Geheim Noordwijk sfeer en traini] „GEBREK AAN AFRONDER" KEES EN JAN MAKEN 'T Dick Heemskerk (31) al half leven in Noordwijk I J. van Barlingen na één jaar trainerschap in Rijnsburg: LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DA Voetbalminnend Noordwijk kent hem onder ,rous". Al vele jaren. Want Dick Heemskerk, in 32 jaar, speelt nu ongeveer al zijn halve leven ii elftal van de roodbroeken. Als zestienjarige m Heemskerk („Vroeger, als kleine jongens, speelde straat tegen straat toen schijn ik er eens wat sl aan te zijn gegaan; vandaar „rous") zijn debuut ii elftal van Noordwijk. Slechts onderbroken door tijd maakte hij de opmars van de roodwitten vierde klasse) naar de top van het zaterdagvr De als enige overgebleven Noordwijk-veteraan za van Duyl in 1956 als oefenmeester komen (als oj de Schiedammer Molendijk). Een fraaie actie van Dick dagvoetbal tegen WVF (401. i Heemskerk in de wedstrijd voor De Zwolse doelman Klaas Mulder het landskampioenschap zater- is kansloos. (Foto LD/Holvast) (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Dlck Heems kerk (31), reeds vijftien sei zoenen in Noordwyk-één. is nooit gekozen in een officieel vertegenwoordigend elftal. Wèl enkele malen n het Leds KNVB-elftal en de formatie van de Duinstreek, maar nimmer in het nationale zaterdagteam. Kijkt de Noordwijkse spelver deler schouderophalend terug: „Om in het zaterdagelftal te komen, moet Je niet alleen goed kunnen voetballen. Als ze je een aardige Jongen vinden, ben Je al een heel eind." Evenals Dick van Bezen, al vele jaren de animator bij Ter Leede, is Dick Heemskerk nooit verder dan het reserve bankje gekomen. ..De derde en laatste keer," herinnert hy zich nog goed, „was mij be loofd, dat ik na de rust zou mogen meespelen. Maar het elftal draaide toen zo lekker, zei men, dat ze het team toch maar liever niet wilde wijzi gen. Toen heb ik maar gezegd, dat ze in het vervolg voor mij ken. Eén, de wel gek genoeg was, om altyd maar reserve te zitten." Wat je behalve voetballen dan meer moet kunnen? Dick Heemskerk: „Je moet een beetje kunnen slijmen. En dat kan ik niet. Ik zou het ook niet willen. Graag of niet, zeg ik al tijd maar. Anton Marijt is net zo. Die zegt ook iets. als het 'm niet zint. Daarom heeft An ton ook nog nooit in het Neder lands zaterdagteam gespeeld. Hij heeft bovendien nog het na deel. dat-ie een Marijt is. En Marijten liggen bij de heren niet al te best Een naam. die wèl goed „zit." is Van der Lippe. Weet Dick Heemskerk, zonder overi gens enige wrok tegen coach Sterk c.s. te koesteren: „Met de Van der Lippes zit het altijd goed. Die zijn heel anders. Pietje was vroeger altijd een beste jongen en Jan is net zo. „Een biertje. meneer Sterk?" En ook altijd gezellig even een praatje maken. Jan is van zichzelf veel vlotter. Als hij straks bij ons goed draait, zie ik 'm best nog iets versie ren Een Noordwijker, die op het ogenblik helemaal geen kwaad kan doen, is naast de werke lijk talentvolle Albert Spaan derman kleine Kees Karsten. Glimlacht de wijs geworden Heemskerk: „Kees krijgt alles gedaan. Bij iedereen, geloof ik wel. Kees „maakt" alles. Oók bij Sterk. Hij zou 't bij wijze van spreken zó in diens broek kunnen doen (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Het geheim van Noordwijk? Het geheim van de club, die dit seizoen furore maak te als „de parel van het zaterdag voetbal?" Dick Heemskerk (bijna 