MOGELIJKHEDEN IN K WE STIE-BERLIJN m Yana de heks: gelukkig bij Charlie ziet i verdrag rkenning 425.000 Manson: bewakers kwellen mij Nader krijgt dollar )eze herfst nog gesprek beide Duitslanden verwacht BRANDT ONDER INDRUK IOS en Cornfeld sluiten een wapenstilstand G.M. betaalt ^JDAG 14 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA I off (OPD) Zowel in Bonn als in Oost-Berlijn wordt er re- iinïjnee gehouden dat nog deze herfst de gesvrekken tussen de fa fuitslanden zullen worden voortgezet. Bovendien rekent men tfjomatieke kringen in Bonn op resultaten tijdens de eerst- Igfde besprekingen, die de Grote Vier over de kwestie Berlijn voeren. Formeel In Bonn meent men eohter dat deze interpretatiewoede terug te voe ren is op het feit dat de Sow jet- Unie nergens in het verdrag met de Bondsregering een formele erken ning van de DDR eist. Kanselier Brandt voerde gisterochtend nog een afsluitend gesprek met premier Ko- sigin. In een slotoommuniqué dat in Moskou werd gepubliceerd, menen beide regeringsleiders dat het nu af gesloten verdrag gunstige uitzichten biedt op „een succesvolle ontwikke ling van de vreedzame samenwer king tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek, op verschillende ter reinen, en in het belang van beide volkeren". „Beide regeringen achten het wen selijk dat een gedachtenwisseling over aangelegenheden, die beide lan den betreffen, op overeenkomstig ni veau wordt voortgezet", zo staat er verder in het communiqué te lezen Kanselier BUandt gaf vlak voor zijn stduitse regeringsleider de ver- j terugkeer naar Bonn nog een korte persconferentie in Moskou. Hy ver klaarde dat men in de kwestie-Ber- lyn geen druk op de Sowjet-Unie moest uitoefenen, maar dat hy par tijleider Brezjnew en premier Ko6i- gin duidelijk had gemaakt dat de be trekkingen tussen de beide landen zich gunstig zouden ontwikkelen als ook voor Berlijn een goede oplossing zou worden gevonden. Ogenomen wordt dat de ambas- jr van ae Sowjet-Unie in Cost al, Abrassimow, in september, foorstellen zal komen, die een m de richting van de oplossing it slepende probleem zullen he in de Westduitse ambassade in wi werd gemeld dat de Russi- premier Kosigin, die een uit ing aanvaardde om een tegen- t te komen brengen, tijdens zyn ekingen met kanselier Brandt ing heeft gegeven dat hy I' en om de spanningen rondom >S' a te doen verminderen. 5T ndt heeft het thema-Berlijn owel Kosigin als partyleider lew besproken. Over de inhoud eze gesprekken wilde de kan- nch niet uitlaten. Evenals by- le Russische kranten besteden Oostduitse dagbladen bijna Ie voorpagina aan de ge- fcnissen in Moskou. „Neues uhland" bracht vandaag de vol- tekst van het verdrag en de was reeds tegen het middag- itverkocht in Oost-Berlyn. Oostduitse zijde wordt het ver- f\ een belangrijke stap op weg een Europese vredesorde ge- Grote nadruk wordt gelegd volkenrechtelijke karakter van •kst. In de Oostduitse wordt vooral aan artikel 3 verdrag veel waarde toege- Het onaantastbaar verklaren grenzen in Europa, in een .telijk verdrag, is eigenlijk ilkenredhtelijke erkenning van zo interpreteert men in lyn dit artikel. kent u hemVooral voor de I wen is hij een bekende fi- al is hij met het hoedje zo- e Philippino's van een stam Q,jiet Seboe-meer dat dragen ™tijk herkenbaar. Om u niet rr in 't onzekere te laten: het ïarles Lindberghde Ameri- die als 25-jarig vlieger in tot groot enthousiasme van jehele wereld geheel alleen vlucht over de Atlantische \an maakte. De tocht New .