ud-Leidse over bevrijding an Indië in '45 Stemmigeeerste raad in Leiden ALTAREN UIT 200 GEVONDEN Leidse overwegen worden opgeknapt levr. Joustra: teleurstelling overheerst ATTENTIE TIEN DAGEN JAPAN IN ONZE ETALAGE 'yumuda. cultivéparels. Drinkwater voor Leidse eenden Werk gebeurt 's nachts Mede-directeur bij n.v. Mavom Lagere resultaten van Leidsche wol Dr. Stuart van Oudheden in Leiden): vondst van het jaar DAG 14 AUGU6TU8 1970 LEID5CH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE £IDEN/AMSTERDAM (GPD) Ik maak het goed. Ik heb al mijn tanden en zen nog Dat was alles, wat mevr. A. Joustra schreef in haar eerste brief aan haar r eder in Leiden, in welke stad ze zelf opgroeide, na de Japanse capitulatie, een flenter- papier groot. glimlacht als ze het nu 25 jaar na dato vertelt in ,haar' Indi- e afdeling van ,t grachtenhuis barstensvol ordners, dozen en weten, dat Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heet. Voor overige valt er weinig bevrijdend te lachen om haar ver- nkl van de bevrijding van Indië, dat ze plaatst tussen al die lere gebeurtenissen op zoveel plaatsen elders, waaraan zij 'fe sinds '47 wetenschappelijk werkt. Wat heet trouwens be ding? „De meeste mensen zijn niet bevrijd, maar van de ellende in de andere terechtgekomen. De geallieerden lie- zich weinig aan ons gelegen liggen. Belangstelling ontbrak Ist^n die'met kokrad wateT waren enenmale". overgoten. Zo had hij mij eerder ook verteld dat Roosevelt was overle- bevolking. Hij herhaalde dat de oor- j den", log niet was afgelopen, maar dat de keizer had bevolen de vijandelijkhe den te staken". 's Avonds hebben we buiten het kamp een kleine bijeenkomst ge houden, waarop de dominee als tim merman in het kamp te werk ge steld» en de pastoor pnaktizerend als slager) hebben gesproken. De stem ming was erg plechtig, maar echt bevrijd heb ik me niet gevoeld". „Van de atoombom had ik al eer der iets gemerkt. Op zekere dag was de kampcommandant namelijk vreselijk ontdaan. Hij had het over de ontruiming van het kamp ipili, waar zij kamphoofd was, it mevr. Joustra het niet van tersverse Britse commandant in jsar hebben, wel van de Ja ex-commandant. De „bevrij- van Indië verschilt net zo he- breed van die in 't toendertijdse S Ierland. Geen volksmenigten, vlaggewapper in het oranje- etje, net zo min als „Trees heeft 'u' Canadees" of wat dies meer zij. ra' e Indische versie overheerst de retelling. Een sluitend beeld van laoorlogse situatie in de eertijds agden gordel om de evenaar is te geven. Rafelig natijd, zoals wij het noemden voor te troebel en ongere- moet mevr. Joustra (73) con- De gebeurtenissen ver- len van plaats tot plaats, af- tlijk van de opmars der gealli- en activiteiten van Indonesi- extremisten. In het rafelige to- tld passen zowel verhalen als mevr. Joustra, die tegen de irde bevelen in Kampili ont- als die over Japanners die vroegere gevangenen tegen 1 Tdzuchtige Indonesiërs be- -rmden. De grootste gemene de- de teleurstelling, de bittere er- niet goedgemaakt door de eer in Nederland. Joustra: „Ik was zó boos op mensen, van wie we ten ite zoveel hadden verwacht, dat nu wel anders, maar het ilijft dat interesse volledig ont- Ook in Nederland. Toen ik in ;kwam vielen me twee din- Ik vond Nederland zo lelijk ■n en de bevolking had veel de Duitsers overgenomen, het •uwerige. onhebbelijke. Dat ik in Indië al gemerkt aan de rlandse oorlogsvrijwilligers, die kwamen". 