Kopen op kruidenierzegel lang niet altijd voordelig Ik keur onze houding af Strijdbijl Waar blijft het gesuggereerde voordeel Prof. Wertheim (comité Soeharto ongewenst Ontwijding ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1670 LEID5CH DAGBLAD PAGINA T LEIDSCH m DAGBLAD Donderdagavond heb ik voor de eerste maal een bijna één jaar oud „eenmalig gebeuren" voor de televisie mogen beleven. De gebeurtenis was eenmalig in de huldiging van Gerard Korne Üs van het Reve in de Heilig Hartkerk in Amsterdam. Maar aangezien ik er een handje van heb om eenmalige gebeurtenissen op de televisie te missen, tenzij het om voetbal gaat, voel ik enige dankbaarheid voor het feit dat de televisie de heruitzending kent. Enige maanden geleden zat ik volledig voorbereid op de Sal Tas-show-nummero 2 van de TROS te wachten. Om bovenge melde reden had ik een gemist en twee viel me gewoon tegen. Dat kan ik niet zeggen van de Van het Reve-show. Na 23 oktober vorig jaar is er een en ander gebeurd na die uit zending. De toenmalige pastoor Wortmann, die toestemming had verleend om de kerk te gebruiken vroeg vanaf de preekstoel ver giffenis aan degenen die zich ge schokt hadden gevoeld. De kerk muren waren beklad met „Ezels- kerk" en vijfhonderd katholieken besloten tot een protest per ad vertentie in dagbladen. Meneer Wortman door trouwplannen heeft hij zijn liturgische functie neergelegd had van te voren wel zijn hart vastgehouden, maar hij was niet voorbereid geweest op de bandjir van protesten die los zou barsten. Desondanks heeft hij geen spijt gehad van zijn daad, en nu bij het herzien hele maal niet. Zo'n herhaling toont aan dat zeker voor het fenomeen televisie geldt, dat de tijd de wonden heelt. Dat was te zien aan de herhalingen van Zo is het, van Phil Bloom en, gezien de rast, ook nu weer. Meneer Wortmann vatte nog eens goed samen wat er met de uitzending bedoeld was. toen hij sprak over de verbinding tussen •t sacrale, het heilige met het ^profane, het wereldse. Velen van ons zijn er nog niet aan gewend en ook niet op verdacht dat de ierk in de wereld staat. Genera ties lang zijn we opgevoed in een ander idee. De kerk is van de zondag, de dag des Heren, afge scheiden van de rest van de week, de werkweek. De Nederlandse kerk is over het algemeen ook een sober gebouw. Bij een kerkge bouw denken wij eerder aan een schilderij van Pieter Saenredam ian aan de kathedraal van Leon )f Burgos in Spanje. En toch, als ie zo'n kathedraal als Nederlan- ler voor het eerst binnenkomt, lan krijgen de woorden van Van tiet Reve over de rooms-katholie- te kerk als een soort, poppekast rok een diepere betekenis. De geschiedenis heeft meer rertoond dat de kerk in de wereld tond. Dat was sterk het geval in le Middeleeuwen, toen het gods- r|lienstig leven, het leven in het algemeen zo diep doordrenkte. le [7eel dieper dan wij ons nu kun- pen voorstellen. Dat Godsdienstig leven in al ls.fcjn uitingsvormen was de men de ra zeer vertrouwd. En dat leidde 2/ it een geweldige profanatie. 9— rrofdr. J. Huizinga, de beroemde eidse cultuurhistoricus geelt laarvan sterke voorbeelden in fifi0 ijn monumentale Herfsttij der I! Jüddeleeuwen. Hij verteld over ivid van Bourgondië; de bast- rjtardzoon van hertog Philips de N -oede houdt zijn intrede als isschop van Utrecht geheel ge- irnast „als een wereldse vorst", ""fe pastoor van Baflo hoorde op dag dat hij tot abt was geko- i, ook dat hij een zoon had ekregen en zei: „Heden ben ik ïeemaal vader geworden, moge tods zegen erop rusten". De tijdgenoten beschouwden de «nemende oneerbiedigheid aan »n y et eind van de Middeleeuwen je- jns de Kerk als een achteruit- mg van de zeden van de jongste tie. id. Een schrijver klaagt dat er laar weinig naar de mis gaan De heiligste feesten, de Herst icht zelf, worden in ongebon- enheid doorgebracht met kaart- lelen, vloeken en schandelijke l. al. Vermaant men het volk dan 'roept men