'Onze positie is heus niet verzwakt' „Weelde bestaat slechts bij de gratie van vijf topclubs" Breker VOETBALLEN OP ZATERDAG NOG Uil PRINCIPE JOHAN CRUYFF OVER AJAX EN HET NIEUWE VOETBALSEIZOEN AZ'67-trainer Robert Heinz over Nederlands voetbal Suggesties Mexico Verkoopwaarde LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM (GPD) Weer riep Michels „change". Dit maal tegen Piet Keizer, die zich dit seizoen niet meer ultra links zal opstellen. In Ajax' laatste uitgave is hij eerder aan te treffen op het middenveld. Vanuit die basis moet hij zich in dienst stellen van de voorhoede Cruyff-Van Dijk-Swart. Waarnaast Michels incidenteel het persoonlijke initiatief ap- preciëert. De zwenking van Keizer heeft, zo lijkt het, -nare consequenties voor Mühren, in de vorige competitie vaste aanvallende kanthalf. In de oefencampagne dekten Rijnders en aanwinst Neeskens veelal Keizer in de rug. Beiden zijn van origine verdedigers, een ideaal stel derhalve naast de uitbundig aanvallende Keizer. Met Mühren voor Neeskens hangt het elftal, overdacht Michels, zivaar uit het lood. zijn. zo heeft het er de schijn van. de enige zekere mutaties in de kam pioensformatie. Een vraagteken rust nog naast Vasovic, de organisator van de verdediging. (Cruyff vleiend over de Joegoslaaf, die in het recen te seizoen niet altijd even solide bleek: „Wanneer hy er naast zou staan, is de ploeg veel minder waard".) Als buffer vóór Vasovic hebben zowel Hulshoff als Suurendonk gebreken. Die kennis plaagt ook Michels. die nog geen keuze heeft gemaakt. Johan Cruyff <23 gedraagt zich de laatste tijd onmiskenbaar volwasse- ner. Een aantal ontactische manoeu vres (onder meer het stelselmatig ne geren van het Nederlands elftal, zijn mislukte emigratie naar Spanje en de (anti-)propaganda voor een fonds, dat ten onrechte zijn naam droeg) hebben hem aan het denken gezet. De zelfanalyse werd nog gestimu leerd door het wereldtoernooi in Me xico. Daar, besefte hy te laat, had hy carrière en geld kunnen maken. Cruyff, die over vier maanden vader hoopt te worden, zal zich dan ook als rehabilitaitie volledig inzetten voor 't nationale elftal, in het bijzonder om plaatsing in de volgende eindronde te bewerkstelligen. Zoals hy even verbeten de restauratie zal bevorde ren van een bij het publiek ingestor te image. Deze Cruyff „de tweede" verdiepte zich aan de vooravond van weer een seizoen in zomaar wat zaakjes. „PSV heeft zich qua namen duide lijk versterkt. Ik verwacht er wel het Die theorie verklaart tevens de merkwaardige draai, die Johan Nees kens moest uitvoeren. Bij RCH en ook in het UEFA-Jeugdelftal diende hy als voorste centrale verdediger. In die functie vestigde hij de repu tatie van bikkelharde, de tackel pro- paganderende breker. Michels ontgon in luttele weken de aanvallende kwa liteiten bij de 18-Jarige nieuweling. De overige newcomers (Wever. Kal- deron en Braam) zullen veel geduld moeten opbrengen. Israëliër Kal- deron (18) ligt. vanwege een veror dening uit zyn geboorteland, voor een Jaar aan de ketting. In die tyd kan hy het veelzijdige metier van de voetbalprof aanleren. Cruyff: „Hij is zonder meer een talent, maar nog tè speels. In verdedigen heeft hij geen zin. hij wil alleen maar aanvallen. Maar hij past zich wel aan". Wachttijd Sies Wever (23). ex-doelman van het Nederlands amateurelftal, deelt in feite het lot van Roni Kalderon. Hoewel niet gesperd, is ook hem een „wachttijd" aangezegd. „Ik hoop al leen geen Stuy te worden", verzucht hij. „Ik besef natuurlijk, dat ik een poosje aan de kant moet blijven. Dat geeft