doen overige partijen et vast- esteld rogram Sarrasani experimenteert „Sleutels Conserven gaat samenwerken in Europees verband e0 ïondje lr/SSe Leids PAK gaat in oppositie u°or optsttS^ Rodeo-paard werd sterk gemist ïu-jitsu examens Leiden vier dagen circusstad Heropening Eigen woning zonder licht Leids museum onderzoekt 2 altaren in de Oosterschelde UK8DAO 18 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAOINA 3 LEIDEN Wat gaat het nieuwe college, over de „beman- ng" waarvan vanavond wel een voorstel openbaar zal wor- 131, doen met de beleidslijnen, die vorige week in het fractie rerleg op papier zijn gezet? Het Progressief Akkoord gaat et in het college. Deze door de fractie voorgestelde manier u m handelen is vannacht door de ledenvergadering na een aotische bijeenkomst in zaal Mekel met applaus bekrachtigd, esteld werd: het werkprogramma is een minimum en te ge- ig voor ons als PAK om eraan te denken de wethouders- tusule in het geding te brengen, die een meerderheid in het illege voorschrijft. CVP-onderhandelaar mr. Dries- die evenals ds. Kret als onder- ndelaar van de prot. chr. groep open vergadering bijwoonde, ging sluiting met PvdA-onderhande- r Van Aken in debat, waarbij ^jek, dat voor hem het werkpro- imma geen stuk op zichzelf is. Hy van mening te zijn, een mening, door Kret werd gedeeld, dat het ik met beleidslijnen een onderdeel 1 van 'n procedure in het overleg, moest leiden naar een college, arin het PAK met drie wethou- s (en dus niet de meerderheid) i deelnemen. Driessen verweet Van en aan de PAK-leden te hebben a wegen, dat dit de opzet is ge- Est. Van Aken ontkende, dat dit r hem het uitgangspunt was. loe dan ook, duidelyk werd, dat t bij andere partijen gebrek aan 2 trouwen blijkt te bestaan en de ag is of de PAK-onderhande- rs vanavond by de voortzetting het overleg over de verdeling de wethoudersportefeuilles nog 1 i stem ln het kapittel krijgen, arschyniyk is, dat ze om tien uur geconfronteerd met een irstel voor een college, zoals wy teren hebben gepubliceerd, waar- het mogelyk is, dat de naam van lessen voor de KVP moet worden anderd in Lyten. En meer niet. Afwijken? zyn opmerkingen bly- natuurhjk voor zyn verantwoor- gaf hiermee antwoord op de ig, die in de ledenvergadering van Leids progressief akkoord (PvdA, P, D'66 en PPR) meermalen werd teld: hebben de onderhandelaars de fractie tijdens het overleg over- af te wyken van de wethou- ïclausule over de meerderheid? 'an Aken gaf er geen rechtstreeks .koord op. De tweede PvdA-on- rhandelaar mr. In t Veld zei het Tiieuw zo: Als wy de andere par- n programmatisch op de knieën dden gekregen, was ik bereid ge- met een voorstel naar de le- ïvergadering te komen. Hetzelfde, het met meer slagen om de arm, toekomstig PvdA-raadslid Dirks, i van de drie door de fractie in |f t overleg als wethouder kandidaat telde socialisten, n De andere twee waren Den Dub den en Van Peype. D'66 bracht Sterman in en de PSP het oud- edslid De Bruyn. Alle vyf werden ar de overige partyen niet aan- ard, zo bleek uit het verslag van K-onderhandelaars In 't Veld, n Aken, Oosterman en Ampt- Verhouding kn tweede vraag, die deze ver kering achterliet, was: hoe is het ft de onderlinge verhouding in de ^•fractie? In 't Veld en Ampt- f'Jer bleken lang niet op één stoel !tl zitten over de vraag of de door LEIDEN Voor de eerste graad "'•jitsu (geel) zyn by Sportschool Üten geslaagd de dames M. Ter- A. Samson, M. Bronsgeest, J. avensbergen, H. Bethe, Vervoort en t heren V. Zandvliet. H. Go. P. Neu toom, H. v .d. Werf, P. Cramer, •Jongbloed, P. v. Venetiën, R. Ra mbergen en P. Dirksen. 2e graad knje) de dames F. Jansen (met E. Feeleüs, J. Samson, T. Singe- T. Korswagen (met lof), en de eren W. v .d. Jagt, R. Rootselaar, v. d. Wyngaard, André Bekker, 'Kwee (met lof), A. Paauw, J. Kra- nveld. E. Kranenveld, A. Augus- ius*. 