Vrouw schrijft Pompidou om 'haar man vrij te laten' Jehova's: „In 1975 is het afgelopen' Beperk gebruik van insecticide tot n minimum' Kort geding over de afbraak nieuwbouw huizen in Uithoorn Kapitein al zeven maanden in Franse cel wegens smokkelen Willen de broeders en zusters hun kip opnemen Commiss ie ad l iseert Schrijnend tekort aan maatschappelijke werkers PAGINA 6 LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 AUGUSTUS ROTTERDAM (GPD) Een brief aan president Georges Pompidou van Franrijk schrijf je niet elke dag. Dan moet er toch echt wel iets aan de hand zijn. In het geval van mevrouw M. A. Sibtsen-Bas (31) in Rotterdam is het dat dan ook. heengegaan. Dat was op een vrijdag of zaterdag, ben ik ook vergeten" Haar man en een collega zitten nu al zo n zeven maanden in een Franse gevangenis en moeten ook nog eens een bedrag van dik 200.000 gulden op tafel leggen. Zij zijn veroordeeld, omdat ze met hun schip de 30 jaar oude kustvaarder Holchart (384 ton) een partij Russische boter (18 ton) Frankrijk zouden hebben willen binnensmokkelen. Op on wettige invoer zijn de Fransen uiterst gespitst. Die brief aan Pompidou („een oom van me heeft hem geschreven en ik heb hem 29 juli aangetekend verzon den") was het laatste wat mevrouw Sibtsen nu nog wist te bedenken. Iedereen en alles waarvan ze dacht dat die iets zouden kunnen doen, heeft ze benaderd. Maar op een ge geven moment is het over. „Ja", peinst ze, „dan weet je het ook niet meer". Het merkwaardige van de affaire is dat de aanhouding van kapitein André Sibtsen (33) en eerste stuur man F. Zelle (24) in feite een gevolg is van domme pech. motorpech met de Holchart. Haar verhaal: „Mijn man maakte één reis met het schip, omdat de ech te kapitein ziek was. Hij zit vanaf zijn veertiende Jaar op zee. maar de laatste tijd werkte hij ook wel aan de wal. Met de Holchart was hy op weg van Antwerpen naar een haven in Frankrijk, waarvan ik de naam vergeten ben. Ze kregen toen die pech, maar konden toch nog Calais binnenlopen, de dichtstbijzijnde ha ven. Hij belde me 's ochtends op en diezelfde dag ben ik er met de trein Herrie aan dek „In de nacht van zondag op maan dag maakte ik mijn man wakker om dat ik herrie aan dek hoorde. Er werd ook geschoten. Wij naar boven. Op de kade stond een vrachtwagen. Van douanemensen hoorden we dat de bo ter die in de auto zat door onbeken den uit het ruim was gehaald. Die lui waren ontsnapt en wij moesten de volgende dag maar komen uitleggen waar dat spul vandaan kwam". „We hadden al gauw door dat er iets met de papieren niet klopte. Mijn man en de stuurman moesten blijven, terwijl de Nederlandse con sul in Calais mij vertelde dat ik maar beter naar huis kon gaan". Ze deed dat en hoorde daarna an derhalve maand niets van haar man. Haar brieven werden in de gevan genis tegengehouden en zijn post kwam ook niet verder. Via een tele foontje met Buitenlandse Zaken in Den Haag hoorde mevrouw Sibtsen dat haar man in Boulogne zat, in een cel. „Kort daarop kreeg ik wel brieven en hij ook van mij. Inmiddels ben ik er twee keer geweest. De eerste maal na drie maanden en nu half juli weer, na hun veroordeling. Ik mocht alleen met hem praten op tweeëneenhalve meter afstand, ach ter gaas en met een bewaker er bij. Net een dierentuin. Hij was erg ner veus en al 25 kilo afgevallen. Toch zei hü me dat ie goed werd behan deld". „Die gevangenis is net een oud kas- AMSTERDAM ANP) Twee in woners van Uithoorn hebben een kort geding aangespannen tegen de gemeente Uithoorn omdat deze vol gens hen tegenover hun koophuizen een blok woningen heeft laten bou wen waarvan de uitvoering in strijd is met het bestemmingsplan zydel- waard IV en zonder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Zy eisen afbraak van de woningen, subsidair stopzetting van de bouw of verhin dering van de bewoning. Dit geding heeft dinsdagmiddag in tegenwoordigheid van de burgemees ter van Uithoorn en vele belangstel lenden gediend