lerherstel voor vakman? Einddiploma havo nog belangrijker dan Sparta ET KRAAK HOOPT WEER ARIE VAN STAVEREN (17) TREFT OP SPANGEN GUNSTIGE MOGELIJKHEDEN LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Van één onzer verslaggevers) [ST/AALBORG Piet Kraak heeft het geluk gevonden. Piet Kraak (49), de Dchelde, die als trainer voor tegenslag lijkt te zijn geboren, hoopt weer. Op nieuwe op nieuwe internationale faam. Na een glanzende interlandperiode als doel- an het Nederlands elftal, als vakbekwame trainer van de Deense topclub Aalborg ubben. memarken bouwt zelfverzekerde Piet Kraak, de in eigen land ie oefenmeester, aan een nieuwe toekomst. Aan prestige- Vol verwachting, opgelucht over de kans, die hem bij Aal- K momenteel tweede op de competitieladder achter oj en als bekerwinnaar ingeschreven voor het toernooi om )pa Cup II (tegenstander: Gen-nik Zabrze) is geboden. raak, de ontgoochelde-van- Herinnert Kraak zich maar 52 voe nu i óo om roge vi »den. is met die kans „geluk - n met de honderdduizend", na anderhalve maand ;bal: „Internationaal mag i>al Denemarken mis- reederangs zijn, de instiling :taa rofessioneler dan in Neder- jetb IT in Denemarken, hebben du, rolmachten, waarvan in Hol es. 2lts wordt gedroomd". ,j rechter Kraak gecontrac- tweeëneenhalf Jaar („Voor ^Nederlandse begrippen top- en verwend met een pas- 5-kamer bungalow heeft jlehoofdstad Aalborg (ruim nwoners) één doel voor tribire^enen met het verleden. r erlandse verleden, dat na euze actieve loopbaan (Hg maal verdediger van het >el en aanvoerder van de Elinkwijk-ploeg. die naar in het vaderlandse voetbal overschaduwd werd „mislukking" als trainer, dat hij niet kon behou- de eerste divisie. En bij de imateur-eersteklasser LFC zijn leiding terugviel naar klasse. lorg Bodklubbcn hoopt Piet bewijzen, dat hij de kans, Doit heeft gehad, wèl had En die hoop is, zelfs na an- maand vol nieuwe tegen- in de intertotocompetitie lborg BK uit 6 wedstrijden punt met als doelcijfers één wanhoop geworden. luchtig de „minder goe- iltaten - tot- nog - toe goed mist nog alle internatio- ig. Kwaliteit is er vol- ,ar het komt nog tekort, altijd 4-2-4 gespeeld. Daar- Je tegenwoordig negens te komen. Het is een ba- ip alle moderne systemen eld. Dat heb ik veranderd, omschakeling gaat ten kos-1 resultaten. In de intertoto- 1 vind ik dat niet erg. Het itgelezen oefenperiode ge- (i deze wedstrijden heeft het jerd. Bovendien moesten de ennen, dat zij het in het j onder Munk Jensen zullen tellen. En ook dat scheelt al te goed: „Toen ik aan Kessler vroeg, of hij soms iets voor my wist, had ik alle geluk van de wereld. Want Kessler was toen juist benaderd door Aalborg". Kessler, toen reeds akkoord met Sparta, over de tip aan Kraak: „Ik heb Kraak voorgedragen, omdat hij ten eerste: A-diploma heeft. Ten tweede: nationaie en internationale ervaring heeft. En ten derde, maar toch bijzonder belangrijk: Engels en Duits spreekt. Die taalkundige ken nis, naast zijn vakkennis, was voor mij voldoende om hem voor te stel len. Maar Aalborg heeft tenslotte zélf gekozen". Kessler. gemakkelijk over het feit, dat Piet Kraak slechts een amateur clubje uit de tweede klasse trainde heenpratend: „Dat heb ik niet als een bezwaar gezien. Kraak heeft zich de laatste jaren uitstekend georiën teerd. Hij kwam erg vaak op Zeist. Hij volgde alle cussussen en trainin gen van het Nederlands elftal, of schoon hij reeds in het bezit van het A-diploma