Orgelconcert Peter Zwart JOOP KOREVAAR (ADO) WORDT JEHOVAH GETUIGE Den Uyl wil de resolutie handhaven Nieuw Fioretti-College te klein Feijenoord speelt toch in „Bonbonniere" Waar liefde een misdaad is! Autodieven in arrest Jn Lisse Estudiantes allergisch voor Rio de la Plata n Rijnsburg r>r> Bezorgdheid in Zuiderpark VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 LFID9CH DAGBLAD PAGINA IS 'v 'K 1 LISSE Het Fioretti-College in jsse, de Scholengemeenschap Gym- lasium, Atheneum en H.A.V.O., dat levestigd is in 20 noodlokalen aan le 1ste Poellaan, maakt een enor- ne ontwikkeling door. Het schoolgebouw dat aan de Oran- elaan in aanbouw is. zal bij het ereedkomen al véél te klein zyn. egt de Directeur, Drs. W. W. Ter rijn. „Het staat nu al vast, dat we Hj de opening van de nieuwe school eer beslist nog niet de noodschool an de eerste Poellaan geheel vaar- rel kunnen zeggen. Bij het huidige antal leerlingen, dat nog steeds angroeit, zal er rekening mede moe- en worden gehouden, dat voor een antal van ongeveer 200 leerlingen log gebruik gemaakt zal moeten orden van de noodlokalen. Het is liet mogelijk, om de in aanbouw ijnde school zo groot te laten bou- ;en, dat alle leerlinen bij de ope- ling in de nieuwe school onderdak j uilen kunnen krijgen. Ondanks alle andrang in Den Haag hiertoe, zul- in we geduld moeten oefenen en er moeten berusten, dat we met een kleinen nieuwe school beginnen", i Wanneer alles goed verloopt, zal j e school aan de Oranjelaan in mei 971 opgeleverd kunnen worden. Het nieuwe cursusjaar '70-'72 wil len in de nieuwe school beginnen. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE IEMCO N.V. levert en repareert elk merk RADIO, T.V., enz. in de kortst mogelijke tijd. NIEUWE RIJN 29, LEIDEN TELEFOON 24244* BUENOS AIRES Juan Oneto Gaona, de door zyn regering be noemde secretaris van de Argentijn se Voetbalbond (AFA), heeft in Bue nos Aires verklaard, dat de eerste wedstrijd tussen Feijenoord en Estu- diantes „definitief" zal worden ge speeld in het stadion van Boca Juniors. Gaona zei dit hoewel er door de autoriteiten nog geen toestemming is gegeven voor het gebruik van het Boca Junior-stadion en nog vijf an dere. die eveneens werden gesloten, omdat zy voor 3 augustus niet zo danig waren verbouwd dat spelers en toeschouwers voldoende beveiligd zijn. Gaona voegde er nog aan toe dat de eerste 650 plaatsen, gerekend van af het veld, van de ..Bonbonniere" (Bombonera). zoals het Boca Ju niorsstadion vanwege zijn stijlheid in de volksmond heet, tijdens Estu- diantesFeijenoord niet door toe schouwers mogen worden bezet. In Buenos Aires gaat overigens het gerucht dat Osvaldo Zubeldia, de coach van Estudiantes, er bij de auto riteiten zeer op heeft aangedrongen in de „Bonbonniere" te laten spelen, omdat hij het psychologisch effect van de nabijheid van de toeschou wers tot het speelveld uit wil buiten. Bovendien won Estudiantes in 1968 en 1969 in ditzelfde stadion zijn thuiswedstrijden, tegen Manchester United en AC Milan, om de „wereld beker". Het enige andere stadion, dat I voor de wedstrijd tegen Feijenoord in aanmerking komt. dat van Rio de la Plata, zal hoogstwaarschijnlijk ook niet op tijd zodanig zijn verbouwd, dat het voldoet aan de gestelde vei ligheidseisen. Daar komt nog bij dat Estudiantes „allergisch" is voor dit stadion. RIJNSBURG In de Rijnsburgse Offlanuelkerk concerteerde Peter *art. Hij had niet over belangstel- a? te klagen. Hier in Rijnsburg zelfs kinderen