^iet-aanvalsverdrag un-USSR getekend EN GEVAAR FBREIDING N CHOLERA Linda Kasabian: Ik draaide me ben de heuvel afgelopen om en E 5 et NS- lermenu Newyorkse gevangenen houden bewakers vast >7 Manson eet al 3 dagen niet NS-Vakantie- dagtochten isatie alarm bom er rest van Europa f.50 ,*7.50 ZIJDELINGSE AANVAL OP DS. KING LEIDSCH DA OWL AD woensdag It augustus 1970 u Het vandaag in de Russische hoofdstad onderte kende niet-aanvalsverdrag omvat o.a. de volgende artikelen: West-Duitsland en de Sowjet-Unie achten het het belangrijkste doel van hun politiek de han- having van de internationale vrede en het be reiken van ontspanning; West-Duitsland en de Sowjet-Unie laten zich in hun wederzijdse betrekkingen leiden door de doelen en beginselen die zijn neergelegd in het Handvest van de Verenigde Naties. Hun omstre den vraagstukken zullen beide landen met vreedzame middelen regelen. Zij zullen zich onthouden van geweld of het dreigen met geweld de Bondsrepubliek en de USSR zün het er over eens dat de vrede in Europa slechts bewaard kan blijven op voorwaarde dat niemand aan de huidige grenzen komt. Zij beschouwen alle gren zen in Europa (dus ook de Oder-Neissegren*. Polen's oostgrens met de DDR en de grens van West-Duitsland met de DDR) als onschendbaar, zoals deze getrokken zjjn op de dag van de ondertekening van het verdrag. Bij het verdrag wordt een brief gevoegd van mi nister van Buitenlandse Zaken Scheel aan zijn Russische ambtgenoot Gromiko waarin de eerste het Westduitse streven naar hereniging benadrukt. ADVERTENTIE Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS Afschuwelijke toestanden |[)U (GPD) Met een lange hartelijke handdruk Russische premier Kosigin gisteravond op de rege- haven Wnoekowo in Moskou de Westduitse kanse- Rt begroet. Voor het eerst sinds vijftien jaar in |cht de toenmalige kanselier Adenauer Moskou [Westduitse volkslied weer op Russische bodem ge- landt werd met groot ceremonieel ontvangen. de Lufthansa al op de startbaan ge reed stond om het luchtruim te kie zen. beide een onbekende de contro letoren van de luchthaven Wahn bij Keulen opl met de mededeling dat zich aan boord van het toestel een bom bevond. De onbekende sprak met een Engels accent en vertelde dat de bom zich in een van de brandstof tanks van het vliegtuig bevond en op een bepaalde hoogte tot ontplof fing zou komen, de Bondskanselier naar Na kort overleg verliet de kanse- >n op sensationlee wijze lier het toestel. Veiligheidsbeambten peing-707 „Bremen" van begonnen vervolgens met het ontla- ÜFP) In kringen van dgezondheidsorganisatie de Verenigde Naties in en ervan overtuigd dat ie sinds enige dagen in lie heerst, zich niet over ibreiden. :he autoriteiten hebben .tie laten weten dat de cholera geïsileerd is. heeft zich sinds 1961 n vijentwintig landen in gebied van de Stille fjet-Unie zijn zowel in nd als bü de grenspos- havens alle voorzorgen uitbreiding van de ziek- len. is het eerste gebied in Binds de grote cholera- 1816-1823 door deze en wordt. iderlandse gezondheids lebben 'n volste vertrou- Russen door de maat- zij hebben getroffen, er- gen de cholera-epidemie n te perken. se toeristen die niet toe- en. mogen in plaats van vakantieoorden bij de naar Siberië of centraal - zonder bijbetaling, issen van de Wereldge- misatie wilden zich niet :n of de huidige epide- owjet-Unie waarvan dusver nog niet is ge- wellicht haar oor- ypte heeft. andsziekte met cholera- die wellicht verband