Universiteit zit klem na afspraken met stad Leiden Romeinse godin kwam boven water 1 1 Ds. De Heer in Leiden jeugdzorgpredikant Bijna geheel onwaarverhaal DEMPING TREKVLIET EN BOUW VAN WITTE SINGEL-PROJECT STUDIEPLANNEN Zilveren jubileum A. Haasnoot „Vondst van de eeuw" voor Leids museum MAANDAG 24 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN De toekomstige toren aan de Witte Singel, eigenlijk ,,in het nieuws" sinds I 962, is opnieuw een blok-van-gewicht in de vanavond te houden vergadering van de Leidse gemeenteraad. Opnieuw komt de demping van de Trekvliet aan de orde, nood zakelijk om de universiteit gelegenheid te geven het Witte Singel-projekt te beginnen. Als onderdeel van het plan voor wegenvoorzieningen in dit stadsdeel wordt deze dem ping ook genoemd in het wegenplan 1961- Het vorig jaar door de raad aanvaarde .pakket" (kosten f 22 miljoen) is van de baan gegaan, omdat er eenvoudig gezegd geen geld was. De financiering van het eerste deel van het werk het dempen van de Trekvliet en het aanleggen van een weg is nu rond en burgemeester en wethou ders stellen voor daarmee te beginnen. De rest van het „pakket" wordt in het voorstel wel meegenomen, maar over de financiering hiervan is geen enkele zekerheid. Terecht kan men zich afvragen: doen we alleen het gedeelte voor de universiteit en komt de rest op de lijst van weieens uit te voeren (wanneer?) werken? ADVERTENTIE Vraag eens vrijblijvend advies (mondeling, telefonisch of schriftelijk) bij het bolwerk voor uw bolwerk: /us-n| ONDERWUS-FNSTTTUirr M.E.A.B, o.l.v. M. van der Horst - Herengracht 4 - Leiden Telefoon 01710—30660 officiële - door het I.M.O. erkende - Middenstandsopleiding. VANAVOND tussen 7 en 9 uur speciale inlichtingenavond Mondelinge avondcursussen voor: Alg Ontw. - Middenstand - Boekhouden - M.B.A. - S.P.D. Nederlands - Engels - Frans - Duits - Spaans - Steno - Beroepsgoederenvervoer. De volgende week beginnen er al lessen. Die vraag wordt gesteld, zeker in de kring, die zich van het begin af heeft verzet tegen de bouw van het Witte Singelcomplex. In die kring leven verschillende argumenten, o.a. deze: men wil het niet, omdat men een torengebouw niet vindt passen aan de rand van de binnenstad men wil het niet, omdat de verkeerschaos er alleen groter door zal worden. Het voorstel, dat nu op de raadstafel ligt, geeft aanleiding de bo vengenoemde vragen te stellen. Geeft het antwoord van B. en W. de raad voldoende bevrediging om „ja" te zeggen op dit voorstel, met andere woorden B te zeggen nadat veel eerder A is gezegd. Daarop wijst het bestuur van de universiteit: op dat A en B zeggen. Bouwcurator ir. D. de Graaf, die op ons verzoek de universiteitskaarten vanmorgen nog even op tafel legde, formuleert het zo: .Gemeente en universiteit hebben een afspraak ge maakt verder samen te leven. Nu liggen we samen in bed en kan niet één van de partners eruit vallen". Toen en nu Hij kijkt terug naar het eind van de jaren vijftig. Toen werd besloten LEIDEN De heer A. Haasnoot, algemeen voorman in het bedrijf van Ballego Zonen, herdenkt zaterdag het feit. dat hij voor 25 jaar bij dit bedrijf in dienst trad. de universiteit in Leiden te houden. Er werd over groei gespreken, na tuurlijk. maar niemand durfde een groei tot 25.000 studenten te voor spellen. wat men nu gemakkelijk doet. Was dat wel het geval geweest, dan had men misschien wel beslo ten toch naar bijv. Leidschendam te gaan op een terrein, groot genoeg om een hele nieuwe universiteit te bou wen, die geen Leidse meer zou zijn. Op grond van deze principiële keus werd begonnen aan een bouwplan voor de betha-faculteiten in de Leeu- Haarlemse schilders exposeren in Leiden LEIDEN In de galerie Van der Vlist aan de Botermarkt 3 in Leiden zullen van 4 september tot 2 oktober drie jonge Haarlemse schilders expo seren: Ger Daniëls, André Gouw en Ben Glas. De opening van de ten toonstelling zal op 4 september om negen uur in de avond plaatsvinden wenhoek. krap 120 ha. op grondge bied van Leiden en Oegstgeest. Er zijn