SLAPEN OP DAM VERBODEN Na tientallen klachten Verbod maandagmiddag Man bij over velerlei excessen om zes uur van kracht overval zwaar gewond I Niarchos wordt van dood echtgenote beschuldigd m EGMOND ISRAEL: EGYPTE GAAT VOORT MET RAKETTENBOUW Baby na injectie overleden latselijk regen Vervolging Griekse scheepsmagnaat Op 5 november „nationale ouderavond" BONTMANTELS 20% jubileum KORTING BREESTRAAT 173 Tupamaros overvielen radiostation HUISMAN Restaurant De Zwaan ©ue/ 'e, LEIDEN TEL. 34000 Opgericht I maart 1860 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 No. 33177 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 AMSTERDAM (GPD) Het Amsterdamse „Dam- jgement" gaat maandagavond om zes uur dicht. Van dat genblik af is slapen op de Dam en omgeving verboden, jtten en staan op de treden van het Nationale monument Üjft toegestaan. burgemeester dr. 1. Samkalden maakte het verbod gisteravond tnbaar. Met stèncils in het Nederlands, Frans, Duits en Engels vden de jongelui ingelicht. In ruime oplaag worden de stencils nigedeeld. Het gemeentebestuur zegt zijn beleid ten aanzien van het jeugd- trisme niet te willen veranderen. Het wil echter voorkomen, dat vordering van het jeugdtoerisme leidt tot toestanden, die men de jtste twee jaar op de Dam heeft zien ontstaan. fan omwonenden en van bedrijven idom de Dam zijn vooral de tste weken tientallen klachten nengekomen over het gedrag van jongelui, die uit binnen- en bui- land komen. Niet alleen over de Btige verontreiniging. Er wordt op grote schaal gebe- i Anderen bedrijven straathandel, voorkeur in portieken van win- i ten van winkels worden ingegooid handelaren uit de portiek waren rijderd", zeggen B. en W. in hun iichting. „Het aantal aangiften winkeldiefstallen, diefstallen uit fc, straatroof en zakkenrollerij is laatste weken ongeveer verdub- Doorgaans verblijven deze toe- m urenlang in winkelportieken, r zij op velerlei wijze de verve- proberen te verdrijven", zo ijven B. en W. van Amsterdam winkels zijn hierdoor voor de ten moeilijk toegankelijk gewor-. winkelpersoneel wordt soms er lastig gevallen dat reeds en- personeelsleden op staande voet tog hebben genomen. Meer dan i is in nauwelijks bedekte termen geweld gedreigd tegen winke- De handel in verdovende mid- n, ook in de zogenoemde „hard f, is in de omgeving van do levendig. De daders van deze ten zijn meestal moeilijk te iden- ren. Zij verdwijnen in de massa de Dam, die hun bescherm ine Het aantal slapers is zo toe- men, dat 's nachts en ook we) met name de Beursstraat en leur spassage. maar ook vele an- min of meer beschutte delen openbare weg zelfs voor het angersverkeer niet meer te ge ien zijn". over de ervaringen, die dit jaar zijn en worden opgedaan door de jonge ren. die zich actief hebben bezig ge houden met de verschillende aspec ten van het jeugdtoerisme. „Op grond van deze besprekingen venvachten wij een goed inzicht te krijgen in de maatregelen die vol gend jaar nodig zullen zijn", aldus B. en W. Besluit verbod stoelt op een gemeen- dsbesluit van oktober vorig jaar urgemeester kreeg bij dat raads- de bevoegdheid om het lig- de openbare weg in de buurt gedenktekens en dergelijke te eden. Met de aanwijzing van omgeving als verboden plaats wordt voor het eerst van «gelijkheid gebruik gemaakt, eerste aanleg zal het „Dam-de- int" van de politie op de na- van het verbod toezien. Het is edoeling, zo zei burgemeester gisteravond, „de