De keizer van Japan oorlogsmisdadiger" was een Jeugdige ambtenaren niet dolgedraaid Vraag onze "Schoon Rijderf'code Esso service gaat steeds verder of. Rolingrechter in het Tokio-tribunaal Varen in de mist Vereniging van Reclasseringsinstellingen: [Jart eeuw na Capitulatie |an Japan Nederlandse zeelieden in Frankrijk vrijgelaten Vlug, onveilig en voordelig Controle op sexboetieks DAG 13 AUGUSTUS 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA (Van onze correspondent) a :ien op de capitulatie van Japan, nu vijfentwintig leden, betekent terugzien op de eerste tegen de lid gerichte kernexplosies op Hirosjima en Naga- Jet betekent ook terugzien op de tumultueuze tijd "I toen algemeen opperbevelhebber generaal Douglas hur de bestuurskoorden van het op de knieën ge in imperium in handen kreeg en zelfs de als een vereerde keizer naar zijn pijpen kon laten dansen. soon van de keizer, die het Oosten niet leidde, gedurende bijna vier tt beëindigde, hoewel hij jnltfk in zijn macht "Jdan weer een sprong te het grootste proces, de geschiedenis van de gehouden. s tegen de Japanse oor iers, 27 in getal, duurde 16 tot oktober 1948. Rech- landen waarmee Japan geweest, spraken ze- n uit, die later wer- ;en. Veertien verdachten langdurige gevangenis- éen werd krankzinnig [twee stierven tijdens het proces-verbaal van deze beslaat 49.858 bladzij- stond niet terecht. Te ming van velen in werd oorlogsmisdadiger be vraag „waarom niet" land het best worden be- >r de enige Nederlandse het tribunaal, prot. mr. "idling, thans directeur van plogisch (is vraagstukken ten vrede bestuderend) In- de Rijksuniversiteit in jmen vielen en vijf dagen de oorlog beëindigd. Het '^rijpelijk, dat de mening -levat, dat het de kernex- Jen, die Japan definitief Maar het blijft m.i. (raag. Natuurlijk, de men- -Joncentratiekampen in Ja il ma, in Indonesië hadden te geloven, dat zij. ri lieerde legers tot een in- rdapan zelf hadden moeten 1 rermoor'd zouden worden, g, de oorlogsgeschiedenis al kioond. Voor deze mensen de atoombommen en de le capitulatie, die erop einde van hun zorgwek- be. ka is betoogd, dat een in- niljoen doden aan gealli- el zou hebben gekost en et- oenen slachtoffers aan Ja- Ook dat mag waar zijn. ni moet ook niet vergeten, i ramen miljarden dollars kost. Er was jarenlang ft door vele geleerden. Der - 1 grote wapens hebben de zich om, als ze er een- ook gebruikt te worden, i^we zitten al weer midden uidige vak, de polemolo- Röling is van mening. Bombommen ook moesten een waarschuwing aan de )e Verenigde Staten wil- óór de conferentie van waarover de na-oorlogse 5, )u worden onderhandeld. ite troefkaart laten zien t4 fjet-Unie. Churchill wens- ferentie zo gauw mogelijk tulatie van Duitsland, maar haar steeds weet we- pchuiven, totdat de proef- n de woestijn van Nieuw cces hadden opgeleverd", vermeende uitwerking op rs heeft de Groningse thans, na zoveel Jaren, ike afgeronde mening, die et gooien van de bommen be een schokwerking op 6 bevolking. Maar men niet gerealiseerd, dat dit tot de Japanners door- t kón doordringen, want niet wat er gebeurd was. ijima was de term „atoom- bekend, de proefexplo- in het diepste geheim ge- 'a de beide bombardemen- er zegge en schrijve één die zei: dit moet een tie zjjn geweest, maar die dan ook kernfysicus". tn de bommen zin gehad? b heel moeilijk te beant woorden. In Japan waren er al ve len, die beseften, dat de oorlog ver loren was. Begin januari 1945 rappor teerden de inlichtingendiensten aan Truman, dat het land rijp was voor capitulatie. Maar het gebeurde niet. Nu komen we op de persoon van de keizer". „De keizer was geen machtheb ber Tijdens het proces is mij vol komen duidelijk geworden, dat hij een constitutioneel machteloos vorst was, die slechts had te doen wat de regering hem