daarin nu vele miljoenen gestopt en dus ligt deze zaak vast. Ruimte voor de gehele universiteit is hier niet. Daarom is en wordt vastgehou den aan het Witte Singelproject voor bibliotheek, alfa- en gammafacul teiten (sociologie). Geen alternatief Men noemt het pressie van de uni versiteit. chantage soms, dat wordt gesteld: pas op of we verlaten Lei den. Ir. De Graaf: „Er is geen spra ke van pressie of chantage. Noem een alternatief. Wij zitten muurvast. De B-faculteiten zijn in aanbouw, het plan voor een nieuw Academisch Ziekenhuis ligt klaar, waar moeten we heen met de rest? Er is geen an der terrein. Men zegt dan: gooi een krottenwijk tegen de grond en bouw daar. Wanneer kan dat en hoe zit het daar met het verkeer? Men zegt: bouw op het terrein van de Doelen kazerne. Het leger gaat niet weg en dat terrein zou ook niet geschikt zyn om verkeerstechnische redenen. Het zou aansluitend op de hortus wel een prachtig binnenstadspark kunnen worden". Het Witte Singelplan kosten f 100 miljoen) stoelt op het verkeersplan van de gemeente Leiden, waarbij een auto-hoofdweg is geprojecteerd op de gedempte Trekvliet. Aantrekke lijkheid volgens de plannenmakers: Reaktie op het artikel van JRS in het Leidsch Dagblad van donderdag 20 aug. jj. getiteld: „Een ongeveer ni vaar verhaal of Het stoeipak van Herman Amptmeijer". De heer S. suggereert in zijn stuk dat dit „ongeveer waar" betekent ,byna waar". Dat is de reden waar- ik wil proberen de lezers van het L.D. duidelijk te maken dat dit ver haal byna geheel ONwaar is. In dezelfde volgorde als het „ver haal" stuit ik allereerst op een waarheid: waar is namelijk dat er in Nederland een tijdperk van open- Ij heid, democratisering, etc. is inge reden. Hierin past inderdaad de vor ming van een PAK. Ook waar is dat de wethoudersclausule een zeer om- itreden passage uit de PAK-overeen- tomst is. maar getuigt het van zucht naar waarheid, om hierover alleen de tegenargumenten, doch niet de pro- r argumenten te vermelden? Die pro- 50 jj argumenten die berusten op de dui delijkheid, namelijk om de kiezer te kten zien wat er met het program thai awi zijn party gedaan wordt, na de id o verkiezingen. Beloften gedaan vóór de verkiezingen kunnen alleen waar yjjemaakt worden als de mogelijkheid daartoe aanwezig is. Die wordt vol de inzichten van de PAK-par- 'tien het best bereikt als het PAK ven meerderheid heeft in het College ?an B. en W. Zo niet dan volharden *e in de oude toestand van ondui delijkheid. waarbij nóch raadslid. Dóch kiezer weet wat zyn wethouders de beslotenheid van het College ton compromissen hebben moeten Dd. inslikken. d3:( De wethoudersclausule verwijst de fAK-partijen naar de oppositie als de verkiezingsuitslag tegenvalt. In- ierdaad, maar meent JRS werkelijk dat alleen de heer Amptmeijer dat bor de verkiezingen heeft onder- 2 jj tend? S. zou beter geweten hebben tJds hij méér van de gelegenheid ge- hük gemaakt had de openbare PAK- ledenvergaderingen te bezoeken, waar do' '-e mogelijkheid van oppositie wel ilijk onder ogen is gezien. Dat Amptmeijer .socialistische tadsleden, die hun sporen hadden fo jfrdiend heeft weten uit te schake- is ongetwijfeld te veel eer voor ®n; zeker heeft zyn, ook van halve 1 hele onwaarheden aan elkaar (hDHend, artikel in Radikaal van de- cember, daar wel de aanleiding toe fejeven, de oorzaak van het conflict a de PvdA lag echter in het verschil opvatting over de PAK-overeen komst, en, naar nu uit het landelijk Wreden van DS'70 blijkt, nog veel voor autoverkeer bereikbaar zonder de binnenstad te passeren, voor voet gangers en fietsers zó dicht bij de binnenstad, dat autoverkeer niet no dig is. Het bureauf voor ruimtelijke ordening Kuiper, het verkeersbureau Goudappel, de provinciale planolo gische dienst, alle hebben „ja" ge zegd tegen dit plan. Verkeersplan Ir. De Graaf: „Dat betekent na tuurlijk a tegen het plan van de universiteit, ingebouwd in het gehele verbeteringsplan en niet een stukje daarvan. Als die verkeersvoorzienin- gen zyn getroffen, geeft het Witte