me Chris de Groot: op le fiets naar de bijen toe Leiden krijgt pend een jeugdkrant II Veertigduizend op Aqua Hortus "In de polder zie je steeds minder vogels VUILE WATEREN BAREN ZORGEN Fietsenrekken op Stationsplein M Veemarkt buiten Zaak hero Ra rids tads lacht- huis zeker nog tien jaar Invullen van toto-formulier RDAG 15 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD (Door Henk de Kat) j, EIDEN „Nee mevrouw, u moet niet r het invlieggat gaan staan en de bijen niet wegjagen. Want dan steken ze u M t U verweert u zelf toch óók, als ze u pen? Nou, dat is met die beesten precies ier". Nauwelijks zijn deze woorden op lippen bestorven, of „ome Chris" de ot krijgt zelf een prik, omdat hij zijn hand allig net op een plek legt waar een bij Ikruipt. Zonder zich te haasten zoekt hij jn broekzak naar een kleine loep, die het minuscule gifzakje op de muis van zijn hand ineens vier keer zo groot toont. Duidelijk is de pompbeweging waar te nemen, waarmee het gif uit het zakje in de huid wordt geperst. „Dat is de fout die veel mensen maken", zegt ome Chris, onderwijl rustig het gevalletje met een zakmes wegschrapend, „als ze wor den gestoken grijpen ze naar de angel, waar door het gifzakje juist wordt leeggeknepen. Als je kalm te werk gaat, heb je er niks geen last van". er De Groot kan dit weten uit ll-Jarige ervaring als bijenhou- niker). Thuis, aan de Molenlaan •«jazerswoude Rpndpk. heelt hu bijen weg moeten doen omdat rw^ond waarop de korven stonden, Jaren geleden werd verkocht. •7J dien helpt hU de heer Kapaan et rondleiden van bezoekers in >jjenschuurtje van het Leidse park. „Ik ben geen bioloog of rekr' hoor"- Pleegt hij tegen de be- j rs te zeggen, maar die horen ook zonder deze opleiding tóch vertellen over het leven van (jenvolk. arb i bijen wil gaan houden als uren er geen bezwaar tegen Bjj m kan dat zelfs in de stad eerst een zwerm bijen S» scheppen. Hoe? Nou, legt de De Groot op zijn zie-je-wel- u et- logisch-is toon uit:„half mei, juni gaat de oude koningin de oude moer, zeggen vote zoekt dan met een deel van bijenvolk een plaats buiten de "Waan een boom of een dak bij- Teeld. Nou. dan is het heel mak- Je houdt een korf onder zo'n ur i, geeft een klap op de tak en gen eb je ze." sch Niet één meer (i alledaagse liefhebberij mis- leei maar alles wat leeft boeit n« erklaart de heer De Groot a gemeende eenvoud. Ik ben nu al een natuurmens. Vaak ga ik polder in. Alleen de vogels irden steeds minder. De huis- |Cq v. de leeuwerik, ze zijn aan rad! erdwijnen. De vleermuis ook. tan zie je er bij ons in de pol- :t één meer." Din der dat hij zich er echt over dt, kun Je merken dat dit aan Jhris de Groot vreet. „Dat door die verpestende kunst- hè. Dat komt natuurlijk in de terecht en daar verdelgt het ï.mpggen. Aan de ene kant is dat maar aan de andere kant be ken het de dood voor de zwaluw, - d we] (jat het de laatste jaren m hard gaat." iotd is moeilijk om er een halt aan w roepen. Vroeger kreeg je zaad e wegkanten, nu wordt daar go l gemaaid .Gelukkig is er pas in„' meen in de Tweede r, tegen opgestaan. Het zout b i 's winters strooien, dat is ook t t tend slecht. Afgelopen winter heel Boskoop ervoor op z'n N pte benen gestaan. poldersloten stinken bij ons in 4< lurt. En dan nog wat. Bij ons 0 u zerswoude dorp hebben ze aan M meneweg in knop staande wa- 14 es afgehakt, die nota bene het zuiveren. Daar kan ik toch zo etl, in mezelf over worden, hè". neer De Groot overigens een Tei delijk man heeft nog wel c' op z'n hart: graag een nette 23 een kraan voor het personeel st Heempark, waar hij 's woens- 110 dags, 's zaterdags en 's zondags gedu rende de middag is te vinden„.Maar alleen als het goed weer is. anders fiets ik t niet", laoht de 77-jarige. Na 31 jaar weet hij wel iets af van leven en gewoonten van de bijen. Aan de bewegingen van een