Ontwapeningsgesprek in Wenen niet zonder succes ENTHOUSIASME VAN BONN EN MOSKOU Tex Watson: Ik hen de ik ben hier om zijn werk te doen Slotfase in de herfst in Finse hoofdstad Helsinki n grote lijnen Auto-ongeluk kost mevrouw Chaban-Delmas het leven Ook cholera in Syrië en IV. - Pakistan VS-SENAAT TEMT VOOR UFEGUAR1) Grootscheepse opsporing in Montevideo -DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van een medewerker) DEN HAAG (GPD) Het SALT-overleg in Wenen is ver bleken met de activiteiten van iemand, die in een demonstra- ie voor de vrede meeloopt maar thuis een kast vol messen en chiettuig heeft. In de terminologie van de bewapeningswed- oop vertaald: de supermogendheden praten over beperking an de strategische wapens en gaan intussen verder met de ont- ikkeling van mirv's (raketten met meervoudige kernkoppen) abm-(raketafweer) stelsels. Deze ogenschijnlijk tegenstrij- ontwikkelingen zijn alleen met elkaar te rijmen in het ;pectief-op-korte-termijn van de SALT-besprekingen, die Wenen nu in de slotfase zijn gekomen: geen inkrimping van strategische wapens, maar bevriezing op het niveau, dat op et desbetreffende ogenblik is bereikt. Rel in rechUnal In Chicago zyn gisteren tien personen wegens „minachting voor het gerecht" tot gevangenisstraffen van maximaal 4 maanden veroordeeld. Dit gebeurde naar aanleiding van een groot scheepse vechtpartij tussen publiek en ordebewaarders by een proces over incidenten in mei J.l. aan de universiteit van Illinois, die een ge volg waren van het doden van vier studenten van de univeraiteit van Kent door de staatspolitie. Journalist uitgewezen Niger ié heeft de Israëlische correspondente van het in Tel Aviv verschijnende blad „Maariv" in Ivoorkust, dr. Ta mara Golan, uitgewezen. zy kreeg een uur de tijd om het land te verla ten Mevrouw Golan zei niet te we ten. waarom zij was uitgewezen. ADVERTENTIE Een platenbon is altiid raak 15.- 7.GO ÏO.- IS.- «O,- *5.- Bind deze week zal het overleg in énen worden afgesloten om het in herfst in Helsinki (waar het ook on) weer voort te zetten. Dan zul- de VS en de Sow jet-Unie in grote oen overeenstemming hebben be- Ikt over: een plafond voor de ontwikkeling van intercontinentale ballistische raketten (ook met meervoudige kernkoppen). geïnstalleerd in Ilange-afstandsbommenwerpers en (nucleaire) onderzeeërs; bevriezing van de anti-raketetel- aels op het niveau dat de Sowjet- ünie thans heeft bereikt, waar- ichijnlyk 64 bases rond Moskou. Zowel Sowjet-Rusland als Ame- heeft Intussen een aanmerke- „overcapaciteit" bereikt. De V.S. inen de vyftig belangrijkste ste in de Sowjet-Unie ..vijftien keer" nietigen, Sowjet-Rusland is daar- omgekeerd „acht maal" in staat, jen deze achtergrond mag het wachte resultaat van Wenen" al beperkt lijken, de winst van vooral de afgelopen weken zeer ensieve overleg wordt groter naar- te de vooruitzichten van een be- jeningsrace zonder finish duide- er worden. Kritische politici en ral wetenschapsmensen hebben rtdurend gewaarschuwd, dat een itende abm-verdediging onhaal- is en dat een technisch steeds wikkelder aanvalssysteem steeds ?ilijker is te hanteren, waarbij te- jkert.yd is gewezen op de gigan- le kosten voor bedde partyen. Geheimhouding grootst mogelijke geheimhou- is betracht sinds het SALT- rleg half april begon. Wat offi- !l naar buiten kwam en dan alleen van Amerikaanse kant ren slechts summiere aanduidln- van de vooruitgang bij de be- ekingen. De gevoeligheid op dit it kan nauwelijks beter worden Uustreerd dan met het rumoer d het artikel In de Washington (van eind mei», waarin con té informatie over de stand