Daar komt weer zo'n rotbal ik ben nooit el goed en ik nooit el slecht" AR BIJ TELSTAR - NOG NOOIT GETRAIND I GERRIT VOOYS WILDE BIJ AZ '67 MAAR MET VOETBALLEN STOPPEN ^AVELAAR AL 13 JAAR IN HET EERSTE VAN LUGDUNUM -DSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD Iwr verslaggevers» Cees Righart van rig jaar door Telstar f ASC ontdekt, moet pingsrondje op het .enberg nog lopen, die het afge- Jel regelmatig in het l heeft zelfs nog nooit de Velsense eredivi- Pas in decern - afzwaait uit dienst, by (Nederlands Jan Rab (26) der Gevel kun- hy in militaire zette Cees vorig jaar zijn een contract, voor een seizoen Een seizoen, waar van tevoren wist, zou worden. Kijkt Cees Rig- ingedeeld bij de de basis Gilze- maar ook niet terug: ..Het is geslaagd jaar ge weest Maar toch ook wei weer re delijk. Ik heb 't in ieder geval erg leuk gehad goed naar mijn zin Zo heeft men er bij Telstar kenne lijk ook over gedacht. Want anders hadden ze mij toen en nu ook weer. geen contract voorgelegd". Verklaart Telstars betaald voetbal - secretaris De Nijs de interesse en het „geloof" van de Velsense redivisieclub in de vroegere ASC-linksbuiten „Cees is een erg aardige jongen. En hij kan bovenal goed voetballen. Hij heeft echt wel talent. Het is alleen zo jammer, dat er tot nu toe weinig aan gedaan is". Eenvoudige Cees Righart van Gel der weet ook. dat hij er nog lang niet is. Dat hij zich bij Telstar nog helemaal moet waarmaken. Denkt hij hardop: ..Natuurlijk nam ik me voor om, toen ik in dienst zat, ge woon hard te trainen. In m'n eentje. Maar daar is niet veel van terecht gekomen. In het begin gaat het alle maal goed. Maar dan val je toch terug". Toch heeft Cees Righart van Gel der het afgelopen seizoen af en toe nog echt getraind. Onder Leo Can- jels bij NAC in Breda, waar hij ook in de komende maanden hoopt wat. aan zijn vorm en techniek te doen. Meent hij voorzichtig: „De moeilijk heid is altijd, dat ik vanuit Gilze- Rijen naar Breda moet reizen. En dat ik dan helemaal afhankelijk ben van het openbaar vervoer èn van mijn maten in dienst. Want zy moe ten steeds maar weer bereid zijn om hun dienstjes te ruilen" Militair Righart van Gelder het Cees Righart van Gelder trainen bij. NAC afgelopen seizoen wèl een vaste keus in het Nederlands Luchtmacht-elftal heeft zyn hoop gevestigd op de tweede helft van het nieuwe voet balseizoen Dan. na zijn afzwaaien to december, hoopt hij zich waar te ma ken in de B-selectie van Telstar. Een B-team. dat het afgelopen jaar ove rigens uitstekend draaide, lange tijd zelfs met Feijenoord aen de leiding ging. maar tenslotte toch (eervol) als vierde eindigde Cees Righart van Gelder over zijn eerste „halve" sei zoen: „Het is echt wel een mooie tijd geweest. We hebben wedstrijden ge had, dat we meer bezoekers hadden dan het eerste. Zo n vijfduizend toe schouwers. Maar toen het eerste elf tal wat minder goed ging draaien, werden elke week spelers uit het tweede geprobeerd. En door die wij zigingen vielen wij terug". In de tweede helft van de nieuwe competitie hoopt Cees Righart van Gelder, als pupil bij Oranje Groen opgegroeid, als 15-jarige naar ASC gegaan, waar hU in '67 als (succes volle) ..noodgreep" in het roemruchte degradatie-elftal belandde (dat zich in een na-competitie tenslotte ten koste van Altior wist te redden» niet op zo n terugval Al maakt hij zich ook weer niet al te veel illusies. Zo als hij altijd wat jongensachtig, wat terughoudend, het liefst op de ach tergrond blijft Typeert moeder Righart van Gel der. met haar 40 jaar voetbal-erva ring als fervent ASC supportster. haar zoon: „Mijn man en ik hebben hem altijd voorgehouden dat hij geen praatjes moest hebben. Dot hij al tijd maar beter eenvoudig kon blij ven. Wait dat betreft heeft hij van mij ook meer op z'n kop gehad dan complimentjes. CEES ONVLke 'Van één onzer verslaggeversi KROMMENIE Ger Vooys was het afgelopen seizoen bijna met voetballen gestopt. Twee maal heeft de vroegere doel man van Quick Boys er écht over nagedacht. Over gepie kerd. „Als ik geen contract