trillend rondgaande werkbij kan hij bijvoor beeld aflezen, wat het diertje met deze dans wil zeggen. In een speciaal voor dit doel opgestelde observatie- kast wijst hij een bij aan, die zich in het gewriemel van de anderen „verstaanbaar" probeert te maken. Dertig pond Een boeiende hobby, vindt meneer De Groot het bijen houden, en toch niet duur. Als de omstandigheden meezitten, komt het voor dat hij 30 tot 35 pond honing in één zomer va een kast haalt. Zelf is hij geen lief hebber van deze zoete lekkern maar de kinderen en kleinkinderen des te meer. Door de honingverkoop is de imker meestal in staat om de ba len suiker te kopen, die de bijen moe ten eten om 's winters genoeg ver bindingswarmte te kunnen produce- Veel onderhoudszorg vraagt een bijenkorf ook al niet. De diertjes we ten zelf 't beste hoe ze zich moeten inrichten. Alleen moet dei mker in het voorjaar de doppen uitbreken waar de koninginen uitkomen. De „moeren" dulden namelijk eikaars aanwezigheid niet; de eerst-uitko- mende geeft met een kwakend ge luid te kennen dat de anderen maar snel benen moeten maken. Steeds ver trekt zo'n koningin dan uit de korf met in haar zog een deel van het bijenvolk. Zou de imker nu té veel koninginne-doppen laten zitten, dan houdt hij bij de uitvlucht van de ko ninginnen bijna geen by meer in zijn korf over. Bruidsvlucht Al zit hij dan 31 jaar in het imker-wereldje („Ik werk nooit met een kap, behalve in het koolzaad, want daar vliegen ze nogal eens hard tegen je aan") de bijen plaat sen hem toch nog steeds voor raad sels. Want waarom zijn er nou zo veel darren, „heren die niks halen en maar vreten", terwijl slechts een enkeling het „voorrecht" geniet zijn leven te laten voor koningin en bijen volk in de zogenaamde bruidsvlucht? Ome Chris weet 't niet. Wat hy wel weet over de byen, vertellen hy en de heer Kapaan graag aan „losse" be zoekers van het Heempark of aan de groepen schoolkinderen, die langza merhand uit de hele Leidse omtrek wel naar de Oegstgeesterweg móeten, omdat je alleen daar de gewone wilde flora terugvindt, die tien jaar gele den nog overal langs de wegkanten opschoot. (Fotos LD/Hoivast) Statenlid drs. Borgman stelt vragen aan CS RIJPWETERING/DE KAAG Volgens alarmerende berichten zou het niet meer verantwoord zijn om in de Reeuwijkse Plassen, de Braas- semermeer, de Kaag en in de Rijp- wetering te zwemmen. Naar aanlei ding hiervan heeft drs. J. Borgman, lid van provinciale staten, mede na mens de heren C. M. Swiebel en H. Veldhoen, aan G.S. de volgende vra gen gesteld: Is het Juist dat, met name de drie laatstgenoemde wateren, tot voor kort nog wel bruikbaar waren als zwemwater? Kunt u een overzicht geven van de belangrijkste wateren in onze provincie, waar het nog wel verant woord is en waar het beslist onver antwoord is in open water te zwem men? Is het mogelijk dit overzicht vergezeld te doen gaan van bijvoor beeld in tabelvorm verwerkte gege vens t.a.v. bacteriologische en che mische metingen? Kunt u meedelen op grond van welke normen en feitelijke gegevens de overheden/instanties afraden om van betreffend zwemwater gebruik te maken? Zijn dit steeds dezelfde normen? Welke gevaren loopt men als men in de afgekeurde wateren een bad neemt? Foto bovenZonder beducht te zijn voor een steek, laat de heer C. de Groot enkele bijen over zijn hand lopen. „Als jij ze niks doet, doen ze jou ook niks", luidt zijn stelregel. Foto onder: in het bijen schuurtje van 't Heempark laat de heer De Groot of de heer Kapaan de bezoekers zien hoe de bijen hun huishouden in een korf hebben geregeld. LEIDEN De Breestraat heeft er een mooie zaak bijgekregen door de grondige verbouwing en modernise ring van het radio-televisie-bedrijf Overgaauw. Het bedrijf is gisteren tydens een drukbezochte receptie heropend. -.mat hppft. ar LEIDEN Eind september zal