DE RUITER NEEMT HEFT WEER IN Tienduizenden uit Londens bioscopen Leidse politie HANDEN zoekt bom Voorstel Leids college: 2 VVD 2 KVP, 2 PCG lekker tui Treffer Centrum Bank vleugellam na breuk in leiding wlingen -eer naar lis gestuurd Weinig verandering Bezoekers gedupeerd na vals bomalarm Kraaykamp met brandende kleren in het water TWIJFEL Vliegtuigkaper was gewapend met speelgoedpistool ZSA ZSA GABOR BEROOFD ©uc/ Qföei euivo Opgericht I maart 1860 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 No. 33174 irecteurG Koopman loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singej 1, Leiden Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 1 V) EIDEN Na een telefonische ip heeft de Leidse politie in het van de nacht een inval ge in vier huizen aan de [ooigracht, de Molensteeg en de armstraat. Omstreeks half twaalf gister- vond werd de politie opgebeld oor een onbekende man, die igaf dat in één van de huizen irinaamse studenten bezig wa rnet het fabriceren van een om, die geplaatst zou moeten orden in het kabinet van de volmachtigd minister van Su- name in Den Haag. Het onder- lek door twaalf agenten lever evenwel niets op. In drie van de huizen kregen politiemannen, die een bevel huiszoeking bij zich hadden, vrije gelegenheid van de be- oners om rond te kijken. In It studentenhuis aan de Hooi- acht moest echter de deur wor geforceerd. Volgens de daar inende student W. P. Simons beurde daitj, vóór men kaïns had kregen open te doen voor de enten, die omstreeks half drie nbelden. Verscheidene Suri- lamse Jongens schoten vol os de politie in nachtgewaad straat op, toen men tenslotte men was. heer Simons: „De hele lurt heeft gezien dat er agen- binnen drongen die zich ook egang verschaften tot de ka- ers van Jongens die met va- zijn. In de ogen van de üwonenden zijn het nu weer Surinamers, die wat hebben igehaald. We worden hier toch met schele ogen aangekeken, rwijl dat niet aan ons ligt. Ik id net vreemd dat de politie grond van een telefonische om drie uur 's nachts huis- eking gaat doen". HERD AM (GPD) Vele are scholen voor voortgezet on- ijs zijn het schooljaar begonnen weinig leraren. Een van de «n in de Maasstad schatte CÉ wgen het aantal onbevoegde nchten op 20 procent, p. tuurkunde, wiskunde, aardrijks- f Ie en geschiedenis zijn de vak die het moeilijkst te bemannen Op allerlei manieren wordt ge- terd om de gaten in het lesroos- e dichten. Er worden gesloten cuits gebruikt bijv. bij natuur- Het komt hier en daar voor, leerlingen naar huis worden ge- 1 fBüt verwacht van heden- tot Wvond: half tot zwaar be smet plaatselijk buien. Zwakke Wige wind uit uiteenlopende Weinig verandering in (opgemaakt om 12.40 uur) «0 AUGUSTUS 5.31 uur; onder: 19.55 uur. °P: 20.53 uur; onder: 10.09 uur. Wer te Katwijk te 5.10 en 17.37 Nater te 1.16 en 13.32 uur. sidj «unmet bestaat alt 20 pagina's ,711 WASSENAAR (GPD) De toekomst van Gerzon, Bischoff, Schroder en het Lingeriehuis ligt nu volledig in de handen van de onroerend-goedspecialist C. M. de Rui ter. Tussen de beide eigenaren van de Centrum Bank mr. D. van den Oever en C. M. de Ruiter is een breuk ont staan die tot gevolg heeft dat de Centrum Bank zich niet meer zal bemoeien met de fusie tussen de vier textielbe drijven. De aanvankelijk wat naar de achtergrond verdreven C. M. de Ruiter blijkt plotseling weer de belangrijkste man te zijn gewor den als directeur en enige aan deelhouder van de beheermaat schappij G.B.S. (Gerzon, Bis choff, Schroder). Volgens de heer Van den Oever heeft de heer De Ruiter zijn machts positie gebruikt om de fusiepartners financieel naar zijn hand te zetten. Dat gebeurde een dag nadat mr. Van den Oever hem ervan beschuldigd had. de publiciteit over de textiel- fusie totaal uit de