Feijenoord dooft vuur van Estudiantes 'Geen excuus voor eerste goal' Rotterdam kan met gerust hart op wereldbeker wachten zelfs twee sofgoals kunnen Israel c.s. niet breken Gratis reizen Eddy Treytel Ik wilde wel door de grond gaan Twee debutanten in hockeyteam 2 septemberdagen Engels voetbal DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever Fred Racké) BUENOS AIRES (GPD) Tenslotte doofde Feijenoord zelf dan maar de eventueel smeulende restjes van 'n vuur, dat in het Boca stadion hoog had moeten oplaaien. Zelfs een wanhopig offensief van de uiterst simpel voetballende Estudiantes kwam niet van de grond: gedurende vele, vele minuten overklaste de ploeg uit Rotterdam de Argentijnse tegenstander, die tenslotte zelfs de sympathie van het eigen publiek ver loor. Niet alleen zeer onhandig voetbal van .studentenzijde" was daaraan schuld. Maar ook wat Feijenoord aan het onverwacht sportieve en deskundige publiek toonde. Wreed applaudisseerden zo rond het halve uur in de tweede helft de Argentijnen voor de tegen stander, die uit het verre Europa was gekomen. Dat applaus, die bijval moet de \aatste hoop van Estudiantes de finitief hebben uitgebannen, feijenoord wandelde als een dui delijke winnaar van het veld, ofschoon de juiste score nog altijd een draw aangaf (22). Haar Rotterdam wacht op de wereldbeker dat beseften de duizenden die tenslotte op de tri bune de vuurtjes slechts stook ten om de handen warm te hou den. maar al te goed. Dat de ploeg van Happel tenslotte irots en onaangetast in de tunnel ichter de goal kon verdwijnen mocht üettemin weer worden gerekend tot van die heerlijke dingen, die oetbal zo boeiend maken. Want de iuropese bekerhouder was allerminst terk begonnen. Toen Eddie Trey tel en voorzet had laten glippen en Piet tomeijn en opnieuw de doelman de errassing van een slimme corner te eel was geweest, wankelde Feyen- ord zoals het nog nooit had gedaan i andere bange uren van een voor- j seizoen. Maar het team kwam te ug vanuit een geslagen positie met ehulp van die soms alles bepalende ictor in zulke duels: wilskracht en elfbewustzijn. Geholpen door een nappe treffer van Ove Kindvall unci de Happel-formatie de rust om t feiten nu eens koel onder ogen te en. Toen dat eenmaal was gebeurd, aren de zaken klaar en duidelijk: Studiantes. dit Estudiantes moest makkelijk kunnen worden bedwon- m en zelfs verlies met één doelpunt srschil zou een zeer gunstige uit ingspositie voor Rotterdam zijn. Op de been Daarom was dat doelpunt, dat de needse goalgetter hoofdknikkend oorde eigenlijk al voldoende om tijenoord weer op de been te bren- nadat het zich toch door de ostandigheden had laten beïnvloe- n. De ploeg kon na een ongeluk je start, die het moreel ernstig mtastte, verder spelen in het be- dat een consolideren van de ge lige achterstand voldoende zou zijn ss d met een gerust hart de oversteek rug te maken. Merkwaardig overi- dat de toch zo uitgebreid voor k De eerste fout van Eddy tytel: een hoge inzet van hecopar heeft hij niet klemvast innen plukken en de gevolgen 'Ien direct fataal zijn (1-0). de geluidsketel van Boca, het neerge smeten vuurwerk en het droge veld gewaarschuwde ploeg toch nog bijna ten onder dreigde te gaan. Happel moet in het eerste kwar tier van het duel een zeer teleurge steld man zijn geweest. Toen name lijk al was gebleken dat de Estudi antes bepaald niet met briljant voet bal van Feijenoord afstand zouden kunnen nemen en dat was eigenlijk ook wel verwacht. De omstandighe den zouden een grotere vijand van de Europese bekerhouder zijn, dan de Zuidamerikaanse ploeg en daarop was voldoende gehamerd. En toch dreigde Feijenoord