ULSTER beleeft spannende dag Troepen van Algerije weg uit Egypte e- k= Vete beslecht met pistolen: jongen gedood ABOUTERS LOPEN VEG UIT BERAAD WIEL „OP VISITE" aan met popmuziek ooedig pmping rekvliet i Leiden lekker lui Treffer ÏISTORISCH MOMENT IN MOSKOU AGENTEN BIJ AANSLAG GEDOOD Drie gewonden ets warmer VERHOGING BIJSTANDS UITKERING DEMPING LEIDSE PSP H4NDH4AFT WETHOUDERS CLAUSULE ©ucf &lteuw!> _JjericKt T maart 1 f'O TVOENSDAG 12 AÜCU5TU5 1970 No. 33168 EIDSCH DAGBLAD jteurG. Koopman üredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bil vooruitbetaling:), losse nummers t 0,25. Witte Singel 1. Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 BELFAST (Reuter) In Noord-Ierland zijn gister-i J"* ha£*e,n en van Konmg-stad- i r houder Willem III. Het oranje is de avond twee politiemannen gedood toen een auto ontplofte die zij wilden onderzoeken. Het incident deed zich voor in Lisara bij de grens met de Ierse republiek. De politieman nen waren op zoek naar een gestolen auto. Toen zij het voertuig zagen staan en de portieren openden, explodeerde de auto. Een 23-jarige agent overleed gisteravond, een 26- jarige vanochtend. Volgens politiekringen doet deze aanslagmethode denken aan de werkwijze van het verboden „Ierse Republikeinse leger", de organisatie van fanatieke Ieren uit de republiek Eire, die thans met alle middelen ook gewelddadige Ulster by Ier land willen voegen. Intussen verwachtten de autoritei ten, dat het vandaag een zware dag zou worden, ten eerste omdat het de 281-ste verjaardag van de slag aan JEN Volgens de plan- ju vorig Jaar oktober reeds zfjn begonnen met het dem- de Trekvliet en de aanleg weg, noodzakelijk voor de lijking van het Witte Singel van de Leidse universiteit, iciering kwam evenwel niet lardoor het raadsbesluit door irde staten niet werd goed- Thans is de financiering van 7 miljoen verzekerd en kan met het werk worden be- G pi. Burgemeester en wethouders de raad een krediet en stel- het werk onderhands aan te de stadspagina. u v aaii Inly va: Ianci 9fflaar' Teen T. Tl M Vanmiddag is in Moskou het Duits-Russische niet-aanvals- verdrag ondertekend. De West duit se bondskanselierBrandt, kwam gisteren op het vliegveld aan, waar hij werd afgehaald door premier Kosigin. Andere Oosteuropese landen als Roemenië en Oost-Duitsland hébben gunstig op het verdrag gereageerd. Het Oostduitse par tijblad Neues Deutschland prees Bonn zelfs om de bereidheid de bestaande toestand te erken nen. De Russische „Prawda" bracht op de voorpagina een biografie van Brandt. Premier Heath van Engeland heeft positief gereageerd op het voorstel van Brandt om te ko men tot een topconferentie van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en de Bondsrepubliek. De Franse pre sident Pompidou verklaarde echter het nut van een derge lijke conferentie op het moment niet te zien. Brandt ivilde op een dergelijke conferentie o.m. de ontspanning in Midden-Eu ropa ter sprake brengen. Zie ook pagina 8: Niet-aanvals- verdrag ondertekend. AANDAM (ANP) Als on- deel van een campagne om gdig personeel aan te trek- l organiseert Bruynzeel NV erdag in Zaandam een pop- st. Het Zaandamse bedrijf wil gewenste jongeren „in hun ïn taal" benaderen en hoopt deze wijze voldoende contac- te leggen om te komen tot gewenste bezetting van de Irijfsschool. H iruynzeel heeft voor die be- ^fschool ongeveer 120 leerlin gen nodig. Op het ogenblik zijn er zo'n zeventig plaatsen bezet via de gebruikelijke wervingsac tiviteiten. Er zijn bij Bruynzeel verscheidene mogelijkheden ge opperd om aan de andere vijf tig jongeren te komen. Uiteindelijk kwam men op de gedachte van een popfeest. De organisatie is in handen gege ven van Jongeren. Ter verhoging van de gezelligheid kan men meisjes meenemen. EERSEL (ANP) Tijdens een schietpartij op het terrein van het woonwagenkamp in Eersel (N. Br.) tussen twee woon wagenfamilies is gisteravond een 14-jarige jongen om het leven gekomen, terwijl drie anderen werden gewond. De oorzaak van de ruzie staat nog niet vast. Er zou geen sprake zijn van een familievete. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. De woonwagenfamilie Van Herk dronk dinsdagavond een biertje in een café in Eersel met een familie uit een naburig woonwagenkamp in Bla- del. Er ontstond een woordenwisseling die ontwardde in een vechtpartij, waarbij aan beide kanten van mes sen gebruik werd gemaakt. De fami lie Van Herk moest na korte tijd de aftocht blazen, omdat twee zoons door messteken gewond waren ge raakt. De andere familie vond evenwel, dat er nog niet voldoende was afge rekend en arriveerde omstreeks half elf bij de woonwagen van de fami lie Van Herk. Toen deze naar bui ten kwam, stonden de woonwagen bewoners uit Bladel hen met pistolen in de aanslag op te wachten. Verschillende schoten werden ge lost. De jongste zoon van de familie Van Herk. de 14-jarige J. van Herk. werd dodelijk getroffen. Zfjn 20-ja- 17 HAAG (ANP) Twee ka- hebben gisteravond het open- eraad over de verdeling van igse wethoudersportefeuilles uit protest tegen de wijze het gemeentebestuur gister- i het voormalige Milva-kamp iten ontruimen. Nadat de ka- ertegenwoordigers met enke- allen Kabouters en ex-bewo- an „Vrfjdorp" de raadszaal verlaten, kwamen de overige irdigden van fracties tot een d. Aan het begin van het be- Casper Schuckink Kool, ïilt verwacht van heden tot 'avond: perioden met zon en eerslag van betekenis. Matige i krachtige wind uit zuid tot at. In het algemeen iets ho- riperaturen. (opgemaakt te 12.40 uur) 18 AUGUSTUS y 5.20 uur; onder: 20.09 urn:, op: 18.20 uur; onder: -.- uur «er te Katwfjk te 11.14 en Mr; laagwater te 6.41 en 19.22 "unnicr bestaat uit 36 pagina's *«n voetbalbRlag* die voor de Kabouters deel zal gaan uitmaken van de nieuwe gemeente raad een verklaring af, waarin hfj zei dat de Kabouters gekomen zfjn om het vertrouwen in B. en W. van Den Haag op te zeggen. „Er is ons een rotstreek geleverd, er is via het gemeenteraadslid de heer Vink met de gemeente onder handeld." zo zei hfj. „Over een zin volle bestemming voor de gebouwen van het kamp werd nog gepraat, en hoewel het nog nooit zo goed ge bruikt was als nu, is er toch ineens besloten het kamp te ontruimen," al dus Casper Schuckink Kool. Hij vond, dat niet alleen de Kabouters, maar ook het merendeel van de Haagse bevolking door het ontrui- mingsbesluit van B. en W. was „be drogen." Na het voorlezen van de verkla ring verlieten de Kabouters de raadszaal. Later keerden zij naar de raadszaal terug, maar omdat ze aankwamen kort nadat het wethou- dersberaad was beëindigd, werden ze niet meer toegelaten. Toen zij probeerden toch naar binnen te gaan, gelastte de politie de Kabou ters weg te gaan. Degenen, die ble ven staan werden uit het gebouw verwijderd. Toen enkele Kabouters op de stoep voor de raadszaal gin gen zitten, werden zij opgepakt. Omstreeks kwart over tien keerde de rust by de raadszaal weer. HAARLEM (GPD> De bij standsuitkering voor een echtpaar zonder kinderen zal per 1 juli 1970, dus met terugwerkende kracht, wor den verhoogd tot 95 gulden netto per week, vermeerderd met woninghuur en ziekenfondspremie. In het alge meen zal een overeenkomstige ver hoging van de gemeentelijke bij standsuitkering mogelijk zijn, tenzij die op 26 juni 1970 hoger waren dan de rijks groepsnormen. Aan gemeenten met hogere bij standsuitkeringen heeft de staatsse cretaris van CR en M laten weten, dat een verhoging van hun bijstands normen met f 3.15 per week voor een echtpaar en f 2.10 voor een alleen staande in afwachting van nadere gegevens bij hem geen bezwaar ont moet. Dit houdt verband met het stre ven van de regering naar geleidelijke landelijke gelijkschakeling van de bij standsuitkeringen. De extra verho ging van het wettelijk minimumloon, dat per 1 juli 1970 is