„De papa van de spaghetti-western Rol „Cuckoo" lijkt Liza Minelli op 't lijf geschreven SERGIO LEONE, BEGONNEN MET v TWEEDEHANDS, WIL NU NAAR GANGSTERGENRE goeie tip - voor 'n dagtrip De DZH bust u er heeo. Dagelijks O Judy Garlands dochter op grote hoogte Sex-zoekers „Remmen los" helemaal in hillbillystijl Cable Hoque Laatste week 'West Side" VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA li Sergio Leone Opnamen voor een van z'n films. (Van onze speciale verslaggever) Almaria/Talavera (GPD) „Een kind, dat zich vermaakt iet western-dromen" (James Coburn). „De enige Italiaan, die lerkelijk wat heeft bijgedragen tot de geschiedenis van de estern" (Yul Brynner). „Een ongelooflijk harde werker en ter intelligent" (Rod Steiger). „Een man, die ons Amerikaanse gisseurs te denken heeft gegeven" (regisseur Don Medford). Dat zijn een paar kwalificaties van lisseur Sergio Leone. Een gezette in met een baard, vriendelijk, zeer illst en algemeen gezien als de ipa van de spaghetti-western", ten vijftal Jaren geleden ontdekte de woestenij nabij Almaria en na ai hebben velen gebruik gemaakt a deze locaties. Films als „Patton", loctor ZJivago", „Lawrence of Ara- i" en talrijke westerns van Ame- aansce en Italiaans-Spaanse ma- werden er geschoten. Sigaartjes d de heuvels en dalen, de scherp neden canyons en barre steen- en idvlakten in de schaduw van die rra Nevada vindt men talrijke Kstadjes, forten en coralls, die zijn j itergelaten na wekenlange opna- Jigenlijk was ik bezig met „Once on a time there was America". Dat jest de laatste western worden. kwam „Duck, you sucker", irvoor ik als producer zou optre- Het is film, die 4*4 miljoen dol- gaat kosten. Op aandrang van der anderen de acteurs heb ik me en overhalen om „Duck, you suc- te gaan regisseren". ver Reed en Gene Hackman („ma rooned") de voornaamste rollen spe len. Ergens aan" de Taag filmde hij ook in de gloeiende hitte, maar be steedde duidelijk meer aandacht aan zyn dure materiaal. Candice Bergen, die haar carrière begon in „the group" van Sydney Lumet, stond op instorten. De hitte en het zware li chamelijke werk hadden haar spaar zame krachten gesloopt. „Ik doe dit omdat ik geld nodig heb. En geld maakt, dat ik mijn leven van nu kan voortzetten. Ik ben niet zo'n western fan, maar misschien kan men geweld bestrijden door geweld te demonstre ren". Koelte Don Medford liet voortdurend zak ken met ijs aanrukken om Candice Bergen koelte te verschaffen, riep om de twee minuten „Schat, het gaat geweldig. Je bent uniek". Ook Oliver Reed, de acteur, die onder meer in de musical „Oliver" schitterde, on derging een soortgelijke, zij het aan gepaste behandeling. Van dat alles niets bij Leone vele honderden kilometers zuidelijker. Op een gegeven moment bleef Rod Stei- bouwd uit micahoudend erte en fel schittert in de schrijnende zon van Andaluslë. Vrouwen Waarom gebruikt hij weinig vrou wen in zijn westerns? „Voorop gesteld ik ben geen „mi- sogono", geen vrouwenhater, maar mijn stories zijn in feite simpele ver halen van mensen, die maar een ding willen: overleven. Vrouwen remmen het tempo. Ik heb eens „gunfight at the OK- corall" gezien (film van John Stur- ges over de strijd tussen Doc Holiday en Wyatt Earp. '57)„Op het moment dat Rhonda Fleming het doek op kwam, viel die hele film aan stukken. Het was een ramp. Dat was weer ty pisch Hollywood, er moest weer een held met bijbehorende vrouw zijn". Heeft u de zwakke