ook niet. Als er een kans komt. zal ik hem heus wel pakken. Als het maar niet te lang gaat duren". Stuy voor de vertrokken Bals en Neeskens voor de eenzijdige Mühren nodige van. Het kan volgens my stel lig kampioen worden Maar dan moet het niet. zoals in het verleden, veel punten tegen zwakkere tegen standers verspelen. En het hangt er natuurlijk ook een beetje van af hoe ver Feyenoord en wy üi de Europa Cup komen. Daar zou PSV van kun nen profiteren. De forse aankopen in Eindhoven hebben mij niet verrast. Bij die club doet men er wat voor om iets te be reiken. PSV heeft het geweldige voordeel, dat het een enorme organi satie achter zich heeft Dat is de toe komst. In die richting behoort het hele voetbal zich te bewegen. Wat kan het my schelen als ik voortaan voetbal voor Jamin, om maar iets te noemen. Het is te hopen dat PSV wordt nagevolgd. Het voetbal wordt nog steeds als een sport gezien en niet als een vak, wat het al lang is. Wij hebben ons d uideiyk minder geweerd dan PSV. Maar dat wil nog niet zeggen, dat onze positie is ver zwakt. wy hebben veel jonge spelers. Die zyn in ieder geval wat volwas- sener. wat ryper geworden. Daar naast is onze selectie enigszins uitge breid. Met jeugdige voetballers, die zeker talent hebben, maar van wie nog weinig is te zeggen. Eén ding heb ik echter niet begrepen: dat Pronk weg moest. Ik vind dat doodzonde. Voor my is pronk nog altyd een groot verdediger Onze defensie is in het afgelopen seizoen nogal gekritiseerd. Ik heb een afwykende mening, verdedigen strookt nu eenmaal niet met de con- titutie van ons elftal Ik bedoel daarmee massaal verdedigen. Dan vliegen er by ons toch drie in. In dat opzicht maakt het geen verschil of we verdedigen of aanvallen. Het klinkt afgezaagd, maar de aanval is nog altyd de beste verdediging. Als je met zes man ten aanval trekt, heb Je vanzelfsprekend meer afspeel- mogeiykheden. Dan raak Je ook niet zo gauw de bal kwyt Wat me een niet onbelangryk pluspunt lykt. Mexico heeft nog eens aangetoond, dat we terug moeten naar sterk aan- vallend voetbal. Neem nou Italië. Dat De selectiegroep van Ajax voor het komende seizoen. Staand v.l.n.r.: Wever. Swart, Bockel. Rijnders, Stuy, Suurbier, Hulshof, Kalderon en Söndergaard. Voor v.l.n.r.: Mühren. De Haan, Nees kens, Suurendonk, Keizer, Vaso vic. Van Dijk, Krol en Cruyff. beschikt over een keur aan goede spelers. Maar het komt er onvoldoen de uit, omdat trainers de wet dicte ren. Wanneer de voetballers hun eigen gang mogen gaan, hun eigen fanta sie mogen gebruiken, schieten daar de scores omhoog. Het is ten ene ma le fout. dat spelers zich dienen aan te passen aan de tactiek Het hoort, waar ook. andersom. Een trainer heeft dat niet voor te schryven. Die moet er slechts voor zorgen, dat de conditie optimaal is en dat de organisatie in de ploeg perfect is. Maar niet in feite. Ik ben een groot aanhanger van de vrije impro visatie. Dus zonder strikte opdrach ten werken. Suurbier moet niet. als voorbeeld, naast Schmidt Han sen worden gezet. Wie er by hem in de buurt is, dekt hem. Dat houdt in, dat ik niet als spits speel, maar van alles, van linksbuiten tot rechtsback. Ikzelf heb al nooit een specifieke opdracht, veel anderen echter wel. Eigeniyk zou dat overbodig moeten zyn. Maar voorlopig berust de in spraak uitsluitend by de trainer. Terwyl hy niet meer dan de grond techniek dient aan te geven. Zo stel ik me het ideaalbeeld van het voet bal voor. Enfin, er wacht ons een nieuwe competitie. Over de vorige ben ik, on danks alles, niet ontevreden Er wa ren wel degelyk wat hoogtepunten: de beide thuiswedstryden tegen Na- poli en Carl Zeiss Jena. Natuurlyk was ik gespinst op een contract in het buitenland. Ik had de nodige aanbiedingen, uit Spanje, Italië, maar ook uit Frankryk en Duitsland. Spanje en Italië bleven echter op slot Jammer, want twee jaar in het bui tenland vertoeven lykt me een enor me ervaring. Die kwestie laat ik zeker tot april, mei rusten. Tegen die tyd zei ik wel wat ik verder ga doen. Ik moest eers proberen een goed seizoen te maken Met Ajax en ook in het Nederlandi elftal. De ondergrond is in ieder geval vat uitstekende kwaliteit. Nog nooit zyt we zo hard aangepakt. Twee dagen na de vakantie oefen den we in het trainingskamp liefi vyfmaal per dag. En dan iedere ke« anderhalf uur lang. De slytage- slag noemde Michel het. Een enke- ling, zoals Vasovic, heeft het vrese- lyk zwaar gehad. Toch Juich ik die methode wel toe Niet zozeer voor mezelf, want ik hel nu eenmaal niet zoveel training n< dig. Maar voor anderen is het onont beeriyk. In een mum van tyd kondi we een wedstryd uitspelen". ADVERTENTIE ALKMAAR (GPD) Hoewel we het ook zelf maar ten dele kunnen verklaren, is het voor voetballiefhebbers buiten onze landsgrenzen onbegrijpelijk, dat het Nederlands elftal in Mexico ontbrak; dat onze nationale équipe nauwelijks in staat is op beslissende momenten de weegschaal positief te doen doorslaan. Dat allemaal zeggen buitenlanders, terwijl Neder land in Ajax een finalist (1969) en in Feijenoord zelfs een Europacup-houder heeft. Die jongens daar in de lage landen bij de zee m o e t e n dus wel kunnen voetballen. „Dat kunnen ze ook", zegt Robert Heinz, trainer van AZ'67, Duitser van geboorte, bondstrainer geweest in West-Duitsland en in Luxemburg, outsider en insider tegelyk. „Maar die weelde bestaat", aldus Heinz, „slechts by de gratie van vyf top clubs". Hy rekent daar ook PSV. Twente en ADO by. „De rest strydt min of meer tegen de degradatie. Het is nodig, dat de helling naar de top niet nóg steiler wordt. Dat vereist een professioneler aanpak van het Nederlandse voetbal. Ook uitbanning van het nevenberoep by een con tractspeler en de steun van het pu bliek". Omtrent dat laatste wil Robert Heinz nog wel even op een zyspoor- tje. „De competitie is voor AZ'67 hoogst ongelukkig verlopen. We heb ben twee maanden geen thuis- wedstryd gehad. Dat is Juist nodig. Als Je in een uitwedstryd een succes hebt behaald en wy hebben goede resultaten geboekt in onze uitwed- stryden dan moet daar een thuis- wedstryd op volgen. Je staat dan in de belangstelling". „Als er dan een uitwedstryd met een slecht resultaat op volgt is die band met het publiek weer verslapt. By de vier bekerwedstryden, die we hebben gespeeld, waren drie uitwed- stryden". „wy hebben geprotesteerd tegen de gang van zaken en suggesties gedaan om het wat gunstiger te maken, maar het heeft allemaal niets gehol pen. Het slechte weer en de Europa Cup hebben ons wat de binding met het publiek betreft de das omge daan". „Ik vind het bespotteiyk om clubs, die voor de Europa Cup spelen zo veel tegemoet te komen. De eigen nationale competitie is het belang- rykste. Ik kan voor de situatie waar in AZ '67 het afgelopen seizoen heeft verkeerd en met ons nog enkele andere clubs geen vergeiyking vin den in het buitenland. In Duitsland komt het zeker niet voor Daar hecht men grote waarde aan het veertien daagse competitieritme". „Door uitstel voor een Europa Cup- wedstryd, wordt de landskam pioen dubbel bevoordeeld. Die speelt in elk geval één wedstryd. terwyl Je als competitietegenstander met pyn en moeite