had gekregen, was ik waarschijnlijk weer gaan varen." durft —ach teraf de oud-Katwijker (met alle diploma's stuurman schip per kleine vaart op zak» best te stellen. Maar ook toen het „echt voet bal" in de eredivisie bij AZ '67 was geworden, heeft Ger rit. Vooys nog wel eens ge twijfeld of hij toch maar weer niet de zee zou gaan opzoeken ..Dat was", bekent de nu 22-ja rige (in Krommenie wonendei Vooys met een glimlach, „hal verwege het seizoen. In iedere wedstrijd maakte ik toen een blunder. Vooys, het loze visser tje. pestte toen iedereen mij zo'n beetje. En het was een nare zaak: iedere week maakte ik mijn bijna traditionele fout. Op het laatst stond ik gewoon hui verig in het doel Daar komt weer zo'n rotbal. Weer zo'n rot- fout? Het was wèl een toestand. Nu alles achter de rug is. kan nuchtere Gerrit Vooys om al die sofgoals nog wel treuren. Herinnert hij: „Ik heb er sla peloze nachten van gehad. Ik heb er echt over gedacht of ik maar niet alle6 moest opgeven Of ik er toch maar niet mee moest stoppen. En dat het ver schil. de overgang, toch wel vreselijk groot was Van een za terdag-tweedeklassert je naar 'n eredivisieclub Vroeger. bij Quick Boys. kreeg ik alleen maar harde, strakke schoten Bij AZ draaide alles Allemaal van die effectballetjes Bij Quick Boys zag je ook alles ge beuren, alles aankomen. Bij AZ moest Je veel meer opletten. Spelers, die opeens in het gat duiken. Eln dan die schoten: al lemaal van die snelle, diagona le ballen. Waar je bijna nooit bij kon. Daardoor kreeg ik in 't begin nog minder zelfvertrou wen Robert Heinz, de vroegere trai ner/coach van het Luxemburg se nationale elftal, die vo rig jaar naar Alkmaar trok, heeft zyn vertrouwen in stevig gebouwde Gerrit Vooys (nor maal 106 kg, in het seizoen 94 kg> nooit verloren. „Ik heb al tijd gezegd, dat Vooys een gro te kan worden. En daar blijf ik bij. Hij heeft wel eens tegen my gezegd, dat hij dacht om weer te gaan varen. Dat heb ik 'm toen wel meteen uit zijn hoofd gepraat. Weer gaan varen, een klasse-doelman als hij Vindt Ger Vooys zélf: „Heinz is een reuze man. Een ideale trainer. Toen ik zo in de put za zei hy gewoon „Vooys is een ge weldige keeper hy haalt de gekste ballen eruit. Dus blyft hij gewoon onder de lat staan". Op die manier heeft hij mij ge woon over mijn inzinking ge haald. Een andere trainer had misschien gezegd: jongen, het is rot voor Je. maar je bent uit vorm. En voetbal is business. Du6: ga Jvj maar een tijdje in het B-clftal keepen. Als je weer je vorm te pakken hebt en weer de beste bent. kom je weer in het eerste. Maar dan was ik waarschijnlijk helemaal in el kaar gestort. Want ook in het B-team krijg je heus wel eens van die rotballen, waar ik toen als de dood voor was. Dan was ik misschien nóg dieper wegge zakt". Robert Heinz blééf echter in zijn „vissertje" Vooys gelo ven. En ook de 72 nederlaag in Eindhoven tegen PSV ver anderde daar niets aan. Weet Ger Vooys nog: „PSV was een nachtmerrie. Het liep gewoon niet in de achterhoede. En by PSV lukte alles. Alle doelpunten van Van der Kuylen of Schmidt Hansen gingen via de paal of de lat. Ik kon er gewoon niets aan doen. Een keeper heeft zijn achterhoede nodig zoals een aohterhoede op zijn keeper moet kunnen rekenen". Vóór die tijdelijkein zinking kanden de Alkmaar- se verdedigers ook op hun laatste man Vooys rekenen. In de periode, dat het mis dreig de te gaan drie punten na ze ven wedstrijden groeide het elftal juist. En het resultaat was. dat AZ in negen wedstrij den ongeslagen bleef en door die zestien winstpunten de basis legde voor een verder veilig sei zoen in de eredivisie. Gerrit Vooys over die tijd „Wij hebben in het begin onder een grote druk gestaan Wij, de ver- Sommige voetballers handhaven zich zo lang i elftal van een vereniging dat zij er op den duur t weg te denken zijn. Isaac van Weerlee komt al M zeventien voor Roodenburg I uit. Hij speelde al jvzwarte hoofdmacht toen vele van zijn huidige is nog moeite hadden zonder ouderlijke hulp de h te bereiken. [al van andere voorbeelden aan