verfilmen 'De kleine ark' „de drie musketiers m liden Kunst- en antiekbeurs in Stadsgehoorzaal West Side Story: nu alweer 5 weken SCHUDEL GESTOOKTE CITROEN if et medewerking van dertig Nederlandse acteurs JEHOl I'S GETUIGEN Tv- programma voor een nieuw Rode Kruisschij olijke avonturenfilm van Bernard Borderie li VIER PROLONGATIES Zeven killers uit Texas 1 AG 14 AUGUSTUS 1970 LEfDSCH DAGBLAD 'ERDAM (GPD) Gebaarde Ame- Theodore Bikel, bekend in zijn land d filmacteur-zanger van volksliederen p de kade van de Amsterdamse haven het Centraal Station vergenoegd aan je te likken. Het is warm en in het wekkende Urker kostuum, dat hij als 13, 01 19, a 'S1 w sjes, die door een handige op een strategisch goed plaats op de grens van stische bedrijvigheid aan worden gébracht, trekken dacht van oud en jong aueine legertje beroepsac- __n de tivee kinderen, die lien in de film vervullen), lanzienlijken figuranten ingrijken (producent Ro- Radnitz en regisseur Allen zijn dol op deze indse. Amerikanen onbe- schipper van de UK 516 draagt, heeft hij het nóg warmer. De klompen, die hij op last van regisseur James Clark moet dragen, heeft hij in de korte pauze tussen de scènes van de filmopnamen naar Jan de Hartogs boek „De kleine ark" maar even verwisseld voor een paar opvallende, helderwitte gympies. it Amerikaanse acteur Theo- tuum poseert tussen de filmopna- ikel in Urker visserskos-\ men door voor de fotograaf. kende verfrissende tractatie: wa- loopt. Zij speelt de vrij kleine rol feitje ijs, door de buitenlanders j van een verpleegster, die de twee maar gemakshalve „ice cream I kinderen vluchtelingetjes uit het sandiviches" genoemd. watersnoodgebied). nadat deze zijn I gered, in Amsterdam opvangt Van de kleine dertig Nederlandse „Het is geen erg leuk persoon, die acteurs, die in deze puur-Ameri- i ik moet spelen." zegt goedlachse kaanse en Engels gesproken film j Riek Schagen. „die verpleegster rollen vervullen, lopen er op de j doet zo haaibaaierig tegen de kin- Amsterdamse locatie maar een deren, dat ze er bij de eerste gele- handjevol. Zeer opvallend is natuur- I genheid van door gaan. Doet dat lijk Riek <Saar van Swiebertje» I schade aan mijn image van aller- Schagen, die in een hobbezakkerig beste, goedige ziel? Daar geloof ik Rode Kruis uniform anno 1953 rond- j niets van." De combinatie Radnitz-Clark heeft al zes films op zijn naam staan. Dit is de tweede keer. dat het team een film in Nederland maakt Elf jaar geleden was dat „Dog of Flanders". Alle films gingen over kinderen en dieren. Toch vindt Radnitz niet. dat hy kinderfilms maakt. „Ik geloof, dat ik altyd heb gemikt op oud en j jong. in het bijzonder op families. Ik weet. dat er in „De kleine ark" j ook akelige scènes voorkomen, er verdrinken mensen, er komen beel- j den van verdriet en radeloosheid in voor. Dat zit ook allemaal in het script en daarom is deze laatste film van mij ook bepaald niet iets voor de kindermatinees. Kinderen Ik dacht, dat een vergelijking met René Clements beroemde „Jeux in- terdits" tot op zekere hoogte op- i gaat. Zo navrant als die Franse film is mijn produkt niet. Maar het gaat wèl in beide verhalen over kin deren. die zich in een noodsituatie bevinden. Alle gebeurtenissen wor den gezien vanuit het oogpunt van de kinderen. Waarom we beide kinderen door Amerikaantjes laten spelen? Alleen vanwege de taalbarrière. Van vol wassen Nederlanders mogen we verwachten, dat ze vlot dialogen in het Engels spreken. Bij kinderen is dat wat anders. Vandaar dat we de kleine Philip Frame de rol van Jan Brink laten spelen en -dat Geneve Arnbas (van origine Philippijnse) het Javaanse meisje Adinda vertolkt." Met uitzondering van Bikel. d e de uige kapitein van de Urker boot oor zijn rekening neemt, is de rest van de cast Nederlands: Max Croi- et is de dorpsdominee en pleegva der van de kinderen. Truus Dekker is zijn vrouw. Johan te Slaa scheeps