erlamde eenden komen ook lier voor i Zesmaal zonder n rijbewijscel in LET OP LIJSTERBES EN HEI Nf%> ogelwacht Rijnland: vers water WEL INENTING TEGEN MAZELEN °°r op VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Verslag Swift Gesprek kapitein luitenant ter zee J. H. Mendels IN LEIDSE HEEMPARK Radio-uitzending „Neerlandia" JKSDAG Ifl AUGUSTUS ttW) LETOSCH DAGBLAD PAGINA 3 I', (Van één onzer gidsredacteuren) kDEN Het bestuur van de begin van dit jaar opgerichte "gelwacht Rijnland is blij, dat het de laatste dagen regent. prft voor zichzelf, maar voor de vogels en in het bijzonder >r eenden, die ook in Leiden verlammingsverschijnselen ken te vertonen. De bestuursleden geloven er heilig in, dat )es water het geneesmiddel bij uitstek is voor deze elders in 'Itere mate voorkomende en nog steeds niet officieel gelo- iseerde geheimzinnige ziekte. Ze hebben met een stuk of w|rtien eenden de proef op de som genomen. e bestuursleden van de vogelbe- L Inningsvereniging zeggen het zo: water is te warm en te arm aan stof, een verschijnsel van de ;kte jaren, dat door het warme irr van de laatste tijd duidelijker lebleken. Vooral de singel6 stro- l te weinig door. Bewoners van iet bijzonder Rijn- en Schiekade borentzkade hebben bij ons een- s gebracht, die dezelfde verschyn- vertonen als eenden en andere srvogels in Den Haag. Voorburg Amsterdam, in welke laatste U1s in het afgelopen weekeinde plig eenden dood werden aange- Ten. jjat heeft de Vogelwacht met deze 7.|en gedaan? Eén van de bestuurs- ti heeft voor vers water gezorgd uien bad in de tuin van zijn wo- s'», heeft er kroos uit een goed stromende sloot aan toegevoegd n8e vogels gevoederd met graan. r (tftaat: na een dag of vijf waren lenden zo gezond als een vis. In het groot nat hier in het klein is gebeurd, volgens de vogelwachters ook iet groot gebeuren. Regelmatige k®lng en krachtige doorstroming "0de binnenwateren zijn noodza- usk om alg weg te spoelen, dat zich r jastzet en waarin van alles kan komen, dat kans op vergiftiging edcent. v<!n verlamd eendje is doodgegaan le Vogelwacht heeft dit via een :eijnarts voor onderzoek opgestuurd de stichting Gezondheidsdienst d dieren in Zuid-Holland in Gou- u De onderzoekers stelden twee vast met een vraag- clji erachter: vergiftiging? clostri- e linfectie? Dit laatste werd als (it waarschijnlijke oorzaak ge iend. Het wordt veroorzaakt door eJiinnendringen van een bacterie, iaroor zover wij begrijpen een ge- 1 is van verontreinigd water. De Iwachter lijken het dus bij het eind te hebben. Utrecht is sectie verricht op gallen eenden, die in Den Haag ïtddoodgegaan. De vee-artsenykun- dienst denkt aan vergiftiging, dtlyk als gevolg van het naar bin- van landbouwvergif. De irzoekers sluiten de mogelijkheid ■pieen infectieziekte nog niet uit. 3 Amsterdam wordt als doodsoor- vermoedelijk aangegeven her- ^jeschadiging door het binnen ben van een bepaald soort bloed ers. nj En verder Vogelwacht Rijnland wordt als vereniging geconfronteerd met erschijnsel, dat op haar terrein Kerkelijk Leven Geref. Kerk ^nkt voor Maassluis P. Seitsma lotterdam (Katendrecht) Geref. Gemeenten ,hpepen te Woerden W. C. Lamain Irand Rapids. ligt. Zij wil nJ. hulp bieden aan ge wonde en zieke vogels. Daarbij wordt vooral gedacht aan de winter, waar in de stad Leiden een opvangplaats is van vogels uit de gehele streek. In de winter zal een soort open centrum worden gemaakt in de Rijnsburger- singel by „In den Vergulden Turk". De gedachten van de Vogel wacht gaan verder. Het bestuur heeft by de gemeente een aanvraag Ingediend om in Leiden een vogelreservaat te maken en het heeft een terrein op het oog, waar nog veel soorten