-Parijs legde hij in 33 uur ii lok later heeft Lindbergh zijn grote diensten bewezen. Zijn ige verblijf in het zuiden van ?hilippijnse eiland Mindanao \t verband met een rege- al mderzoek naar verbetering it (economische) omstandig- n van kleine stammen in dat '0Md. Aangedaan De kanselier merkte op dat hy „sterk was aangedaan door de in tensiviteit van de gesprekken en dat die gesprekken niet in een overspan nen en nerveuze sfeer werden ge houden, maar dat er rustig, open en zakelijk was gepraat". „Van zeer bevoegde Russische zijde is mij medegedeeld: wij willen niet dat de verbeteringen van onze be trekkingen betaald wordt met een verslechtering van de betrekkingen tussen uw land en andere staten", vertelde de kanselier. „Ik heb op geen enkel punt de indruk gekregen dat men ons tegen anderen wil uit spelen", merkte Brandt verder op. Hij waarschuwde tegen het gebruik van superlatieven, en meende dat eerst over het verdrag geoordeeld kan worden als duidelijk wordt hoe men handelt. Wel schept de overeenkomst, vol gens de kanselier, de mogelijkheid om elkaar over tal van vraagstuk ken op directe wyze te raadplegen. De Westduitse oppositieleider, dr. Rainier Barzel, had gisteren op de negende verjaardag van de bouw van de muur, deze barrière tussen Oost en West-Berlyn uitgekozen om een verklaring voor de Westduitse tele visie af te leggen. „In Berlyn is nog niets te zien van ontspanning", zei Barzel, die zich vervolgens zeer scep tisch over het Russisch-Westduitse verdrag uitliet en vooral de tegen prestaties van de Sowjet-Unie miste in deze overeenkomst. Negen jaar geleden begonnen de Oostduitsers met het oprich ten van de beruchte muur, waar mee zij de enorme stroom vluch telingen naar West-Duitsband wilden tegenhouden. Nu groeit het onkruid langs de versperring, uitgezonderd bijv. bij het monu ment voor Peter Fechter, die tij dens een ontsnappingspoging op 17 augustus 1962 werd doodge schoten. Ook andere herden kingsplaatsen voor slachtoffers worden vrijgehouden van on kruid. De Westduitse kanselier Wil ly Brandt toonde zich gisteren in Moskou onder de indruk van de Russische gastvrijheid. Tij dens zyn gesprek met de Russi sche partijleider Brezjnew kreeg Brandt plotseling pijn in zijn keel. Hij vroeg aan zijn ge sprekspartner of er in een apo theek ook een middel was te verkrijgen tegen deze pijn. Brezjnew beloofde alle hulp. Die hulp werd ook geboden, want toen Brandt in de bezoekersvilla, op de Leninheuvel, die hem be schikbaar werd gesteld, terug keerde stonden drie vrouwelijke artsen op hem te wachten. Na een inspectie van neus, keel en oren werden ook hart en lon gen onder de loep genomen. Het recept wat toen werd gegeven stamde kennelijk uit groot moeders tijd. De kanselier werd warme melk met opgewarmd mi neraalwater voorgeschreven. „Het hielp", vertelde hij, „maar het was wel iets anders dan ik gewend ben te drinken" LOS ANGELES (Reuter) De ste formaliteit die nodig is om haar openbare aanklager in het proces- Manson heeft de aanklachten inzake moord tegen Linda Kasabian inge trokken. Dit is gebeurd in ruil voor I komen. Zij zal met haar echtge- in vryheid te kunnen stellen. Haar advocaten verwachten dat de 21-jarige Linda over een week vrij haar bereidheid in het proces tegen hippieleider Oharles Manson op te *^den als kroongetuige. Zij en vier anaere leden van de Manson-familie zijn beschuldigd wn moord op de actrice Sharon Tate en zes andere mensen in augustus vorig jaar. Het intrekken van de tegen Linda ingebrachte aanklachten is de laat- noot naar een streng bewaakte schuilplaats in Los Angeles gaan, waar zy wordt verenigd met haar 2 kinderen, de tweejarige Tanya en de vyf maanden oude Angel. Zij is in verwachting van een derde kind. Charles Manson heeft in een schrif telijke verklaring gezegd dat hij door zijn gevangenisbewaarders vaak „on- GENEVE (AP) Investors Over seas Sendees (IOS) en Bernhard Cornfeld, die momenteel probeert de macht in het beleggingsimperium dat hy 14 jaar geleden oprichtte weer in handen te krijgen, hebben besloten een wapenstilstand te sluh- ten en onderhandelingen te openen. Cornfeld, die stelt op onwettige wijze uit het bestuur van de IOS be zijn gewipt, heeft een strijd om de volmachten aangebonden met Sir Eric