was. Op zijn verzoek heb ben wij hem ook toegestaan om dit jaar bü alle examen van de B. en A-cursus aanwezig te zijn. Door de grote interesse, die hij toonde èn zijn kennis van de moderne prak tische oefenstof meende ik hem ge- tust te kunnen aanbevelen". Ook zelfverzekerde Piet Kraak („Kessler raadde mij aan in het En gels een brief te schrijven naar Aal borg; vier dagen later was alles al geregeld") heeft het volste vertrou wen in zijn Deense carrière. Dat, in de eerste maand, de grote resultaten zijn u itgebleven in de graadmeter Intertoto-competitie en dat hü slechts argwanend is geaccepteerd als de opvolger van de geliefde Oosten rijkse oefenmeester Stettich (bonds coach geworden), deert Kraak nog nauwelijks. „Ik heb mijn naam, diploma refe renties", herinnert hij. En „dus" maakt hij zich ook over de toekomst "Europa Cup II) geen zorgen. Kraak onbevreesd: „Waarom zou ik mij zor gen maken? Misschien, als ik een on ervaren ventje zou zijn. Eén, die zelf nooit iets meegemaakt heeft. Maar ik heb altijd hoog gevoetbald. In de grote clubs. En ik heb zo'n beetje alles meegemaakt wat er internatio naal te halen valt: 34 interlands en twee Olympiades". Kraak, filosoferend over zijn moge lijkheden bij het rijke Aalborg Bob- klubben nieuw complex van on geveer vijf miljoen gulden met: sta dion (25.000 plaatsen), tennisbanen paviljoen en een uitstekend geoutil leerd sporthal-centrum "„groter dan in Zeist") en plannen: „Mijn taak zal zwaar zijn, maar niet onuitvoer baar. Aalborg zal eens de brug moe ten slaan naar het Europese voetbal van-niveau. Nu is het Deense voet bal nog tweederangs. Al kent het uit schieters. In 1948 heb ik, met het Ne derlands elftal, in Amsterdam ook ADVERTENTIE nog eens met 01 op mijn bliksem gehad". Aalborg BK zal moderner moeten gaan voetballen. Waarvoor de selec- tiegroep o.m. international doel man Poulsen. B-international Chris- tensen en zeven jeugdinternationals inderdaad ook kwaliteiten heeft Weet de wijs geworden Kraak: „Al zijn het dan allemaal amateurs, ze zullen moeten leren professioneel te voetballen. Dat zal ik hen moeten leren. Niet in een paar maanden, maar in enkele jaren. Want men ziet mij gelukkig niet als een tovenaar". Piet Kraak, de verguisde, be schouwt zichzelf ook niet als en voetbaltovenaar. Wèl als een vakman, die nog nooit een echte kans heeft gehad. Die altyd onder zijn niveau heeft moeten werken, in de schaduw van zijn glorierijke verleden. Hij, de ontgoochelde, durft dan ook gerust idealistische te stellen: „Zelfs als ik in Nederland aan de slag had kun nen komen bij een gerenommeerde club, had ik het misschien nóg niet gedaan. Want de aanbieding van Aalborg was eenvoudig te mooi. In Nederland, waar men om de haver klap van trainer verandert, zag ik er geen heil meer in. Ik heb nu een maal een sterk ontwikkeld rechtvaar digheidsgevoel. Maar dat valt hier bij de heren clubbestuurders nooit in BK heeft Piet Kraak nu zyn grote goede aarde. Zfj zullen en moeten 't kans. Om af te rekenen met zijn voor het zeggen hebben". Nederlandse verleden-vol-tegensla- j Dat zal Piet Kraak, de zelfverze- Bij Aalborg BK heeft Piet Kraak 1 gen. Om zich waar te maken als top- kerde. éérst moeten bewijzen, het nu voor het zeggen. Bij Aalborg trainer. CEES ONVLEE PIET KRAAK '49) (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Piet Kraak zal altijd tevreden blijven terug kijken op zijn Leidse periode. De twee jaar, dat