er zich op dat de rote heren, de klerken en de ten het ongestraft doen. i wordt in de kerken zelf met sbandige liederen gedanst; testers geven het voorbeeld om e nachtwaken door te brengen et dobbelspel en vloeken. Huizinga wijst er op dat de ier 4r,kSang een belangrijk element DEN HAAG (GPD) De levensmiddelenconcerns en win kelcombinaties moedigen de consument ademloos aan: koop onze voordeelzegels, plak ze op, stuur ze in, betaal wat bij, en profiteer van onze onvergelijkelijk goedkope aanbiedingen van duurzame artikelen. Wat is er waar van die gesug gereerde goedkoopte? Beleven we nog steeds tijden zoals die van jaren geleden, toen het winkel concern Albert Heijn met zijn spaaracties als eerste op specta culaire wijze de prijzen van elek trische huishoudelijke appara tuur doorbrak? Biedt uw kruide nier nog steeds zulk verbluffend voordeel? Wij hebben de premie-gidsel van een tiental k ruideniersbedrij ven een combinaties, met in totaal ruim veertienhonderd „voordeer-aanbie dingeen, eens nader gecontroleerd. Rijk uitgevoerde catalogie zijn het, in verlokkende kleuren een keur van artikelen presenterend. Maar waar zit het beloofde voordeel? Je kunt in elk geval niet zeggen, dat je bij een bepaald winkelbedrijf zoveel goedkope aanbiedingen vindt. Wie van koopjes zou willen profite ren, zou overal tegelijk klant moeten zijn. Want hier is de ene aanbieding interessant, en elders weer de ande re. Teerwijl je bovendien voor een niet gering gedeelte van de aanbie dingen. met je betaling aan kookge- gels plus geld gewoonweg duur uit bent inplaats van goedkoop. „Sparen en profiteren" levert je als winkeltrouwe klant allang niet meer het sterk aansprekende voor deel op van jaren geleden. Waren huizen en vakhandel hebben sinds dien met hun concurrerende aanbie dingen heel veel prijsverschillen met de kruidenierspremies van tafel geveegd. En dan gaan de nadelen van 't voordeel - halen - via- de- kruide nier toch wel erg zwaar wegen: je hebt zelden of nooit keus uit verschillende uitvoeringen van een bepaald artikel. Er wordt een soort aangeboden, en die kim je nemen of niet; de klant koopt de artikelen om- geezien, d.w.z. aan de hand van plaatjes in de premie-gidsen. Alle winkelbedrijven behouden zich ech ter het recht voor. artikelen te leve ren die anders zijn uitgevoerd dan ze stonden afgebeeld; Albert Heijn heeft showrooms in Amsterdam. Den Haag, Heerlen en Haren (Gr.) maar daar moet je dan wel toevallig in de buurt wonen. An dere winkels organiseren soms een artikelen-show in een zaaltje maar ook dat heeft door zijn eenmaligheid niet zoveel te betekenen. Men krijgt de premie-artikelen niet op zicht, op één uitzondering na: De Gruyter hanteert het begrip „bin nen acht dagen retour, geld terug". D andereen accepteren slechts klach ten over beschadigingen, defecten, enz. Bij alle bedrijven moet vooruit worden betaald, men betaalt dus een dient te aanvaarden wat men ont vangt, of het tegenvalt of niet. Over de garantierechten van de klant zijn de catalogie zeer onduide lijk, er wordt gesproken van „de normale garantie," er wordt verwe zen naar garantiebewijzen die men pas zal zien als men het bestelde heeft ontvangen (en betaald). Ook de bijkomende kosten van garantie- reparaties worden in veel gidsen in het midden gelaten. Alleen bij de combinatie Sperwer en „4 6" wordt duidelijk dat men garantiezendingen zelf zal moeten frankeren. En bij Co-op geldt het omgekeerde: garantiezendingen kun nen daar ongefrankeerd worden op gestuurd. Voordeel-halen-via-de-kruidenier kan nog, bijna ongemerkt, bijkomen de kosten geven. Namelijk die van het aangetekend opsturen van spaar- zegels, hetgeen altijd nog op f 1,25 frankeerkosten meestal per enke le bestelling komt. Die bijkomende kosten heeft men by: Spar. A en O. Albert Heijn, Sperwer en „=6". Kroon. Bij ande re bedrijven heeft men die kosten niet, hetzij doordat er niet met ze gels hoeft