zelfstandig naar orgelconcert. Grootvader Zwart zelf met een Trio over Gebed des [tren op het programma aanwezig. °°rafgegaan door Psalm 100 van Kee. Peter's verdere componis- fcnamen luiden: Purcell, Stanley, •otehude, Bach. literaard was het interessant, Pe- 1 Zwart na van horen zeggen ook horen spelen te kennen. Maar 110 een klinkende organistennaam t*ee ooms zijn ook organist) ver- 'kht men gauw te veel. peter Zwart is zeker nog niet klaar concertorganist. Technische mo eheden als basis ontbreken niet, *Qt Bach's Toccata in F, waarvoor vreesden, kwam onverwacht te genstellend uit de verf. De twee folkwekkende canons boven het [Jtë orgelpunt met de twee aan- %ide pedaalsolo's vertrokken on- Wnderd, aar in het verdere ver- remde de beweging toch wat. Jan twee andere elementen zijn vooralsnog minder zeker: artistie- nPotentie en 'feeling' voor registre- "fc frasering, klankdosering. In Buxtehude's Passacaglia en in diens koraalbewerking „Wie schön leuch- tet" konden spanning-weg en span ning-terug. saai en kortstondig bril jant elkaar afwisselen. We hadden de kanttekening ..Socrates" neerge zet. Socrates moest eens het voorle zen van een lange brief ondergaan. Toen hij over de schouder van de voorlezer heen ten langen leste een leeg vlak begon te zien. mompelde hij, alsof hij zich zeeziek had ge voeld, „gén horoo", oud-Grieks voor „ik zie de kust opdoemen". De vergelijking lijkt kwaadaardig, maar wil goedaardig alleen maar ka rakteristiek doen uitkomen, dat het een onafwendbare eis is, dat een con certgever zijn toehoorders nooit naar het einde van een stuk laat verlan gen. Daarom: aleer een vinger op de toetsen gaat, het notenbeeld helemaal inademen tot het binnenin als visie en klankbeeld zich heeft omgezet: ten tweede zich een absoluut zekere en vaste greep op de toetsen verze keren. D.i. stoffelijk en kunstzinnig boven de materie uitkomen. Van Bach is nog het koraal Lieb- ster Jesu gespeeld, van Purcell de befaamde Trumpet Tune, van Stan ley een Voluntary. KEES VERHOEF DEN HAAG (GPD) In het huis van ADO zal zon dag Joop Korevaar tot de afvalligen behoren. Hij zal die dag de modieuze toga met uiterst sportieve snit aan de kapstok laten hangen en in de gemeente Schiedam de belangen van het koninkrijk van Jehova dienen. Vorig jaar besteedden 1.336.112 verkondigers van Jehova sa men 239.769.076 uur aan de prediking van het goede nieuws van het koninkrijk. Zij hebben er moeite voor gedaan de mensen het woord van God in te planten. In twaalf maanden tijd. zo laat ons de wachttoren no. 14 van dit jaar weten, hebben 120.905 personen hun op dracht aan Jehova door middel van de waterdoop ge symboliseerd. Joop Korevaar, ADO's linkervleugelver dediger, zal zondag hun grote voorbeeld volgen. Waarmee Joop Korevaar <19» in de voetsporen treedt van zijn bekende ex)-voetbalcollega, de Engelsman Peter Knowles. d:e ruim een jaar geleden de voet balwereld eveneens met een dergelijke boodschap verraste. Maar Peter Knowles zette bo venden nog een stap verder op het pad. hy deelde de met stomheid geslagen bestuurderen van Wolverhampton Wanderers mede dat hij zijn voetbalcar rière als geëindigd wenste te beschouwen. Een voor ziin club in alle opzichten gevoelig ver- 1 es. Peter Knowles immers wm een begenadigd voetballer die zijn kwaliteiten niet alleen in dienst h8d gesteld van zijn club. maar zelfs van het Eneel.se n«- t'orale elftal. 