Nederlandse niet bar veel titel waard „Impopulaires" op stadionbaan I IS Studie gaat voor Koerstips Ard Schenk. Tennis levert Okker leuk jaarsalaris op Betty Stove blijft nuchter Baansport in Nederland op sterven na dood Record Ada Kok gesneuveld LUGDUNUM-TER LEEDE Vriendenclub Beroep Clay opnieuw verworpen jlJDAG 21 AUGUSTUS 1970 P\GTNA IS LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Door Frank Bonte) LEIDEN De M.E.T.S., Scheveningen. dinsdagmiddag 18 lugustus, 4 uur. Vanaf de lege stenen tribunes kijkt de kers- ?erse nationale tenniskampioene, Betty Stöve, naar het centre- ourt waar zij nauwelijks twee etmalen terug Marijke Schaar d de finale bedwong. „Ik kom hier vrijwel nooit, buiten de nationale kampioen- chappen" zegt ze, „het is omdat mijn moeder zondag de zenu- ren had en haar regenjas en paraplu heeft laten liggen. Die wam ik terughalen". Mevr. Stöve blijkt, horen we van Betty, 5r ;e finale slechts tot de stand 4-0 in de eerste set voor Marijke chaar te hebben gevolgd. Toen kon ze de neergang van haar Dchter, want daar had het in de eerste fase van de strijd veel in weg, niet langer aanzien. Aanvang 5 uur. LOS ANGELES 'AFP> De Ame rikaanse Alice Jones heeft donder- I dag het wereldrecord 100 meter vlin derslag dames verbeterd met een tijd van 1 minuut 4.1 seconde Daarmee heeft zij het record overgenomen van nIJINDIGT ,2 aUGuSTuS Ada Kok, die op 14 augustus 1965 een DIINDIGT. ALUUbius zjo ADVERTENTIE BEZOEKT ZATERDAG A.S. DE WEDSTRIJD Terrein Haarlemmervaart» I tijd had gemaakt van 1 minuut 4.5 seconden. Alice Jones vestigde het record tijdens de finale van de Ame> Neroprüs: Idylle Miss, Hanover D, Henri Trickson. Ingrid Roodnoot - Julius Caesarprüs: John Areta, Ju- rilcaanse zwemkampioenschappen in nior. Junibes B. Jacky Spencer - Los Angeles. H. P. Baron van Tuyl v. Seroosker- i ken Memoriaal: Jolly Maverick S. „Ja", aldus Betty, „niet omdat ze SI (niet kan zien verliezen, maar om gH it ze wist dat ik veel beter kan' evr. Stöve wandelde het tennis- idion uit. weg van de luidsprekers onbarmhartig lieten horen, dat le Eindhovense Marijke de la- nog steeds uitdeelde. Ze ver- ,1de en vond de weg naar de pas na anderhalf uur terug vroeg aan mevr. Lijsen (de echt- van de directeur sportif van KNLTB) of ik dik had verloren" Betty. „Toen ze hoorde dat ik gewonnen en met welke score ze helemaal van haai- stuk. ndaar de vergeten voorwerpen" het een moeilijk toernooi voor geweest? lof Zenuwen .Neen. eigenlijk niet. Tegen Nora heb ik wel even in de zenuwen «ten. maar bang voor een neder- ben ik niet geweest. Geen mo lk daoht. stel dat het een set zou worden, dan moet ik toch op mijn veel grotere rou- _2 kunnen redden". Peinzend staart naar de twee junioren va nde ten- reniging De Metselaars, die nu centrecourt in bezit hebben ge- men en proberen de bal met een ximum aan vaart over het net te Iets wat op geen stukken na vanwege 't gemis aan ook maar controle. Duidelijk is echter dat plezier hebben. „Alleen de finale" Betty, .heeft me de kriebels be- Niet omdat ik bang was voor nederlaag. Die zit er immers al- in. Tennis, wedstrijdsport in het meen, zou niet leuk meer zijn van tevoren al met grote ze- heid kan zeggen hoe de afloop zal Neen. ik was wel bang