hand te laten lo pen. De heer De Ruiter zou door zijn optreden te veel de nadruk hebben gelegd op het „onroerend-goed- aspect" van de hele operatie tot on genoegen van de betrokken textiel bedrijven. Op de vraag of de Ruiter nu al leenheerser in de textielcombinatie is. antwoordde mr. Van den Oever van nacht: „Die conclusie moet u zelf maar trekken". Het feit, dat de Cen trum Bank al haar belangen heeft overgedragen aan de nieuwe be- stuursmaatschappij GBS-beheer, waarin de textielbedrijven gaan sa menwerken, zegt naar myn mening meer dan genoeg", aldus mr. Van den Oever. Zonder middelen Nu de heer De Ruiter zich na het machtsconflict niet meer met Van den Oever inlaat, is de Centrum Bank in feite zonder middelen ko men te zitten. Het ziet er naar uit dat de bank zichzelf zal opheffen en dat mr. Van den Oever, eenmaal hersteld van dit avontuur, zich weer volledig aan de advocatuur zal wij den op het Haagse kantoor, dat hy met enkele familieleden drijft. Vannacht zei de heer Van den Oever: „Uit hoofde van mijn advoca tenpraktijk ben ik ook in de Cen trum Bank terecht gekomen". Zowel by de vakbonden als bij verschillende politieke partyen krijgt men met de dag minder vertrouwen in deze onoverzichtelyke zaak. Het Tweedekamerlid mr. W. Scholten (CHU) heeft de minister van Finan ciën inmiddels gevraagd by de her ziening van de Wet Toezicht Kre dietwezen het gebruik van het woord „bank" door instellingen die niet als kredietinstellingen staan ingeschre ven te verbieden. F usiecode De affaire rond de Centrum Bank heeft ook de kritiek op de huidige fuisiecode van de SER weer doen op laaien. Voorzitter M. Zondervan (NW) zei vanochtend in de VARA- actualiteitenuitzending Dingen van de dag" dat de fusiecode „een flop" is en zo snel mogelyk moet verande ren. NW-voorzitter Kloos pleitte gisteren in AVRO's-Televizier voor wetteiyke maatregelen tegen de over treding van fusieregels. Amerikaans Het ochtendblad Trouw weet te melden dat het geld voor de aan koop van de textielbedryven afkom stig is uit Amerika. „Een zeer kapi taalkrachtige onderneming brengt advertentie Voor goed auto-onderhoud NIEUWE het geld via Zwitserland naar Ne derland, waar het door de Centrum Bank wordt gebruikt om de bedrijven te kopen. Het is vrywel zeker dat het de groep te doen is om het onroerend goed (dus alleen de gebouwen) en niet om het opbouwen van een krachtige textielgroep, zoals eerder van de kant van de Centrum Bank werd beweerd. Het ligt voor de hand dat de 86 filialen waar 't om gaat zul len worden uitverkocht en dat het personeel 2500 man zal worden ontslagen. De panden zullen dan leeg aan de Amerikanen worden opge leverd", aldus het ochtendblad „Trouw". (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De politie heeft gisteravond in het enorme Londense gebied 39 bioscopen ontruimd: in totaal moesten 25.000 bezoekers de filmtheaters verlaten. In al deze bioscopen werd dezelfde film vertoond, „Airport" (Luchthaven), een spannend drama waarin een bom een vliegtuig ontploft. De ontruiming geschiedde zonder dat er ook maar ergens paniek ontstond. Er werd géén bom ge vonden en een verdachte bood schappentas bleek een tros drui ven te bevatten Om half negen gisteravond belde een man de Londense politie op met de mededeling, dat in één van de 39 bioscopen een bom tot ontploffing zou komen op hetzelfde ogenblik als die in de film. Hoewel het best mo gelyk was. dat het hier een vals alarm betrof zoals later dan ook bleek kon de politie het telefoon- LOOSDRECHT (GPD) De ko miek en acteur Johnny Kraaykamp had gisteravond weinig reden tot lachen. By het starten van zyn mo torboot by een jachthaven in Breu- kelerveen aan de Loosdrechtse Plas sen ontstond een steekvlam, die de kleren van de