ekshandel: goed belegde oterham i Sarrasani: circus van uitnemende kwaliteit LES 'T BEST twee franse Kom van je journalisteiv [n cambodja omgekomen 1 fornuis af Leiden worden per maand naar schatting 10.000 seksbladen verkocht !S ÜfERDAG 22 AUGUSTUS 1970 ►- iMPMttaeicaaaiiaiasi PAGINA 3 ADVERTENTIE erk vo bij het bolwerk voor uw bolwerk: JDEN Hoe kort geleden is het nog maar dat in ons luise vaderland trammelant ontstond over een boek dat ine meneer Aalberse had geschreven en uitgegeven: Bob en Daphne Het was, in de ogen van sommigen, ■en zedenschennend werkje, de seks erin was door de iiiteur dusdanig verhit dat het peil van pornografie was «reikt. Vrouwe Justitia nam even haar blinddoek af, las set verderfelijk geschrift, kleurde van kleine teen tot oor- el en verwijderde het uit de handel. Via processen bleef le zaak nog lang doorsudderen. door Ruud Paauw :is die dagen uit dat zeer na tje verleden is er veel ver an- \erd. Op de markt zijn steeds ieer seksboeken en -tijdschrif- <n verschenen, waarbij verge- hen „Bob en Daphne" niet „JeeZ meer was dan een gepe nd kleuterboek. Maar Justitia tegenwoordig wat slaperig a. i andere kant uit te kijken. 41) Jat vroeger nog schichtig on- 'ier de toonbank gehouden erd, ligt er nu open én bloot zondvloed van sekliteratuur lerindt onbelemmerd zijn weg naar 1 n sterk groeiend aantal in seks specialiseerde winkeltjes en voor niet onbelangrijk deel ook bijv. sigaren- en sigaretten- ken, die de povere winst op de kerij gaarne aanvullen met de Xt el ruimere verdiensten op de 0 kswaar. In menige tabakswinkel rdt de eerzame sigaar steeds ter verdrongen door pralend ten- ongestelde vrouwelijke weelde- [heden. Amsterdam zijn er al bijna 100 tswinkeltjes, maar daar is het >1Ui n ook Amsterdam voor. In Lei- 8 1 d komt het aantal handelaren, de seks in enige omvang ver- DDi ndelt, niet boven de tien uit. zijn hier een paar typische seks- ops of seksboetieks en een aan- tabakswinkeliers, die zich van cud i meestal ruim assortiment pi- 011(1 nte bladen hebben voorzien. vaart de seksbranche nu in Lei- li1^ n, welke mensen en welke leef- M dsgroepen zijn de grootste af- ners en in welke mate bestaat nog drempelvrees? Het hierna Igende is een samenvatting van gegevens die verstrekt werden r vijf Leidse sekswinkels en jjj 4C saks- annex seksbladenzaken. Veel keus een seksblad wil kopen, heeft weelde aan mogelijkheden. De zeer groot. Vooral de z.g. 8 ètactbladen zijn zeer in trek. irvan zijn er vele tientallen: Candy, Poessiekat, Davy, y sie, Tuk, Rits, Por, Sadie, Bun- Tum-Tum, Eros, Salomé, Smi- Spetter, Zoeff, Boy, Wonder i, om maar een fractie van het P4*ial op te noemen. L8'- end over seksbladen mogen we iraard niet voorbij gaan aan eerbiedwaardig oudje: De th. Eens was dat het meest ge- [de blad dat binnen onzegren- openlijk te verkrijgen was, ir in de vaart der tijden is het achter gebleven. De verkoop zo zeggen de meeste Leid- detaillisten, loopt sterk terug. be tón tal seksbladen dat maande- in Leiden wordt verkocht, zal moedelijk in de buurt van de liggen. De schatting is af- istig van een tabaks- en seks- 5- zT*ielaar, die zelf verklaart per and 2000 exemplaren om tezet- Het winstpercentage op de 2 bladen is zeer hoog: ongeveer soms nog meer. Daarom is ook zo'n gewildehandel. Zoals tabakshandelaar het uitdruk- ,Als ik het alleen van de siga- en sigaretten