kok, Lex Schoorel marconist en dan zijn er verder nog de namen van Edda Barends, Heieen van Meurs. Lo van Hensbergen, Heieen Pimen- tel, Riek Schagen, Tom Kuster, Martin Brozius, Jules Croiset, John Soer, Tim Beekman. Hammie de Beukelaer. Gelyn Molier. Jos Knip- scheer. Albert van Doorn. Jeroen Krabbé. Wik Jongsma. Jos Berg- - X man, Ellen de Thonars, Monica Achterberg. Renier Heidemann en Pankie Achterberg: de meesten be kend tot zeer bekend en ook wel wat aankomend talent uit de Nederland se acteurswereld. Vorige week was de opnameploeg één dag in Breukeleveen. waar aan de Zuid Soheendijk een paar droe ve scènes werden gemaakt: de beide kinderen zwierven langs de oever van h et water i de Loosdrechtse Plassen in dit geval), terwyl in één van de meren nog het dak van een ondergelopen (namaak)-huis boven de golven gloorde. De twee kleinen zagen een paar verdronken slacht offers van de ramp en maakten een begrafenis mee. Volgende week wordt de hoofd moot van het verhaal opgenomen aan de oever van het IJsselmeer bij Naarden. Daar is een heel onderge lopen dorp nagebootst en regisseur Clark zal er volgens het schema vijf tien dagen bezig zijn. Dieren Belangrijk man op de set is de dierentrainer Frank Weatherwax, die de vier beesten, die de menage rie van „be kleine ark" uitmaken, instrueert: een hond. een kat. een konijn en een haan. Weatherwax is een man. die al veertig jaar lang dieren traint voor film en televisie. Hij heeft aan honderden produkties meegewerkt. In alle films van Rad nitz-Clark was hy van de partij. Zijn specialiteit is kleine dieren (de gro te en gevaarlijke laat hij graag aan collega's over», in het bijzonder hon den. „Met katten heb ik een enkele maal gewerkt, maar met een haan en een konijn nog nooit. Of al die waterscènes moeilijkheden geven? Nee. hoor, ik laat ze thuis al in de tobbe wennen De Amerikanen, die in september klaar met de op namen hopen te zijn, verwachten dat „De kleine ark" niet eerder dan voorjaar 1971 in de bioscopen zal ko men. Zij filmden in Nederland in Amsterdam, in Loosdrecht en Naar den. in Broek in Waterland en Kockengen. Waarom niet in Zee land? Radnitz. „Daar zijn drie redenen voor. Ten eerste was het voor ons gemakkelijker en goedkoper om alle opnamen in de omgeving van Am sterdam te maken. Voorts vonden we. dat filmen ter plaatse mogelijk oude wonden bij de bevolking zouden openrijten. En dan: al is Jan de Hartogs boek duidelijk gebaseerd op de watersnoodramp in Zeeland, zijn verhaal is fictief en speelt zich ook af op niet bestaande plaatsen, zoals Nieuwerland. dat wel gesitueerd is in zuidwest-Holland, maar waax mensen met Friese namen als Grijp- era óchryve-H Voor het filmdecor van „De kleine ark" zijn m het IJsselmeer huisjes gebouwd, die de waters noodramp van 1953 moeten sug gereren. ma wonen en waar Urker kottere varen." Universeel „Het belangrijkste is." aldus Ro bert Radnitz. ..dat Nederlandse bio scoopgang ers straks begrijpen, dat het om overstromingsramp van 1953 gaat. En verder: al is het nóg zo'n typisch Hollands verhaal, het thema noem ik universeel." LEIDEN Eind van deze maand staat Leiden een nieuw experiment te wachten: in alle bovenzalen van de Stadsgehoor zaal wordt dan een kunst- en antiekbeurs gehouden, waarvoor deelnemers uit het gehele land hebben ingeschreven. In totaal I dertig. In de antiek-sector zal een kostba re collectie porcelein. koper en tin. meubelen, schilderijen en wapenma teriaal worden geëxposeerd, terwijl ook de hedendaagse kunst ruim ver tegenwoordigd zal zijn. De beurs, die vrijdag 28 augustus 's avonds om zeven uur wordt geopend, biedt aan particulieren tevens de gelegenheid om antiek, zo men dit al prys wil geven, van de hand te doen. Ook op 29 en ^0 augustus zijn er beursda- gen, zaterdag van 10 tot 10 uur en zondag van 11 tot 's avonds 10 uur. De netto-opbrengst van de beurs, waarvoor men één gulden