ZIEKTEVERZUIM NEEMT TOE Israël vaardigt Eban en Tekoah af Stijging met ruim zestien procent Griepgolf hield mensen in bed yrij warm Man (25) na dodenrit opnieuw aan de pils Gestolen politie auto lag in sloot Agnew op reis door '1.0. Azie Griep Vier doden en vijf gewonden in Duitsland IT eer ongeluk bij autocross OUD-MINISTER V.D. KIEFT (86) OVERLEDEN Meisje (13) in ziekenhuis na wespenaanval PLEIDOOIEN VOOR EEN VN-TROEPENMACHT TSJECHISCHE DIPLOMAAT DUIKT ONDER Ernstig gewonde bij schietpartij in Almelo 's café JpgericTit 1 maart I860 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1970 No. 33178 LEIDSCH Krtcteiir: G. Koopman ^ofdredacteur: Drs. J. R. Soetanhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.46 per maand (bii vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singe) 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Het Gemeenschappelijk Ad- inistratie Kantoor (GAK), belast met de uitvoering van ziektewet, de Werkloosheidswet en de Wet op de Ar- jdsongeschiktheidsverzekering voor veertien bedrijfsver- jgingen die bijna tweederde deel van de werknemers, die ider de sociale verzekering vallen, omvatten, constateert lijn verslag over 1969 dat er een groeiende zorg is over J (voortdurend stijgend ziekteverzuim. n het afgelopen jaar is het aan- riekmeldingen ten opzichte van 5 met ruim 16 procent gestegen. i groot deel van de sty ging is ont- m door de in januari en februari ptreden „griepgolf". Maar ook in andere maanden was er een aan- aljjke sty ging. Ie uitzonderlijk intensieve voor- rsgriep was ook voor een goed verantwoordelijk voor de sty- van het ziekterisico. 1969 lever een nog hoger ziekterisico op dan iet tot dusverre ongunstigste jaar L De uitkeringen op basis van de lelijke ziektegeldverzekering ste- «met 23 procent ten opzichte van l Dit is, behalve door de toe nni *en- PPy 'eide LS CLEMENTE (Reuter) VI- ttident Spiro Agnew van de fc zaterdag voor een week op gegaan. Hy zal Zuid-Korea, ^Vietnam. Formosa en Thailand ten. President Nixon, die hem deed, zei dat Amerika de lenoten in Zuidoost-Azië zal bly «eunen. Zuid-Korea zal Agnew o.m. spreken over het plan om van LOOO man daar gelegerde Amerl- Ier 20.000 terug te trekken, en V.S. in verband daarmee kun- ioen voor de modernisering van üdkoreaanse strijdkrachten, vliegtuig op weg naar het Oofeten tussen Honoloeloe en w zei Agnew tot verslaggevers te hele kwestie-Cambodja ver houdt met de veiligheid van de iaanse troepen in Vietnam," 1st Amerika alles gaat doen wat kan om het bewind van Lon Nol Ebt was de meest positie - iofte over de steun aan de Cam- regering tot nu toe door ïge Amerikaanse functionaris Wit verwacht van vanavond tot ®avond: droog, zonnig en vry :*eer met een zwakke tot ma- *iöd uit Noord tot noordoost. (Opgemaakt om 12.40 uur). 25 AUGUSTUS •P: 5.39 uur ;onder: 19.44 uur. 'op: 23.17 uur; onder: 16.49 uur. Jter te Katwijk te 9.23 en 22.00 ^water te'4.53 en 17.19 uur. bestaaft oil 18 pagina's neming van het aantal uitkerings- dagen, veroorzaakt door een stijging van de gemiddelde daguitkering ten opzichte van 1968. Het gemiddeld aantal zieken, aan wie uitkering wordt verstrekt, is van 1960 op 1969 met 120 procent toege nomen. Voor een deel is de sty ging veroorzaakt door een toeneming van het aantal werknemers, voor het overige door het toenemen van het ziekterisico en sinds 1967 mede door de uitbreiding van de werkingsfeer van de ziektewet. Het aantal aanvragen om werk loosheidsuitkering bedroeg het vori ge jaar ruim 133.000 tegen byna 142.000 in 1968: een daling van rond 6 procent. Het totale uitkeringsbe drag daalde met 16 procent tot ruim honderd miljoen gulden. Het totale aantal uitkeringsge rechtigden voor de WAO nam met 6800 toet tot ruim 147.500. In totaal werd aan uitkeringen ruim 962 mil joen gulden betaald. Nederlands busje geramd PADERBORN (DPA) Vier per sonen zyn vanochtend by Pader- born in Noordrynwestfalen om het leven gekomen toen een Nederlands busje met negen inzittenden in bot sing