Wyndham White, die hem als president-commissaris is opgevolgd. Cornfeld zegt dat hy beschikt over een meerderheid van stemmen en heeft een aandeelhoudersvergade ring gevraagd. Afgelopen week hebben beide par tyen een flink aantal persconferen ties gegeven, waarin alles wat de te genpartij had gezegd werd ontkend. Het resultaat was dat de aandelen IOS gisteren op de beurzen een rechtvaardig en barbaars" wordt be handeld. Hij kreeg echter niet de kans aan het woord te komen, daar rechter Charles Older de verhoren voor een week verdaagde. Mansons advocaat. Irving Kanarek, riep daarop uit: „Edelachtbare, de heer Manson heeft onmiddellijk hulp nodig", maar rechter Older stond op en liep de rechtszaal uit. De bleek uitziende Manson haalde zyn schou- nieuw dieptepunt bereikten, ders op en klom uit de verdachten- Nu is men overeengekomen geen bank om naar zijn cel achter verdere verklaringen meer af te leg de rechtszaal te worden terug- gen, maar rond de tafel te gaan zit- gebracht. ten. NEW YORK (AFP) De New- yorkse advocaat Ralph Nader, die zich heeft opgeworpen als verdediger van de belangen van de Amerikaan se consument, krijgt van de autofa- brieken General Motors 425.000 dol lar, zo hebben zijn advocaten be kend gemaakt. Op deze wijze is het tot een min nelijke schikking gekomen in een conflict, dat al sinds 1966 bestond. In dat jaar publiceerde Nader zijn boek „Unsafe at any speed" (onvei lig bij elke snelheid), waarin hy de Amerikaanse autofabrikanten er van beschuldigde, dat zy onveilige voertuigen op de markt brachten. Kort daarop diende Nader tegen Ge neral Motors een eis tot schadever goeding van twee miljoen dollar in, omdat dit grootste autoconcern in de V S. detectives in dienst zou hebben genomen om zyn particuliere leven tot in alle byzonderheden te onder zoeken, in de hoop iets te ontdekken waarmee zyn persoon in een kwa lijk daglicht zou kunnen worden ge steld. Dat zou afbreuk hebben kun nen doen aan de kracht van zyn ar gumenten. Intercitynet in West-Duitsland De Deutsche Bundesbahn gaat zich met supersnelle treinen in de con currentieslag met weg- en luchtver keer werpen. Uiterlyk herfst 1971 zal een nieuw intercity-net moeten zyn verwerkelijkt, dat 72 Westduitse ste den verbindt. De treinen zyn voorzien van volledige luchtregeling, telefoon tan bureau-ruimte Voor passagiers. Kaping berecht De 29-jarige Radihames Mendez Vargas is door een rechtbank in Santo Domingo in de Dominicaanse republiek tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het kapen van een vliegtuig in 1968. Hy dwong toen de gezagvoerder van een vliegtuig dat op weg was van Santo Domingo naar Curacao en Ca racas naar Santiago op Cuba te vlie gen. Hy kwam om onbekende reden eerder dit jaar terug naar de Domi nicaanse republiek. DOOR HEIN ELBRINK Tijdens het proces dat meer weg heeft van een door de officier van justitie goed geregisseerd spektakel stuk, waarin de verdedigers de rol van narren spelen, dan op een rechtszaak zoals we die hier te lan de gewend zyn, is het moeilyk door de verklaringen van Linda Kasabian heen een ander dan een door de om standigheden overtrokken beeld te krygen van Charles Manson, Patri cia Krenwinkel, Susan Atkins en hun leven op de boerdery in de woestyn. Toch moet iedereen zich daarmee be helpen. Al sinds 24 juli, de eerste proces dag, verbergt Charles Manson zyn reacties en zyn vyfendertig jaren achter zyn haren en zyn soms even oplichtende ogen. Uit wat de openbare aanklager over hem vertelt is bekend, dat hy, voor- dai hy een zwervend bestaan langs de communes begon, twintig jaar lang in opvoedingsgestichten doorbracht, waar zyn haat tegen de .gevestigde orde" (volgens het openbaar minis terie één van de dryvende krachten achter zyn handelen» een goede voe dingsbodem vond. Manson die zichzelf kenschetst als zwervend minstreel en eens dichtte „You know, you know, you