HNEIDER ONTTROONT FLEURY Koerstips Deken J. Brinkman 55 jaar priester ggestuurde Fried Schmitz verrast eerste geplaatste Peter Soeters Oude hotel Central wordt disco-dancing Michels wil spelers niet afstaan Scheidsrechters De Vlaeminck geeft zege niet prijs Twee miljoen jaar oude fossielen gevonden aangewezen voor Feijenoord Ajax krijgt zestig visa voor Albanië In Noordwijk Ziekteverlof hoogste rond dertig jaar Machtsmiddelen zijn taboe bij zwembadkraken Bonanza-dorp in Noordw ijkerhout Pleidooi voor liftplaatsen langs autowegen Bodega in Nieuwstraat 14 AUGUSTUS 1970 LEfDSCB DAGBLAD PAGINA 17 (Van onze speciale verslaggever) VENINGEN (GPD) De wedstrijdleiding van de nationale tenniskampioen- op de Mets prijst zich met de dag gelukkiger dat zij maandag toch nog maar bondsbestuur heeft geconsulteerd over het rigoreuze heenzenden van de ipeler Fried Schmitz. De gestrafte Schmitz werd daardoor weer in genade nen, hetgeen voorwaar een wijze maatregel mag worden genoemd. Want spelers zijn er nu nog slechts vier over en Schmitz is er een van. pas uitgerekend deze Schmitz die het plaatsingsschema zijn kop zette door als achtste geplaatste de nummer >oeters uit het tournooi te bannen. Een maatregel waarop beroep van toepassing is. Er zou alleen op deze zege kun- i aangemerkt, dat de Haagse jongeling Soeters door de ,ici te hoog is getaxeerdOnze nieuwe Davis Cuptroef van vermocht zich niet eens tc weren tot de laatste snik, er sets moest hij de witte vlag reeds hijsentoen er een genoteerd van 63. 64. 911. 64. Fried Schmitz mag ien de wedstrijdreglementen niet helemaal uit zijn hoofd tennisleerstof heeft hij al aardig onder de knie. voor ons niet erg ver at Soeters niet meer de de gisteren door Evert nttroonde Niek Fleury hoewel wij dat toch ten luren. Peter Soeters is een begaafd speler, een gen die het racket met elijk gemak hanteert, e moeilijke sport eigen- rel geheim heeft. Maar wedstrijd helaas niet op redelijk niveau tot uit- gen. Hij kan briljante en even later een een diep in de touwen of buiten de lijnen irtiest die de inspiratie èn te kort kan be- het spel zo lijkt het ak om de thrill van het Lnevenwichtigheid is hij tegen Schmitz ten gron- Ongetwijfeld met ere, de beste en meest partij die we tot nu hebben gezien. Beide |»turierden, opgezweept 1, nogal wat. Zij han- rijls bepaald roekeloos stormden met ware naar voren, hetgeen ilunders in de subtiele ïk aan zuiverheid in had. Afgeschreven f onder meer schoolse, service van Schmitz na twee sets al afge- ïnnen worden. Hij nam ende haast nu en dan reel risico, hetgeen voor g aantelde, hoewel deze een knappe wedstrijd Cset ging vooral de fo- Soeters falen en het i en 41 voor Schmitz onder veine werd het ijk bij 44 en zowaar nog aan een smadelijke >r die set met 911 op schrijven. et scheen een soortge- te krijgen: 41 voor Maar daarna was het i ird toen Soeters. mede >bele fout, de service- kans uit handen t6—4). Gestalte dat de 28-jarige pohneider, ondanks, het gelegenheid meer heeft te spelen en beweert dat hij er niks meer van kan. het opnieuw ver zou brengen, krijgt zo langza merhand gestalte. Gisteren maakte hij een rigoreuze einde aan het „tyd- perk-Fleury". Een revanche van vo rig jaar toen Fleury in de finale Schneider in vier sets de weg naar öe titel versperde. Schneider had nu 6—3, 63. 