ergste ien aan te pakken". De politie enkmoedig optreden. Elders in ad is slapen in de openlucht Terboden. De laatste weken lag antal openluchtslapers in Am- tussen de vierhonderd en de id. In de drukste nachten lagen de Dam zo'n driehonderd te L is overigens plaats genoeg in «dkope overnachtingsgelegenhe - "n de stichting zomeraccom- jeugdtoerisme. Wordt het der druk dan kan het oude »uw worden ingeschakeld één keer is dat deze zomer kt najaar zullen burgemeester «houders besprekingen voeren Bilt verwacht van heden avond: tot bewolking met plaatselijk re- ^etaig wind. Ongeveer dezelfde sturen als vandaag. (Opgemaakt om 9 uur) *3 AUGUSTUS l0P: 5.36 uur; onder: 19.48 uur 11 °P: 21.53 uur; onder: 14.28 u. toter te Katwijk te 7.20 en laag water te 3.23 en 15.36 bestaat alt 24 pagina's. Burgemeester Samkalden maakte gisteravond tijdens een druk bezochte persconfe rentie het besluit tot sluiting van het ,jDam-logement" be kend. Op de foto links van de burgemeester wethouder J. Verheij en rechts voor lichter J. Mastenbroek en mr. P. Nolen. ATHENE (AFP, Reuter) Na drie maanden van vooronderzoek heeft de officier van justitie in Piraeus het openbaar ministerie voorgesteld de Griekse scheeps magnaat Stavros Niarchos te ver volgen wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn vrouw Eugenie, tengevolge waar van zij is overleden. Mevrouw Niarchos stierf op 4 mei j.l. op het eiland Spetsopoela, dat eigendom is van Niarchos. Gerechtsdokters waren aanvanke lijk van mening, dat de dood veroor zaakt was door het innemen van te veel slaapmiddelen. Zy vonden wel sporen van slagen, maar dachten niet, dat deze dodelijk waren geweest. Deze mening hebben zij, gezien het besluit van de officier van justitie, Constantine Fafoetis, herzien. De 61- jarige Niarchos mocht aanvankelijk Griekenland niet verlaten gedurende het onderzoek. Deze beperking werd later tegen een waarborgsom van 60.000 gulden opgeheven. De scheepsmagnaat huwde in 1947 met Eugenie, dochter van de reder Stavros Livanos. In 1965 liet hij zich in Mexico van haar scheiden om te huwen met een dochter van Henri Ford II. Nadat ook dit huwelijk, in 1967, was ontbonden, verzoende Niar chos zich met Eugenie. Voor de Griekse wet was hy nog steeds met haar getrouwd. Het lichaam van mevrouw Niarchos vertoonde bij het onderzoek van de dokters lichte verwondingen aan hoofd, keel en borst. Niarchos gaf aan de rechter-commissaris toe. dat hij die kwetsuren had veroorzaakt bij een poging de levensgeesten van zijn vrouw weer op te wekken. Niarchos' neef en woordvoerder Constantine Dracopoelos verklaarde indertijd, dat Eugenie Niarchos op de avond van de 4e mei kennelijk Orkaan: 24 doden De orkaan „Dorothy" heeft tot dusver op het Franse eiland Martinique in de Ca ribische Zee 24 mensenlevens geëist. Er zijn veel gewonden. De regering heeft Martinique tot rampgebied verklaard en een grootscheepse hulp actie op touw gezet. DEN HAAG (GPD) De „natio nale ouderavond" gaat door. Het idee van een Voorburgse inwoonster (mevr. J. Jager-v. Vonderen) om op één avond in het hele land alle scho len open te zetten wordt werkelijk heid op 5 november. De „nationale ouderavond" heeft de bedoeling iede re belangstellende in staat te stellen mee te praten over de wezenlijke za ken van net onderwijs. In septem ber worden de gedetailleerde plan nen voor de avond bekendgemaakt. Een archieffoto van de Griekse scheepsmagnaat Niarchos met zijn