voorschreef. Hij mag dan ook niet worden vergeleken met Hitier. Het dictatorschap was hem vreemd". ,Kijk eens, de werkelijk drijven de krachten achter de oorlog waren de jonge nationalistisch ingestelde militairen. Zij wensten te vechten en bleven ook doorvechten toen de zaak al hopeloos was, louter en alleen om de functie van de keizer in ere te houden". ,Hier hebben we te maken met die merkwaardige mystieke vere ring van de keizer, die in het voor oorlogse Japan in zwang was. Toen Tokio in de boezem van de regering al lang had afgezien van alle voor waarden, waarop een capitulatie zou kunnen worden aangeboden, bleef die ene eis nog overeind staan: de keizer moest keizer blijven". „Het ongelukkige was, dat de de claratie van Potsdam zich over die kwestie niet duidelijk uitsprak. Tru man had er voor zichzelf reeds in toegestemd, maar uit zijn memoires kunt u lezen, dat hij dit niet durfde te zeggen uit vrees de openbare me ning in de V.S. tegen zich te kra gen". Ook in d'e interventie van de kei zer in augustus '45 ziet prof. Röling een duidelijk bewijs voor de stelling, DEN HAAG (ANP. De twee Ne derlandse zeelieden die eind februari in Frankrijk op verden king van botersmokkelen werden gearresteerd en tot zes maanden gevangenisstraf en 200.000 gul den boete werden veroordeeld, zyn gisteren vrijgelaten, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. De Franse autoriteiten hebben inge stemd met een voorstel van de Nederlandse consul in Calais, de boete af te kopen. De gevange nisstraf was verstreken, maar de mannen werden in gijzeling gehou den omdat zy de 200.000 gulden niet konden betalen. De kapitein van de 384 ton meten de kustvaarder „Holchart", de 34- jarige André Sibtsen uit Rotter dam, en de 24-jarige matroos Fer dinand Zelle werden op 26 januari in Boulogne sur Mer gearresteerd, verdacht van een poging achttien ton Russische boter het land bin nen te smokkelen. Zij werden 17 juni veroordeeld, en het schip, 2 vrachtauto's en de boter (die bij el kaar ongeveer 50.000 gulden waard waren) werden in beslag ge nomen. De vrouw van de kapitein, mevrouw M. A. Sibtsen-Bas heeft president Pompidou vorige maand schrif telijk om vrijlating van haar man gevraagd. Kapitein Sibtsen was door de rech ter. individueel, tot een boete van 270.000 francs (ca 175.500 gul den) veroordeeld. Voorts was hem, de matroos en twee niet-Ne- derlanders die bij de affaire waren betrokken administratief, door de douane, een boete van 3,1 miljoen HAARLEM (ANP) Toen om vijf voor half acht de snel trein MaastrlohtZandvoort he* station Haarlem binnenreed zag een NS-employé dat onder de locomotief aan de voorzijde menselijke ledematen uitstaken. De man sloeg onmiddellijk alarm en samen met enkele spoorweg employees haalde hij een spring levende. zij het wat verkilde man onder de locomotief van daan. Het was de 17-jarige Finse zeeman Hannu Heikkinen af komstig van het schip Titano, dat in Amsterdam in de haven ligt. De man moet op het Cen traal Station in Amsterdam on der de locomotief zijn gekropen en zich schrap zettend tus sen een aantal kabels en leidin gen onder de locomotief de achttien kilometer lange tocht naar Haarlem heeft onderno men. Waarom hij deze even goedkope als ongerieflijke en gevaarlijke wijze van reizen ver koos is de politie nog niet dui delijk. Prof. mr. B. V. A. Röling. onschuldig. Hij was gehuwd met een Duitse. Die vrouw heeft elke dag van het proces, tweeënhalf Jaar jaar lang, op dezelfde plaats in de rechtzaal de zittingen bijgewoond. Zeer indrukwekkend. Haar man is tenslotte tot twaalf Jaar veroordeeld en in de gevangenis gestorven". Kardinale vraag, een kwart eeuw na de processen van Neurenberg en Tokio, blijft of zy in vokenrechtelijk opzicht zin hebben gehad. Is er recht gedaan? Is het leed gewroken? Zijn