7ijn opgaan in hoger sferen betekende voor de Wanderers daarnaast pijnlijke aderlat ng op het financiële vlak. Hii vertegenwoordigde in het Britse voetbal een bedrag van omstreeks één miljoen gul den die met één. overigens ge respecteerde. besl'ssing in de wolken verdenen. Wolverhamp ton Wanderers was er niet over in de wolken Grootste nieuwsgierigheid ga^t dan ook uit naar het antwoord op de vraag of van Joop Kore vaar eenzelfde besluit mag wqr- den verwacht ten opzichte van voetbal-werkvever ADO. Toege geven. Joop Korevaar gerret nog niet de grote landelijke bekend heid waardoor zijn eventuele heengaan door het nationale voetballeger als een schok zou warden gevoeld EVenzeer ech ter dient rekening te worden ge houden met het feit dat insiders de Jehovah-getuige een grote toekomst hebben eeprofeteerd. Machteloos De dienaren van ADO wach ten de toekomstige ontwikkelin gen niet zonder enige bezorgd heid af. Zij staan er evenwel machteloos tegenover, want die toekomst ligt uitsluitend in Joop's hand. Korevaar daarover „Aan het eind van het vorige seizoen heb ik mijn contract met ADO verlengd voor de pe riode van één jaar. Op 30 .iuni volgend jaar loopt het af Wat d«n zal gebeuren kan ik op dit moment nog niet zeggen Dat hangt van de omstandigheden af. Ik vind voetballen leuk. maar er zijn belangrijker dingen in het leven. Indien ik in conflict situatie zou komen te verkeren wat betreft de vervulling van mijn opdracht d*e ik van God heb ontvangen, zal ik zeker met voetballen u tscheiden. Ik be doel dus wanneer ik zoveel tijd aan het voetballen zou moeten gaan besteden, dat de beleving van mijn religie in gedrang zou komen. Maar dit seizoen blijf ik in ieder geval voor ADO be schikbaar., Ik heb niet de be doeling contractbreuk te ple gen" Er zijn evenwel ook onge wisse factoren in het spel. Joop Korevaar moet zijn militaire d enstplicht nog vervullen. Dat wil zeggen: hij verwacht op niet lange termijn de oproep zijn mi litaire dienstplicht te vervullen. Wat niet hetzelfde is. Want Joop Korevaar zal als diepgelo vige Jehovah-getuige weigeren zich in militaire kledij te hullen. „Het is", zegt hij, „natuurlijk ook nog mogelijk dat ik word af gekeurd of buitengewoon dienst plichtig verklaard. Maar als ik in chenst moet. zal ik dat wei geren. Ik zal dan waarschijn lijk in een of ander werkkamp worden gestopt. Maar die con sequentie aanvaard ik volledig, zoals ik dan eveneens de con sequentie zal aanvaarden met voetballen te moeten stoppen". Prioriteit Een situatie echter waaraan ADO liever niet wil denken, of schoon in het Zuiderpark voor al in de laatste dagen veel over Joop Korevaar wordt gesproken. Hetgeen in het bijzonder wordt verklaard door de omstandig heid dat de eerste elftalspeler zondag religieuze zaken aan zienlijk hogere prioriteit wenst te verlenen dan de verdediging van ADO's belangen in de oom petitie-opening tegen NAC. Eind vorig seizoen al liet Joop Kore vaar ADO's leiders weten dat hij op zondag 23 augustus verhin derd zou zijn aan het voetbal front te strijden. Het was zijn belangrijkste voorwaarde voor de onderteke ning van een nieuw contract. Met welke clausule ADO wel iswaar niet. van ganser harte maar dan toch in ieder geval met begrip akkoord ging. In te genstelling echter tot het me rendeel van de spelers die het voornemen van Joop Korevaar om zich iin de rijen van de Je- hovah-getuigen te scharen maar moeilijk kon verwer ken. En hun mening niet onder stoelem of (kerk)banken staken. De niet altijd even. originele op merkingen aan het adres van overigens door de spelers