in de Sowjet-Unie olera-epidemie is enke leden in Egypte uitge- Het Virus zou ook niet positief zijn geïdentificeerd en men verwacht dat het hier een nieuw, onbekend, type cholera zal betreffen. den van de reeds door hen gecon troleerde de bagage. De meevliegende journalisten moesten hun koffers op nieuw laten controleren. Minister van Buitenlandse Zaken Scheel verloor ook ditmaal zijn ge voel voor humor niet en merkte op. dat de „bommenlegger" kennelijk het verdrag, dat men in Moskou zou gaan ondertekenen, nog niet had gelezen. „De bedoeling van het verdrag is, dat men afziet van het gebruik van geweld", zei Scheel. De veiligheids maatregelen, die getroffen moesten worden, namen bijna twee uur in be slag. De dag van gisteren was voor de Westduitse regering overigens zeer j onfortuinlijk begonnen, want de bei- j de Springer-bladen „Bild" en „Welt", I publiceerden gistermorgen reeds de 1 tekst van 't. verdrag. Minister Scheel was met zijn Russische collega Gro miko strikte geheimhouding van de verdragtekst overeengekomen, tot na j de ondertekening, die vanmiddag om drie uur in de Catharina-zaal van het Kremlin de zaal waar de troon Beschuldiging De Griekse rege ring heeft de Britse omroep maat schappij BBC er van beschuldigd, dat zij met opzet de officiële verklaringen van een Griekse regeringswoordvoer der verkeerd had weergegeven. In zijn verklaring doelde regerings woordvoerder George Georgalas op 'n verslag door de BBC van een pers conferentie waarop hij de maatrege len van de Griekse regering voor wat hij noemde een verbetering van de Griekse pers. bekend had gemaakt Hij zei dat de BBC met opzet de be tekenis van de maatregelen die hij op 3 augustus had bekend gemaakt, ver keerd had weergegeven. Gratie voor Palestijnen De Griekse autoriteiten hebben, zoals verwacht werd. de zeven Palestijnse commando's gratie verleend die in Griekenland voor verschillende mis drijven waren veroordeeld. van tsarina Catherina de Grote des- 1 tijds stond —plaatsvonden. Brandt legde vanmorgen om 10 uur een krans bij het graf van de onbekende soldaat in de Alexander- tuin van het Kremlin, waarna hij I zijn eerste gesprek met premier Ko sigin voerde. De beide regeringslei- I ders bespraken hun gemeenschappe- j lijke problemen Na de ondertekening I werd het gesprek voortgezet Brandt verklaarde bij zijn vertrek op de luchthaven Wahn, dat het nu geen ogenblik was voor grote woor den. ..Nuchterheid is evenzeer gebo den als een juiste kijk op de politieke verhoudingen", ze i de kanselier. .De verzoening met oost-Europa moet daadwerkelijk beginnen en dit verdrag I zal 'n goede uitgangspositie zijn voor de ontwikkeling van de toekomstige betrekkingen met de Sowjet-Unie maar ook met de andere Oost- europese partners", zei Brandt ver der Berlijn Tevoren had minister Scheel tij- dens een persconferentie nog eens gewezen op de samenhang tassen de ontspanningspolitiek en de regeling van de kwestie-Berlijn. „In Berlijn bestaat nog steeds de mogelijkheid dat Spanningen kunnen ontstaan en dit verdrag zal daar nu ven positieve I invloed op moeten hebben", zei de i minister. Staatssecretaris Bahr meende dat de kwestie-Berlijn dicht voor een op- i lossing staat. „Hoe minder hard wij 1 nu over deze zaak schreeuwen, des te sneller wordt deze kwestie opge lost", zei hij. Minister Scheel vertelde tijdens zijn persconferentie, dat eerst moet wor den afgewacht wat de uitwerking is van het vandaag te ondertekenen