voor een der vice- presidenten van de Amsterdamse rechtbank, mi*. J. Heinta. De raadsman van eiser, mr. D. Schut merkte op dat een gemeente, die haar eigen voorschriften negeert gelukkig een uiterst zeldzaam ver schijnsel is. Gedeputeerde Staten hebben uitdrukkelijk geweigerd de door de gemeente gevraagde afwij king van 't bestaande bestemmings plan goed te keuren, maar de ge- msente ging rustig door. De goe-ge- meente wordt niet ingelicht door de gemeente, aldus mi*. Schut. B. en W. hebben volgens zijn clienten ver klaard dat alles in orde is. De be wuste woningen zijn circa 2 meter hoger dan in het oorspronkelijke plan was opgenomen (totale hoogte 6 m) en het blok heeft twee woon lagen in plaats van een. Dit geeft grote bezwaren voor de privacy van eisers, die geen vrij uitzicht meer hebben, dat er wel was toen zij in dertijd hun huizen kochten. Dit was ook in de folder over hun huizen ver meld. De raadsman der gemeente Uit hoorn, mr J. P. Wijn, erkende dat de woningen gebouwd zijn in afwij king van het bestemmingsplan en de gemeente de vereiste goedkeuring nog niet heeft. „We hebben gezon digd, er is een formaliteit over het hoofd gezien. Er is gehandeld in het algemeen belang gezien de woning nood". Mede in overleg met de maatschappij van de koophuizen en de provinciale planologische dienst is de wijziging tot stand gekomen. Het besluit is medegedeeld aan de directie volkshuisvesting. Vergeten is om formeel vergunning aan gede puteerde staten te vragen. Er is echt niet zo maar slecht gehandeld. Het is volgends mr. Wijn „een vergefelij ke fout". teel, met vestingmuren er omheen. In het begin zat hfj met vijftien man in een cel. Zelle was daar toen niet bij, maar die zit nu wel bij mijn man in de cel! Hebben ze steun aan elkaar". Mevrouw Sibtsen is bijzonder te spreken over de hulp van het Ne derlandse consulaat in Calais en de Franse advocaat die haar man en Zelle verdedigd heeft. „Echt waar, die heeft goed gepleit. Bewijs voor de smokkel was er niet en toch zijn ze veroordeeld. Zes maanden en die enorm hoge boete. Dat slaat toch nergens op". Reder failliet „Ik heb dat geld niet. Buitenland se Zaken vertelde men dat ze hen nog eens een jaar kunnen vasthou den als dat bedrag niet betaald wordt. Anderen zeggen weer een half jaar. Ik weet het niet". Op financiële hulp van de kant van de reder hoeft mevrouw Sibtsen ook niet te rekenen. Dat is een ze kere Knevel uit Bussum. Ietwat wre velig zegt ze: ,Na hun arrestatie heeft hij me een keer gebeld. Daar na is hij failliet gegaan. Na hun ver oordeling kreeg ik hem ook nog een keer aan de lijn, maar sindsdien zwijgt hy. Hij is verhuisd en ik kan hem niet meer te pakken krijgen". Half Juli telefoneerde mevrouw Sibsten opnieuw met de consul in Calais. Ze vroeg hem toen of het zin zou hebben om president Pompi dou te schrijven. De Nederlandse ver tegenwoordiger vond het geen gek idee en daarom ging eind juli een- brief richting Franse president. Ze schreef erin of hi) ervoor kan zorgen dat haar man met zijn colle ga vrijkomen en ook of er iets aan de boete valt te doen, omdat die twee in de cel toch ook niet aan dat geld kunnen komen. Logisch dat mevrouw Sibtsen de postbode elke dag goed in de gaten houdt. Tot nu toe is er geen ant woord gekomen. Ook de twee zeelieden hebben nu het enige gedaan wat ze nog kon den doen: in hongerstaking gaan De kapiteintvrouw hoorde dat vorige week van het consulaat en gisteren via de nieuwsberichten op de radio. Ondersteboven is ze er niet van, want ze is intussen wel wat gewend. Onzekerheid Toch gaan die zeven maanden af wezigheid van haar man. maar voor al die onzekerheid, nu aan haar kna gen. „Hij was dan wel vaak weg, maar nooit zo lang. Altijd reizen van een dag of tien, meer niet. Af en toe ging ik ook wel mee. Dat nu net die mo tor in de soep moet draaien en daar bovenop nog eens die boter gestolen moet worden ook". De Holchart ligt nog altijd in Ca lais. Het schip heeft enkele