1 jerk Hoogeveen gelooft in beter Ter Leede Cor Vooys voelt zi< „thuis" bij Oegstge* „Het is een psychologische kwestie - en daarbij moet je geluk hebben (Van één onzer verslaggevers) HAARLEM De bredere basis en beter voetbal zullen de plaats van Ter Leede in de topklasse van bet zaterdagamateurvoetbal veilig moeten stellen. „Ik ben er niet on gerust op. Ik geloof er wel in", zegt Tjerk Hoogeveen, de man die de Sassenheimse roodgelen het afgelopen seizoen verrassend naar die eerste klasse voerde. „Ter Leede mag dan bet afgelopen jaar niet zo attractief hebben gespeeld, ik acht de ploeg toch technisch genoeg om het ook op de nieuwe basis te redden". Ter Leede. jaren achtereen vech tend tegen de degradatie uit de twee de k lasse, drong achter kampioen Noordwijk en het Rotterdamse Zwart Wit '28 opmerkelijk „ruim" als der de van de vier ploegen van de twee de klasse B door tot de „top twintig". Ben prestatie die Tjerk Hoogeveen vooraf voorspelde. Ben voorspelling gebaseerd op fei telijk niets, zoal6 hy toegeeft. „Je begint natuurlijk nooit bij een ver eniging te zeggenik hoop dat we de degradatie ontlopen. Dat doe je ook niet tegen jongens, die dat slopende gevecht tegen de degradatie al jaren achtereen hebben gevoerd. Het is een j»5>chologieohe kwestie. En daar by moet je geluk hebban. Ter Leede had dat geluk. In het begin van de competitie. De eerste twee wedstrij den werden gewonnen en dan gaan de spelers er vanzelf ook in geloven. Dan krijg je een sfeertje, dat is be langrijk". Hard werken Ter Leede bereikte de promotie met hard werken, een moeilijk te passe ren verdediging en een sterk mid denveld. Dat alles week-in-week-uit afgestemd op het gehele elftal van de tegenstander. Tjerk Hoogeveen: „Het belangrijkste in de promotie competitie is domweg het halen van punten. Tenminste één per wedstrijd. En daar hebben we op gespeeld. De jongens hebben het geweldig gedaan. Maar het kan natuurlijk niet altijd alleen maar inzet zijn. Dat brandt op een gegeven ogenblik ook op. Daarom zal het ook dit seizoen wat anders moeten. We zijn er vanaf half juli hard mee bezig". Het Ter Leede-nieuwe-6tyi zal zijn wedstrijdtactiek niet meer af stemmen op de tegenstanders. Tjerk Hoogeveen„Als je Ter Leede plaatst in het geheel van het zaterdag voet bal zal je zien dat er echt niet zoveel ploegen zijn die technisch beter kun nen voetballen. Noordwijk ligt op een wat hoger plan en zo heb je misschien nog een of twee clubs. Maar in een Nico van der Fange. Dick van Biezen en Jan Ligten- berg heeft Ter Leede spelers die bo ven het gemiddelde uitsteken. Na tuurlijk, we zullen het komende sei zoen niet ten koste van alles onbe zonnen ten aanval trekken. Maar het louter verdedigende karakter met uitvallen, het concept eigenlijk van het afgelopen jaar wordt aan gepast". Punten Dat aanpassen is als volgt te om schrijven: A. Ter Leede zal nog slechts die spelers van de tegenstanders afdek ken. die boven het niveau uitsteken; B. Ter Leede zal meer dan voor heen het eigen spel gaan spelen C. Het eigen spel van Ter Leede zal meer aanvallend zijn. opkomend vanuit de achterste of middelste lijn. Tjerk Hoogeveen: „Ik weet nu uiteraard wat ik aan de spelers heb. Toen ik kwam. kende ik de ploeg nauwelijks. Ik had Ter Leede twee maal aan het werk gezien tegen mijn oude club CSVD in Delft. CSVD had thuis zelfs met 1—0 gewonnen, maar kreeg in Sassenheim een flinke ne derlaag te slikken. Het werd toen ADVERTENTIE ADVERTENTIE 41 en wat ik me ef later van her innerde was dat het echt wel op het voetbal zoals ik me voorstel had ge leken. Vandaar dat ik er ook instap te. Dat was mijn enige basis om