verdrag, voordat de Bondsregering onderhandelingen begint met Tjse- cho-Slowaküe en Hongarije. Volgens de minister is de ondertekening van het verdrag een belangrijke stap op weg naar 'n Europese veiligheidscon ferentie. LOS ^GELES «Reuter» D° hippieleider Charles ^anson. de voornaamste verdachte in het oro- ees-Tate. is sinds drie daeen in hon gerstaking. Dit is meegedeeld door Ronald Hughes, de advocaat van de verdachte Leslie van Houten Manson weigert te eten uit protest teeen de ondervraging door zijn ad vocaat. Irving Kaanrp'v van do kroongetuige Linda Kasabian. Hij wil Kanarek op deze w ire dwineen zijn verdediging neer te leggen Man son en de advocaten van ziin mede verdachten zouden van mening ziin. dat de wiize van ondervraging van Kanarek de jury gunstig ten aan zien van Linda stemt Gisteren was het de zevende dag dat Linda Kasabian. die nu al 12 dagen in het proces in de getuigebank heeft gezeten, het kruisverhoor van Irving Kanarek onderging. De duur en de wijze waarop dit verhoor werd afgenomen, gaven ook aanleiding tot protesten van de rechter, de officier van justitie en dc mede-verdedigers van Kanarek. Tijdens een bespreking met rech ter Older zou deze tegenover Kana rek bezwaar hebben gemaakt over het feit dat deze ziin verhoor zo lang rekte. Kanarek zou geantwoord hebben dat hij nog twee of drie da gen nodig zou hebben om zijn kruis verhoor van Linda Kasabian te be ëindigen. De drie andere verdedigers heb ben hun kruisverhoor ten hoogste 1 twee dagen laten duren. NEW YORK «AFP Reuter» De bewoners van de mannengevagnenis op het Newyorkse eiland Manhattan zijn gisteravond voor de tweede maal binnen 24 uur in opstand ge komen. Zij houden op de vierde ver dieping van het twaalf etages tellen de gebouw drie bewakers als gijze laars vast. Op verscheidene plaatsen in het troosteloze gebouw zijn bran den gesticht. Ongeveer 300 politie mannen hebben de gevangenis om singeld. Zij werden niet toegelaten, maar door de ingeslagen ramen on der meer met dode ratten bekogeld. Newyorkse gevangenen steken hun gebalde vuisten uit de gebro ken ruitjes van de gevangenis, die berucht is door haar afschu welijke toestanden en de bijnaam ..de grafkelder" draagt Op een naar buiten gegooid briefje was geschreven: „Wij willen alleen maar als mensen worden behandeld. Er zijn geen medicijnen voor de zie ken. De cellen en het eten zijn onge zond. In de voor één man bestemde cellen zitten er drie." In het gebouw zitten meer dan 1900 gevangenen, dat is twee maal zoveel als eigenlijk kan. De meesten wachten op hun veroordeling. Een aantal zit al verscheidene Jaren. De burgemeester van New York, Lindsay, heeft de gouverneur van de staat, Nelson Rockefeller, verzocht de veroordeelden naar een andere gevangenis te laten overbrengen. Met ingang van vandaag zouden 1300 man naar elders worden ge bracht. j Maandag waren de gevangenen ook al in opstand gekomen. ZiJ had- 1 den een hele lijst grieven over de slechte omstandigheden in de ge vangenis. Na een onderhoud met de commissaris voor het gevangeniswe- i zen, McGrath, scheen de rust te zijn weergekeerd. In werkelijkheid ble ven de opstandelingen de achtste verdieping bezet houden. leeft tot dusver nog geen ding van het voorkomen e uit Egypte ontvangen. mer kunt u in tonsrestaurants pleet menu. Ivoor 'n ":elijke prijs. f bodieniiigs- ibtw voordelig urtmetNS Door Hein Elbrink In zaal 108 van het Gerechtsge bouw van Los Angeles is het dood stil