juist aan die om standigheden ten onder te gaan zij het dan dat de ongelukkige goalie al te snel onder de druk knakte en aldus de andere leden van het elftal weinig kans gaf zich in alle rust aan alle nieuwe voetbalervaringen aan te passen. En het tweede doel punt ook al weer geen wonder mooi produkt van knap aanvalsspel had de genadeslag kunnen zijn. Als niet toch nog Moulijn die knap pe voorzet had afgeleverd en Kind vall de bal koel tot een doelpunt had omgebogen. Op dat moment was Feijenoord al gered, Een doelpunt verschil moest ook al voldoende zijn. Opkomen Toen ook. een kwartier voor het einde van de eerste helft, kon Feijenoord pas echt gaan bouwen aan de taktische conceptie die Hap pel had meegegeven en die voorna melijk leek te berusten op snel op komende mensen uit de tweede lijn. Althans: zo was dat te zien in de tweede helft, want tot aan het rust- signaal speelde Feijenoord de tijd al tijd nog angstig uit. De positiedekking in de achterste lijn haperde nogal eens en vooral op links moesten Israël en Laseroms herhaaldelijk asisteren. Enerzijds was dat niet zo verwon derlijk, omdat daar, bij de vaardige Veron, het meeste gevaar school en de Estudiantes redelyk wel beseften, dat het ongelukkige begin Romeyn die ook nog verkeerd „geschoeid" bleek het meest had aangetast. Bovendien wervelden de Argentijnen toen nogal eens handig van de ene naar de andere verrassende positie en dat bleek in al zijn opportunisme toch wel een juiste manier om de in systeemvoetbal volleerde Rotterdam mers in moeilijkheden te brengen. Maar de ploeg klaarde het: Feijen oord kwam terug en toen viel ineens alles mee. De Estudiantes pakten de zaken niet harder of zachter aan dan Feijenoord en de woede over een in cident voor het begin van de strijd, toen bij een inspectie van het veld Boskamp werd geraakt door een muntstuk dat van de tribunes werd gesmeten, werd afgekoeld door de besognes die Feijenoord met de meer voetbal-technische zaken had. Lang zaam groeide het team na de Kind- vall-treffer naar de oude vorm. Ro meyn werd zekerder, Hasil durfde meer uit te breken en Van Hanegem, die niets méér haat dan zulke „sof- goaltjes" als de Estudiantes er twee maakten, kreeg weer wat meer greep op het spel. Sterker De rust deed de rest. In de kleed kamer zullen de laatste hiaten in het moreel zijn gestopt, zal men zich ook j hebben herinnerd dat van de angst voor een herhaling van de „Milaan - tonelen" niet meer gesproken hoefde te worden en dat de Estudiantes al zo ver waren teruggevallen, dat geen nieuwe verrassingen meer wachtten. In de tweede helft voerde de ver dediging een wat scherper mandek king uit en daarmee waren dan alle eventualiteiten wel onder controle. Feijenoord begon nu echt te voetbal len, overdonderde de tegenstander in de eerste minuten van de tweede helft, liet de Estudiantes nog even komen en besefte toen, dat zelfs een gelijkmaker tot de levensgrote moge lijkheden ging behoren. In die be drijven groeide vooral Wim Jansen weer naar een formidabele hoogte met zijn razendsnelle „verkeer" tus sen de achterste en de voorste linies. Vertrouwen Treytel. nu alle voorzetten weg- stompend. schonk de verdediging meer vertrouwen, Laseroms rukte weer vaak vinnig op en de Estudian tes deden de rest: reeksen mislukte pases, kinderlijk een voudig ingrijpen voor de verdedigers. De Argentijnen speelden in die periode uiterst orde loos, namen de dekking niet of nau welijks van elkaar over en dat schonk zelfs gelegenheid tot massaal optrek ken voor Feijenoorders die altijd weer ergens in vogelvrije positie rondliepen. Krasse staaltje van tech- i niech voetbal, korte