32 Jaar) hoeft er niet lang over na te denken. „Een fijne sfeer en een intensieve training," stelt hy een voudig. Zonder veel ophef, zonder lang dralen. Want voor Dick Heemskerk heeft Noordwijk geen geheimen meer. Een goede sfeer. Dick Heemskerk, debutant in 1955 tegen Katwijk I en als enige „grote" uit de Jaren vijftig en zestig nog actief in het eerste elftal van Noordwijk, schrijft daar wel het meeste suc ces aan toe. Meent hij: „Een goe de sfeer is de basis van alles. Mèt elkaar moet Je het toch doen. Zonder teamgeest kom Je er niet. Je moet eikaars fouten willen op vangen. Niet eigenwijs zijn of zo. En niet kankeren. Je moet op el kaar kunnen vertrouwen. Je moet weten wat Je aan elkaar hebt. Voor een wedstrijd bijvoorbeeld, tn de kleedkamer, moet Je elkaar opvangen óf opjutten. Pietje van der Luit moet Je een beetje met rust laten. Maar Juist een Bröring of een Karsten moet Je oppeppen. Zo zijn wij eigenlijk alle elf ver schillend. Maar tóch vormen wij een team." Die teamgeest óók een verdienste I van trainer Ben van Duyl en elf talcommissie i6 ook belangrijk bij de intensieve (2 x per week j verplichte) training en voorberei ding. Vindt Dick Heemskerk („Nu de jaartjes gaan tellen, moet ik er echt serieus aan trekken vroe ger kon ik wel een6 een beurtje overslaan, maar dat is er nu niet meer by; wèl op vrijdagavond een beetje bytyds duiken") over de training in het algemeen: „wy hebben er allemaal echt plezier in. En zo moet het ook. Als Je met tegenzin gaat, kan Je beter thuis- blyven. Training is de basis van alle succes. Neem alleen maar 'r winters. Dan zyn wy altyd be zig op strand. Weer of geen weer. Kijk, je kan het dan ook laten ver sloffen Dick Heemskerk is er de man niet voor om zyn vorm te laten ver sloffen. Zoals hij, de werker, ook in een wedstryd niets rustig zyn gangetje laat gaan. Met zyn rou tine, zyn inzicht en conditie, is „oude" Dick Heemskerk by Noordwyk altyd een van de meest constante spelers. Niet week-in, week-uit op de voorgrond tredend, maar wèl steeds de bouwer, de organisator op het middenveld. Die, als een Noordwykse Overath, de „driehoek" (Karsten-Duindam- ADVERTENTIE Heemskerk) laat draaien. Waar door óf de verdediging lucht krygt, óf de voorhoede kansen. Zo'n tweede Dick Heemskerk, als organisator in de verdediging, heeft Noordwyk vorige maand eigenlijk het zo felbegeerde landskampioenschap zaterdagvoet bal gekost. Alle kwaliteiten van aanvoerder Marcel Kuipers, ama teur-international Jaap van Reste renklasse-doelman Jaap van der Niet en de bekwame centrumver dedigers Anton Maryt en Cees Spaanderman ten spyt, ontbrak er in de achterste vier een nuchtere persooniykheid. Die in gevallen- van-nood koel „regelend" optrad. En die ook panieksituaties zou hebben weten te voorkomen. Geeft routinier Heemskerk voor zichtig toe, alle lof overigens af wimpelend: „wy hebben geen echte leider in de achterhoede. Ant Maryt is een knappe voetbal ler. maar hy is gewoon geen veld heer. En Jaap van der Niet, toch een beste keeper, mist ook" die dominerende persooniykheid. De lef. om in een flits te beslissen. Dat heeft ons in het verleden wel eens opgebroken. Daardoor ont stonden wel eens panieksituaties, die hadden kunnen vermeden wor den." Zo'n panieksituatie vormde in de eerste wedstryd van de kam pioenscompetitie in Oud-Beyer- land ook de inleiding van de ne derlaag van Noordwyk tegen SHO. Toen, kort voor