ingegaan en waaraan het parlement dezer dagen zijn goedkeuring heeft gehecht, maakt ook het extra optrekken mo gelijk van de bijstandsuitkeringen in gevolge de rijks groepsregelingen voor werkloze werknemers en min- dervaliden. rige broer Eddy kreeg een schotwond in de hand en zijn 31-jarige broer Anton werd in de borst en arm ge schoten. De 16-jarige Catharina van Herk, werd door een kogel in het dijbeen getroffen. De drie gewonden zijn in een ziekenhuis in Eindhoven opgenomen. De 31-jarige zoon zou in levensgevaar verkeren. Na de schietpartij vluchtte de fa milie uit Bladel in een auto. de Boyne is. de slag waarin de (pro testantse) Nederlands-Engelse Ko ning-Stadhouder Willem III de <rJc.) Koning Jacobus II versloeg. Tege lijkertijd herdenkt de r.k. wijk Bog- side in Belfast de eerste verjaardag van de driedaagse uitbarstingen van vorig jaar, die oorzaak zijn geweest voor het zenden van Britse troepen naar Ulster. De stad Londonderry is vandaag door leger en politie vrijwel van de buitenwereld afgegrendeld, dit met het oog op de viering van de slag aan de Boyne. Er mocht van daag geen alcohol worden geschon ken en marsen van de Oranjeman nen zouden niet worden toegelaten. De protestantse straten zijn op de gebruikelijke wijze versierd met Brit se vlaggen in guirlandevorm dwars over de weg of gewoon aan de gevel gehangen, terwijl overal portretten van Koningin Elizabeth van Enge- overwegende kleur. Vanochtend moesten Britse troe pen in Londonderry gebruik maken van traangasgranaten om demon strerende protestantse jongeren uit een te jagen. Intussen heeft het kabinet van de Noordierse premier Chichester-Clark zijn steun betuigd aan de hervor mingspolitiek van de premier. Aan die politiek zijn dc ministers gebon den: zfj hebben daarvoor mandaat gekregen van de Unionisten in het parlement en van het parlement in zfjn geheel. Minister van Financiën Kirk zei na afloop van de kabinets zitting, dat de regering zeer solidair is en dat er geen enkele kans is op een verandering van het leiderschap zoals de ultra-rechtse protestanten wensen, omdat Chichester-Clark te veel tegemoet zou komen aan de rJt. eisen. De plannen tot demping van de Trekvliet in Leiden, maken dui delijk hoezeer het menens gaat worden met de bouwplannen van de Universiteit aan de Witte Sin gel. In die plannen zit een sen timentele wens om de Leidse universiteit te behouden voor de binnenstad. Daartegen zijn be zwaren gekomen, die verworpen zijn, maar die steeds actueler dreigen te worden. Van groot belang worden bij voorbeeld de verkeersproblemen. In een nabije toekomst zullen steeds meer studenten gemoto riseerd raken. Aan de rand van de oude binnenstad, op het be perkte terrein dat door de af braak aan de Witte Singel vrij komt voor de universiteit, wordt dat een kruip-door-sluip-door. Daar komt nog bij dat alle prog noses over het toekomstig aantal studenten een aantal onzekerhe den bevatten, zodat de vergelij king met een mierennest niet zo maar uit de lucht gegrepen lijkt. Nee, dan lijkt de concentratie van de medische faculteit buiten de Leidse binnenstad een zinvol ler zaak. Ook het toekomstig me dische centrum is in een wat vrijer ruimte geprojecteerd dan de Witte Singel kan bieden. Het is natuurlijk gepraat achteraf. Maar toch moet de conclusie luiden dat noch Leiden, noch de Rijksuniversiteit, bij het Witte Singelplan gebaat is. Ondanks al le historische banden tussen stad en universiteit. LEIDEN Vanavond wordt het fractieberaad over de verdeling van de wethouderszetels afgesloten. Wel ke mogelijke oplossingen er zijn, leest u op de stadspagina. Eén daarvan is, dat het progressief ak koord de z.g. wethoudersclausule uit de PAK-overeenkomst wil laten val len en afziet van de hierin gestelde eis: meerderheid in het college en anders niet. Het bestuur van één van de PAK-partners. de PSP, heeft al bij voorbaat verklaard niet ak koord