vrouw Eugenie, kort nadat zij in het huwelijk waren getre den. AD VERTEN TIE Deze zomer al onze Internationale Bontmode Leiden - Telef. «1718—23337 ontsteld was door een telefoongesprek dat haar man met Charlotte Ford in New York voerde, met het verzoek hun dochter voor de zomervakantie naar Griekenland te laten komen. Klaarblijkelijk had zy de inhoud van het gesprek niet begrepen, ging naar haar slaapvertrek en nam een fatale dosis slaapmiddelen in. Het echtpaar heeft vier kinderen. Volgens geruchten maakt Niarchos thans een tocht met zyn Jacht in de Middellandse Zee. ADVERTENTIE CZBU VÜKXiXM/71—1 INTERIEURVERZORGING CP'JNSbUPGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING TEL AVIV (AP) Israël heeft gisteren by de bestandsorganisatie der V.N. een nieuwe klacht ingediend dat de Egyptenaren in stryd met het bestand voortgaan met de bouw van raketbatteryen by het Suezkanaal. De Israëliërs spreken over voortdu rende ernstige schendingen door Egypte. In een communiqué werd gezegd dat de klacht steunt op materiaal, dat donderdag werd verzameld en waaruit het bouwen aan de raket- luchtafweerbatteryen duidelyk blykt. Deze zouden binnen een strook van 30 km van het kanaal liggen. Het bestand verbood nieuwe militaire ac tiviteiten binnen 50 km van beide kanten van het kanaal. Het was de vierde maal dat Israël een klacht heeft ingediend sinds het bestand op 7 augustus om midder nacht is ingegaan. In elke klacht werd gezegd, dat de Egyptenaren bezig waren met het opstellen van nieuwe raketbatteryen in de verbo den zone of voorbereidingen troffen voor de opstelling van luchtdoelra- ket-batteryen van Russische makelij In Washington heeft Robert J. Mc- Closkey, perschef van het State De partment, meegedeeld dat de VS hun verkenningsvluchten op grote hoogte boven het Israëlische deel van de bestandszones zullen voortzetten on danks de bezwaren van Egypte. Het officieuze Egyptische blad Achram schreef gisteren, dat deze verken ningsvluchten voor Israël in de hui dige omstandigheden nieuwe voor delen kunnen betekenen. Volgens he blad heeft Israël een Amerikaans* suggestie van de hand gewezen dat ook Sowjet-Rusland verkennings vluchten boven de Egyptische kant van de bestandslijn zou uitvoeren. BUSSUM (GPD) Een te grote dosering het vijfvoudige» van een medicijn, heeft in het Majella- ziekenhuis de dood tot gevolg gehad van de enkele dagen oude baby Ri chard de Leeuw. De baby, die een ernstige hartafwijking had, werd de dodelijke injectie toegediend door een leerling-verpleegster. Zij had een hoeveelheid milliliter verwisseld voor milligram. De baby was twee dagen na de geboorte opgenomen in het zieken huis, omdat de dokter vermoedde dat er sprake was van een hartafwij king. Gisteren zou de kleine voor verder onderzoek naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht. De leerling-verpleegster kreeg om acht uur, ze was juist haar dagtaak begonnen, opdracht zoals was voor geschreven door de cardioloog, de baby een injectie te geven met ce- dilanide. Zij begreep dat er een mil ligram-dosering moest worden toe gepast. Kort na de injectie werd de fatale vergissing ontdekt. Hulp mocht niet meer baten. Dr. J. Zeldenrust. patholoog-ana toom, die sectie toepaste, consta teerde een ernstige hartafwijking. De kleine zou vermoedelijk slechts korte tijd in leven zijn gebleven. MONTEVIDEO (Reuter) Leden van de Tupamaros, vier mannen en twee vrouwen, hebben