aardse rechters in staat om na mens de gehele mensheid een pas sende vergelding af te dwingen? francs (ruim 2 miljoen gulden) opgelegd, zijnde vier maal de waarde van het in beslag genomen schip, de achttien ton boter en de twee vrachtauto's. Voor dit be drag konden zy ten hoogste een jaar worden gegijzeld. De honorair consul van Nederland in Calais, Dumont, heeft met d® Franse autoriteiten overlegd hoe een oplossing kon worden gevonden Het was immers duidelijk, dat de boete van 3,1 miljoen frans nooit zou kunnen worden betaald. De Franse autoreiten hebben ten slotte een regeling aanvaard, waar bij de gijzeling een einde zou ne men indien een bedrag van 10.000 francs (6.500 gulden) ter tafel kwam. Dit is woensdag gebeurd, waarop beide mannen om vier urn 's middags de gevangenisdeuren voor zich open zagen gaan. ADVERTENTIE Prof. Röling antwoordt voorzichtig „Met de vonissen van Neurenberg en Tokio is sterke nadruk gegeven aan de volkenrechtelijke regel, die ""Vil? ged^!f^e h6t getheie tr0C6S lX0gmlarbgfoteIdllenlren. «n<"nsda« gehouden rader- heid zün zich dat pas bewust ge- achttlen in Zuid- worden door de uitkomsten van de ^nb^k!'*^en ***-_ processen in Neurenberg en Tokio. MAASTRICHT <ANP> Mr. H. van Buuren, officier van Justitie in het arrondissement Maastricht, is van plan om de sexboetieks in Zuid- Limburg periodiek te laten controle- is blijven verdedigen, dat de keizer het niet verdiende als oorlogsmis dadiger te worden beschouwd. Hij heeft deze zelfde mening ook ten L i De gehele mensheid zal van die re- aanzien van v«I v.n de 27 beklaag- dle ln het Handvest van de den verkondigd, evenwel zonder Verenlgde Natles b opgenomen, op de hoogte moeten komen. Pas dan gaat er ook van de bevolking een dringende macht uit die de gezags dragers op dit stuk in toom houdt. In de Westelijke wereld functioneert dit mechanisme al enigszins. Denk maai- aan de geweldige oppositie van de Engelsen en Fransen tegen de Suez-invasie. |kijk maar naar Ameri ka voor wat Vietnam betreft. Oor log is verboden. Het ontketenen van een oorlog is een misdrijf Jegens de mensheid en als zodanig zwaar straf baar. succes. „In vijf gevallen heb ik op vrij spraak aangdrongen. Twee keer be trof het beroepsdiplomaten, die mi nister van buitenlandse zaken waren geweest. Togo en Sigemitsoe. Laatst genoemde was naar mijn over tuiging tijdens de oorlog tot het Ja panse kabinet toegetreden om de oorlog zo spoedig mogelijk te beëin digen. Zo iemand moet je niet straf fen. die moet Je eren. Hy heeft ze ven jaar gevangenisstraf gekregen". „Zodra hy vrij kwam werd hy op nieuw minister van Buitenlandse Za ken. In New York is hij zelfs door Mac Arthur ontvangen, wel een be wijs voor myn stelling. Ik weet niet waarom de andere rechters tijdens het proces zo op zijn veroordeling aandrongen. Ik denk dat de Russen zyn hoofd eisten". „Togo was eigenlijk een overeen komstig geval. Ik achtte die man Als Neurenberg en Tokio ertoe hebben bijgedragen, dat regeringen minder snel tot de greep naar de wapens besluiten, dan zyn deze pro cessen een bijdrage geweest tot het voorkomen van een oorlog. Een be langrijke stap naar wereldvrede. In deze zin hebben zij zeker grote be tekenis gehad". jes in beslag genomen. Het is me reuze meegevallen, zegt mr. Van Buuren. Het ging bij de in beslaggenomen waar om zg. sodomietische lectuur (ontucht tussen mens en dier), die volgens mr. Van Buuren ontoelaat baar moet worden geacht. Zolang er nog geen duidelijk vervolgingsbeleid is vindt er binnen het openbaar mi nisterie op het moment een intern beraad plaats, en hanteert mr. Van Buuren by zyn vervolgingsbeleid de begrippen niemandsland en 't gebied van de vijand: in het niemandsland ligt die pornografie die nog een punt van discussie vormt. In het gebied van de vijand daar- gentegen