Singelcomplex geen verkeersmoeilijk heden. Er komt voldoende parkeer ruimte. rekening houdend met het uitgangspunt, dat het gebouw zó dicht by de binnenstad staat, dat de toenemende motorisering van studen ten geen extra invloed zal hebben. Gewoon gezegd: men gaat lopen of fietsen". Wat zou het betekenen als de uni versiteit zou moeten bouwen op een terrein, dat zó ver van Leiden ligt, dat er geen binding meer met de stad is? Ir. De Graaf werkt graag met cyfers. Die vindt hij duidelijk. „Van de 11.000 studenten van nu wonen er 7000 in de stad. Schat hun budget op f 5000 per jaar. Dat be tekent, dat zij f35 miljoen per jaar uitgeven. Het universitair budget van dit jaar exclusief het AZis f 93 miljoen aan salarissen en f 11 mil joen aan huren, onderhoud, schoon maak, gas. elektriciteit en water enz. Daarby komt f 5 miljoen aan plaatselijke aankopen en f 30 mil joen aan nieuwbouw-investeringen". Het verdwijnen van de universiteit zou verder veel lege en volgens ir. De Graaf moeilijk te bezetten panden tot gevolg hebben. Na de gereedkoming van het Witte Singelproject zullen natuurlijk pan den, die in gebruik zyn, worden ver laten. maar dat zal een gering aan tal zyn. Voor byna alle nu in gebruik zijnde panden o.a. die op het Ra penburg heeft de universiteit een nieuwe bestemming. LEIDEN Na een korte vaca ture-tijd heeft de Geref. Kerk van Leiden in de persoon van ds. de Heer als opvolger van ds. Post weer een nieuwe jeugdzorg predikant. In de vrijwel geheel gevulde Oude Vestkerk aan vaardde ds. De Heer gistermid dag zijn ambt. Als tekst voor zyn prediking had hy gekozen Romeinen 1 vers 14: „Beiden. Grieken en barbaren, bei den. wijzen en onwetenden, ben ik een schuldenaar". Men kan zich af- vrage, aldus ds. De Heer. wat de kerk beweegt de wereld in te gaan. Is dat geen waagstuk? Er staat al zo veel op het spel. Sommigen beschou wen het als een hobby, .ach het kan De nieuwe „havenmeester", ds. D. de Heer. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE rs* IZBN. dieper dan alleen de gemeentepoli tiek. De onwaarheid over „het handig gepraat van Dirks" om niet v. Aken, maar my naar voren te schuiven als lijstaanvoerder is van een klasse apart. Als JRS even had geïnfor meerd, had hij kunnen weten dat v. Aken niet beschikbaar was als lijst aanvoerder, en dat myn naam al wel een half jaar voor de groslijstverga dering op een ledenvergadering door leden is genoemd. De verkiezingsuit slag was duidelijk; het PAK had het niet gehaald. Maar dacht JRS wer kelijk dat de PvdA-leden aan die mo gelijkheid nooit gedacht hadden? Al leen omdat daar tijdens de verkie zingscampagne minder aandacht aan was besteed dan aan de mogelijkheid van een overwinnng? Is JRS niet in staat dat onderscheid te maken? Direct na de verkiezingen heeft de PAK-fractie in een communiqué dui delijk gesteld dat zij bij de eis van 4 wethouders zou blyven. Dat wij toch met alle andere frakties in over leg wilden treden was om onze kon- struktieve opstelling aan te tonen; een goed program is voor de start van een college belangrijker dan het „domme getal". Over dit overleg is in de fraktie nooit „gezucht"; integen deel we hebben steeds allen zoveel mogelijk mee-gedacht, en ons inge spannen de program basis van het nieuwe college zo progressief moge lijk te maken. Ook Amptmeyer was op die PAK-fractievergaderingen bij na steeds aanwezig, en dat Van Aken in die onderhandelingen gedwars boomd werd door Amptmeijer is dan ook weer zo'n overdrijving waarvan dit stuk wemelt. De meest grove onwaarheid is ech ter die waar S. het doet vóórkomen of Van Aken en In 't Veld zélf naar een wethouderszetel solliciteerden. Ik kan u zeggen dat op de PAK- fraktievergadering van 17 Juni Van Aken en In 't Veld door ons als ver tegenwoordigers namens de PvdA werden aangewezen, juist omdat zy geen mogelijke wethouderskandidaten wilden zijn. Op dat moment waren onze eventuele kandidaten reeds be kend. JRS meent dat het overleg knapte omdat „de PAK-fraktie Van Aken dwars bleef liggen". Niets van dit