6—4 nod!g, „maar" oordeelde hij zelf on barmhartig: „wat een slecht tennis. Man, er kwam praktisch geen bal verder dan de servicelijn. Ik liet Niek het tempo maar aangeven". Welnu, Fleury speelde zichzelf nogal eens over de kop, zeker tegen het slimme, maar variabele spel van de Leimonias-speler die dan misschien een vrij beperkt slagenrepertoire be zit, maar wel weet hoe hij het uiter ste uit een wedstrijd moet halen. In de derde set werd de titel-ver dediger op zeker moment zo ballorig, dat hjj één van zijn dure rackets in woede op het gravel aan diggelen sloeg. Die ontlading hielp hem mis schien dan nog wel van 31 op 33 en 44 komen, maar het was in hoofdzaak weer aan eigen fouten te wijten, dat het slot al met 64 kwam. Oefenen Beide andere halve-finalisten zijn geworden Jan Hordijk en Fred Hem mes. die zich op deze hete dag geen overmatige inspanningen behoefden te getroosten om respectievelijk langs Piet Veentjer en Peter Scholz te ko men. Hordijk verspeelde weliswaar nog èen set. maar hoofdzakelijk door ongeduld (hij noemde het („oefe nen"» (64. 6—3. 2—6, 6—2). Hemmes bestreed de zoYi tien jaar oudere Scholtz in hoofdzaak door veel trage en bolle" topspin, het geen voldoende bleek (64, 61. 6—4). Dames Bij de dames twee verrassingen. Oud-Wimbledoncrack Trudy Walhof- Groenman moest met 62, 86 zwichten voor het gedegen all-round- spel van Tine Zwaan teen wel wat miskend talent). Ada Bakker kon haar goede vorm niet tot gelding laten komen tegen het uiterst secure baselinespel van Judith Salomé, noe- j wel Ada in de eerste set een voor sprong van 53 imet daarna eigen service» had. Judith zegevierde ziels gelukkig met 86, 62. Titelverdedigster Marijke Schaar was veel te sterk gewapend met haar twee „schietende" voorhands voor de „veterane" mevrouw Jenny Ridder hof: 6—2, 6—3. Een niet al te ver heffend gebeuren was tenslotte het treffen tussen de kleine Nora Blom en de struise Betty Stöve. Bettv was uiteindelijk de taaiste met 63, 86. nadat zij in de tweede set nog verscheidene setpunten had moeten corrigeren. De laatste uitslagen: Heren dubbelspel: halve finales FleuryHordijk-Blaas Welsohen 63 63. 86; Hemmes/Soetersv Eys- denScholtz 26636464 Dames dubbelspel: halve finales Trudy Walhof Bettv Stöve—Ada Bakker Annemieke Blom 1—6. 6—1. 64; Marijke Schaar Judith Salomé -Els Veentjer/Tine Zwaan 62, 60. DRONTEN (GPD) Ajax-trainer Rinus Michels staat voor dit seizoen afwijzend tegenover het Nederlands elftal. „Let wel, het is een persoon lijke mening. Maar ik vind de strijd om de Europese beker voor landen teams niet opwegen tegen het club belang. Wat kan Nederland nou wij zer worden van die competitie? Dank zij Feijenoord tellen we al volledig mee in Europa". Michels acht het onjuist de serie interlands als een nuttige voorberei ding op München '74 te beschouwen. „Dat is kwatsch. Daarvoor zijn er te veel mutaties en veranderingen in het- Nederlandse elftal. Straks, als de voorronde voor het wereldtoernooi is samengesteld, moeten wy bereid zijn offers te brengen". Tegen die tijd zal Ajax. tegen be paalde tegemoetkomingen van KNVB-zijde. zijn internationals zon der dralen afstaan. Maar voor de eerste wedstrijd om de Europa Cup. 10 oktober thuis tegen Joego-Slavië, zullen niet alle wensen van bonds coach Fadrhonc worden ingewilligd. Michels: „Natuurlijk wordt er weer een beroep gedaan op vier. vijf spe lers van ons. Dat zal dan tot pro blemen leiden, voorzie ik" LUXEMBURG (ANP) De Bel