Amerika heeft een e groot aantal ambtenaren Philip Moms Dmmunisten op ien kilometer n Phnom Penh Nieuwe aanslag op een Noordierse douanepost et uitzichtloos ARAGNEsieraden bii SIERALEX Noodzakelijke structuurverandering (II) China stoort radioverkeer van de Russen 25-1.75 Bohr-medaille voor Heisenberg Jongelui hadden onwetend bom meegenomen Drie weken cel voor Poolse kaper Mgr. Casaroli naar Belgrado DAG 21 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent dr. H. P. Gebhardt) DNTEVIDEO (GPD) De tweede noodzakelijke struc- rerandering voor Latijns-Amerika betreft het bestuur. Een als Argentinië heeft, op een bevolking van 24 miljoen iners, 1.300.000 ambtenaren; in Uruquay zijn er op 2,5 mil- inwoners 250.000 ambtenaren. Zo is ook de verhouding bevolking en ambtenaren in de andere landen. De enaren worden over het algemeen aangesteld zonder vol de opleiding en examen, op basis van een aanbeveling door ici, die op die manier stemmen „kopen" voor hun partij, ook geen reëel standbewustzijn en het daarmee gepaarde itwoordelijkheidsbesef. Daar zij bovendien slecht en dik- onregelmatig worden betaald en onvoldoende werk heb- functioneert het bestuursapparaat traag, slecht en is cor- Bovendien is de bureaucratie een te grote belasting voor latskas en veroorzaakt een chronisch deficiet. Elke rege- begrijpt daarom dat het bestuur moet worden gerationa- rd en dit wordt ook geëist door de internationale organi- zoals het wereld monetaire fonds. ook deze structu urverande - tot mislukking gedoemd ten- van de politieke situatie. In Bocratische landen zullen de partijen hun belang- „activisten" niet durven bena- Maar ook de militaire dictators len het ambtenaren te ont- m geen sociale onrust te ver en revolutionaire tegen- te mobiliseren. In elk geval ie tendens tot het vormen van ep van serieuze beroepsamb- Omdat deze structuurveran- tot op zekere hoogte een ieprobleem is, zijn de kansen en hiervoor niet zo uitzicht die van de landbouwhervor- len kan ook een opmerkelijke wig waarnemen met betrek- de belastinghervorming, i jaren geleden werd volgens ïische schattingen tenmin- van de belastingen ontdo- wijl de staatskas op peil werd ADVERTENTIE m ademloos en de voorbijgangers naar zéér exclusieve collectie DEREN MEUBELEN was het niet bekend, it er zulke schitterende iteuils Banken bestonden. t U ook even genieten van onze exclusieve Meubelshow. iltfvend verstrekken wij U !e gewenste inlichtingen i'er de toepassing in uw interieur. BULTHUIS BOTERMARK 23 NIEUWE RIJN 25 gehouden door het heffen van indi recte belastingen, lm- en exportbe lastingen, waardoor juist de eerste levensbehoeften duurder werden, zo dat de armen, relatief gezien, hoger belast werden dan de rijken. Intussen zyn in veel staten de me thoden om de inkomstenbelasting vast te stellen verbeterd, ook al om dat alleen zij die een vast salaris hebben, konden worden belast. Zelfs in relatief goed georganiseerde sta ten, zoals Argentinië, houden de on dernemers het grootste deel van hun winst achter, terwijl kapitaalvlucht veelvuldig plaats vindt (de schattin gen van het op Noordamerikaanse en Zwitserse banken liggend vluchtkapi- taal uit Zuid-Amerika schommelen tussen de 5 en 13 miljard dollar) Onhoudbare toestand De meest besproken structuurver andering betreft de handel en indu strie. De monoculturen, d.w.z. het feit dat vele Latijnsamerikaanse staten van de produktie en de omzet van een of enkele produkten afhankelijk zijn, vormt een uit het kolo": tijdperk overgebleven beletsel voor een normale ontwikkeling. Het lot van Venezuela wordt bepaald door de uitvoer van petroleum, dat van Co lumbia, Brazilië en Costa Rica door die van koffie, dat van Chili door ko per, van Bolivië door tin, van Ecua dor door de export van bananen, dat van Uruguay door die van wol en vlees. Deze toestand is in vele op zichten onhoudbaar. In de eerste plaats wat de produktie betreft: vorst verwoest koffieaanplanten, droogte en onweer decimeren de veestapel en de oogst, Eén van de ernstige gevolgen van de monoculturen voor de Latijnsame rikaanse economie is het probleem van de afzet. Het economische be staan van deze landen hangt voor 'n groot deel af van de suikerquota in de VS, de beperkingen voor de invoer van landbouwprodukten in de EEG- landen, of