hij bij LFC heeft gewerkt. De twee jaar, waarin ook hij niet kon verhin deren dat de kanaries terugvie len naar de tweede klasse. „LFC heeft toekomst," stelt de 49-jarige oud-doelman van het Nederlands elftal onomwon den. „LFC is nu eenmaal wat anders dan andere verenigin gen. Maar het is een club met een aparte sfeer. Een modern geleide vereniging, waar men zich doelbewust is van de ge heel eigen plaats en taak. Ik heb altijd prettig gewerkt bij LFC. Als dat niet zo zou zijn geweest, zou ik dat gerust dur ven te zeggen." Een prettige tyd ondanks de degradatie. Kraak zelfver zekerd „Die degradatie was niet nodig geweest. Dat heb ik direct tegen de jongens gezegd. Ga maar na: de clubs, die dit seizoen zijn gedegradeerd, Olympia en Unltas. stonden vo rig jaar ook al laag. Tegen die clubs hebben wij punten ver overd. Alleen in de overige wedstrijden hebben wij toen te veel punten laten liggen." De oorzaak van die onnodige nederlagen wijt Kraak voorna melijk aan het falen van zijn doelman, Wim Visser. Kraak, hard in zijn oordeel: „Ik blijf het rot vinden voor die jongen.en niet in een wedstrijd. Zon der een jongen-met-aanleg be gint zelfs de beste trainer niets." maar met een goede keeper had LFC het stuk in de eerste- klasse gered. Hij heeft toen te veel ballen doorgelaten, waar van hy de schuld niet op de' Over het afgelopen seizoen in verdediging kon schuiven. Dat,de tweede klasse is Piet Kraak heeft zo'n zes punten gekost." meer tevreden. Zegt hij„Wij hebben het toch nog vrij ge- Merkwaardig is wel. dat makkelijk gered. In het begin Kraak, eens een doelman vanhebben we alleen teveel pech internationale klasse, als trai- gehad. Weken achtereen waren ner altyd heeft getobt met eener drie, vier geblesseerde spe- keepersprobleem Kraak daar- iers. Toen is de zwakte van de over: „Een veldspeler kan je,achterban by LFC gebleken, maken, scholen door training. Goede reserves had LFC niet. maar een keeper niet. Die Geen werkelijke schande na- moet het hebben. De kwalitei-1 tuurlijk. want zelfs een prof ten èn de wil, om er iets van club heeft moeite om zomaar te maken. Hij moet niet bang I drie. vier volwaardige reserves j 7.1 in t.iiripns PPII trninino' nipt naar vr»r*>n tn cnhniupn T .a a t staan dus een amateurclub-in-1 voldoende. Daaraan zal moeten opbouw, zoals LFC." i worden gewerkt. Systematisch. Ook de (on)geluksfactor Het eerste begin is er vorig heeft het afgelopen seizoen Vol-j jaar mee gemaakt: bij de pu- gens de oud-Utrechtenaar een I pillen, de c- en b-junioren. Het grote rol gespeeld. „LFC is I elftal van Bouk Pijnaker bij echt niet een van de slechtste voorbeeld. Dat heeft grote toe- ploegen geweest Maar het j komst. Er zijn ook speciale heeft gewoon niet meegezeten jeugdtrainers gekomen. Maar De uitwedstrijden tegen VUC en j er zullen jaren overheen gaan, Lugdunum bijvoorbeeld, hadden voordat LFC van de opzet-van- we echt niet hoeven te verlie- j nu vruchten zal plukken. Het zen. Toen hebben wij vóór dezal een jaar of vijf duren, voor rust de kansen gehad. Net als'dat men bij LFC het niveau in Alblasserdam Toen waren wij ook beter en meer in de aanval. Maar één foutje achter deed ons de das om." O Kraaks meer reële vooruil- blik: „LFC heeft echt wel toe van UVS zal hebben bereikt. Maar het kan. Want juist bij LFC zijn ook weer veel dingen mogelijk, die by een andere vereniging niet kunnen O Kraaks mening over het zijn, tijdens een training nietInaar