gische wielrenner Eric de Vlaeminck is winnaar geworden van Parijs Luxemburg. De vierde en laatste etappe van deze wedstrijd werd gewonnen door de Italiaan Marino Basso, die in de sprint zijn landgenoten Fabbri en Motta te vlug af was. Rini Wagt- mans eindigde vóór Lucien Aimar als vierde. Het eindklassement van Parijs Luxemburg luidt als volgt: 1. Eric de Vlaeminck (Bel» 21.34.39: 2. Rey- j broeck (Bel) 21.25.05 3. Santambro- gio (Ita) 21.27.43; 4 Poppe (Bel) i 21.27.48 5. Goesta Petterson (Zwe) i z.t.; 6. Rebillard (Fra> 21.48.14; 7. David (Bel) 21.29.35 8 Mortensen (Den) 21.29.44 9 Erik Petterson Zwe» 21.29 44 10. Benjamins <Ned> 21.30.07; 11. Wagtmans (Ned) 21.31.49 16. Zoetemelk «Ned» 21.41.50; 21. Gi- mondi (Ita) 21.4235 22. Schepers «Ned' z.t.. 26 Wolfshohl <Wdl> 21.4337; 30. Pijnen (Ned) 21.4532 Door „Leidse" expeditie Evert Schneider revanche FRANKFURT (ANP» Het arbi trale trio, dat de wedstrijd Estudi- antes de La Plata tegen Feijenoord (26 augustus) zal leiden, de eerste ontmoeting tussen de twee clubs om de wereldbeker, zal bestaan uit de Westduitser Kurt Tschenscher. de Oostduitser Rudi Glöckner en de Ita liaan Antonio Sbardella (zijn nomi natie werd al eerder bekend). Tsohensoher is de man, die de ope ningswedstrijd van het wereldkam pioenschap in Mexico floot en Glöck ner werd het meest bekend doordat hy de finale van „Mexico" mocht leiden. Wie van de drie scheidsrech ter zal zijn in Buenos Aires en wie grensrechters, zal door het lot wor den beslist. DEN HAAG (ANP. GPD) Zes tig Nederlanders zullen de reis van Ajax naar Albanië mee kunnen ma ken. waar op 16 september de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Nendori Tirana wordt gespeeld. Het reisbu reau „Mondial" heeft namelijk gis termorgen via de Albanese ambassa de in Parijs zestig visumformulieren ontvangen. Hiervan zijn dertig for mulieren voor Ajax en eveneens der tig voor Journalisten en supporters. Ajax kan op dit moment onmoge lijk overzien of het aantal van zes- i tig visa voldoende zal zijn of niet. I Penningmeester Timman „Wij. als club, hebben in elk geval voldoende en hoeveel Journalisten met ons mee zullen reizen is nog niet bekend. Ik geloof niet dat het aantal supporters dat naar Albanië zou willen reizen I zo ontzettend groot is. Maar nog maals, het is op dit moment moei lijk te beoordelen. Onze administra- I teur reist in elk geval volgende week naar de Albanese ambassade in Parijs om de zaak voor ons ver der te regelen. En de rest wachten we maar af." Verwacht mag worden dat voor de wedstrijd op woensdag 16 september in het Qemal Staf-stadion in Tirana niet meer Nederlanders toegelaten zullen worden. Deze weigering stoelt op het feit dat de Albanese hoofd stad geen toereikende hotelaccom modatie biedt. ALKMAAR, 15 AUGUSTUS - 4 uur Vakantieprijs: Inyala, Iris Haghe- weyde. Irma K. Ingrid Roodnoot - Texelprijs, 1ste afd.: Heliotroop R, Herlita V. In Time. Hein v. Pols broek - Vlielandprys: Hurry Up. Grappenmaker. Ixion Mars, Island Queen - Terschellingprijs: Horizon d'Or, Interest. Ike Padua B. Géné- rique Belwin - Waddenprys: Erica. Goudplevier S. Dox v. Rood en Noot. Eliza Harvester D - Amelandprijs: Godetia. Hanneke d'Aster, Hertogin v. Gelre. Handy Mac - Schiermon- nikoogprijs: Herman. Fantastica, Frisco H. Flevo - Marsdiepprijs: Hansi Buitenzorg. El Mac. Fred Sig nal. Grace Again, Gravin Rita W - Texelprjjs, 