3e graad (groen): Jan Idser- 'i Ruud Hirdes, Cees Brussée, Jan tosen, Ben v. d. Gugten, Jan v. d. mej. L. Helfersteyn, Jan van Oosten, R. v. d. Neut, Peter Go, kis Pouw, Jan Pouw; 4e graad Wauw): Peter Groenewegen, Max JWfos, Freek Regts, H. Neerings, Gys 'ülemsen, Louis van Lierop (met l!l P. Piket (met lof). Hans Plu mt lof), Koos Bronsgeest, Jan Hil- mar. Frits Duyzend; 5e graad "fuin): R, Jansen, P. v. d. Mey. het PAK in het overleg gevolgde procedure juist is. Amptmeyer: „De methode is te betreuren, maar er is toch een resultaat bereikt. De kiezers hebben evenwel de indruk gekregen, dat het PAK bereik is geweest te schipperen op programmatische ba sis. In 't Veld: daarvan heb jij nooit iets laten blyken, het zyn gewoon leugens. In 't Veld was kennelyk sreprik- keld. Hij had zich de vergadering van gisteren anders voorgesteld. Hy dacht, dat er even gepraat zou zyn over het gevoerde beleid en dat de fractie verder te horen zou krijgen noe de leden progressieve oppositie willen zien uitgevoerd. Openbaarheid Er is evenwel uitvoerig gesproken over het overleg op zichzelf en de gevolgde methode, waarbij men steeds terugkwam op 't punt, dat de onder handelaars de openbaarheid van de onderhandelingen hebben laten val len. Stemmen uit de vergadering: openbaarheid staat hoog in het PAK- vaan, dat hebben wy de kiezers be loofd. Van Aken in zyn antwoord: we vonden het kinderachtig, dat de overige partyen het overleg achter gesloten deuren wilden houden, maar we hebben dat aanvaard om niet me teen buiten spel te worden gezet. D'66-onderhandelaar Oosterman: Ik had het wel op de spits willen dry- ven. Er kwamen moties op tafel, waar in afkeuring werd uitgesproken over de niet-openheid. Er kwamen moties om de fractie te binden by het voe ren van oppositie niet in raadscom missies zitting te nemen als de ver gaderingen hiervan niet openbaar zyn. Er kwam uit de vergadering veel op tafel, maar vergadervoorzit ter Schepel (PPR) bracht niets in stemming. Tenslotte werd een formulering ge vonden die met applaus werd be krachtigd. Hierin werd het door de fractie gevoerde beleid goedgekeurd en stelde de vergadering zich op achter de mening,dat het bereikte resultaat minimaal is en dat er geen aanleiding is af te wyken van de PAK-overeenkomst. Het PAK gaat dus niet in het college, maar in de oppositie. HANS MELKERT. LEIDEN Circus Sarrasani, dat na twee jaar in Leiden terugkeert, staat voor twee experimenten. Van vrydag tot en met maandag zal antwoord worden gegeven op de vragen: Loopt een circus goed, dat niet op het Schuttersveld, maar op het Groenoordhalterrein staat? zyn middagvoorstellingen om half vyf goed gepland? De verhuizing naar het terrein van de Groenoordhal is noodzakelyk. De later beginnende matinee's zyn gekozen in verband met voorstellin gen op vrydag en maandag, dagen waarop de jeugd om vier uur uit school komt. Om het niet te moeiiyk te maken is de aanvangstyd ook op zaterdag en zondagmiddag op half vyf gesteld. In Leiden gebeurt dit voor het eerst. In Amsterdam, Alkmaar en Den Haag is het niet gedaan, om dat het circus daar in de vakantie kwam. Het zal ook gelden in Haar lem en in Rotterdam, welke laatste plaats aan de toernee is toegevoegd. De pauze tussen de twee by na drie uur durende voorstellingen is krap geworden voor de artiesten. De avondvoorstellingen beginnen daarom om half negen. Desondanks zal het intern moeilykheden geven, maar Herr Direktor Fritz Mey wil het toch proberen. Woensdag zal Leiden merken, dat er een circus komt. Dan zet Sarra sani het tweede stel masten op. Don derdag komt de tent uit Den Haag. De circuskaravaan komt per trein: 200 wagens, 200 mensen, 200 die ren. Spreekstalmeester Jaap Slobbe, een Nederlandse