dat ik normale niveau niet zou kun- halen. Nederlagen vind ik niet aerig, maar ik kan ze hebben. Jerlagen in wedstrijden waarin ik «den mijn eohte kunnen ben ge- i. kan ik niet zo best verkrop- Tegen Marijke lukte het heie niet in de eerste set. maar ik dat ze toch niet zo moreel aan de tweede set is begonnen de open Leidse kampioenschap - op Roomburg won ze toch ook de set. Ik ben gewoon blijven spe en ik heb gedacht: Het moet te- tomen. Ik ben in goede vorm. Op tmburg heb ik het gepresteerd, waarom nu niet. weer. De linkse 'eek ?hand van Marijke is haar zwakke Daar heb ik me op geconcen- Als die op de drive wordt heb je het pleit tegen rijke voor een belangrijk deel ge inen. Nou, dat is weer gelukt. In derde set heb ik heerlijk getennist ff van mezelf". atc !oe was Marijke's reactie op je ucN ninning? Reactie kan niet anders zeggen dan en dat betekent wel iets. ik weet hoeveel een prolongatie de nationale titel haai- waard is. ie kleedkamer zei ze: „Ach, ten- Se heb ik het al tweemaal gewon en je kimt eenvoudig niet al- victorie kraaien". Anderen zou- met dit commentaar waarschijn- niet helemaal gelukkig zijn, maar Betty's spontane figuur is geen plaats voor wantrouwen en evenmin voor afgunst. „Ik weet wel dat er ge sproken wordt over een sfeer van hevige onderlinge rivaliteit in de top van onze tenniswereld, met alle nare gevolgen van dien, maar ik heb daai nooit zo bijzonder veel van gemerkt Ik heb we altijd geconcentreerd op het tennis sec. In die concentratie heb ik misschien niet zoveel aan dacht gehad voor dat wat er om me heen gebeurde. Gelukkig dan maar misschien". Moet je happy zijn om goed te kunnen tennissen? Evenwicht „Ja" zegt Betty zonder lang na denken, „heel beslist. Je moet na tuurlijk niet in de zevende hemel zweven, maar je moet niet door an dere zaken worden geplaagd. Is dat zo. dan tast dat je evenwicht aan en onevenwichtige personen zullen, zo zie ik het tenminste, nooit grote spanning kunnen verdragen. Wil je de top van je mogelijkheden berei ken dan moet je mentaal veel kun nen hebben. Doordat ik enkele jaren met mijn gezondheid heb gesukkeld j WKÊmhi.:. Betty Stöve kon ik dat niet. Bij de minste of ge ringste tegenslag zakte ik in elkaar Je kunt technisch nog zo goed zijn, je komt er niet als je geen vertrou wen in jezelf hebt en dat heb je niet als je mentaal zwak bent. Kijk eens naar de huidige wereldtop. La- ver. Newcombe. Roche. Margaret Court. Billy Jean King, het zijn al lemaal persoonlijkheden, rustig, even wichtig" Is het tennis aan de top van Ne derland nu minder dan zo'n 4,5 ja ren terug? „Ja! Het is Jammer dat ik dat moet zeggen. Ik verlaag er mijn net veroverde titel mee Ik geloof niet dat het zozeer een kwestie van kwa liteit is. Meer van mentaliteit, dacht ik. De spelers en speelsters van wie het bij ons in de directe toekomst internationaal toch zou moeten ko men. maken op mij niet de indruk dat ze zich alles aan tennis gelegen laten liggen. Zonder namen te noe men. dat vind ik niet collegiaal, vraag ik me af of ze zioh echt wel allemaal voor 100 geven. Je komt er niet als je alleen maar trouw de voor jou vastgestelde trainingen volgt Je moet meer geven. Je moet jezelf eigenlijk steeds voorhouden dat trai ning pas goed