Amerika's luchtmacht mag in heel Cambodja aanvallen Europese kloosters zonder - novicen trokken Indiase boerenmeisjes aan DIRK ZWART GAF INTERESSANT ORGELCONCERT President Nixon heeft toestemming gegeven Onderzoek van Vatieaan naar artikel in de Sunday Times Ginsburg naar gevangenis Vrijgelaten MAN VERKOCHT 110 KINDEREN VUILE LUCHT KORTER LEVEN Braziliaanse krant over misbruik van militaire foto's Kraken van het lancl mevrouw Gandhi mislukt Actie tegen gebruik van drugs in Rome Ook in gevallen (4) van cholera Diek van Dijk maakt z'n doelpunten opQnkk Jop-ftyto' PAGINA 0 LETO8CH DAGBLAD MAANDAG 24 AUGUSTUS 1970 Wonder boven wonder werd geen van de vijf inzittenden van deze Franse auto gewondtoen aan de weg langs het Gardameer in Noord-Italië -plotseling een zware steen de berg afrolde en bovenop hun auto terechtkwam. Een Westduits echtpaar kwam bij een dergelijk voorval in hetzelfde gebied om het leven. Herstel breuk Joego slavië-Vatieaan BELGRADO, VATICAANSTAD (AFP, Reuter, DP Ai Joego-Sla- vië en het Vatieaan hebben zaterdag hun diplomatieke betrekkingen na een breuk van achttien jaar volledig hersteld door de benoeming van htm huidige vertegenwoordigers tot am bassadeurs. Joego-Slavië is het eer ste Europese communistische land dat diplomatieke betrekkingen met het Vatieaan heeft aangeknoopt. MOSKOU (Reuter) De Russi sche schrijver Alexander Ginsburg, die tn 1968 tot vijf jaar werkkamp werd veroordeeld wegens anti-com munistische activiteit, is enkele da gen geleden van het werkkamp in Potma naar de Wladimir-gevangenis in Moskou overgebracht, zo is in kringen van het communisme niet welgezinde intellectuelen vernomen. Men neemt aan dat de overplaatsing naar de strengere omstandigheden van de gevangenis verband houden met een televisieprogramma dat vo rige maand in de Verenigde Staten te uitgezonden en dat onder meer een bandopname bevatte die in het kamp door Ginsburg zou zijn ge maakt. ADVERTENTIE SAIGON, PARIJS (AP) President Nixon heeft de Ameri kaanse luchtmacht toestemming gegeven Noordvietnamese en Vietcong-troepen en voorraden overal in Cambodja aan te val len, zo is van welingelichte zijde in de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon vernomen. De afgelopen donderdag en vrijdag zouden echter geen Amerikaanse oorlogsvliegtuigen steun hebben verleend aan de Cambodjaanse troepen, die 10-15 km van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh in zware ge vechten gewikkeld zijn geweest. Cambodjaanse troepen zijn daar nu bezig met zuiveringsoperaties nadat drie Vietcong- bataljons misschien meer dan duizend man zich hadden verspreid. Majoor Am Rong. de Cambod jaanse militaire woordvoerder, heeft meegedeeld dat wel verscheidene luchtaanvallen zijn uitgevoerd tegen Vietcong-concentraties bij Prek Ta- meak 15 km ten noordoosten van Phnom Penh. Hij zei niet wat voor vliegtuigen dit waren geweest. De eerste Franse journalist die door de Cambodjaanse guerrillastrij ders is vrijgelaten. Is zondag op het vliegveld van Parijs aangekomen. Hij kwam uit Bangkok Alain Clement was lid van de Franse televisieploeg die in het ge bied Angkor gevangen werd genomen. De journalist, die er vermoeid uitzag, zei dat hy tijdens zyn gevangenschap was bewaakt door volgelingen van Sihanoek. Hij was overigens goed be handeld. Clement heeft samen met I Xavier Baron gevangen gezeten, de speciale correspondent van AFP en met Lydie Nicaise. een freelance jour naliste. Ook Nicaise is vrijgelaten en zal spoedig naar Parijs komen. Baron zal volgens hem spoedig worden vrij gelaten samen met een Nederlandse journalist, wiens naam hij noemde als Duylin. Robert Anson, correspondent