kwam met een tegemoetkomen de vrachtauto met aanhanger. Vyf personen werden, deels erg. gewond. Op de plaats van het onge luk was de weg wegens werkzaamhe den versmald. Volgens de politie van Bueren in Westfalen is het Nederlandse bus- ke met negen inzittenden in de buurt van het dorpje Lichtenau op weg naar Kassei frontaal tegen een Duit se vrachtauto op gebotst. De slacht offers waren allen inzittenden van het Nederlandse busje. Vakbondsleider doodgeschoten In Aliagha bij Izmir in Turkije is zaterdag een vakbondsleider doodge schoten door de chauffeur van een bus met Russische technici. Er werd daar met Russische hulp een olie raffinaderij gebouwd, maar de Turk se arbeiders zyn in staking gegaan. De vakbondsleider wilde verhinderen dat de bus het bouwterrein opreed. De dader is voortvluchtig. MIDWOLDE (GPD) De 52- jarige R. Zonneveld uit Marum is zaterdagavond tegen kwart over ne gen het slachtoffer geworden van een dronkemansrit op rijksweg 43 (GroningenHeerenveen) in zijn woonplaats. Hij werd met zijn auto, waarin ook zyn vrouw en 6-jarig zoontje zaten, aangereden door een tegenligger waarvan de bestuurder, de 25-jarige J. S. uit Midwolde (ge meente Leek), onder invloed van al cohol verkeerde. Na de botsing schoot S. met zyn auto, waarin ook drie andere jonge lui uit Midwolde zaten, de sloot in. Zonder zich om de gewonden te be kommeren nam het viertal de benen Ruim een uur na het ongeval werd S. aangehouden in een café in Mid wolde circa 2 km van de plaats van het drama en bleken zijn vrienden by dr. K. Sissingh in Tol- bert te zitten om hun lichte verwon dingen te laten behandelen. Mevrouw Zonneveld werd licht en haar zoontje ernstig gewond opge nomen in het Academisch Zieken huis in Groningen. Het ongeval gebeurde, doordat S. op de linker weghelft terechtkwam en daar de linkerkant van de auto van de heer Zonneveld openreet. De heer Zonneveld was op slag dood. S. ging zaterdagmiddag naar Steen bergen om daar de auto te kopen waarmee hy 's avonds een dodenrit zou maken. Na een proefrit en wat pilsjes at S. wat by de autoverko per. waarna hy vertrok naar Mid wolde en zyn drie vrienden ophaal de. Hierna werd in Marum nog wat bier gedronken en werd omstreeks negen uur koers gezet naar Gronin gen. Voor zover de politie kon nagaan heeft S. in het tijdvak van 's middags een uur of twee tot 's avonds negen uur zeker 13 tot 14 pilsjes gedronken. Prinses Moenade 29-jarige (Engelse) echtgenote van Koning Hoessein van Jordanië, vertoeft op het ogenblik voor de veiligheid van haarzelf en haar vier kinde ren in Engeland. Prinses Moena, die in Londen verblijft, heeft on der de naam van Cookeen va kantie van enkele weken in Cornwall doorgebracht en keerde gisteravond naar de Britse hoofd stad terug. Op de foto: Prinses Moena met twee van haar kinde ren; het meisje op haar arm is eer. van haar tivee jaar oude tweelingdochterijes. STEENWIJK (ANP) Tijdens de autocrosswedstryden by Steenwijk deed zich zondagmiddag een ernstig ongeluk voor. Toen de auto van de 23-jarige coureur A. van Dam uit Oude-Horne (Fr.) die in een bocht was vastgeraakt, botste een andere auto tegen hem op. De wagen van Van Dam sloeg over de kop, waar by hy zo ernstig werd gewond, dat hy in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Meppel moest worden gebracht. De wedstrijden werden ge staakt. GRONINGEN (GPD) In het Wilhelmina ziekenhuis in Assen is in de nacht van zaterdag op zondag na een korte ziekte de heer J. van de Kieft overleden. Hy was minister van Financiën in het kabinet-Drees tussen september 1952 en oktober 1956. De heer Van de Kieft, die in Rolde (Drente) woonde, werd 86 jaar. Op politiek terrein heeft de heer Van de Kieft vele functies vervuld Tot zijn benoeming als minister was hij sinds de bevrijding lid van de Eerste Kamer voor de Party van de Arbeid. Geruime tyd was hij fractie voorzitter. Andere functies die hy bekleedde zyn geweest: directeur van de NV Arbeiderspers, lid van de raad van beheer van het Algemeen Neder