Aandachtig luisteren de rechter, de twaalftal leden van de jury, de aangeklaagden, een enorme me nigte journalisten en belangstellen den op de stampvolle publieke tribu ne naar een frêle meisjes, nauwe lijks twintig jaar, met staartjes en een Dirndl-jurkje. Buiten geeft een moedertje, nog op tiener-leeftijd, haar baby de borst. Een vriendin, mogelijk nog jonger, zit klaar met een rode doek, de scho ne luier voor de baby Direct nadat ze met het kind klaar zijn. schui ven de twee weer naar binnen de publieke tribune op. Naast een paar vrienden horen ze. terwijl de baby vriendelijk knorrende slaapgeluidjes maakt, het gruwelijke verhaal van het bleke meisje met de staartjes, 21 jaar en eveneens moeder van twee kinderen. Aan het woord is Linda Kasabian, kroongetuige van het openbaar mi nisterie in het proces van de staat Californië tegen Charles Manson en drie leden van zijn commune. Patricia (Katie). Krenwinkel, Susan (Sadie» Atkins en Leslie van Houten. De eerste drie worden beschuldigd van de moord of aanzetten tot moord op de echtgenote van filmregisseur Roman Polanski, Sharon Tate <26), die acht maanden zwanger was, de eveneens 26-jarige miljonairsdochter Abigail Folger, een Poolse camera man en vriend van Polanski Woy- teck Frikowski (37), society-heren- kapper en ex-verloofde van filmster Tate Jay Sebring en de 18-jarlge Steve Parent, die toevallig op de nacht van de moord, acht augustus 1969. in de buurt van de villa van Roman Polanski was. Met Leslie van Houten wordt het drietal verantwoordelijk gesteld voor de afschuwelijke dood van het echt paar La Bianca de avond na de slachtpartij op Sharon Tate en haar vrienden. Linda Kasabian vertelt: Het ging zo. Acht augustus 's avonds vertrok ik met Sadie. Katie en Charles <Tex> Watson (die nog door de staat Texas uitgeleverd moet worden» van de boerderij. Op bevel van Charlie (Manson) hadden we allemaal zwar te spullen aangetrokken. Reservekle ren hadden we ook bij ons en drie messen en een revolver. Tex stopte bij een huis op een soort heuvel naast een telefoonpaal. Hij klom de paal in en knipte de draden door. Plotseling begint ze hysterisch te huilen. Met horten en stoten ver volgt ze We slopen de heuvel op en klom men over het hek. Ik dacht nog steeds dat we op rooftocht uitgingen, zoals we dat wel meer deden om te nemen van de rijken. Ineens werden we verblind door de lichten van een I auto. We doken ineen. De auto stop te voor het huis. De bestuurder van de auto en dat wist Linda Kasabian op de avond van de moord in Beverly Hills ook nog niet was Steve Parent. Hij ging zijn vriend de huisbediende van de Polanski's, William Garretson opzoe ken. Het was deze Garretson die kort na de misdaad werd gearresteerd, maar na enkele dagen weer vrijge laten werd. Linda Kasabian Het was kort na twaalven. Tex boog zich voorover en drukte de re volver door het geopende raampje van de auto tegen de slaap van de bestuurder. Die stamelde ontzet: „Alstublieft schiet mij niet dood". Weer huilt Linda. En dan: Maar Tex schoot vier keer. Ik zag het duidelijk. Ik stond er vlakbij De man viel rechts naar voren. Tex dook de auto in en draaide het contactsleuteltje om. Vervolgens duwde hij de auto een meter terug. Toen zei hij mij naar het huis te gaan om te kijken of er ergens een raam openstond. Als Linda Kasabian terugkomt zegt Tex haar op de uitkijk te gaan zitten in de auto. Plotseling hoort ze gillen. Op dit moment onderbreekt de openbare aanklager