de rust, draaide een hoekschop nèt over I het hoofd van Anton Maryt (by de eerste paal) in de doelmond, waar de even verraste Jaap van der Niet èn alle roodwitte verdedigers de gelykmaker toch niet meer wisten te voorkomen. Herinnert Dick Heemskerk zich: „Dat was zo'n rotgoal, die niet no dig was geweest. Niemand durfde even te beslissen. Jaap riep niet en Ant wilde toen niet koste-wat- kost die bal wegkoppen." De „Rous," met enige spyt dóór denkend: „Dat doelpunt is eigen- lyk beslissend geweest voor de he le na-competitie. Door die goal werd het nog voor de rust gelyk. Anders hadden wy in de tweede helft rustig de zaak kunnen afma- Het (kampioens) elftal van Noordwijk, dat in de ja ren zestig gerust een 02 achterstand kon oplopen, omdat het dan toch nog wel met 3 of 42 won In 1963, na het behalen van de promotie naar de tiveede klasse in de huldi ging sboot: van voor naar achter Jaap van der Niet, Jan van Duyn, Cees Spaan derman, Piet van der Lippe, Jan Haasnoot, Arend van der Wiel, Siem Barnhoorn, Dick Heemskerk, Map Marijs, Ge rard Passchier, Cees Marijt en Jaap van der Meulen. ken. Maar die gelykmaker bete kende voor SHO een enorme sti mulans. Terwyi wy, toch al wat aangeslagen omdat we voor de rust zoveel kansjes hadden laten liggen, moesten proberen de zaak opnieuw te forceren, drukten die jongens fel vechtend door: binnen vyf minuten maakten ze het twee de doelpunt en toen was het met ons wel gebeurd Het tweede pak slaag dat Noordwyk in Wezep by WHC moest incasse ren (40), toonde de tweede zwak ke, kwetsbare plek overduidelyk aan: de te geringe stootkracht. Dick Heemskerk van origine een binnenspeler, maar door het 4-2-4 en 4-3-3 systeem meer met Kees Karsten en Gerard Duin dam de aangever geworden kri tisch: „Wy kunnen, als het echt nodig is, geen krachtvoetbal spe len. Soms blyven wy ook te veel hangen. En toen, tegen WHC, gin gen we daarop stuk. Zo'n pak slaag heb ik lange tyd niet meer gehad." De Noordwykse „veteraan," die zelf het zware werk nooit schuwt, handig èn actief is in de combi naties („Ze zeggen wel eens, dat we te kort spelen, maar dat is niet zo, het is gewoon fyn") en beschikkend over een vaardig schot, mymerend over het Grote Probleem: „wy willen allemaal wel en proberen het ook, maar we móken eenvoudig te weinig doel punten. Ik ben altyd Jaloers ge weest op een Jan van der Lippe. Niet, omdat die zoveel goals RIJNSBURG Tijdens de afmattende jacht die de zaterdag tweedeklassers het afgelopen seizoen op het beperkte aantal plaatsen in de 'nieuwe' eerste klasse ontketenden, moest Rijns- burgse Boys voortijdig afhaken. Voor de geelzwarten, die lange tijd een kansrijke positie op de ranglijst innamen, was dit on getwijfeld een teleurstelling temeer daar streekrivalen Quick Boys, Noordwijk en Ter Leede wel over genoeg 'adem' beschik ten om de sprong omhoog te maken. De Rijnsburgers zullen het de komende competitie dus zonder derbies moeten stellen. Toch mag men ln het Rynsburgse kamp niet ontevreden zyn over de prestaties die het afgelopen seizoen werden geleverd. Het spel bleek, in vergeiyking met voorgaande Jaren, duideiyk aan kwaliteit te hebben ge wonnen. Die verdienste komt in de eerste plaats voor rekening van Jac. van Barlingen, de man die vo rig Jaar de selectiegroep van de Boys onder handen nam. Van Bar lingen, 52 Jaar en afkomstig uit Amersfoort waar hy vroeger de clubkleuren van HVC verdedigde, vat