te worden betaald, hetzij doordat men bij die kruidenier zelf kan afrekenen (vooropgesteld dat die kruideniers dat dan ook doen, anders heeft men ook daar extra- kosten). Hoe wordt de prijs van kruideniers- premie-artikelen betaald? Co-op en De Gruyter houden het gewoon op betaling in geld. Wie daar zegels spaart, krijgt deze gewoon met enige rente verzilverd, waarbij hij dan een soort kooprecht verwerft voor de aangeboden premie-artikelen. Bij alle andere kruideniersbedrij- ven dient gedeeltelijk met koopzegels te worden betaald. Voor die zegels had men ook zijn geld plus rente winst kunnen terugkrijgen, dus men moet er rekening mee houden dat het hogere bedrag dat men bij verzilve ring zou hebben gekregen, nu by de prijs dient te worden geteld. Op grond van deze berekening heb ben wij een aantal prijzen van de zelfde artikelen uit de gidsen van de kruideniersconcerns en -combinaties met elkaar vergeleken. Dezelfde arti kelen. dat wil zeggen, artikelen die volgens hun omschrijving in de voor deel-gidsen met elkaar vergelijkbaar waren. En anders hebben wij gewoon de enkelvoudige keuze genomen, die er in die gidsen was. Nietwaar, ook de klant heeft bij zijn bestelling niet meer houvast. Kwaliteitsverschillen blijven dus buiten beschouwing. Die waren voor ons net zo ongewis als voor degeen die vooruit betaalt en moet afwach ten wat hij ontvangt. Bij de prijsbe rekening hebben alleen koopze gels meegeteld, daardoor is een groot deel van het aanbod van Spar, die ook nog gratis zegels hanteert, buiten beschouwing gebleven. Simon de Wit vindt men in de lijst niet genoemd, omdat dit concern geen permanente aanbiedingen meer heeft. Simon de Wit biedt, telkens afwisselend, kleine series premie-ar tikelen aan. Dit heeft het nadeel dat men niet lang van tevoren kan over wegen wat men zal kopen, doch het voordeel dat ze meestal in de winkels te bezichtigen zyn. Dat de verschillende bedrijven het al dan niet vermeende voordeel zo breed mogelijk uitmeten, is hun goed recht. Enkele verdienen echter een speciale vermelding voor vaagheid of overdrijving. De Gruyter zo goed voor de dag komend met zijn recht op retour zen den meent bij zijn was- en droog automaten te moeten zetten: „getest door twee onafhankelijke Nederland se keuringsinstituten". Wie zyn dat dan wel helemaal? Stellen zij als in stituut zo weinig voor, dat De Gruy ter liever geen namen noemt? Of is het bluf? Over de zo brood nodige KEMA-veiligheidskeur lezen wU by De Gruyter tenminste niets, net zomin trouwen als by Albert Heyn, die door de Jaren wyzer zou moeten zyn geworden. Spar heeft het over een „pittige korting voor wie met een vol zegel- boekje naar een Pfaff-naaimachine- winkel gaat." Wat heet „pittig" by Spar. En wat zegt „korting" helemaal bi) alle prysacties die in de naaima chinebranche worden gevoerd? Slech te beurt in een gids, die het voordeel heeft dat er zoveel merken in wor den genoemd. A en O en Kroon, tenslotte, halen de onzin overhoop by al hun aanbie dingen een „vergeiykbare win kelwaarde" te noemen. In de Agio- gids van A en O wordt daar deze ver klaring voor gegeven: „vww is verge- ïykbare winkelwaarde, in die zin, dat de laagst voorkomende prys by de detailhandel is aangehouden, op het moment dat deze catalogus werd sa mengesteld". Kijk. A en O en Kroon hebben na- tuuriyk een heel leger speurders op pad in Nederland, die overal in de winkels spieden naar pryzen. En die dan nergens 'n goedkoop badminton- setje vinden onder de 8 gulden en geenenfin, de gidsen maken zich zelf al belacheiyk genoeg. Is het wys, te kopen via de aanbie- dingengidsen van de kruideniers, voor het publiek in kleine plaatsen, met weinig gesorteerd aanbod en geringe prysconcurrentie, kan er wel voor deel in zitten, Ja. Voor serviesgoed en siervoorwerpen typische weggeef- artikelen waarmee het cadeaustelsel de handel al Jaren geleden heeft doodgeslagen gaat dit voordeel nog