voren te schuiven. Laat komst. De jeugd hééft talent Leidse voetbal: „Het grote krachtsverschil is verdwenen. Toen ik kwam werd er nog door iedereen tegen UVS opge keken. Terecht. Maar dat hoeft nu niet meer. Het enige plus punt van UVS is, dat men op dit moment nog meer inhoud heeft. Doordat men reeds vele jaren geleden met de opbouw- van-onderaf is begonnen. Maar de tijd is niet ver meer. dat ook dat laatste verschil zal zijn verdwenen. By LFC moet alles nog groeien. Maar als men er in slaagt het huidige elftal by elkaar te houden en door te bouwen met de jeugd, kan LFC binnen drie jaar weer in de eerste klasse terugkeren. Met wat geluk misschien het nieu we seizoen al rainei ner heeft de nog immer Piet Kraak tot-nog-toe j voordeel van de twijfel ge- het de beoordeling van de esultaten betrof. Want als bor zyn falen-naar-buiten jak op het feit. dat hy nog selectie met mogelijkheden hoede heeft gehad, jas allereerst Velox, waar- Ist Kraak nu zegt: „Ik ben ig geweest. In mijn tijd was niet ryp voor het betaalde En ook Piet Kraak kon de formatie niet behoeden terugval: degradatie naar i divisie. 'erd voor de beginnende oefenmeester het begin- ide. De aanbiedingen, van [clubs, waarop Kraak zo ipt, bleven uit. Kijkt hy terd terug- „In Nederland enlyk nooit een kans ge- at ik ook probeerde. Voor geen emplooi", eek belandde tenslotte by amateur-eersteklasser LFC. daar kon hij. toch eens het zo gewenste succes n. Integendeel. Kraak: „Ik Ij LFC geweldig naar myn r er was te weinig mate- het zat ook niet mee". De g van meer trainers. Het s, dat LFC onder Kraak naar de tweede klasse. )t 't afgelopen seizoen even- imponeren. Kraak„Een >uwen duurt Jaren". Waar dat twee Jaar lang twaalf- bilden als basissalaris op gelegd en Kraak beslo- n goede verstandhouding") te gaan. is Piet Kraak toen op an. Naar een club, zyn waardig. Via een tussen- ood de vroegere doelman ederlands elftal zich in Bel lij Lierse SK, by Charleroi Truiden. Maar ook in het l was er voor hem geen een van zijn vele bezoek- et KNVB-sportcentrum in gde Piet Kraak, zich ver- er zijn geringe kansen, zijn londscoach Georg Kessler. eerde plotseling het geluk. WARMOND Arie van Staveren (17 jaar, oud-War- munda linksbuiten) zegt bij Sparta de juiste combinatie te hebben gevonden. Het tweejarig b-contract, dat hem aan de Rotterdamse eredivisieclub bindt, geeft hem de moge lijkheden zowel aan zijn maatschappelijke als sportieve toekomst te werken. ,,Een profcontract was ook voor mij iets dat ik altijd wilde hebben. Maar daarnaast besef ik ook, dat het einddiploma havo verschrikkelijk belangrijk is' Arie van Staveren zal zijn eerste betaald voetbaljaar opdelen tussen school (vijfde klasse Louise dè Collignyen Sparta. ..De school prevaleert daarbij. Ik ben ervan uitgegaan dat het eerste jaar bij Sparta er een is om te lerenom ervaring op te doen. Ik reken op een plaats in het B-elftal. Alles wat ik in het eerste elftal zal spelen is daarbij meegenomen. Ik krijg bij Sparta ook de mogelijkheden om mijn school af te maken. Dat is ook een van de voornaamste redenen geweest om bij Sparta te tekenen". advertentie Arie van Staveren heeft de laatste twee seizoenen in het eerste elftal van vierdeklasser Warmunda ge speeld. Via de Leidse jeugdselec- tie (o.l.v. de tegenwoordige Sparta assistent-trainer Jan van Baaren) kwam hy in het Nederlands elftal voor 16 en 17-jarigen. Eenmaal speel de hy in het Oranje: in het Bossche