de „gemiste promotie" vry la coniek op. Hy zegt: „We rouwen er echt niet om. Zo'n promotie is na- tuuriyk leuk, maar van alle drukte rond het eerste elftal Is het „twee de," dat steeds spelers moest af staan, de dupe geworden. Dat elftal is gedegradeerd. Nou Ja, als Je in de eerste klasse goed wilt meedraaien zul Je toch ook een goed tweede elf tal achter Je moeten hebben. Toch is het wel Jammer dat we de eerste klasse niet hebben gehaald, vooral ook omdat de competitie voor ons in het begin zo gunstig verliep." De terugval van de Boys, halver wege de competitie, wyt Van Bar lingen in de eerste plaats aan de „blessures-misère" die by de geel zwarten een ongekende piek bereik te. Van Barlingen, wiens capacitei ten als gediplomeerd masseur uit stekend van pas kwamen: „Het be gon met doelman Maaskant. Hy raakte zo ernstig aan zyn enkels ge blesseerd, dat hy met de voetballe- ry moest stoppen. Er was toen met een een keepersprobleem, want naast Maaskant beschikte Rynsburg se Boys eigeniyk over weinig accep tabele keepers. Dat gemis aan een goede doelman, daar heb ik nachten van wakker gelegen. Verder raakten we Jac. van Kla veren en Henk de Mooy vry spoe dig met slepende blessures kwyt. Als Je dan bedenkt dat er nog een aantal spelers voor korte tyd wer den uitgeschakeld, is de terugval wel voor een groot deel verklaard. Aan de mentaliteit van de spelers heeft het niet gelegen. De stemming onderling was goed. Maar door al die veranderingen raakte de een heid in het elftal zoek. Bovendien nam het zelfvertrouwen van de spe lers af. Dat is ergens wel begrype- lyk. Toch ben ik tot zes wedstryden voor het einde van de competitie in promotie blyven geloven. „Jon gens, uit de laatste zes wedstryden halen we elf punten", heb ik ge zegd. Maar goed, dat is dus niet ge lukt." Van Barlingen is reëel genoeg te erkennen dat er voor het niet-berei- ken van de eerste klasse ook nog wel een andere oorzaak is aan te wyzen. Hy zegt: „Ons grote manco is geweest het gebrek aan een doel puntenmaker. Het is by Rynsburgse Boys een koninkryk voor een afro- der. We hebben legio kansen gehad, maar het afronden was onbegrype- ïyk slecht. Ik heb me vaak afge vraagd „Hoe is het mogeiyk dat er zulke kansen worden gemist." Di rect na een wedstryd zeg ik maar nooit veel. Daar houd ik niet van. Dan kryg Je van die emotionele toe standen en worden er dingen ge zegd die me niet kan verwantwoor den of die men niet meent. Maar na afloop van de stryd tegen Spykenis- se heb ik me niet kunnen beheersen. Toen heb ik gezegd: „Het is een schande dat er zulke kansen zyn gemist." Voor de geelzwarte oefenmeester is er dus, vooral op het gebied van schotvaardigheid, werk aan de win kel. Van Barlingen: „Natuuriyk valt er genoeg te verbeteren. Ik houd er helemaal niet van om in een „op gemaakt bedje" te komen. Je moet kunnen bouwen. De Jongens willen wel. Ik heb het afgelopen seizoen erg fyn met ze gewerkt. Ik kende Rynsburgse Boys niet, maar men had my verteld dat de Rynsburgers nogal stug en „rauw" waren. Nou, dat viel allemaal best mee. Ik kon goed met ze opschieten. Wat me spoedig opviel, was dat de spelers op het punt van techniek en tactisch inzicht erg tekort schoten. Biykbaar waren ze de afgelopen Jaren uitslui tend op conditie-werk getraind. Daarom ben ik aan die punten veel aandacht gaan besteden, heb ik veel op positie-spel en opbouw getraind. Ik dacht wel dat het