weken bij een werf gelegen voor reparatie. Nadat de reder failliet was en de vijf overgebleven bemanningsleden een machinist, kok en drie ma trozen, waarbij twee Arabieren I geen geld meer kregen en naar huis j vertrokken, is de toekomst van de kustvaarder onbekend. I Geld krijgt ook de kapiteinsvrouw I na de arrestatie van haar man niet meer. Na drie weken ging ze naar de bijstandswet: „Ik krijg nu 130 gul den in de week. Dat is met drie kin deren, jongens van 12, 11 en 7 Jaar. j I niet veel. Vooral als Je anders ge- j j wend bent geweest. Ik ben uitgeran geerd, dat kan ik wel zeggen". De kinderen hebben het natuur lijk ook moeilijk. Ze zijn met vakan tie geweest, zonder mij dan, en toen ze weer thuis kwamen had papa er moeten zijn. Maar die was er niet en toen zijn ze echt wel een beetje ziek geweest". Het wachten is nu op president Pom- pidou's antwoord. Veel meer zit er voor mevrouw Sibtsen niet in. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven vertrokken gis teren naar Suriname. Het paar werd op Schiphol o.a. uitgeleide 'gedaan door zoon Prins Maui die de tijd kortte met een sp\ goedvliegtuig dat hij trots i de aanwezigen liet zien. Gevaar van ontploffing De gou verneur van de staat Florida. Claud R. Kirk, heeft een federale rechtbank in Washington verzocht te verhinde ren. dat het Amerikaanse leger 12.500 granaten met dodelijk zenuwgas voor de kust van Florida in de Atlantische oceaan tot zinken brengt. Volgens de advocaten van Kirk zou by de dum ping van deze granaten tot een diepte van ongeveer 5000 meter gevaar op explosie ontstaan. DEN HAAG (ANP) De insek- ticiden Aldrin en Dieldrin dienen al- I leen te worden gebruikt wanneer zy I slechts in verwaarloosbare mate bij dragen tot de reeds bestaande achtcr- i grondopname. De commissie aldrin, Dieldrin. Chloordaan. Hcptachloor van de Gezondheidsraad die op ver zoek van staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) is ingesteld, dringt verder aan dat het onderzoek naar residuen in voedingsmiddelen waaronder ook geïmporteerde, voort gezet wordt en dat meer aandacht wordt gegeven aan residuen in vee voer. De commissie achtte zich niet be voegd tot het voorstellen van residu toleranties aangezien dit mede een landbouwkundige aangelegenheid is. Voor het vaststellen van toleranties en de hieruit voortvloeiende conse quenties stelt zy voor de commissie voor fytofarmacie een advies te la ten uitbrengen. Internationaal is een Nederlands standpunt van belang, aldus het inte rimadvies. omdat de huidige Neder landse residu-toleranties (toegestane i maximal van 0.1 ppm «part pro mil-. I lion) voor Aldrin, Dieldrin, Chloor daan en Heptachloor zodanig hoog j zijn dat met de uitvoer van land- bouw- en veeteeltprodukten invoer- verboden van andere landen verwacht i kunnen worden. In de ontwerprichtlijnen van de j EEG wordt tot 1 januari 1971 een ge- I zamenlijke residu-tolerantie voor de genoemde gechloreerd koolwaterstof fen van 0,2 ppm toegestaan. Na deze datum wordt overwogen de tolerantie op niet aantoonbaar te stellen. De commissie is tot de conclusie gekome dat een duidelyk kankerverwekkend effect van Aldrin en Dieldrin niet is aangetoond. Evenmin is met voldoen de zekerheid vast te stellen dat deze l stoffen niet kanker- of tumorverwek- kend zijn. Zy meent dat op grond van de bestaande twijfel dit advies slechts een tijdelijk karakter kan hebben. Over enkele jaren zal dit punt opnieuw bekeken dienen te wor den met dan ter beschikking staande gegevens. DEN HAAG ANP' De Natio nale Raad voor Maatschappelijk Wel zijn vreest dat het schrijnende per soneelstekort in het «algemeen) maatschappelijke werk nog aanzien lijk toeneemt als het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk de carrière-mogelijkheden in een andere sector, namelijk het maatschappelijk werk voor zwakzin nigen gaat verbeteren. Dit blijkt uit een brief die de raad heeft gestuurd aan staatssecretaris van de Poel van Cultuur