van het Amerikaanse tijdschrift „Time", is zondagochtend een hotel in Phnom Penh binnengewandeld, drie weken nadat hij door Cambodjaanse guer rillastrijders gevangen was genomen terwijl hij de Cambodjaanse oorlog versloeg in een gebied ten noordoos ten van Phnom Penh. Zaterdagavond laat was de vrijla ting van Anson al aangekondigd in een telegram van het afgezette Cam bodjaanse staatshoofd Prins Noro dom Sihanoek aan een journalist van Associated Press in Phnom Penh. Anson was magerder geworden, maar bleek verder in goede conditie LISSE Een categorie Nederlan ders wordt nog steeds gefascineex-d door de naam Zwart. De organist Dirk Jansz. Zwart kreeg de St. Agatha-kerk in Lisse voor tweederde vol en gezien de omvangrijkheid van dit gebouw betekent dit een aanzien lijk getal belangstellenden. De op maat tot dit orgelconcert werd gege ven door de orgelhymne Wilt heden nu treden voor God den Here van Zwart senior, die met Widor het sterfjaar- 1937 deelt. Deze Widor was met zyn 6de Symfonie vertegenwoor digd. Hij ie ook een van de grote in spiratoren van Jan Zwart geweest. Tussen Hymne en Symfonie bevon den zich Bach's Passacaglia in e, Franck's Grande Pièce Symphonique en Saint-Saëns' Fantaisie. Deze programmakeuze is weinig gelukkig gebleken. Zwart's concert in Katwijk eind juni bracht daaren tegen vrijwel geen teleurstellende in drukken teweeg. Alleen zijn Bach-in- terpretatie vonden we toen een zwakkere stee tn het geheel. Maar Zwart is een behoorlijk gevorderde technicus, zijn voorbereiding is hoogst degelijk en leidt tot een na genoeg of tot geheel en al vlekkeloos spel. Dat gold nu ook. Wat organis ten soms overkomt, is echter dat zy het effect van hun registerkeus in de ruimte niet beseffen. De diepe bas sen in de Agatha-kerk zijn van een zo volumineuse, opdringende en al- verslindende klankkleur, dat voor wie achter in de kerk zaten van enig doorzicht op de geniale figurenloop in de variaties weinig overbleef. Die figuren verdronken in de gekruide dikte van de pedaalgeluiden. De va riaties 11 tot 13 van de Passacaglia werden nochtans een verademing, doordat Bach, al dan niet gefigu reerd, het befaamde thema naar de discant overbrengt. Soms moet men als remedie, zelfs Bach, op onortho doxe wijze durven te presenteren! Het hoort echter wel bij de Zwart- traditie om door groot gevuld geluid te imponeren. Die Zwart-Hymne wil massief zijn. Bij Widor's vaak luide symfoniek kan het hier gevaar lijk zyn. De zin van diens 6de Sym fonie. als geheel genomen, kan al leen nog maar dienstig zyn voor epateren met virtuositeit. Het einde loze Allegro alvast is voor onze tijd een onaanvaardbaar produkt gewor den. Ongelukkigerwijze is César Franck, die men niet door dik en dun als aanbiddelijk behoeft te be schouwen, vooral in het eerste deel van zijn Grande Pièce. zijn langste werk, beneden zijn artistieke niveau. Maar Zwart vond er vrijheid in voor brede zwellingen en interessant ma kende adempauzes en stilstanden. KEES VERHOEF RAWALPINDI In de Westpa- kistaanse stad Lahore is een man uit de Poendjaab, Syed Nisar Hoessain I Sjah, ter door veroordeeld wegens 't j ontvoeren en verkopen van 110 kin- deren. Uit getuigenverklaringen was j het hof gebleken dat Nisar en mede plichtigen op markten en religieuze i feesten kinderen van hun ouders j weglokten, dezen tot bedelen dwon- j gen en hen aan hotel- en restau- I ranthouders verkochten. Nisar werd in september vorig jaar aangehouden. Hy had toen twee ver miste kinderen bij zich, maar ook i stempels voor een niet bestaande or- j ganisatie voor sociale bijstand. Twee van zijn medeplichtigen kre- j gen zeven en veertien jaar