Geschiedenis van de 20ste eeuw Een van de fenomenen van deze wel vaartstij d is het op de markt komen van geschiedenisboeken in een luxueuze uit voering. Boeken waarin het verhaal vruchtbaar wordt ondersteund met beel den. De uitgeverij Standaard in Antwer pen en Utrecht heeft een project op stapel staan voor de geschiedenis van de 20ste eeuw. Daarvan is nu het eerste deel ver schenen tot de eerste wereldoorlog en het moet gezegd worden, dat overtreft alle verwachtingen die men vaak bij dat soort werken heeft. Vaak is zo'n serie een excuus voor een prachtig plaatjesboek met een onbenullig soort tekst, want er gens moet immers op worden beknibbeld, nietwaar? In het geval van Standaards uitgaven er is er ook een over de tweede wereld oorlog is niets minder waar. Een reeks eminente geschiedschrijvers heeft aan dit fraaie prentenboek van de geschiedenis, die eigenlijk onmiddellijk aan onze eigen tijd vooraf gaat, meegewerkt. De omstre den, maar bijzonder intelligente Britse historicus A. J. P. Taylor heeft de redactie gevoerd. Om zich heen heeft hij een staf van eminente geleerden verzameld, die llllllllllllttllllllHllllllllllltllllllllilllllllllllHlllllltHIIIIIIIIIHIIIIIHIttillllllHlliniHIIIIIHIIIItllllHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIII zeer vele facetten van onze 20ste eeuwse beschavingsgeschiedenis de revue laten passeren. Daarnaast is gebruik gemaakt van authentieke vroeg 20ste eeuwse documen ten en memoires. Wilt u voorbeelden? Wilt u iets te weten komen van de ge compliceerde verhouding tussen Duits- lands keizer Wilhelm II en de Britten. Lees erover wat Wilhelm zelf in inter views tegenover Britse kranten beweerde, en lees de reacties erop. Bent u geïnteres seerd in de suffragettes, de nu al bijna vergeten, maar toch al legendarische voor gangsters van de Dolle Mina's? Lees erover in dit boek en geniet van de authentieke foto's. Wilt u een inzicht in de Europese schil derkunst, van de opkomst van surrealisme en andere expressievormen. In dit boek vindt u een beknopt overzicht, met zeer representatieve voorbeelden. Wilt u gra fieken over de Europese produktieverhou- dingen anno 1900. De Standaard-uitgave geeft ze en hoeDe prijs van dit werk bedraagt f. 58,- per deel en dat is voor dit boek met zijn bijna 450 royale pagina's beslist niet veel. Ook vn het begin van deze jaartelling kende Amerika zijn marsen naar Washington. Hier zijn het werklozen, wier ontevre denheid tot uiting kwam in sta kingen en protestmarsen naar de hoofdstad van de V.S. Een beeld van het militaristische Duitsland vlak voor de eerste wereldoorlog. Pruisische en Beierse generaals hielden een in spectie. Tsaar Nicolaas II en de tsarina, die zich tegen élke hervor- verzetten, hetgeen uiteindelijk leidde tot de vreselijke op het tsarengezvn in Jekaterinenburg ten tijde van de revolutie. ïen beeld uit de voor Rus- i de Japanners op de haven Port EO ongelukkig afgelopen oor- Arthur, fgen Japan: de aanval van I Geen enkele bankier in de Ver. Staten was zo machtig als J. P. Morgan. In deze spotprent zegt Morgan tegen Neptunus „Laat je maar weer in het water glijden, ouwe jongen. Er is geen plaats voor ons beiden. Voortaan ben ik de baas op de oceanen". Rosa Luxemburg, dochter van een Joodse houthandelaar uit Polen, werd later Duitse. Zij was een. begaafd en meeslepend spreekster, oprichtster van de communistische partij in Duits land en werd op 15 januari 1919 met Liebknecht beschuldigd van opruiing gearresteerd. Op weg naar de gevangenis werden zij door legerofficieren vermoord. De strijd om het vrouwen kiesrecht leidde in verschillende landen tot onverkwikkelijke to nelen. In Engeland hielden de suffragettes allerlei betogingen, welke dikwijls in hevige rellen ontaardden. Nier wordt een weerbarstige en verbitterde suf fragette door de politie weggeleid. Het drama van Serajewo, aanleiding voor Wereldoorlog Zonder acht te slaan op talrijke waarschuwingen verlaten de Oos tenrijks-Hongaarse troonopvolger <rd Salisbury, een der lei staatslieden van 1900. Deze man bezag de komende met gemengde gevoelens, hij verwachtte dat de na tassen de grote mogendhe- levaarlijk zou worden. Tzoesji, de keizerin-weduwe van China, wier haat tegen de vreemdelingen zo groot was, dat zij een bondgenootschap sloot met de Boksers, die alle buitenlandse invloeden uit China wilden ver drijven. De bedwongen bloedige Boksersopstand leidde tot de in eenstorting van het Chinese kei zerrijk en het Chinese verval bij het begin dezer eeuw. Vlootschouw in Spithead in 1901. Zo was het nog toen het Britse imperium de wereld beheerste. Keizer Frans Jozef van Oos tenrijk en koning van Hongarije een monarch van de oude stem pel, wiens overtuiging, dat hij re geerde bij de gratie Gods getem perd werd door een gewetensvolle en zakelijke instelling tegenover zijn regering staak. Keizer Wilhelm II met zijn eerste echtgenote, keizerin Augus ta Victoria en twee van hun vier zonen. Door een onzuivere beoor deling en overschatting van Duitslands eigen kracht leidde de keizer zijn land ten val. .Bloedige Zondag22 januari 1905. Op deze dag verloor loyaal volk, dat in verschrikkelijke armoede leefde, het ver in zijn vorst. Russische troepen voor het Winterpaleis de tsaar schoten hier op vredelievende arbeiders, wier enige iconen waren en afbeeldingen van hun tsaar. Frans Ferdinand en zijn gemalin het stadhuis van Serajewo, waar zij even later het slachtoffer zou den worden van een bomaanslag door de Bosniër Princip, Vrolijk en toegejuicht door do menigte, waaronder vele vrouwen, vertrokken de Duitse solda ten. m 1914 naar het front

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7