eclasseringsambtenaar over zijn ervaringen: "Mensen harteloos die znn dingen in RAI: automotor wordt schoon Soms denk je: 'Je hebt een tik Na 1 oktober 1971 worden auto's duurder 1 !W C 55 Soldaten mogen een uur later onder de wol Eerste bus met hete luchtmotor in Eindhoven PvdA-bestuur ondergaat vernieuwing G G 14 AUGUSTUS 1970 LEIDSCR DAGBLAD PAGINA 7 55 )SEN (GPD) ,,Het publiek denkt dan wel eens: die mensen in de gevangenis en lekker verwend. Niet hard werken, elke dag heerlijk eten en zo. Gewoon ika. Je bent je vrijheid kwijt, en dat is het srgste wat een mens kan overkomen, rieven aan je vrouw worden gecensureerd, je moet slapen op bevel, wakker wor- p bevel, je staat steeds onder bewaking. Ik zou me ontdaan voelen van alles wat mens maakt. el mensen denken: die jongens zitten daar goed in die gevangenis, ze hebben het snd en het hoort zo. In de oorlog heb ik zelf vastgezeten, ik heb zonder bretels en gelopen ik moest zelf m'ntonnetje buiten de deur zetten. Dan ga je over dit ingen wat anders denken". Demmers is reclasserings- een man die aan de verslag uitbrengt over die een gevangene zolang hy vast zit, en die om de man weer in een re- Itie in de maatschappij te- krygen. De heer Demmers maar houdt zich veel it de inrichtingen in Veen- bekend vanwege de afdeling urs en het paviljoen waar al- rlanders die onder invloed in to werden aangetroffen enige len rooien. iterview vindt onder moeilij- andigheden plaats in de As- üging van de r.k. Reclasse- |reniging: de ramen kunnen er Jos Demmers: „Dat moet lumentenzorg. Die vinden ïetischer dat de ramen niet innen. Op een warme dag hier. Maar Je stikt dan in etisch volledig verantwoord en dat is ook heel wat", emmers: „Als Iemand in een voor f 1,75 heeft gestolen, Je met die man niet zijn hele rerhoop halen. Met een ze- Irjjf wordt dat anders, met isen hou Je ook als zé vrij een paar Jaar verplicht con- Deger heette dat toezicht hou- dat klinkt zo vreselijk ir. Vroeger vroeg Je ook ie- log wel of ie wel naar de ig. Zoiets interesseert Je nou isseringsman ook geen klap |ieb in m'n werk erg veel feenhuizen" te maken. Het 'allemaal in verschillende af- D opgesplitst. Je hebt er Oders, die de zaak voor het Kiest hebben, maar Je hebt souteneurs. Heb ik veel con- ee als katholiek, want negen- pent van de souteneurs is pk. Mensen kijken altijd wat I op als ik dat vertel, maar Jden nou een keer van de lief deken gingen vroeger onder eding scheiden, en zo kreeg neeste ongelukkige situaties, d in zo'n huwelyk wordt dan icbd van de rekening, helemaal h iderttnding en dat zie Je bij n ostituees. Ze hebben door het ,o huwelijk van hun ouders een .rphaat, die ze uitspelen tegen eneurs en tegenover de klant, prostituees gesproken die weet u wel dat ik naar het wou, dat ik in noviciaat eten?" el: hoe kan dat nou? En rtelde ze dat ze de maagde van Maria zo geweldig vond, dacht: zo wil ik ook wel Hjk zyn. Maar ze was niet wieg gelegd voor maagd. En ikte ze de kluts kwijt", chien zijn er ook veel katho- irostituee geworden omdat Je het zouden die smokkel hebt. elsjes komen via de smokkel act met de Amsterdamse on- en van het een komt het ebt in Veenhuizen verder een waar recidivisten zitten, lanten. Daar zit m'n zwaar- it, 'n erg moeilyke afdeling, maast zit nog weer Blanken- heel Nederland beroemd om- ereen die een borreltje teveel er terecht komt. Je treft er i mensen uit de radio- en tv- ze noemen het zelf vaak Hil- e:op het ogenblik een wacht- panneer Je veroordeeld bent, keurig bericht wanneer Je beurt bent. Ernst Happel, van Feijenoord, wordt geloof iber verwacht. Er zitten grote zakenlui die gepakt terugkwamen van een Als Je tegenwoordig tegen een paaltje rijdt is het f ook deze mensen hebben dat mende van elke gevangene, ze 1 wat ze