plekken in de Amerikaanse western opgezocht, voordat u begon met uw cyclus? „Als ik ze niet had gezien, was ik nooit begonnen met westerns". „Het oog raakt eraan gewend be paalde dingen te zien. Wie temidden van een niet veranderende omgeving leeft, roest vast. Ik ga nu de gang ster-films maken. Dat kan alleen een buitenlander, omdat hij fris tegen die verhalen aankijkt. Ongetwijfeld zal er een „Italiaans" element insluipen, zoals in mijn cowboy-films. Een nieuw oog, is 'n enthousiast oog. Dat zag Je aan Midnight cowboy. Een film vol frisheid en nieuwe ideeën. Net als mijn westerns zullen die gangster-verhalen mengsels zijn van fabels en realiteiten. ergio Leone is op dit moment een best betaalde regisseurs ter 'eld. Misschien wel de best betaal- Hjj krijgt 750.000 dollar per film. huwelijks vijf Jaar geleden maak- t furore met „for a fistfull of met Clint Eastwood (Rowdy ICI™ les uit „Rawhide") „ik zag hem op Vla Veneto. Hij had een goed ge il. Dat is belangrijk", aldus Leo- ;n M stale kosten? 200.000 dollar. Een chelyk schijntje vergeleken bij dollar vretende produkties uit erika. De rolprent bracht zeker pi alf miljoen terug in het laatje en mythe van Leone was geboren, g leen leerde de dunne sigaartjes ode, slecht gesahoren, in poncho poken helden kennen. De mannen de lange gele leren jassen, de ltelI1l ddurende huilende wind over ka- ittrt 'kkten met verlaten uitziende derii toiJen. „Voor een handvol dol- 'werd gemaakt met kostuums en ipment, die van andere films wa- overgebleven. Sergio Leone, ja- tog onbekend als assistent-re- ,k 0 sur van spektakelfilms, was op I wereldberoemd. Sterren «gio Leone is een verkwikkende Hy behandelt zijn sterren (in •atere films heeft hij gebruik ge- W van erkend Amerikaans ta- Henry Fonda, Jason Roberts, 'Steiger) naar hun waarde, maar op de set komt, vindt niets dat op een sterrenbehandeling, gebruikelijke linnen stoelen met staan er, en een parasol te- de vernietigende zon. Voor het d|e moeten „de goden" de ellen- iedereen delen. Ze drinken uit honderden flesjes gedistil- d water, die elke dag in grote nt bakken met ijs naar de woes- 'orden gesleept en waarvan er 'genoeg zijn. Ze moeten rennen bet gloeiende zand en ademen dikke waas van paardezweet. wat werkt die man", zei Rod OOR °or mij was de manier van wer- dle Leone aanhoudt nog duide- omdat ik een dag eerder de "n Don Medford had bezocht, regisseur (hij maakte ook de te- Me Big Valley) is momenteel Ie bezig met „the hunting waarin Candice Bergen, OM ger in zijn klapstoeltje zitten, om een gesprek met zyn masseur af te ma ken. Leone: „Rod, kom hier. Als ik je roep moet je er zijn. Laten we dat afspreken". En Steiger protesteerde niet. De Italiaan beschouwt zijn western cyclus als geëindigd. ,Ik heb plannen voor een aantal gangsterfilms. Ik wil verhalen ma ken over het Amerika tijdens de drooglegging. Voordat de Italia nen de misdaad in New York en de andere grote steden controleerden, waren de Ieren en de Joden in een fel gevecht gewikkeld om de mis daadhegemonie. Dat wordt mijn on derwerp". Enkele uren later zitten we aan de voet van een heuvel, die is opge Fabel „Duck, you sucker". „Wordt de zo veelste film, die als achtergrond de Mexicaanse revolutie heeft. „JA, zeker. Dat is gevaarlijk. Eigen lijk wilde ik „Onze upon a time there was America" maken, maar ze heb ben me voor deze film overgehaald. Ik accepteerde mede, omdat al die verhalen over de Mexicaanse revolu