lands Persbureau, voorzitter van de Nederlandse Dagbladpers en lid van de Radio- en Persraad. Hy was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van het legioen van eer van Frankrijk. Sinds 1964 woonde de heer Van de Kieft in het Drentse Rolde. Op 84- jarige leeftyd trad hij, in mei 1968, in het huwelijk in Emmen. Tweehonderd steken AMSTERDAM (ANP) De 13- j&rige Willy Hemelryk is zaterdag avond bij haar ouderlijke woning in cle Platostraat in Amsterdam-west door een zwerm wespen aangevallen en zo hevig gestoken, dat aanvanke lijk voor haar leven werd gevreesd. Zy werd opgenomen in het St. Lu- cas-ziekenhuis waar over haar hele lichaam verspreid 200 steken werden geteld. Het levensgevaar is inmiddels geweken. De aanval van de insekten kwam. terwijl het meisje dat met nog enige kinderen op een grasveldje indiaan tje speelde, aan een boom was vast gebonden. De zwerm steeg plotseling op uit een nest dat zich nabij de boom in de grond bevond en wierp zich op de kinderen. Deze namen in paniek de vlucht, met uitzondering van het slachtoffer, dat geen kans zag los te komen. De wespen zagen vermoedelijk hun nest in gevaar gebracht. In een oogwenk was het kind overdekt met wes pen. Het meisje werd tenslotte be vrijd door haar moeder, die ook enige steken opliep. Het wespennest is door de politie met benzine en olie uitgebrand. BODEGRAVEN In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden een auto gestolen uit de garage van de Bodegraaf- se rijkspolitie naast het politie bureau aan de Bodelolaan. De garage was niet afgesloten en de sleuteltjes zaten in de auto. De onverlaten hebben onge veer 67 kilometer met de auto gereden en hem vervolgens in de Wonnen-Wetering achterge laten. Omstreeks kwart over twee zag een passerende Boskoper het witte dak van een auto boven het water van de wetering uit steken. Hy waarschuwde on middellijk de politie. Deze her kende er de vermiste surveillan ceauto in. Met een kraanwagen van de fa. Plomp uit Reeuwijk werd de auto 's nachts nog boven water gehaald. Gisterochtend werd be gonnen aan een intensief on derzoek. De politie neemt aan hier met een wraakneming te doen te hebben. Twee jaar geleden tijdens het najaarsfeest werd, eveneens een surveillancewagen gestolen, toen de bemanning even in een café naar binnen was gegaan waar de zaak wat uit de hand dreig de te lopen. De wagen werd spoedig weer onbeschadigd te rug gevonden. JERUZALEM/CAIRO/ NEW YORK (DPA, Reuter, AFP) Met de benoeming van minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban tot Israels afgevaardigde naar de indirecte vredesbespre kingen met Egypte en Jordanië zijn de problemen die het begin van de besprekingen in de weg stonden, opgelost, zo zeiden waar nemers in New York. Israël wees voorts ambassadeur bij de Vere nigde Naties Tekoah aan als plaatsvervangend leider, waar door Israël volgens de waarne mers in feite boog voor de eis van Egypte en Jordanië om de besprekingen, onder leiding van VN-bemiddelaar dr. Gunnar Jar ring, op ambassadeursniveau te beginnen. Egypte en Jordanië hadden hun ambassadeurs by de VN aangewezen als onderhandelaar. Dit niveau zou echter snel kunnen worden verheven tot dat van ministers van Buiten landse Zaken als die ministers op 15 september naar New York komen voor de opening van de Algemene Vergadering van de VN. Terwijl het Israëlische kabinet gis teren na een beraadslaging van zes uur (waaraan ook stafchef van het leger generaal Bar-Lev en de am bassadeur in Washington, generaal Rabin deelnamen) de benoeming van Obba Eban bekend maakte, keerde Koning Hoessein van Jordanië na besprekingen met president Nasser van Egypte die drie dagen hebben geduurd, naar zyn land terug. In een korte verklaring werd meegedeeld dat de staatslieden over alle aspeoten van de crisis in het Midden-Oosten heb ben gesproken in een „sfeer van vol ledige openhartigheid en begrip". De standpunten van de staatshoofden waren ,.op alle punten gelyk De Amerikaanse senator Fulbright pleitte