vogels broeden. Voorts acht de Vogelwacht het een belangryke taak voorlichting te geven, vooral aan de jeugd, omdat er nog veel onbegrip is over vogels. LEIDEN Naar ons achteraf is gebleken, wordt in het artikel dat wy zaterdag publiceerde onder de kop Waarom geen inenting tegen mazelen, bof en rode hond" een te somber beeld afgetekend van de mogeiykheden. welke er momenteel zyn om kinderen tegen mazelen te laten inenten. In de Verenigde Staten is in de loop van 1966 een zeer goed en ge- makkelyk toe te dienen mazelenvac- cin uitgebracht, dat sedertdien aan zoveel mogeiyk kinderen wordt gege ven. In Nederland is dit vaccin niet eerder dan in juni 1968 beschikbaar gekomen, omdat de volksgezondheid- autoriteiten pas toen de toepassing goedkeurden. Dit vaccin wordt in Nederland op de markt gebracht door Philips Duphar en door Organon. Ook in Leiden worden de eenden bedreigd met verlammingsverschijnselen. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Tegen een (niet ter zit ting van de Leidse kantonrechter verschenen) 22-jarige glazenwasser uit Leiden eiste de officier van jus titie, mr. T. van Daalen, gisteren drie weken hechtenis, waarvan één week voorwaardeiyk met een proef- tyd van twee jaar alsmede een geld boete van f 250 subs. 25 dagen, en een voorwaardeiyke ontzegging der rybevoegdheid voor de tyd van zes maanden. De glazenwasser kreeg, onthulde de officier, onlangs vow de zesde maal een proces-verba al wegens het auto reden zonder rijbewijs. terwijl hij dit maal bovendien nog onverzekerd rondreed. „Verdachte kreeg al diverse forse geldboeten. Blykbaar is hy hiervoor ongevoelig. Dan rest mij dus nu al leen nog de mogeiykheid een vrij- heidsstraf tegen hem te eisen", zo sloot de officier zyn requisitoir, waarin hy de glazenwasser eveneens laakte voor de ontbrekende WA-ver- zekering. De kantonrechter, mr. W. d. Koning, vonniste by verstek geheel conform. Gezakt Toen een 24-jarige loewerkman uit Leiden met zyn auto op de Ryn- zichtweg werd aangehouden, ontdek te een politieman, dat de loswerk- man geen rybewys en geen geldig kentekenbewys bezat. „Ik had die auto pas en nog geen tyd gehad het kentekenbewys op nujn naam te la ten overschryven", voerde verdachte als excuus aan. „U bent al eens eer der veroordeeld wegens het rijden zonder rijbewys. Heeft u dat inmid dels al verworven?", wilde de officier weten. „Nee, ik ben voor 't examen gezakt en heb nu maar van autorij den afgezien", gaf verdachte tot be scheid. De officier twyfelde aan dit goede voornemen en eiste een week hech- tenlsstraf met een proeftyd van twee jaar, en voorts twee geldboeten van respectieveiyk f 150 en f 100. waar van f 50 voorwaardelijk met een proeftyd van 2 jaar. dan wel 25 da gen. Verdachte vond de eis aan de veel te hoge kant. De kantonrechter niet. Die vond de geldboete nog aan de lage kant en maakte er totaal f 300 dan wel 30 dagen van. Inzake de voorwaardelyke hechtenisstraf von niste hy conform. Niet gezien „Ik zag hem door de bocht in de weg niet aankomen", verklaarde een 36-Jarige bloemengrossier uit Heilo. Hy stond terecht omdat hy met zyn auto op de Zilkerduinweg te Noord- wykerhout een voor hem ryden- de auto, in een bocht nog wel. was gaan inhalen en wel op 't ifioment dat een tegenligger vlakby was. Het gevolg: een fikse frontale botsing met veel materiële schade. Ooggetuigen verklaarden dat de bloemengrossier zeer hard reed. De officier noemde het een wonder, dat er geen doden waren gevallen. Hy eiste zowel een geldboete van f 150 dan wel 15 dagen als een voorwaar delyke intrekking van de rijbevoegd heid voor de tyd van 6 maanden met een proeftyd van 2 jaar. De kantonrechter zag