HOLLAND WATERLAND AARS: De „zwartgestreepte rover I Uit in de Randstad iswedstrijd MS uk f a km DE GOEDE VANGST Sp; Triion een lijn 3 x sterker dan andere Den Holder, Oudste Leidse Hengelsportzaak JANVOSSENSTEEG 75—77 t - aar.-**' t^i aaa-y V1>>- -. -■ MUWCH DAGBLAD >-^ - PAGINA 17 ips voor Trips deze week aandacht voor het Hollandse jebied, een stukje van de provincie ten oosten van Lei- t landschappelijk gezien zeker tot de mooiste plekjes Randstad behoort. Vooral voor de liefhebbers van is er volop vertier te vinden. Op korte afstand van de itad liggen bijvoorbeeld de Kagerplassen, de Wijde Aa, lassemermeer. Westeinder Plassen, het Nieuwkoopse igebied en de Langeraarse Plassen. 6lechts bereikbaar zyn via opklap- bruggetjes over het water. Deze weg volgend komt u tenslot te by de Koppoel, een watersport- centrum in opkomst waar het vooral in de weekeinden al bijzonder druk kan zijn. Weer een paar kilometer verderop komt u in Roelofarends- veen, liggend aan de oevers van het grote Braassemmermeer. Wie even rondkijkt vind vast wel een plekje waar hij in alle rust kan uitkijken over het water waar tientallen zeil boten varen. Zo zijn er in de onmiddellijke om geving van Leiden talloze rustieke plekjes, al moet gezegd dat lang niet alles even rustig meer is als vroeger. Zo hoeft u voor de rust be paald niet meer naar de Kagerplas sen te gaan. Uit vrijwel het gehele Randstadgebied komen daar de wa tersporters heen. Wie echter de drukte op de koop toeneemt moet zeker eens met het pontje oversteken naar het Kaag-ei- land en daar eens een kijkje ne men op een van de zitjes aan de oever van de Kagerplassen. Op het Kaageiland is een speeltuin voor de Jeugd en de Jongeren kunnen er te recht in diverse dansgelegenheden. Er zijn nog veel meer mogelijkhe den zoals dè door de Provinciale VW gepropageerde Hollandse Mid denroute van de ANWB waarbij u telkens sierlijke wipwatermolens en markante bovenkruiers passeert. Of u gaat bij Hoogmade rechtsaf zodat u terecht komt bij de Wyde Aa. Langs deze prachtige plas loopt een wandel- en fietspad -voor brom fietsen is het verboden daar te rij den terwijl u onderweg even kunt uitrusten in de grasstroken langs het wandel- en fietspad Tenslotte nog een welgemeend ad- ngeving kent verder een mtal watermolens en uitge- ïreilanden met grazend vee. oorbeeld vanuit Leiden eens tetocht onderneemt moet b richting Hoogmade rijden. direct het drukke stads- hter u en rijdt temidden van ïderytjes, weilanden en slo- i vlak by de brug in de linksaf dan belandt u een fraai polderlandschap rse molens. g volgend komt u vanzelf in ring terecht. Deze woon- mn ons aller Joop Zoete- it nog de typische lintbe- rien met boerderijen die lie week zaterdag wordt er ie viswedstrijd gehouden in Vliet. Deze wedstrijd de organisatie berust bij de rsbond voor Leiden en Om- begint 's morgens om negen Z iedere sportvisser boven de lar kan voor vier gulden in- Er wordt eenmaal twee uur larbij voor de einduitslag jtale lengte van de gevangen De baten van deze wedstrijd lemd voor de hengelende Leiden. Voor deze groep zal jaar een groot visfestijn op rden gezet. De eerste prijs wedstrijd op 29 augustus is dige visuitrusting ter waar- 400,- en een wisselbeker, voor deze wedstrijd kunnen worden bij alle Leidse hen- inkeliers en dinsdagavond acht tot half tien bij het 'p ioor van de Hengelaarsbond 'Bpen en Omstreken aan de 234. Tot één