zaterdag voor een verdrag tussen de Verenigde Staten en Israël waarby Amerika zich zou verplichten in geval van nood de Israëlische grenzen veilig te stellen. Volgens Fulbright moet elke vreedzame rege ling voor het Midden-Oosten tot stand komen en worden gegaran deerd door de Verenigde Naties. Israël zou in ruil voor ontruiming van de in 1967 bezette gebieden wa terdichte garanties moeten krijgen en er zouden VN-troepen moeten wor den gelegerd in de heuvels van Go lan. in Gaza en aan de Golf van Akaba en langs de Jordaan. Ook secretaris - generaal Thant van de VN liet zioh in deze geest uit. ^Er dient een goed opgeleide vre desmacht van de Verenigde Naties te worden gevormd die paraat is om de internationale vrede en veilig heid te handhaven". Dit was een van de „onmisbare maatregelen", die Thant vandaag voorstelde om de internationale organisatie te verster ken. Thant sprak op het veertiende congres van wereldfederalisten dat in Ottawa (Canada) wordt gehouden. Hy waarschuwde dat de Ver. Naties een gezagscrisis doormaken omdat te veel leden de organisatie gebrui ken om in de eerste plaats hun eigen belangen te behartigen in plaats van te streven naar oplossing van we reldproblemen. Beschuldigingen Volgens het Jordaanse dagblad „Ai Destour" annexeren Israëlische auto riteiten op de westelijke oever van de Jordaan grote gebieden van de Arabische steden Bethlehem, Beit- Sahoer en Beit-Djala. Deze zouden aan Jerusalem worden toegevoerd, De Israëlische autoriteiten zouden tevens begonnen zijn aan de uitvoe ring van een plan om 25.000 woon eenheden in Jeruzalem te bouwen voor het onderbrengen van nieuwe joodse immigranten in de komende vijf jaar. Israël heeft gisteren opnieuw bij de VN-bestandscommissie een klacht ingediend dat Egypte doorgaat met het bouwen van een raketbasis bij het Suezkanaal, in stryd met het staakt-het-vuren. Het was de vyf de Israëlische klacht van deze aard sinds een Amerikaans initiatief voor herstel van de vrede 15 dagen gele den tot een bestand tussen Israël, Egypte en Jordanië leidde. „De Palestijnse revolutie heeft van China de verzekering gekregen dat Peking bereid is het Palestynse ver zet blyvend te steunen, tot de over winning", aldus het blad „Fatach", orgaan van het centrale comité van de Palestijnse verzetsbeweging. NAIROBI (AP) De eerste se cretaris van de Tsjechoslowaakse am bassade te Nairobi (Kenia) heeft de zer dagen, op de tweede verjaardag van de Sowjetrussische invasie van zyn land, zyn functie opgezegd en is verdwenen. Dit is vandaag door de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Kenia bevestigd. Of de verdwenen diplomaat, Albert, met zijn vrouw en drie kinderen politiek asiel heeft ge vraagd kon of wilde hy niet meede- delen. Albert had drie en een half jaar in Kenia gewerkt en dezer dagen be vel gekregen terug te keren naar Praag. Hy nam toen vier dagen va kantie, maar Is niet in Nairobi te ruggekeerd. ALMELO (GPD) In het wilde weg met een pistool om zich heen schietend by een café-rel, waarby 50 60 niet geheel nuchtere cafébezoe kers waren betrokken, heeft een tot dusver onbekende man in de nacht van zaterdag op zondag de 19-jarige Raymund Walhof uit Delden met drie schoten geraakt. Drie andere kogels kwamen in het houtwerk van het café 't Witte Peerd terecht. De aan geschoten man is ernstig gewond maar verkeert niet meer in levens gevaar. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Aug. 1870: Men deelt het Dagblad van Z.-H. mede dat de heer Dr. E. Selenka, hoogleeraar in de natuurlijke historie aan de Leidsche Hoogeschool ook deel neemt aan den Pruisischen veldtocht, als nog behoorende tot de land weer. De waarschijnlijkheid, dat de academie te Gronin gen wordt opgeheven, geeft de Groninger Courant aan leiding om te zeggen: ,jloe diep wij het ook betreuren maar al te waar blijkt het te zijn, dat de Tweede Kamer reeds feitelijk het doodvonnis voor onze hoogeschool heeft uitgesproken".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1