Generaals delen de lakens uit Uw Leidsch Dagblad Omstreden portret Prinses Margaret trekt de aandacht Trieste stemming in Praag op „invasiedag" 3 mee op vakantie VERANDERINGEN IN LATIJNS-AMERIKA (3 EN SLOT) 2 *ele maankraters aar Nederlandse (leerden genoemd NASSER EN DE PROBLEMEN VAN HOESSEIN IN GAREEL In vogelvlucht Athene stelt 130 gevangenen in vrijheid lATBRDAG 22 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II (Door dr. H. P. Gebhardt) MONTEVIDEO (GPD) Men kan niet voorspellen of er olitieke structuurveranderingen van het continent zullen laatsvinden. Ook hierbij ziet men de voor Latijns-Amerika zo epische tegenstelling tussen dat wat men denkt, dat wat men egt en dat wat men doet. De Latijnsamerikanen hebben in litieke partijen historisch gezien - st handvest van de „Organisatie m Amerikaanse Staten" en in tal- besluiten van interamerikaanse Bferenties de „representatieve de- ocratie" als regeringsvorm gepro- imeerd voor het continent. Ze ymde ook het politieke basisprin dat met de „Alliantie voor de poruitgang" werd aangenomen in gnta del Este. In de praktijk is er schts in Chili, Costa Rica en Uru- iay een stabiele democratie. In al- andere Latijnsamerikaanse landen isselen met tussenpozen van 2 3 Jaar burgerlijke democra- a zich af met militaire dictatu- Zoals men het als een zeldzaam orbeeld van heroiek beschouwt, oneer een Latijnsamerikaanse «ident arm zijn ambt verlaat, zo rdt elke normale wisseling van lering als een ongewone gebeurte- i op de voorgrond geplaatst. Nu is B het er theoretisch over db dat de stabiliteit van het conti- nt en daarmee een van de belang- kste doeleinden van elke ontwik- ingspolitiek niet kan worden be lt zonder constitutionele continuï- L Men kan de veelvuldige revolu- verklaren uit de ontwikkeling het Latijnsamerikaanse staats- rustzijn. Daar de staten (met uit- adering van Brazilië) zijn ontstaan de bestuursgebieden van het lanse koloniale rijk en ook hun in- ners regelmatig n hoofdzakelijk Spanje en Italië kwamen, zou het i normale sociologische ontwikke- g zijn, wanneer bij het vormen de staat wel interne, maar geen Itenlandse politieke tegenstellingen iden ontstaan. lien zou menen dat Latijns-Ameri- zich tenminste op emotionele «den een eenheid zou voelen. Is men nu moeite doet een ver- Igd Europa te vormen. Maar er iaat eerder een tegenstelling. De ten nemen t.o.v. elkaar en in bijzonder wanneer het buurstaten reft een absurde op politieke cht gebaseerd competitie houding Tien, deels openlijke, deels la te grensconflicten zyn sinds 150 niet opgelost. Daaruit heeft zich een zeer sterke „cultuurnorm" wikkeld, zodra het erom gaat, el- buitenlander ook al is het rts schijnbaar met wantrou- tegemoet te treden. Juridisch ien betekent dit dat landverraad een zeer ernstige misdaad wordt chouwd. loogverraad wordt daarentegen fctisch niet gestraft. Het schenden de grondwet, dat bij iedere itegreep plaats heeft, geldt ls ridderlijk vergrijp. Volgens in- merikaans recht hoeft een mis- revolutionair niet in het tucht- te belanden, maar hij kan naar ambassade van een ander Latyns- erlkaans land vluchten, dat hem kan verlenen en een vrijbrief hem eisen kan. Het gebrek aan bij samenzweringen, ver at waarom deze aan de orde van dag zyn. politieke structuur van Latijns- ie mka is ontstaan uit de burger- a logen, die in de meeste landen if de onafhankelijkheid tot onge- 1900 bijna chronisch voorkwa- Ze werden in de regel geleid „caudillos," een zeer autochto- combinatie van politici en lei- ontstaan uit