„Huid wordt bedreigd door luchtvervuiling" W arm waterkrullers nog niet veilig Twee miljoen mannen tevreden over vrouwelijke baas Schoonheidskoningin Mala Rubinstein: |g©(y)fe®<s/ Carrièrevrouwen in est-Duitsland Waarschuwing Consumentenbond IANDAG 24 AUGUSTUS 1970 - 0^ 1& %a^k '--V' - LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 (Door Jos Hagers) PARIJS (GPD) „Ik vind het verschrikkelijk belangrijk dat de mensen zich door de gebeurtenissen in New York en Tokio nu eens eindelijk gaan realiseren hoe groot het lucht vervuilingsprobleem eigenlijk is. Jarenlang stond men er niet eens bij stil dat gebouwen door benzinedampen werden aange tast. Men vond het niet eens vreemd dat kleding in een grote stad sneller versleet. Pas nu het zo langzamerhand noodzake lijk wordt om maskers te gaan dragen krijgt de luchtveront reiniging eindelijk de aandacht die ze verdient". NIEUWE LENGTE vraagt ook een gezicht. Bij de make-up voor de ko- winter zullen vooral de wenkbrauwen angrijk worden. Zij worden vaak anders nd dan hun oorspronkelijke vorm. Af- en doorlopend in een zachte buigende jrdt het ooglid met bruin potlood om- ot aan het midden van de jukbeenderen, ■er doorlopende ivenkbrauwen verzach- gelaatsuitdrukking en doen het gezicht r lijken. ie glans en de frisheid van het gezicht mtueren wordt op de jukbeenderen en ntje van de kin een vleugje rouge aan- ht. De oogleden worden opgemaakt met zacht gekleurde blauwachtige oogschaduw meestal vloedbaar). Voor vrouwen, die erg bedreven zijn met het penseel, is het moge lijk om de oogschaduw in drie verschillende kleuren aan te brengen. Wit, dichtbij de wenk brauwen. groen in de oogplooi en blauw langs de wimpers. Om de ogen nóg sprekender te doen lijken roordt rondom het oog donker - blauioe eyeliner getrokken. Ook de wimpers worden met blauwe mascara sterk aangezet. De mond behoudt de natuurlijke vorm De kleuren lopen uiteen van rose-oranje en bei- ge-oranje. Jeanne Gatineau voorzag zelfs de oorlelletjes van een bloemblaadjes make-up. ui t zieltje van ze vele malen haar welge- ledematen voor het (film)pu- teeft ontbloot gooit Brigitte nu ook haar zieltje wagen- en Ze doet dat in gezelschap negen andere beroemdheden Arthur Rubinstein en de Montherlant) in een boek rekere Jacques Chancel «van radioman) heeft geschreven lij nn hij de geïnterviewden „in ■pheid" aan het woord laat. noteerde alvast deze praak uit het document: loet maar eenmaal in het le uren Ik ben driemaal voor btenaar van de burger- and verschenen. Dat is twee- te veel, maar driemaal lepsrecht. Nu de derde keer itjjd is voel ik me gerust". "olutie in kinder* zorg is een Engels jongetje van maanden dat negen dagen crèche wordt ondergebracht iftün moeder naar het zieken- om haar tweede baby te Hoewel John een kleuter uit ht en goed gezin is, raakt hy negen dagen volkomen over 11, ondanks de aanwezig- bekwame verzorgsters. De or een (tydelyke) emotionele met een „plaatsvervangende R'ontbreekt echter; het werk- issysteem heeft tot gevolg n uï die negen dagen met 8 lende verzorgsters te maken 11 zijn pogingen tot toena il tot zijn favoriete nurse lopen de drukte en het tumult in De groeiende ontreddering jongetje is negen dagen lang camera gevolgd en vastge- ten documentair filmpje dat yd Haakte van een serie over >e onderwerpen (zoals het mn kleine kinderen in het ts). Nova noemt „John" een t gemaakte en ontroerende wellicht een „revolutie in •*g" zal veroorzaken. De eer- "akte filmpjes in deze serie onder meer geleid tot het van de „National associa