4 Geen jurk >lt eigen capitulatieverhaal van iia Joustra: „Op 6e bewuste kwam een Japanse officier uit ,r de kampcommandant en Llen. De commandant zei mij jurk aan te trekken, maar die ik niet meer. Ik heb er toen |van een andere vrouw geleend, jtte, gelukkig geen doorzichti- int ik had uiteraard weinig on- ling. Weer een ander gaf mi) rode ceintuur. De kampcomman- zelf leende me een paar schoe- We reden naar de residentie de Japanse admiraal. Na een Mwachten kwam hij binnen met heel gevolg van officieren. Die iraal hield een hele toespraak in Japans, waarvan ik geen woord eep. Ik meende op te vangen dat iet over staking van de vijande- 'ex eden had, maar kon dat nau- ks geloven. Ik boog maar weer. ti begon een andere officier te ren, tot mijn verrassing in vlek- Engels en vertelde dat de inderdaad voorbij was. We r sten in het kamp blijven, de zie- zouden zo snel mogelijk naar hospitaal in Makassar worden gebracht, er mocht niet gevlagd Jen en demonstraties moesten erwege blijven omdat hij onge- was over de stemming onder de ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- ts straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. "5lfTwee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat)Het loont de Imoeite om onze grote collectie '"en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geep valse leuze van ja zoveel voor zoveel" maar het od 3ehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Prang habis Terug naar het kamp. De com mandant zei: „Nu mag je me een hand geven, want we zijn geen vijanden meer". Ik gaf hem een hand. Voordien had hij me nog nooit aangeraakt. De kampcommandant ging op een stoel staan, ik naast hem, en hij zei met gebogen hoofd: „Prang habis" de oorlog is afgelo pen. Maar niemand verstond hem. Hy zei nog eens „Prang habis", weer zonder dat de anderen hem konden verstaan. Toen draaide hy zich om naar mij en zei „Mevrouw Joustra moet het maar vertellen". Ik herin ner me dat ik zo ben begonnen: „Ik heb wel eens gezegd dat ik na de oorlog niet graag in de schoenen van een Japanner zou staan, maar nu sta ik met veel genoegen in die schoe- Mevr. Joustra vervolgt. „Ons was dus gezegd in het kamp te blijven tot de geallieerden de zaak zouden over nemen. Maar de toestand was on houdbaar. omdat van de gebouwen nauwelijks nog iets overeind stond nadat het kamp een maand eerder grotendeels was afgebrand bij een bombardement door geallieerde vliegtuigen de meeste geïnterneer den waren toen ondergebracht in een onbeschermd noodkamp in de om ringende bamboebossen iWe waren net bezig de zaak weer zo goed en zo kwaad als dat ging op te bouwen. Ik ben naar de Engelse comman dant. die zich met een lijfwacht in het mooiste huls van Makassar had geïnstalleerd, gegaan, maar die wil de zich niet met ons bemoeien. Een aantal vrouwen en kinderen werd opgehaald door hun mannen, die in het krijgsgevangenkamp in Makas sar hadden gezeten. Ik heb toen het kamp ontruimd met twee oude een verfijnd sieraad VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRI ESSEN BREESTRAAT 95 LEIDEN nen. Iemand zette het Wilhelmus in. vrachtwagens, één van de Japan ners «die zich zelf hadden geïnter neerd) en de andere gereden door oud-leerlingen van mij (mevr. Jou stra was voor de oorlog lerares Frans aan de plaatselijke HBS). Korte tijd later braken bij Makas sar rellen uit, die ons waarschijnlijk het leven zouden hebben gekost als wij in het kamp waren gebleven. Ik LEIDEN De eerste vergader mg van de nieuwe gemeenteraad van Leiden dinsdagavond 1 september om half aoht wordt een „stem mige". Er zal heel wat moeten wor den gestemd, want de meer dan twin tig punten tellende agenda bestaat voor heto vergrote deel uit benoemin gen. In de eerste plaats de benoeming van zes wethouders na de beëdiging en installatie van de nieuw benoem de raadsleden. Namen zyn nog niet bekend, evenmin als in de andere voorstellen van raadsleden, die in commissie zitting gaan nemen. Bur gemeester en wethouders stellen voor om het aantal leden van een aantal commissies vast te stellen en de le den te benoemen. Voorts moeten uit de nieuwe raad worden benoemd ne gen leden van de Gewestraad, een lid en plaatsvervangend lid