ligt alles wat duidelijk over de schreef gaat, de bikkelharde por nografie. Mr. Van Buuren: „Uit de politierapporten is me gebleken dat de sexboetiekhouders over het alge meen gunstig reageren op het onder zoek. Die mensen willen ook weieens weten waar ze aan toe zijn. Ze zijn bly te horen wat wel en wat bepaald niet mag". (Van onze Juridische medewerkster) De uitval van prof. mr. W. F. C. van Hattum, vice-president van de Haagse rechtbank, aan het adres van de reclassering, vestigt de aandacht op een probleem dat in vakkringen al jarenlang leeft. De vraag luidt: wat is de taak van de reclassering ten aanzien van de voorlichting van de gerechtelijke autoriteiten over een verdachte. De door prof. Van Hattum gevolgde methode om een louter mormele rechtszitting de beëdiging van een reclasseringsmedewerkster te ge bruiken voor een politieke zaak, kon overigens van de radicale studenten afgekeken zijn. Een methode die juist by gerechtelijke autoriteiten veel kritiek ondervindt. Eind 1969 had prof. Van Hattum zijn hart nog kun nen luchten op meer gebruikelijke manier. Hy sprak toen op een bij eenkomst van de ree 1 asseringsver- enigingen in Breda over dit onder werp. Het vreemde is namelijk dat bij de genen die direct by de reclassering zyn betrokken, geen eenstemmigheid heerst over taak en doelstelling. Het gevolg is dat de maatschappelijk werkers bij reclasseringsinstellingen het gevoel hebben in het luchtledige ADVERTENTIE •Ur* te werken. Dat er nooit een duide lijke taakafbakening en structuur in de wet is vastgelegd, komt doordat de reclasseringsarbeid in ons land van ororsprong particulier initiatief is. In de loop der jaren heeft de over- Op dit moment is de situatie zo, dat iedere reclasseringsambtenaar doet wat hy volgens zyn eigen geweten juist acht. Gevolg is dat de een de verdachte zo positief mogelijk afschil dert, waardoor hy als het ware in de heid bepaalde lacunes opgevuld en i schoenen van de advocaat gaat staan, 1 en de ander negatieve informatie over de betrokkene niet schuwt. By deze laatste „objectieve" me thode wordt de relatie met de cliënt die dit als klikken ziet ernstig geschaad. De rechter die 't voorlich tingsrapport leest, weet helemaal niet waar hy aan toe is. Een gunstig rapport hoeft immers niet te bete kenen dat er een subjectieve metho de is gekozen? overkoepelende instanties ingesteld Maar in wezen is dit werk in handen van particuliere inrichtingen, die subsidies ontvangen van het ryk. Het gevolg is en in zoverre lijkt de situatie op die van de kinderbe scherming dat de reclassering sterk verbrokkeld is, over verschillen de levensbeschouwelijke instellingen. Daardoor wordt een eenvormigheid van beleid en efficiency in de weg gestaan. Toch staat de reclassering er bij het Nederlandse volk niet slecht op. Een onderzoek van maart 1967 beeld van de reclassering wyst uit dat 70 procent van de onder vraagden de reclassering ziet als een hulpverlenende instantie voor ge vangenen en ex-gevangenen. Dat ze daarnaast nog de taak heeft om ge rechtelijke instanties voor te lichten over de persoon van verdachten, is ook vry algemeen bekend. Het Er bestaan allerlei suggesties om dit probleem te ondervangen. Zo zou de reclassering bevrijd kunnen wor den van de voorlichtende taak. Deze zou helemaal moeten worden over gelaten aan een rijksinstelling met speciaal hiervoor opgeleide maat schappelijk werkers. Ook is denkbaar net zoals nu psychiatrische rapporten door des kundigen worden opgesteld de so ciale voorlichting in handen van deskundigen te leggen. Gedacht probleem voor de ree las- kan morden aan psychologen of ge- seringsambtenaar is echter waar die j drugsdeskundigen. Voor het overgrote deel van de zaken kan de rechter dan varen op de informatie die de advo caat hem verschaft. In elk