algemener op. Maar het is en biyft „blind kopen". Voor de huisvrouw in de steden ïykt het daarom het verstandigst het geld-voordeel van haar zegels contant te innen en daarmee even tueel gebruik te maken van de aan biedingen die er door warenhuizen en vakhandel worden gedaan. Tenzy het zegel-spaarpotje haar er tegen be schermt het geld voortydig weer aan andere dingen uit te geven eifli:elat e'9' wis berilln gezelschapsleven. Men *nfc er pronken in zijn fraaiste 8. Praten en rondwandelen on- de mis moet zeer gewoon zijn Buref^eest. Het gebruik van de kerk 5 plaats van samenkomst was zo iets. De jongens kunnen naar de meisjes kijken. Een acatu» ?rtoning die zelfs zo gewoon was t slechts de strengste moralis- er zich aan ergerden. Maar, Huizinga, in al deze ontwij den van het geloof door onbe raamde vermenging met het Qdlge leven, ligt meer naïeve 0 mi ^eenzaamheid met de gods- enst dan regelrechte onvroom- t „Alleen een samenleving, geheel doortrokken is van het 39_ "^dienstige en die het geloof iets vanzelfsprekends aan- ®fdt, kent al deze excessen en "aarding. Het waren dezelfde *üsen die de dagelijkse sleur j nu] leen half verliederlijkte gods- Jstpraktijken volgden en die a plotseling onder het vlam- at ®d woord van een prekende telmonnik vatbaar waren voor ^tersten van heilige ontroe- jjkschien heeft Van het Reve ®wpt, dat er iets van deze zou overkomen in wat hij f 175 2bn feest heeft beschouwd. JRS 3500,- (Door Pieter de Vink* WAGENINGEN (GPD) „Soe harto komtDe demonstratieve optocht van het comité „Soeharto ongewenst", de petitie van „door de eeuwen trouw", de „beledigingen" in de Rode Tribune, de kreet „Doodt Soeharto-dien het volk" (met grote verfletters tegenover het Amster damse Centraal Station), de corrup tieschandalen, de kritische vragen van Den Uyl en de beschuldigingen van Marcus Bakker Het heeft de Indonesische president niet kun nen afschrikken. De socioloog Willem Frederik Wertheim, belangryk man in het co mité „Soeharto ongewenst," redac teur van het doorgaans byzonder goed geïnformeerde 14-daagse blad Indonesië-informatie, is gewend aan beschuldigingen. Ik ben niet zo zeker van die communistische schuld, die het re- giem-Soeharto tot op heden als ex cuus hanteert voor een verschrikke- ïyke terreur. Ik raak er steeds meer van overtuigd dat Soeharto zelf niet onwetend is geweest van de coup. De sterke aanwyzingen daarvoor zal ik binnenkort op tafel leggen. De er varing leert dat by contra-revolu tionaire staatsgrepen de nieuwe ster ke man uit de duisternis van de be- trekkeiyke onbekendheid te voor- schyn treedt. Dat beeld gaat hele maal op voor Soeharto. Hy heeft al les gewonnen by de coup. Ernst Utrecht schreef kortgele den in een brochure van Sjaloom dat de maatschappelyke kondities om een revolutie zoals Soekarno die zich had voorgesteld (maar nooit in be weging heeft gebracht) te doen sla gen nu gunstiger zün dan rij ooit te voren zyn geweest. Het wachten is alleen op revolutionaire leiders. Is dat ook uw mening? Wertheim: „Enerzyds, Ja. Ik be- gryp wat Utrecht bedoelt. Het Is een vry normaal patroon hoewel ik er geen wet van wil maken dat de landen die staatkundig vry zyn ge- LOS ANGELES (DPA, Reuter) In het proces wegens de moord op de Amerikaanse actrice Sharon Tate en vier anderen in augustus vorig jaar, verklaarde een sergeant van de politie van Los Angeles gis teren, dat hy en zyn collega's in de woning van de actrice cocaine, has- jies en marihuana hadden gevonden en daarom aanvankelijk hadden ver ondersteld dat de moorden verband hielden met handel in verdovende middelen of orgieën. Pas toen hoofd verdachte Manson en zyn „familie" drie maanden later wegens autodief stal waren aangehouden, was geble ken dat die veronderstelling onjuist was geweest. worden na de koloniale periode be gonnen zyn met een betrekkeiyk po pulistisch regiem. Birma, Cambodja, Ghana, Tanzania en ook Indonesië zyn