van werd gegeven. Het Ameri- inse ministerie van Buitenlandse distantieerde zich er onmid- U]k van, overigens zonder de irheid er van in het geding te Jen en de Russen waarschuwden goede sfeer niet door voortijdige hullingen te bederven, ïlnneer de besprekingen in Hel sinki worden voortgezet zal het nog moeilijker worden uit onofficiële en officiële mededelingen geruchten en toespelingen of anderszins conclusies te trekken. Er zal dan nóg meer werk van de geheimhouding worden ge maakt. Wat nu nog openbaai- werd waren, vooral de laatste tijd, optimistische geluiden. De Russen zouden zich niet aan ideologisch geredekavel hebben overgegeven, zelfs niet na „Cambod ja", zoals een Amerikaanse woord voerder opmerkte. Naast de officiële besprekingen in de beide ambassa des was er veel informeel contact en i begin deze maand werd het aantal I gesprekken aanmerkelijk opgevoerd. Het zou heel wel mogelijk zyn ge bleken de ontwapeningsproblematiek los van andere grote problemen (Midden-Oosten en Vietnam byv.» te bespreken. Moeilijk punt Het akkoord dat nu wordt uitge werkt zou min of meer een compro mis zijn tussen verschillende uit gangspunten: Moskou heeft vooral de nadruk gelegd op beperking van de abm-stelsels. Washington op een pla fond voor de meerkoppige kernraket- J ten. Is dit eenmaal bereikt, dan rest onder meer nog het moeilijke punt van de inspectie. Maar tot het ogenblik, waarop een al dan niet. te controleren niveau wordt vastgesteld gaat aan beide kanten de opbóuw van het strate- j gische wapenbezit voort. Zo wordt op nog vijf plaatsen rondom Moskou aan vyf bases met anti-raket-raket- ten gewerkt, die over twee A drie i jaar bedrijfsklaar moeten zyn (vol gens een zegsman in Washington». J Het. afgelopen jaar zijn in Sow jet- j Rusland elf intercontinentale raket- 1 bases geïnstalleerd. In aanbouw zijn zestig lanceerbases voor de reusach tige SS-9 projectielen die met drie kernkoppen kunnen worden uitge rust. Er zyn 25 onderzeeërs met een capaciteit van zestien atoomrakeet- ten elk in aanbouw of al in de vaart gekomen. In april werd de eerste Ameri kaanse Minuteman-raket met drie I atoomkoppen in een ondergrondse lanceerbases by Minot Noord-Da - kota» geïnstalleerd Er staan nu al zeker tien raketten van dit type klaar, terwijl er nog veertig op het I programma staan. Op scheepswerven worden atoomonderzeeërs voor het j lanceren van de nieuwe Poeeidon- i raketten ook meerkoppig» omge- j bouwd. Onlangs werd een begin ge maakt met de bouw van een nieuwe strategische bommenwerper B-l: ca- paciteit 32 kernprojectielen, vlucht- bereik 16.000 km. Dit. zjjn de elementen van wat se cretaris-generaal Thant een oncon troleerbare groei van de nucleaire be- wapeningsrace heeft genoemd Een wedloop, die echter ook tot het besef heeft geleid, dat „het zoeken naar nucleaire superioriteit nutteloos is. want elke beweging in die richting roept een geiykwanrd»^ reactie aan de andere kant op en past in een eindeloze spiraal". Na ondertekening niet-aanvalsverdrag ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak 15, 7,60 10,-15,-20.