URINAAMS KABINET BEZET Unilever gaat personeel hoofdkantoor verminderen ARA wil Cloos als oorzitter Israel beklaagt zich over groeiend aantal bestandsschendingen laagse politie greep snel en hardhandig in 0LITIE VAN ONTEVIDEO SPEURT IN )E RIOLEN 'ren verv uilen: vembaden op ondag open Coude nacht SPECIALE AANBIEDING 22 augustus MANTEL KOSTUUMS 9,75 en 19,75 GAZAN Confectie Oppositie Centrum Bank ©ud teuLVö rericht 1 maart I860 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 No. 33173 EIDSCH ir: G. Koopman (dacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bil vooruitbetaling:), losse nummers f 0.25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 LVERUM (ANP) De VARA de voorzitter van het NVV, de Kloos, verzocht met ingang van rolgend Jaar het voorzitterschap de omroepvereniging van de J. B. Broeksz over te nemen, eer Kloos heeft het verzoek nu i beraad. heer Broeksz zal in verband het bereiken van de pensioen- btigde leeftijd volgend jaar ge- i het voorzitterschap officieel eggen. De overdracht zou moe- ilaatsvinden op de in mei 1971 ouden verenigingsraadvergade- van de VARA. I0NTEVIDEO (Reuter, AP) litie van de hoofdstad van Uru- Montevideo, is bij het zoeken twee ontvoerde buitenlanders nen met een speurtocht in de van de stad. Zij heeft n.l. luwelijke inlichtingen ontvan- waaruit blijkt, dat de terroris- ermoedelijk een aantal tunnels n gegraven, die hun schuil en met de riolen verbinden. |n ook plattegronden van het iet gevonden op gearresteerde maros. Sindsdien wordt reke- gehouden met de mogelijkheid ezen de riolen als verbindings- ichtroute gebruiken, teren heeft de politie van Mon- so een ambtenaar van het mi le van veeteelt gearresteerd in nd toet de ontvoering van de ilanders door de Tupamaros. imbtenaar was werkzaam bij Ifde ministerie als waaraan de erde Amerikaanse adviseur bodemadviezen dr. Fly was oden. De politie weigerde de 1 en de functie van de arrestant d te maken. Haagse politiemannen grepen vanochtend snel en hardhandig in om Surinaamse studenten uit het kabinet van de gevolmach tigd minister van Suriname te halen. Hier wordt een van de bezettersuit het gebouw ge haald. De Surinamers drongen om half negen vanochtend het gebouw bin nen. stuurden het personeel naar huis en barricadeerden alle deuren met meubels. De ramen werden dichtgespijkerd. Vanuit de derde etage werd per megafoon opgeroepen, dat de be zetting diende als protest tegen de onderdrukking van het Surinaam se volk, de uitbuiting van het land door bauxietmaatschappijen en de chantagemethoden die in voorberei ding zijn tegen de op een beurs in Nederland studerende Surinamers. Nadat de gevolmachtigd minister, dr. J. D. V. Polanen. die een half jaar deze functie bekleedt, tweemaal per megafoon de bezetters had ge sommeerd het gebouw te verlaten, drong een politiemacht van vijftig man via de kamer van de secretaris van de gevolmachtigd minister het gebouw binnen. Binnen twintig mi nuten waren de bezetters met drie overvalwagens getransporteerd naar het hoofdbureau van politie. Aan het interieur van het gebouw zijn grote vernielingen aangericht. Om half negen vanochtend reden twee bussen met studenten bij het kabinet van de gevolmachtigd minis ter voor. Omdat het vandaag uit- ADVERTENTIE DEN —Het Zuidhollandse me ilied is langzamerhand zo ver dat zwemmen in het open wa- evaar begint op te leveren voor ilksgezondheid. Ie PvdA-statenleden hebben ver week vragen gesteld over de waarin het water vervuild is. ren heeft ir. N. F. J. Sohwarz, ilid uit Den Haag opnieuw vra- ver deze kwestie gesteld, vindt dat de zwembaden ook vrije dagen zoals zaterdagen, en feestdagen geopend moeten In verband daarmee vraagt ir. arz of het GS bekend is dat er ente zijn die