De Vliert tegen Luxemburg (01) Tydens de centrale trainingen op Zeist had Sparta's oefenmeester Georg Kessler, toen nog offi cieel bondscoach, in de Warmunda- speler een talentvolle kracht gezien. Van Baaren: „Hoewel natuurlyk niet spectaculair, geloof ik dat het aantrekken van Van Staveren één van de beste transacties van Sparta is geweest. Van Staveren heeft het in zich om een goede voet baller te worden. Net zoals Wim Rys- bergen. de ex-Roodenburger en aan voerder van het UEFA-elftal. Ook die hadden wy graag willen hebben. Maar Rysbergen trok liever naar zyn oude trainer Pim van der Meent (PEC) Jammer voor hem, want maakt hy in Zwolle een goed sei zoen, dan wordt hij direct onbetaal baar wanneer hy weg wil". Arie van Staveren koos wel voor Sparta. Holland Sport en Tel star. twee andere eredivisieverenigin gen. liet hy gaan. Van Staveren: ..Neem nu Holland Sport Dat sfeer tje daar leek me niet zo. Achteraf blyk je gelyk te hebben. Ik heb ge sproken met Dirk Nys. Later komt dan een Kroesemeijer informeren hoever we wai'en en wat de bedra gen waren. Maar afgezien van de in terne sfeer, die met een geldschieter natuurlyk nooit ideaal kan zyn, leek een eenjarig contract my ook niets. Er werd wel gezegd: je mag je school afmaken enzovoort, maar hoe kan Je Je tegeiykertyd ook als voetballer waarmaken. Die kans heb ik nu bij Sparta met dat twee-jarige contract wel". Dat contract met Sparta is op vele punten afgewikt en afgewogen. Van Staveren: „Je weet er eigenlyk niets vanaf. Dat zie je nu ook aan die zaak met Bertje Jansen by Sparta. Behal- ven mijn ouders, mijn vader is by alle besprekingen aanwezig geweest, hebben ook een bevriende advocaat en VVCS-secretaris Karei Jansen adviezen gegeven. Het door Sparta aangeboden contract is dan ook op enkele puntjes gewijzigd. Je verbindt je per slot van rekening twee jaar aan zo'n club en dan moet je niet later tot de conclusie komen dat er ergens wat fout zit". Arie van Staveren is ondanks de enorme sprong op de voetballadder realist genoeg gebleven om ook de keerzyde van de voetbalmedaille te onderkennen. „Voetballen is ergens een gok. Als je erin slaagt zit je goed, misluk je dan heb je niets. Mensen die voorlopig althans geslaagd zyn als Jan van Beveren. Jan Mulder en ook Fortuna Vlaardingen doelman Le?n Barth die naar Anderlecht is getrokken, zullen het niet betreuren, dat zy het laatste jaar van hun mid delbare school niet hebben afge maakt. Ik wil dat eindexamen eerst doen en daarna eventueel met voet ballen doorgaan. Dat kan byvoor- beeld volgend jaar. Ik heb maat- schappelyk nog geen plannen en wanneer het by Sparta goed is ge gaan, kan ik na dat examen altijd zeggen: dit jaar wil ik alleen maar voetballen. Ik wil dan ook het hoog ste proberen te bereiken. Ik heb er dan de tyd voor. want het duurt dan nog even voordat ik in dienst moet". De overgang van Warmunda naar Sparta is natuurlyk groot. In War mond trainde Arie van Staveren tweemaal per week onder oud UVS- er Freek Filippo. ,Dat is niet te ver- gelyken met Sparta. Natuurlyk niet. Maar ik heb by Warmunda altyd méér gedaan. Ik trainde ook voor mezelf nog een paar keer per week extra. Ik liep dan wat. Tien rondjes of zo. Het ging nooit via een sche ma. Dat kenden we niet. Ook de trai ning zelf niet". Arie van Staveren („Ik rook en ik drink niet; ik heb er geen behoefte Arie van Staven '17) „voetballen een gok" (.Foto LD Holvast) aan") kent dan ook zyn