gevange nisstraf. Scheepsramp op Ganges By een scheepsramp op de Ganges zijn za terdagavond 37 mensen verdronken. Het gebeurde bij Godagari in Oost- P a kis tan. Aan boord bevonden zich 51 personen en een aanzienlijke la ding rijst. Dorothy": 38 doden De autori teiten op het Westindische eiland Martinique hebben zaterdagavond bekendgemaakt dat zeker 38 perso nen het leven hebben verloren tij dens de orkaan „Dorothy", die het Franse eiland in de Caraibische zee eind vorige week teisterde. Er zijn nog vijf vermisten. Perzische generaal vermoord? De kranten in Perzië hebben onder grote koppen de dood gemeld van generaal Teymoer Bakhtiari, oud- chef van de Perzische veiligheidspo litie. Hy woonde in ballingschap in Irak en is vorig jaar in Perzië bij verstek ter dood veroordeeld wegens verraad. Hij zou tijdens een jacht partij zijn vermoord. De dader, die naar Perzië wilde uitwijken, is dooi de I raak se politie gegrepen. Per kano over het kanaal Achtenzestig Britse jongelui van 16 tot 20 jaar zyn vanochtend in 34 tweepersoons kano's in Dover van wal gestoken met bestemming Calais. Men denkt de oversteek in zeven uur te maken. Zaterdag wordt op dezelf de wijze de terugreis aanvaard. Tram uit rails In Sofia de Bul gaarse hoofdstad zijn negen perso nen omgekomen en 37 gewond toen een tram uit de rails liep. De tram kwam in botsing met een verkeers- zuil en een boom. WASHINGTON (DPAi De lucht vervuiling in de grote Amerikaanse steden verkort de te verwachten le vensduur van alle kinderen, die nu in deze plaatsen geboren worden met verscheidene jaren. Tot deze conclu sie komen twee Amerikaanse geleer den na een onderzoek dat zij hebben ingesteld naar de gevolgen van de luchtvervuiling voor de Amerikaanse volksgezondheid. Uit enkele gedeelten van het on derzoek die zondag in het Ameri kaanse dagblad „Washington Post" zyn verschenen, blijkt dat wanneer de huidige vervuiling van de lucht met de helft zou verminderen, de kinderen die nu geboren worden drie tot vier jaar langer zullen kunnen leven. De sterfte aan longkanker en andere longaandoeningen zou met vijfentwintig procent verminderen en aan hart- en vaatziekten met tien tot vijtien procent. Het sterftecijfer in het algemeen zou met ongeveer vier eneenhalf procent teruglopen. Daar bij zou het de Amerikaanse» staat op zyn minst een besparing van twee miljard dollar (ongeveer 7,2 miljard gulden» opleveren, die nu worden uitgegeven aan verplegings- en zie kenhuiskosten. RIO DE JANEIRO (AFP) Foto's van een harde militaire oefening in Brazilië, die vorig jaar geplaatst zijn in het Braziliaanse dagblad „Jornal do Brasil", worden nu in de inter nationale pers gebruikt als bewijs, dat er in Braziliaanse gevangenissen cn concentratiekampen op systema tische wyze gemarteld zou worden, zo meldde hetzelfde blad zondag. Volgens het blad zijn de foto's ge nomen tydens oefeningen van Bra ziliaanse parachutisten. „Jornal do Brasil" noemt met name de foto's waarop een man te zien is. die vast gebonden is aan een houten kruis en een andere afbeelding, die een man toont in een opgehangen kooi. NIEUW DELHI .AP» Een tot de tanden gewapende politiemacht van 1.500 man heeft gisteren verhinderd dat 32 socialisten een lap grond van anderhalve hectare bouwland zouden bezetten, die het eigendom is van premier Indira Gandhi. De politie had kennelijk gerekend op een volledige invasie van landloze boeren en was uitgerust met traan gas, stokken met stalen punten, rie ten schilden, draadloze zend- en ontvangapparatuur, jeeps en paar den. Al dit machtsvertoon was bedoeld voor een gezelschap socialisten, onder wie twee parlementsleden, die per bus naar het