van hun eigen- recht gebruik maken om ge itel ij ke zwembaden op zondag ten te houden, terwijl artikel 7 de Zondagswet uitdrukkelijk ver- dat gemeenteverorderingen J van zwembaden op zondag chrIJven. ook pagina 7. Bilt verwacht van vanavond tot «avond: nacht met weinig wind en Par mist. Morgen eerst vrij ar van het zuiden uit toe- ewolking gevolgd door re- e wind uit oostelijke rich- !n het algemeen iets hoge- turen dan vandaag. (Opgemaakt om 12.40 uur) 19 AUGUSTUS op: 5.30 uur, onder 19.57 uur. "op: 20.40 uur; onder: 8.40 uur. te Katwijk te 4.25 en laagwater te 0.32 en 12.51 bestaat uit 14 pagina's tot en met (Gazan kwaliteit) LEVENDAAL 150—152 (Consumarkt) LEIDEN ROTTERDAM (ANP) Uni lever overweegt personeelsbespa- rende maatregelen in de hoofd kantoren in Rotterdam en Lon- i den, in het bijzonder in de dienstverlenende sectoren. Als een vermindering van perso neel zou plaatshebben, dan wil Uni lever dit laten verlopen in de eerste plaats door het normale verloop van personeel, vervroegde pensionering en j overplaatsing. In het hoofdkantoor in Rotterdam werken circa 1600 men sen, in Londen omstreeks 2500. Unilever verstrekte dinsdagmor gen de volgende verklaring: „De hui dige economische omstandigheden no pen het bedrijf tot een onderzoek naar verbetering van de efficiency. Met het oog hierop wordt momen teel met name in de hoofdkantoren van Unilever in Rotterdam en Lon den. waar in totaal circa 4.000 men sen werkzaam zijn, bestudeerd hoe men tot een nog efficiënter inzet van het personeel kan komen, met name in de dienstverlenende secto ren. Mochten de te nemen maatre gelen vermindering van de bezetting noodzakelijk maken, dan zal hierbij het beleid worden gevolgd dat som mige functies in geval van normaal verloop niet opnieuw worden bezet, raden, het personeel, als de desbe- sommige medewerkers vervroegd wor- treffende vakbonden zijn over het den gepensioneerd en anderen, waar voornemen met betrekking tot het in mogelijk, binnen Unilever worden j studie nemen van op verbetering van overgeplaatst. de efficiency gerichte maatregelen, Zowel de betrokken ondernemings- I in kennis gesteld". JERUZALEM (Reuter. AP) Egypte heeft zich, volgens hoogge plaatste kringen in Jeruzalem, op nieuw schuldig gemaakt aan schen ding van het bestand van 7 augustus door versterking van de troepen in het gebied van het Suezkanaal. Voorts heeft Israël gisteren gepro testeerd tegen: uitrusting met raketten van een stelling langs het Suezkanaal, die op 13 augustus nog leeg was; het aanleggen van stellingen voor raketten en bijbohorend mate riaal; het feit, dat een Egyptische stelling, waarin men op 13 augustus bezig was met het installeren van raketten, thans gereed is. Gisteren deelde de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Eban. mede, dat er vier schendingen van het bestand zijn vastgesteld. Er is geen mogelijkheid van dubbelzin nigheid, aldus de minister. De Egyp tische ambassadeur bij de VN, Al Zajjat, sprak gisteren de Israëlische beschuldigingen tegen in een onder houd met de VN-bemiddelaar Jar ring. Intussen hebben de Verenigde Sta ten gisteren aangedrongen op een zo snel mogelijk begin van de indirecte vredesbesprekingen tussen Israël, Egypte en Jordanië. Washington heeft nog geen conclusie getrokken uit zijn onderzoek naar de klachten van Israël. Die conclusie komt later in deze week. Amerikaanse functio narissen toonden zich verrast door de scherpe opmerkingen van minis ter Eban over het trage Amerikaan se onderzoek. Washington, aldus de Amerikanen, wil geen oordeel vellen alvorens alle bewijsmateriaal uiterst nauwgezet is geanalyseerd. DEN HAAG (GPD) Tenminste drie mensen werden ge wond van wie een man vrij ernstig aan het hoofd toen vanmorgen