burgeroorlog-fracties, in andere landen zijn ze zuivere „ge legenheidsgenootschappen." Er zyn nergens afgezien van de christen democraten in Chili en Venezuela ideologisch gerichte partijen aan de macht. Daar de partijen zich vormen rond afzonderlijke politici, die hun aanhangers meestal verkrijgen door persoonlijk geregelde propaganda en het verlenen van gunsten op staats kosten, is het vormen van een homo gene politieke groep nauwelijks mo gelijk. Sociologisch gezien gaat het om zuivere personalistische groeps vorming. Hierbij komt dat er wel een beroeps, maar meestal geen na tionale solidariteits- en verantwoor delijkheidsgevoel is. In vele staten kunnen de vakbon den een „pressure-group" vormen, die zich door middel van stakingen kan laten gelden. De ondernemers vormen deze overal. Maar het over heersen van het groepsegoïsme en de versplintering van de partijen, be letten over het algemeen de vorming van een parlementaire meerderheid en verlammen het vermogen tot han delen van de regeringen. Volgens de futurologen is er in dit opzicht geen verandering te verwachten van de politieke structuur van Latyns-Ame- rika. De officieren vullen de machtsva cuüm op. Hoewel de Latijnsameri kaanse staten niets te verdedigen hebben, omdat ze niet worden aan gevallen, onderhouden ze toch legers van 600.000 man, die omgeveer 30 van de staatsbegroting opeisen. De kaste van officieren wordt daarbij door een nationaal en nationalistisch .zendelingsbewustzyn" gedragen, waardoor ze zich de „handhavers van de orde" van de staat voelen. Ze vervangen hun gedwongen mili taire ledigheid door chronische bin nenlandse politieke interventies. De willekeur waarmee de meeste Latijnsamerikaanse landen wordt ge regeerd, is één van de hoofdoorza ken voor het gebrek aan vertrouwen in de politieke stabiliteit en het eco nomisch herstel van 't continent. Er is slechts in twee opzichten struc tuurverandering te zien. Ten eerste: de militaire dictatoren zoeken over korte tijd ruggesteun bij het volk. om de schijn te vermijden dat zii in het luchtledige regeren. Ten twee de: men ziet overal de jonge offi cieren zich duidelijk afkeren van de identificering met de heersende „ge nootschappen". Of men hen ook noemt, in ieder geval groeit de ten dens om als een sociaal hervormde vooruitstrevende macht erkend te worden. Het onderwijs dat ook de toe komst van de economie en de poli tiek bepaalt is een der kern- vraasgtukken van de structuurver anderingen in Latijns-Amerika. De alarmerende primitiviteit van het Latijnsamerikaanse volk is in de eerste plaats een onderwijspro bleem. Het percentage analfabeten verschilt nogal in de verschillende staten. Het schommelt tussen 70 in Guatamala, 50 in Brazilië en 13 in Argentinië. Nu is er een wedloop tussen de bevolkingsaanwas en de uitbreiding van het onderwijs. In de strijd tegen het analfabe tisme in Latijns-Amerika, loopt men vooral het risico, dat de kinderen zelfs niet het minimum aan ont wikkeling en scholing krijgen, maar in het beste geval wat leren lezen, schrijven en rekenen. Dat ligt weer aan het onderwijsniveau. Ongeveer 40 van de volksschoolonderwijzers zou zelfs nog geen volledige oplei ding hebben gehad. Maar ook het schoolverzuim dreigt het gehele on derwijs te verlammen. 85 van de lagere-schoolkinderen houdt er in de loop van het eerste Jaar mee op. In Brazilië is de gemiddelde duur van het schoolbezoek 2 Jaar. Hoe verbreid en gevaarlijk het schoolverzuim is, blijkt uit het feit dat in Argentinië, dat met Uruguay het meest ontwik kelde land is op onderwijsgebied, het schoolbezoek gemiddeld slechts 3 Jaar bedraagt. In Brazilië komt nog geen 2 van de scholieren dat de volks scholen bezoekt ook op de hogere scholen, waarbij in totaal <70 van de bevolking) minder dan 1/10 het gymnasium bezoekt. 