zwakkere plekken: eenbenigheid, kracht en spelinzicht. Allemaal zaken, die by te spykeren zyn. „Die eenbenigheid misschien niet. Dat had al tn myn Jeugdperiode moeten gebeuren. Ik kan de bal wel rechts dryven, rechts schieten, maar toch minder dan links. Ik vind het zelf niet zo be- zwaarlyk. Kracht is natuurlyk een kwestie van tyd, leeftijd vooral. En spelinzichtook dat moet groeien. By Warmunda was er wel eens iets als een tactische bespreking; maar dat hield op by het bespreken van de fouten van de wedstryd van de vo rige zondag. Systematische analyse van spel. spelmomenten en vooral tegenstanders kende ik niet. Dat is by Sparta natuurlyk heel anders. Kessler is wat dat betreft erg goed. Hy kent ook alle topspelers door zyn functie als bondscoach en dat zal hy ook zeker gaan gebruiken. De overgang naar Sparta is Arie van Staveren meegevallen. Niet al leen omdat hy snel' in de spelers groep werd opgenomen („Hans Eykenbroek en Hans Venneker na men me al direct een keer mee naar hun huis om daar te eten, dat zyn dingen die je eigenlyk niet verwacht te") maar ook omdat hy redelyk met de groep kon meekomen. „Ik heb het voordeel gehad, dat ik het tiendaag se trainingskamp in Drente kon meemaken. Nu voel ik ook. dat myn conditie nog nooit zo goed is geweest. Kessler had daar zijn schema's voor. Zware schema's, dat wel, maar ik kon het behoorlyk bybenen. Het is in het begin ook vreemd om met al die grote jongens te voetballen. In Drente heb ik drie wedstrijden mee gespeeld, een hele tegen WW en hal ve wedstryden tegen Cambuur en Drente. Een hele gewaarwording. By War munda was je een naampje aan het krijgen. „Die vent moet je pakken" hoorde je by je tegenstanders. In de laatste vyf wedstryden van de com petitie had ik dan ook voortdurend wat. By Sparta had ik dat naampje helemaal niet. Je bent dan zelfs wat angstig. Je denkt by jezelf: als ik dat balletje maar goed afgeef. Je speelt wat passief. Het zal straks natuur lyk wel komen dat je meer initiatief neemt. Zoals ook by Warmunda het geval was." „Ik ben een typische linksbuiten, ik passeer een speler langs de lün, loopt door met de bal en trek dan voor of geef een hoge voorzet. By Warmunda probeerde je af en toe ook wel door te gaan. Ik heb het af gelopen seizoen zes doelpunten gemaakt. Ik ben er zelfs aanvanke- lUk spitsspeler geweest, maar dat ligt me niet. Ik hoop het ook niet meer te doen". Arie van Staveren heeft de afgelo- pen vakantieperiode tweemaal per dag getraind. „De komende maanden I zal dat minder worden. Enkele mid dagen of avonden per week. Ik moet altyd met de bus en de trein naar Rotterdam. By station Schiedam heb ik een fiets staan. Ik ben aan reizen twee uur (heen en weer» kwyt. Dat gaat nog best. Kessler zal contact met school opnemen en myn training zal worden aangepast. Ik vindt dat ik mooi op tyd de sprong heb gewaagd. Lukt het by Sparta al na het eerste jaar. dan kan myn contract worden aangepast. Daar voor is een clausule opgenomen. Je weet per slot van rekening nooit. Je zag het aanvankelyk met Kristensen. Hy wilde niet meer spelen en dan kryg Je gelyk een kansje. Wie weet hoe het straks met blessures loopt. Ik reken echter nergens op. Op niet meer dan een plaats in het B-elftal al thans. En ook dat is met de trai ning. de opvang binnen de vereni ging, de hele sfeer waarin gespeeld wordt, al een enorme leerschool". peter onvlee

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 27