tie zo overdreven zijn gefilmd, dat ik me er aan ergerde. Ik wilde iets an ders. Iets Ironisch. Een moderne fa bel. Het is in zekere zin een pacifis tisch verhaal. De meeste revoluties beginnen op straat en eindigen aan tafel, waar geen plaats is voor het gewone volk. U creëerde een nieuw type western ADVERTENTIE Een vakantiedag naar het dierenpark is een welbestede dag. Laat uw kinderen genieten van wat dit park hun te bieden heeft. Stap op: NZH- tyn 43, Oegstgeest jLeidse- buurt), Rtjnsburgtrweg. welke vanaf het Station doorgaat als NZH-lijn 45, Station, Rapenburg! Noordeinde,<MHrk Voorschoten,elk halfuur. Overstappen: Wassenaar, Lange Keriüfam op NZH- Hjn90, richting Den Haag. Stap uit: Wassenaar, Dierenpark. held. Nauwelijks te onderschei den van de „schurk", stelde u zich zo de „cowboy" voor? „Ja.Misschien zijn ze niet echt, maar in elk geval komen ze mij reëler voor dan de helden van Holly wood. Ik heb een „vermoeden", dat ik bij me droeg, oneindig versterkt De gebruikelijke karakters van Hol lywood heb ik vele malen overdreven voorgesteld, waardoor ze weer werke lijk werden Het zwart en wit van de Ameri kaanse films (de tegenstelling -tussen slecht en goed, die bijvoorbeeld tot uitdrukking 'kwam in de kleding van de western-hoofdfiguren) heb ik weggekrabt. Om uit te vinden hoe de mensen werkelijk zijn in deze verha len. Demystificatie. Ik maak grappen over de manier, waarop de Holly- woodhelden werden voorgesteld. Ik benader mijn western-helden iro nisch, op Cwaplinesqae manier. Om dat ze toch al reëel naar voren ko men, merkt het publiek vaak niets van mijn benadering en ziet myn films en mijn karakters als een vol komen reële waarheid. Echter nog dan in de meeste Hollywood- westerns. CAMERA— In het begin van haar carrière was Liza Minelli alleen maar de dochter van de te vroeg gestorven Judy Gar land, zelfs nadat zij in 1963 de prijs voor de meest belovende actrice kreeg. Via optreden in veel shows, waarin ze bewees het zangtalent van haar moe der geërfd te hebben wist ze in de belangstelling te blijven. Na een rol in „Charlie Bubbles" werd zij gevraagd voor „The sterile cuckoo", waarin zij tot grote hoogte stijgt. Wellicht heeft Liza aangevoeld dat de rol van „Pookie" in de film haar op het lijf is geschreven, want een lucratieve aanbieding voor de vrou welijke hoofdrol in de Broadway hit-musical „Promises, promises sloeg zij af. Terecht misschien, want haar rol in deze film leverde haar een Oscar-nominatie op. Over de film zelf is weinig te vertellen. Misschien alleen, dat het verhaal de eerste liefde betreft van twee Jonge mensen, die voor het eerste Jaar de universiteit bezoeken. Het vreemde meisje „Pookie" Adams („Iedereen is verknipt") ontmoet in een bus Jerry Payne, die zich aan vankelijk alleen voor insekten inte resseert. Uit deze eerste ontmoeting volgen er meer en via vele vreemde situaties ontstaat een sterke band, die helaas niet tegen alles bestand is. De „rake" verfilming van dit hele proces maakt de film meer dan de moeite waard. BEX De sex-soekeM ie een filmwerk met tal van ontblote bo venlijven, even zovele, maar wat eenzijdige vrijpartijen, dat allee ge lardeerd met een aantal psychede lische toestanden. Het verhaal (nou Ja, verhaal» ia gebouwd rondom een wufte, lang harige Juffrouw die op kantoor wordt aangerand en dan de wijk neemt naar een vriendin. Zy ge raakt in een semi-kunstenaarswe- reldje en kruipt van bed naar bed. Maar het