90 houdt er na het 4e jaar gymnasium mee op. Op een van de universiteiten in Bra zilië beëindigde kortgeleden slechts 14 van de medische studenten zijn studie. De UNESCO en de interameri kaanse planologen willen in de vijf Jaar tussen 1965 en 1970 het aan tal hogere school-leerlingen met 11,5 miljoen doen toenemen (d.w.z. bijna verdubbelen). Men is ook intensief bezig met de uitbreiding van de La tijnsamerikaanse universiteiten. Of schoon er geen sprake van kan zijn dat het onderwijsniveau in Latijns- Amerika binnen afzienbare tijd dat van het Westeuropese, of zelfs (in technologisch opzicht) dat van het Noordamerikaanse bereikt, biedt het onderwijs volgens de futurologen een optimistisch beeld. Alleen in deze sector is de dynamiek te bespeuren, die voorwaarde is voor elke ontwikke ling. Maar de structuurverandering in Latijns-Amerika heeft afgezien van onderwijs, volksgezondheid en woningbeleid weinig kans van sla gen. Ook voor zover de machtheb bers zelf voorstanders zijn van een fundamentele verschuiving van de stand van het inkomen, hetgeen vooral by de militaire dictatoren zeer sporadisch voorkomt, is de macht van de groep die achter de coulissen heerst zo groot, dat het verwezeniyken van de aangekondigde hervormingen uitbiyft. ADVERTENTIE Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES ls: Woonplaats: lijewwiwoi vViJ hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRE6 ls: doorhalen wat niet van ★Hef omstreden -portret van Prinses Margaret, vervaardigd door Brian Organ. Het tüerk is, ter gelegenheid van de veertig ste verjaardag van de prinses, in de Nationale Portrait Gallery tentoongesteld. veel landen zyn de huidige po- UGHTON (AP) De Interna tte Vereniging van astronomen ft op haar algemeen congres te Jhton 00 maankraters namen leven van wie er 26 naar iwlandse geleerden zyn genoemd, de lyst staan de volgende na- utinus Beyereinck (botanicus) •frik Berlage (geofysicus), Luit- Egbertus Jan Brouwer (Wiskun- C. H. D. Buys-Ballot (meteo og), Hugo de Vries (botanicus, dkkelde de mutatietheorie) istiaan Eykman (arts). Willem ithoven (fysioloog, uitvinder van torloper van het elektro-cardio- 0), H. Kamerlingh Onnes (na- kundige, pionier op het onder- 1 van extreem lage temperatu- Hendrik Kramer (nucleair na- ikundige), Antony van Leeuwen k 'geleerde, vooral bekend om de lijnde microscopen die hy in de k eeuw bouwde), Hendrik Lo- (natuurkundige nobelpryswin- Albert Nyiand (sterrenkun- Antonie Pannecoek (sterren- %e). J. J. Raimond jr. (sterren- J. W. W. Stein (sterren- G. van den Berg (hoogle- de rechten, die een studie van Verduisteringen maakte), Johan- lT*n der Waals (natuurkundige), van Gent (sterrenkundige), kan van Manen (sterrenkundi- Pieter van Rhyn (sterrenkun- die het aantal sterren in het k*egstelsel heeft berekend), Ja- van 't Hoff (pionier van de Wrkundige scheikunde), H. van 11 k (sterrenkundige)Felix A. Ve- SMeinesz (geofysicus), Jan Wol- 1 'sterrenkundige)Pieter Zeeman fritz Zernlke (natuurkundige en ^prijswinnaar). PRAAG/ANKARA (AFP, ap) De Tsjechoslowaken hebben gisteren de tweede verjaardag van de Sowjet- russische bezetting van hun land herdacht, mokkend over de officiële iof voor de invasie van 1968, maar zonder openlijke protesten. De geest van verzet die