te welfare of children in het werk van deze groep m verscheidene Engelse zie- moeders bij hun kinderen v\jf jaar blijven. - pM 0,„ ierne Amazones' radicaalste extremisten van fee vrouwenbeweging zijn zo 'dat ze tegen de draad van ingaan. Ze maken zich nü- de loutere aanwezigheid van 'moeder, de loop van de na- de veronderstelling dat ze rraar bestaan om geëxploi- 1 bevrucht te worden. Ze zien als een ghetto en de ech- topkamer als een arena. De rii hen is bezaaid met ge lees van man en vrouw. Ze "it hun eigen huid en hun n stappen. Soms herinne- aan de zelfverminking van die andere strijdbare vrouwen. De amazones, die hun rechterborsten afsneden opdat ze hun bogen beter konden spannen", schrijft Shana Alexander in „McCall's". Die opstand tegen biologische feiten maakt het, vooral voor de mannen moeilijk om te horen wat de extreme femi nisten precies willen zeggen. En wat ze zeggen over de economische exploi tatie van vrouwen, de noodzaak van crèches, over abortus en de rol die het meisje in onze cultuur opgedron gen krygt is meestal waar. „Maar ze zitten helemaal verkeerd als het over mannen gaat. Alle ideeën over anti-man en anti-huwelyk, de les sen in karate, het bepleiten van bui- tenbaarmoederlijke geboorten vloeien voort uit de ongezonde theorie dat de man de natuurlijke vyand van de vrouw zou zijn". Sex-studie Elf Jaar hebben de Amerikaanse gynaecoloog William Masters en de Amerikaanse psychologe Virginia Johnson sex-problemen op alle ni veaus" bestudeerd en behandeld. Vol gens hen is sex in vele huwelijken door angst en onwetendheid verdre ven als belangrijk en bevredigend element in het huwelijksleven: zeker de helft van alle Amerikaanse hu welijken zou lyden onder een of an dere vorm van sexuele onbevredigdheid Volgens Ladies „Home Journal we ten Masters en Johnson tachtig pro cent van de door hen behandelde probleemgevallen met hun adviezen tot een oplossing te brengen. Gesprek over abortus Op initiatief van het AR Vrouwen comité hebben 22 „abortusgespreks groepen" van gedachten gewisseld over de toelaatbaarheid van abortus provocatus. Het maandblad van de Nederlandse vereniging voor vrou- wenbelangen publiceert de uitslag van deze gesprekken: bijna 57 pro cent van de deelneemsters en deel nemers aan de discussie ziet abortus provocatus als een „zedelijk toelaat baar verschijnsel", ruim 38 procent houdt er een tegengestelde mening op na. Bijna 80 procent vindt dat de wetsartikelen over abortus moe ten worden gewijzigd; 31 procent van deze groep is van mening dat het onderbreken van een zwanger schap alleen op medische gronden mag geschieden, maar ruim 42 pro cent vindt ook „sociale indicatie' een gerechtvaardigde aanleiding. Bijna 60 procent kiest voor zwangerschaps onderbreking in het ziekenhuis, ruim 12 procent voor een centrale abor tuskliniek. Aan de discussie namen ruim 400 personen deel: 369 vrouwen (van wie 235 huisvrouwen) en 55 mannen. „Gewone" kinderen De sjah van Perzië en zijn echt genote hebben besloten dat hun kin deren zullen worden opgevoed" als al le andere kinderen op de wereld". In Elle mag een der Franse gouvernan tes van het Perzische kroonprinsje vertellen hoe de keizerskindertjes in hun paleis leven. Volgens haar lijkt het dagelijks leven van kroonprins Reza in veel opzichten op dat van een „gewoon" jongetje in Frankrijk. Desondanks is ze sceptisch genoeg om zich af te vragen of het inder daad mogelijk is om de kinderen van een keizer van Perzië op te voeden als die van .mijnheer doorsnee" maar ze vindt dat het in elk