uur voor aan- de wedstrijd kunnen bo- tg deelnemerskaarten worden café Cronestein. vies: om het Zuidhollandse piassen- gebied nog beter te leren kennen moet u eens een roeibootje huren. Op diverse plaatsen langs de Braas- semermeer. de Westeinderplassen. Langeraarse Plassen en vooral de Nieuwkoopse Plassen zijn botenver huurders. die voor een paar gulden per middag een boot beschikbaar hebben. We hebben in deze rubriek al eens de aandacht gevestigd op de moge lijkheden die de Hollandse duinenrij ons biedt. Er zijn voor een klein be drag toegangskaarten verkrijgbaar voor de duinen van de waterleiding en op diverse plaatsen fraaie wan delingen te maken. Nu het echter inmiddels half augustus is, bieden de duinen nog een andere atractie. De zon heeft inmiddels de bramen ge rijpt. zodat u beslist eens een paar uurtjes bramen moet zoeken. Iets heel anders ls de 50e paarden markt die van 25 tot en met 29 augustus in het Utrechtse Abcoude wordt gehouden. In deze week is Ab coude eigenlijk een groote feestter rein. Behalve de al even traditione le „Ronde van Abooude" worden ook wedstrijden in oud-hollandse volksspelen gehouden zoals ringrij- den, zaklopen en tobbesteken. Maar het belangrijkste is en blijft natuur lijk de paardenmarkt die vermoe delijk aan het eind van de 15de eeuw is ingesteld door een van de Heren van Abcoude. Een grote trekpleister voor de va kantie-vierende Nederlanders vormt nog steeds het Dolfinarium in Har derwijk, Een van de nieuwste attrac ties in Harderwijk is een dolfijn, die het presteert om een klein kind in i een opblaasbaar bootje voort te trek ken Rond het bassin dat 21 meter lang en 8 meter breed ls werd een walvis- en dofijnenexpositie inge richt. die antwoord geeft op alle vragen die de bezoekers steeds weer stellen. Ook de historie van de Wal visvaart wordt in beeld gebracht. Mocht u voor de dolfijnen. Harder wijk een beetje te ver weg vinden, dan kunt u tegenwoordig ook dich ter by huis terecht. In het hotel Bouwes in Zandvoort is eveneens een dolfijnenshow te zien. Dagelijks worden vier voorstellingen gegeven, terwijl in het hotel bovendien een zo- genaamd „mobilarium" aanwezig is. een expositie van oude auto's en an dere rijtuigen De derde dolfijnenshow. het zoge naamde „Dolfirodam", is te vinden in Rotterdam. Dolfirodam is een attractie ter gelegenheid van Com municatie '70 Een kijkje in het doorzichtige bassin van Dolfirama in Harder wijk. ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna, schitterende collectie vogels uit de ge hele wereld, waterpartijen, speeltuin, kanovijver, rondvaarten en restaurant. Geopend dagelijks van 8.30 tot 24 uur. AMSTERDAM Stadsschouwburg: tm. 26 aug. 20.15 uur Musical De Kleine Parade. De Kleine Komedie: 20.15 u Toneelgroep Centrum „Jongens onder elkaar. De la Mar-theater: tm. 29 aug beh. ma en 23 aug. Cabaret Fons Jansen „Drie maal andermaal". BENNEBROEK Linnaoushof: bloemen- en recreatiepark met o.a. 80.000 mz vrij wandelpark, speeltuin en permanente bloemenshows. BLOEMEND AAL Kcnncmer Duinen: groot duinreservaat '1200 hectare) met restaurant Parnassia aan Zee. Excursie onder leiding van deskundigen. Geopend dagelijks van zonsopgang tot zons ondergang. DEN HAAG Kon. Schouburg: v a. 22 aug. 2015 uur Haagse Comedie met „Je weet het nooit". Madurodam: miniatuurstadje op 1 25 van de normale grootte. Middeleeuwse stedenbouw maar ook hypermoderne snelwegen en een vliegveld. Geopend van 9.30 tot 22 uur. HAARLEM Grote of St. Bavokerk: 25 aug. 20-21 27 aug 15—16 uur Be speling van het Christiaan Muilerorgel. KATWIJK Nieuwe Kerk 25 aug. 20 uur Orgelconcert door Simon C. Janssen. Oude Kerk: 26 aug. en 29 aug. 20 tot 21 uur Carillonooncert door Hessel H. de Harder Fock the Best: 29 aug. 14 uur Start van een grote duintocht LEIDEN Groenoordhal21 tem 24 aug 16.30 en 20.30 uur Circus Sarrasani. 