zich vorig jaar overal manifesteerde bleek te zijn geweken. Men wees op de massa politie, die op de been was en bleek van mening, dat het gevaar van vergeldingsmaat regelen te groot was. De oproepen van de „ondergrondse" voor betogingen tot lydeiyk verzet hadden wel wat gevolg in Praag. In de vooravond was het ongewoon stil in winkels, straten, trams en bussen. Er was opgeroepen openbare plaatsen vervoermiddelen te boycotten. Overigens werd de trieste sfeer geac centueerd door de regen. De communistische pers, radio en tv. gingen voort de invasie op te he melen als vriendenhulp om het Tsje- choslowaakse communisme te redden uit de handen van „contra-revolu tionairen". In de kranten stonden tal van ver halen over door fabrieksarbeiders aangenomen moties waarin het Sow- Jetrussische leger wordt bedankt, dat het geholpen heeft by het binnenha len van de oogst, het bouwen van schuren en kippenhokken en ook by het op gang brengen van de indu striële produktie. In privégesprekken vergeleken Tsjechen dit met de nazi-propagan- da tydens de oorlog. 'J In de nacht van donderdag op vrijdag waren alle kransen en bloemen op het graf van Jan Palach, de student die zich vorig Jaar Janua ri in brand stak, verwyderd. Ook een foto van Palach was weggehaald. Vrydagochtend kwamen de Pragena- ren het graf opnieuw met bloemen versieren. De politie hield twee Ita lianen aan, die bloemen by het graf wilden weerleggen. Donderdagavond werden drie Oostduitsers onder wie een priester aangehouden die bloemen wilden neerleggen by het standbeeld van Koning Wenceslaus op het geiyknamige plein. Zy gaven openlyk toe voor de herdenking van de tweede verjaardag naar Tsjecho- Slowakye te zyn gekomen. In de Turkse hoofdstad Ankara heeft gisteren een vyftigtal betogers een Sowjetrussische vlag verbrand voor de ambassade van de Sowjet- Unie. De betogers zetten ook een zwarte doodkist waarop „Tsjecho-Slowakye" stond en waarin een zware ketting lag, voor de am bassade neer. Incidenten hebben zich verder niet voorgedaan. De politie greep niet in. LONDEN GPD Een nieuw, gis teren voor het eerst geëxposeerd por tret van Prinses Margaret, geschil derd door de 35-jarige Brian Organ, heeft vele Britten min of meer ge schokt. Een gryze dame, die zich naast me dringt, roept verbijsterd „oh"! Ik denk, nu valt ze flauw, maar ze is even snel uit het kleine vertrek ver dwenen als ze gekomen is. Een be kende Britse generaal uit de Tweede Wereldoorlog stormt naar binnen. Hy doet twee passen in de richting van het doek, kykt daar even schich tig naar en maakt onmiddellyk rechtsomkeert! Maar, hoe men verder over het schildery denkt, de gelykenis is tref fend, al is de schilder afgeweken van de suikerzoete methode die vaak zo kenmerkend is voor koninkiyke beel tenissen. Organs doel zyn portret was een opdracht van het Londense advoca- tengilde was Prinses Margarets persooniykheid uit te drukken, niet eenvoudig, omdat zy enerzyds „ge woon" wil zyn en oók met iemand van niet-koninklyken bloede is ge trouwd, maar altyd heeft geweigerd haar koninkiyke positie op te geven. Prinses Margaret, hoewel charmant genoeg, is vooral als gevolg van haar tweeslachtige rol in het openbaar vaak nogal geposeerd. Daarom heeft Organ waarschynlyk alles weggela ten dat aanleiding zou kunnen ge ven tot een theatrale houding: schouders, armen of een gewaad. Het doet natuurlyk merkwaardig aan met een volkomen geïsoleerd hoofd en face te worden geconfronteerd. Het lykt wel een grote postzegel, geplakt op een donkergrys kanvas, dat