misschien een vriend schappelijke wedstryd kunt krygen en daar moet Je nog dubbel en dwars voor betalen ook. Dus ben je dubbel benadeeld". Ook Robert Heinz is tot de over tuiging gekomen, dat door deelne ming aan de Europa Cup veel is scheefgegroeid in ons vaderlandse voetbalbestel. Dat vaak ook door de KNVB is gebogen voor de argumen ten van de clubs zonder te overzien wat de consequenties in de verre toe komst zouden zyn. „Natuurlyk was men in nederland bly met het feit, dat de clubs op een gegeven moment het goed gin gen doen in de Europa Cup, maar men heeft uit het oog verloren, dat de belangen van het Nederlands elf tal en de andere deelnemers aan de competitie niet te veel in het gedrang mochten komen". Robert Heinz vindt het even be treurenswaardig als wie dan ook in middels, dat het Nederlands elftal niet naar Mexico ging. Hy zegt zelfs: „Ik was geen bondscoach meer in Luxemburg, maar als ik in de gele genheid was geweest, dan had ik graag de weg voor het Nederlands elftal vrygemaakt". Zover is het niet gekomen. Wèl heeft hy toen ontdekt, dat het Ne derlands elftal populair is by het voetbalvolk. „Twee keer zestig duizend mensen by Nederland—Lu xemburg. Ik vind het nogal wat". Populairder by het voetbalvolk, dan by de spelers. „De spelers we ten gewoon, dat als ze by Ajax of Feyenoord voetballen, ze internatio naal in de belansgtelling staan. Ook dat ze populair zyn. Ze hoeven hele maal niet zo verschrikkelyk te knok ken om in het Nederlands elftal te komen. Als er dan een trainer is die hun ambities in die richting een beetje afremt „denk erom, dat Je niet geblesseerd raakt", „denk erom, dat we zondag tegen Feyenoord moe ten" dan is het al gebeurd". Robert Heinz kan die trainers niet eens ongelyk geven. „Veronderstel", zegt hy. „dat Cruyff in een wed stryd van het Nederlands elftal voor acht weken raakt uitgeschakeld. Dat zou een ramp betekenen voor Ajax, want in die tyd kan Feyenoord kam pioen worden. Er is dus een discre pantie tussen de belangen van de clubs en van het Nederlands elftal". „Er moet een oplossing mogeiyk zyn. Het gevaar voor blessures is ROBERT HEINZ niet groter dan waar ook. In Italië kon een speler niet naar Mexico, om dat hy op straat een ongeluk had ge had. Zo biyft het. De betrokkenen moeten om de tafel gaan zitten en een sluitende regeling ontwerpen. De spelers willen wel. Iedereen voelt zich toch een beetje beschaamd, dat het Nederlands elftal niet naar Mexico is gegaan". Er is ook een duidelijk verschil tus sen de graagte waarmee Duitsers in hun Nationalmannschaft spelen en die van de Nederlanders ten opzichte voor Oranje. Heinz weer: „In Duite land heeft het cup-voetbal nooit zo veel betekend als in Nederland, hoe wel w e met Borussia Dortmund, Mtinchen 1860 en Bayern Miinchen toch ook successen hebben gekend". „Voor elke interland, die een spe ler heeft gespeeld, komt er echter een percentage op zyn contractsom. De verkoopwaarde van een speler wordt mede bepaald door het aantal interlands dat hy heeft gespeeld. Ik weet die bedragen niet precies, maar het scheelt toch. Mannen als Beckenbauer en Miiller voetballen zich uit elkaar in het Westduitse elf tal". „De Duitse bond betaalt dan ook nog eens een keer aan de clubs een bepaald gedrag ik geloof In het ge val Mexico 2000 mark per wedstryd voor het „lenen" van de speler. De clubs betalen dat vaak weer door aan de betrokkene. Er is een speler geweest, die in Mexico geen keer heeft meegespeeld, maar toch 16.000 mark aan zyn selectie overhield". Ook de clubs profiteren van het af staan van hun spelers. Elke