combinaties op beperkt gebied, die nu eens. in te genstelling tot in de ..gejaagde" eer ste helft wél lukten, brachten het ritme terug in de ploeg, die zich nu in al zyn grootheid ging tonen. Van Hanegem regeerde weer als I vanouds. Jansen holde heerlijk voort- varend over het veld en Romeijn en Van Duivenbode gingen de mo- gelijkheden tot oprukken steeds meer benutten. Het enige dat de Estudi antes in die bedrijven redde, was het dat moet gezegd bijzonder knap hanteren van de buitenspelval, die weliswaar met enorme risico's door vijf, zes man tegelijk werd openge zet. maar die toch telkens weer de Rotterdammers „ving". Glöckner, de man van de finale in Mexico, faalde daarbij niet en zo kon het eigenlijk gebeuren, dat uit het Feijenoord-overwicht maar een doel- j punt weird geboren. Kindvall mikte I een voorzet knap terug op het hoofd van de door het strafschapgebied scharrelende Van Hanegem en dat betekende meteen het mooiste uit zicht op de Wereldbeker dat men zich maar kon wensen. Applaus Een tenslotte was dan het applaus voor Feijenoord. Nadat Treytel nog een paar knappe dingen had gedaan bij voorzetten, nadat Laseroms hard maar nimmer grof tegen de lat had gekopt, nadat de Estudian tes een logisch gebruik hadden ge maakt van de tevredenheid van Feyenoord over de gelijkmaker, floot Glöckner voor de laatste keer van een eindeloze reeks. Dat de Oost duitsers iets teveel zijn stempel op het spel had gedrukt deerde toen niemand meer. De Estudiantes en hun publiek werden bedwongen en het applaus, dat eerst voor Van Ha negem al had geklonken toen hy geblesseerd de arena had verlaten, dat applaus gold' nu voor het gehele team. Wat Happel had voorspeld, was gedeeltelijk gebeurd. De cijfers zou den nog positiever zijn geweest als die ongelukkige beginperiode er niet was geweest. Maar daar staat alle pure winst tegenover, dat Feyenoord weer eens heeft bewezen over een ijzersterk moreel te beschikken. Het was al zo'n tyd geleden, dat de ploeg zoiets in topduels had moeten tonen. Maar zy is er nog, die vechtlust. En de ca paciteiten zijn onverminderd geble ven. Zodat Rotterdam met een ge rust hart op de wereldbeker kan wachten Het tweede sof-doelpunt van i Estudiantes: paalverdediger Piet Romeijn en doelman Eddy Trey- I tel hebben elkaar niet goed be- i goedmaken. Rechts kijkt Theo grepen en dat misverstand kan Laseroms geschrokken toe. de Feijenoord-doelman niet meer I +Het doelpunt van Ove Kind vall. waarmee Feijenoord het Ar gentijnse vreugdevuur doofde, hoogopspringend kopt de Zweed de bal tussen (v-l.n.r.) Billardo, Malbernat en Veron fraai in (2-1). Voetbal De Tsjechiscshe club Gottwaldov heeft woensdag in Dublin met 2—1 gewonnen van de Ierse club Bohemians. Het betrof een wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. De winnaar van beide ontmoe tingen komt ln de volgende ronde uit tegen PSV Eindhoven. AMSTERDAM «ANPt Het Nederlandse heren hockeyelftal, dat zondag 30 augustus in het Wagener- stadion van Amstelveen zal uitkomen i tegen Engeland, telt twee debutanten. Het zyn middenspelers Donald Kalff van Amsterdam en linksbuiten Paul 1 Litjens van Kampong. Het is de 300- ste wedstrijd van het nationale he- I renteam. De ploeg speelt in de volgende op stelling: ACHTER: Nico Spits Amsterdam en Heike van Staveren «Kampong), midden: Tippie de Lanoy Meyer, (BMHC), Donald Kalff «Amster- dam;, en Coen Kranenebrg (La- I ren), voor: Frans Spits (Amsterdam). Kik Thole (Laren», Jeroen Zweerts 'Victoria». André Bolhuis «Kam-! pong) en Paul Litjens «Kampong; j De Duitser Mohr en Seegers zijn scheidsrechters. ADVERTENTIE Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. 