als 'n schoolbord aandoet, een neutraal op pervlak dat even door een achter grond van fyne verticale en horizon tale iyn wordt onderbroken. Hoofd en het kleine stukje hooggeslo ten hals schynen op een donker zuil tje te rusten, maar deze zwarte rechthoek is niet meer dan de vage aanduiding van een kledingstuk. Er is derhalve niets dat de blik af leidt van het in matte bleke tint weergegeven gelaat, omiyst door sier- ïyke donkerbruine lokken, een gelaat plaatsnaam-: provinole i- 8.v.p. In blokletters. (By cydeiyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet Invullen, maar wel datum le en laatste dag van Inhouding). OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. le dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzenamg/innouchng. Voor Nederland, Beigie en Luxemburg f 1,26 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluiten* per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Voor tydeiyic m te houden Kranten wordt by restitutie van het te veel netaaide abonnementsgeld f 0.60 in mindering gebracht voor administratie kosten verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer In het vakje rechte onder punt 3 te vermelden. dat wordt beheerst door de prachtig oplichtende grijsgroene ogen die, sinds haar prille Jeugd, Prinses Mar garets glorie vormen. Allee is op die wonderiyke magne tische vriendelijke ogen geconcen treerd. Maar waarschynlyk omdat 't anders te statisch en te gestyleerd zou zyn geworden, heeft de kunste naar de linker helft van het gezicht versluierd, zodat het achter een web schuil gaat. De hele persooniykheid van de Prinses wordt daarom eigen- ïyk In dat ene klare rechteroog uit geput. De kroon, hoewel fyn en luchtig aangegeven, kon ook als sym bool voor een onverbrekeiyk deel van haar gecompliceerde persooniykheid niet ontbreken. In elk geval betekent dit portret een doorbraak naar iets nieuws en eeriykers wat betreft de gebruikeiy- ke, vaak levenloze kostuumstukken waarin schilders generaties lang de Britse koninkiyke personages plach ten te laten optreden. Omstuwd door een groot aantal leidende figuren uit zyn land is Koning Hoessein van Jordanië donderdagmiddag per vliegtuig in de Egyptische hoofdstad Cairo aangeko men, waar hy gedurende drie dagen overleg zal plegen met president Nas ser. Ofschoon de agenda der bespre kingen niet bekend is, mag men toch wel aannemen, dat de Jordaanse vorst komt er namelyk enerzyds op aan hen zo stevig aan de teugel te hou den, dat hun gedrag voor Israël geen aanleiding gaat vormen de wapen stilstand op te zeggen, terwyl ander- zyds de spanning onder deze stry'd- lustige Arabieren niet zo hoog dient op te lopen, dat zy ertoe zouden be sluiten de Jordaanse regering omver te werpen of althans een poging aandacht zal vragen voor een paar daartoe te ondernemen. Het lykt een van de grote problemen, waarmee j onoplosbaar probleem, dat Koning hy op het ogenblik te maken heeft. I Hoessein thans met Nasser onder Dat is dan in de eerste plaats de aan wezigheid op Jordaans grondgebied van Palestynse guerrilla-organisa ties, waarvan maar al te zeer be kend is, dat zy voornemens zyn de wapenstilstand in en de vredesbe sprekingen over het Midden-Oosten te saboteren. Het is trouwens nu al niet by voornemens geblevenIs raël heeft zich dezer dagen reeds en kele malen genoodzaakt gezien mi litair te reageren op commando-aan vallen uit omringende landen. Van hun kant gezien is die onverzoen- lyke houding van de guerrillastry- ders begrypelyk. Zy vrezen tussen de wal en het