goede Duitse club kan nu in Zuid-Amerika 20.000 mark voor een wedstryd vra gen. Dat betalen ze daar graag, om dat men weet. dat er gewoon goed wordt gevoetbald. Dat is de keerzy- de van de zaak. Ik ben bang. dat we die in Nederland toch wel eens te veel over het hoofd zien". „Trainers zullen natuurlyk zeg gen: die Heinz heeft gemakkelyk praten, hy heeft geen internationals. Misschien zal ik ook wel andere woorden spreken, als we drie inter nationals moeten afstaan. Maar het is gewoon een realiteit, dat het in terland-voetbal leeft onder de men sen. Daar moeten we rekening mee houden. Zoals ook de KNVB dat moet doen". „In dit seizoen wordt het nóg erger met de Europa Cup, terwyl ook het Nederlands elftal zyn competitie moet spelen om de landenbeker. Dat alles vereist een tactvol optreden van de bondscoach, die zich echter ge steund moet weten door de bond". Robert Heinz: „Dat is een eerste vereiste: een sterke bond ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) In aprils woelige dagen stond eei aantal etmalen de deelneming van het nationaal amateur-elft^ aan de eindronden om de E.C. voor landenteams in 't Italiaansr Forte dei Marni op losse schroeven. Dé crisis in het liefheb bersvoetbal werd na een reeks moeizame beraadslagingen uit eindelijk afgewend door het hoogste presidium in de voetbalj bond. De thriller die het bondsimage bepaald geen goed dee(( kreeg toch nog een happy end: Nederlands beste amateurs kre gen hun zin en reisden zó boordevol moraal naar het zuidei dat zij met vereende krachten, via een dubbele finale met Span je. Europa's nummer 2 werden. Toch was net door de knieen gaan van het bondsbestuur voor hef spelersuitimatum beslist geen happy-end voor de omvangrijke sec tie zaterdagvoetbal, in die spannende dagen uiterst strak geleid door de aanvoerder Fokke Remmers. Het toegeven aan de eis van d^ spelers „Laat ons zelf beslissen of we wel of niet op zondag willet, voetballen") zat velen niet lekker in de zaterdaghoek van de KNVB,( Het meest .bedrogen" voelde zich het Verbond van Christelijk^ Voetbalverenigingen, het VCV, niet onaanzienlijke belangengroepe^ ring in de zaterdaggroep. Het gesol met de principes van zaterdag voetbaliers, het gesol met in feite nog kersverse afspraken tussei de secties zondag- en zaterdagvoetbal zette vooral kwaad bloed b; de princlplelen. Voorzitter van het VCV is Jan van der Meijde. vice-voorzitte ook van het sectiebestuur-zaterdagvoetbal, lid van tal van KNVB": commissies (o.a. structuur-commissiei en landelijk competitieleiP: der. Van der Meijde is de man na Remmers. Ook hij wond zich or in de apnl-maand. Van der Meijde bleef echter realist. Hij besefF dat deze ene zwarte bladzijde in het „boek van samenwerking" vaifc de grote voetbalbond en z'n verschillende secties toch niet zoveeft negatieve waarden mocht worden toegekend dat er een grote voetü balcrisis in de vorm van een scheuring moest uitbreken. Van dek Meijde, de Rotterdamse voorman van de princlplelen, liet alles rus tig bezinken en wat na enig vergaderwerk binnen het VCV overbleef naast dan een minder fijne herinnering aan de E.C.