land waren gekomen en slechts met vlaggen en spandoe ken gewapend waren. Zij lieten zich 5 km voor het land van mevr. Gandhi zonder verzet arresteren, op verden king van onwettige samenscholing. In India zyn de afgelopen twee weken naar schatting 20.000 socialis ten aangehouden bij pogingen land te bezetten. ROME (Reuter, AFP) De poli tie van Rome heeft veertien jongelui, onder wie tien buitenlanders, gear resteerd wegens het bezit en gebruik van bedwelmende middelen. De hip pies werden in het grote openbare park Villa Borghese ingerekend toen zij bezig waren met het roken van hasjiesj. Sinds de Italiaanse politie enige maanden geleden een campagne te gen het gebruik van verdovende middelen begon, zyn vrijwel da gelijks arrestaties verricht. Onder de arrestanten bevonden zich ongeveer honderd buitenlanders. Linda Kasabian, voornaamsttj getuige in het proces tegen Mand son c.s. inzake de moorden op| Sharon Tate en het echtpaa\ Labianca, heeft zich met vijf maanden oude baby Angel in het huis van haar moeder inL Mil ford (in de Amerikaanse .siaatl New Hampshire) gevestigd. MevrM Kasabian heeft het voornemerA haar leven als hippie en haart ervaringen in de groep Mansot te boek te stellen. »l« p heel at at H T - v LONDEN (AP) De chol. eens de gesel der mensheid, heel opnieuw toegeslagen en in het MidJ^ den-Oosten, de Sowjet-Unie tot oi de grenzen van Europa heerst vri voor een epidemie. Dit weekeinde Israël thans met vier patiënten - het laatste land geworden dat door de pijnlijke ingewandziekte is getrof fen. In Israël en andere getroffti landen zijn massale inentingen ge last, een strengere hygiëne bevolci en worden reizigers nauwkeurig ge« controleerd. De Westeuropese landen, tot toe voor de ziekte gespaard gebleven hebben de controle verscherpt op rei zigers uit de getroffen gebieden en[ hebben hun eigen burgers gewaar-^ schuwd zich te laten inenten voor n de gebieden bezoeken. 'Z' Er zijn tot nu toe officieel geen sterfgevallen gemeld. Er zijn echter in Beiroet (Libanon) onbevestigd) berichten geweest over zes doden in Libanon en 25 in Egypte. Recenti sterfgevallen aan niet-geïdentificeer* de ingewandsziekten in west-Afrik» zijn wellicht choleragevallen. De We reldgezondheidsorganisatie heeft een medisch team naar dit gebied ge stuurd, evenals naar Libië en Liba non. Na de jongste overstromingen in de Indiase staat Assam zyn derüi personen tengevolge van choler» overleden. Men heeft de epidemie nn onder controle. ...en hij te in goed gezelschap. Ook Sjaak S wart, Theo Loseroms, Ha» Eijkenbroek en dat Quick „top-stylew de fc voetbalschoen is. De sapci ▼oor profs. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De Britse rooms-katholieke autoriteiten heb ben gisteren ontkend, dat er Engel se kloosters bjj de „handel" in In diase nonnetjes zouden zijn betrok ken. Het Vatieaan heeft bevestigd dat het deze zaak in onderzoek heeft. Deze mededeling kwam nadat de „Sunday Times" van gisteren ont hullingen deed. die hierop neer komen dat kloosters in geheel Euro pa aan een zodanig tekort aan roe pingen lijden, dat ze van de r. ka tholieke hiërarchie in Kerala, de armste staat van India, Indiase boe rendochters „kopen". Kloosters ln Engeland. Italië. Frankrijk, Duitsland en Spanje zou den Keralese meisjes hebben aange- nomen, die onder druk non waren I geworden. Zelfs gelooft men dat ook Amerika tot de „afnemers" behoort. Het Vatieaan schat dat er onge veer 1200 meisjes op deze manier naar Europa zijn overgebracht. Vol gens Sunday Times bedraagt het werkelijke aantal 1500 of mogelijk 2000 of nog meer. Voor ieder meisje is door sommi ge kloosters 250 tot 300 pond ster ling <2200 tot 2600 gulden) betaald. Bij het schandaal zijn dus niet al leen Indiase dorpsmeisjes betrokken maar meer dan 2,6 miljoen gulden aan kerkfondsen. De zaak is zo* in gewikkeld dat het Vatieaan na een discreet onderzoek van bijna een Jaar nog steeds niet zeker is van de grondfeiten. De gevolgen voor de betrekkingen tussen het Vatieaan en haar congre gatie in zuid-India zijn zo ernstig, dat sommige functionarissen van het Vatieaan spreken over het risico van een schisma. Vandaar dat het Vati eaan zich heeft ingespannen om de weinige dingen die aan het licht zijn gekomen te onderdrukken of te ontkennen. Maar het schandaal is thans uit de controle van het Vati eaan geglipt. Bezorgdheid Indiase priesters en nonnen in Rome, die twee jaar of langer van deze affaire op de hoogte waren, ma ken er zich zo bezorgd over en staan zo wantrouwend tegenover de rol die het Vatieaan daarbij heeft gespeeld, dat zij van plan zijn in november zelf een onafhankelijk onderzoek in te stellen, iets dat zonder precedent is. De zaak zou als volgt begonnen zijn. Een klooster in Florence had in de zomer van 1968 zulk een wanho pig tekort aan pleegzusters, dat zij zich op aanraden van een Francis caner missieklooster in deze stad, dat op dezelfde wijze het rscruterings- probleem had opgelost, in verbinding stelde met een Indiase priester pater Cyriac Poethenpoera, die aan het hoofd van een instituut staat in Ke rala. Voor de Italiaanse kloosters bleek hij over een onuitputtelijke voorraad vrome Indiase meisjes te beschikken die non wilden worden. Hij kon twaalf meisjes „leveren" voor 260 pond (ruim 2200 gulden) per stuk. De nonnen zonden hem 3.000 pond sterling (26.400 gulden). Poethenpoe ra wilde beslist in sterling worden betaald. In december 1968 arriveer de elf meisjes in het klooster. De twaalfde voor wie men ook had be taald, verscheen niet. Aangezien de Indiase emigratiewet streng is, moest het klooster pater Poethenpoe ra een certificaat zenden volgens hetwelk de meisjes een beurs had den gekregen om vijf Jaar in het bui tenland te studeren. Maar de meis jes hadden voor haar vliegreis het studententarief van 100 pond (880 gulden) betaald. Het bleek niet waar te zijn dat de pater, zoals men had aangenomen de resterende 160 pond (ruim 1400 gulden) aan de ouders van de meisjes had gegeven. In tegendeeldeze moesten hem ook nog betalen. Erger was echter, dat de ware roe ping voor het kloosterleven bü de meisje bleek te ontbreken. Hierover ondervraagd gaven ze allemaal als een papegaal dezelfde weinig overtui gende antwoorden. Toen één van de meisjes, wat heimwee kreeg, terug naar India werd gestuurd, ging een talendocente van de universiteit van Florence Sonia Dougal met haar mee om de achtergrond van de hele ge schiedenis na te gaan. Zij is een vast besloten figuur. Het resultaat van Sonia Dougals rapporten over hatf bevindingen in Kerala was dat hel Vatieaan het afgelopen voorjaar ge dwongen werd zelf een onderzoek In te stellen. Pater Poethenpoera blijkt de meest actieve priester in deze „handel" t» zijn geweest. Hy beweert meer dal l. 500 meisjes aan meer dan twlntll verschillende kloosters in Europa t' hebben geleverd. Volgens ander» schattingen zou het aantal dichter de duizend liggen. Een Indiase priester in Rome vele van de meisjes kende, noemt* hele zaak „een vorm van slavemf» Oorzaken van het tekort aan n<*j' nen zouden zijn: de toenemende vaart en werkgelegenheid in aro' rooms-katholieke gemeenschapP01 de uitbreiding van de geboorteref ling en speciaal in Italië de tfl£ nemende verwereldlijking van maatschappij. HE uts lil

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6