29 aug. tot 26 aug. tot 6 sept. Leidse middenstands- beurs Leidato. LEIDSC HEND AM Automohielmuseum: oude autos. rijtuigen, motorfietsen, velocipedes, arresleden. brandspuiten, landbouwtractoren. Geopend van 9 tot 17.30 uur NOORDWIJK Oude Kerk: 27 aug. 20.30 uur Internationale en interkerke lijke samenzang. Golfbaan: 22 tm. 30 aug Golf wedstrijden met vele bekende golf spelers. OUDE WETERING Museum: 22 aug. tot 4 sept. Zomertentoonstelling van de groep Zuidhollandse beeldhouwers. ROTTERDAM Communicatie: manifestatie t.g.v. wederopbouw Rotterdam, maquettes, boetieks, restaurants, dolfinarium. Tot en met september. De Doelen: 24 t.m. 28 aug 20.15 uur Amateur orgelconcours Luxor theater: 25 t.m. 30 aug. 20 uur Snip en Snap revue: „Van toen en thans". Openluchttheater: 26 aug 14 uur Limburgs jeugdtoneel Hocus de tovenaar. SCHEVENINGEN Circustheater: 24. 26 aug. 20 uur Nederlandse Operastichting Die Zauberflöte Kurzaal23 aug. 21.30 uur Avondje aan zee met Paul van Vliet. Paviljoenthea tert.e.m. 29 aug. 20.30 uur Wim Kan-cabaret ,,Wim Kan alleen". WASSENAAR Dierenpark: Tropische vogels en andere zeldzame dieren, speeltuin, vermaarde Louise-hal, café-restaurant. Geopend van 8 uur tot zondsondergang. Door Bram van Leeuwen Nederlandse viswater blinkt over het algemeen niet it een grote bezetting van roofvissen. Het aantal i, baarzen en snoekbaarzen is in vele gevallen ma- en afgezien van enkele gunstige uitzonderingen ziet ok voor de komende jaren niet zo gunstig uit. Neem Deeld eens de snoekstand, die de laatste jaren sterk it gegaan is. Voor een deel is dat te wijten aan de trontreiniging die veel brokken heeft gemaakt en 40 pkt, maar voor een ander deel hebben we het ook zelf te wijten. ;urt nog te vaak, dat ioeken nadat ze gevan- niet terug worden gezet, trofee mee naar huis lomen om daar in het geval te worden opge- het ongunstigste geval ien in de vuilnisbak. In rkine met de OVB pro- e hengelsportverenigin- snoekstand op peil te door het uitzetten van pootsnoekjes, maar 't dat de groei tot een snoek volbrengt ls ig klein. HU geisportartikelen De grootste keus *hell en Cap-dealer TEUNISSEN ®AAL 28 - LEIDEN ADVERTENTIE uitgroeien en op hun beurt zorgen voor nakomelingen. De explosie van de snoekbaars zal dan ook de ko mende Jaren gunstig werken op het viswater in een groot deel van ons land. Vandaag wil ik het echter hebben over de derde vertegenwoordiger van de roofvisstand in ons viswater: de baars. En wie aan baarsvissen denkt ziet op zijn netvlies onmiddel lijk een man. gestoken in een re genpak en kaplaarzen optornend te gen een harde wind en voortpoete rend in een weiland langs dichtbe groeide poldersloten. Want voor ons gevoel is de visse rij op baars typisch een werkje voor dagen met wat ruw weer, vooral in het najaar wanneer de ochtenden al wat koeler worden en wanneer zo nu en dan een najaarsstormpje de tak ken aan de bomen laat zwiepen. Trekt u daaruit echter niet de con clusie, dat er op warme