dergelijke vastgestelde im port-belangen van industriestaten. Normale economische plannen zijn niet mogelijk door de schommelende prijzen op de wereldmarkt. De daling van de koffieprijzen tot 50 dollarcent vermindert voor Latijns-Amerika de inkomsten uit de export met onge veer 200 miljoen dollar. Daarbij komt nog dat de totale uitvoer van La- tij ns-Amerika de laatste 20 jaren naar schatting tot de helft is terug gelopen en tussen 1950 en 1967 het aandeel in de wereldexport van 9.3 tot 6 is gedaald. Deze ontwikkeling wekt des te meer zorg, omdat de prijzen voor de indu striegoederen die Latijns-Amerika moet importeren gestadig stij gen, terwijl de prijzen van de grond stoffen meestal dalen. Latijns-Ame rika deelt deze situatie met alle grondstof landen van de „derde we reld". Ze is in het kader van de noord-zuid-spanning het thema van de conferenties over de wereldecono mie en geen uitzonderingsgeval, ze ker niet gezien vanuit het standpunt van de futurologen. Tal van beletselen Teneinde deze situatie in Latyns- Amerika te verbeteren zijn in de eer ste plaats variatie van de produktie en groeiende industrialisering ver eist. Een alarmerende werkloosheid van naar schatting 33 miljoen men sen binnen 20 jaar kan in Latyns- Amerika alleen worden verminderd, indien er arbeidsmogelijkheden wor den geschapen in de industrie. Struc tuurverandering eist kapitaal, mo derne uitrusting en vakmensen. Mo derne industrieën, vooral op het ge bied van motorvoertuigen en de che mie. worden bijna uitsluitend opge richt door buitenlandse firma's, die soms aan discriminerende voorwaar den t.a.v. het buitenlandse kapitaal moeten voldoen. Het gevolg van deze toestand is dat de buitenlandse fir ma's in Latijns-Amerika een veel ho gere winstmarge moeten incalculeren dan „thuis", om de investeringen er in een paar jaar uit te halen en zo hun risico te verminderen. Een ander beletsel voor de indus trialisatie is dat de bestaande, mees tal kleine fabrieken met verouderde machines achter duimen dikke mu ren niet rationeel en slecht werken en de concurrentie van moderne be drijven vrezen. Maar in Latijns-Ame rika wordt de industrialisering voor al gestagneerd door het feit dat er niet voldoende afzet is. Er leven in Zuid-Amerika 38 Indianen en mestiezen, 28 negers en mulatten en slechts 33 blanken. H PENH (AP) Troepen Vtetcong en Noord-Vietnam gisteren een dorp op 14 km Cambodjaanse hoofdstad Penh ingenomen en zijn W op 10 km van de stad op- tatussen worden luchtaan- ügevoerd tegen drie commu- u bataljons, die het dorp Wak innamen en daarna zuiden oprukten. Prek Ta- &op 14 km ten noordoosten o® Penh aan de andere zij de rivier de Mekong. Een tans regeringsbataljon zou houden aan de kant van «8 waar Prek Tameak ligt. Wvoerder in Phnom Penh aee, dat bij de strijd om ®eak aan beide zijden zwa- N geleden worden, aval op Prek Tameak volgde 'erkenningsaanval, die door j®nese kanonneerboten en tanse bommenwerpers werd Een woordvoerder van "ndjaanse leger zei, dat de taische eenheden zijn uitge- **are wapens en dat „hun om de verdediging van te doorbreken." dtaanse B52-bommenwerpers gisteren weer aanvals- ffedaan op de grensgebieden 408 en Zuid-Vietnam. Onge- ta de grote bommenwerpers *an beide zijden van de Pfeveer 1200 ton bommen af. In het wekelijkse verliezen-over- zicht van het Amerikaanse opperbe vel werd bericht, dat er in de afgelo pen week 69 Amerikanen zijn gesneu veld en 615 gewond. Het Zuidvietna- mese hoofdkwartier deelde mee dat 300 Zuidvietnamese soldaten zijn ge sneuveld en 834 gewond. MOSKOU (AP) Een Russisch tijdschrift heeft China er van be schuldigd het Russische lucht- en zeeverkeer in gevaar te brengen door propaganda-programma's uit te zenden op frequenties die door sche pen en vliegtuigen gebruikt worden. Het weekblad Nowoje Wremia (Nieuwe Tijden) schrijft dat de Chi nese radiostations „zonder meer on ze frequenties gebruiken, hetgeen soms ernstige moeilijkheden veroor zaakt. Het blad voegt daaraan toe dat dit een schending is van de in ternationale regels, die voorzien in „ononderbroken radioverkeer tussen vliegtuigen en de grond en tussen schepen en de kust." Het weekblad beweert dat vliegtui gen in Juni geen radiocontact had den kunnen krijgen met luchthavens in Jakoetia in Siberië en