- 25,- Van onze correspondent' MOSKOU iGPD' j, Rus sisch-Westduitse samenwerking is nu definitief een stap verder gekomen met de ondertekening van het niet-aanvalsverdrag en de gesprekken die Bondskanse lier Brandt met zowel premier Kosigin als partijchef Brezjnew voerde, zo menen politieke waarnemers in Moskou. Vooral aan de besprekingen met Ko sigin wordt grote waarde ge hecht. omdat hieruit duidelijk de wens van de Sowjet-Unie naar economische samenwer king blykt Brandt was zeer be langstellend voor de economi sche problemen van Sowjet- Rusland. Dit werd afgeleid uit z^n mededeling dat reeds vol gende maand de Westduitse mi nister van Economische Zaken prof Karl Schiller en de minis ter van Wetenschappelijk On derzoek, prof. Hans Leusink naar Moskou komen om over hun gemeenschappelijke, econo mische en technologische aan gelegenheden te praten. Van Russische zyde legt men echter sterk de nadruk op de politieke waarde van het ge sprek en wijst men speciaal op Brandts positieve houding ten ianzien van een Europese vei ligheidsconferentie. De kanse lier sprak gistermiddag ruim drieënhalf uur met partyleider Brezjnew. Over dat gesprek zijn geen nadere byzonderheden bekend gemaakt, maar diplo matieke kringen in Moskou hechten byzonder veel waarde aan deze ontmoeting. Vanmor gen voerde Brandt, voordat hy weer naar Bonn vliegt. op nieuw een gesprek met Kosigin. De Westduitse kanselier heeft gisteravond een verklaring, die in Moskou was opgenomen, voor de Westduitse televisie afge legd. Hy zei: ..Met dit verdrag gaat niets verloren, wat al niet lang geleden is verspeeld. Het verdrag brengt niets en nie mand in gevaar." Brandt noemde het verdrag een succes voor de naoorlogse Duitse politiek en een belang- ryke stap om de betrekkingen met de Sowjet-Unie en de ande re oosteiyke buren te verbete ren. Ook herinnerde Brandt aan het feit dat het vandaag 13 augustus precies negen jaar geleden is dat de muur in Berlyn werd gebouwd. „Van daag zyn wy, zo hoop ik in goed vertrouwen, een proces begon- zal maken, zodat er geen men- aen dat deze splitsing ongedaan sen meer in prikkeldraad be hoeven te sterven en de deling van ons volk zal worden over wonnen," zei de kanselier. ..Europa", zo zei Brandt ver der, „eindigt noch aan de Elbe noch aan de Poolse oostgrens. Rusland is onlosmakelyk in de Europese geschiedenis ver vlochten. niet alleen als tegen stander en gevaar, maar ook als partner, zowel op historisch, politiek, cultureel en econo misch terrein. Alleen als we in West-Europa deze samenwer king in het oog houden en al leen als de volkeren van Oost- Europa dit ook zo zien. kan een uitwisseling van belangen tot stand komen," meende Brandt. Tydens een banket dat gister avond in de facettenzaal van het Kremlin werd gegeven hebben Brandt en Kosigin beide nog eens het grote belang van het Russisch-Westduitse verdrag onderstreept. Kosigin zei dat dit verdrag „door het leven zelf was gedicteerd" en dat het een logisch gevolg was van de „ont wikkeling van de Europese wer- keiykheid." Brandt merkte op dat het verdrag „ons bevrydt van de schaduw van het verle den en de mogelijkheid schept van een nieuw begin SAINT JEAN DE LUZ A PP. Reu ter» De Franse politie speurt naar de bestuurder van een kleine rode Citroen, die verantwoordelyk zou zyn voor een verkeersongeval waarby de echtgenote van premier Jacques Chaban-Delmas gisteren het leven verloor. Volgens de chauffeur van de auto waarin mevrouw Chaban-Delmas reed, druxte de gezochte chauffeur hem by een foutieve inhaalmanoeu vre van de weg. Het ongeluk ge peurde op een bochtige weg op een halve kilometer van het buitenhuis van de premier in Urrugne, in zuid west-Frankrijk. op korte afstand van de Spaanse grens. De auto. waarin behalve mevrouw Chaban-Delmas en de chauffeur, de 21-jarige zoon van de premier en een verpleegster zaten raakte een boom en sloeg om in een greppel. De zoon. Jean-Jacques en de chauffeur bieren ongedeerd tcr- wijl de verpleegster lichte verwon dingen opliep. De 50-Jarige mevrouw Marie Antoinette Chaban-Delmas. die achterin zat, werd met ernstig hoofd- en beenletsel in een zieken huis in het nabygelegen