moest hebben, ik nauwelijks een droge boter- verdienen". jn ook de nodige boeken op gebied verkrijgbaar, seksueel gevilljchtvoer dat er geen doekjes om 74> it, maar ten opzichte van de tactbladen vormen zij eenmin- Wllt ieid. Ontroerend is het om in dergelijke winkel temidden werkjes als „Meisjes in actie" ^.Lusthof der liefde" ineens te A ten op éen kloek en koel voet- toek over de Europa Cup. ikin iCki latbl lag 2.15 bekei 274. rond- ran Br# •Ml Leeftijd g. Da»-' 4 alle grote detailhandelaars Litéiuit Leiden zijn het erover eens dat >ktiriu meest,e kopers van de literatuur komen uit de leef- ffoep 25—45 jaar. Er zijn dui- U i meer manlijke dan vrouwe- aig cbi t afnemers, maar die laatste 4.301® fgorie lijkt toch aardig toe te 'nd* 'ed do' ïïsonen beneden de 25 jaar is iderWj terkoop vrijwel nihil, aldus de te winkeliers. Ook mensen van SJtes de 50 behoren niet bepaald 16.00 de gretige afnemers. Aan jon- rmJ6 a beneden de 18 jaar wordt 4.80 off Verkocht. u ij. 'oor mensen kopen de seks- i. en -or? De gegevens hierover zijn ateraard vaag. in negentig 'de honderd gevallen weten de ib'Vj-i' ielaars dit natuurlijk niet. 'van enkele vaste klanten kun- „14J0 izi] iets zeggen. Veel is het niet. 'Abaks- en seksbladenverkoper: 16 uur- „Er is niet zoiets als een bepaalde categorie of een bepaald soort men sen. Je kunt er iedereen onder aantreffen, van schilder tot arts". Een ander: „Het gaat niet beroe pen of milieu. Kopers, dat zijn naar mijn gevoel voor het meren deel gewone, gezonde mannen, die na een aantal huwelijksjaren eens wat anders willen zien, die men sen hebben weer even een kick nodig". Drempelvrees Bij de kijk- en koopgewoonten moet eerst gewezen worden op het ver schil tussen de pure seksshops, die behalve lectuur ook nog vele an dere attributen verkopen die het genoeglijk samenzijn nog genoeg lijker pogen te laten verlopen, en de zaken die de bladenverkoop als neven-bezigheid hebben. De drempelvrees voor de seksboe- tiek is groter, vooral als zij in een bepaalde wijk ligt. Want de ge middelde Nederlander zeker van de wat oudere jaargangen is nog altijd erg bezorgd, om niet te zeggen bang, voor het oordeel dat zijn buren en relaties over hem hebben. Wie de seksshop binnen stapt, is „getekend", hij komt daar tenslotte niet om zich een paar solide boordeknoopjes aan te schaf fen. „Die ogen van de buurvrouw tellen nog steeds, hoewel minder dan in het begin", zegt een shop houder, die wat buiten het cen trum is gevestigd. Met dat soort drempelvrees heeft byv. de tabakshandelaar, die er seksbladen bij verkoopt, helemaal niet te maken. „Als je mijn zaak ingaat, kan de buitenwereld niet zien of dat voor een sigaar is of voor de leut". Tabakszaken hebben bovendien nog het voordeel dat zij hun collectie langzaam aan hebben kunnen uit breiden, dat loopt veel minder in het oog dan de plotselinge vesti ging van een seksshop, met alle startmoeilijkheden van dien. Binnenstappers, zowel bij de tabaks handelaar als in de seksshop, zijn nog geen kopers. Ook hier is weer sprake van drempelvrees. „Je hebt mensen, vooral de wat jongeren, die kopen een scherp seksblad net zo gemakkelijk als een pond erw ten. Maar zo zijn ze niet allemaal. Er zijn er die eerst een tijdlang allerlei blaadjes inkijken. Ik geef ze daarvoor rustig de tijd. Hebben ze na een half uur nog niets gekocht dan werk ik ze de zaak uit. Dan