in mei met het ASH-vliegveld in Kirgizië, omdat de Chinezen het radioverkeer stoor den. Ook zouden de Chinezen het ra dioverkeer tussen schepen in de Zwarte Zee en in de oostelyke wa teren en de kust storen. „Het is zelfs eenmaal voorgeko men dat een Chinees station uit zond op een SOS-frequentie die nie mand hier ooit in beslag zou dur ven nemen." aldus het blad. ADVERTENTIE s voor dié vrouw, die ook naar moderne vormgeving zoekt als het om een sieraad gaat AT 1GNE sieraden zijn voor héér ontworpen! Kom deze kollektie eigentijdse sieraden aen KortKapenburg 13, Leiden, tel 01710-43740 Met uitzondering van Argentinië, Chili en Uruguay is meer dan de helft van de bevolking analfabeet. Er is weliswaar geen acuut rassen probleem, zoals in de V.S., maar m enkan de gekleurde bevolking, die door haar ontwikkelings- en arbeids- niveau en daardoor ook door haar erbarmelijk inkomen als consu ment nauwelijks meetellen. In de In- dianenzones leiden de inboorlingen ADVERTENTIE de luxe van internationale goede smaak in economisch, sociaal en politiek opzicht een vokomen marginaal be staan. Men kan deze bevolkingsgroe pen voor wat betreft het bepalen van afzetmarkten, binten beschouwing laten zolang zy niet zijn geintegreerd. Van alle Latijnsamerikaanse staten hebben alleen in Brazilië. Argenti nië en Mexico industriële onderne mingen goede kans van slagen. Geen „arbeidsverdeling" Deze versplintering van het half- continent in te kleine economische gebieden heeft vooral door het voorbeeld van de EEG gevoerd tot pogingen tot integratie. Concreet j gezien zijn er twee grote gebieden aan het ontstaan: elf Latijnsameri kaanse landen (Argentinië, Bra zilië. Chili, Bolivia,, Ecuador, Co lombia, Mexico Uruguay, Paraguy, Peru en Venezuela) hebben zich on geveer acht jaar geleden aaneenge sloten tot een vrijhandelszone, waar van de contractuele ontwikkeling op J grote moeilijkheden stuit. De Mid- denamerikaanse staten hebben van hun kant met uitzondering van Panama een „gezamenlijke markt voor Midden-Amerika, gevormd, die opmerkelijke successen heeft ge boekt. Na ontelbare conferenties hebben de Amerikaanse presidenten zich op i hun congres in Punta del Este in 1967 verplicht tot het oprichten van een gezamenlijke Latijnsamerikaan se markt, die in 1985 moet functio neren. Vooral Argentinië belemmert elke doelmatige gebiedsuitbreiding. Het wijst de z.g. „arbeidsverdeling" van de hand, waarbij dit land de rol van voorraadschuur van koren en 3razilië die van de leidinggevende industriestaat aangewezen zou krij gen, omdat het de leiding wil hebben op het continent en onder geen voor waarde „supra-nationale" besluiten erkennen wil. Argentinië verklaart ook eerst zelf intern geïntegreerd te willen zijn, zodat het met het vor men van een groot economisch ge bied niet eens is. Volgens de futuro logen is het slagen van de nationale- stateneconomie slechts een kwestie van tijd. Het continent heeft altijd deel gehad aan de ontwikkeling van de wereld, zy het meestal met 50 Jaar achterstand. A President Nixon is gisteren uit Washington naar de Mexi caanse badplaats Porto Vallarta aan de Stille Oceaan gevlogen KOPENHAGEN (DPA) De Niels Bohr-medaille voor 1970 Is toe gekend aan de 69-jarige Westduitse professor Werner Heisenberg, die de leiding heeft van het Max Planck- instituut voor natuurkunde in Mün- chen. Deze onderscheiding, die sinds 1955 om de drie jaar wordt toege kend door de Deense vereniging van ingenieurs, is genoemd naar de Deense natuurkundige Niels Bohr (1885-1962). Heisenberg, die in 1932 de Nobelprijs voor natuurkunde ont ving, heeft nauw met Bohr samen gewerkt. Van 1922-1927 was hy ver bonden aan het Bohr-instituut voor theoretische natuurkunde in Kopen hagen. De Deense onderscheiding is eerder toegekend aan Sir John Cock- croft, Georg de Hevesy, PJotr Leoni- dowitsj Kapitza en Isidor Isaac Ra- bi. voor overleg met zijn Mexicaanse ambtgenoot Diaz Ordaz. De beide staatshoofden zouden in hoofd zaak van gedachten wisselen over algemene vraagstukken inzake Latijns-Amerika, de bestrijding van het smokkelen van verdo vende middelen uit Mexico naar de VS en de immigratie van Mexicaanse landarbeiders in Amerika. Vandaag zou Nixon doorreizen naar zijn Californi- sche vakantieverblijf in San Cle mente. Op de foto: president Nixon, hartelijk begroet door de Mexicaanse bevolking, houdt een van de Amerikaanse en Mexi caanse vlaggen voorziene ananas boven zijn hoofd. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN (GPD) Een rechtbank in Kopenhagen veroor deelde gisteren de 19-jarige Poolse banketbakker Kryszof Krynski, die woensdag een Pools lyntoestel kaap te en dwong naar Denemarken te vliegen tot drie weken onvoorwaar- delyk. Zyn vier vrienden die even eens om politiek asiel verzochten, een echtpaar en een verloofd stel, wer den wegens medeplichtigheid aan de kaping in staat van beschuldiging gesteld. Tijdens de verhoren bleek dat de vliegtuigkaping lange tyd te voren was voorbereid. Krynski beves tigde gretig schuldig te zyn en zei niet in hoger beroep te willen gaan. Als hy en zijn lotgenoten maar po litiek asiel krijgen vindt men alles goed. De Deense regering hoopt door de snelle veroordeling een precedent te scheppen dat nieuwe kapingen zal te gengaan. Een regeringswoordvoerder zei gistermiddag te vrezen dat Dene marken een nieuw soort Cuba zou gaan worden voor Polen die de rege- ring-Gomoelka de rug willen toeke ren. maar hiervoor geen toestemming krijgen. VATIC AAN (AFP) Mgr. Agosti- no Casaroli, Vaticaans secretaris voor buitengewone kerkelijke aange legenheden, zal op 24 augusuts naar Belgrado gaan voor een officieel be zoek van drie dagen aan Joego-Sla- vië, waarvoor hy is uitgenodigd door de Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken, Mirko Tepavac. Men verwacht, dat mgr. Casaroli het kortgeleden bekendgemaakte ak koord over het volledige herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Joego-Slavië en het Vaticaan zal te kenen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De Britse Jon geman en het Finse meisje, die in Londen zwaar gewond werden bij de bomexplosie van zondag en thans langzaam herstellen, waren gisteren voor het eerst in staat te vertellen wat er was gebeurd. De vermoe dens zijn Juist gebleken: toen zij de bioscoop wilden uitgaan, stootten zy tegen een blauwe reistas die onder een van de stoelen stond. Barry open de de tas en zag dat er iets ln zat dat op een geldkistje leek. Ze wil den het aan de portier geven maar die was niet te vinden. Omdat ze dachten dat er geld in het metalen kistje zat, besloten ze het naar een politiebureau te brengen. Barry zet te de tas met de dodeiyke inhoud op de achterbank van zyn wagen. Even later volgde de ontploffing. Toen Barry de foto's van het uitgebrande autowrak zag, zei hy: „Ik begryp niet dat we er levend zijn afgeko men". Nog steeds wordt er ln Londen met bomaanslagen gedreigd. Woensdag moesten de BBC-studio's wegens een waarschuwing yiings worden ont ruimd. Er werd echter niets gevon den. Gisteren werden op twee Londense stations de treinen een half uur op gehouden omdat er op een spoor brug een bom zou zyn geplaatst. Het onderzoek leverde niets op. In Noord-Ierland is, na een aan slag op een Britse douanepost in Bel fast, opnieuw en bomaanslag ge pleegd, ditmaal op een douanepost in het grensplaat6je Ennskillen. Dit Dit is de ruïne van de Britse douanepost op Dublin Road in de Noordierse hoofdstad Belfast, welke voorafging aan een nieuwe aanslag, ditmaal in het grens- plaatsje Ennskillen. Er vielen geen slachtoffers bij deze aan slagen, ofschoon dit bij de tweede aanslag wel bijna het geval is ge weest door het gebruik van bom mendie op verschillende tijden afgingen. was een zeer verraderlijke aanslag omdat er twee bommen die op ver schillende tijden afgingen werden gebruikt. De terroristen wilden waar schijnlijk militairen doden of ver wonden die, naar verwacht werd, een onderzoek naar de eerste ontplof fing zouden instellen. Dit is byna gebeurd. MEDEDELING Verhuurbedrijf R. MARBUS In verband met familieom standigheden zal het met in gang van 1 september a.s. niet langer mogeiyk zyn bestellin gen uit Leiden uit te voeren. Een uitzondering hierop wordt gemaakt voor opdrachten uit de Rivierenbuurt (over de Wilhelminabrug) Gaarne wil ik de klanten ln Leiden hartelyk danken voor het vertrouwen dat zy in de afgelopen jaren in my hebben gesteld. R. MARBUS Hoofdstraat 202 - Leiderdorp Telefoon 30607 Verhuur van stoelen en serviesgoed.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9