geval is rapportage zonder duidelijke criteria over de te geven informatie, 'n zinloze en vaak zelfs een schadelijke zaak. Het is dan ook voorlichting uit moet bestaan. Met hy „objectief" voorlichten of moet hij als hulpverlener van de per soon ln kwestie een goed woordje voor hem doen? De betrokken ver dachte verwacht dit wel van hem. De rechter heeft veel meer aan „objec- tieve" voorlichting, een verwachting teleurstellend dat de nieuwe reclas- waarin prof. Van Hattum blijkens seringsmaatregel van de regering van zUn uitlatingen duldel«k wordt te- 1970 geen letter wUdt aan juist dit leurgesteld. probleem. DEN HAAG (GPD) Het bestuur van de Vereniging van Reclas seringsinstellingen in Den Haag betreurt de verwijten die de vice- president van de rechtbank in Den Haag, prof, mr. W. F. van Hattum ter gelegenheid van de installatie van een reclasserings- ambtenares aan het adres van jonge reclasseringsambtenaren heeft gericht. Prof. Van Hattum had, zoals be kend is, jeugdige ambtenaren „dol gedraaid" genoemd en verder onder meer gezegd dat zy zich opstellen tegenover de rechterlijke macht. „Het bestuur is niet bekend met het feit, dat er in kringen van de rechterlijke macht in brede omvang onvrede zou bestaan omtrent de kwaliteit en feitelijke onjuistheid van door jongere voorlichtingsambte naren verrichte voorlichtingsrappor tage", zo staat in het commentaar. „Het Is een sinds tal van jaren aanvaard principe en gevolgde prak tijk, dat als reclasseringsambtena ren slechts opgeleide maatschappe lijke werkers werkzaam zijn. Van de ze reclasseringsambtenaren kan niet anders worden verwacht dan dat zij ADVERTENTIE hun beroepsatitude van maatschap pelijk werker ook in hun reclasse- ringswerkzaamheden meenemen. Voor hen is het uitbrengen van een voorlichtingsrapport niet althans niet volledig, het verstrekken van inlichtingen aan de rechterlijke macht doch ook stellig het geven van een stuk hulpverlening aan men sen die in maatschappelijke nood in conflict met de justitie geraken. Het is het bestuur bekend, dat hiermee een probleem is gesteld ten aanzien van de identiteit van de re classeringsambtenaar of maatschap pelijk werker in het veld van de re classering, voorzover dit in contact treed met de justitie. Binnen de kring van reclasserings ambtenaren, en zeker niet uitslui tend de jongeren onder hen, is ten aanzien van deee problematiek een bewustwordingsproces op gang ge komen, waarvan de uiteindelijke re sultaten zich thans nog niet laten be palen. Onjuist komt het evenwel voor te stellen, dat dit proces in de huidige situatie de kwaliteit en be trouwbaarheid van de voorlichtings rapportage zou aantasten. In dit verband dient te worden op gemerkt dat hun rapportage niet al leen onder controle staat van de re- classeringsinstelling, maar bovendien onder die van de reclasseringsraad. Verder hebben de officieren van Justitie de bevoegdheid nadere in formaties te vragen indien zij me nen dat in een rapport onduidelijk heden voorkomen. Het komt het bestuur niet raad zaam voor. dat thans op de wijze als thans door prof. Van Hattum gedaan, verwijten worden verricht aan met name de Jonge reclasserings ambtenaren van welke verwyten de gegrondheid onwaarschijnlijk en zeker niet aangetoond is. De straf rechtspleging in zijn totaliteit is thans volop in beweging. De verschil lende participanten daarin, waaron der de zittende magistratuur en de reclassering, zullen elkaar op den duur in een geëvolueerde opzet moeten vinden. Daardoor is een open gesprek tus sen de betrokkenen noodzakelijk, waartoe van de zijde van onze vere niging alle bijdragen zullen worden geleverd. Uitlating als van prof. Van Hattum kunnen in het overleg slechts frustrerend werken", aldus het be stuur.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7