is als je geen pap meer kunt zeggen. Als je bij wijze van spreken weer adem kan halen moet je direct weer aan de slag Wanneer je die instelling hebt. dan mag je verwachten dat er bij je uit komt wat er inzit". Ben je tevreden met dit behaalde nationale kampioenschap? „Tevreden ben ik maar niet zo. dat ik het hierbij zou wilen laten. Als het aan mij ligt zou ik dit nationale kampioenschap zo vlug mogelijk meer glans willen geven. Met winst op an- dere. belangrijke internationale toer- nooien. Want een nationaal kam- pioenschap is leuk. maar als het een Nederlands kampioenschap is. wat is dat dan waard? Niet zo bar veel. dacht ik. Bescheidenheid past de ware sportman of sportvrouw, heb ben ze me wel eens verteld. Dat gaat hier zeker op. Ik zal me pas wat gaan voelen als ik in Parijs. Wimble don. Rome etc. een finale haal of nog beter win. Als ik ergens in Ne derland wordt uitgenodigd voor een toernooi zullen ze voor mij, al ben ik dan nationaal kampioene, niet diep in de buidel hoeven te tasten! LEIDEN L.P.V. „De Vrienden club". Uitslag van de wedvlucht uit St. Ghislains Hornu. Er waren 108 jonge duiven in concours. Uitslag: 1. H. Holtrop. 2. Jac Ludlage. 3. C. de Ridder. 4. Jac. Ludlage. 5. R. Pet. 6. J. Beekman. 7. en 8. J. Knynenburg, 9. J. v. Seggelen, 10. J. Beekman. Abgars Bonny Boy, Que Sera, Lucky - Octavianusprijs: Henny, Intrest Scott P. Island Queen. Isidore - Antoniusprijs: Indien. Istanbul, Irma Buitenzorg. Interest - Gallantryprijs: Red Pepper. Lady Lindella, Wild j Cat. Germa - Drususprijs: Eronica W. Don Camillo, Everprise. Eberdine i TH - Germanicusprijs: Hornblower. I Hea Alkestis VE. Gert Jan. Guy Areta - Gana Drumprys: Goldfinger. Flagrant, Bebe-Boo, Puma - Clan- diusprys: Edel Six, Herman, Gudo van Bonni, Gamecock. De jubileum-wedstrijden van Warmunda (Warmond) worden zon dag voortgezet tegen „Onze Gezel len" uit Haarlem De indeling is als volgt: Warmunda I—Onze Gezellen I 2.30 uur. Warmunda II—Onze Gezellen II 2.00 uur. Warmunda III—Onze Gezellen III 2.30 uur. Warmunda IV -Onze Gezellen IV 12.00 uur. Wielrennen De Limburger Jan Harings is donderdag tijdens een wie- lcrwedstrijd voor profs in Geetbets 'Belg.» als tweede geëindigd achter de Belg Roger Jochmans. De win- naar reed de 150 kilometer in 3 uur j en 55 minuten. Matje Gerrits be zette de derde plaats. Eef Dolman finishte als vijfde. Jan van Katwijk werd zevende. Nederlands meest befaamde tennisser Tom Okker. heeft dit jaar. terwijl het seizoen nog tot ongeveer half november duurt, 49.140 dollar (176.904.- gulden» verdiend. Hij staat daarmee op de vijfde plaats van de ranglijst der best betaalde spelers. Op de eerste plaats van deze lijst troont de Australiër Rod Laver met een totaal aan inkomsten van 131.703 dollar (f474.130,80), Laver won dit jaar acht titels. Vorig jaar, toen hij voor de tweede maal een „grand slam" behaalde, bedroegen zijn verdiensten 123.855 dollar (f445.878.