zeg ik: heeft u het allemaal goed kunnen zien? Mooi, dan is daar het gat van de deur. Komen deze mensen terug dan ko pen ze wel, is mijn ervaring", al dus een der detailhandelaars. Er doen zich ook wel eens merkwaar dige voorvalletjes voor. „Zo af en toe krijg ik wel eens iemand in mijn zaak die een tijdje in de blaadjes kijkt, bij het weggaan een paar gulden op de toonbank legt en dan zegt: „Nou, bedankt voor het kijken, hoor". Een andere win kelier: „Ik heb hier een man ge had die zei: hier heb je een tientje laat me hier nou maar een paar uur lezen. Kopen kan ik niks. want mijn vrouw wil die dingen niet over de vloer hebben". Smoes Schroom blijkt by de kopers ook uit ander gedrag. „Je hebt er heel wat die zeggen: meneer, wilt u dit blad even apart inpakken, want het is voor een kennis van me. Nou, dan weet ik wel hoe laat het is. Niet dat het me wat kan schelen, maar voor mij is dat een smoes. Het zijn mensen die zich eigenlijk willen distanciëren van het blad dat ze kopen", zegt een der verkopers. Een van de seksshops signaleerde deze tendens: ,Meer en meer ko men hier vrouwen die voor hun man een blad kopen. Althans dat zeggen ze. Ik geloof dat in de meeste gevallen ook wel en van sommigen weet ik het zelfs zeker. Die bladen worden niet meer stie- kum ingekeken door de man en weggehouden voor de vrouw. Ik kryg de indruk dat ze nu samen kijken. Aan de andere kant zijn er weer mannen, die seks-lingerie ko pen voor hun vrouw". Weinig hoogte krijgt men van de verkoop van de homofielen-bla den. De reacties van de verkopers variëren van „vrijwel geen ver koop" tot .Aardig wat", „heel veel" en „ik voel er niet voor om dat soort bladen te verkopen". Hoe zijn de reacties van de wat oudere mensen? Shophouder: ,Dat verschilt. Ze kijken wel eens voor het raam en lopen dan door. Bin nenkomen door ze niet zo gauw Een enkel keertje tref je nog wel eens oudere mensen aan die lang in de etalage kijken en je dan ver tellen dat het maar een vieze be- ONDERWIJS-INSTITUUT IM.E.A.& o.l.v. M. van der Horst - Herengracht 4 - Leiden Telefoon 01710—30660 officiële - door het I.M.O. erkende - Middenstandsopleiding. A.S. MAANDAG EN DONDERDAG tussen 7 en 9 uur - speciale inlichtingenavond doening is. Dan zeg ik: „Als het zo vies is, waarom staat u dan zo lang te kijken? Dan moet u met een doorlopen". Controle Alle vyf in seksbladen handelende winkeliers hebben wel eens poli- tiebezoek gehad, waarbij werd na gegaan wat zy verkochten en wat zij voor de ramen hadden hangen. Grote plakkaten met daarop be paalde „voorstellingen" moesten toen uit de etalages verdwijnen en tijdschriften met blote figuren op de omslag dienden rond wat nog zo aardig de „edele delen" wordt j genoemd, een beschuttend kraagje i te dragen. Enkele sekshandelaren, i die overigens wel begrijpen dat I dergelijke maatregelen vooral ter bescherming van de jeugd worden genomen, vinden die bandjes of kraagjes onzin. „De prikkel om te zien wat er bedekt is, wordt er al leen maar groter door". Een der verkopers vertelde over de controle een curieus verhaal dat hier niet weggelaten mag worden. „Ik heb hier eens het is alweer een tijdje geleden bezoek ge had van een paar controleurs. Ze kwamen geloof ik uit Den Haag. Die zeiden: alle blaadjes waarin naakte meisjes met gespreide be nen staan, moet u uit de handel nemen. Ze zeide dat ze op een be paalde