eind ia afschuwelijk netjea. Zy beëindigt haar woel4ge. ongeremde bestaantje met een, zo op het oog, zeer burgerlijk engage ment. Van de film valt weinig te genie ten. Er is een hoop warrigheid by. Aleeen die ene situatie, waarin een heel gezelschap woest over de vloer kronkelt la erg aardig. De acteur6- praatAtles z*n ronduit (tefdatefes. TRIANON .Remmen lo6 in Mississippi" is eigenlijk een wat luxueus uitgevoerde aflevering van de Beverly Hillbillies, u weet wel die televisieserie die enkele Jaren geleden grote bekendheid genoot. Ook ln deze film is er een groepje mensen van het platteland dat in de stad de boel op stelten gaat zet ten. Dat gebeurt met een geleende automobiel uit de beginjaren van het gemotoriseerd vervoer. Het drietal belandt aanvankelijk ln een Liza Minell luxueus bordeel, waar Steve Mc Queen en een elfjarig jongetje, waar hy op moet passen, achter blijven. Het jongetje weet het vriendinnetje van Steve zo te ver tederen dat ze besluit haar twyfel- achtige beroep op te geven. Inmiddels heeft de derde man in het gezelschap de auto verkwan seld voor een renpaard. Het jon getje slaagt er na een eindeloze serie verwikkelingen in de dure auto terug te winnen dank zy een zege ln een paardenrace. De film is over het geheel genomen wat warrig en er zitten zwakke stukjes in. Maar wie dit op de koop toe neemt, houdt toch een alleszins aanvaardbaar filmprodukt over. De film wordt aangekondigd als een hilarische komedie; een beetje t» veel van het goede UJkt ons. LUXOR De heimwee naar het Wilde Westen heeft „Wild Bunch" Sam Peckinpah in zyn nieuwe film De stryd van Cable Hogue voor- treffelyk verfilmd. Het verhaal van „trapper" Cable Hogue die een fortuin gaat verdienen door in de woestyn van het Verre Westen wa ter te ontdekken tussen twee stad jes, heeft alles om onderhoudend te zyn. Goed camerawerk, een scheut sex, humor, nostalgie en patriottisme. De acteurs die Peckinpah tot zyn beschikking had, doen hun best en weten het nodige over te bren gen. Naast Jason Robards als de „ruwe bolster, blanke pit" Cable, mogen vooral worden genoemd Stella Stevens als Cables grote liefde uit het rosse leven en David Warner als dominee Joshua, „voor ganger" van een uit hem zelf be staande secte, die verder slechts fraaie jonge vrouweiyke aanhan gers kent. Het begin, waarin een verlaten Cable Hogue door de woeste woestyn dwaalt, op zoek naar water, is byzonder sugges tief verfilmd. De rest van het ver haal is onderhoudend genoeg om te zorgen voor enkele uren plezierige verstrooiing. Prolongaties STUDIO/LIDO Het grote aan tal prolongaties van de laatste we ken is wat weggeëbd. Wat deze week resteert ls een tweetal kassuccessen van formaat. Wat moeten we eigeniyk nog zeg gen over Samen uit. Samen thuis in Studio. Voor de derde maal in Lelden en al weer vier weken ln roulatie. Het is één van de beste De Funes-produkties met in de andere hoofdrollen de flegmatieke Brit Terry Thomas en de andere Fran se komiek Bourvil. Onderwerp van de film is een groep Engelse piloten die boven Frankrijk uit hun vlieg tuig moeten springen omdat de Duitsers het toestel hebben geraakt. West Side Story in LIDO gaat de zesde en volgens de directie de laat ste week in. Wie kennis wil maken of de kennismaking wil hernieuwen met de onvergeteiyke composities van Leonard Bernstein kan deze week nog terecht ln het theater aan de Stationsweg.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11