geval te pro beren is. De drie gouvernantes «twee Francaises en een Zwitserse» worden meer als vriendinnen dan als strenge leraressen van de keizerlijke nako melingen beschouwd: ze tutoyeren de kinderen en noemen hen bij de voornaam. De beide oudsten zitten (met een groep andere kinderen) van half negen tot half vijf op een schooltje dat in het park bij het pa leis staat. Het verhaal wil dat ze daar. op uitdrukkelijk verzoek van de keizerin, op dezelfde manier worden behandeld als hun klasgenoten. En omdat ook een kroonprins gerust mag weten dat er heel wat ellende in deze wereld is, sturen zijn ouders hem eenmaal per week met zijn vriendjes naar een kinderziekenhuis om polio-patiëntjes wat afleiding te bezorgen. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08°-II2 LEIDEN „Vruchtbaar" dagje Een .appeldag per week" moet een uitstekend middel zijn om wat over tollig gewicht kwijt te raken. Volgens McCall's is een dieet-dagje van al leen maar vruchten- en groentesap pen een nog betere remedie. Heel wat beroemde figuren uit de filmwe reld hebben zo'n vloeibaar dieet in hun weekmenu. De legendarische Mae West die ondanks haar zesen zeventig jaar niet veel meer dan hon derd pond weegt, vertelt aan het blad dat ze eenmaal per week een hele dag leeft op het sap van zes sinaasap pels, drie grapefruits en twee citroe nen, aangevuld met een gelijke hoe- veeldheid water. Actrice Irene Dunne (geboortejaar 1904) begint af en toe de maandagochtend met een glaasje warm water en citroensap en leeft dan de rest van de dag op sappen van worteltjes, selderij, peterselie, komkommer en spinazie. De overige dagen van zo'n vermageringsweek komt ze door op twee soortgelijke vloeibare maaltijden per dag. Aan gevuld met een salade van vers fruit. Ook Rhonda Fleming. Lena Home en Jean Simmons zeggen dat ze slank blijven door één sap-dag per maand. En volgens een Amerikaans dieet-expert vliegen de kilogrammen eraf als men kans ziet, het twee we ken lang uit te houden op een menu van acht glazen vruchten- of groen- tesap plus acht glazen water per dag. Wie dan nog dorst heeft (hetgeen hoogst onwaarschijnlijk lijkt! mag dan nog een beetje doorgaan met het drinken van zwarte koffie en sulkerloze frisdranken. Aan het woord Mala Rubinstein, nicht en erfgename van de wereld beroemde Helena en daardoor alleen heerseres over het fascinerende cosmetica-imperium dat byna zeven tig jaar geleden door haar tante werd opgericht. Een zomerse namiddag in Ritz, het eerbiedwaardig hotel aan het Paryse Place Vendome. waar Coco Chanel al bijna veertig jaar haar eigen suite heeft. Maia woont er sinds kort ook met haar man. de Australiër Victor Suits: „Ach weet u het is zo gemakkelijk; je zit nooit met personeelsproblemen en wij zyn zoveel op reis, dat het zalig is als je je nooit over allerlei huiselijke problemen hoeft te bekommeren". Mala behoort tot het selecte groep je vrouwen die een trap afdalen en door een kamer schrijden. Wij na men plaats in de tuin. twee tafel tjes van premier Chaban Delmas, drie van modemagnaat Robert Ric- ci. Madame Rubenstein zoals zij zich zelf ook na haar huwelyk blijft noe men geeft een minzaam knikje en net gesprek kan beginnen. Een vrouw gewend om weloverwogen or ders te geven. Haar secretaresse kykt ademloos toe. Hoe ze de rol van de cosmetica in de toekomst ziet? Mala hoeft er niet lang over na te denken ..Het zal voor iedere vrouw makkelijker moeten worden zich goed op te maken. Het mag niet zo veel tijd vergen, maar de huid verzorging mag er niet onder