zomerda gen geen baars te vangen zou zijn. Niets is minder waar. Ook op snik hete dagen worden soms netten vol van die zwartgestreepte rovers ge vangen. De grote aantrekkelijkheid van het vissen op baars schuilt m.i. in het feit dat baars vangen op talloze ver schillende manieren kan gebeuren. Zowel met de vaste als met de werphengel wordt er baars gevan gen en incidenteel zelfs met de vliegenhengel. De meest toegepaste ADVERTENTIE Morsstraat 47, Leiden, tel. 21751. manier is en blijft nog steeds het vissen met de vaste hengel en de haak geaast met een mals piertje. Wat is het meest geschikte tuig om op baars te vissen? Een moeilijke vraag. Door de hengel sportwinkelier worden speciale baar- zentuigen verkocht die voorzien zijn van vier tot zee kleine rood-witte kurkballetjes, die op het water blij ven drijven en een voor een onder water verdwijnen wanneer de baars het aas heeft vastgepakt. Maar ook met een gewoon balsa pennetje kunt u heel goed op baars vissen. Koopt u een kant-en-klaar- baarzentuig in de winkel let er dan op dat er niet te dik nylon op zit. Voor schoon water kunt u volstaan met nylon van 18 tot 20 honderdste. Voor water met veel begroeiing moet u iets zwaarder materiaal ne men. Drijvertjes Het voordeel van de kurken drij vertjes is. dat u de richting waarin de baars verdwijnt goed kunt volgen. Neem de drijvertjes vooral niet te groot: ik heb veel baarsvissers ge zien die drijvers op hun lijn hadden, die een maatsnoek met moeite zou hebben ondergetrokken. De aanbeet van de baars is meestal vooral in zomer en herfst erg wild en het nadeel is dat het aas meestal direct doorgeslikt wordt door de rover. Het is daarom aan te raden bij de baarsvisserij een niet al te kleine haak te gebruiken. In de eerste plaats biedt dat de mogelijkheid om de worm goed op de haak te zetten en in de tweede plaats is het ge makkelijker om het obstakel uit de bek van de baars te verwijderen. Nog iets over het aanzetten van wormen: een worm heeft op korte afstand van de kop een geelkleurig ringetje zitten. Steek de haak daar nooit doorheen, want de worm is dan veel sneller dood dan wanneer u dit stukje met het haakje omzeilt. In verband met de al genoemde „felle aanbeet" van de baars is de hakensteker een onmisbaar attri buut bij de baarsvisserij. Er zijn op het ogenblik hardplastic hakenste- kers in de handel met aan beiden uiteinden een geribbelde verdikking en een uitsparing voor de lyn. Als u de lijn tussen het gleufje houdt, schiet de haak by het verwijderen in de verdikking en krygt geen kans zich opnieuw in de bek van de baars vast te zetten. het aas ziet aanjagen, soms tot vlak bij de boot. inner Geef ik persoonlyk voor ondiep wa ter de voorkeur aan een spinner voor dieper water kunt u het best een wat zwaardere lepel gebruiken, omdat de vis zich daar in de mees te gevallen vlak langs de bodem op houdt. Een fout die nog al eens ge maakt wordt is het te snel binnen- Onbeschadigd «n goede roofvisstand een voor een goed viswa- a*gt ervoor dat de „zwak- f van de andere vissoor ten en dat er voor de vissen voldoende voed- Jft om snel te kunnen Ook met de snoekbaars Se afgelopen Jaren snel te gaan, maar geluk- »orig Jaar een geweldige teie geweest onder de in het IJsselmeer. ingang van dit Jaar ook 'ttet een kuilnet verboden |®ortvisser die het ge- op „vadertje glasoog" Jaren met veel optimis- zien. Immers, de klei- jpsjes, die