schip te vallen als de Is- raëlisch-Arabische onderhandelingen min of meer met succes bekroond zouden worden. Een wapenstilstand, laat staan een vrede, tussen de stry- dende partyen is immers zozeer in stryd met hun doel en opzet, dat zy na het bereiken van een akkoord geen reden van bestaan meer zouden hebben. Vooral de leidende figuren uit de Palsestynse guerrillabeweging zyn qua geestesgesteldheid en op leiding alleen geschikt voor het mi litaire handwerk en dan nog boven dien by voorkeur in de vorm van de guerrilla. Niet alleen voor Jorda- nië's landsbestuur, maar ook voor zyn militaire leiding vormen die Palestynse commando's dus een by- zonder moeiiyk probleem. De vraag ogen ziet. Ook de Egyptisch presi dent zal het er moeiiyk mee heb ben. Want aan de ene kant moet hy zyn bereidheid om met Israël te praten waarmaken, aan de andere kant kan hy zich geen al te grote impopulariteit onder de Arabische guerrillastryders veroorloven. Daar- by komt, dat Jordanië nog met een ander vraagstuk tobt: de aanwezig heid op zyn gebied van twee Iraakse divisies, samen ongeveer twaalfdui zend man, die de regering van Bag dad in feite aan de Palestynse com mando's ter beschikking heeft ge steld. Koning Hoessein komt wat dat betreft wel op een ongelegen ogen blik, nu er tussen Egypte en Irak een snel stygende spanning merk baar is. Het regent verwyten over en weer sinds Egypte het vredesplan van de Amerikaanse minister Rogers heeft aanvaard. Irak wil de stryd namelyk voortzetten, waarop Cairo terecht reageerde met de opmerking, dat Bagdad geen enkel recht van spreken heeft omdat zyn leger nog niets gedaan heeft om het Israël moeiiyk te maken. Beide landen ver wyten elkaar, onderdanen van de ander in arrest te hebben gesteld. Hoezeer president Nasser verheugd zal zyn over het feit, dat ook Koning Hoessein het plan-Rogers heeft aan vaard en daarmee zyn zyde heeft gekozen, toch zetten de problemen is: hoe houdt men hen in toom? Het waarmee Jordanië te worstelen heeft geen geringe domper op die vreugde. Nassers taak als „adviseur van Hoes sein" by dit bezoek van de Jordaanse vorst ls dan ook allesbehalve gemak kelijk en zal heel wat hoofdbre kens kosten. Het is duideiyk, dat de korte by- eenkomst van de topfiguren van de zeven landen van het Warschaupact in Moskou een tweetal nevenbedoelingen heeft gehad. Offi cieel hebben de leiders van de Sow jetrussische satellietstaten in Oost- Europa te horen gekregen wat er nu precies tussen het Kremlin en West- Duitsland besproken is. Maar dat zal wel geen groot nieuws voor hen zyn geweest, aangezien er via de norma le diplomatieke kanalen voldoende contact is geweest. Voor Mos kou ging het er echter vooral om de Oostduitsers in het gareel te houden en hen te confronteren met een een drachtig blok van bondgenoten. Voor Ulbricht, tot nu toe een belangryke politieke figuur in het Oosteiyke blok is dat contact tussen Bonn en Mos kou vanzelfsprekend een moeiiyk te verteren zaak. In zyn hart —maar hy zal het wel laten zich in die geest uit te spreken betekent dat ver drag een stuk „verraad" van zyn Moskovitische meesters. Het is zuur voor Ulbricht zyn leven lang als een trouwe hond achter de leiding in Moskou te hebben aangelopen en aan het eind van zyn loopbaan te moe ten aanschouwen, dat zyn grootste vyanden, de kopstukken uit Bonn, als geëeerde gasten in het Kremlin wer- <*0§<*<S0Scf«8030KBC^ den ontvangen. Is dat nu de dank voor zoveel jaren „trouwe dienst"? Officieel zal het Kremlin deze gang van zaken wel als een brok