde putten In zee stroomde en de ernstigste vervuiling veroorzaakte die daar ooit gezien is. BUENOS AIRES Dit was de voor Feyenoord uiterst onfor tuinlijke ouverture van de stryd om de wereldbeker tegen Estu- diantes de la Plata. Doelman Eddy Treytel heeft zyn sprong voor een eenvoudige „plukbal" verkeerd getimed, zal de bal loslaten, waardoor Echecopar (centrum, gestreept shirt) de Argentijnen naar 10 kan kop pen. Een tweede doelpunt van Estu- diantes enkele minuten later en opnieuw het gevolg van een Rotterdamse verdedigïngsfout leek de Feyenoord-formatie op de drempel van een debacle te brengen. Maar de ploeg van trainer Ernst Happel herstelde zich knap en nestelde zich, dankzij doelpunten van Ove Kindvall en Willem van Hane- gem, naast de „uitgestudeerde" studenten. Een niet geringe prestatie van Feyenoord in de heksenketel van het Boca Ju niors Stadion, welke plezierige perspectieven opent voor de re turn op 9 september in Rotter dam. Onze speciale verslaggever in Buenos Aires, Fred Racké vertelt er op de sportpagina's meer van. 'ASHINGTON (AP) De Ame- luchtmaclit zal in Cambod- *orden gebruikt zolang dit ver- idering van de Amerikaanse ver tot gevolg heeft, aldus ver- e de Amerikaanse minister van (ie Meivin Laird gisteren op 'n "conferentie. Laird verklaarde het te zyn met de verklaring van "■president Agnew, dat de Ver. cn alles zullen doen om de rege- van Lon Nol te helpen. Bilt verwacht van vanavond oorgenavond: droog en morgen tag vry zonnig weer met weinig i JM en ongeveer dezelfde tempera- i als vandaag. (Opgemaakt om 12.40 uur) 28 AUGUSTUS op: 5.44 uur; onder: 19.37 uur. o op: 1.29 uur; onder: 18.37 uur. **water te Katwyk te 0.54 en uur. Laagwater te 8.59 en 21.26 bestaat alt 24 pagina's. De verklaring van Agnew had te genstanders van de regeringspolitiek doen vrezen, dat Amerika steeds ver der betrokken zou raken by de stryd in Cambodja zoals dat ook met de strijd in Zuid-Vietnam was geschied. Laird zei, dat de mogelijkheid, die de communisten hadden om hun troepen door Cambodja te laten trekken en daar wapens en andere voorraden op te slaan, een belangrijk gevolg had voor de Amerikaanse acties in Viet nam, de Amerikaanse verliezen, het Vietnamiseringsprogramma en de te rugtrekking van de Amerikaanse troepen. „Het gebruik van de lucht macht om vijandelijke troepenbewe gingen in Cambodja te stoppen is een goed gebruik van militaire macht in dat gebied met het oog op een zo klein mogelijk verlies aan Ameri kaanse levens". Deze verliezen zijn, aldus Laird, in de afgelopen weken steeds zeer laag geweest. De Amerikaanse Senaat heeft gis teren met 62 tegen 22 stemmen een verbod voor het gebruik van chemi sche middelen tegen gewassen en be groeiing in Zuid-Vietnam verworpen. Tegenstanders van het verbod betoogden, dat de ontbladering van bossen, waardoor vijandelijke troepen gemakkelijker zichtbaar worden, Amerikaanse levens op het slagveld sparen. LONDEN (AP) Honderden ge wapende Engelse politiemannen hebben in de afgelopen nacht op tal van plaatsen van het land gezocht naar wapen voorraden, die o.m. het eigendom zouden zijn van linkse extremistische organisaties. Er zyn tal van arrestaties verricht en ma chinegeweren, geweren pistolen, handgranaten, munitie en ander wa pentuig is in beslag genomen op de ze grootste speurtocht ooit door de politie ondernomen. Er werd gezocht op meer dan 100 plaatsen. De actie begon om 7 uur gister avond en concentreerde zich onder meer op de onderkomens van het il legale Ierse Republikeinse Leger (IRA) en van activisten die betrek kingen onderhouden