datum terug zouden komen om te kijken of ik me eraan ge houden had. Zo niet dan zouden ze tot inbeslagneming overgaan. Ik dacht: dan kan ik die hele handel wel wegdoen, want in al die bladen staat wel ergens een meisje wijdbeens. Kort voor de dag dat die mensen zouden terug komen, ging mijn vakantie in. Ik deed daarom niets. Ik dacht: ik kijk het eens aan. Na de vakantie zou ik wel weer zien. Toen ik terugkwam ben ik hier en daar eens gaan rondneuzen. Die bladen waren overal nog te koop. Er was niets veranderd. Ik ben toen ge woon doorgegaan met de verkoop en ik heb die controleurs nooit meer gezien". (De Leidse politie vindt dit een vreemd geval. Men weet niets van een dergelijke actie af). Maatstaven Wat zegt de Leidse politie zelf van de situatie? Om maar eens een kernpunt te noemen, wanneer wordt iets als „aanstootgevend" beschouwd? Hoofdinspecteur D. J. Verzijden vindt dat niet eenvoudig om in een paar zinnen af te doen. „Het hangt er bijv. van af in welke plaats en omgeving je zit. Ik stel me zo voor dat een uitgebreide seksboetiek op de walletjes niet de minste aanstoot zal geven, maar een dergelijke winkel, hoe klein ook. in, laten we zeggen, een dorp met een nogal behoudende bevol king zal dat al gauw wel doen. Ik noem hier nu maar even twee uitersten om aan te geven dat je verschillende maatstaven moet aanleggen. Het is een kwestie van afwegen". Maar de constatering dat iets pornografie is of niet, die is toch niet aan dorp of stad gebonden. Hoofdinsp. Verzijden: .Nee. in dit opzicht zijn wij mede gebonden aan het oordeel en de inzichten van het openbaar ministerie. Dat bepaalt uiteindelijk of een blad met afbeeldingen of tekst over de schreef gaat. Het is niet de politie die zegt: dit mag wel en dat mag niet. Het openbaar ministerie neemt het initiatief, meestal na geïnformeerd te zijn door de poli- tie-instanties. De behandeling van dit soort kwesties is in handen ge steld van opsporingsambtenaren, die geheel met deze materie ver trouwd zijn. Ik denk wel eens: vroeger gaf dit soort zaken nooit moeilijkheden. Je schiftte er zo uit wat niet kon en dat legde je aan de officier van justitie voor. Je nam daar eigenlijk met niemand contact over op. Maar de tijden en de normen zijn veranderd. Het is niet meer zo eenvoudig en vanzelfsprekend. Die opsporingsambtenaren komen nu herhaaldelijk bijeen om te over leggen wat hun te doen staat. Nu wil ik hiermee beslist niet zeggen dat de wereld nu abnormaler is dan vroeger. O, nee, kijk bijv. maar eens naar de boeken van De Sade e.d. Maar men is tegenwoor dig vryer vrijer in het tentoon stellen ervan". Bespeurt u nadelige gevolgen van die uitgebreide sekshandel? De heer Verzijden: „Ja. Het aantal zedendelicten is, voor zover be kend, sinds de komst van de seks- boetieken weliswaar niet groter geworden, maar er bestaan wel bezwaren van morele aard. Ik wil wel zeggen dat onze grootste zorg bij die sekshandel de bescherming van de jeugd is. Vandaar dat er o.a. extra op de etalages wordt ge- i let. Want daar tref je wel eens afbeeldingen aan, waarvan je Eindeloze reeksten contact bladen zegt: het is onjuist dat die zomaar onder de ogen van de jongeren kunnen komen. Een afbeelding die niet als pornografisch wordt be schouwd, kan namelijk nog wel degelijk geschikt zijn om de zin nelijkheid van de jeugd te prikke len". Wervelstorm in Japan Een wer