2de afd.: Ixkit, Helm vo gel S. Harro Bond, Hephaistos W. LEIDEN (ANP) Uit een onder zoek naar de afwezigheid wegens ziekte van bijna 4000 mannelijke werknemers uit de Nederlandse in dustrie, is gebleken dat de ziekte frequentie het hoogst is tegen het dertigste jaar. Naarmate men ouder wordt neemt het aantal ziektemel dingen weliswaar af, maar men blijft langer thuis. Rond het dertigste jaar blijkt de frequente afwezigheid veroorzaakt te worden door acute stoornissen van de ademhalingswe gen, het maag-darmstelsel en hoofd pijn. Minder ernstige storingen van het bewegingsapparaat en psychi sche ziekten komen tussen het veer tigste en vijfenveertigste jaar het meest voor. Dit onderzoek, waarvan de eerste fase thans is afgesloten, is opdracht van staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) op het Neder lands Instituut voor Preventieve Ge neeskunde TNO. uitgevoerd door prof. dr. H. Philipsen en mevr. drs. A. K. de Vries-Van der Zee. Over de periode 1958-1968 is de afwezig heid van 3726 mannelijke werkne- j mers met een totaal van 44.200 ziek- j tegevallen. die onafgebroken bij vijf grote bedrijven werkzaam waren, ge- I analyseerd. i Hierbij waren drie metaalbedrij ven betrokken, een chemisch bedrijf i en een semi-ambtelijke organisatie, alle in de Randstad gevestigd. De j keuze van mannelijke handarbeiders is uit praktische overwegingen ge- j daan. Uit een noderzoek van prof. Philips was reeds gebleken dat 40 j pet. van hen een diensttijd had van j tien jaar of langer. Het onderzoek heeft tevens beves tigd dat het aantal ziektemeldingen wegens ongevallen met de leeftijd sterk afneemt. De Leidse hoogleraar j meent aanwijzingen te hebben dat het grotere ziekteverzuim van der- tigjarigen verband houdt met de le- vensfase waarin zij verkeren. Jongeren worden geconfronteerd I met een samenballing van onguneti- j ge factoren, zoals een groeiend ge- I zin. aandacht voor een carrière, I overwerk, een onregelmatig leefpa- I troon die een ongunstige invloed kunnen hebben op de weerstand te gen lichtere aandoeningen, aldus I prof. Philipsen. NOORDWIJK De emeritus-de ken J. P. A. Brinkman herdenkt morgen dat hij 55 jaar geleden tot priester werd gewijd. Het feest begint 's morgens om half tien met een plechtige eucharis tieviering in de kapel van Huize „St. Jeroen". De feestdag blijft verder die dag beperkt voor de jubilaris zelf met een aantal genodigden. Op dinsdag. 18 augustus, zal er feest zijn voor allen in Huize St. Je roen. 't Avonds krijgt dit een hoog te punt in een gezellig samenzijn van alle bewoners, dat onder meer met een filmvoorstelling zal worden opge luisterd. De heer Brinkman werd op 1 fe bruari 1889 in Amsterdam geboren. Van 1915 tot 1917 was hy kapelaan in Hoek van Holland, waarna zijn benoeming volgde tot kapelaan van de Rozenkranskerk aan het Spaarne in Haarlem. Daarna diende hij de Rozenkranskerk in Amsterdam. In 1935 volgde zijn benoeming als pas toor in Den Burg op Texel. Hier vier de de jubilaris zijn zilveren priester feest. In 1941 ging hij als pastoor naar Rotterdam en op 29 september 1947 volgde zijn benoeming tot pastoor van de parochie „Sint Jeroen" in Noordwijk en tevens tot deken van het dekenaat Noordwijk. Dertien jaar later ging deken Brinkman met emeritaat. Hij bleef Noordwijk en zijn parochianen trouw en vestigde zich toen in Huize „St. Jeroen". Hij werd opgevolgd door