een vleugel van het huis van bewaring aan de Casuariestraat in Den Haag met een enorme knal werd op geblazen. Een regen van gruis maar ook brokken baksteen van een halve kilo spoot met geweldige snelheid in de richting van honderden toeschouwers, die zich in de buurt hadden verzameld. Binnen de zone. die door de politie in overleg met de arbeidsinspectie en de aannemer van het sloopwerk als veilig was aangegeven, doken de mensen met een noodsprong ach ter de daar opgestelde auto's van aannemer en pers om zich in veiligheid te brengen. „De operatie is goed geslaagdwas de eerste lakonieke reactie van de heer Mulder van het aannemingsbedrijf De Jong en De Wilde. „Ik had wel op wat neerdalend gruis gere kend Op de plek waar hij stond, toen hij dat zei, stond een auto van het NOS-journaal. Op de motorkap lag een halve baksteen, die een flmke deuk in het plaatwerk had veroor zaakt. „Wanneer iedereen binnen de trottoirband van het Korte Voorhout zou zijn gebleven, zou er niets gebeurd zijn", zei na afloop de heer De Raadt van de arbeidsinspectie, die de lei ding had van de totale operatie en die ook de gevarengrenzen had aangegeven. „Het is vervelend. We hebben ons verkeken" DEN HAAG (GPD) Ruim dertig Surinaamse stu denten en arbeiders hebben vandaag het kabinet van de gevolmachtigd minister van Surinam^ in Den Haag bezet. Om tien uur maakten dertig man g miformeerde politie en twintig rechercheurs op hardhandige wijze een einde aan de bezetting. betalingsdag was voor Surinaamse beursalen werden zij zonder verzet binnengelaten. Eenmaal binnen ver- spreidden de studenten, onder wie drie meisjes, zich naar alle etages. zeiden tegen het personeel dat de actie niet tegen hen was gericht en I deelden mee dat ze een dag vrij had- den. i De gevolmachtigd minister van Su- I riname. die inmiddels was gearri veerd spoedde zich naar het hoofd bureau van politie om assistentie te vragen. Acht overvalwagens met tachtig politie-agenten werden naar het gebouw gedirigeerd, dat werd omsingeld. Nadat de gevolmachtigd minister had aangedrongen op vrij- willige verlating van het gebouw, waarop de bezetters antwoordden dat ze hieraan geen gehoor zouden geven, liepen geüniformeerde agenten en rechercheurs via de tuin naar de kamer van de secretaris van de ge volmachtigd minister. Met een bezemsteel werden de rui ten ingeslagen en in een stormloop werden de bezetters naar beneden gejaagd. Toen ze zich in de hal op de begane grond verzetten tegen overbrenging m de overvalwagens werden de politiemannen hardhan dig. Met trappen, stompen en bulle pees werden de Surinamers de wa gens ingeslingerd en afgevoerd. Chantage Het motief van de bezetting is volgens het Aktie-komitee Surinaam se Arbeiders en Studenten en de studentenorganisaties in Rotterdam. Utrecht, Wageningen, Amsterdam en Leiden de politieke situatie in Suri name. De Surinaamse regering heeft vol gens de bezetters het Surinaamse volk volkomen overgeleverd aan de roofzuchtige praktijken van een handjevol Nederlandse en Ameri kaanse monopolies, speciaal de bauxietmaatschappijen. ..De eeuwen oude uitbuiting en ellende van de overgrote meerderheid van het Su-1 rinaamse volk blijft gehandhaafd, terwijl een kleine elite zich vetmest. Ondanks hun herhaalde verzeke ring, dat er geen schade zou worden aangericht binnen het gebouw, bleek dat de bezetters er stevig hadden huisgehouden. Grote vernielingen waren aangericht aan bureaus, gor dijnen en deuren. Bureaus waren to taal leeggegooid, in het kostbare bu reau van de gevolmachtigd minister waren spijkers geslagen. De gevolmachtigd minister van Suriname zei de actie van de stu denten onbegrijpelijk te vinden. Ter wijl hij de chaos en schade opnam verzuchtte hij: ,,Zijn dit