lijden. Integendeel. Juist in deze tijd van luchtverontreiniging heeft de huid extra bescherming nodig. De men sen hebben er gewoon geen idee van hoeveel vuil er per dag in de huid cellen dringt". „Met een behoorlijke basiscreme kan een vrouw zich tegen die vuil- j infiltratie beschermen, maar dat is niet eens genoeg. Een vrouw die zich regelmatig door het drukke stads- verkeer begeeft zou haar huid ei genlijk drie keer per dag grondig moeten reinigen. Dat zou trouwens ook iedere man moeten doen, maar voor onze huidige cultuurnormen is dat misschien wat moeilijk te ac cepteren". „Als de luchtveronteiniging nog ernstiger vormen aan gaat nemen, blijft er op den duur zelfs voor man nen toch alleen maar de keus tus sen een hermetisch afgesloten val helm of een perfecte huidverzorging willen zy tenminste niet ten prooi vallen aan allerlei onplezierige huid ziektes". Heeft u niet het idee dat de cos metische industrie commercieel enorm van de luchtverontreiniging zal gaan profiteren? Mala in grijs midigewaad nipt waardig van haar glas rose. „Ach er zyn een heleboel mensen die dat denken, maar de toenemende lucht vervuiling zorgt er ook voor dat wij steeds meer geld voor de research moeten besteden". „Basiscremes. die nu nog vol doende bescherming tegen benzine dampen bieden zyn misschien over een paar jaar niet meer geschikt. Je moet als cosmetisch concern voortdurend proberen by te blijven en zo gemakkelijk is dat door de felle onderlinge concurrentie niet". „Wij blijven gewoon vasthouden aan ons oude recept, n.l. pure na- tuurprodukten want die zijn altijd het best. Mijn tante maakte zy al toen wij nog in Polen woonden" Heeft u nog contact met uw Pool se familieleden? Heel even valt ze uit de plooi. Weemoedig mymert ze over haar jeugd. „Ik heb nog een paar neven, maar er is zoveel met vroeger ver anderd. Wy zyn Joden en door de oorlog werden byna al onze oude vrienden van de aardbodem wegge vaagd. Dat maakt een terugkeer voor mij zo moeilijk'.' „Voor de oorlog emigreerde ik met mijn ouders al naar Engeland. Af en toe sturen wy wel eens een pakketje met de allernieuwste cre- mes en lipsticks naar achtergeble ven familieleden. Eigenlijk doe Je ze er niet eens een plezier mee. want ze moeten zo verschrikkelijk veel in voerrechten betalen". „In de landen achter het ijzeren gordijn is cosmetica n.l. een uiterst kostbaar status-artikeleen luxe wij met al onze Rubinstein produk- ine, die urenlang voor een paar mon- die bijna geen een vrouw zich kan ten op de Amerikaanse tentoonstel- sters in de ry bleven staan. Op zo'n permitteren". ling in Moskou. Er kwamen zelfs I moment besef Je pas wat welvaart „Tien Jaar geleden exposeerden mensen uit Leningrad en de Oekra- I is". Mala Rubinstein BERLIJN (DAD) Aan de top van 12 procent van alle zelfstandige ondernemingen in de Bondsrepubliek Duitsland staan vrouwen en twee miljoen mannen zijn daarover erg tevreden. Op de man af gevraagd stonden de meesten van hen aanvankelijk nogal sceptisch tegenover hun vrouwelijke baas; in de meeste gevallen slaagden de dames aan de top er echter in. ne gatieve oordelen van de mannenwe reld over hun leidingskwaliteiten overgrote gevoeligheid gekoppeld aan begrensde capaciteiten tot ratio neel denken en handelen alsmede een gebrekkige kennis van zaken en gering doorzettingsvermogen zeer snel ten goede te doen keren. Vierentwintigduizend leden telt de bond van Vrouweiyke Onderne mers thans. Alleen al in het afgelo pen jaar was er een aanwas van 100 nieuwe leden. De succesvolle vrou wen leiden