Saint Jean ue Luz opgenomen, waar zy kort na aankomst overleed. De man die het ongeluk zou hebben veroorzaakt, is zonder stoppen doorgereden. Premier Chaban-Delmas reisde direct nadat hij in Parijs van het ongeluk had gehoord, per vliegtuig naar Bordeaux en vandaar per auto naar Saint Jean de Luz. Het echtpaar Chaban-Delmas was in 19F7 getrouwd. Het was voor bei oen een tweede huwelijk, zy hadden vier kinderen. Vliegongeluk op Formosa Een „Y8-121 "-verkeersvliegtuig van de Nationalistisch- Chinese luchtvaart- maatschappy is met 26 passagiers en 5 bemanningsleden aan boord by het vliegveld van Talpeh neergestort Er worden 14 personen vermist, die waarschyniyk zyn omgekomen. WASHINGTON «Reuter» Amerikaanse senaat heeft cch gisteren na een debat van een week uitgesproken voor uit breiding van het anti-raket systeem ABM Met 52 tegen 17 stemmen werd besloten het aantal bases voor de „Safe- |uard"-raketten te verdubbelen tot vier. In regeringskringen in Washington toonde men zich over de goedkeuring erg tevre den. Men wees erop. dat deze uitbreiding voor een goede af loop van het SALT-gesprek als strategische troefkaart zeer wenselijk is. De senaat sprak zich met 52 <7 stemmen uit tegen een voor tel van de senatoren Cooper en Hart, het aantal raketbases te beperken tot de huidige twee. Met deze verwerping heeft de «enaat het de regering mogeiyk lemaakt het aantal bases tot ter uit te breiden. Het minis terie van Defensie kan nu naast de bases in Noord-Dakota en Montana ook ABM-bases in Wyoming en Missouri aanleggen. Het ABM-systeem met „Safe- Piard"-raketten moet de bun- tos met de intercontinentale J»inute"-raketten tegen een landelijke aanval beschermen. WARSCHAU. DACCA. BEIROET, SEOEL (Reuter, AP» Polen heeft de doorlaatpost aan de grens met de Oekraine in verband met de cholera in het zuiden van de Sowjet-Unie voor alle verkeer- gesloten. Alle mo- torvoertuigen vóór de Balkenlanden moeten via Tsjécho-Slowakije reizen in plaats van door de Sowjet-Unie. Gedurende de afgelopen veertien dagen zyn in de door overstromingen geteisterde gebieden van West-Paki- stan honderd personen aan cholera j overleden. In de Syrische steden Hama en Homs zouden gevallen van cholera zün vastgesteld. Deze steden zyn af gesloten en er komt een inentings campagne op gang Reizigers, die uit Syrië in Beiroet «Libanon» aankwa men. waren aan de grens tegen cho lera ingeënt voordat zy het land mochten verlaten. Ten zuidoosten van Soel in Zuid-Ko- rea lyden tachtig personen aan cho lera. van wie er intussen 6 zijn over leden. Verleden jaar woedde in Ko rea een cholera-epidemie; van de byna veertienhonderd gevallen over leden er 125. DOOR HEIN ELBRINK ADVERTENTIE Overstromingen In Brazilië In de noordoostelijke Braziliaanse staat Pernambuco hebben zeker 123 men sen het leven verloren by overstro mingen, veroorzaakt door zware re genval. De hoofdstad Recife staat tengevolge van twee dagen regen blank. Ook vorige maand werd Per nambuco door overstromingen geteis terd. Maharadjah in hut De vroegere maharadjah van Baria, Jaideep Singh, heeft bekend gemaakt dat hy zyn paleis en zyn landgoederen, die 'n gezamelijke waarde van 'n half miljoen dollars hebben, aan het volk zal schenken en zelf in een hut zaJ J gaan wonen. Hy zei dat zyn schen- I king gebruikt zal worden voor land- bouwkundig onderzoek in samen- I werking met de Ford Foundation. Archeologische vondst Een in- I ternationale groep oudheidkundigen heeft by de kust van het naby west-Sicillë gelegen eiland Mozia drie gezonken schepen uit de Ro meinse oudheid gevonden. De vaar tuigen zyn nog geladen. Eerder