artiest in vlam zette. Kraaykamp sprong onmiddellyk in het water en kwam er zonder noe menswaardige verwondingen af. De schrik zat hem echter wel in de be nen. tje, gezien de omstandigheden van land als in Noord-Ierland. Er is een het ogenblik, niet naast zich neer- strenge bewaking ingesteld by op leggen. De hele operatie werd vlot I slagplaatsen van het leger en by uitgevoerd. De biscoopbezoekers twee fabrieken van militair materi- werd medegedeeld, dat zy hun geld eel. De politie vermoedt, dat Ierse konden terugkrygen of in de toe- extremisten naar Londen zyn geko- komst kosteloos een voorstelling by- men om daar sabotagedaden te ple- wonen. Het is, volgens de politie, gen in het kader van hun campagne niet ondenkbaar, dat een of andere i om ten kosten van alles Ierland te psychopaat die de film had gezien, herenigen. beïnvloed door de gespannen atmos- I fQO_ TI Andere anonieme waarschuwingen feer die er op het ogenblik in Lon- I uQuv»on j hebben er toe geleid, dat ook een den heerst, deze als een prachtig efof. h»n.m.k.r,, statlon doorzocht, dat het Lager- I huis is ontruimd en de leeszaal van het British Museum is geïnspec teerd. In Birmingham kon de nacht- Eenentwintig internationale jo-jo-kgmpioenen lieten gisteren in Amsterdam zien wat je met een jo-jo kunt doen. De groep gaat de komende weken de Ne derlandse jeugd enthousiast ma ken voor het eeuwenoude spel. DE nieuwe raadsperiode in Lei den begint met een groot aantal twijfels. De wethoudersverkiezin- gen op 1 september, normaal een uitgemaakte zaak. kunnen best eens een chaotisch verloop krij gen. De partijen die nu namelijk de wethouders moeten gaan leve ren, hebben namelijk geen meer derheid in de raad. Zij komen maar tot 19 van de 39 stemmen. Misschien slepen zij hun kandi daten met steun van DS '70 uit het vuur. Dat is dan het gun stigste geval. Daarna mag worden gerekend op oppositie tegen vele voorstel len van het college. Dat betekent weer een fractiediscipline, waar van men nu al kan zeggen dat deze fnuikend gaat werken. Want als een lid van de protestants christelijke fractie het niet eens is met een voorstel van een wet houder is hij nauwelijks meer in staat om tegen te stemmen. Zijn I stem komt dan bij die van de vaste oppositie en dan gaat een wethouder al gauw de mist in. We moeten er maar het beste van hopen. Maar ondanks het mooie stuk dat uren en dagen praten van onderhandelaars heeft opge leverd, mag nu wel worden be twijfeld of er van enig beleid sprake kan zijn. Misschien dat de politici er nog wel plezier van hebben. Maar voor de kiezers lijkt het zonde van de stem. TOKIO (AP. Reuter) De Ja panse politie heeft vanochtend een vliegtuigkaper gearresteerd, die aan de piloot van een Boeing-727 van de „AU Nippon Airways" kort na het vertrek uit Nagoja opdracht had ge geven koers te zetten naar de lucht machtbasis Hamamatsoe. Twee uur nadat het toestel met 75 passa giers en zes bemanningsleden aan boord daar was geland, gaf de kaper zich over. Zyn wapen bleek een speelgoedpistool te zyn. Aan vankelijk wilde de jeugdige kaper op Hamamatsoe slechts 51 passagiers la ten vertrekken. Toen hy zag. dat het toestel omringd was door 45 gewa pende politiemannen, terwyi boven de basis twee gevechtsvliegtuigen cirkelden, liet hy zyn eisen varen en gaf zich over. object voor massale heeft gebruikt. Die gespannen sfeer in Londen is een gevolg van twee ontploffingen ploeg van een autofabnek zeshon- in de afgelopen dagen cmen zie hier- Hml mon fcl„. over ook pagina 9), naar aanleiding waarvan de politie haar onderzoek ook tot andere steden heeft uitge breid, zowel in Engeland en Schot ADVERTENTIE derd man sterk naar huis gaan nadat een mededeling was ontvan gen, dat in de fabriek een bom was neergelegd. In Londen is gisteren een nieuw wapendepot ontdekt. De wapens, be staande uit karabynen, pistolen en munitie, bleken te behoren aan het Ierse Republikeinse Leger (IRA). De politie heeft in verband met de ze vondst twee mannen aangehou den. De onrust en de daarmee ver band houdende politie-overvallen hebben de Londense hoofdcommissa ris Sir John Waldron genoopt zyn va kantie in West-Indië te onderbreken. Na zyn terugkeer belegde hy onmid dellyk een conferentie met de politie- commandanten om de laatste ont wikkelingen te bespreken. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Het fractie-overleg over de wethoudersverdeling in de nieuwe Leidse raad is vannacht af gesloten. Ter tafel is gekomen een voorstel van WD, KVP en prot. chr. groep (AR. CH en SGP), waar in kandidaat worden gesteld twee li beralen. twee katholieken en twee prot. chr., resp. mevr. Den Haan- Groen en dr. Duyverman, Menken en Lyten en Harmsen en ds. Kret. Dit voorstel betekent, dat drie zit tende wethouders zouden terugkeren in het ooilege: mevr. Den Haan en de heren Harmsen en Menken. Mevr. Dén Haan zou van verkeer en hulsvesting naar cultuur, recreatie en maatschappelyk werk gaan en Menken naar openbare werken en huisvesting (thans heeft hy de por tefeuille van sociale zaken Het voorstel wil verder Kret op stadsontwikkeling, Lyten op econo mische zaken en Duyverman op onderwys. De portefeuille-indeling is ADVERTENTIE weekenders en shirts Modieuze gouden oorknoppen. Een kunstig dubbel vlechtwerk met cultivé oesterparel 99,-. JUWELIERS Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26- Coolsingel 50 Amsterdam - Kalverstraat 123 Haarlem - Grote Houtstraat 63 NEW YORK (AFPi De Ameri kaanse actrice van Hongaarse af komst. Zsa Zsa Gabor is vannacht beroofd door 2 onbekende mannen. Onder bedreiging van revolvers werd zy gedwongen juwelen ter waarde van ongeveer 1.8 miljoen gulden af te geven. De actrice werd bestolen in de Hft van haar hotel. Haar be rovers wa ren twee goedgeklede mannen „met een Europees uiteriyk", die met hun revolvers zwaaiden en Zsa Zsa dwon gen de juwelen die zy by zich droeg, af te geven Daarna stapten zy op de begane grond weer uit en zonden de lift met Zsa Zsa Gabor naar de 34ste verdieping, zy zei „vreseiyk ge schokt" te zyn. „Ik was bang dat ze my zouden vermoorden". in gezamenlyk overleg gewyzigd met op de achtergrond een raadsbesluit om het aantal wethouders uit te brei den van vyf tot zes. In het college keren niet terug ae socialisten Piena en Sannes. wel ke laatste uit de PvdA is getreden en voor DS 70 zitting heeft in d« huidige raad. Noch PvdA. noch DS 70 komt in het voorstel voor. DS 70 is niet inge gaan op voorstellen van de overige fracties en de PvdA is gebonden in het progressief akkoord, dat nlleen in het college zitting wil nemen met een meerderheid. Dit is afgewezen door de overige partyen. Te verwachten is. dat het PAK eveneens met een voorstel zal ko men, waarin kandidaten voor de be zetting van de wethouderszetels war den aangewezen. Het PAK heeft zich achter de kandidatuur van Kret en Lyten gesteld, maar die van Harm sen en Menken categorisch afgewe zen. Zie verder de stadspagina. Uit het Leidsch Dagblad van 19 Aug. 1870: ZM. de koning heeft gis ternamiddag een langdurig bezoek gebracht aan de zie ken en lijders, die zich in het garnizoenshospitaal alhier Cs Gravenhage) bevinden. Z. M. heeft hen van alle verver- schingen en verkwikkingen doen voorzien. Nog gelezen in de Figaro: De keizerin heeft een dé pêche van den keizer ont vangen waarin wordt ver meld: „Alles is gereed voor een grooten veldslag en onze maatregelen zijn van dien aard, dat ik de overwinning van tevoren kan waarbor gen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1