deken P A. van den Bosch, die hij reeds uit zijn Texelse tijd kende. Zeer zrzl heeft deken Brinkman voor de katholieke gemeenschap in Noord- wijk betekent. ZWOLLE (GPD) De gang van zaken in 't Harde is voor politie en Justitie geen aanleiding om macht en geweld te gebruiken. De hante ring van het strafrechtsapparaat is het uiterste middel. We hebben al leen te maken met de excessen Komt er in 't Harde een rel met or deverstoringen en vernielingen, dan zal politiegeweld noodzakelijk zijn, maarz olang het gaat zoals het tot nu toe isg egaan behoeft niemand te rekenen op een krachtdadig op treden van onze kant. Dit zegt mr. J. P. Hustinx. procu reur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, over de gebeurtenissen rond het zwembad de Hokseberg in 't Harde (gemeente Doornspijk) dat zondag voor de tiende keer is ge kraakt. Degenen tegen wie na de eerste kraakacties begin Juni proces verbaal is opgemaakt behoeven dan ook niet te rekenen op rechtsvervol ging. De p.g. vindt bovendien dat burgemeester mr. E. J. F. Wester huis en groepscommandant-adjudant A. Mauwer van de rijkspolitie een „verstandig" beleid voeren ten aan zien van het zwemmen op zondag. „Het is daar zondags geen rotzooi, maar een voorbeeld van een goed ge ordend en geleid gemeenschapsge- beuren. Alternatieve badmeesters hebben de zaak er blijkbaar goed in de hand. Dat de politie pas laat in de namiddag verschijnt met een be vel tot ontruiming vind lk heel Juist. Dat berust op «en Juists afweging van belangen Groot was de belangstelling van de jubilaris voor het katholiek onder wijs. Onder zijn leiding werd de zgn. Finse school gesticht en de r.k. ulo-school ..St. Willibrord". Verder kwam de uitbreiding van de kleuter school tot stand en werd een VGLO- school, zowel voor jongens als meis jes gevestigd. Zeer belangrijk is de bijdrage van deken Brinkman ge weest tot de bouw van een kerk voor de dochterparochie „Maria ter Zee» Veel deed hij voor de verfraaiing van de parochiekerk van „St. Jeroen". Deken Brinkman heeft veel aan dacht voor activiteiten op sociaal terrein. Hy bekleedde het voorzit terschap van het kerkelijk armbe stuur. Steeds leefde hij mee met het Wit-Gele Kruis en het werk onder de bejaarden droeg steeds zijn be langstelling. NOORDWIJKERHOUT Na een succesvol verblijf in Amsterdam komt het Bonanza-Dorp voor slechts j drie dagen naar Noordwykerhout en wel vandaag, 15 en 16 augustus. De Brink wordt de standplaats van het evenement. Het Bonanza-Dorp, dat in hoofdzaak gericht is op Jeugdig publiek, heeft talrijke attracties in wild-west stijl, met onder andere ro- I deo-rijders, hoefijzer werpen, boog schieten, paardrijden terwijl tevens een rondrit met een huifkar kan worden gemaakt. Voor de Jeugd zal de Brink het ko- mende weekeinde ongetwijfeld een I trekpleister zijn om van het Bonan- za-geweld te genieten. Omdat het merendeel van de attracties in ten- i ten kan worden ondergebracht, gaat bij slecht weer alles door. De ope ningstijden zijn van 2 uur 's mid dags tot 10 uur 's avonds en de toe gang op het terrein is gratis. MAKASSAR LEIDEN Een Ne derlands-Indonesische expeditie heeft bij Soppeng. Zuid-Celebes. twee miljoem jaar oude fossielen van enor me schildpadden, krokodillen en ste nen gebruiksvoorwerpen gevonden. De opgravingen, die ongeveer een maand hebben geduurd, werden bijgewoond door dr. H. V. van Hee keren. oud-conservator