had men in de omgeving al twee van der- geiyke boten gevonden. Tsjiang-Tsjing ziek Tsjlang- Tsjing. de echtgenote van voorzit ter Mao Tse-toeng van de communis tische party in Rood-China, is op nieuw getroffen door een zeer ern stige hersenziekte, zo meldt het in Hongkong verschynende blad „Zuid- Chinese Ochtendpost". De 56-Jarige mevrouw Mao ïydt reeds enige Jaren aan een hersenziekte en heeft in 1964 een „geheime operatie" onder gaan. Linda Kasabian heeft een nieuwe jurk aan 's Ochtends was ln haar optreden in de rechtstaal voorzien. Velen waren van heinde en ver ge komen om haar gruwelyk verhaal te horen Ze moesten echter genoe gen nemen met de butler van het echtpaar Polanski-Tate. die komt verklaren dat hy de vermoorde vriend van beiden. Woyteck Frikows- ki. wel eens foto's heeft zien ne men van een naakt meisje in het zwembad. Droge koet in vergelijking met. wat Linda Kasabian in haar mars heeft. Maar rechter Wilham H, Older heeft, haar toegestaan "s middags te getuigen, om een nieuwe jurk te kopen. Ze had alleen nog een posi tiejurk. die ze in de gevangenis droeg toen ze nog moest bevallen van haar tweede baby Tegenover haar in het gevamge- nisblauw zit Charle6 Manson. spe lend met zyn gele potlood en zo nu en dan glimlachend volgt hij de ver klaringen van zyn voormalige disci pelen. die hem mogelyk naar de gaskamer zullen brengen. De drie andere meisjes, Patricia Krenwinkel. Susan Atkins en Leslie van Houten hangen in de beklaagde- banken, babbelend, zo nu en dan grapjes makend en giechelend wan neer Linda vrymoedig uit de school klapt over het. leven in hun com mune in de Californiache woestyn. Kruis Soms schuifelt Maneon wat in zyn stoel heen en weer, kykt naar de luchtverversingsinstallatie aan de wand en gaat met zyn vinger langs het x-vormige kruis dat hy in zijn cel met een scheermes in zyn voor hoofd heeft gekerfd, omdat, zoals hy op de eerste procesdag zei hij „zichzelf uit deze wereld heeft ge kruist. Ik sta hier alleen met mijn kruis, met myn liefde en mijn God. Myn geloof in myzelf is sterker dan al jullie legers, regeringen, gaska mers Ik weet wat ik heb ge daan. Jullie rechtszaal is het werk van mensen. De liefde is myn rech ter". De drie andere beklaagden dragen hetzelfde teken als Manson. Maar van recenter datum en minder diep. I Na de eerste procesdag volgden 7,y j Mansons voorbeeld met haarschuif- Jet. Weer heerst er absolute stilte in de rechtszaal wanneer Linda Kasa bian spreekt. Een stilte die slechts de verdedigers keer op keer grof on derbreken. Hun stooracties worden zelfs door de centrale figuur in dit proc€6, de man die zy moeten red den van een byna wisse dood. niet gewaardeerd. Duidelijk verstaanbaar snauwt hy hun enkele keren toe: hou je mond toch dicht, man, Manson heeft geiyk: dit is het proces waarin twee verschillende werelden tegenover elkaar staan Het. proces van de Amerikaanse sa- menleving. van een tot in de perfec-1 tie georganiseerde maatschappij te-1 Charles MansonIk sta hier alleen met mijn kruis, met mijn liefde en mijn god. Mijn geloof in mijzelf is sterker dan al jullie legers, regeringen, gaskamers gen, wat een verslaggever van het degelyke Amerikaanse blad Time noemde, het andere eind van de maatschappij. Tegen een niet om vatte dwaasheid, waarop de Ameri kaanse wetgeving wanhopig vat pro beert te krijgen. Een wereld die Nixons Amerika terug wil vertalen in termen als moord en doodslag om haar te kunnen veroordelen en daar mee uit de bannen. Het is niet alleen dit proces maar ook het decor waar tegen het zich afspeelt wat buitenstaanders het ge voel geeft in een waan te leven. Het