knowwoonde tot twee jaar geleden in de wijk Haight-Ashbury in San Francisco, temidden van de „bloemenkinderen", die allengs ver trokken toen de hard drugs en daar mee het gangsterdom en de georga niseerde jeugdbendes daar hun in trede deden. Ook Manson toog weg naar het zuiden in de richting van Los Ange les. zyn commune, een klein aan tal jongens en een groot aantal meis jes die hy volgens de officier inwyd- de (en Linda Kasabian bevestigt deze uitspraak) tydens vaak dagenlange sex-marathons ging met hem mee. De leden beschouwden hem als om nipotent en by gelegenheid beloonde hy hun trouw met marihuana en LSD, dat hy altyd in een plastic zak by zich droeg. Ruzies Tydens het kruisverhoor van de verdedigers van de aangeklaagden vertelt Linda Kasabian over haar le ven. Hoe zy van de ene hippie-com mune naar de andere ging. In tien of elf van zulke gemeenschappen had ze een tydje gewoond. Ze noemt twee van de communes by naamhet „Amerikaanse psychedelische circus" in Boston en de „Zonen van moeder aarde" by Taos in de staat Nieuw- Mexico. Dn september 1967 trouwde m in de 'staat Massachusetts met Bob Kasa bian. van wie ze een dochtertje, de nu tweeënhalfjarige Tanya, kreeg. Na diverse echtelyke ruzies gingen de twee uit elkaar maar in Juni '69 kwa men ze tot een verzoening. Het paar ging toen met enige vrienden van Bob in een oude vrachtwagen wonen. Met deze vrachtwagen reden ze naar Los Angeles in de hoop later naar Zuid-Amerika te kunnen gaan In Los Angeles, zo was het plan, zouden ze een zeilschip kopen om mee naar Zuid-Amerika te voeren. Een maand na hun aankomst in de havenstad kregen Linda en Bob weer ruzie en opnieuw volgde een scheiding, omdat ik, zo vertelt Lin da Kasabian in de gaten kreeg dat Bob niet voor my en de baby wilde zorgen. Catharine Share, bygenaamd „gipsy" (zigeuner», zei me dat er op een boerdery in de woestyn een won- derlyke man was die wy allen, zonder dat we het wisten, verwachtten. Over die eerste ontmoeting met Manson zegt ze: Ik vertelde hem dat myn man me had verlaten. Charlie betastte myn benen en vond ze goed. Ik mocht blyven. Terwyl Linda praat over haar mis lukte huweiyk met Bob Kasabian. staat deze laatste, weer terug in Los Angeles, verslaggevers te woord., Hy is bly dat zyn vrouw, die hy korte tyd geleden voor het eerst weer in de gevangenis terugzag, de waarheid vertelt God is aan onze kant. Charles Manson bleek een valse profeet. Als Linda weer vry komt neem ik haar mee. Naar een of ander bos. Volgens Bob Kasabian hebben le-' den van de groep-Manson diverse ma len geprobeerd hem over te halen Linda te bewegen tot andere uitspra ken. Hy is niet bang voor wraakoefe ningen door leden van de „Manson- familie" en omschryft zyn motief om de moeder van zyn kind in de steek te laten: Ik ging naar Zuid-Amerika en ik dacht dat de commune van Manson wel een goede was om haar daarin achter te laten. Ik denk dat ik nogal naief was. Fijn Vanaf het begin was Linda Kasa bian in de commune van Manson ge lukkig: Je kon er de liefde voelen. Toen ik kwam omarmden ze me allemaal. We deelden alles wat we bezaten Alles wat van ons is. zei Charlie tegen my, is van Jou; alles wat van Jou is, is van on6. Het was erg fyn. Charlie •oheen guwmuu die ttetfde op te wek ken. Sommige dingen die hy zei le ken volkomen waar te zyn. Ik dacht dat dit het was waar ik altyd op had gewacht. Ik had het gevoel dat hy de Messias was die was teruggeko men. Een vraag onderbreekt haar betoog: Dacht u dat hy god was? Nee. Dacht u dat hy een godmens was? Ja. De meisjes op de boerdery aanba den Manson maar waren ook bang voor hem. Ze mochten nooit vragen stellen, maar waren des. oe- reid voor hem te sterven. Manson die de vrouwen in de com mune „heksen" noemde (vanaf haar eerste dag hette Linda, Yana de heks) drong door tot in de diepste roerselen van de ziel van zyn dis cipelen. Tydens het eerste sexuele