anders in de Wden en voor een luttel jLpuf' werden verkocht ■wrkende industrieën kun- volwassen snoekbaarzen Wal aarzen van flink Wik voor stuk boven de *htneter. (Foto LD/Holvast) Ze zijn wel Iets kostbaarder dan de gewone traditionele hakensteker maar de kans dat de vis weer on beschadigd in het water kan worden teruggezet is die meerprijs dubbel en dwars waard. Als aas voor de baarsvisser^ kan behalve een flinke worm ook een stukje krab of een le vend visje worden gebruikt. Bedenk echter wel dat wanneer u een klein visje gebruikt u in het bezit moet zyn van een kleine visakte en ver gunning van de eigenaar van het viswater. Een aasvisje voor de baars kan het beste afmetingen hebben tussen de vijf en zeven centimeter; een voorntje of een bleitje is goed. En met de vaste hengel is het gebruik v&n een onderlijn waaraan enkele haken zijn bevestigd en 'n paternos ter lood. De onderlijn wordt met een wartel aan de eigelijke vislyn be vestigd en de haken worden beaasd met een worm of een stukje krab. Een veel beoefende wijze van baarsvissen gebeurt met behulp van de werphengel waaraan een spinner of lepel wordt gemonteerd. Het wordt meestal toegepast op plassen of brede sloten. Vooral het vissen met een lichte spinner kan zeer specta culair zijn. De baars die zich ver borgen houdt onder de begroeiing sprint plotseling naar voren en het gebeurt vaak dat u de baars achter ADVERTENTIE HET SNOEKSEIZOEN NADERT Grote werphengel en molenreclame met kanjer-kortingen. UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbers Zn. HAVEN 24-26A. LEIDEN, TEL. 25107 draaien van de lijn waardoor de vis nauwelijks de kans krygt het aas te bemachtigen. Aan de andere kant mag ook weer niet te langzaam binnengedraaid worden omdat u dan de kans loopt met de haken aan de bodem vast te raken Nu lets over de geliefkoosde plek jes van de zwartgestreepte rover; De baars geeft vaak de voorkeur aan stenen walkanten, begroeide beschoeiingen en meerpalen. In de polder kunt u ze meestal vinden in de buurt van het riet of onder wa terplanten. In de zomermaanden lig gen de grootste kansen dicht aan de oppervlakte waar de baars Jaagt op kleine visjes. Tegen de herfst zoekt de baars de lagere waterlagen op en wanneer de winter zijn intre de doet ligt de baars passief ln de kuiltjes van de bodem. Baars wordt ln ons land niet zo heel erg groot. Als u er een van zo'n veertig tot vijftig centime ter vangt dan behoort die beslist tot de kanjers. Het maximale gewicht van de baars in ons viswater ligt om en naby de drie pond. Er is een grote kans dat u bij het baarsvissen stuit op grote scholen kleine, gedegenereerde baars. Ze ha AD VERTEN TIE Triion van Pezon Michel in elke dikte van 8/00 tot 50/00, Triion vist lichter, is sterker en onzichtbaar ln water I len soms nauwelijks de tien centime ter en zwemmen in grote scholen bij elkaar. Ze kunnen soms grote last veroorzaken omdat ze in zeer korte tijd een worm grondig kunnen vernielen. De werkelijk grote exemplaren waarop we het gemunt hebben zem- men meestal alleen rond in de om geving van Leiden is er volop ge schikt water voor de baarsvisserij. Zo is er op de Kagerplassen menige flinke baars te verschalken en ook in de buurt van Hoogmade zyn di verse sloten waar kanjers van baar zen huizen. Ik ben benieuwd naar uw resultaten. De spinner was deze baars te vlug af. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17