nou de mensen die het land moeten opbou wen? Dit is by de beesten af. Op deze wijze bereiken die jongelui toch niets. Myn geheim archief is onbe schadigd gebleven". De inmiddels gearriveerde Suri naamse minister van Financiën, H. Radakishun, die voor financiële be sprekingen in Nederland vertoeft, vond de bezetting en de aangerichte schade „een droevige vertoning". We gaan in Leiden „parlemen- tje spelen". Het progressief ak koord (met 16 van de 39 raads- zetels) gaat in de oppositie. Het gaat niet anders dan met een meerderheid in het college en dat is geen haalbare kaart gebleken, evenmin als een programmati sche overeenkomst met de ove rige partijen, waarbij het PAK zou hebben kunnen overwegen de meerderheidsclausule te laten vallen. Er komt dus geen afspiege lingscollege en voor het eerst gaat Leiden een raadsperiode van vier jaar tegemoet zonder collegiaal bestuur, zonder PvdA in feite. Wat gaat dit voor de stad betekenen? Hoe doet een college het, dat kwalitatief ge zien niet het sterkste is, dat uit het gezelschap van 39 had kun nen worden samengesteld? Evenzeer is het de vraag hoe het PAK het in de oppositie gaat doen. Onder de leden van de aan het akkoord deelnemende partij en is verschil van mening over het al dan niet zitting nemen in raadscommissies als deze niet openbaar worden. PvdA - en PSP - raadsleden denken ook verschillend over de juistheid van het gevoerde wet- houdersoverleg met de rest. Belangrijkste vraag: is het de PAK-kiezer duidelijk te maken? Met alle waardering voor de openheid in de PAK-vergadering van gisteren moet men constate ren, dat het al moeilijk is geïn teresseerde leden de zaak duide lijk te maken. De leiding van de Centrum Bank is gisteren gedwongen enige opening van zaken te ge ven. En het beeld dat daaruit verrees, met name wat de toe komst van personeelsleden van overgenomen bedrijven betreft, is niet al te rooskleurig. Directeur mr. Van den Oever heeft schoor voetend moeten toegeven, dat er wel veel ontslagen zullen vallen. Wij zijn er in onze maatschappij aan gewend, dat er bij ontslagen moeite wordt gedaan om de ont slagenen aan een nieuwe toe komst te helpen. Van die maat schappelijke solidariteit blijkt weinig uit de woorden van mr. Van den Oever. En de man achter de schermen, onroerend goed deskundige De Ruiter heeft er in het interview dat wij zaterdag afdrukten, ook weinig blijk van gegeven. Hij beleed weliswaar van mensen te houden, maar gaf in een adem toe, dat mensen van achter in de twintig te oud waren voor het type bedrijf wat hem voor ogen stond. Laat staan mensen van achter in de dertig, in de veertig en in de vijftig. Het is een goede zaak, dat de vakbonden meteen aan de bel hebben getrokken en dat de verdere handelingen van de Cen trum Bank met argusogen zullen worden gadegeslagen. Wat dat betreft: openbaarheid kan de be langen van betrokken werkne mers alleen maar goed doen. Aan stuntaankopen, waarbij geen zekerheid bestaat over de toe komst van werknemers, bestaat geen behoefte. ADVERTENTIE r mAI tj, fff 4 jm «V V V'ï* -"V Voorstellingen: MUOfo*•)-12.30- 13.30-15.00-16.30-17JOw LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) TeL: (010) 11-4287 Uit het Leidsch Dagblad van 18 Aug. 1870 Hedennamiddag te 2 u- ren werd aan den Burg al hier aanbesteed: Het daar- stellen van een gebouw op het plantsoen nabij de Hoo- gewoerdspoort. ten dienste der Vereeniging „Musis Sa crum". Laagste inschrijver is J. Rutgers te Aarlandersveen 14,173,-. Door de aardberiën-com- pagnie te Boskoop zijn in het afgelopen seizoen verzonden ruim 450.000 potten aardbe- riën. Door haar is ontvangen ruim f 21.000. De pluk der aardberiën was zeer over vloedig.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1