zelf gedaan hebben erg, en ze werken met z'n m te de bossen, in de hoop dat bekenden tegenkomen. f eb er met een pastoor gespro tte elke week weer in angst t een parochiaan er wegens zou arriveren, want de ka- i had op de preekstoel verteld J tetoor een paar weken naar de swas." op de andere afdelingen feenhuizen hebben de mensen m veel beroerder achter- He boekhouders die wat ver hebben. Het begon meestal met een klein bedrag om wat schul den af te lossen, ze wilden het de volgende maand weer in de kas doen, kwam er niet van, het ging allemaal erg gemakkelijk, en zo ging het steeds verder. Voor hun vrouw en kinderen is het ook vreselijk, de vrouw heeft geen inkomsten, moet rondkomen van de wekelijkse 94 gulden van Sociale Za ken. En tegen de kinderen moet ze komedie spelen: papa zit in het sa natorium. Maar op school roept dan iemand: Jouw vader zit in de bajes, en zo'n kind komt dan huilend thuis". „Sommige vrouwen, van wie de man vastzit, worden ook lastiggeval len door andere mannen. Al dat soort dingen maak je mee". Iemand roept of er nog koffie melk is. Jos Demmers: „Niet zoveel, maar dan pakken we wel een koe". „Ik ga gewoon met zo'n man pra ten. Eerst wat voorzichtig, maar je merkt al gauw genoeg of ie je bedu velt ja of nee. Maar ook al weet je dat hij de zaak beduvelt, dan knik Je nog braaf ja. Die man is van de maatschappij geïsoleerd. Hij wil ge woon een praten over zyn gezinnetje, hy laat Je foto's zien. Als hij die aan andere gevangenen zou laten zien, krijgt hij alleen maar minder leuke opmerkingen over zijn vrouw. In de gevangenis zyn ze kei hard tegen mekaar, die mensen ma ken mekaar soms nog veel beroer der". „Maar iemand die al voor de tien de keer zit heeft niet dergelijke pro blemen. Het zyfi vaak vlotte lui, die steeds maar weer zeggen: meneer, dit is beslist de laatste keer. Ik zeg dan: je komt hier nu ieder half jaar, laten we eerst eens een jaar van ma ken". „Ik heb aan die tuchtschool ge werkt, Jongens van toen, ontmoet je nu weer in Veenhuizen. Voor deze mensen is een gevangenis niet meer schrikbarend, maar voor u en mij is het iets vreselijks". „Iemand die voor het eerst wordt gepakt, is vaak helemaal in paniek. Hij bekend meestal direct, want hy heeft nog niet de routine om er om heen te praten, hij is vaak verbijs terd, begrUpt dit leven helemaal niet meer. Er is een enorme spanning: wat gebeurt er met my na dit voor arrest. De vrouw ligt thuis wakker omdat ze denkt dat haar man vijf tien jaar krijgt. En vooral tegen de tijd van de rechtzitting groeit de angst voor de pers. Wat zal er allemaal over my in de krant komen? Ik leg dan maar moeizaam uit: die kranten horen er nou eenmaal bij. Maar de meesten vinden het vreselijk". Misschien heb Je als reclasserings- man wel een bepaalde macht omdat je het rapport voor de rechtbank opstelt. Ik probeer het altijd zo uit gebreid en objectief mogelijk te doen. Ik begin aan de verdachte te vertel len wie ik ben en als ie dan zijn mond wil houden is hij daar hele maal vrij in". „Maar als Je met hem aan de praat raakt, kom Je meestal op erg trieste verhalen. Een moeder heeft hem als kind al in een inrichting gestopt. Pa en ma waren om hem gedwongen getrouwd, de moeder vertroelde hem, de vader sloeg hem. Je treft veel jon gens die op school niet mee konden komen en die hun talenten dan met knokken willen tonen. Je rookt een sigaret met zo'n man, je praat ver der, Je komt by zijn eigen huwelijk terecht. Maar dan zeg ik eerst: als je vindt dat ik daar geen bliksem mee te ma ken heb, oké, maar ik wil wel weten waarom ik er geen bliksem mee te maken heb. Want als iemand zit voor een zedendelict ben ik toch wel geïn teresseerd in de verhouding met z'n vrouw". ,Je merkt dan dat mensen die een zedendelict begaan