met guerrilla groepen in het Midden-Oosten. De speurtocht, zo werd door Scotland Yard verklaard, had niets te maken met politiek. Ook bonafide wapenhandels en schietclubs werden gecontroleerd. Hier en daar zagen de Londen se politiebureau's, naarmate de nacht vorderde, er uit als arse nalen. Tot de andere plaatsen waar men ook actief speurde behoorden Bristol, Brighton, Manchester, New ROTTERDAM (GPD) De sta king by de werven Wilton-Fyenoord, „De nieuwe Waterweg" en Gusto in Schiedam en de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij in Rotter dam, dreigt zich uit te breiden tot andere werven. Een groep werkne mers van Wilton-Fyenoord is naar de werf A. de Jong N.V. getrokken om daar een solidariteitsstaking uit te lokken. Dat ging gepaard met in timidatie en bedreiging. Het personeel van de werven aan vaardt de resultaten van het nach telijk overleg tussen directie en werk nemersorganisaties niet. Het resultaat was, dat een maxi mum-verschil van tien procent tus sen de lonen van geschoold technisch personeel van de werven en de lonen van werknemers van koppelbazen, die worden geleend, werd aanvaard. De werknemers eisen nu echter op heffing van het gehele verschil, dat soms honderd tot honderdvijftig gul den per week bedraagt. „Wy zullen de werknemers niet adviseren weer aan het werk to gaan", aldus vanmorgen vakbonds bestuurder W. F. Thyssen van de Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond. „Dat is het werk van de directies. Tenslotte is deze situatie al twintig jaar zo. Zy hebben zelf om deze moeilijkheden gevraagd". Vanmiddag om twaalf uur kwam het personeel van A. de Jong N.V. bijeen. De werknemers van Wilton hebben geprobeerd het bedrijf bin nen te dringen. De ondernemings raad van het bedryf is sterk gekant tegen deze agressieve vorm van in timidatie. De werknemers van Wil ton zijn van mening dat de resul taten van hun staking ook voor het personeel van A. de Jong N.V. be langrijk zijn. De directie zegt echter dat het bedryf niets met de pro blemen te maken heeft, omdat er geen ingeleende werknemers (via koppelbazen) op het terrein werken. ADVERTENTIE WASHINGTON, CAIRO, AM MAN, ALGIERS (Reuter, AFP, AP) Egypte heeft na het in gaan van het bestand in het Mid den-Oosten 48 installaties uit de Sowj et-Unie gekregen voor de lancering van SAM 3 - raketten, aldus weet het Washingtonse blad „Evening Star" uit Cairo te melden. Er wordt, ondanks het bestand op 7 augustus, normaal verder gewerkt aan de verster king van de Egyptische defensie. Militaire attachés in Cairo heb ben echter geen bewijzen, dat sinds begin augustus militair ma terieel binnen de bestandszone van 50 km bij het Suezkanaal is gebracht. De Egyptische regering heeft vol gens het blad „Al Achram" aan het hoofd van de VN-waarnemers in het Midden-Oosten een nota doen toe komen, waarin zy zegt dat bepaal de Israëlische militaire operaties een schending van het bestand beteke nen. De nota vermeldt grote Israë lische troepenbeweging en de aanleg van versterkingen en nieuwe wegen op de oostelijke oever van het Suez kanaal, die onder de bepalingen van het bestand valt. Israël heeft deze beschuldiging intussen nadrukkelijk van de hand gewezen. In de Jordaanse hoofdstad is van daag de „Palestijnse Nationale Raad" bijeengekomen om over het plan-Ro de bijeenkomst neemt ook Jasser Arafat deel, voorzitter van het cen trale comité van het Palestijnse ver zet. Arafat heeft enige dagen overleg gepleegd met president Nasser van Egypte. Algerije's president Boumediemie heeft te kennen gegeven, dat zijn regering