entree moet betalen, wordt afgedragen aan de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, die daarvoor een be stemming zal aanwijzen. Tegelijk met deze beurs, doch dan tot 7 september, wordt in de bene denzaal de najaarshow van de fir ma Langezaal gehouden Zoals gewoonlijk sloeg ik woens dag het Leidsch Dagblad op en las. 1 dat het in 1975 afgelopen is met de- i j ze wereld. Het stuk was onderte- I kend door Tonie v d Meulen. Ik I weet niet wie Tonie v d. Meulen Is. maar als ik het verslag over het congres van Jehova's Getuigen lees. vind ik veel overeenkomst met de I Telegraaf. Heeft Tonie v. d. Meulen I soms een Telegraaf gekocht en daar zijn inspiratie uit geput? Of is Tonie v. d. Meulen zelf in Groningen geweest? Aan zyn sarcas me te horen heeft hij zijn sarcasme wel uit de Telegraaf. Hoe komt het. dat Tonie v.d. Meulen een week la ter is met zijn verslag? O Ja. dat is waar ook. Tonie v. d. Meulen had het niet eerder gelezen in de Telegraaf. Vandaar dat het zo laat was. Tonie v. d. Meulen is een leuke Jongen aan zyn verslag te zien. Hij papegaait maar een beetje wat, maar hij moest kip lusten. S. H Busscher Witte Rozenstraat 13 Leiden We kunnen u geruststellen. Tonie v. d Meulen is in Groningen ge weest. (Red. LD.) i 3 Den Haag <GPD> - Een keur van topartiesten en topsport lied en zal op 14 oktober optreden in een telexisie- programma, dat zal worden uitge zonden over de zender Nederland I en dat beoogt propaganda te maken voor een grote inzamelingsactie ten behoeve van een nieuw schip voor he' Rode Kruis. Het hospitaalschip J. Henry Dunant is namelijk aan ver vanging toe. Het is het schip, dat zomers door de Nederlandse wate ren vaart om chronisch zieken een paar weken vakantie te bezorgen. Het televisieprogramma zal wor den uitgezonden uit 't nieuwe Ahoy- complex in Rotterdam en draagt de toepasselijke naam „Schip Ahoy" men hoopt er vyf miljoen mee bij een te brengen, want een nieuw schip, voorzien van alle apparatuur die volgens de moderne medische inzichten nodig is voor de langdurige zieken en invaliden, is zeer kostbaar. Le hele inzamelingsaktie steunt vooral op de gedachte, dat de ge zonde sportbeoefenaar in aktip komt voor de zieke medemens. Tussen 3 en 12 oktober zullen sportverenigin gen tijdens hun wedstrijden op sport velden en in sporthallen collectes houden onder leden en supporters. "OR Een vrolijke, spannende en avondvullende film Urie musketiers" naar de gelijknamige roman van Alex- Dumas, draait deze week in Luxor. „De drie mus- het verhaal van Athos, Porthos, Artemis en hun d'Artagnan, speelt in het 17de eeuwse Frankrijk waar inaal Richelieu aan de touwtjes trekt en zelfs de konin- ijna het slachtoffer wordt van deze kardinaal. begin van de film zien we i, die op weg is naar Pa li musketier, een lid van de jj tot van de koning, te wor- Hij ontmoet onderweg een mylady de Winter en een 5 (erker van Richelieu, Roche- in een téte-a-téte en krygt ruzie met de laatste. In maakt d'Artagnan kennis de rie musketiers, met wie hij steeds gevechten levert tegen in het zwart geklede troepen van de kardinaal. Een verhouding tussen de Franse koningin en de Engelse hertog van Buckingham wordt door Richelieu ontdekt: hy kan dit landverraad van haar bewijzen door aan de koning te tonen dat zij een van haar kostbare sieraden aan de En gelsman geschonken heeft. D'Ar tagnan. die inmiddels dikke vrien den is met het kamermeisje van de koningin, haalt uit Engeland de sieraden terug. Kort hierna loopt hij in een hinderlaag van Richelieu en brengt men hem naar het kas teel van mylady de Winter. Hij wordt echter bevrijd door de drie musketiers en de mylady laat uit wraak de hertog van Bucking ham vermoorden. De vier redden eerst de geliefde van d'Artagnan voordat zij de lady en Rochefort doden. Daarna trekken zij met het leger op om tegen de Engelsen te vechten. „De drie musketiers", voor de zo veelste maal verfilmd, dit onder re gie van Bernard Borderie is een verhaal, dat geen enkel moment verveelt. De vier steeds winnende vrienden, de boze mylady. de sluwe kardinaal die zich een goed verlie zer toont en de briljante oonver- N V. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDEN In deze zomerse weken zijn de nieuwe films in de Leidse biosco pen maar dun gezaaid. Niet min der dan vier bioscopen prolongeer den hun films. Het record is voor lopig in handen van het Lido- theater dat nu al voor de vijfde week een reprise brengt van het kasstuk „West Side Story". Onge twijfeld zullen vele Leidenaars op nieuw willen genieten van deze grandiose musical met een serie ge weldige composities van Leonard Bernstein. Samen uit Samen thuis doet een goede gooi naar de film die het langst in Leiden heeft gedraaid De film die al twee maal eerder in Studio werd vertoond is in de derde reprise al weer bezig aan de derde week. Volgens ons is 't een van de beste Louis de Funès-pro dukties bygestaan door de andere Franse komiek Bourvil en de fleg matieke Brit Terry Thomas. Het verhaal gaat over een Brits vliegtuig dat aan het eind van de REX Als Je als man met Je vrouw op een eenzame plek in de woestijn gaat wonen dat kim je wel wat meemaken. Dat blijkt wel deze week in het Haarlemmerstraat- theater waar een Italiaanse-Spaan- se western draait over de proble men van een man die een der gelijk noodlottige beslissing nam Afgezien van de dodelijke verveling van de stadse echtgenote wordt dat wonen op een plek. waar de wereld niet dicht is geplakt met kranten alleen maar omdat zelfs de kran tenbezorger daar niet komt, voor de man extra gecompliceerd omdat zijn vrouw zwanger wordt. Hy be sluit er een punt achter te zetten verkoopt zyn toch wel rUke bezit ting. huurt wat rondscharrelende cowboys en vertrekt naar de dichtstbijzijnde stad, wat een beel eind weg is. Tweede Wereldoorlog boven Frank rijk wordt neergeschoten. In de ochtenduren kan de jeugd voor de zesde week in Studio terecht voor SJors en Sjimmie. Louis de Funès is ook te zien in' Camera. De film op Vrijersvoeten die al twee weken met succes in Luxor draaide is nu verhuisd. Louis de Funès vervult hier zyn oude ver trouwde rol van gendarme in Saint Tropez. Nieuw is dat hy nu getrof fen wordt door een van Er os-pijl tjes en pogingen in het werk zyn puperieuren te overtreffen. De Terugkeer naar de Apenpla- neet gaat in Trianon de tweede week in. Het probleem is alleen dat bioscoopbezoekers die het eerste deel van deze film die maanden geleden. Leiden aandeed niet heb ben gezien in het begin moeite zul len hebben om te begrijpen wat er precies aan de hand is Trouwens de eerste film steekt in vele opzich ten boven deze tweede produktie uit. Als men gedacht liad dat daar mee de zaak voor de goedwillende echtgenoot afgelopen zou zyn, slaat men de plank volkomen mis. De problemen beginnen pas goed. In de eerste plaats zyn er indianen, daarby komt dat de begeleiders van het echtpaar trek krygen in het goud dat de echtgenoot zorgvuldig by zich draagt, onderlinge nay ver en nog een storend buitengebeuren zorgen voor de rest Geen film om by in slaap te val len dat zie je zo Ondanks de span ning moeten toch de nodige kant tekens geplaatst worden. Zeven kil lers uit Texas zou afgezien van de techniek zo tien jaar geleden ge maakt kunnen zyn. Dat is in een tyd dat de Italianen de kwaliteiten van de western belangrijk omhoog hebben getrokken toch wel een beetje jammer. ADVERTENTIE satie maken het ook als film ge schikt voor een ontspannende avond. Borderie heeft Alexander Dumas alle eer gelaten. De drie hoofdrolspelers uit de ..Drie Musketiers" v.l.n.r. Porthos. Athos en Aramis (Ber nard Woringer, Georges Des- crières en Jaques Toja). De op deze foto niet aanwezige d'Ar tagnan wordt gespeeld door Gérard Barray.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11