daar voorbeelden van. Deze re giems kenmerken zich door wantrou wen Jegens buitenlands kapitaal, hoe wel de macht van dat kapitaal nooit helemaal wordt gebroken. De speel ruimte, die populistische regeringen aan de dynamiek van het volk geven is echter veelal gericht op prestige objecten denk maar eens aan de buitenlandse politiek van Indonesië en niet op de produktie-sector. Kenmerkend is ook dat deze regiems niet by machte zyn de economische problemen van de Jonge staat op te lossen, al ben ik bereid een man als Julius Nyerere voorlopig „the benefit of the doubt" te geven. Het is overi gens een byna onmogelyke taak om in de twintigste eeuw een onderont wikkeld land omhoog te brengen naar een zekere algemene welvaart. Soekarno had bovendien een uitge sproken minachting voor de econo mische realiteit. Zoals vaker gebeurd werd ook in Indonesië het populis tische regiem met behulp van het le ger weggevaagd. Met het telkens weer gebruikte schynargument dat de communisten op het punt ston den de macht over te nemen. De contra-revolutie werd een feit. Ik ben van mening dat een linkse om wenteling pas daarna échte moge- ïykheden krygt onder een reactionai re regering, niet alleen kan een man als Soeharto de economische problemen van zyn land ook niet op lossen, maai- bovendien stort hy het volk met zyn beleid in een steeds grotere misère en onvryheid. Maar om nu te zeggen dat Indonesië ryp ls voor de revolutie? Vergeet niet dat Je voor een revolutie ook iets van de Vietnamese volharding en zelfopoffering moet hebben." Maar waar schuilen in het In donesië van nu de revolutionaire krachten? Wertheim: „Het groeiende studen- tenverzet kan iets van een echt na tionalisme in zich hebben. Ik bedoel niet het soort verzet waar Soekarno in zyn laatste dagen mee te maken kreeg. De Kaml-beweging was ge manipuleerd en had plaats onder re gie van de militairen. Het verzet van de studenten tegen de corruptie duidt op het bestaan van een schyn- democratie in Indonesië, evenals by- voorbeeld het feit dat een man als Mochtar Loebis nog steeds in zyn krant (Indonesia Raya) kritiek kan leveren op Soeharto. Dat kan hy al leen maar omdat hy de steun geniet van bepaalde figuren tn de legerlei ding. Een regiem als dat van Soe harto is natuuriyk niet monolitisch. De onderlinge verdeeldheid kan een begin van links-radicale gezindheid onder de Intellectuelen versterken. Gelooft u dat Soeharto onder druk van zijn Westerse bondgenoten en ondanks de moeilijkheden de ver kiezingen die hy heeft toegezegd, zal laten doorgaan? Onze regering zou dat immers als argument voor een democratische gang van zaken in Indonesië kunnen noemen? Wertheim: „Die mogeiykheid is ze ker groot. Ik zie overigens geen en kele kans dat het leger by verkie zingen zyn macht zal loslaten. Er zyn geen tegenspelers meer voor de militairen. De enige tegenkracht was de PKI en die is uitgeschakeld. Ver kiezingen zouden wel veel kunnen losmaken onder het volk. De meer democratische vleugel binnen de PNI (Partai Nasional Indonesia) heeft, naar myn mening winst geboekt uit de enorme belangstelling voor het graf van Soekarno. Deze party vindt zyn grootste aanhang in midden- en Oost-Java. Als de bevolking daar de manipulatises van de militairen by verkiezingen inziet, kan dat opnieuw een versterking van de democratische krachten tot gevolg hebben". De pers ook de Nederlandse schryft de laatste tjjd herhaaldeyk over de mislukking van Soeharto's binnenlandse beleid. Toch is van alle donorlanden juist ons land de fana tiekste verdediger van dat beleid, wat is uw mening hierover? Wertheim: „Die vraag geeft my de gelegenheid nog eens goed duideiyk te maken waarom het comité „Soe harto ongewenst" is opgericht, wy zyn tegen de komst van de Indone sische president omdat hy niets doet om de terreur Jegens de politieke gevangenen te stoppen. Integendeel. Nog dageiyks vinden er in Indone sië arrestaties