velstorm met de codenaam Anita heeft in Zuid-Japan aan zeker ne gen mensen het leven gekost, terwyl er tenminste 85 gewonden zijn. Vier personen worden vermist. De storm trof vooral het gebied van Sjoego- koe op het eiland Sjikokoe. Mondelinge cursussen voor: Alg. Ontwikkeling - Middenstand (éénjarige opleiding!) Boekhouden - M.B.A. - S.P.D. Nederlands - Engels - Frans - Duits - Spaans - Steno Beroepsgoederenvervoer. PARIJS AFP i Twee Franse televisieverslaggevers die vorige maand in Cambodja bij hun gevan genneming door de tegenstanders van de regering-Lon Nol gewond waren, blijken te zijn omgekomen, zo is gis teren door de directeur van het eer ste net van de Franse staatstelevisie bekendgemaakt. De verslaggevers, René Puissesseau en Raymond Meyer waren in het gebied van de Angkor Vat-tempels gevangen genomen. Volgens de directeur bevinden zich nu 22 journalisten, onder wie zeven Fransen, in gevangenschap in Cam bodja. T3 LEIDEN Meer dan overvol was gisteravond de tent van circus Sar rasani bij de Groenoordhal tijdens de Gala-voorstelling. Zo vol, dat er voor vele tientallen bezoekers geen zit plaats meer was. Volgens de circus directie was dat te wijten aan een groot aantal mensen, die met kaartjes van de middagvoorstelling de avondvoorstelling kwamen bezoe ken. De Leidse brandweer was aan vankelijk niet te spreken over de drukte, maar toen bleek, dat hier door geen moeilijkheden veroorzaakt werden, liet zij de zaken op haar beloop. Zeer tot genoegen van de circusdirectie, die zich uitermate ver rast toonde door de geweldige toe loop van het Leidse publiek, dat keer op keer in ovaties losbarstte. Iets wat een door televisie verwend pu bliek niet meer doet bij de middel matige nummers. Sarrasani brengt dan ook circus van de bovenste plank, met als ab solute toppers in het programma het optreden van de 220 pond wegende dompteur, die zijn dieren, leeuwen en tijgers, met een roos en zijn kolossale buik van zich afhoudt, de twee tra pezenummers, waarvan er zich een in volkomen duisternis afspeelt (aan schouwelijk gemaakt met lichtgeven de kostuums» en het optreden van de vier Tsjechiscne dames, die met een wonderlijk gevoel voor even wicht menselijke torens bouwen. De lijst is uit te breiden naar believen Wat gisteravond bepaald niet tot de hoogtepunten gerekend mocht worden was de paardendressuur. Wat een uitstekend nummer had kunnen zijn werd een trieste vertoning, door dat de paarden keer op keer uitgle den in de gladde piste. De piste is aangelegd op de stenen parkeerplaats van de Groenoordhal, die daartoe volgestrooid is met zand en zaagsel. De paarden trapten het zand weg als zij korte wendingen moesten maken en gleden dan uit op de stenen on dergrond. Ook het nummer met de olifanten Dracht niet wat men er van had verwacht. Het nummer getuigde van zo weinig fantasie, dat men zich kan afvragen waarom een circus zul ke dieren houdt als het er zo weinig mee doet.. Maar ook het falen van deze beide nummers neemt niet weg. dat Sarrassani gisteravond weer eens bewezen heeft, dat het circus abso luut niet dood is. Daarby komt nog. dat het meemaken van een voorstel ling van dit kaliber artiesten alleen door de atmosfeer van het echte circus al een geweldige belevenis Is By de foto: Ook de cloms ontbre ken niet bij Sarrassani. LEIDEN „Kom van Je fornuis af". Het lijkt een kreet van de Dolle Mina's