om en in Groenoord- j Vier PAK-kandidaten en steun aan Kret en Lijten BURGERS VOLGEN LEIDSE POLITICI NIET Voorbijganger CASSETTES PIERROT Demping Trekvliet f oor de PvdA- democraten ATTENTIE Wethoudersvoorstel van Leids PAK illemaal zijn lhetzelfde Moeten niet te duur doen Sannes en Den Haan Wel interesse geen kennis Biafra wel Leiden niet Eigen stad is belangrijkste ftlJDAG 21 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3' lEIDEN Twee circussen op terrein. Het ene is Sarrasani, andere de Groenoordhal. Sar- gani springt het meest in het j, omdat het met tent en wa as het gehele voorterrein bezet, viermaster met 5000 zitplaat- is een grote circustent, maar It toch wat weg bij de Groen- fdhal. Bisteren is het circus gekomen en l heeft de gebruikelijke drukte ge- Wagens reden af en aan, voor- i. Zo kwam op het Groenoord- ;errein een circusdorp te staan t vier dagen. Gespierde mannen tn aan de arbeid voor het opzet- van de tent, van de stallen ook. ierogige vrouwen zochten de dschappentas en de winkels op. Lunch oor de leeuwen en tijgers, trek ster voor de jeugd op het terrein, de lunch al klaargrote brokken s, die met flinke vorken in de i?n werden gegooid. beren sliepen en waren niet be ta deze omgeving zelfs maar een i op te lichten. Ze wachten daar- tot vanmiddag en vanavond in roorstellingen. Dat deden ook de ins, twee zwarte en een rose, in slaap in een minimaal veekar- inochtend was het een echt „die pul" in en om de Groenoordhal. voegde de veemarkt er heel wat Üjke activiteit aan toe. Toen wer- koeien getoiletteerd, schapen ge en en olifanten gedrenkt. In nok Jazz-groep ging vanochtend ook nok van de viermaster om te ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij voor de deur. Of op een ninuut afstand v. d. Werf- traat, Oude Rijn, Kaasmarkt, "wee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de Boeite om onze grote collectie de beste merken in te e traditie is „altijd voor- leliger" geen valse leuze van oveel voor zoveel" maar het ehele Jaar „voor zoveel". En och vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings- Ingen, horloges, klokken, cas- lettes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 j Het nieuwe voorstel tot demping van de Trekvliet zal de indruk wek ken, dat het nu toch ernst gaat wor den met de bouw van het universi teitscomplex. Toch hebben wij de in druk. dat er nog steeds sprake is van een projekt, dat als een molensteen i om de Leidse nek hangt. Wij hopen, dat Leiden nu de kracht vindt, om zich van deze steen te ontdoen en dat men niet de put dempt, als het kalf (Leiden) verdronken is. De ver zekering aan B. en W., dat de ge meente zal mogen rekenen op een zo groot mogelijke medewerking van de zijde van rijk en provincie bij de (ADVERTENTIE) óchryven model Fontainebleau in Hardpleet oefenen: dubbele salto's, drievoudige spiralen. „Nokwerk" wordt ook ver richt in de Groenoordhal, waar op één van de foto's te zien een stei ger is gebouwd alleen om de lampen te verwisselen en de bakken schoon te maken. Men is nu aan de zijkant, tien me ter boven de begane grond, bezig. In het midden was de steiger eens zo hoog. Personeel van elektrotechnisch ingenieursbureau Jac. van der Veen NV uit Den Haag en Groenoordhal- medewerker Van Lit zijn weken bezig met het vervangen van de 1550 tl- buizen en het schoonmaken van de 1072 persglaslampen in de bijna hon derd lichtbakken. Hondehok Er gebeurt meer in de grote hal. Om het personeel gemakkelijker toezicht te laten houden, zijn alle deuren, die voorheen niet op slot konden, van grendels voorzien. En om inbraak te voorkomen het gebeurde de laatste tijd vaak is een herdershond toe gevoegd aan de „bemanning" van de hal, welk dier 's nachts de Groen oordhal als zeer royaal hok heeft. Om de hal geschikter te maken als plaats voor evenementen zal het aantal damestoiletten worden uitge breid. Dit bleek zo klein, dat de stroom in pauzes van evenementen net kon worden verwerkt. (Foto's LD/Holvast) Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 Vraagt folders (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Naast het voorstel van VVD, KVP en prot. chr. groep bij de wethoudersverkiezing in de eerste vergadering van de nieuwe Leidse raad op 1 september komt er een voor stel van de in het Leids progressief akkoord samenwerkende fracties van PvdA, PSP en D'66. Dit houdt in de kandidaat stelling van vier leden uit eigen kring en steun aan twee van de zes kandidaten van het „conservatieve" blok: Kret (prot. chr.) en Lijten (KVP). De eigen kandidaten zijn: Den Dubbel den, Dirks en Van Peype (alledrie PvdA) en