vermoedelijk de eerste Leidse jeugdkrant van de persen rollen, die volgens de huidige plannen informatie en voorlichting gaat geven over zaken die voor de -m den Eén van de laatste 1 op het grotendeels gere geerde Stationspleinop verhoogde middengedeelte i Alberts Corner en NZH- restauratie zijn enkele honder den fietsenklemmen geplaatst. Hierdoor zal de aanblik van het plein verbeteren, omdat het neer smijten van fietsen tegen paal tjes en hekjes overbodig wordt. De fietsen-,.parkeer" plaats is dicht genoeg bij de ingang van het station. (Foto LD/Holva&fej Leidse jeugd belangrijk kunnen zijn, meningvormende artikelen brengt over Leidse situaties en waarin artikelen zijn opgenomen over bijvoorbeeld pop, literatuur, strips en cartoons. De bedoeling is ook, dat in de jeugdkrant een goedkope advertentie-mogelijk heid wordt geboden en dat er een uitgebreide plaatselijke agenda in komt. Het initiatief voor dit maandblad is afkomstig van een aantal scho lieren, werkende jongeren en stu denten. Er bestonden in Leiden al enkele blaadjes die zich steeds richt ten op een bepaald deeld van de jeugd, al dan niet student. Vanuit de gedachte dat de maatschappe lijke posities overbrugd moeten wor den, hebben redakties, besturen en werkgroepen zich gecombineerd in de stichting Leidse Jongerenpers. Vol gende maand hoopt deze stichting de eerste oplaag van 3000 exemplaren in off-set druk de deur uit te hebben, op weg naar werkende jon geren, scholieren en studenten. By de verzending bestaat de mo gelijkheid een inlegvel toe te voegen, wat een aantrekkelijk idee voor schoolkranten zou kunnen zijn. Vol gende week vrydag om 8 uur is er trouwens in sociëteit Augustinus, Ra penburg 24, een bijeenkomst waar iedereen welkom is die op één of an dere manier wil meewerken aan de jeugdkrant. Pro Deo De stichting Leidse Jongerenpers hoopt het blad te kunnen financië- ren uit de opbrengsten van adver tenties en verkoop. De studentenver enigingen Augustinus en Catena hebben voor hun leden al een col lectief abonnement genomen. Troef en de Levensschool zullen zeker een aantal exemplaren afnemen. De ver koop van losse nummers, die waar schijnlijk iets meer dan een kwartje per stuk gaan kosten, is vooral ge richt op de Leidse jongeren die bij geen enkele vereniging zijn aangeslo ten. Het blad wordt samengesteld door een hoofdredactie en een lay-out groep, die Pro Deo werken. Vaste noch losse medewerkers (iedereen kan in het blad schrijven) krijgen voor hun bijdragen betaald. Als het blad eenmaal goed draait, hoopt men voor subsidie in aanmerking te ko men. Informaties kan men (liefst schriftelijk) krygen op Augustinus, Rapenburg 24. of andere telefonisch by Wim Biervliet of Jac. Dessens, te lefoon 42979. LEIDEN/ROTTERDAM <GPD> Vertegenwoordigers van de gemeen ten Rotterdam. Leiden en Den Haag van het bedryfsleven en de werk nemers bestuderen een plan voor een regionaal slachthuis in de Randstad, waarvoor als plaats van vestiging Bodegraven al eens is ge noemd. De plannen voor een slachthuis voor de gehele Randstad zyn los gelaten. omdat de meeste gemeen ten daarvoor niet voelden. Het is de bedoeling een regionaal slachthuis voor het westelyk deel van de pro vincie te bouwen, maar het zal ze ker tien jaar duren voordat het zo ver is. Inmiddels moet het Rotterdamse slachthuis worden verbeterd, omdat het anders zal worden afgekeurd voor export naar de EEG-landen Burgemeester en wethouders vragen de raad een krediet van f 2 miljoen LEIDEN In verband met de in de Groenoordhal te houden Leidato zal de veemarkt op de vrydagen 28 augustus en 4 september buiten wor den gehouden. Alles wordt in het werk gesteld het ongemak voor de handel te beperken. Voor nadere in lichtingen kan men zich wenden tot de heer Harland van de betreffen de dienst. Ook op vrydag 2 oktober zal de markt enige hinder