en dat is niet zo gek, want „Ko mvan je fornuis af" is van de actiegroep „Man-Vrouw-Maatschap- I pij", die de dolle Mina-beweging ziet als ondersteuning van de eigen ac tiviteiten. Jonge Leidse vrouwen, die „Man - Vrouw - Maatschappij" in dit ge bied gestalte willen geven, gaan niet in navolging van de Dolle Mina's met hun buik. waarin ze eigen baas willen zijn, bloot lopen of mannen na fluiten en kneepjes geven in niet na der te noemen lichaamsdelen. Maar ze gaat wel actie voeren. Ze willen vooral de werkende vrouw bereiken. Ze gaan dat proberen op de huis- houdshow Leidato. die van 29 augus tus tot en met 5 september in de Leidse Groenoordhal wordt gehou den. Onder de kreet „Kom van Je fornuis af" wil de Leidse afdeling van MVM met name de getrouwde vrouw wijzen op de mogelijkheden, die er hier in Leiden voor haar bestaan om alsnog een korteberoeps- opleiding te volgen en parttime, een deel van de dag dus, te gaan wer ken. Dat is ander werk voor de vrouw dan „uit werken gaan", waar op het nu vaak neerkomt, ook al om fiscale redenen. MVM constateert, dat mensen zich geremd voelen door de starre rollen die men eist: de vrouw hoort voor het gezin te zorgen, de man hoort de kost te verdie nen. j Hierdoor heeft de getrouwde vrouw I weinig vrijheid. Het is niet de be doeling van MVM om vrouwen, die het huishouden en anders niet heer lijk vinden, uit him huis te halen. De werkgroep wil vrouwen, die graag hun oude beroep willen opnemen of een korte opleiding volgen, helpen. De drempel (van de vrees) blijkt voor velen te hoog. Daarom heeft MVM een typisch op Leiden gerich te brochure samengesteld onder de ti tel „wy helpen u overstappen". Hier in staan o.a. 29 korte beroepsoplei dingen, va n pedicure tot makelaar in onroerende goederen: Bedrijven en instellingen, die parttime werk nemers opnemen, staan vermeld, evenals kinderspeelzalen in Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp. j De brochure geeft verder inlich tingen over wat het Gewestelijk Ar- I beidsbureau voor de werkende vrouw kan doen (er is byv. een tegemoet- j koming in de studiekosten mogelijk) en voorts worden in de vorm van I advertenties part-time-banen aange boden. (Foto LD/Holvast) j De werkgroep heeft voor haar I actie medewerking van de kant van i Leidse bedrijven, de gemeente, het Gewestelijk Arbeidsbureau, het di rectoraat-generaal van de arbeids voorziening en vele particulier geïn teresseerden. De Leidse actiegroep wil meer, Op stapel staat een enquête om na te gaan in hoeverre de Leidato-actie re sultaten heeft gehad en om vervol gens plaatselijk meer feitenmateriaal over dit onderwerp te verzamelen. Men wil het antwoord op de vra gen: hoeveel vrouwen willen gedeel telijk werken? hoeveel dergelijke banen zijn er? Eerder heeft de actiegroep bijeen komsten georganiseerd voor kleuter leidsters. die in speelzalen werken. Dat bleek een nuttige en gewenste activiteit en MVM wil dus op deze weg doorgaan. „Kom van Je fornuis af". Kom er voor naar de Leidato, zeggen de Leid se leden, o.a. deze contactvrouwen: mevr. J. L. Molleman-Leeferink, Fr. Halslaan 249 in Oegstgeest. mevr. W. Teulings-Versfelt, Sweilandstraat 21 in Warmond, mevr. E. H. ten Ben- sel-Burger Roomburgerweg 15 in Leiden en mevr. M. Schepel-Ver schoor, Johan de Wittstraat 47 in Leiden. HANS MELKERT

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3