geen reden tot enige clementie en vonniste ge heel conform. Een 19-Jarige verwarmingsmon teur uit Noordwyk haalde met zyn auto by een kruispunt op de St. Je- roensweg op onverantwoordelyke wy- ze een andere auto in. By aanhou ding bleek, dat één der achterban den spiegelglad was. Mede omdat de man al eens eer der voor 'n soortgeiyke verkeersover treding werd veroordeeld, eiste de offi cier voor de inhaalmanoeuvre een geldboete van f 100 dan wel 10 dagen en een voorwaardelyke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftyd van 2 jaar. Voor het ryden met de gladde band vroeg hy f 50 dan wel 5 dagen. Het vonnis luidde geheel conform. Een 32-jarige onderhoudsmonteur uit Rynsburg reed met zyn auto op de Zandlaan pardoes achterop een stilstaande auto. De kantonrechter wist de reden wel: „U had 10 glazen bier gedronken. Geen wonder, dat u de rechte weg kwytraakte". Omdat de monteur nog een ver volging wegens het ryden onder in vloed te wachten staat, liet de offi cier het in deze zaak by een eis tot een geldboete van f 80 dan wel 8 da gen en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proef tyd van 2 jaar Het vonnis werd f 70 dan wel 7 dagen en de gevraagde voorwaarde lyke ontzegging. Een 44-jarige ambtenaar uit Kat- wyk rook zo naar alcohol, dat de agent die de man bekeurde omdat hy met zyn auto op een kruispunt te Noordwykerhout geen voorrang had verleend aannam dat hy de nodige borreltjes in zyn kraag had De ambtenaar ontlokte de publieke tribune de nodige hilariteit door te verklaren: „Ik had even te voren 15 rumbonen gegeten en daardoor rook ik naar drank". Waarop de rechter prompt repliceerde: „Doet u dat dan niet meer om voortaan narigheden te voorkomen". „Ik eet ze sindsdien niet meer, edelachtbare". Conform de eis. werd hy met een geldboete van f 100,- dan wel 10 da gen gevonnist. Een 16-Jarige wielrydster uit Lei den stond enige weken geleden te recht omdat zy niet alleen op het trottoir van de Borstelbrug had ge fietst, maar by haar aanhouding ook nog 'n valse naam had opgegeven. Zy ontkende toen. De agent had haar vast met een ander verward. Gisteren verklaarde de bewuste agent nog eens onder ede. dat persoonsverwisse ling was uitgesloten. Hy was by toe val achter de ware identiteit van het meisje gekomen. Op grond van deze verklaring acht te de officier duideiyk bewezen, dat de „echte" terecht stond. Voor de eer ste overtreding eiste hy een boete van f 10 dan wel 1 dag. Het opgeven van een valse naam vond hy kwa- Ujker. Hiervoor vroeg hij f 50 dan wel 5 dagen. Voor het „stoepje ryden" vonniste de rechter met f 5 dan wel 1 dag. Dat het meisje via het opgeven van een valse naam aan een. overigens geringe boete trachtte te ontkomen, vond hy zo laakbaar dat hy by ver stek vonniste met f 70 dan wel 7 da gen. er& ócltryoeH Naar aanleiding van uw verslag over de clubkampioenschappen van de L.R. en T.V. Swift-Combinatie 1970 in uw editie van maandag 10 augustus j.l. deel ik u mede dat er in genoemd versdag pertinente on juistheden zyn geslopen. Onder het hoofd „Relletje" geeft u een verhaal waaruit duidelyk een ordinaire ver toning zou moeten blyken. De feiten volgen hieronder: Toen Van der Valk en Vermeulen waren gedemarreerd trachtte Zoons, die op een leeglopende achterband reed en daardoor tenslotte toch kansloos zou worden, de twee vluch ters te achterhalen. By deze poging kreeg hy Ravensbergen aan zyn wiel. Zoons schreeuwde naar Ravensber gen, de kop over te nemen. Ravens bergen echter zat na ongeveer 85 km wedstryd min of meer kapot en kon niet overnemen. Zoons maakte zich hierover zo kwaad dat hy een zeer gevaariyke snybeweging maakte, als gevolg waarvan