be minde gelovige Joop raakten hem echter nauwelijks. Althans niet merkbaar. En hij stelde geen pogingen in het werk zijn mak kers van hun dwalingen huns weegs te doen terugbrengen. Hy hield, zo kan men zeggen, de kerk in het midden, trok niet als prediker te velde, maar be paalde zich uitsluitend tot het uitdragen van zege-rijke arbeid op de grasmat. Tot meerdere heil en glorie van ADO's top- ïormatie. Nergens Welke arbeid hy de laatste Jaren voornamelijk op de zon dag verricht en waarvoor hij bovendien wordt betaald. ..Maar waar", zo tracht Joop Korevaar een hardnekkig misverstand uit de weg te ruimen, „maar waar staat geschreven dat ik niet op zondag zou mogen voetballen en dat ik geen betaling zou mo gen accepteren? Men moet mijn verbintenis met ADO zuiver zien in de verhouding werkgever- werknemer, een normale zaak als voor ieder ander. En ner gens staat geschreven dat wij op zondag geen sport zouden mogen bedrijven. dat de zondag een rustdag moet zijn. Dat heeft men er van gemaakt. Ten tijde van het vroegere Israël, van het vroegere beloofde volk. gold als sabbath de nacht van vrijdag op zaterdag. Als je toen tegen het gebod van god zondigde Joop Korevaar werd je gedood. Maar het oude wetsverbond dat door Jehovah via Mozes werd gesloten met Israël, werd opgevolgd door een nieuw verbond". En Joop Korevaar laat ons lezen uit het boek van de Jeho vah getuige: toen het wetsverbond door middel van het zoenoffer van de volmaakte Is raëliet Jezus Christus teniet werd gedaan, werd de wet op de wekelijkse sabbath als on derdeel van dat verbond byge- volge ook teniet gedaan Fanatiek Met dat alles waarmee niet gezegd wil zijn, dat Joop Kore vaar assistent-boekhouder) een volmaakt mens is. Zoals hij maar al te goed met name ook op het voetbalveld ervaart. Waar hij zich bepaald niet en gelachtig gedraagt en niet na laat zich fanatiek in de slag te begeven. Maar immer zal h|j na afloop zijn tegenstanders recht in de ogen kunnen zien. Zijn optreden mag geen won den veroorzaken en hij hoedt zich ervoor ketterse taal te ver kondigen ..Een kwestie van zelfbeheer- sing", meent hij. „Ik zou geen goed voorbeeld zijn als men van mij zou kunnen zeggen: dat is óók een mooie Jehovah-getuige. Daar moet ik voor oppassen. Het zou een smaad voor de organisatie zijn". Monik Israel helpt haar vader bij de laatste voorbereiding voor de grote reis naar Buenos Aires: het pakken van de koffers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG 'GPD) De frac tievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer drs. Den Uyl vindt dat de PvdA bij het handhaven van de anti-KVP-resolutie „rede lijk volhardend" dient te zijn. Zoals bekend gaan er in de PvdA thans stemmen op om deze reso lutie, die vorig jaar door het partijcongres werd aangenomen, weer te herroepen om deelne ming aan een regering door de PvdA (samen met de KVP> mo gelijk te maken. In het, ontwerp- program van de KVP zouden heel wat punten staan, waarmee de PvdA akkoord zou kunnen gaan. zo zeggen zij. „Dat de KVP-resolutie binnen de PvdA opnieuw in discussie is. is op zichzelf logisch Een partij moet steeds bereid zyn tactische middelen op hun werking te toetsen", aldus drs. Den Uyl. „Ik deel echter niet de opvatting dat het congres van de partij verstandig zou doen de motie zo maar te laten vallen Het is genoegzaam bekend dat ik niet tot de meest fervente voorstan ders van de congresuitspraak behoor de. maar ik vind ook dat een party die zich respecteert, niet