gisteravond in Montevideo een radiostation overval len. Zij hielden de negen aanwezige personeelsleden in bedwang en zet ten een geluidsrecorder voor de mi crofoon. Een technicus wist hun uit zending echter onder muziek te be delven. Na een minuut namen de indringers de vlucht, met achterla ting van hun bandrecorder. De poli tie wilde niet zeggen of de uitzending verband hield met de ontvoerde Bra ziliaanse diplomaat en de Ameri kaanse functionaris. De Braziliaan, Aloysio Gomide, werd op 31 juli ontvoerd; de 65-jarige Amerikaanse bodemdeskundige Claude Fry op 7 augustus. Op 11 augustus schreven zy hun vrouwen brieven; sindsdien is niets meer van hen vernomen. De Uruquayse regering verklaarde gisteren, dat zy zich niet zal verzet ten tegen onderhandelingen van an dere regeringen of buitenlanders met de „Tupamaros over vrijlating van de twee ontvoerde diplomaten". Hoe wel de regering vasthoudt aan haar weigering om in ruil voor de gijze laars alle politieke gevangenen vrij te laten, brengt de verklaring enige hoop op vrijlating van de twee gijze laars. AMSTERDAM (GPD) De re cherche van de Amsterdamse politie heeft tot dusver geen houvast kun nen krijgen by haar speurtocht naar de twee mannen, die gistermiddag een overval pleegden op een uit zendbureau in Amsterdam-West. ADVERTENTIE Met het hoofd stevig in ver band werd de heer Brandt naar het ziekenhuis overgebracht. De 37-jarige directeur van het uit zendbureau, J. Brandt, werd ernstig aan zyn hoofd gewond. Eén van de overvallers sloeg hem neer, toen hy met zyn rug naar de beide mannen stond. Het kantoor van het bureau, A.WB., is gevestigd in een woning op de zesde etage van een flatge bouw aan de Sinjeur Semeynstraat in het westelyk stadsdeel van Am sterdam. Er was gisteren ruim tien duizend gulden in huis, omdat het betaaldag was. Omstreeks half twee stapten twee mannen, van wie er één vloeiend Duits sprak, by de heer Brandt bin nen. Zy zeiden om werk te komen vragen. De heer Brandt kon hen niet aan een baantje helpen en adviseer de het tweetal by een ander uitzend bureau te informeren. De rovers sloegen toe, toen de heer Brandt zich omdraaide om het adres van het andere uitzendbureau op te zoeken. Drie keer werd hy met een zwaar voorwerp op zyn achterhoofd geraakt. Het bloed spoot naar bui ten. maar het slachtoffer behield ge noeg kracht om het op een schreeu wen te zetten. Zyn medewerker R. van der Zande (37) kwam aanren nen. De overvallers namen toen y lings de benen. Zy stormden de trappen af, doken in een auto en verdwenen. Toen de politie arriveerde waren ze in geen velden of wegen meer te be kennen. ADVERTENTIE BOULEVARD t.o. Vuurtoren KATWIJK - TEL. 01718-12064 Volledig verzorgde menu's f 12,50 all inn. Onbeperkt parkeren. Vanaf 15 juni tot 29 augustus het bekende duo JOHN en BELL. Uit het Leidsch Dagblad van 23 Aug. 1870: Z\jn wij goed ingelicht, dan behoort, behalve „de Tijd" ook de „Arnhemsche Courant" tot die bladen wel ke door den Minister van Justitie aangemaand zijn zich te onthouden van hefti ge aanvallen tegen vreemde Souvereinen. Burgem. en Weth. van Leiden doen te weten, dat eerlang zal worden overge gaan tot de benoeming van een hulponderwijzer der le klasse, in bezit van de acte van hoofdonderwijzer, en acten voor de Fransche Duitsche en Engeliche talen en wiskunde op eene jaar- wedde van f 850. Bewijsstuk ken inzenden aan B. en W.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1