hebben, in de openbare mening de grote zondebok ken zijn, het publiek wil een zonde bok de woestijn insturen. Als een man iets met een jongetje heeft ge daan, wordt dat meteen de hele groep homosexuelen aangewreven, terwijl een klein groepje homo's zich maar met jongetjes bezighoudt. En als ie mand onderwijzer is, zijn ze altijd bang dat hij aan jongens komt. Maar ze benoemen wel zonder schroom een man aan een meisjes school. Alsof er dan niks kan gebeu ren. Maar dat is onze schijnheilig heid". „Als je met een verdachte over dit soort zaken gaat praten treed Je eigenlijk wel in de privé-sector, die normaal gesloten is. Als hij hals starrig is. werd vroeger wel eens ran cuneus in een rapport gezet: met de ze man is niks te beginnen. Tegen woordig lossen we dat veel eleganter en objectiever op". En wanneer dan eindelijk het voor arrest voorbij is en het vonnis komt, dan valt er voor die mensen een enorme brok onzekerheid weg. Voor al voor de eerstelingen valt het von nis vaak mee, ze denken zelf vaak dat ze veel meer krijgen. Maar dan komen ze in de gevangenis en tref fen iemand die voor net zoiets negen maanden kreeg, terwijl zij een paar jaar hebben. Iedereen gaat dan gratie aan de koningin vragen, dat zou ik ook altijd proberen, maar meestal wordt het afgewezen". „Langzamerhand wordt iemand dan opgenomen in de heel aparte sfeer van het gevangenisleven. Hij gaat kankeren op sociale ambtena ren, hij wordt vreselijk negatief. Maar wat wil je, je bent helemaal van de wereld afgesloten, eigen verantwoordelijkheid telt niet meer, arbeidsprestatie telt ook niet meer, want wat moet je als boekhouder in de beton?" „Het geld dat ze met dat werk verdienen, krijgen ze gedeeltelijk en ze kunnen er o.a. broodbeleg voor kopen. In de gevangenis krijg je nog steeds een paar kale sneden, waar je zelf beleg voor moet kopen." „Dat zyn van die opmerkelijke dingen. De meeste bewakers probe ren binnen het systeem wel te doen wat kan, maar ze werken onder een bepaalde spanning, bang voor herrie, ze willen koste wat kost geen tram melant." „Eigenlyk blijft dat hele gevange nisleven zo onnatuurlijk als wat, hoe je ook probeert het aardig te la ten lijken. Het is en blyft onnatuur lijk, de mens blijft afgesloten, als je apen in een natuurpark zet, wordt i het daardoor geen echt park, het i blijft een natuurpark." „En dan krijg je het ogenblik dat de vrouw voor het eerst in de ge- vangenis op bezoek moet. Sommige vrouwen lopen met een enorme 1 wrevel rond. Ik ga soms mee om ze over de drempel te krijgen. Maar j voor veel vrouwen blijft elke tocht I weer vreselijk, en boekhouders vrouwtje komt tal van prostituees te gen die hun souteneur komen op zoeken en die boekhoudersvrouw voelt zich in dat gezelschap wel wat raar." „Terwijl de man nog zit, begin je al samen met de sociale dienst van I de gevangenis te overleggen wat hy in de maatschappij weer moet gaan doen. Als hy terug wil naar zijn oude werk, zeg ik altijd: hou er wel reke ning mee dat een collega meteen de eerste dag al roept: verrek, Jan heeft ook gezeten. Mensen zijn har teloos in die dingen." „Als een boekhouder de zaak heeft geflest, kan ie wel weer boekhouder worden, maar wel achter een bu reau ver van de kas. Toch is het voor veel mensen moeilijk normaal aan de slag te komen, als je een keer fout bent geweest, is de maat schappij vreselijk hard, het rijk neemt bijvoorbeeld in geen enk: functie ex-gedetineerden aan. Ik heb wel iemand gehad die erg goed was op het magazijn in Veenhuizen hij wou er na zijn tijd wel graag blij ven werken, het mocht niet." „Alleen de moeilijkheden van mensen die gedronken hebben vallen in de praktijk mee. Iedereen schijnt het te aanvaarden als een ongelukje en vandaag de dag rijden ook offi- ADVERTENTIE