Ravensbergen en een drietal inmiddels by gekomen renners byna het slachtoffer van een valpar- ty werden. Er ontstond toen een woordenwisseling tussen de renners Zoons en Ravensbergen, waarby ook vuisten werden geschud. Zoons is na dit incident onmiddeliyk afgestapt en de wedstryd ging gewoon door. By de finish zochten Zoons en Ravens bergen elkaar weer op en er ont stond uiteraard weer een ruzie. Toen de heer Wallet en ondergetekende hieraan een einde wilden maken een naar het my voorkomt een heel normale zaak en zelfs een plicht liepen wy het risico klappen op te lopen. De zaak was echter in zeer korte tyd gesust. Zoons merkte hier- by op dat ondergetekende de renner Vermeulen zou hebben laten staye- ren. Deze had namelyk pech gehad en had een geringe achterstand op gelopen. Toen Vermeulen pech kreeg ben ik juist achter deze renner ge bleven teneinde de zaak niet te be ïnvloeden en Vermeulen is er dan ook op eigen kracht terug bygekomen. Ik stel u voor in het vervolg contact op te nemen met bestuursleden van onze vereniging voordat u overgaat tot het publiceren van berichten, die myns Inziens, de Leidse Ren- en Tourvereniging „Swift-Combinatie" in haar goede naam kunnen schaden. U dankend voor de plaatsing, ver- biyf ik. J. Riethoven. vice-voorzitter Swift-Combinatie. Het is niet de bedoeling deze be handeling alleen by zwakke en zie- keiyke kinderen toe te passen: toen er nog weinig vaccin beschikbaar was, kregen deze kinderen voorrang. Nu echter de entstof ruim verkrijg baar is, zyn er geen bezwaren meer om gezonde kinderen, die men deze ziekte wil besparen, te vaccineren. In aanmerking komen alle kinderen die nog geen mazelen hebben gehad en tenminste tien maand oud zyn. In Leiden en omgeving zyn al ver scheidene artsen geruime tyd hier mee bezig, enkele zyn reeds zover dat hun praktyk nagenoeg maze len-vry is- Mogeiyk heeft Leiden hiermee een primeur voor Neder land. In de praktyk is gebleken, dat de ouders de kosten van een en ander gaarne bereid zyn te dragen. Overi gens zal de uitroeiing van mazelen in Nederland geen monnikenwerk betekenen: als elke huisarts nu be gint 6 kinderen per week in te en ten. kan de ziekte binnen het jaar voor ons land tot het verleden beho- LEIDEN Kapitein-luitenant ter zee J. H. Mendels, chef-staf van de mynendienst in Den Helder, die di recteur wordt van de hoofdafdeling inwendige geneeskunde van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden, kan zich niet helemaal verenigen met de wyze, waarop een gesprek met hem in ons blad is weergegeven. Volgens hem werd in plaat6 van „Zou het geen zaak zyn dat de ma rine, die in sommige onderdelen be paald niet uitblinkt in efficiency, de managerfiguren binnen haar gelede ren tracht te houden?" de vraag ge steld „Waarom gaat een marineman na 25 Jaar overstag?" In plaats van „Zal de hak-klak discipline van de marine, waarin U 25 Jaar bent opgegroeid niet tot fric ties leiden in het nieuwe arbeidsmi lieu?" werd volgens de heer Mendels gesteld „Bent U niet bang dat het U als militair moeiiyk zal vallen op ge heel andere wyze de discipline by een burgerinstelling te moeten hand haven?" Als antwoord op de vraag „Hoe staat U tegenover de nieuwe pensi oenregeling?". werd het volgende antwoord gegeven: Het is een nood- zakehjk kwaad, want iedereen zal kunnen begrijpen dat de marine veel jonge, actieve mensen nodig heeft en slechts een veel kleiner aantal „ouderen". Bovendien ko men in het algemeen de juiste men sen echt wel op de hoogste plaatsen en is er geen sprake van het zeven tiende eeuwse regentensysteem, waarby men elkaar het balletje toe speelt, zonder dat rekening wordt gehouden met talent en