de Palestijnse verzetsbe wegingen onvoorwaardelijk zal steu nen, „zelfs als dit mocht leiden tot onaangenaamheden met een aantal andere Arabische landen". Als de ver- castle, Durham en Somerset County. *ers z«n ü^oleen spreken Aan ADVERTENTIE Stadsgehoorzaal van 28 augustus t/m 6 september. Elke dag van 10 uur voorm. tot 10 uur nam. Hartelijk welkom en de toegang is vrij. ADVERTENTIE Deelnemers uit geheel Nederland. In 3 zalen van de Stadsgehoorzaal, entree f Inetto opbrengst ten bate van liefdadigheid. zetsbeweging een messteek in de rug krijgt, aldus Boumedienne, zal dit zonder twijfel voor de arabieren tot ernstige gevolgen leiden. „Een wa penstilstand is onverenigbaar met de souvereiniteit en de gezindheid van de Arabische volken. Zolang de A- rabische volken wegblijven van het slagveld, zal er geen overwin ning zyn". laten aanleggen. Alle grote fabrikaten voorradig. Benraad - Etna - Dru - Siegler - Pelgrim - Faber - Vulcana. Altyd voordeliger! TeUlingerlaan 9, Sassenhelm Cor Witschge, die de rol van Pi-po vervult in de gelijknamige kinderserie heeft een kort geding aangespannen Legen de VARA die zijn rol aan een ander heeft gegeven. Op de foto: Cor Witsch ge die samen met zijn advocaat mr. F. B. Jonker in het gerechts gebouw in Amsterdam verscheen. DEN HAAG (GPD) Onroerend goed-magnaat en GBS-beheerdirec- teur C. de Ruiter heeft de onderhan delingen over de aankoop van een nieuw textielbedrijf met 37 filialen in Nederland byna rond. Hij is van plan de vakbonden en de werknemers van dit bedryf opener tegemoet te treden dan tot heden Is gebeurd bij de over name van Schroeder, Gerzon, Bi- schoff en het Lingeriehuis. Vandaag verwacht hy de definitieve uitspraak van de SER-fusiecommissie, die zo als bekend als voorlopig oordeel al heeft gegeven dat by d? overname van de textielbedrijven de fusiecode is geschonden. Ofschoon de SER- commissie daarbij geen namen noem de, is het duidelijk dat dit voorlopig oordeel op De Ruiter sloeg. De Ruiter en de Centrum Bank hebben inmiddels schriftelijk hun vi sie bij de SER-commissie ingediend De Ruiter gaat binnenkort een mode show geven van door hemzelf inge kochte kleding. Hy blijft categorisch verklaren dat het hem inderdaad om de textielhandel en niet voornam de textielhandel en niet voorname lijk om de onroerende goederen gaat. De Ruiter wil met Inkopers gaan wer ken, die uit dezelfde leeftijdscatego rie komen als waarvoor moet worden aangekocht. „Met Kronenberg heb ik financieel niets uit te staan", aldus De Ruiter. „Ik heb goede vrienden die met geld achter mij staan. Zodra het bericht van de overname van het nieuwe tex tielbedrijf met 37 filialen bekend is. wil hij over die financiering meer opening van zaken geven. Mr. Van den Oever oud-compagnon van De Ruiter heeft onlangs op een rumoe rige persconferentie verklaard dat de overgenomen bedrijven werden be taald gedeeltelijk uit het privé-ver mogen van De Ruiter en gedeeltelijk met kredieten van het bankiershuis Landry en Van Till en de Nederland se Kredietbank. Uit het Leidsch Dagblad van 27 Aug. 1870: Eergisteren werd te Delft een huwelijk gesloten en door veelvuldige offerhanden aan Bacchus duchtig gevierd. Na dat de jonggehuwden des na middags terdege met elkan der hadder. geplukhaard, werd door de vrouw 's- avonds op straat heel wat ru moer veroorzaakt, zoodat zij door de politie werd. ingeslo ten. De volgende morgen werd zij op vrije voeten ge steld. (Advertentie) Specialiteit van fijne Haagsche Tafel-be schuit uit de fabriek van P. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1