Recreatie en Maatschappe lijk werk. Het ministerie vroeg enkele weken geleden advies aan de nationale raad over tussentijdse wijzigingen van de uit 1957 daterende „subsidieregeling j maatschappelijk werk voor zwakzin nigen". De raad beoordeelt de door CRM voorgestelde wijzigingen overwegend positief Echter moet op korte ter- mijn worden begonnen met het over leg over soortgelijke verbeteringen I in de subsidiëring van algemeen maatschappelijk werk, sociaal cultu reel werk en opbouwwerk. I Het zou onaanvaardbaar zijn, al- 1 dus de brief, als de differentiatie zo- als CRM die in afwachting van een geheel nieuwe subsidie-regeling v lopig wil invoeren, beperkt zou ven tot wat „gespecialiseerd m schappelijk werk" heet «onder m het werk voor zwakzinnigen. Het betere carrière-perspectief de gespecialiseerde werkvormen f zullen bieden zal een vlucht van j werkers uit de algemene voorzie gen naar de gespecialiseerde stellingen ten gevolge hebben. Als volg daarvan zonu de «pseudo- oialisatie-tendens toenemen. Het beleid zou juist gericht n ten zijn op beperking van het aa gespecialiseerde instellingen tot strikt noodzakelijke, zo staat ii brief. Watersnood in Beieren water in zuid-Beieren heeft schatting voor miljoenen mark s de aangericht. Duizenden sold I brandweerlieden en politie-age waren gisteren onafgebroken I met het dichten van dijken en i leegpompen van kelders. Het n j lyks is de toestand in de drie-i menstad Passau en in de distri I Weilheim en Bad Tölz. Arrestaties in India Gisteren zijn in India duizend personen ge arresteerd die deelnamen aan de door communisten en socialisten georga niseerde acties tot bezetting van lan derijen. Er zitten nu meer dan 8000 bezetters gevangen. De socialistische partij „Samjoekta" heeft besloten de bezettingsactie uit te breiden tot het kraken van huizen in de steden, „waar honderdduizenden mensen op de trottoirs leven"» GRONINGEN (GPD) Duizenden Jehova's Getui gen bijeen in de Groninger Martinihal: de sfeer op het congres is erg lief. iedereen helpt mekaar. Op de trap botst een getuige met in de ene hand Je hova's woord en in de andere een kant-en-klaar- maaltijd tegen je op en verontschuldigt zich uit voerig. Hele families zitten gezellig bijeen, moeders brengen nieuwe luiers aan, even voordat broeder R. J. En gelkamp van het grote podium af de uitroeiing van het verdorven menselijk geslacht zal aankondigen. Er is een congresomroeper: „Willen de broeders en zusters aan de middentafel hun kip opnemen en door lopen naar het eind. Dank u". Iedereen noemt elkaar trouwens broeder of zuster Als je over de drempel van de hal heen stapt, ben je meteen een broeder en deel je in de mildheid die een ieder bevangen heeft. Men is gewoon bly, die vreugde mag men uitzingen via gratis verspreide teksten. Een vlugschrift bericht: „Hoe weten wij dat een veelomvattend paradijs nabij is? Vul de bon in en zend die naar een van de onder staande adressen". Doch dat veelomvattend paradij6 blijkt uitsluitend Johova's Getuigen beschoren, want wat is er aan de hand? Over vier en een half jaar, om precies te zijn begin 1975 zal deze rampzalige wereld ten onder gaan. ook alle Nederlanders zullen een vreselijke dood stor- ven, behalve de 18.000 Nederlandse Jehova's Getuigen Zij blijven over om een nieuwe wereld op te bouwen. Als je niet tot de Johova's Getuigen behoort, praten ze opmerkelijk luchtig over je aanstaande ondergang Nog vier en een half jaar, en het is gebeurd. „Dan had je maar beter moeten leven, eigen schuld". Het congres heeft een afdeling nieuwsdienst, die wel over het naderende onheil" enige voorlichting wil geven. De heer H. J. Verschoof neemt deze taak op zich. Hij is technicus, opziener van Steenwijk en woont aldaar aan de Hendrik de Vromestraat: „Die ondergang in '75 leiden wy af uit de bijbelse profetie, Daniël heeft al een tijdsberekening gegeven, en aan de hand van een chronologische berekening geloven wij dat het in '75 geat gebeuren. Dan is het 6000 jaar geleden dat het paradijs ontstond. 