-). De ..top tien" van de best betaalde spelers: 1. Rod Laver (Aus) 131.703 dollar; 2. Ken Rosewall (Aus) 87.557; 3. Roy Emerson (Aus) 76.455: 4. Pancho Gonzales <Vst) 61.849; 5. Tom Okker (Ned) 49.140; 6. John Newcombe (Aus) 46.280; 7. Tony Roche (Aus) 43.249; 8. Fred Stolle (Aus) 35.630; 9. Roger Taylor (Gbr) 25.526; 10. Andreas Gime- no (Spa) 25.402. AMSTERDAM (ANP) Jarenlang probeert het Olympisch Stadion het leven van de in Nederland stervende baansport te rekken door wekelijkse populaires. Dat werk van jaren is gisteravond drastisch ondermijnd door de revanches van de wereldkampioenschappen, die niets anders bleken te zijn dan impopulaires. Sprintduel tussen Leijn Loeveseijn (linksen de huidige wereldkampioen Gordon Johnson op de baan van het Olympisch Sta dion. Het uiterst magere programma, dat onder de naam „revanches" aan 3900 toeschouwers werd gepresenteerd, bleek nog verder uitgebeend door de reeds bekende afwezigheid van het wereldkampioenstandempaar Barth- Muller, voor wie geen vervangers wa ren gecontracteerd. Wat overbleef waren revanches van het in Leicester zo flonkerende sprintkampioenschap tussen Loevesijn en Johnson en de stayersritten voor profs en amateurs Maandagavond was een aantal toe schouwers teleurgesteld, omdat de wedstrijden werden afgelast, donder dagavond waren aanzienlijk méér toeschouwers, ontgoocheld omdat de wedstrijden doorgingen. Manager Derksen had als verontschuldiging dat alle6 tegen was gelopen. Derksen: .3D de amateur-stayers had de Duitser Gnas beloofd te zul len komen, maar hij is niet versche nen. Reynink kon niet starten, om dat hij ziek was en Boom is in Ber lijn ernstig gevallen". Wat overbleel waren vier valide amateurstayers van wie Cees Stam gemakkelijk won. Stam nam in de zeer vervelende koers, die van veertig tot dertig ki lometers was ingekort, snel de eer- ADVERTHNTJK ste positie en pas in de laatste kilo meters. op een teken van de kant ging hij er echt voor fietsen. Stam deed dit achter gangmaker Koch, met wie hij na de wereldkampioen schappen van Rome had gebroken omdat hij achter en door Koch de finale verloor van Grassi. Nu was hij evenwel genoodzaakt achter de Utrechter te rijden, omdat zijn vaste gangmaker Stakenburg door een va) in Berlijn Is uitgeschakeld. De traditie dat de lokale favorie ten winnen, werd by de sprinters doorbroken, een verdienste van we reldkampioen Gordon Johnson, die echter pas kort in het profwereldje meeloopt. In de eerste rit was zijn „jump" te kort om nog tijdig een antwoord te vinden op de lange sprint van Loevesijn. maar hij re vancheerde zich zoals een wereld kampioen betaamt in de tweede rit (gelanceerd) en In de belle (van kop af) UITSLAGEN Sprint (profs), eerste rit: 1 Loe vesijn (Ned) 12.2; 2. Johnson <Aus>. Tweede rit: 1. Johnson 12.4; 2. Loevesijn. Derde rit: 1. Johnson 12.0; 2. Loe vesijn. Stayers (amateurs) 30 km: 1. 8tam (Ned) achter Kooh, 24 min. en5sec.; 2. Heger (Zwi) achter Pelser, op 250 meter; 3. Podlesch W-Didachter de Graaf, op 325 meter. Stayers (profs) 60 km: 1. Proost 'Belg. achter Koch. 4 7min. en 21 sec.; 2. De Wit (Ned> Pelser, op 80 m.; 3 Verschueren 'Belg» Meulemaai, op 300 m; 4. Rudolph (Did) Walrave. op 1 ronde; 5. Oudkerk (Ned) De Graaf, op 1 ronde; 6. Van der Lans (Ned) Roey. op 1 ronde. NEW ORLEANS (ANP) Ben rechtbank In New Orleans heeft een verzoek van Cassius Clay om herzie ning van zijn in 1967 uitgesproken vonnis, 5 jaar gevangenisstraf en 10 000 dollar boete wegens dienstwei gering verworpen. Het was de derde keer dat een verzoek van de