plaats en de deporta ties naar het ballingsoord Buru gaan door. Nu beginnen myn tegen standers natuuriyk weer te roepen dat wy alles met, westerse maatsta ven beoordelen. Laat me dan dit zeg gen: ik ben me ervan bewust dat Azië Europa niet is en ik ben my er ook van bewust dat omwentelingen niet zachtzinnig kunnen geschieden. Dit argument wil ik laten gelden voor een regiem dat werkeiyk ernst maakt met de opbouw door en ten behoeve van de brede massa. Ik denk hierby aan een land als China. Voor grote kwalen heb Je sterke medley- nen nodig. Maar ik wens dat excuus niet te accepteren van een man, die er telkens weer biyk van geeft ab soluut geen geloof te hebben in de dynamische krachten van zyn volk. Dat toont hy ook in zyn economi sche maatregelen. Hy heeft de kant van de neo-kapitalistische exploita tie gekozen en geeft daarmee aan een grenzeloze minachting te heb ben voor de Indonesische massa. Dit regiem heeft angst voor het volk, dat daarom wordt onderdrukt. Ik vind het overigens opmerkeiyk dat Juist de lieden die Indonesië wensen te hel pen volgens Westerse economische patronen my voortdurend beschuldi gen van Western maatstaven En nu wat onze regering betreft. Den Haag heeft zich opgeworpen als makelaar in het gezelschap van donorstaten, als de redder van een junta die in eigen huis steeds min der steun krygt. Dit bezoek is naar myn stellige overtuiging bedoeld om de Europese en Amerikaanse geld macht duideiyk te maken dat er met de regering-Soeharto best valt te werken. Ik keur die houding van Nederland af. Een man als Udink in de rol van politieke cynicus? WertheimMet dat soort beschuldi gingen ben ik altijd erg voorzichtig. Ik heb zelf deel uitgemaakt van een koloniale samenleving. Tien Jaar heb ik in Indonesië gewoond en pas Prof. Wertheim enkele jaren voordat ik vertrok kreeg ik een beetje door wat er in dat land nu eigeniyk aan de hand was. Ik geloof niet dat een man als Udink een sluwe Machiavellist te. Veel meer vind ik hem het type van wat ik zou willen noemen „een onschuldige schuldige". Een minister die deel uit maakt van een establishment dat in wezen een verdediger is van de sta tus quo en daardoor aangewezen op zelfbedrog. Men zou hem de schuld van het niet willen weten kunnen aanwrijven. Udink is de man met de oogkleppen op, mensen zyn nu een maal door vele factoren gewend voor- by te zien aan de werkelykheid. Maar ik ben altyd bereid uit te gaan van de betrekkelijke goed trouw.. Indicaties dat de onder aanvoering van president Nixon gevoerde strijd tegen de inflatie eindelyk vruchten begint af te werpen heeft de burger m de Verenigde Staten een hart on der de riem gestoken. Elders wordt de haast wanhopige worsteling om de geldontwaarding tegen te gaan onverminderd voortgezet. De vrees dat al die pogingen ertoe zouden leiden dat de wereld in een econo mische crisis zou vervallen, omdat deflatie synoniem wordt geacht te zyn aan een economische depressie, lijkt echter te zyn vervaagd. Welis waar zyn hier en daar nog veront ruste stemmen te vernemen, vooral by onze oosterburen, waar de ene dam na de andere moet worden op geworpen om de geldtoevloed tegen te gaan. maar in het algemeen zyn <1® economisten wat minder somber in hun voorspellingen dan enkele maanden geleden. Misschien komt die somberheid wel omdat de door Washington toege paste kredietrestrictie, welke werd toegepast om langs klassieke weg ren einde te maken aan de prijsstij gingen, diep ingreep in het Europese geldverkeer, dat de Amerikaanse in. flatiebestryding zoveel aandacht trok. In plaats van die bestrijding toe te luichen zyn er overal in de wereld reonomisten geweest, die meenden er het Armageddon van de wereld economie in te mogen zien. De som berste taferelen werden ten tonele gevoerd uit de tyd van de ergste economische crisis, welke de wereld ooit kende, om aan te tonen dat de Amerikaanse monetaire politiek op een deb&cle