van de commissie spaarverordeningvier le den van de verkeerscommissie. twee leden van de recreatieraad en één lid met kennis en ervaring in socia le aangelegenheden in de huisves tingscommissie. Scholen In de bestuursraad van de school adviesdienst moeten een lid en een plaatsvervangend lid worden gekozen uit de raad. Ter benoeming van drie leden uit de kring van voorstanders van het openbaar onderwijs bieden B. en W. de raad in overleg met het gemeentebestuur van Oegstgeest en de gemeenschappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs te Lei den. de volgende voordrachten aan: in de vacature mevr. mr. A. E. Wiers- na-Tichelaar: 1. de heer drs. D. K. Burgy, Oegstgeest: 2. J. E. Temminck Oegstgeest: in de vacature mevr. mr. T. T. Vermeulen-Meijers1. mevr. T. T. Vermeulen-Meijers, Leiden. 2. mr. D. E. Kranz, Leiden: in de vacatu re dr J. M. Roosenschoon: 1. dr J. M. Roosenschoon, Leiden: 2. mej. dr. A. M. M. Smit, Leiden. De voordrachten, opgemaakt door de desbetreffende schoolbesturen lui den als volgt: Ter benoeming van een lid uit de kring van voorstanders van neutraal bijzonder onderwijs in de vakature mevr. dr. C. Ch. ter Haar Romenv- Wachter: 1. mevr. dr. C. Ch. ter Haar Romeny-Wachter, Oegstgeeet; 2. mej. H. M. ter Beek, Leiden. Ter benoming van drie leden uit de kring van voorstanders van pro testants-christelijk onderwijs: a. in de vacature P. Guley, Leiden; 2. mevr. G. B. Mellema-van Biessum, Leiden; b. in de vacature P. Swa- ger: 1. P. Swager, Leiden, 2. mevr. W. J. C. A. Brusssee-van Hattum, Leiden; c. in de vacature mr. A. J. Mulder. Leiden. 2. A. P. Dees, Leiden. Ter benoeming van drie leden uit de kring van voorstanders van rooms- katholiek onderwijs: a. in de vaca ture mevr. S. H. M. GoddlJn-van Doo- ren: mevr. S. H. M. Goddljn-van Dooren, Leiden; b. in de vacature mr. M. J. P. Tissen: mr. M. J- P. c. in de vacature Th. A. J. de Wit, Tissen, Leiden: Th. A. J. de Wit Leiden. Voor de commissie voor de bedrijfstechnische school voor in dividueel technisch onderwys ligt er deze voordracht: 1. H. Zunderman, Leiden, 2. D. Cosse, idem; 1. A. van Soest, idem, 2. J. Hoogeveen, Leider dorp; 1. mr. P. de Clerq, Leiden, 2. ir. E. Ruempol, Voorschoten; 1. N. L. M. Jansen, Leiden, 2. C. H. Aker boom, idem; 1. G. van der Vlis, Lei den. 2. J. Ouwerkerk, Oegstgeest; 1. F. C. Mabesoone, Leiden, 2. A. War- nau. idem; 1. C. Sweris, Leiderdorp. 2. G. J. den Heeten, Leiden: 1. A. J. Frèrejan, Leiden, 2. P. W. de la Ri viere, Leiden. Lakenhal Voor de commissie voor de Lak hal is er deze niet alfabetische aan beveling: vacature prof. mr. J. M. van Bemmelen: 1. prof. dr. I. Schöffer; 2. mevrouw mr. H. van Traa-van der Burg, beiden Leiden. Vacature P. M. Oordt-Graadt van Roggen. Lei den: vacature prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer: 1. Prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer, 2. drs J. Bolten, Leiden. Vacature ir. M. P. Schutte: 1. ir. M. P. Schutte; 2. P. v. d. Sterre, Leider dorp. Voor de commissie voor de archief dienst: vacature prof. dr. J. G. Bom- hoffprof. dr. J. G. Bomhoff. Vaca ture M. P. F Meyer, M. P. F. Meijer. Vacature prof. mi'. J. Th. de Smidt: prof. mr. J. Th. de Smidt. Vacature F. C. Wieder F. C. Wieder.: Voor de commissie voor de beroep schriften: Voorzitter: 1. mr. C. J. Woudstra, 2. mr. W. A. Entzinger, beiden Leiden. Eerste waarnemend voorzitter: 1. mr. M L. Kuyt, Voor schoten; 2. mr. M. C. de Graaf, Lei den. Tweede waarnemend voorzitter: 1. prof. mr. W. L. G. Lemaire, Lei den. 2. mr. V. C. Groenendijk, War mond. Culturele Raad Voor de Culturele Raad: mevrouw G. H. M. van Dongen- te Nijenhuis, mevrouw W. van de Hulst- Menge- rink, Mejuffrouw F. Kuenen, prof. dr. A. Brouwer, C. J. Buurman, drs. W. Hogendoorn, B. J. de Klerk, A. Koningsveld, prof. T. H. Lunsingh