Oosterman (D'66). De PAK-fractie heeft hiertoe gis- dere (dat van het PAK> gesteund teravond besloten en ook gesproken door 16 van de 39 raadsleden. De dering van het bestemmingsplan De fracties willen o.a. inlichtingen over een portefeuille-aanwijzing. De overige vier raadsleden, twee commu- Morskwartier. waar meer huizen ko- hebben over de koersverandering van standpuntbepaling in deze zal afhan- nisten, één Kabouter en één DS'70-er, men. De fractie stond er aanvanke- j „Den Haag", dat het eerst ook als gen van de gang van zaken op 1 sep- hebben hun voorkeur niet bekend ge- I lijk afwijzend tegenover, maar na een I één pakket zag. Op de informatie, die altijd uitgesproken als tegenstanders geen rol in deze raadsvergadering» van het PAK. akkoord gaan met het voorstel tot De PAK-fractie. die de beslissing demping van de Trekvliet bleef een in besloten kring nam. omdat over s vraag. Dat zal afhangen van de in- personen werd gesproken, volgt hier- j formatie, die B. en W. kunnen ge- mee de lijn, die haar onderhande-ven. Het standpunt is wel, dat eer laars hadden uitgestippeld. zy hoopt tyds A is gezegd en nu B moet vol- hiermee een politiek duideiyke daad gen. Dat was het geval, toen vorig te hebben gesteld. jaar het gehele pakket van werken voor de verkeersvoorziening in dit Het overige gedeelte van de frac- deel van de stAd ter sprake kwam tievergadering was voor het eerst j Het mogeiyk maken van uitvoering openbaar. Dat ging over de agen- J van het witte Singel-project van de da van de maandag te houden laat- universiteit maakte er deel van uit. ste vergadering van de oude raad Dat nu afgesplitst Gesproken werd o.a. over de veran- tember. Dan liggen er dus twee voorstellen, het één gesteund door 19 en het an- maakt. Bekend is wel, dat de Ka bouters zich by het overleg hebben gesteld achter de kandidatuur van het PAK. CPN en DS'70 hebben zich uiteenzetting van wethouder Piena totnogtoe is verkregen, zullen PvdA van Openbare Werken, besloot zy en PSP niet meewerken aan het akkoord te gaan. voorstel tot demping van de Trek- Of PvdA en PSP (D'66 speelt nog'vliet. financiering van het complex van werken, lykt ons overbodig, dat ver plicht tot niets. Het doet er dan niet eens veel meer toe, door wiez o'n ver zekering wordt gegeven, al is de toe lichting hierover onduideiyk. Wel duidelyk is, dat men nu ken- nelyk al in tydnood verkeert, zodat er alvast maar ergens begonnen wordt, straks heeft Leiden er dan weer een onvoltooide verbinding by, naast Pelikaanstraat, Langegracht, schuttersveld en Wassenaarseweg. Dat klopt met het economische principe: méér van het een is min der van het ander. D.w.z. meer on voltooide plannen, minder voltooide plannen, zoals de noord-zuidroute, het wegennet rond de Merenwyk en de gordelweg. Maar wy hebben de verzekering, dat alles eens klaar zal zyn. Zy die geloven, haasten niet: geduldig zullen zy. voorzien van mondvoorraad, in de file staan, op weg naar de Trekvlietweg en de uni versiteit. Want ondanks toezeggin gen van hogerhand zullen dan nog steeeds de aansluitingen naar de Morssinkel en Lammenschansweg en de uitvalswegen naar het gewest ont breken. Nog steeds zal 't Noordeinde te smal zyn en zullen de overwegen by Haagweg en Telderskade tot stop pen dwingen. Ongetwyfeld zal de Trekvlietweg een vervolg krygen: j dwars door de woonwyken rond de Herenstraat, ontoelaatbare schade toebrengend aan een redeiyk woon- milieu terwyl elders in de stad de verkrotting om zich heen grypt. De Witte Singel wordt straks aan het autoverkeer onttrokken, maar op het Rapenburg en de breestraat weet men ge enraad met de auto's, de uit- wykmogelykheid wordt voorgoed ge blokkeerd. Wanneer de forensenweg langs de spoorlyn Den Haag-Leiden vyf stro ken krijgt, ter compensatie van het omwille van milieubehoud nood- zakelyke achterwege blyven van de provinciale weg nr. 1 door de dui nen, zal een massale verkeersstroom zich straks op de stad storten via Haagweg, Churchilllaan en Telders kade en vervolgens een weg zoeken door wyken die daarop niet ge bouwd zyn. Allemaal gevolgen van wat de heer Duyverman in 1968 zo treffend „lacuneuze detailplanning" noemde. Intussen gaan ryk en pro vincie yverig door met de wegen aanleg door groene gebieden, en de gemeenten moeten maar zien, hoe zy de aldus verwekte autostroom opvan gen. Wat moeten wy toevoegen aan deze klaagzang? Wanneer het ryk prys stelt op handhaving van de universiteit by de binnenstad, moet het Leiden ook de mogeiykheden verstrekken, om dit te kunnen waarmaken, vage toezeggin gen zyn niet langer voldoende. Ur genter dan demping van de Trek vliet vinden