-eindronde i», Italië, was de vraag: „Hoe principieel zijn wij nu eigenlijk wel (ofe niet» in het zaterdagvoetbal"? al Op die vraag zal het totale zaterdagvoetbal snel een antwoor<je krijgen. Een antwoord dat belangrijk is omdat vooral het VCV da%j In de toekomst zijn juiste positie kent binnen het totale voetbalbe* stel. „Nu", vertelt Van der Meijde, „wisten we niet eens hoe groofo de groep was die achter ons stond. Je mag niet stellen dat alle ledeifo van het VCV als een man achter Remmers stonden toen die in he^ bondsbestuur pleitte voor ons standpunt". L Daarom waren alle belanghebbenden, er is ook de neutrale VZCL Vereniging van Zaterdagciubs, in het zaterdagvoetbal het er snej^ over eens dat er een enquete moest worden gehouden. En die enG quete. een doorlichting in het zaterdagvoetbal op zijn principiali* teit, is momenteel in vole gang. Het VCV, zo vertelt Van de Meijde hoopt de uitslag van dat interessante onderzoek eind augustus, be^ gin september voor zich te hebben. De lijst met vragen (één ervanr' „Heeft u zelf bezwaren tegen het voetballen op zondag?) is verstuurr naar alle zaterdagclubs en naar de eerste-elftal-spelers van dil® verenigingen. Van der Meijde houdt er ernstig rekening mee. dat hijzelf teifa aanzien van de uitslag voor grote verrassingen komt te staan. „Misiel schien zijn mijn gedachten allang niet meer representatief voor dfia totale groep die ik leid. Daar zal ik nu gauw genoeg achter komen"^) Feit is dat de ploeg pnncipielen in het zaterdagvoetbal 100 verebe nigingen groot is. Ruwweg mag worden geschat dat er derhalve zo'fl 40.000 principiële zaterdagvoetballers zijn op de in totaal 100.001 spelers, die het uitkomen in een wedstrijd op zaterdag prefererei boven het spelen op zondag, om welke reden dan ook. Die 100.001 ovengens, is een cijfer van Remmers, de zaterdag-praeses en li« van het bondsbestuur, zelf ook voortgekomen uit het VCV. Het VCV heeft een flinke stem in het zaterdag-kapittel. Bij di fusie m '46, toen de KNVB werd gevormd na het gedwongen samenj gaan in de oorlogsjaren, dwong de protestants-christelijke groepëj ring gunstige voorwaarden af. Zo werd door de andere partners dl VCV-eis ingewilligd dat de enige vertegenwoordiger van het zateq dagvoetbal in het bondsbestuur een oorspronkelijke VCV'er zou zijl en die man was op grond van zijn zetel in het hoogste bestuur oc reglementair de leider van de zaterdagsectie. Het VCV eiste daaita naast nog twee zetels op: (van de 7 in totaal) van de leiding van df zaterdagsectie. Bovendien zijn de belangrijkste twee posten nu aDy Jaren in handen van het VCV: Remmers, de leider en Van der MeyJ^ de. de vice-voorzitter en landelijk competitieleider. Het is de vraag of het VCV bijvoorbeeld volgend jaar de verschil*0 lende sleutelposities nog zal innemen. Van der Meijde beseft dat, hep heel goed mogelijk is dat de enquete nog maar 20.000 principieleifa zal „opleveren", derhalve een vijfde deel van het zaterdagtotaal. Vasfnt staat in ieder geval wel voor de VCV-leiding dat het aantal prinfir cipiele zondag-weigeraars sterk is teruggelopen de laatste jaren, bo Van der Meijde zegt nu: „Ik vind het niet meer dan billijk dat w 1 iets inbinden, wanneer inderdaad blijkt dat we procentueel sterl zijn teruggelopen. Daar zou iedereen bij ons de redelijkheid wel vai inzien. Dat echter mag niet wegnemen dat onze stem hoorbaar mo( blijven tot in het hoogste voetbalpresidium. Ook na de reconsructii van de KNVB. Want er zal altijd een niet onaanzienlijke groep prinjj clplelen blijven bestaan in de voetbalbond, dat is logisch. Daarop blijft een belangengroep ais het Verbond van Christelijke VoetbaJT verenigingen altijd in een behoefte voorzien. Ik ben ervan overtuigt- dat wij straks, na de uitslag van de enquete en na de totale hervor ming van het voetbalbestel op de juiste plaatsen onze stem kunneij laten horen. Wat dat betreft hebben we niets te klagen over dfco KNVB Op dan die woelige dagen in april na va

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 20