decor van Los Angelos, dolhuis voor hen die de maatschappij afwyzen, openbaar gekkenhuis van de Ameri kaanse natie. Stad van mislukkingen die niet verder westwaarts kunnen omdat de Stille Oceaan dat verhin dert. van Slrhan Sirhan. die in het zelfde hotel waar de twaalf juryle den zyn ondergebracht, senator Ken nedy vermoordde: van Heli's Angels; van schietgrage politieagenten, van mescaline en diamanten: van heksen en tovenaars; van de Hollywood - kliek en de beschilderde lichamen; van de praalgraven voor de troeted- diertjes die by psychiaters op de bank hebben gelegen. In deze stad met zyn hoeetverwek- kende witte „smog", wilde Charles Manson Jezus Christus zyn voor twintig discipelen op een boerderij op een verlaten filmset ln de Mo- jave-woestyn. In deze stad zou hy uiteindelijk in de moordzaak van het jaar aan de kaak worden gesteld als een volge ling van Baëlzebub. die de dood van zeven mensen op zyn geweten heeft Een volgeling van de duivel, die. zoals Tex Watson, na zyn terugkeer van de slachtparty in het hui» van Sharon Tate verklaarde: „Ik ben de duivel en hier om hét werk van de duivel te doen". Anderen Anderen buiten het gerechtsge bouw beweren heteelfde. Op de zon overgoten Sunset Strip zyn er die temidden van de hippie* hun Satan- symbolen verkopenhet duivele- kruis, Voodoo-kruisen, een elixer om de lage sexuele driften op te wek ken. een missaal voor de zwarte ere dienst Ter Watson vecht 1n Texat Opmerkelijk is dat filmer Polanski j tegen uitlevering juist in zyn laatste film vóór de dood van zyn vrouw Sharon Tate ..Rosemary's Baby" overvloedig ge bruik maakt van dit soort symbolen Maar zy die er in het openbaar mee venten staan niet alleen. Iet* minder openlijk maar nauwelyks verholen nemen velen deel aan de zwarte missen en vormen een groot aantal organisatiec die de duivel aanbidden en zwarte magie beoefe nen. Juist in deze dagen kwam één van deze secties in aanraking met de wet toen haar aanhangers een zesjarige jongen in een kist opsloten omdat j MONTEVIDEO APi Ongeveer twaalfduizend soldaten hebben gis teren de hoofdstad van Uruguay Montevideo straat voor straat ai e- ecu Mm WBiuicu uuiuai hu e»n vuurt* tad ,«,ookt. Ze.- envyftig dagen zat hy daarin, ter wijl de leden van de sec te hem mar- Brazlliaan, die door de «tadsguernl- lero* zijn ontvoerd. Er werden inval len gedaan in een groot aantal hui telden door zyn vinger» te verbran- ■jT™ CJZ J\ "T den mpt. brandende lucifers Fén van en bij de grootste den met brandende lucifers Eén van zyn kwelgeesten was zijn moeder. WORDT VERVOLGD. By de samenstelling van dit ver haal werd gebruik gemaakt van ge gegevens uil publikaties in Bildzei voetbalclub van het land. ondanks j de waarschuwing van de guemlleros I dat zy hun gevangenen zullen doden, zodra hun schuilplaats wordt ge- l vonden. Kim uiiumi. BU de razzias en wegversperrin- tung. Dailv Mirror. Frankfurter All- fen werd*n meCT da" 200 personen gemeine Zrtlun* LaaUl» Nieuw». Le ,n 35 ™n.wn werden Monde, New Vork Herald Tribune !Üfn'*,.!fnC""en on,oat Sundae Time., Th» Time*. Time en ulUlownde hebben met do van de persbureau» l nlted Pre»» In- üe polaie mee teruational. A-ori.ted Pr ra. ,n J* B-ut-- I de bevrijding te bewerkstelligen van de 65-jarige Claude L. Ply, een j Amerikaanse landbouwkundige advi seur, die verleden week vrijdag ont voerd werd, en van de 41-Jarige Bra ziliaanse consul Aloyslo Mare» Dias Gomide De consul werd op 31 Juli ontvoerd tegelyk met Dan A. Mi- trione. een Amerikaanse polltieadvi- aeur. die maandag door de Tupama- ro» werd gedood. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9