3-Maandskaart f20.- echtpaar f 30.- Jaarkaart f 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. voordelig uit met NS (door Fred Racké) BUENOS AIRES (GPD) „Ik dacht", sprak Oswaldo Zu- beldia bedachtzaam, „in die eerste tien minuten, dat de oude Estudiantes weer waren opgestaan. Dat de glorie van toen weer terugkeerde. Maar gaandeweg werd het duidelijk. Die oude, vurige Estudiantes bestaan niet meer. Als het ooit werd aangetoond hoe zeer het gemis van drie spelers een elftal vol komen kan doen wegzakken, dan was het wel in deze wedstrijd. En na twintig minuten was het mij schrijnend duidelijk, dat op het internationale vlak het ontbreken van ruggegraat in een team keihard wordt ontmaskerd". Ja, die 'oude Estudiantes'. Waar waren ze, op de kille woensdagavond in het redelyk roerige Boca-stadion? Nergens. Zoals ook de 'nieuwe' Estu diantes nergens waren. Overklast in de tweede helft door een Feyenoord dat uit zeer moeilijke momenten moed putten om méér te doen dan de tribunes verwachtten. Een Feyenoord dat in tien ongelukkige minuten kei hard en vol werd aangeslagen en alles ineen zag storten wat op pa pier en schoolbord zo mooi had ge leken, wat als een machtig mooi plan in het beslissende Happeluur vóór het duel in het brein van de spelers was gehamerd. Weg waren alle voor nemens, grillig en byna onbegaan baar werd het pad, dat rechtstreeks naar het glorieuze eindsignaal had moeten leiden. Feyenoord moest knokken. Vechten tegen de dreigen de vernietiging, in plaats van de Estudiantes te overbluffen, zoals het voornemen was geweest. Maar Fefjenoord won ook dat gevecht. Vraag Theo Laseroms zei er later van: 'Er zullen wel meer mensen zijn, die zeggen dat we tegen een zwakke club hebben gespeeld. Dat schijnt altijd zo te moeten zyn als Feijen oord een goede prestatie heeft gele verd. Maar ik vraag: welke Europese topclub van vandaag de dag doet het ons na? Laat zo'n club hier on der deze omstandigheden maar eens met 20 achterkomen en dan nog gelijkmaken. En dan nog de zaak helemaal omdraaien en dan nog je tegenstander helemaal wegspelen. Is dat soms geen prestatie?' Dat is het, zonder meer. Ernst Happel be aamt het, dolgelukkig: 'Wat de jon gens na die slechte beginperiode heb ben gedaan was zonder meer gran dioos. Het betekent veel, erg veel, als een ploeg op deze manier kan terugkomen. Vooral ook omdat alles verloren leek. Niets ging in die eer ste tien minuten zoals we gedacht hadden dat het zou gaan, zoals het moest gaan. Eerst die fout van Trey tel, dan die tweede goal, die voor honderd procent op rekening van Romeyn komt. Dat is gewoon razende pech, maar om daar bovenuit te groeien, dat be tekent voor my iets geweldig". De trainer: „We hadden erop ge mikt, dat wij ze volkomen zouden wegspelen, bij verrassing. Het kon. Dat wist ik. Feyenoord moest hier een show opvoeren. De onbekende ploeg uit het verre Europa, die van haar positie gebruikmaakt door met een overdonderende prestatie te ko men. Zoiets is echt iets voor Feyen oord. Ik dacht in de geest van die uitwedstryd tegen Ajax van het vorig seizoen. Toen we ook opeens uitpak ten, tenvyl niemand het verwachtte en we met 31 voorkwamen Zo moest het hier ook gaan. Maar door die pech kwam er niets van. Als je dan toch nog op 22 komt na 20 achter, dan is dat zondermeer groots" AppL laus Buenos Aires heeft dat erkend. Gul applaus daalde neer op de elf, die naar de kleedkamer terugkeerden, toen in 45 minuten sterk voetbal de zaken weer waren rechtgezet. Toen de Estudiantes voor het eigen, ten slotte voor hen zo wrede, publiek waren neergezet op de plaats waar ze hoorden en waar Happel ze had ge