eieren van Justitie tegen paaltjes op en daar wordt het allemaal heel an- i ders door." „Maar zit een man langer, dan is Reclasseringsarribtenaar Jos Demmers. doe door een bepaalde bewogenheid. Je moet realist blijven, niet den ken dat je de misdaad uit de wereld I haalt, want dat zal nooit iemand luk- I ken. Je kunt wel mensen die in de I puree zitten gaan helpen. Daar zit een stuk avontuur in. Als je ergens aan begint weet je niet hoe het af loopt, misschien doe ik het daar om." „Ik heb laatst eens by sterrebeel- den gekeken, ik ben een schorpioen. Die hebben een sterk rechtvaardig heidsgevoel. Persoonlijk denk ik wel eens dat ik een rechtvaardigheids- complex heb." het voor de vrouw soms beter dat S"*"5 denlt 'e moet eI*en£ een ze gaat verhulzen. Buurvrouwen zeg- tlk bebben om Je de hele da8 met de gen tegen hun hinderenspeel maar mlsdaad bezig te houden, niet met Jan, want zijn vader zit in j de bajes en je weet maar nooit. De kinderen worden gepest op school en als een buurvrouw bij de waslyn even vergeet „goede morgen" te j zeggen, verbeeldt zo'n vrouw zich al dat ze dat doet, omdat haar man vastzit." „Dit soort eenzame vrouwen wordt ook veel lastig gevallen door men sen die met hun zogenaamd mede lijdend geklets de hemel willen ver dienen. Die benaderen haar op de toon van: och, vrouwtje, wat heb je het toch beroerd, maar van dat soort mensen word je alleen nog maar beroerder." „Overal waar zo'n vrouw formu lieren invult moet ze weer opschrij ven dat haar man zit, ze moet het aan de dokter vertellen, ze ligt hele nachten wakker: hoe kom ik hier weer bovenop. Voor de vrouw is de hele affaire soms nog erger dan voor de man die vast zit. Maar door veel met ze te praten kun je wel helpen." „Soms vraag ik me af: waarom heb ik deze rotbaan eigenlijk geko zen. Je versiert voor iemand die vrijkomt een baantje en na drie we ken is het weer mis en begint de zaak opnieuw. Ik weet niet of ik het UTRECHT (ANP) Vanaf maan dag 17 augustus mogen de dienstplich tige soldaten en korporaals bij de Ivoninklyke Landmacht 's avonds om twaalf uur binnen de kazernemuren zyn in plaats van elf uur. Dit heeft het hoofdbestuur van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen cVVDM» donderdagavond meege deeld. De Legervoorlichtingsdienst be vestigde desgevraagd dat een derge lijke verschuiving van het avondap pèl zal worden ingevoerd. Alleen voor de dienstplichtigen bij de opleidingsonderdelen (de eer ste twee maanden van de diensttijd) blijft alles nog bij het oude: zij moe ten ook na 17 augustus 's avonds om tien uur onder de wol liggen. By de luchtmacht en de marine is het al lang pas om middernacht bedtijd voor de dienstplichtigen. „Jan Sol daat'. die diende bü de landmacht moest bij de huidige regeling speciale avondpermissie aanvragen als hy een uur later in de kazerne wilde zijn. EINDHOVEN (ANP) Dit na- Jaar komt er een stadsbus in het Philipsverkeer, die met een Stir ling-motor is uitgerust. Het chassis is afkomstig van DAF. Het is de eerste bus voor praktisch gebruik, cie met een hete-luchtmotor zal lo pen. De motor wordt thans bij DAF ln de bus gemonteerd. De hete-luchtino- tor is een uitvinding van ir. dr. Meyer, die jarenlang in het experi mentele stadium bleef verkeren Tot dusver werd de motor alleen statio nair beproefd. AMSTERDAM (ANP) Twee le den van het PdvA-bes tuur zullen bin nenkort hun taak overdragen aan nieuwe bestuurders. Drs. Eijsink, sinds kort burgemeester van Mep- pel en de heer L. O. ten Cate, hoofd redacteur van de „Leeuwarder Cou rant" hebben het te druk om hun functie in de Party van de Arbeid goed te vervullen. In hun plaatsen treden mr. Ver kruisen, burgemeester van Munten dam en de Utrechtse wethouder W. Kieboom, tevens algemeen secreta ris