toe te voegen: Dick houdt nu al vijftien jaar stand in Noord wijk I en hiyn begint aan zijn veertiende seizoen in Quick zijn bomen d e de tijd trotseren. niwe Leidse eerste num heeft zo'n spe- n na seizoen op het ert. nu al dertien n Bavelaar. de ver- 157 maakte hij zijn dat jaar heeft hij chatting, in totaal strijd of zes gemist. needraait. kan natuur •langryk deel steunen outine. Zenuwachtig- Je zo zeggen, bij een niet meer bij. Maar by Bavelaar anders: strijd ben ik gespan- baar. Dat ben ik al ig en dat zal wel al- nog lang in Lug- b blijven spelen? als het kan wel. Het >lurlijk van af of er e beter is dan ik. Zo V gaat. blijf ik door- "V k zelf voelnu wordt ga ik uit mezelf ia- van en wed- •aarder af dan een q geleden? allemaal wel lukken vandaag Nee. dan houd ik mezelf in de rust voor dat het in de tweede helft nóg beter moet gaan. Maar ik ben geen uit blinker, hoor. Ik speel nooit heel goed Gelukkig ook nooit heel slecht Ik kan alleen zeggen ze kunnen op me rekenen". Bavelaar staat in de verdediging naast Redel. die voor een verdediger een nogal „losse styi" heeft en er geen been in ziet een paar manne tjes te passeren in plaats van de bal snel uit de verdediging te werken. Speelt dat niet wat angstig? „Leo is technisch ren bijzonder knappe voetballer. Hy kan heel veel met de bal. Maar ik kryg wel eens de indruk dat hij te veel risico neemt, ja. Ik ben meestal dicht in zijn buurt, ik stel me in op zijn speel wijze om in te grijpen als er iets mis mocht gaan. Maar dat gebeurt niet vaak. We geven elkaar trouwens al- tyd rugdekking als dat maar even kan De grote kracht van Redel is dat hij rust geeft aan de achterhoe de". Niet hard Logdunum Is geen harde ploeg. Er is zo een aantal spelers aan te wijzen dat in een fors duel direct Voor 150% een stuk beneden het normale spel peil zakt. Is dat komend se:zoen in i en Je voelt dat Je de eerste klasse geen handicap' Daarom train ik ik vroeger deed. iver mogen betreft Jkele moeite met een me niet voor 100 t van een byv. na rust pcentratie? in de eerste helft goed Benk ik niet: het zal ADVERTENTIE „Dat moet de toekomst uitwijzen. Ik geloof dat hoe hoger Je komt, des te minder je die hardheid aantreft. De Kubber wyst er op de training op dat we er niet voor opzij moeten gaan. maar Ja. als Je die instelling niet heb. dan kryg je hem ook niet zo vlug". Tegen welk voorhoedcspel is het nu het lastigst verdedigen? „Tegen een arnval die met twee spitsen penetreert. Je kunt elkaar dan geen rugdekking geven. Een ploeg met twee spitsen tref je tegen woordig maar heel zelden aan. Meestal doen ze het met één en die valt wel uit te schakelen, f— Van der Starp lykt na een serie Leidse clubs te hebben afgewerkt bij Lugdunum zijn draai te hebben ge vonden. Dat heeft heel wat mensen verrast. „Lugdunum heeft v d Starp goed opgevangen. Hij heeft het naar zijn zin bij ons. Het is niet zo dat hij er by ons de kantjes kan aflopen. Hij moet net zo hard trainen als ieder ander, want anders is hy zijn plaats zo kwijt. Lugdunum heeft namelijk heel wat spelers die in aanmerking komen voor een plaats in de voorhoe de. Hans is en blyft een bijzondere voetballer Hij jut een verdedi ging op. Hy lokt zyn directe verde diger uit zijn tent met een paar op merkingen. Gaat zo'n man daar op in en raakt hij uit zyn gewone doen, Ja.dan is v. d. Starp in zijn element. Ik weet zelf heel goed wat het is om als verdediger tegenover hem te staan. Lugdunum heeft een paar Jaar geleden nog eens tegen LFC ge speeld toen Hans daar nog voor uit kwam. Ik moest hem bewaken En Han Bavelaar..Wat een te genstander in het veld tegen me zegt. gaat het ene oor in en het andere uit". 