acteur, zal een ry van artiesten aankondigen, waaruit hier een greep. De Zuidafrikaanse dompteur Carl Fisher werkt met leeuwen en tygers. Hy doet dat met een roos in zijn hand Jean Al- bert Hoppe toont drie gedresseerde Varkens. Eenbere(goed» nummer van drie kraagberen van Rita en Karl An to ine. Filmaap Sammy treedt al léén op, tien minuten lang met een striptease als slot. In de nok werkt de Jazzgroep, ge- trained door Pappa Paulo. Dubbele salto's en driedubbele spiralen in de nok van de viermaster. Clowns zyn er ook en als het lukt op de gala voorstelling een bekende Nederland se clown van Leidse origine. Paarden tenslotte, die evenzeer by een circus horen als de geur van zaagsel en zweet. Harry Althoff bekende circusnaam presenteert dit stukje klassiek, maar vurig cir- cuswerk, waarvan de foto een beeld geeft. LEIDEN (ANP) De n.v. L. E. Nieuwenhuizen („Sleutels Conserven") in Leiden en de Franse maatschappij Ets. Blan- chaud te Chace hebben overeenstemming bereikt over een samenwerking tussen beide bedrijven. Hiertoe heeft Ets Blan- chaud een deelname verworven in „Sleutels Conserven". Nieuwenhuizen heeft vestigingen te Leiden en Helden-Panningen. Het personeelsbestand bedraagt circa 200 man. Ets. Blanchaud, waarvan het hoofdkantoor is gevestigd te Chace, bestaat uit een tiental conservenfa- brieken in de champignon-, groen ten-, vlees- en vissector. De groep heeft dochtermaatschap- pyen in Duitsland en Spanje. Het totale personeelsbestand be draagt 2500 man. In Frankryk heeft Blanchaud bovendien eigen cham- ADVERTENTIE natuurzuivere pepermunt pignonkwekeryen met in totaal 150 km champignon-gangen. Een nieuw conserveringsprocédé dat Blanchaud toepast, is het droog- vriesproces. Hiervan wordt in de toekomst veel verwacht. Diverse pro- dukten zullen voor „Sleutels Conser ven" in Nederland worden geïntro duceerd. Een direct gevolg van de samenwerking voor „Sleutels Con serven" is enerzyds een specialisa tie, waardoor een ver doorgevoerde mechanisatie van het produktiepro- ces mogelyk wordt, anderzyds een assortimentsuitbreiding voor de ver koop, zo wordt van de zyde van het bedryf meegedeeld in een communi qué. De directie van „Sleutels Conser ven" verwacht dat haar produktie aanzienlyk zal stygen en dat de af zet onder haar eigen merken via de verkooporganisatie van de Blan- chaud-groep sterk zal toenemen. De ze samenwerking op Europese schaal betekent voor Nieuwenhuizen dat de werkgelegenheid voor haar perso neel ook in de toekomst gewaarborgd biyft, aldus de mededelingen. De vakbonden, de personeelskern en de aandeelhouders van „Sleutels Conserven" zyn van deze samen werking, die geheel volgens de SER- fusiecode werd gerealiseerd, op de hoogte gesteld. De directie van „Sleutels Conserven" blijft gevoerd door drs. A. D. Nieuwenhuizen Se- gaar. De samenwerking betekent voor „Sleutels Conserven" een belangry- ke versterking van haar positie bin nen de EEG. zo wordt in het com muniqué gezegd. De directeur van „Sleutels Con serven," de heer Nieuwenhuizen Se- gaar deelde desgevraagd mee, dat de Franse maatschappy op „fifty-fif- ty" basis in het Leidse bedryf deel neemt. Aanleiding tot de Europese samenwerking was voor de heer Nieuwenhuizen een heroriëntatie op de situatie van de landbouw en de conserven in Europees verband. LEIDEN Het gordijnenatelier H. van der Lelie heeft vandaag zyn zaak heropend aan de Lange- gracht la. Ter gelegenheid daarvan werd vanmiddag een receptie in het bedrijf gehouden. LEIDEN maandagavond. De leden van de PAK-par tijen mogen zich in zaal Me kel uitspreken over de wijze waarop onderhandelaars en fracties van het PAK zich na de verkiezingen hebben ge dragen bij de zware, ondoor zichtige schermutselingen om een nieuw college van b. en w. te krijgen. Het is een wal mend