ex-we- j reldkampioen boksen ln de zwaarge wichtklasse om heropening van zijn zaak niet ontvankelijk werd ver klaard. Ard Schenk HILVERSUM (GPD) - Op de deel nemerslijsten van de grote evene menten die in het begin van het komende schaatsseizoen zullen worden gehouden, zal één overbe kende naam niet terug te vinden zijn, namelijk die van wereldkam pioen Ard Schenk. De lange, blon de atleet uit Noord-Holland heeft besloten zijn studie voor fysiothe rapeut te laten prevaleren boven het schaatsgebeuren. Schenk (25) moet ln december en Januari na melijk het theoretische gedeelte van zijn studie afsluiten met een aantal examens en voelt er niets voor al in december in een trai ningskamp te gaan. „Die studie is voor mij het belang rijkste en het komt dit Jaar hele maal goed uit. omdat ik alles be reikt heb wat er op schaatsgebied is te bereiken. Als ik vorig Jaar geen wereldkampioen was gewor den was de keuze waarschijnlijk moeilijker geweest, maar ik zou toch ook voor mijn studie gekozen hebben. Ik moet nog met de KNSB gaan praten over deze zaak, misschien is er een moge lijkheid dat ik later naar een trai ningskamp kan, maar voor mi) mag men nu anderen een kans ge ven. Jongens die zich beter voor bereid hebben, al is het daarom niet zeker dat zy betere prestaties j zullen leveren." De wereldkampioen heeft zich be wust voor de keus studie of sport gesteld. „Je kunt proberen om al lebei te doen. maar ik ben met mijn studie in zo'n fase gekomen dat het allemaal verschrikkelijk belangrijk wordt. Na die theoreti sche examens moet ik nog een sta ge lopen en daarna volgt in de loop van 1971 het praktijkexamrn. Je kunt met zo'n gok (sport en stu die) natuurlijk goed zitten, maar er is ook een kans dat het zowel met de studie als met de sportpres taties misloopt. Dan heb Je er achteraf spijt van dat Je niet voor het een of voor het ander gekozen hebt." Schenk, die op het ogenblik een sta ge loopt in het Goois Kinderzieken huis in Huizen, vervolgt: „De tyd die Je er met schaatsen tussenuit bent is voor mijn studie te lang. Het seizoen loopt zo ongeveer van 1 december tot 1 april en dan ia het onmogelijk om je meteen op Je studie te storten. Je bent niet meer zo geïnteresseerd en boven- I dien ben Je een flinke hoeveelheid leerstof weer kwijtgeraakt. Het duurt zeker een maand voor Je er weer een beetje inzit. En Je moet dan weer gaan proberen die vijf maanden achterstand goed te gaan maken. Het was de afgelopen Jaren vri) aardig bi) t* sloffen door een enorme medewerking van docenten en mede-studenten, maar Je liep wel constant op Je te nen." Op de centrale „droog' -trainingen wordt Schenk wél regelmatig ge signaleerd. omdat hij „de conditie zoveel mogelijk bij wil houden* „Thuis probeer ik ook zoveel mo gelijk te doen. maar het is logisch dat ik het niet allemaal kan. Ui mis ook weieens een centrale trai ning, omdat het gewoon niet an ders kan. Vorig Jaar kwam ik ook minder goed voorbereid aan de start, maar die achterstand was toen nog wel in te lopen. Voor dit seizoen zie ik het echter niet zo op timistisch in Misschien dat lk op de korte afstand Iets kan bereiken, maar in de klassementswedstrijden verwacht lk geen top."

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13