van de ene dag op de andere van tactiek moet ADVERTENTIE Oen week in Eva: Over de Berfijnse kok ROJiget Krefcs en anderen die zo misdadig waren om in Zuid-Afr'tka van een 'nie-blanke'te gaan houden.Een ««helderend artikel over plastische chirotgie en liefst 30 pagina's Eva Praktisch met o a; ideeen om uw woning te moderniseren, modereportage Paars voor herfst en winter, recepten uit Griekenland, varieren met overgooiet en tuniek en fijne kinderpatronen. En vele andere aantrekkelijke onderwerpen open blad Overal te koop. veranderen als een eenmaal gekozen tactiek niet onmiddellijk tot succes leidt en ook overigens van wezenlij ke veranderingen oy de KVP weinig te bespeuren valt". „Veel van de verstarring en afsto tende trekken van de gevestigde or de in ons land hangen samen met de machtspositie, die de KVP onaf gebroken heeft ingenomen". De frac tieleider meent dat er zeker geen aanleiding voor de PvdA is om zich zenuwachtig te maken over de mo gelijkheden voor de nagestreefde scheiding der geesten. Drs. J M. de Uyl. meent dat de PvdA moet blijven streven naar een progressieve concentratie, maar dan alleen op basis van een gemeen schappelijk kernprogram „Het front van de regeringspartijen kan alleen worden doorbroken indien de linkse oppositiepartijen <PvdA, D'66. PPR en PSP) een behoorlijk stuk van hun eigen identiteit weten te bewaren", aldus de heer Den Uyl. Uit de ver kiezingsuitslagen van het afgelopen Jaar trekt hij de conclusie dat het PAK-streven niet die winst zal bren gen, die noodzakelijk is om een an ders geaarde regeringsmeerderheid te krijgen. BERGEN <L> (.ANP) De Rijks politie uit Bergen, in samenwer king met de Westduitse politie en dc gemeentepolitie van Nijmegen, heeft gistermiddag op de rijksweg onder Bergen drie mannen in de leeftijd van 22 tot 28 Jaar aangehou den uit de Duitse grensstad Kleef Met deze aanhouding wist de poli tie de hand te leggen op drie perso nen. die de laatste tyd zich in West- Duitsland schuldig hebben ge maakt aan diefstallen van auto's en autobanden die zij in Nederland trachtten te verkopen Bij hun aan houding donderdagmiddag hadden zij achter een personenauto een aan hangwagen met 30 gestolen banden. De auto waarin zy reden, hadden ztf in het Duitse grensplaatsje Govh ontvreemd. De drie Duitsers werden ingesloten op het politiebureau van Bergen. Hoe groot de omvang van de diefstallen Is en of hierbij ook Ne derlanders zijn betrokken. Is nog niet bekend. Inmiddels hebben ze rel ai bekend, een vrachtwagen te hebben gestolen in het Duitse grensstadje Straelen. WD-standpu nt De WD ls niet bereid deel te ne men aan een regering met de drie confessionele partijen, indien deze drie voor de verkiezingen een stem busakkoord sluiten, waarbij de libe ralen niet zijn betrokken. Dat blijkt uit een artikel van de hand van mr. W. J. Geertsema in het vandaag ver schenen partijorgaan van de WD „Vrijheid en democratie". De liberale fractievoorzitter in d« Tweede Kamer schrijft dat een der gelijk akkoord tussen alleen de drie grote confessionele partijen een vrij wel onaflosbare hypotheek zou leg gen op de komende kabinetsforma tie. waarbij volgens hem de Indruk moeilijk zal zijn weg te nemen dat de vierde regeringspartner een kant - en - klaar - regeringsprogram krijgt j voorgelegd, waartegen hy alleen Ja of nee mag zeggen Dat ls volgens de heer Geertsema een voor elke politie ke party onaanvaardbare figuur.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15