contact dat hy met Yana de heks had ontdekt hy een vadercomplex by haar. Ik was daar zeer van onder de in druk. Het was waar. Ik haatte myn stiefvader. Met hetzelfde gebrek aan schroom waarmee de kroongetuige haar ge moed bloot legt aan de reikhalzende menigte op de publieke tribune praat ze over het sexuele leven op de boerdery. Mansons verdediger onder breekt haar voortdurend omdat naar zyn mening de morele integriteit van zyn oliënt aangetast wordt, zyn Linda Kasabian: geluk. kortstondig protesten zyn ook nu weer zinloo6. Rechter Older wyst ze, nauwelyks de moeite nemend voor argumentatie, af. Manson glimlacht daarom. Iedereen bedreef de liefde met iedereen. Ik herinner me een jong meisje, ze was geloof ik zestien. Char lie trok haar de kleren uit en begon te vryen. Ze wilde niet. Beet hem zelfs in de schouder. Hy sloeg haar en deed het toch. Daarna zei hy dat we het allemaal moesten doen. Eerst deed ik het met Leslie. Toen deden we het beiden met Tex Watson. Toen deed ik het met een meisje dat „sna ke" genoemd werd en toen met Clem Tufts. Ja, ik had er plezier in. Het was eens een keer wat anders. Einde Na de massamoorden op Sharon Tate en haar vrienden, het afslach ten van het echtpaar La Bianca kwam voor Linda Kasabian het eind van haar kortstondige geluk op de „boerdery" van Manson. Op de avond van de negende augus tus, het echtpaar La Bianca was toen al dood, reden Susan Atkins, Linda. Clem Tufts en Charles Manson naar het strand. Manson nam Linda by de hand en samen wandelden ze in het maanlicht langs de kustiyn. Ik vond het erg prettig. Een ogen blik vergat ik alles wat we gedaan hadden. Ik vertelde hem dat ik zwan ger was. Op het strand vroeg Char lie of we niemand in de buurt ken den. We zeiden allemaal nee. Toen vroeg hy my naar de een of andere acteur, die- my en een ander meisje eens mee had genomen naar zyn huls. Ik was er onder de douche ge weest en had wat gegeten. De acteur vroeg my om liefde met hem te be- dryven, ik vond dat goed. Charlie zei my: was dat geen burgerlijk man netje? Ik gaf dat toe. Toen zei hy my en de anderen naar het huis toe te gaan en hem te vermoorden. Hy gaf me een zakmes en verdere in structie. Toen we by het flatgebouw kwa men wachtte Charlie buiten. Ik ging met Susan en Clem naar binnen maar belde aan by de verkeerde deur. Ik wilde niemand vermoorden. De man die opendeed kende is dus niet. Tegen Charlie zei ik dat ik het adres niet meer wist. Vanaf dat moment, als ze bemerkt dat moord deel uit is gaan maken van het leven in de Manson- familie. begint Linda Kasabian haar vlucht voor te bereiden. Ze grypt haar kans wanneer ze van Manson met de auto naar Los Angeles moet om een paar leden van de commune die in de gevangenis zitten op te zoe ken. In plaats van aan de opdracht te voldoen rydt ze naar Nieuw-Mexl- oo. De zwangere Yana, voormalige heks van Charles Manson zoekt daar in de leefgemeenschappen naar haar man Bob. Wanneer ze deze tenslotte vindt, leeft hy samen met een an der meisje, dat hy niet in de steek wil laten. Niemand Ze gaat weg en haalt haar dochter tje uit een kindertehuis. Samen ma ken ze vervolgens de enkele duizen den kilometers lange tocht naar Mia mi naar haar vader, die haar niet eens in zyn huis wil hebben en Lin- dat met het kind doorstuurt naar Boston in het uiterste noordoosten van de Verenigde Staten. Een half Jaar later weet ze geen uitweg meer. Zonder Manson, zonder Bob Kasa bian, zonder haar ouders geeft ze het op en gaat naar de politie By de samenstelling van dit ver haal is gebruik gemaakt van gege vens uit publikaties in Bildzeitung. Daily Mirror, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Laatste Nieuw», Le Monde, New York Herald Tribune. Sunday Times, The Times, Time en van de persbureaus Unites Press Internatio nal, Assooiated Press en Reuter.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9