van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel. De gezondheid van de heer L. O. ten Cate laat de laatste tijd veel te wensen. Zijn arts heeft hem daarom geadviseerd het wat kalmer aan te doen en zijn werkzaamheden te be perken tot de Journalistiek. Met deze bestuurswisseling verliest „Nieuw Links" een vertegenwoordi ger in het partijbestuur. De heer Lau rens Ten Cate behoorde tot Nieuw Links terwijl zijn opvolger geen dui delijke voorkeur voor stromingen in de PvdA heeft. Actiegroep „De lastige Am sterdammer" is gisteren gestart met het verspreiden van stencils op vooral buitenlandse auto's in het centrum. Daarin verzoekt men de toeristen om vooral terug te komen maar dan zonder auto in verband met de luchtveront reiniging door het langdurig zoe ken naar een parkeerplaats. D tekst is in vijf talen. AMSTERDAM (ANP) Bij de luchtverontreiniging wordt overal de beschuldigende vinger naar de auao geheven, die een kwart tot een derde in het totaal vormt. Al spoedig zal die vinger omlaag kunnen, want de automotor wordt schoon. Dit zal ech ter wel een verhoging van de kosten van het autorijden betekenen, even goed als de maatregelen in andere sectoren geld gaan kosten. Dit wordt gesteld aan het slot van een artikel over de bestrijding van luchtverontreiniging door auto's, dat in het officieel orgaan van de Neder landse vereniging de Rijwiel- en Autoindustrie (RAI) van deze week la verschenen. De schonere motoren zullen, aldus de RAI, het resultaat zijn van maat regelen die de auto-industrie thans treft om te kunnen voldoen aan de dit voorjaar afgekondigde EEG-richt lijnen ter bestrijding van luchtver ontreiniging door uitlaatgassen. De eerste fase hiervan wordt op 1 ok tober as. van kracht, de tweede zal op 1 oktober 1971 ingaan. Volgens de RAI zullen de maat regelen, die qua uitvoering maar vooral qua onderzoek kostbaar zijn, al in 1971 een aanmerkelijk schonere auto op de weg brengen. Opgemerkt wordt, dat de hogere kosten vanzelf sprekend tofc uiting zullen komen in een verhoging van de autoprijzen. Deze verhoging wordt geraamd op enkele tientjes tot honderden gul dens, afhankelijk van de oplossing die de autofabrikant kiest om de ver branding te verbeteren. „De automobilist zal er rekening mee moeten houden, dat hy na 1 ok tober volgend Jaar dieper in de bui del zal moeten tasten voor zyn nieuwe, schonere auto", aldus het artikel. Gesteld wordt, dat de strengere eisen die president Nixon in het voor uitzicht heeft gesteld ook hun weer slag op Europa zullen hebben. Hier- by wordt de verwachting uitgespro ken, dat omstreeks 1975 de automo toren een zodanig geringe emissie van schadelyke bestanddelen zullen hebben, dat zy in feite als onscha- delyk kunnen worden beschouwd. Twee gebieden zyn, aldus het ar tikel, (nog) niet door de wetgever aangeraakt het bestaande auto park en het in goede goede conditie houden van de nieuwe, schone mo toren. Het eerste punt wordt niet zo'n probleem geacht. „Na 1971 verdwynt door geleidelyke vervanging het be stand aan niet-schone auto's vanzelf. Bovendien zou nader in EEG-ver- band een norm gesteld kunnen wor den ten aanzien van het bestaande park, zoals ook in Zweden is gebeurd. De eisen zyn in dit land zodanig ge steld, dat er aan kan worden voldaan als carburateur en ontsteking juist zyn afgesteld". Wat de onderhoudsfactor betreft wordt verwacht dat nog de nodige problemen zullen worden opgelost. „Het automobielbedryf zal zich moe ten instellen op het in goede staat houden van de schone motoren, het geen scholing en investeringen zal vergen. De controle van overheids wege zal moeten worden gekoppeld aan de periodieke keuringen. Ook dit zal kosten met zich meebrengen", al dus het artikel.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7