eind van een wanhopig gevecht. Want het is ieder een,. behoudens een onver antwoordelijke optimist, wel duidelijk dat het PAK de rit niet gaat halen. De zaal is vol. voor de laatkomers moe ten stoelen worden aange dragen. Om acht uur opent voor zitter Schepel (PPR) met en kele keurige zinnen de verga dering. Pas 4V\ uur later zul len we, murwgébeukt door woorden, uiteen gaan. De sprekers maken het lang. Het is alsof er een douche wordt aangezet. In het tv-program- ma Rodeo kan iemand met behulp van een hinnekend paard het woord worden ont nomen. Dat paard wordt hier sterk gemist. Het Nederlands dat de heren politici hante ren doet af en toe zeer aan je oren. Van Aken (PvdA) levert enkele taalkundige ge drochten af, maar dat slikt de zaal nog zonder gemor. Als Roel in 't Veld (PvdA) daarna onnodig een vreemd woord in de mond neemt, roept iemand uit de menigte: „Nou, alsjeblieft zo min mo gelijk Latijn hè. laten we maar gewoon praten". Je kunt misschien veel van Her man Amtmeyer zeggen, maar niet dat hij zijn gedachten m vage, on-Nederlands klin kende woorden opvouwt. Als hij het over de andere par tijen heeft, spreekt hij kor daat over „lapswanzen"Je weet dan precies waar je aan toe bent. Kernvraag is lange tijd: Mag je van de andere partijen verwachten dat zij bij het overleg over zo'n be langrijk PAK-punt als de openbaarheid al in alle open baarheid willen praten? In alle openheid dus praten over de openheid of bij het overleg nog juist even in be slotenheid praten over de openheid. Het klinkt niet eenvoudig en dat is het ook niet. Er wordt eindeloos voortgelopen op de weg die naar een Oordeel moet lei den. Af en toe vallen er aardige uitspraken te beluisteren. Karei van Eerd (PPR), toch een heel correcte man, zegt: ..De bedoeling is nu juist dat de politici met hun billen bloot komen". Boebeleboe Jan Boer van Leefbaar Leiden: Jk ben tegen het PAK hoor. maar als het PAK voor de verkiezingen zegt: we moeten vier wethouders zetels hebben, dan moet je daaraan vasthouden. Je moet niet zeuren. En ik vind dat er vanachter de tafel een hele hoop boebeleboe komt". Roel in 't Veld: ,Het PAK heeft geprobeerd anderen los te weken. Dat is niet gelukt. Bij de confessionelen merk je dat er iets anders achter zit. iets dat ontastbaar is, maar niets met politiek te maken heeft". Adam Vonde ling (PvdA) vult hem onder daverend gelach aan: „Dat heet geloof". Ds. Kret die de PAK-strijd gadeslaat, glim lacht grimmig. De milieu-verontreiniging in Mekel neemt toe Er hangt na urenlang inhaleren en uitblazen een sigaretten- walm die zeer aan de ogen doet. Maar we vorderen. Op zeker moment liggen er aar dig wat moties op stemming te wachten. Ze klinken niet al te vriendelijk. Er is een motie, waarin men zijn af keuring uitspreekt over de niet-openbaarheid van de onderhandelingen: een mo tie, waarin men de terugkeer van Harmsen en Menken als wethouders onaanvaardbaar noemt; een motie, waarin men er op aandringt de on derhandelingen ogenblikke lijk te stoppen om de indruk te vermijden dat men be langrijke PAK-principes (o.a. de openheid) verdoezelt en een motie ingediend door de zo leuk bovenop de piano zittende ds. Cramer (D '66) waarin men achteraf de lering trekt dat het overleg zinloos is geweest. Niet zo prettig dus. Maar als er stemmingen in zicht komen, voert PvdA- voorzitter Theo Dirks een graaf brokje komedie op, dat maar weinig beroepsacteurs hem zouden verbeteren. Het is het hoogtepunt van de avond. „Voordracht voor één heer" zou het kunnen heten. Dirks spreekt meeslepend, hij poogt tot op de bodem van ieders gevoelsleven te boren. De zin waarmee hij begint beneemt velen de adem al: „Ik zou u bij al die moties die ter tafel liggen een gevoelen mee willen geven". Het gaat door merg en been. Dominee Kret zegt later: „ln mijn vak kan ik nog wat van hem leren". Maar de sierlijkheid van Dirks' woorden en gebaren, kan zijn bedoelingen niet aan het oog ontrekken: hij wil die moties van tafel ve gen. De PvdA-voorzitter krijgt zijn zin. Triomfantelijk galoppeert hij naar de zege. De zaal, kapot van al het ge praat, gaat akkoord met een motie, die aanvankelijk ver dort in woorden, maar ten slotte de eindstreep haalt. Heel even lijkt het er op dat de discussies weer opvlam men en dat dezelfde dingen gezegd worden als om kwart over acht. Een hels' vooruit zicht. maar het wordt de toe hoorders bespaard. Om kwart over twaalf wordt er officieel een punt achter gezet. In groepjes wordt er nog even nagekaart. De laatste acte van het laat ste stormachtige bedrijf. De emoties laaien hoog op, maar het blijft netjes. Roel in 't Veld zegt met ingehouden drift tegen Amptmeyer: „Verdomme, Herman, je moet eerlijk blijven". Ampt meyer trekt een „ïk-weet- van-de-prins-geen kwaad" gezicht, zoals alleen hij kan trekken. Heftig gaat het ook toe in de discussie tussen Driessen (KVP) en Van Aken (PvdA). Dat hele gesprek is één grote spraakverwarring. Er wordt ontkend wat in het overleg gezegd zou zijn en er wordt nü betoogd, wat in het overleg juist niet naar voren zou zijn gebracht. Ach, wat zou het toch fijn zijn geweest als die onderhandelingen openbaar waren geweest. Maar juist daarover gaat al dat rumoer: de openheid. Buiten, in de koelte van de nacht, zegt iemand met hoog opgetrokken wenkbrauwen en moedeloos afgezakte schouders: „Ik zou nou wel eens willen weten wat de ge wone kiezer hier in hemels naam mee aan moet'. RUUD PAAUW. Na zo veel jaar hebben we „geluk kig" een eigen woning. Al vanaf 2 juli wonen we in een gemeente woning. echter nog steeds zonder eigen licht. Na de verhuizing was ons eerste werk om gas- en elektriciteitsinstal lateurs te halen, ten einde de boel te laten controleren. Beide leidingen werden goedgekeurd en gas kregen we al na twee dagen Op licht wach ten we nog steeds. Een zaak in Zuidwest keurde de bedrading goed. Groot was onze ver bazing dat een ambtenaar van de Lichtfabrieken de hele bedrading af keurde met de woorden: „Binnen een paar dagen is alles in orde". Nu zyn we van het kastje naar de muur gestuurd. Van de Lichtfabriek naar het stadhuis, steeds met de me dedeling: „nog een paar dagen". Het duistere ln deze zaak is, dat de gemeente niet de naam wil noe men van de installateur die de be drading komt vernieuwen. Alleen een telefoonnummer Als we dat nummer bellen de laatste vier dagen, dan is het: „vandaag komen we". Kan dit nu niet ander6, gemeente Leiden? W. NEUTEBOOM, Nic. Beetsstraat. 26a, Leiden (Van redactiewege ingekort). LEIDEN Het Ryksmuseum van Oudheden te Leiden stelt een uitge breid onderzoek in naar enkele ar cheologische vondsten in de Ooster schelde ter hog te van de Coiyna- plaat. Op een diepte van ca. 30 me ter zyn daar de afgelopen maanden drie Nehalenn ia-altaren opgevist, waarvan een nagenoeg onbeschadigd. Hiermee zyn twee heiligdommen uit de romeinse tyd gelocaliseerd. De vruchtbaarheidsgodin Nehalen- nia werd rond het jaar 200 na Chr. vereerd door reizigers die de gevaar- lyke oversteek moesten maken naar Britannia. Volgens recente geologi sche onderzoekingen heeft in de Ro meinse tyd tussen Domburg en de Coiynsplaat een brede monding van de Schelde gelegen, waar de twee heiligdommen gebouwd werden. De godin Nehalennia is uitgebeeld met een schaal vruchten op haar schoot, een mand met vruchten op ae grond naast haar en vruchten boven op het altaar. Aan haar rech- terzyde zit veelal een hond De go din is gekleed in een lang gewaad met daaroverheen een mantel. Type rend voor haar is een schouderman teltje met geschulpte rand.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3