te gaan met het laten vallen van dit punt uit de overeenkomst. CAIRO (Reuter. AP) De Alge rijnse troepen die langs het Sueska- naal zijn gelegerd, zullen op verzoek van de Algerijnse regering Egypte verlaten. Dit zou gebeuren in verband met de aanvaarding van het Amerikaan se vredesplan voor het Midden-Oos ten door president Nasser, hetgeen Algerije scherp heeft afgekeurd. Het ALPHEN AAN DEN RIJN Een meer dan honderd kilo wegend wiel van een nieuwe aanhanger liep gistermiddag, vermoedelijk doordat de moeren nooit zijn aan gehaald, los van een rondom op „dubbel-lucht" rijdende wagen. Het 1 inkervoonviel van de aan hanger rolde achter de wagen naar rechts. Met enorme kracht sloeg 't tegen de zijgevel van een woonhuis aan de Steekterweg. Deze werd over enkele meters vernield. De ravage was vooral in de woonka mer waar op het moment van de ongewenste visite gelukkig niemand aanwezig was erg groot. Brok stukken van de muur lagen door de kamer verspreid, de radio en 't televisietoestel waren geheel ver nield. Ook het meubilair liep zware schade op. De chauffeur, zoon van de eigenaar van de combinatie, de heer v. Rijn uit Alphen aan den Rijn, had van het verlies van het wiel niets ge merkt. Hfj kwam er pas achter toen hij nabij het Goudse Rijpad even stopte. Met zijn bijrijder liep hfj even om de wagen heen en zag toen tot zijn grote ontsteltenis dat één van de wielen van de aanhanger was verdwenen. Onmiddellijk keerde hij de wagen en reed terug. Spoedig zag hij toen, wat er was gebeurd. Een tegenlig ger, die het wiel rakelings langs zich heen zag vliegen, had nog lichtsignalen gegeven. De chauf feur van de vrachtwagen dacht echter dat het een bekende was die hem wilde groeten. De schade aan de woning en inboe del loopt in de duizenden guldens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Foto Leidsch Dagblad ADVERTENTIE pyjama's t gaan om twee bataljons met een to tale sterkte van ongeveer 2.000 man die sinds de juni-oorlog in 1967 ln Egypte zijn gestationeerd. Zij wor den vervangen door twee Egyptische bataljons. Generaal Ezer Weizman, één van de zes ministers van de Gachal-par tij die verleden week ontslag hebben genomen uit het Israëlische coalitie kabinet nadat dit de Amerikaanse vredesvoorstellen had aanvaard, heeft verklaard dat Israël zich uit de Hoogvlakte van Golan zou kun nen terugtrekken in het kader van een algemene vredesregeling voor het Midden-Oosten. „Wellicht zal het u verbazen," al dus de generaal in een vraaggesprek met het tijdschrift „Le nouvel ob- servateur" maar ik ben van mening dat de terugtrekking uit de Hoog vlakte van Golan, waarvan een deel zou moeten worden gedemilitari seerd, iets is waarover wij zouden kunnen onderhandelen. .De hoogvlakte is van minder vi taal belang voor onze veiligheid dan de Jordaan. Een Arabisch leger of het nu Iraaks of Jordaans zou zijn, laten terugkeren naar Judea en Sa maria zou misdadig zijn. Het Jor- daandal moet de oostelijke grens van Israël blijven", aldus Weizman. Ten aanzien van het Suezkanaal verklaarde Weizman bereid te zijn tien jaar lang geen Israëlische sche pen door het kanaal te laten varen om de Egyptenaren te laten wennen aan Je staat van vrede. „Israël zou zijn troepen naar de noordelijke grens van het schiereiland Sinaï moeten terugtrekken. Het zuidwes ten van de strook van Gaza is voor ons belangrijker dan de straat van Tiran". Uit het Leidsch Dagblad van 12 Augustus 1870: Buiten-Sociëteit Amicitia Concert op Zondag 14 Aug des avonds ten 7 ure. Aan- géb. door het korps officieren der Leidsche d.d. schutterij J.L. ADesertine Commissaris-Secretaris Wij vernemen dat de voor zitter der Eerste Kamer, in overleg met de Regeering voornemens is dat staats lichaam op te roepen, weini ge dagen voor de sluiting dei Staten-Generaal, ten einde de wet tot afstraffing er doodstraf af te doen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1