Scheurleer, prof. mr. W. H. Nagel. Voor de adviescommissie huisves- tingsvraagstuk vijf raadsleden en verder uit deze voordracht: Jonge ren: 1. de heer F. Wanrooy, 2. de heer H. de Roode, bejaardenzorg: 1. me juffrouw A. J. van Nienes, 2. de heer A. M. E. Schutyser. Voor bestuursleden van het Bur- gerijfonds: mr. H. A. C. Brander horst, Oegstgeest, J. C. van Eek, prof. dr. J. Goslings, G. Groen, ir. H. A. Meyer, allen uit Leiden. Voor de Monumentencommissie vacature prof. dr. W. den Boer: 1. prof. dr. W. den Boer, 2. prof. dr. Th. J. G. Locher, vacature prof. ir. J. J. Terwen: 1. prof. ir. J J. Terwen, 2 drs. L. J. Couprie. vacature L. C. J. Roozen: 1. L. C. J. Roozen, 2. W. Prins, vacature H. de Wilde: 1. A. J. J. van der Zanden. 2. M. Blitz, va cature P. van der Sterre: 1. P. van der Sterre, 2. H. Th. D. Dijkstra, va cature ir. M. P. Schutte: 1. ir. M. P. Schutte, 2. jr. J. B. Hermans, va cature mej. A. J. van Nienes: 1. me vrouw H. M. de Meijere-Huizinga. 2. mevr. drs. J. Terwen-de Loos. Voorts moeten twee raadsleden worden aangewezen op wie in de aandeelhoudersvergadering van de NV Leidse Duinwater Maatschappij de stemmen zeker worden uitge bracht ter benoeming tot commissa ris. handelde dus uitdrukkelijk tegen de bevelen in en heb daar later ook een reprimande voor gehad, waar bij het verder gelukkig gebleven is. Voorzover ik weet was Kampili het enige kamp, dat zichzelf heeft geli- kwideerd. Andere kampen hebben nog lang bestaan. Veel zijn veran derd in opvangcentra, vanwaaruit de mensen doorgingen naar Holland of Australië bijvoorbeeld. Sommige vrouwen hadden het er gewoon moei- j grote plas zat te genieten van „zuiver lyk mee uit het kamp te gaan. Van drinkwater"! een betrekkelijk geordend bestaan Mr. B. C. Kool-Bouman, kwamen zij in het volkomen ont- Rijn- en Schiekade 10A, wrichte leven terecht". I Leiden. zeró ócltryoen Met belangstelling las ik in het Leidsch Dagblad van dinsdag uw ar tikel over de Vogelwacht Rijnland en het vóórkomen van verlamde een den ook in Leiden. Dat het water van de Trekvliet langs de Ryn- en Schiekade, waarin ook de rioleringen ter plaatse voor het merendeel uitmonden, niet zo danig is als de dieren zouden wen sen, kunt u regelmatig constateren na forse regenval en by minder druk verkeer. De eenden komen dan namenlyk by groepen op de wal om het regenwater van het asfalt ,,op te lepelen". Dat was bijvoorbeeld ook afgelopen zaterdag het geval, toen in de vroegte een groepje van 7 a 8 eenden voor mijn woning by een LEIDEN In de periode van 18 t/m 26 augustus geven de Neder landse Spoorwegen een aantal Leid se overwegen een opknapbeurt. Het werk zal 's nachts gebeuren tussen twaalf uur middernacht en zes uur 's ochtends. Het gaat om de volgende overwe gen: Kanaal weg. 20 op 21 augustus; Tel- derskade, 25 op 26 augustus: Deze twee overwegen zullen in de genoem de nachten geheel afgesloten zijn voor verkeer. Verder: Haagweg. 18 opl9 augus tus; Morsweg. 19 op 20 augustus; Herenstraat, 24 op 25 augustus; De ze overwegen zullen 's nachts steeds over één helft berijdbaar blijven. ALPHEN —Mede in verband met de sterke groei der activiteiten van de N.V. Mavom te Alphen aan tien Ryn op het gebied van de metaal- verzorging, is de heer A. Groenen dijk tot mede-directeur benoemd. De heer Groenendijk, reeds 20 jaar aan het bedrijf verbonden, zal samen met de heer A. Thomassen Jr de vennootschap leiden. Hij was voordien commercieel ad junct-directeur van dit bedrijf, dat produkten en apparaten levert voor de metaalverzorging. LEIDEN De Leidsche Wolspin nerij N.V. heeft het boekjaar '69/'70 afgesloten met lagere resultaten dan het vorige boekjaar. Blijkens het jaarverslag komt het explotatisaldo uit op f 2,3 miljoen vorig jaer f 1,2 miljoen). Voorgesteld wordt het divi dend te bepalen op 13%, dit is 7% minder