'Foto LD Holvast» Ja, hoor. daar begon hy opmerkin gen tegen me te maken. Nou is dat iets waar ik me totaal niets van aan trek. Alles wat een tegenstander in het veld tegen me zegt. gaat het ene oor in en het andere uit. Dat raakt me gewoon niet. Ik liet Hans dus praten, maar bleef hem wel stevig op zijn huid zitten. En daar kan hy niet tegen. Door niks terug te zeggen, heb je hem het meest. Dat kan hij niet uitstaan". Een koele, nuchtere spelopvatting dus. Doet een nederlaag Bavelaar ook weinig? „Oh. nee, dat is iets anders Daar kan ik danig de pé over in hebben. Vooral als de nederlaag onze eigen schuld is. En dat is nog wel eens het geval. Dat drukt de stemming by mij Maar niet lang. hoor. Het eten laat ik er niet voor staan". Is dat dan toch niet hinderlijk voor zijn vrouw? Mevr. Bavelaar: „Nee, hoor. want als ze verloren hebben, dan heb ik óók de pé in". Wal denkt Bavelaar dat de mo gelijkheden voor Lugdunum zijn in het eerste jaar van de hoogste ama teurklasse? „We zien niet tegen de eerste klas se op. Oefenwedstrijden tegen eerste klassers gingen altijd goed. Alleen op het gebied van tempo moeten we ons wat aanpassen. Kampioenskandidaat zullen we niet zyn, maar een plaats in de middenmoot ligt binnen ons be reik". RUUD PAAÜW Toch is AZ een ideale fclub voor Gerrit Vooys, die tegen woordig voor halve dagen ver koper van wasmachines en koelkasten e.d. is by AZ ma nager Klaas Molenaar. Vindt hy zelf„Verdedigend spelen heeft voor een keeper weer het voordeel, dat hy veel aan de bal is. En dat was voor my, een keeper die moest vormen eigenlyk geweldig Bovendien heeft AZ een gezellig veld. Niet al te groot <18.000 toeschou wers) en met het publiek, dicht langs de lynen. Dat schept een aparte sfeer. En door zo'n sfeer groei ik. Ik ben echt geen pu- bliekkeeper. Maar het maakt immers wel veel uit. of je in een volgepakte kuip tegen Fe ijenoord speelt of in een leeg Olympisch stadion tegen DWS. Publiek èn applaus zyn voor een keeper-als-ik gewoon fyn." Weet trainer Robert Heinz in dat opzicht: „In het begin keek Vooys nog wel eens teveel tegen al die mensen, tegen al die ster ren op. Maar dat is er wel van af gegaan. Hy moest gewoon even ervaring krygen. Routine Nu durft hy alles. Nu heeft hy flair, bravour En dat heeft een goede doelman nodig. Hy moet natuuriyk niet buiten zyn schoe nen gaan lopen. Maar hy moet wèl overtuigd van zyn ei gen klasse zyn". Dat is Ger Vooys tegenwoor dig ook. „Grote clubs, grote na men, doen my nu weinig meer", stelt hy eenvoudig, zonder over drijving. „Vóór de wedstryd knijp-Je-'m natuuriyk nog wel eens even. Maar in het veld ben ik er gewoon overheen. Je lét alleen wat meer op die wonder- Jongens. Als Kindvall aan de bal is, weet Je dat hy elk moment kan uithalen. En als Je Cruyff ziet versnellen, weet je dat -ie kan inkomen. Daar stel je Je dan gewoon op in. Net als by vryeschoppen van Piet Keizer Die draaien altyd weg. Daar re ken je eenvoudig op En zo rekent ook Alkmaar en omgeving weer het nieuwe sei zoen op Gerrit Vooys. Zo lét Alkmaar en omgeving ook ex tra op Gerrit Vooys. In het veld en. daarbuiten. Een belang stelling die de oud-Katwyker met een glimlach neemt: „In Katwyk herkenden de men sen je natuuriyk ook. maar in Alkmaar is dat allemaal wat uitgebreider. De mensen. de jeugd, herkent je. Op s traat. overal. Ze maken graag een praatje met je. Dat is leuk Maar het heeft ook wel eens zyn nadelen. Na de training gaan we wel eens met een paar spe lers 's avonds een glaasje drin ken in Bergen. Maar daar zyn we toch mooi een paar maal weggehaald door het bestuur Want ook daar zyn natuuriyk wel AZ supporters. En die pas sen dan gewoon op je. Op twee manlerenze geven je een biertje of een borreltje en ze bellen even naar de club!" CEES ONVLEE dedigers. Het voetbal was nogal defensief ingesteld en dan speel je automatisch onder een extra belasting. Eén foutje, en het is immers gebeurd. Dat gebeurde toen vyf weken achter elkaar. Toen was het even moeilyk om in jezelf te blijven geloven. Maar gelukkig kwam de omme keer net op tyd". „Als Cruijff gaat. moet je getvoon extra-opletten". In de bekerstrijd tegen Ajax deed AZ-doelman Ger Vooys dat keer-op-keer voortreffe lijk. Slechts eenmaal was de oud-Katwijker te laat. Toch ioon AZ: 2—1. Het uitgescha kelde Ajax lootte echter te rug bij de laatste acht en 7von tenslotte de KNVB-be ker

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 31