resultaat heeft afgeworpen. We hebben het afgelo pen seizoen heel aardige tactische en technische wedstryden gespeeld." Ook op de warming-up voor een wedstryd richtte Van Barlingen zyn aandacht. Van Barlingen: „Voor een wedstryd laat ik de spelers ge durende twintig minuten allerlei oefeningen doen waarby het er be- hooriyk stevig aan toe gaat. In Rynsburg keek men daar aanvanke- ïyk nogal vreemd tegenaan. Langs de kant zei men wel eens: „Moeten die Jongens nou ook nog een wed stryd gaan spelen." Van de spelers verlang ik tydens de warming-up en de wedstryd een goede inzet, trou wens ook op de training. Die heb ik zelf ook. Als we bezig zyn een be paalde oefening in te studeren maar hy „hangt" niet, dan ga ik door. Dan kyk ik niet naar de tyd. Inzet en mentaliteit van een speler zyn zeer belangryk. Aan nonchalance heb ik de pest. Weet Je wat me by- voorbeeld byzonder hindert? Spe lers, die op het veld hun veter vast gaan zitten maken. Op zo'n moment speelt hun club met tien man. Een speler moet zorgen dat zyn schoenen voor de wedstryd in orde zyn." Wat de komende competitie be treft, de geelzwarten zyn op het oog in een zware klasse ingedeeld. Van Barlingen (ook de zondagselectie van het Voorschotense Randstad Sport staat het a.s. seizoen onder JAC. VAN BARLINGEN legio kansen gehad. (Foto LD/Holvast) zyn leiding) daarover: „Van de klasse-indeling ben ik heus niet ge schrokken. Ik ken de meeste tegen standers nauwelyks al heb ik me wel laten vertellen dat er nogal wat „sterke" byzitten. Maar we hebben het afgelopen Jaar ook in een sterke afdeling gespeeld en zyn goed voor de dag gekomen. Het komende sei zoen gok ik op één van de bovenste drie plaatsen." BERT PAAUW maakte, maar kansen kreeg. Al op zyn plaats stad ik geen kans. Ja miste hy er altu die eenvoudige bal Toch heeft Dick Ij terugkeer van tq nieter Jan va zyn hoop-op-veij tigd. Stelt hy hebben dit sei twee Jongens g< goals moesten Spaanderman En twee is, dat pioenscompetitie bleken, gewoon neer één van dL niet heeft, is de hj kracht verdwenen, zoals by WHC. di kort komt en te j raakt, dan is de B Dan kan Je voetlj ons weegt, maar, nóóit een doelpun Mèt de vroegere ta der Lippe j weest na een sela hebben gespeeld 1 nier Dick Heemski bleem van de ai deels zal zyn opj hy zich de kwaj verloren zoon" „Vooral in het b zoen is Jan mee den. Dan scoort 1 band. Dat komt omdat hy 's zom banen werkt. Da ber, december, rug. Maar dat is logisch. Iedereen gevaarlyk hy is. soms wel twee m Maar als dat ook zo wordt, zullen spelers, daarvan ren. Jan zal dai van het elftal vaker uit het trekken. En wij openingen, die bruik moeten mi Spelen in dienst va ken voor het ell nuten lang. Va Dick Heemskerk werklust, de ge* de wereld. En hem de afgang dwars. Vindt hy: „Het ga het veld ingaat, ling. Met het id er voor knokken, van „we spelen dus winnen we zet beslist een Vroeger, met he we in '63 naar promoveerden, week tegenaan, tot het uiterste. ïl konden we ook achter komen, tóch wel, met 3 knok-mentaliteit laten on6 te Sommige Jongens® intimideerd. Die Inzet is vreselijkK' alleen by voetbau' het gewone werk wil, kom Je ook heel eind.1 „De beste voetballi die spelers, die maar die Je pas niet zyn," heeft nus Michels het zoen eens tegen lers/probleemspe! en Piet Keizer ge (f. Als Dick Heemske zal men' by Noor wysheid pas goei ADVEBl k nat m,j

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 34