dan vorig jaar. De raad van beheer spreekt het vertrouwen uit, dat bemoeiingen met diverse objecten zullen leiden tot verdere vergroting van de activiteiten en verhoging van de resultaten. Het lagere resultaat moge enerzijds teleurstellend zijn, anderzijds is de raad van beheer van mening, dat dit in het licht van de mogelijkheden en omstandigheden niet onbevredigend genoemd mag worden. De omzet trf>.v. '68/'69 is op gelyke hoogte gebleven, waarmee nog niet aan hoger gestelde verwachtingen werd voldaan. Agnew naar Verre Oosten Vice- president Spiro Agnew van de V.S. gaat van 22 tot 30 augustus naar het Verre Oosten, waar hij Zuid-Korea, Formosa. Thailand en Zuid-Vietnam zal bezoeken. LEIDEN ROOSENDAAL (GPD) „De vondst van het jaar", noemt dr. P. Stuart, conservator van de Ro meinse afdeling van het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden, de vangst van schipper K. J. Bout uit Tholen, die als thuishaven Colyns- plaat heeft. Op 15 april van dit jaar gooide deze garnalenvisser op de schaar van Colijnsplaat op een diep te van 30 meter zyn netten uit. maar haalde inplaats van garnalen altaar stukken op. Hy maakte zyn merk waardige vondst bekend en by nader onderzoek door archeologen bleken het twee fragmenten te zyn van al taren die dateren uit de tyd rond 200 na Christus, gewijd aan de Romeinse godin van de vruchtbaarheid Ne- halennia. Op beide fragmenten ko men de beeltenissen voor van de go din en op één staat een inscriptie in het Latijn van een zouthandelaar uit Keulen. Vorige week vrijdagmorgen voer schipper Bout opnieuw uit, nu ver gezeld van een aantal archeologen. Bij de eerste de beste worp was het al raak en werd een aantal Romeinse dakpannen naar boven gehaald. De beste vangst tot no gtoe werd die zelfde middag gedaan, een puntgaaf altaar met de afbeelding van de go din en de inscriptie: „Quartus heeft dit geofferd voor zijn behouden te rugkeer". Tot de vondsten van die dag be hoorden ook een groot blok tufsteen en nog een aantal op elkaar gemet selde dakpannen. De godin Nehalen- nia staat op de altaren afgebeeld met vruchten op haar knie. aan haar lin kerzijde een mand gevuld met vruch ten en een hond aan haar rechter zijde. De afbeelding op het vorige week gevonden altaar is volgens dr. Stuart de gaafste van de enkele tien tallen die het Leidse museum nu rijk is. Volgens hem is de godin Nehalen- nia bekend geworden op 5 januari van het jaar 1547, toen op het strand by Domburg een aantal stenen do cumenten bloot kwamen te liggen, voor het grootste deel aan haar ge wijde votief altaren. De verklaring voor deze en de jongste vondsten is, dat deze altaren werden opgericht uit dankbaarheid door de mensen die per schip met goede afloop de overtocht naar Brit- tannia hadden gemaakt. De vraag blijft hoe de altaarfragmenten bij Colijnsplaat terecht zyn gekomen Ondanks de sterke stroom lijkt het onmogelijk dat het water de blokken van honderd kilo en meer heeft kun nen meevoeren. De meest voor de hand liggende verklaring is, volgens dr. Stuart, dat er by Colijnsplaat evenals by Domburg een heiligdom ter ere van Nehalennia moet hebben gestaan. Een verklaring, die door ar cheologen wordt gedeeld, aangezien sommigen van hen aan de hand van grondboringen tot de conclusie zyn gekomen dat tussen Walcheren en Noord-Beveland een brede monding van de Schelde moet zijn geweest Het bestaan In die tyd van twee heiligdommen, één aan de linker oever en één aan de rechteroever van deze monding, is dan ook heel goed denkbaar, aldus dr. Stuart. Fragment van een altaar uit 200 na Christus, gewijd aan de Romeinse godin van de vrucht baarheid Nehalennia. Ze staat afgebeeld met vruchten op haar knie, aan haar linkerzijde ten mand met vruehten en aan haar rechterzijde een kond.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3