dacht. En er gebeurde verder niets. Gen incident op het veld. Geen toe standen op de tribunes. De vuren, die nog nasmeulden toen de lichten allang waren gedoofd, hadden ni met vreugde te maken. Ze wa slechts gestookt om de handen warmen en ook die functie verloren ze, toen dat op een andere manier kon Toen de Argentynen in Feyen oord de gladde, soepele ploeg her- kerden, die in Europa in een jaar tyds zulk een furore had gemaakt. Schouderophalend slenterden de dui zenden na afloop weg. Goedkeurend knikkend als er over de „Holandeses" werd gesproken. Toch waren dat de mensen geweest, waarvoor men de meeste angst had gekoesterd. Waar aan in stille uren was gedacht, waar aan spookbeelden van rellen en In cidenten waren gekoppeld. Feyen oord vernietigde die gedachten zeil met puur. goed voetbal. Ook nadat die spookbeelden angstig dicht naar de waarheid leken te groeien. Vreselijk Willem van Hanegem: „Vreseiyk, die eerste tien minuten. Alles gé- beurt, wat nou net niet had moeten gebeuren Het begint al by dat inci dent met Boskamp. Ze gooien hem een munt op zyn hoofd en die Jon gen moet nog voor de wedstryd al verbonden worden. Kun je nagaan hoe je dan al op het veld komt. Dan begin je te verdedigen aan die kant van het terrein, waar net de Estu diantes-supporters staan. Waar het een geweldige rotzooi is. met al dat papier en die stinkende rookbommen Je bent een beetje bang, want al ls het allemaal uitgekauwd, al reken je erop, dan nog ben je er niet zo maar overheen. Je bent toch onzeker. En dan stapelt alles zich nog op ook Je keeper maakt een fout, meteen al in het begin. En Romeyn heeft de verkeerde schoenen aan en die loopt net op de plek waar de be langrijkste en gevaarlykste aanval ler ook loopt te voetballen. Dan wil je net opnieuw beginnen en prompt valt er dan nog een tweede goal, ook al door een stomme sof. Nou, dan wil je wel. Wat denk je hoe lang het dan duurt voordat je weer eens behooriyk een voet achter de bal krijgt en eens een rustige combinatie kunt opzetten?" De ongelukkige goalie Treytel zelf: „Ik heb geen excuus voor die eerste goal. Hy was verkeerd getimed, die sprong, de bal ging gewoonweg dwars door myn handen. Ik wilde wel door de grond gaan. Ach, wat gaat, er door je heen op zo'n moment. Maar één ding: wat vreselyk voor die Jongens. Je denkt alleen maar aan de jon gens, die er zo hard voor lopen te knoppen. En als er dan nóg zo'n soort goal komt, dan ben je kapot". Oswaldo Zubeldia tenslotte: „Toch is het ln Rotterdam niet onmogeiyk om opnieuw geiyk te spelen. Wy zul len daar zeer verdedigend gaan voetballen. Het is onze enige kans. Ja, ik weet dat myn verdediging zwak is, maar ik zal er toch op moeten bouwen. Ik heb geen betere reserves. Ik herhaal: het rijn de oude Estudiantes niet meer. Ik vond ove rigens Feyenoord beter dan AC Mi lan". En Veron: „Ik had gedacht dat Feyenoord een typisch Engelse ploeg zou zyn. Maar ze speelden eerder Italiaans. Op de goede Italiaanse manier dan. bedoel ik. En ik was ook erg verrast over de geweldige conditie en het atletisch vermogen van de Hollandse spelers". LONDEN «ANP) Leeds United heeft woensdag in de eerste divisie van de Engelse leaque een voorsprong van 2 punten genomen op zyn naaste belagers. Leeds behield als enige eerste divisieclub de volledige honderd procentscore in vier wed- stryden door met 3-0 te winnen van West Ham «United. Uitslagen: Chelsea—Everton 2-2, Derby Coun ty—Ipswich Town 2-0, Leeds Uni ted—West Ham United 3-0, Man chester City—Blackpool 2-0. New castle United—Nottingham Forest 1- 1, West Bromwich Albion—Stoke Ci ty 5-2.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13