al les!! Als vergadervoorzitter van de PAK-fraktie kan ik de lezers van het LD verzekeren dat de gehele fraktie over de gang van zaken tijdens de onderhandelingen steeds uitvoerig is ingelicht, waarna het gevoerde beleid werd goedgekeurd en de daarna te volgen lijn gezamenlijk werd vastge steld. Tot slot klaagt JRS dat de politie ke vernieuwing in alle openheid en eerlijkheid ver is te zoeken. Het is in derdaad Jammer dat het ons niet is gelukt het wethoudersoverleg open baar te maken. Maar om dat niet- openbaar zijn van de onderhandelin gen aan te grijpen om dit soort ver halen de wereld in te sturen, zonder de moeite te doen naar de waarheid daarvan te informeren getuigt zeker niet van openheid en eerlijkheid in de journalistiek. C. A. KERLING-SIMONS ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U by ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- s raat. Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onzn grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen. brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 geen kwaad, als er maar centjes voor de kerk binnenkomen". Wanneer we de verschillende meningen aanhoren, denken we aan Paulus. die naar Ro me ging. Niet om het daar ook eens te proberen, maar omdat hy vervuld was van een merkwaardig schuldge voel. Hem dreef een evangelische aandrang. Het was alsof de Romei nen een vordering op Paulus hadden en dit besef had hy tegenover alle mensen, zonder onderscheid. Toch was hy nog nimmer met hen in aan raking geweest, zyn enig motief was evangelisatie. Met deze louter vreem den had hy iets goed te maken. Wy hebben er moeite mee. aldus spreker. Paulus hierin te volgen, want zou dit de kerk niet afhankelyk maken van de wereld, terwyl zy toch alleen af hankelyk is van haar Heer en Mees ter? Maar zoals men belasting ver schuldigd is aan de staat, heeft een lid van een kerk als zodanig verplich tingen tegenover de wereld. Christus is ons daarin voorgegaan. De onver vangbaarheid van het evangelie be kend maken, is een eenvoudige plicht en de kerk kan zich daar niet van afmaken. Wat Paulus in zyn brief schreef, was geen interne kerkeiyke aangelegenheid, maar was bestemd voor iedereen en altyd. Paulus maak te geen onderscheid tussen kerkelyk en onkerkelyk. Hy sprak alle mensen op geiyke wyze aan. Laat ook nu de kerkeiyke mens een schuld inlossen, die een nieuw perspectief voor ons kerk-zyn met zich brengt en waar mee een machtige toekomst zal wor den geopend. Ik teken er graag voor en God zegene de greep, zo besloot ds. De Heer. Ds. H. Hortensius, sprekende na mens de kerkeraad, achtte het by- zonder gelukkig voor Jeugdhaven, dat in zo korte tyd een opvolger voor ds. Post was gevonden. De classis Leiden had mr. R. J. Mulder uit Was senaar afgevaardigd, die opmerkte, dat het niet zal meevallen ds. Po6t op te volgen, die zo buitengewoon enthousiast het werk deed. Spreker wenste de gemeente van harte geluk met haar nieuwe „havenmeester". De heer J. Bos van de Stichting Jeugdhaven was by zonder biy reeds zo spoedig een nieuwe jeugdzorgpre dikant te kunnen verwelkomen en zag voor de toekomst meer banden ontstaan tussen het speciale jeugd werk en het kerkeiyke werk. Na afloop van de kerkdienst, die ook werd bijgewoond door belang stellenden uit de vorige gemeente van ds. De Heer (Hoofddorp), was er gelegenheid om kennis te maken met de nieuwe predikant. COLIJNSPLAAT/LEIDEN (GPD) „De vondst van deze eeuw, grandioos en sensationeel", zo omschrijft dr. P. Stuart, conservator van de Romeinse afdeling van het rijksmuseum voor oudheden te Leiden, de vondst van vier altaarstukken in de Oosterschelde. Een nieuwe speurtocht op de zee arm naby Colynsplaat naar „levens tekenen" van de Romeinse godin Ne- halennia, leverde eind vorige week eindelyk goede resultaten op. Van een diepte van 30 meter zyn frag menten opgevist van het romeinse altaar, gewyd aan godin Nehalennia, dat zo'n 200 jaar na Christus ter hoogte van Cohjnsplaat moet hebben gestaan. Dr. Stuart vertelde, dat alles by