ondervinden van festiviteiten in verband met de 3-ok- tober-viering. De hal is dan wel vry en er wordt binnen gemarkt. De VEBO, de jaarlykse fokveeten- toonstelling, is op woensdag 16 sep tember. De vrydag daarop is er ge woon markt. Over de toestand van het zee water langs de stranden van onze provincie zyn ten dele met elkaar in stryd zijnde berichten verschenen. Over welke objectieve gegevens kunt u, in samenwerking met anderen ook byv. uit België), beschikken teneinde een betrouwbaar beeld te geven over eventuele gevaren inza ke de volksgezondheid by de recrea tie aan onze Noordzeestranden. zyn er al eens onderzoekingen verricht omtrent de toestand t.a.v. de vervuiling van het strand (glas, afval) in het hoogseizoen? Wat zyn de eventuele bevindingen? Wat wordt er tegen deze vormen van vervuiling gedaan? Welke projecten in Zuid-Hol lands' (kust(gebied zyn er in voor bereiding die ongezuiverd of ten dele gezuiverd afvalwater in de zee lo zen? In hoeverre valt hieronder een eventuele vestiging van een grote bierbrouwery in Zoeterwoude? Is er bekend welke invloeden dit eventueel op de kwaliteit van het zeewater kan hebben? Is de voorziening, die Den Haag heeft getroffen t.a.v. de afvoer in zee van rioolwater e.d., afdoende i.v.m. de gevaren voor de gezond heid van de recreanten aan het strand? Welke daadwerkeiyke maatre gelen worden er getroffen tegen bo vengenoemde, de volksgezondheid bedreigende en voor de recreatie rampzalige, toestanden? Wordt het geen tyd om een „Deltaplan" tegen de milieuveront reiniging op te stellen? Daarmee doelen we op een totaalplan, uitge voerd door de verschillende overhe den en particulieren, gericht op het behouden en scheppen van een goed en veilig leefmilieu voor mensen, dieren en planten. Is u, als college van gedeputeerde staten van de meest bedreigde provincie t.a.v. wa ter-, bodem- en luchtverontreiniging (men denke ook aan de escalatie t.a.v. de „smog") bereid daartoe met voorstellen te komen en stappen te ondernemen? i|=%4erd peltry oen Naar aanleiding van de uitgave van andere toto-formuleren zou ik willen opmerken, dat het invullen daarvan vooral voor oudere mensen wel moei- lyk is geworden. Waarom niet ge woon een streepje in het hokje of gewoon de cyfers 1, 2 of 3. Wat het uitzenden van voetbalfllt- sen op zondagavonden betreft, zou ik willen opmerken dat het voor my niet nodig is. De toto-isten stellen toch alleen maar belang in de uit- I slagen van hun toto-formulier, want de ware voetballiefhebber gaat toch i naar zyn favoriete club kyken. Voor hen, die om één of andere re den niet gaan kyken maakt het vol gens mij ook niet veel uit of zy die enkele voetbalflits zien. De NOS moet voor het geld dat nu willen betalen maar een ander mooi programma uitzenden, want er I is in de Nederlandse sportwereld al- tyd wat mis. Is het niet met de ene tak van sport, dan toch wel met een andere. J. van Es. Pieter de la Courtetraat 20a. Lelden. LEIDEN Haalt de Aqua Hor tus de vyftigduizend of blijft deze unieke Leidse tentoonstelling net on der dit aantal, net als vier Jaar ge leden? Dit weekeinde zal het leren. Komen er tot en met zondagavond nog 10.000 bezoekers, die na vry dag- raiddag nodig zyn om de 50.000 vol te maken? De veertigduizendste werd gisteren verwelkomd. Dat was de heer Schut- yser uit Leiden, die samen met zyn vrouw naar de show in de Hortus kwam. Mevrouw Schutyser kreeg van organisatiecomitévoorzitter Joop Visser bloemen, de heer Schutyser van de heer Th. van Daalen namens de organiserende vereniging „De na tuurvriend" een tinnen bord. De organisatoren rekenen op gro te drukte in het laatste weekeinde. Ze adviseren bezoekers, die graag meer rust hebben, tussen vyf en ze ven te komen. Op de foto (LD/Holvast de uit reiking van de geschenken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3