de kans op promotie te voorspellen". Tjeric Hoogeveen aeifs eens spe ler van Frysia in Leeuwarden en het Friese jeugdelftal, na zijn CIOS-op- leiding en studie voor fysio thera peut terecht gekomen in Haarlem en (als dagtaak) bij Meer en Bosch in Heemstede heeft zijn spelers in een seizoen leren kennen. „Vergeet niet dat de sfeer voor my belangrijk is. Voetbaltrainer is mijn beroep niet: althans ik ben er niet van af hankelijk. Ik doe het er voor mijn plezier nog by, als hobby. Daarom wil ik ook geen zondagsclub naast Ter Leede. Ik teken ook altyd maar voor 'n jaar. Ik heb er weinig zin in om ergens nog tegen me zin in een jaar te moeten uitzitten. En je weet het: de sfeer waarin je werkt kan snel omslaan. Niet dat ik 't met spe lers niet kan vinden, daar ligt 't ook nooit aan, maar bestuursleden eisen vaak dingen die niet mogelijk zyn en dan moet je het als trainer ont gelden. Op zo'n ogenblik zeg ik dan. laten we maar stoppen. Het hoeft van my niet meer. Ik zoek wel een ander. Ik heb het overigens nog nooit behoeven te zeggen". Sfeer Tjerk Hoogeveen (291 doet er ook veel aan om een plezierige sfeer te scheppen. Vanaf december vorig jaar komen de spelers, hun vrouwen en of verloofdes eenmaal in de maand by elkaar voor een feestje. Hoogeveen: „Het klinkt misschien wat vreemd, maar ook de vrouwen spelen mee. Ze hoeven er echt niet altijd by te zyn. maar de opvang van de spelers thuis is belangrijk. Je moet de vrouwen er dan ook by betrekken. Ter Leede is hierdoor een vriendenclub geworden". De prestaties staan in die vrienden club toch wel primair. Hoogeveen: „Ook in het amateurvoetbal speelt men om de punten, om de winst. Ik geloof er niet zo in, dat iemand voor de eer van zyn club speelt. Dat gaat er by my niet in en ik ben dan ook niet zo'n trainer die daar op wyst. Ik hou het heel wat zakelijker by het voetbal. Maar toch ook plezierig. Ik verplicht de trainingen by voorbeeld niet. Maar wel heb ik gezegd: als jul lie niet trainen kan ik je natuuriyk niet opstellen. Het is in feite hetzelf de, maar het klinkt vriendeiyker. Vo rig seizoen heb ik er een keer een speler om deze reden uitgelaten. Het liep toen goed af. we wonnen ook zonder hem. Iedereen zei toen: Hoo geveen dat heb je goed gedaan. Na tuuriyk ook weer een kwestie van ge luk. Voor hetzelfde geld was het fout afgelopen, met alle consequenties daarvan. Zeker in zo'n belangryke competitiefase". Bredere basis Ter Leede heeft voor het eerste eerste klasse-seizoen harder getraind dan ooit. De conditie, die al redeiyk was vorig seizoen hebben we daarop heel wat puntjes veiligge steld is door het opvoeren van de training (o.m. van 2 naar 3 x per week) nog beter geworden. Toch ziet Hoogeveen de competitiestart op 29 augustus met het duel tegen kampioensformatie van DOTO met gemengde gevoelens tegemoet. „We kampen met wat blessures. Frans Overdevest heeft voor een menis cusoperatie in het ziekenhuis gele gen. Jan van der Heide gaat er ook in en Nico van der Fange is tot ongeveer 10 september in de Ver enigde Staten. We moeten dus al ge wijzigd beginnen. Ter Leede heeft gelukkig een bredere basis gekre gen. Vorig seizoen maar net een keeper (Van Harskamp), nu vier. Want behalve Van Harskamp i6 de reserve-doelman van Noordwijk, Smit gekomen, »)berling van Ken- nemerland en de keeper van de Heideree amateureersteklasser HRC." Die bredere basis manifesteert zich echter niet alleen in dc doel mannen. Naast de aanwinsten Hou wers (Teylingen), Blom (Kennemer- land) en Jansen (Lisser Boys) zijn er ook enige veel belovende jeugd spelers in de selectiegroep gekomen: Sjoerd Boot, Kees de Zwart. Floor Hoogewoning