van het Rijks museum voor Volkenkunde in Leiden en dr. D. A. Hooyer wetenschappe lijk medewerker van het Rijksmuse um voor Natuurlijke Historie, even eens in Leiden. Het doel van deze expeditie was fossiele resten van oermensen te vinden. Tot nu toe werd hun aanweizgheid alleen maar verraden door stenen werktuigen die zii op de rivierterrassen hebben achtergelaten en enkele beenderen. De onderzoekingen waren voorna melijk gericht op het stroomgebied i van de Wallanae-rivier tusesn Sop- j peng en Sengkang over een afstand van 24 kilometer. In dit gebied heeft dr Van Heekeren in de jaren 1947- 50 fossiele dwergolifanten, een nieuw genus en van 1 andschilpaddendie J een lengte van wel twee meter kon den bereiken, gevonden. UTRECHT 'ANP) „Wy hebben I niets tegen lifters, maar laten ze 1 alsjeblieft niet op de autosnelwegen, de verkeerspleinen en de toeritten komen. Dat lokt alleen maar moei- lyke en gevaariyke verkeersmanoeu- vres uit. wy treden rigoreus op te gen lifters die we op de snelwegen en op de toeritten voorby het bord i „autosnelweg" aantreffen. Aldus kapitein A. Zee van de sec- tie byzondere verkeerstaken der Rykspolitie in Driebergen. Volgens hem is het Verkeersplein Oudenrijn I „een soort centraal station" van lif ters maar ook op de uitvalswegen van Amsterdam en Rotterdam rich ting Utrecht en de verkeerspleinen I Velperbroek by Arnhem en Deil in de weg UtrechtDen Bosch worden er nog veel aangetroffen. „Nederland staat in het buiten and niet bekend als een land waar de lifter grote moeiiykheden met de j politie kan krijgen", aldus de heer Zee. die graag zou zien dat er een soort vaste liftplaatsen komen langs I de autowegen, by voorbeeld by weg restaurants. „Maar daar zullen de exploitanten van die restaurants wel niet zo biy mee zyn", zegt hy. LEIDEN Er wordt vaart gezet achter de ombouw van het voorma lige hotel Central aan de Breestraat. Volgende week gaat de oude inven taris onder de hamer, waarna met de inrichting tot discobar kan worden begonnen. Half september hopen de heren H. v. d. Linden, R. Cohen en B. Dolrondie in Haarlem al zeven horecabedryven exploiteren zoals „Club Entry" en „Sound", de dan cing te kunnen openen. Met hun disco-club in de Bree straat mikken ze op een „gezellig jeugdpubliek". De oude hotelkeuken beneden wordt, omgebouwd tot een Oudhollandse bar waar Je na het dansen rustig met elkaar kunt klet sen. Rondom de dansvloer komen twee bars. Het bovengedeelte van Central wil het Haarlemse drietal gaan verhu ren aan studenten Mede door de gunstige ligging van het pand (mid den in de stad, schuin tegenover Mi nerva i zal dat wel lukken, vermoe den ze. Inmiddels zyn de heren Cohen, Dolron en v d. Linden al druk doende met de verbouwing van het onder toezicht van Monumentenzorg staande pand Nieuwstraat 31 tot een sherry-bodega, die t Fust gaat he ten. 't Fust Deze bodega krygt een ouderwetse boerenstyi aangemeten. De drie Haarlemmers zyn stad en land af gereisd om oude ploegen, boerenkar ren en uitgedroogde wynvaten te vinden als interieur-stukken. 't Fust moet en gezellige borrel- gelegenheid worden, waar je ook inktvis, saté en speciale snacks kunt bestellen. Eerst zal de benedenver dieping van 't Fust open gaan ver moed elyk de eerste vrijdag in sep tember). daarna worden de twee andere verdiepingen erby getrokken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17