nuchtere politieke werkelykheid hebben presenteerd, maar de omstandigheid, dat Ulbricht en de zynen nog even „nableven" en later dan de anderen uit Moskou vertrokken, bewyst toch wel, dat Brezjnew en Kosigin hem kalmerend hebben moeten toe spreken. De tweede nevenbedoeling van de byeenkomst in Moskou is, zo als onze correspondent in Bonn te recht opmerkte, ongetwyfeld geweest, dat de bevolking van Tsjecho-Slowa kye hiermee op het hart werd ge drukt zich van demonstraties ter ge legenheid van de tweede verjaardag van de invasie te onthouden. Of schoon er, op het ogenblik dat dit wordt geschreven <vrydagmiddag) geen nieuws uit Praag was over even tuele spanningen tussen onderdruk ten en onderdrukkers, mag men aan nemen, dat het een rustige dag zou biyven. De „contra-revolutionairen" wisten Immers maar al te goed, dat de partyleden en de politie in staat van paraatheid waren gebracht. In Praag patrouilleerden agenten, som migen uit verafgelegen plaatsen, In groepjes van twee tot zes man door de voornaamste straten, terwyi leden van de Tsjechoslowaakse stryd- krachten vitale gebouwen als de Russische ambassade en de radio- en televisiestudio's bewaakten. Een nog al kinderiyke reactie op een niet-be- staand gevaar. D «Tsjechische en Slowaakse bevolking weet immers maar al te goed, dat uitdagend op treden snel zou worden afgestraft en dat de Sowjetrussische stryd- krachten zo nodig opnieuw met ge weld zouden optreden om eventuele onrust de kop ln te drukken. Maar een kwaad geweten doet wel eens meer besluiten tot even overbodige als belacheiyke voorzorgsmaatre gelen...» I Rl. ATHENE (Reuter) De Griekse regering heeft gisteren 130 politieke gevangenen in vryheld gesteld. Half augustus werd aangekondigd, dat ongeveer vyfhonderd communistische gevangenen binnen enkele weken zouden worden vry gelaten. 81ndsdlen zyn reeds driehonderd gedetineerden ontslagen. Cholera ln Israël Een moham medaans ziekenhuis in ooet-Jeruza- lem heeft gisteren bekend gemaakt, dat er drie patiënten worden behan deld van wie men vermoedt dat zy aan cholera ïyden. De patiënten zyn donderdagavond uit het Arabisch deel van Jeruzalem naar het El- Maksid ziekenhuis op de Oüjfberg overgebracht. Vliegtuig in luchtcak Negen per sonen zyn gisteren gewond, van wie drie ernstig, toen een „Caravelle" van de Zwitserse luchtvaartmaatschappy ..Swissair" boven noord-Italië in een luchtzak terecht kwam. Het toestel maakte een vlucht naar Rome en kwam uit Zürich. Op het ogenblik dat het in de luchtzak terechtkwam werd de lunch geserveerd. Wagentjes met eten vlogen door de cabine, waardoor een chaos ontstond. Grenswachten overgelopen Een uit twee man bestaande Oostduitse grenspatrouille is gisteravond in uni form en gewapend naar West-Ber lin uitgeweken. Zy moesten daar voor een gebied met landmynen pas seren. De vluchtelingen werden niet door hun collega's opgemerkt. Lange reis De 14-jarige Dieter Handtke uit Bad Hersfeld in de Westduitse deelstaat Hessen heeft bericht gekregen, dat een fles die hy in mei 1966 in de rivier de Ful- da had gegooid, op de kust van het Griekse eiland Kreta is aangespoeld. Even zwemmen Een Russische fabrieksarbeidster die even was gaan zwemmen ln de Zwarte Zee, ie vyf dagen op zee gebleven. Aangezien zy niet goed kon zwemmen, was zy met een autobinnenband om in het water gegaan. Door de wind dreef zy van de kust weg, zonder dat dit op gemerkt werd. Pas na vyf dagen werd zy volkomen uitgeput door een sleep boot opgepikt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11