en Nanne Slymers. Hoogeveen: „Er zyn mogelijkhe den voldoende. Het probleem is al leen er tydig een sluitend geheel van te maken. Maar ik heb dit sei zoen byvoorbeeld 6 a 7 middenvel ders. Een ongekende weelde, vooral omdat er veel kwaliteit by zit. Ons middenveld was al sterk. We kunner. hiermee dus wisselen. Het probleem biyft de aanval. Een Overdevest met zyn kopballen mis je wel. Je kan nu echter vanuit dat midden veld meer aanvallen. Het systeem biyft een wat aangepast 4-3-3. Over schakeling naar een 4-4-2 zou mis schien wel logischer zyn geweest met dit materiaal, maar die stap is te groot. Het zal dit seizoen echter wel meer uit die tweede 3 of de ach terste 4 moeten komen." Tjerk Hoogeveen (29) Volwaardig Ter Leede is het afgelopen sei zoen het ..minderwaardigheidscom plex" kwytgeraakt. „Er waren,' zegt Hoogeveen, „spelers die de te rugval weten aan de oude trainer Kantebeen. Ik heb de man nooit aan het werk gezien, maar als je erin slaagt een elftal tweemaal lands kampioen te maken, dan ben je niet slecht. Ik heb dat de spelers ook voorgehouden. Nu we in de eerste klasse zyn gekomen is dat angstcomplex van „we redden het niet meer" verdwenen. De spelers voelen zich hoewel iedereen in- dertyd schreef: Ter Leede is een toevalseersteklasser een volwaar dige eersteklasser. Ter Leede heeft dit seizoen natuuriyk geen kans op een kampioenschap. Dat zit er niet in. Maar leuke resultaten wel. Neem alleen maar het feit, dat clubs als DOTO, SHO en Noordwyk pas met het voetballen ophielden, toen wy alweer met de training voor het nieuwe seizoen begonnen. Die voorsprong hebben we. Er zitten ook echt wel mogelykheden in. Ik ken nu alle tegenstanders, alleen Heer- jansdam heb ik nog niet gezien. Wel de twee topspelers van de club, Gouw en zyderveld. Ik ben er spe ciaal voor naar de interland Neder land—Saarland geweest. Ik weet nu ook wat ik aan onze tegenstanders heb. En dan zievik het zeker niet somber in. Behalve het uitgangs punt handhaven, wil ik met behoor- lyk voetbal ook zo hoog mogelijk spelen." PETER ON VLEE KATWIJK „Oegstgeest wordt kampioen". Dat was een bij velen levende gedachte toen deze vierdeklasser uit het zater dagvoetbal zich vorig jaar plot seling zag verrijkt met een vijftal Katwijkse voetballers die hun vereniging Quick Boys na moei lijkheden de rug toekeerden. De vijf Katwijkers. van wie er in middels weer drie op het oude Quick Boys-nest terugkeerden, konden de (te) hoog gespannen verwachtingen niet waarmaken. Hoewel de doelpuntenproduktie van Oegstgeest die van de con currentie verre overtrof bleef de roodgele vereniging op de derde plaats steken. Cor Vooys, die evenals Jaap van Duyvenbode zyn lidmaat-schap by Oegstgeest continueerde, is niet te leurgesteld over de resultaten van het afgelopen seizoen. De 24-jarige Kat- wyker vertelt: „Het is eigenlyk een rare competitie geweest. Steeds stond er een andere club aan de kop. Oegst geest heeft ook kampioenskansen ge had maar we verspeelden in de uit- wedstryden teveel punten. Het feit dat iedereen verwachtte dat Oegst geest nu wel eventjes kampioen zou worden, zette de „Quick Boys spelers" toch wel onder een zekere druk. De mensen verwachtten teveel van hen. Als Oegstgeest won, zei men: „Geen wonder met al die spe lers van Quick Boys" en als het min der goed ging, hoorde je: „Zyn dat nou die goeie Katwykers'. Boven dien werden wy en vooral de voor hoedespelers. goed in de gaten ge houden. Doelpuntenmakers als Adri Pluimgraaf en Jaap van Duyvenbode kregen snel een vaste bewaker". Vooys wyst nog meer factoren aan die een kampioenschap in de weg hebben gestaan„Het spel in de vier de