zou uitlopen. Gelukkig is het zover niet geko men. De geldontwaarding in de Ver enigde Staten schijnt nu aardig in de hand te kunnen worden gehouden. Het gevolg te dat geleideiyk aan tot een mildere kredietpolitiek kan wor den overgegaan. Het zou echter ver keerd zyn te menen dat het moment ai is aangebroken waarop de strijd bijl tegen de inflatie kan worden be graven. Integendeel, de wolken van een economische wereldcrisis zijn wel verdreven, maar dat komt voorna- meüjk omdat bijna overal in de we reld het geld nog steeds in koop kracht achteruit gaat. De Duitse industriëlen menen dat zfj in de geest van de tijd handelen door zich zo somber mogelijk uit te laten over de toekomstverwachtingen op economisch gebied. Dat komt na tuuriyk omdat zij hinder ondervinden van de herwaardering van de mark, die de export bemoeilijkt en de con currentie uit het buitenland heeft verscherpt. Ook doet de Bundes- Dank er van alles aan om door kre dietbeperking en verhoging van de kasreserve in samenwerking met de belastingmaatregelen van de regering de economie in goed spoor te bren gen en te houden. De Britse regering staat er wat dat betreft minder goed voor. De wachtlijst van bedrijfstakken, waar de lonen omhoog zullen gaan als aan de eisen van de vakbonden wordt tegemoet gekomen, doet ver moeden dat de schier wanhopige strijd tegen de inflatie nog lang niet gestreden is. Desondanks bestaat er een betrekkelijke rust rond het pond sterling op de internationale valuta markten. De aandacht van de wereld houdt zich momenteel met andere dingen bezig dan met de conjunctuur, die in de meeste landen nog op rolle tjes verloopt. De overeenkomst tus sen Bonn en Moskou, de onderhan delingen over een mogelijk bestand ln het Midden-Oosten, het minder spectaculair worden van de oorlog in Vietnam en Cambodja, het einde van de burgerstrijd in Nigerië. Het zijn allemaal facetten die zich in het economische bestel weerspiege len. De schijnbare rust welke is inge treden houdt natuuriyk gevaren in, want zy zou te snel doen vermoeden dat nu alles op economisch gebied op rolletjes zou verlopen. Het tegen deel is echter waar. want steeds dui delijker gaat zich aftekenen dat door. de aanhoudende geldontwaarding een kapitaalschaarste is ontstaan, welke niet door het inpompen van geld on gedaan kan worden gemaakt. Geld te geen kapitaal al meent de goegemeente dat het wel zo is. De grote ondernemingen zyn door de groeiende kapitaalschaarste genood zaakt om in toenemende mate haar financieringen door het opnemen van geldleningen te financieren. De door verschillende bedrijven by buitenlandse instellingen geplaatste schuldbrieven (notes) zyn in feite uit nood geboren. DSM heeft, als Jongste in de rij gestaan by de bui tenlandse financiers om voor enkele Jaren uit de financieringsnood te worden geholpen. De notes nemen de acute geldzor gen wel weg. maar wie zal zeggen hoe de situatie zal zyn als over en kele Jaren het geld weer op tafel moet komen als de accepten verval len. By voortgaande inflatie zal het niet zo moeilijk zyn om al die schul den op tyd in te lossen, want dat zou betekenen dat er voldoende geld omhanden blijft. Indien evenwel de inflatiekraan zou worden dichtge draaid zou het wel eens verdraaid moeiiyk kunnen worden om op tyd de middelen bijeen te krijgen voor de delging van de schulden, die voor korte termijnen werden aangegaan. Ook de staat heeft de laatste tyd nogal wat kortlopende schuld aan gegaan door de uitgifte van staats leningen met een looptijd van 7 en 8 jaar. Zolang heit. buitenland als het ware staat te dringen om een renu- meratieve belegging in de guldens sfeer te bekomen loopt dat wel goed, maar tevens kan men zich overge ven aan de illussie dat de gulden nog eens zo sterk uit de Internationale inflatiestrtJd zal komen, dat een re valuatie tot de mogelijkheden kan worden geacht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7