voornamelyk grote en middelgrote bedryven. tenminste echter een bedryf met tien mede werkers Veertig procent van de «Van een medewerkster) DEN HAAG (GPD) Voor de tweede maal heeft de Con sumentenbond het „krullen- hoofd van de Nederlandse vrouw onder de loep genomen. Vorig Jaar waarschuwde de bond al tegen de risico's van het gebruik van zogenaamde warmwaterkrullers: een groot deel van de in de handel ge brachte krullers bleek by inten sief gebruik open te springen of lek te raken. Omdat verschei dene leveranciers lieten weten dat ze hun krullers door ande re en betere hebben vervangen, heeft de bond het onderzoek nog eens herhaald. De resulta ten bieden weinig perspectieven voor de doe-het-zelvers: de warmwaterkrullers van nu zyn beslist niet veiliger dan die van eind vorig Jaar. De consumentenbond meldt dat de onderzochte warmwater- krullers nog steeds neiging tot lekken en openspringen verto nen. By het vorige onderzoek waren slechts zes van de zeven tien onderzochte sets „redely k of goed", ditmaal komen er zes van de zestien onderzochte merken als „redelyk of goed" uit. Als merken, die goed be stand zyn tegen lekken en open springen worden de Kwik-set, Xandria, Widex en de wlt-roze set met mlddeldikke rollers van My Lady (Hema) genoemd. De bond heeft ook elektrische krulsets en elektrische krultan- gen onderzocht. Van drie onder zochte elektrische haarkrulsets bleken er twee elektrisch veilig te zyn «Carmen en Philips). Wat betreft de elektrische krultang (de moderne versie van de ouderwetse onduleer- tang)de zes onderzochte ty pen. in prys variërend van byna negentien tot ruim vyf- endertig gulden, zyn volgens de consumentenbond allemaal „duideiyk onveilig". Het gebruik van zulke tangen wordt zonder meer afgeraden. vrouweiyke managers staan aan het hoofd van handelmaatschappyen. 30 procent leiden fabrieken van de ver werkende industrie en 25 procent verlenen diensten. Zelfs in het do mein van alle maniyke domeinen, het bankvak, zyn reeds hier en daar vrouweiyke concurrenten binnenge drongen Het kleinste aantal directrices nam de verantwoordelykheid op zich zon der voorbereidende studie, een der de deel richtte het bedryf zelf op. Met het voortdurend stygende aan tal vrouweiyke ondernemers en de toenemende economische kracht van hun bedryven iedere zesde heeft een zaak met een omzet van tien miljoen Dmark per jaar ver minderen ook de weerstanden tegen een vrouweiyke leiding van de on derneming. De vele bewyzen van grote capaciteiten veranderden de instelling van de employé's. Onder vrouweiyke regie is in vergeiyking met het gemiddelde van alle bedryven in de Bondsrepubliek niet alleen een grote sty ging van de omzet te constateren, ook vinden er minder personeelswisselingen plaats en het bedryfsklimaat is be ter. By talryke tests brachten de on dervraagde werknemers, die per soon1' 'ce parallellen met hun vroe gere manneiyke chefs trokken, in hoofdzaak de volgende punten naar voren: De vrouweiyke chef toont veel meer beheersing en verstaat in het algemeen de kunst, een zeker ver trouwen by haar personeel te wek ken, gepaard aan meer begrip voor de belangen van de enkeling zy be- wyst tot besluiten en handelen In staat te zyn en te beschikken over het vermogen, kritiek Ir een accep tabele vorm te gieten en ook kritiek op haar eigen handelwyze te accep- tern. De meerderheid van het per soneel zou, zoals onderzoekingen hebben aangetoond, de succesvolle cheffin niet meer voor een chef wil len rullen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13