klasse is stukken harder dan in de tweede klasse waar meer op tem po wordt gespeeld. In de vierde klas se worden ook veel meer overtredin gen gemaakt. Als technische speler kryg je gewoon te weinig kans je techniek uit te spelen. Verder had den we en zeker de Katwykers een zekere inspeeltyd nodig. Voor de competitie hadden we maar twee oefenwedstryden gespeeld en dat was natuuriyk te weinig. Het duurde wel eventjes voordat iedereen zyn juiste plaats had gevonden. We begonnen de competitie wat ongelukkig met twee rot-wedstryden. We verloren byvoorbeeld met 2—1 van Hazers- woudse Boys maar niemand had iets kunnen zeggen wanneer wy met 4—1 of 51 hadden gewonnen. Dan is, behalve het harde spel, ook de arbitrage in de vierde klasse me zwaar tegengevallen. Wat waren die scheidsrechtera slecht. Ik ben mis schien twee goede tegen gekomen Maar ondanks alles hebben we toch leuk gevoetbald. We zyn op de der de plaats geëindigd. Andere jaren eindigde Oegstgeest nooit zo hoog". Over het drietal Leo Pluimgraaf, impulsieve Adrie Pluimgraaf en Leen Aandewiel, dat zich na een één jarige scheiding weer met Quick Boys verzoende, zegt Vooys: „Ik weet niet precies waarom ze weer terug zyn gegaan. Persoonlyk valt het me wel wat tegen en voor Oegstgeest is het geloof ik ook wel een teleurstelling. We zyn destyds by Oegstgeest goed opgevangen Daar kunnen ze zeker niet om weg gegaan zyn. My is het de afgelopen competitie by Oegst geest best bevallen. Er heerst een prettige, gemoedelyke sfeer. Het zyn échte amateurs. Niet dat hele fana tieke van „We moeten kampioen worden". Nee, gewoon de instelling „Worden we kampioen dan is dat leuk, lukt het niet dan een volgende keer beter". Trouwens, je kunt nog zo veel willen maar dan moet ook alles harder wor den aangepakt. Want nu is het vaak zo dat er aan het begin van het sei zoen door dertig enthousiaste kna pen wordt getraind, terwyi er in de winter, als het koud of slecht weer is, soms maar acht man lopen". Ondanks de gemoedelyke Oegst- geester Instelling heeft Vooys, die overwegend de rechtsachter-plaats inneemt, zyn blikken op de bovenste plaats gericht. Vooys: „Als we er in slagen van het elftal een eenheid te maken, geef ik Oegstgeest dit seizoen een goede kans. De mentaliteit is in ieder geval prima. Ik hoop dat de mensen, nu drie van de vyf Katwy kers weg zyn gegaan, niet meer spre ken over „die club met de Quick Boys-spelers". Wanneer alle Katwy kers overigens waren gebleven wa ren we dit seizoen zonder meer kam pioen geworden. Nu moeten de ga ten worden opgevuld met spelers uit het tweede elftal. Natuuriyk moet men wel oppassen dat team niet te veel te verzwakken. Dat zou jammer zyn, want het „tweede" heeft het af gelopen seizoen redelyk gedraaid in de reserve klasse van de KNVB. By de junioren zit, geloof ik, niet zo veel talent. Maar ik zie er voor Oegst geest het nieuwe seizoen wel wat in. Van de verenigingen waar we by zyn ingedeeld natuuriyk ken ik die vierde klasse clubs nog niet zo beet maar naar ik gehoord heb, Katiuijker Cc i| speler van Quick B afgelopen seizoen klasser Oegstgeest i, Vooys uitstekend len. (FotL l zyn die clubs mlndi van het vorige seizof tuuriyk gunstig". Minder gunstig schotvaardigheid die enkele oefenwedstrjji legden. Vooys: „Vorft, we veel doelpunten de de achterhoede tf ene keer was er geen de andere keer wei geblunderd In enkeli ïyke wedstryden die het precies andersom de speelde goed ma gescoord. Dat wordt probleem, het maken Ik ben er overige» [j dat wanneer Oegstgi klasse komt. de ploeip meedraaien Maar vierde klasse te ktf moeiiykheid".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 32