elkaar vier belangwekkende fragmen ten zyn opgediept. Op twee altaren heeft men geen inscriptie kunnen ontdekken. Eén van deze altaren is volledig en heeft een versiering, die bestaat uit een rond voorwerp in de vorm van een bord, op de bovenzyde gebyteld. Het andere altaar is niet helemaal compleet meer, het bestaat uit een voetstuk, waarvan de weten schapsmensen tot nu toe niet heb ben kunnen ontdekken of het een altaar, dan wel een gedeelte van een beeld is. Op de zy kanten is de hoorn des overvloeds aangebracht. De derde vondst bestaat uit het onderste ge deelte van een altaar, waarop de voeten van de godin en een mand met fruit nog te bespeuren zyn. Ook zyn de fragmenten van een hond te ontdekken. Topstuk Het topstuk van de vondsten vindt dr. Stuart het ophalen van een groot altaar, dat 1,42 meter hoog is, Het heeft de vorm van een vierkante pi laar en bevat geen beeldhouwwerk. Conservator Stuart meent, dat het altaar naar alle waarschyniykheid uniek is in Nederland. In de voet van de pilaar is een inscriptie (in het Latyn) aange bracht, die de archeologen al hebben kunnen ontcyferen. Er staat onder meer op te lezen „ter ere van het keizerlyke huis" en „aan de godin Nehalennia". Het altaar is gemaakt in opdracht van een handelaar in Alec i een vis- huis), genaamd Cajus Calvinius Secco. een burger van Triër. Hy liet er aan toevoegen dat het beeld ge offerd werd „voor zichzelf en de zy- nen". De wetenschapsploeg onder leiding van dr. P. Stuart en zyn as sistent. de heer L. T. Louwen-Kooy- mans, is byzonder bly met de Neha- lennia-altaren die by nadere bestu dering ongetwyfeld tot interessante conclusies zullen leiden. Het zag er aanvankelyk naar uit dat de nieuwe poging op de Ooster schelde weer op niets zou uitlopen en dat de godin haar lang bewaarde ge heimen niet prys wilde geven. De visserboot Johanna Cornelia van schipper Bout uit Tholen heeft tot diep in de middag rondgespeurd, voordat de netten iets anders ople verden dan tufsteen, dakpannen en vissen. De felbegeerde altaarstukken zyn eens te meer een bevestiging dat er een altaar, gewyd aan de godin van de vruchtbaarheid, in de buurt van Colynsplaat moet hebben ge staan. In de Jaren 175 en 225 na Christus werden de altaren opgericht uit dankbaarheid, door mensen die per schip een toen gewaagde overtocht naar Brittannia hadden gemaakt. Wanneer men heelhuids terugkwam, werd aan Nehalennia een klein al taar geschonken. Overigens is Colynsplaat niet de enige plaats in Zeeland waar een heiligdom ter ere van de vrucht baarheidsgodin moet hebben gestaan. Op 6 januari 1547 werd in Domburg een tempel van Nehalennia ontdekt en op 14 januari van dit jaar kwam er een vlugschrift uit by Jan van Hilten in Amsterdam, dat melding maakte van de Walcherse vondsten. Er was een tempel met een groot altaar, waar de dankbaren een klein stenen altaar offerden, als hun over steek goed was afgelopen. Het heeft daarna ruim 450 jaar geduurd, voordat de godin opnieuw van zich deed spreken. Schipper Bout van de Johanna Cornelia vond 15 april van dit jaar tydens tongvisse- ry op de schaar van Colynsplaat voor de eerste maal een altaar in zyn netten, waarop de beeltenis van de godin voorkomt. Dat was het sein voor de archeologen om verdere speuracties te ondernemen. Men heeft toen later nog een puntgaaf altaar gevonden, met daarop de inscriptie „Quartus heeft dit geofferd voor zyn behouden terugkeer". Opnieuw Dr. Stuart voelt wel Iets voor de theorie dat er tussen Domburg en Colynsplaat een rivier heeft ge stroomd. Aan de ene kant zou de Domburgse tempel gestaan moeten hebben, aan de andere wal de tem pel in Colynsplaat. Hoewel lang niet alle deskundigen het daarmee eens zyn, heeft men door de vondst van vrijdagmiddag toch weer een aantal belangrijke stukken aan de verzameling in het ryksmuseum in Leiden kunnen toe voegen. Archeologen zyn vast van plan om volgende week vrijdag op nieuw op zoek te gaan naar de herinneringen uit lang vervlogen tyden,.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3