capaciteiten. De vroege pensioenering kan ons land echter wel schade berokkenen als kerels, die Jarenlang een leiden de functie hebben bekleed reeds op zo'n Jeugdige leeftyd met hun dui men gaan zitten draaien. In een tyd waarin de behoefte aan zulke men sen zowel by de burgeroverheids diensten als by het bedrijfsleven steeds toeneemt, gaat Juist een groot aantal potentiële bestuurders verlo ren. Aldus kapitein-luitenant ter zee Mendels. ADVERTENTIE natuurzuivere pepermunt LEIDEN In het Leidse Heem park moet u deze week de ïysterbes- sen eens gaan bekyken. Deze prach tige struiken en kleine bomen met hun fyn verdeeld blad zitten vol gro te trossen oranje appelachtige vruchtjes. Zy behoren tot de grote familie van de appelachtigen. „Poma- ceae" zeggen we in het latyn. Voor de mens zyn de bessen ongeniet baar, erg wrang van smaak, maar voor de vogels, vooral spreeuwen en lystere, een heeriyke lekkerny. Proeft u zo'n bes maar eens. dan weet u het ook! Heus, ze zyn niet gif tig. LEIDEN Het Leids Hohner Ac- I cordeon-Ensemble „Neerlandia" on- derdeel van het Leids Hohner Accor- i deon-orkest „Neerlandia" is donder- I dagavond van 7-7.25 uur via Hilver- j sum I (A.V.R.O.) te beluisteren. Gespeeld worden de ouverture j .Donna Diana" van E. v. Reznicek, de wals uit het ballet Doornroosje" I van P. I. Tschaikowsky, en het A- dagio uit de sonate „Pathétique" van L. v. Beethoven. Uit het lichter repertoire brengt i het ensemble „Tanzende Finger" en de electroniumsoli ,Die Fidele Posau- van Wemer Nieheus en „Trum peters Lullaby" van Leroy Anderson. Het gehele orkest is uitgenodigd in september een radio-opname te ma- en voor de K.R.O. „Onze vriend De Griekse com ponist Mikis Theodorakl6 is gisteren i de eregast geweest op een vergade- i ring van de Russische bond van com ponisten, waar hy begroet werd als „onze vriend de optimist, ongebroken door dagen van beproeving". In een paar dagen eten de vogels zo'n volgeladen boom leeg en dan is het een gekwetter van belang als zo'n zwerm spreeuwen neerstrijkt. Wist u dat er wel 100 soorten lysterbessen op de wereld zyn? Vele zyn geschikt als parkboom en sommige doen het goed voor beplanting in kleine straten. Nu we het zo over vruchten heb ben, in het park worden ook vele za den geplukt, gedroogd en bewaard, soort by soort voor het volgende Jaar. Dit werk is van veel belang voor de instandhouding van de soort. Ver schillende planten zyn eenjarig, moe ten elk Jaar opnieuw worden gezaaid. Ze groeien op, bloeien, geven zaad en sterven weer af. Wanneer we de na tuur haar gang lieten gaan zouden we niet zeker zyn dat de planten het andere jaar weer terug zouden ko men. Ook andere gemeenten hel pen we aan zaden. Vorig Jaar hebben de gemeenten Rotterdam en Delft van het Leidse zaad gehad voor het inrichten van een heempark. Ook scholen kunnen zaden krygen, alles op aanvraag. Op onze beurt krijgt het Heempark ook nieuwe soorten planten (d.m.v. zaad», ter beschikking gesteld door b.v. de Hortus Botanicus van Leiden. Deze instellingen staan over de ge hele wereld met elkaar in verbinding Gelukkig bestaan er geen grenzen en gordynen voor wilde planten en de plantkundigen profiteren hiervan mee. Ook verzorgt de Hortus Botanicus de naamplaatjes voor de planten in het Heempar.k Velen waarderen dit, om dat het nuttige „wegwyzers" zyn, maar helaas zyn er anderen die de bordjes soms meenemen of vernielen. Let by uw bezoek deze week spe ciaal op de helde, die nu begint te bloeien. Maar als u een bosje voor thuis wilt hebben, ga dan naar de Ve- luwe of naar Drente. Daar is genoeg te vinden. kyetorbes nu tn volle bloei (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3