6000 jaar menselijke geschiedenis is dan vol, God zal nu de regeringsaangelegenheden overnemen. Maar je ziet het toch ook om je heen dat het gaat gebeuren. Neem de smeerpypery van cte luchtvervui ling. Ik ben laatst nog even in Hoogvliet geweest. Toen ik nog geen getuige was, brandde het me daar al in de ogen, het wordt steeds erger. Verder is de wereld nu beland in een immorele toe stand. U kunt het zelf nagaan, er zijn vee4 echtschei dingen, partnerruil, hoereerders, schandknapen en homofielen, men bestrijdt het zelfs niet, men vuurt het aan Maar nou wou ik dat u de volgende getuigenis op nam: we hebben contact gekregen met een jongen in de gevangenis, hij was moordenaar, deed in ver dovende middelen en was homofiel, een broeder is met hem gaan praten, heeft hem geestelijk gevoed, hij is gedoopt, maar voor hy gedoopt kon worden moest hij eerst van zijn homofiele neigingen afzien. Dat is gebeurd. Medisch is dat volgens my ook te verklaren: Wij menen dat homofilie ontstaat doordat iemand veel aan zelfbevrediging heeft gedaan. Hij kan niet normaal meer denken, wordt lichamelijk zwak. Maar door gezond geestelijk voedsel is dat te genezen. Door al die ontwrichtingen gaat de maatschappij ten onder, wy zullen de stoffelijke overschotten van de straten moeten halen, iedereen die niet Jehova's Ge tuige is, zal omkomen, want God is rechtvaardig". Hoe ziet u dat technisch: een hele straat stort in. alleen nummer twaalf blijft overeind, want daar woont een getuige? Opziener Verschoof: ,,Zo zul je dat waarschijnlijk moeten verwachten. En als we de zaak dan hebben opgeruimd, bouwen we een nieuwe wereld onder Gods hoede. Rotterdam is toch ook ingestort en ook weer opgebouwd. En toen de Joden om Jericho heentrok ken. vertrouwde alleen de daar wonende hoer Rachab op God. Alle huizen stortten in. behalve dat van haar Steeds meer mensen zien dit alles in en worden getuige. We zijn allen predikers, we gaan langs de huizen, maar omdat w» veel geestelijk voedsel uit delen. moet je ook veel krijgen, en dat ontvangen we op zo'n congres We hebben een scherpe visie hoe het allemaal in de toekomst gaat gebeuren'. Blijft er nog tijd over voor problemen van dtot moment? Opziener Verschoof. „De wetenschap is het niet ge lukt deze wereld te verbefteren, wy willen deze wereld ook niet meer verbeteren. (Jat lukt niet meer. de hele zaak moet internationaal opgeruimd worden. Dat is het enige middel. Ik weet dat om my heen in '75 veel mensen zullen sterven, ook familieleden, maar de vleselyke familie band is niet zo sterk al* de band met de broeders en zusters. Dat is niet harteloos, wy bepalen de onder gang niet, wy oordelen ook niet, God oordeelt recht vaardig en heeft het tydstip vastgesteld. Niemand aal ontkomen. U zei so net dat a. zoals R. J. Engelkamp tijdens zijn toespraak in de overvolle Martini-hal in Groningen. de BB wil. onder de trap gaat zitten, maar het zal u niet helpen. In Am os 9. vers 3 staat: De arm van de Here zal tot aan de toppen der bergen en diepten der zeeën reiken. Met de zondvloed ten tyde van Noach is dat ook gebeurd, men is opnieuw begonnen, maar het is weer fout gelopen. Misschien zal iemand vragen: waarom worden al leen Jehova's Getuigen gespaard? Omdat zy als enigen de bybel goed verklaren en neutraal staan tegenover de wereld. Iemand kan gereformeerd zyn en diep ge loven, maar hy heeft bestuurlijke functies, hy zit in het bestuur van een voetbalclub, dan is hy bonden aan deze wereld. Wy willen onze hemelse vader behagen. T miljoen andere Nederlanders willen dat misschiei wel. maar ze zyn niet neut-aal en gaan in '75 1 Misschien zullen er zelfs een paar Getuigen maar dat waren dan geen echte. En volgens i baringen zullen vogels de lichamen vreten". Op het congres zyn de rollen nog omgedraaid^ Jehova's Getuigen hadden kip op het menu. TONY VAN DER I

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6