haar en toont een kleurenfoto van de vermoorde Steve Parent. Ze slaat de handen voor haar ogen en zegt kreunend Ik hoef die foto niet te zien. Ik zal het nooit meer vergeten. Ze vervolgt: Gillen Toen de anderen in het huis wa ren verdwenen bleef dat gegil maa: voortduren. Het leek alsof mensen voor hun leven smeekten. Het hield maar niet op. Ik rende naar het huis toe. Ik wilde dat gegil stoppen. Ik wist wat ze met de bestuurder van de auto hadden gedaan. Ik wist ook dat ze bezig waren die mensen in dat huis te vermoorden. Bij de voor deur liep ik bijna tegen een man op die naar buiten tuimelde. Zijn ge zicht was een en al bloed. Toen ik hem zag dacht ik: o. god wat spijl me dit: o, god zorg dat dit ophoudt De man bij de voordeur was Woy- teck Frikonski, terwijlt ze vertelt, raffelt de enige getuige charge, die met haar verklaring de vrijheid ver dient, haar zinnen af, alsof ze op nieuw het gezicht van het slachtoffer voor zich ziet. Mes Zacht zegt ze dan Kort daarna kwam ik Sadie tegen. Ik zei haar dat het moest ophou den. Maar ze zei dat het te laat was Ze moest weer naar binnen omdat ze haar mes vergeten had. Buiten vocht de zwaargewonde Fri kowski met Tex Watson Linda Kasabian kijkt toet Steeds opnieuw stak hij hem. Ze zag ook hoe Patricia Krenwin kel miljonairsdochter Abigail Folger achtervolgde Katie (Krenwinkel) was helemaal in het zwart. Met een mes zat ze achter de vrouw in een lange witte avondjapon aan. Na enkele ogenblikken zwijgen Toen heb ik me omgedraaid en ben de heuvel afgelopen. Het proces Manson-Tate heeft met de verklaring van Linda Kasabian zijn hoogtepunt bereikt. Linda Kasabian: O, God laat dit ophouden. WORDT VERVOLGD By de samenstelling van dit ver haal werd gebruik gemaakt van ge gevens uit publikaties in Bildzeitung, Daily Mirror, Frankfurter Allgemei- ne Zeltung, Laatste Nieuws, Le Mon de persbureaus United Press Interna- day Times, The Times, Time en van de persbureaus United Press Iterna- ilonal. Associated Press en Reuter. NEW YORK «AP) —Onder Ame rikaanse negerleiders is verontwaar diging gewekt door de Dublikatie in het weekblad „Time" van een rap- port van FBI-directeur J. Edgar j Hoover. Volgens dit rapport zou wü- j len ds. Martin Luther King door Hoover in 1964 geconfronteerd zijn j met „bandjes", waaruit tal van bul- tenechtelijke verhoudingen zouden I zijn gebleken. Hoover zou. aldus „Ti- J me", op een bijeenkomst van neger- j leiders in 1964, ds. King hebben on- derhouden over zijn morele opvat- I tingen en hem hebben aangeraden I zijn kritiek op de FBI te matigen, j Vogens „Time" zou King dit advies j hebben opgevolgd, hetgeen hem veel achting in de zwarte gemeen- schap zou hebben gekost. „Time", dat zijn relaas ontleent aan een boek van John Williams „The king God didn't save" (De koning die God niet reddezegt dat de FBI, op zoek naar eventuele ondermijnen de activiteiten van ds. King, daar voor geen bewijzen kon vinden, maar wel „een verbazingwekkende hoeveelheid informatie over Kings uitgebreide en actieve sexuele ac tiviteiten". Ds. Ralph Abernathy, op volger van King, en twee van zijn ambtgenoten hebben meegedeeld, dat zij aanwezig zijn geweest bij het gesprek tussen King en Hoover. Laatstgenoemde zou geen ogenblik kritiek op King of commentaar op zyn privéleven hebben gehad. Het tijdschrift „Time", aldus het trio, brengt zichzelf in diskrediet door met modder te gooien.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11