wy steun voor de op bouw van een stedelyk vervoerssy- stem, dat een werkelyk keuze biedt voor het auto-gebruik. Verder zal de spoorbaan by de Haagweg eerst om hoog moeten. M.b.t. het Witte Sin gelcomplex heeft de gemeenteraad A gezegd in 1962 en B in 1968. Door nu géén C (chaos) te zeggen, kun nen we D (doodziek) en E (Einde) voorkomen. Namens Comité Leefbaar Leiden W. M. van Rooljen, J. K Boer [fcg maar of je door de hond 'fcat gebeten wordt dat blyft Ila myn ogen zyn ze allemaal zegt de heer Van Duyn. wel gestemd, maar verder ^eert het me niet. Ik vind het zo. Ik ben voor de vryheid. moet niet aan banden ge erden. Dat is alles. Al die ver- ov'er de politiek lees ik niet. is wat U zegt, dat er een 'oppositie komt dan is dat wel Meer oppositie is altyd gunstig werkman." LEIDEN De vele vergaderingen over de samenstelling van een nieuw gemeentebestuur, de moeilijkheden tijdens de besprekingen, de rol die het PAK daarin speelt en het voorstel dat uiteindelijk op tafel is gekomen zijn alle maal zaken, die aan veel Leidenaars voorbij zijn gegaan. Dat is de voorzichtige conclusie van onze verslaggever Hans-Ludo van Mierlo, die samen met fotograaf Jan Holvast in de binnen stad een vijftiental voorbijgangers vroeg naar hun visie op de meest recente ontwikkelingen. Slechts één voorbijganger bleek goed op de hoogte te zijn, alle anderen interesseerden zich niet voor de lokale politiek. Andere conclusies uit de gesprekjes: Mevrouw Den Haan-Groen wethouder van reinigings- en verkeerzaken als mede huisvesting, is de bekendste en meest ge waardeerde Leidse bestuurder. Een enkele voor bijganger wist zich nog de wethouders Piena en Sannes te herinneren. Alle anderen zijn onbe kend. „Het is toch een belachelyke toe stand. Die jongens doen toch veel te duur", is de mening van etaleur N Brands. „Het gaat me nu vervelen. Ze willen er een Tweede Kamer van maken met een regering en een op positie. Er moest eens een wethou der komen, die naar Den Haag ging om op te spelen. Het mag ge rust een Jonge vent zyn als hy maar door zyn yver .en overredingskracht geld in Den Haag weet weg te halen. Mevrouw den Haan en wethouder Menken kunnen myn goedkeuring wel wegdragen. De rest is toch een zooitje. Hoe het allemaal moet aflo pen weet ik niet, maar ondertussen verpaupert de stad". Bakker C. de Vrind heeft niet zo veel verstand van politiek, beweert hy. Voor zover het hem betreft „gaat het wel goed". Voor verbeteringen is hy altyd al zou hy nauwehjks we ten waar die verbeteringen aange bracht zouden moeten worden Wat hy wel weet is, dat mevrouw den Haan „de juiste man op de Juiste plaats is". Sannes hoort verder ook nog toch de Leidse politici, die de heer De Vrind zich weet te herinne ren. Verder is de bakker wel tevre den. „Ik heb een goed huis en alles wat ik nodig heb" en daarmee is voor hem de koek op. Juffrouw S. Smit, van beroep ana- lyste, stuurt ons haar beste glim lach als we haar aanspreken. Een bepaalde visie op de verwikkelingen rond de samenstelling van het stadsbestuur heeft ze niet, want „ik lees de krant maar vluchtig". Wet houders kan ze niet noemen en ook geen partyen die bij de besprekin gen een rol spelen. „Het interesseert me wel", vertrouwt ze ons toe en stelt ons in kennis van haar voorne men «straks alles by te lezen." Verwarmingsmonteur F. van de Mark geeft ruiterhjk toe niets van gemeentepolitiek te weten. Hy gaat er bepaald niet onder gebukt. Zyn politieke interessen liggen verder „Vietnam en Biafra, dat houd ik al lemaal wel by. Gemeente-politiek niet." Hy is dan ook niet wezen stem men. Namen van Leidse politici klinken hem allemaal nieuw in de oren. „Ik kan me er niet over uit laten", vindt hy dan ook. Terleurstellend zyn de besprekin gen verlopen voor mevr. Geertsma (74), maar dat moet ze van ons ho ren. Haar eerste opmerking: „Ik heb er niet veel verstand van maar de PvdA zal wel weer in het bestuur zitten. Dan is het goed. want ik ben voor de democraten." Dat de PvdA er niet by zal zyn vindt ze maar een vreemde zaak. „Dat was toch altyd zo'n goede party'. Welk wethouder ze graag zou zien? „Ja, hoe heet die man nu ook weer?" Mevrouw C. du Mée-Storm is de enige van alle voorbygangers, die goed op de hoogte is van alle ont wikkelingen. „Het is Interessant en het is ook nodig iets van Je eigen stad te weten", verklaart ze. „De landeiyke politiek is vaak interes santer, maar Je eigen stad is het belangrijkst." Namen van wethouders noemgn vormt voor haar geen probleem. Haar visie op de zaak: Alles is in het onzekere Het ls helemaal uit de hand gelopen."

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3