joor een Bulldozer volgde overvalwagen CHOLERA IN \iljoen ito s stolen Kabouter- Vrijdorp ontruimd HET ZUIDEN VAN RUSLAND Misdadigerscommune in boshut 'erioden iet zon Voetbal krant van LD ^ÏTEffS^ Nixon waarschuwt tegen een ramp van klimaatverandering t RAEL EIST ARRESTATIES IN INDIA MORGEN Nachtelijke politiespeurtocht in bossen 'Ruimte'' verliest slfw kort geding (9uc/ Qlteuwö ericht 1 maart 1860 DINSDAG II AUGUSTUS 1970 No. 33167 EIDSCH DAGBLAD leur: G. Koopman fjredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 IPTERDAM (GPDI De Rot- ||Be politie heeft twee Westduit- lipgehouden die ervan worden Lt met twee andere Duitsers een miljoen Duitse mark 0 dollar) aan gestolen auto's e Verenigde Staten te hebben ^ept. De beide Duitsers, de 33- jw.W. en de even oude G.S. vie- fcotterdam door de mand toen Piieren van de gestolen auto zü reden by controle niet ble- H kloppen. ^en uitgebreid onderzoek kwa- j autodiefstallen aan het licht, ■derlandse politie heeft het j| over de grens gezet en over- taan de Duitse politie, aanleiding van deze arresta len het afgelopen weekeinde kburg de twee andere daders [gepakt. Zij hielden zich op bij fa gestolen auto's die kennelijk [n op vervoer naar de V.S. De ■zijn in beslag genomen, ■■lossing van de zaak is te dan- gft de goede samenwerking tus- I Westduitse, Nederlandse en Wie politic. 1ZALEM (Reuter) Israël ierika opnieuw om ophelde- i garanties vragen, zo hebben ins welingelichte kringen in em gisteren medegedeeld. I gebeuren naar aanleiding ft feit dat secretaris-generaal van de V.N. in zijn rapport Veiligheidsraad over de aan- ig van het Amerikaanse dan voor het Midden-Oosten .«wag heeft gemaakt van de The bezwaren. Deze betref- voorwaarde dat er „veilige grenzen" moe- men, voordat er sprake kan in een ontruiming van bezet sns bepaalde functionarissen izalem zou Washington Thant ^hebben geïnspireerd deze re- weg te laten uit zyn rapport, fezaghebbende zijde werd er op gewezen dat Thant ook de reserves welke de Arabi- anden aan hun aanvaarding t plan-Rogers hebben verbon- iet in zyn verslag heeft ge- Het zou de taak van VN-be- aar Jarring zyn by het over- it de betrokken partijen deze s van weerskanten tot hun e laten komen. verwacht van vanavond enavond: perioden met zon meeste plaatsen droog weer. tot matige wind tussen zuid st. Dezelfde middagtemperatu- I vandaag of iets hogere. (opgemaakt te 12.40 uur) P 05.18 uur, onder 20.11 uur. op 17.18 uur, onder 23.46 uur. «ter te Katwijk 9.54 en 22.29 tagwater 0m 5.23 en 17.53 uur. Banner bestaat uit 14 pagina's. DEN HAAG (GPD) Met een honderd man sterke politiemacht onder leiding van hoofdcommis saris dr. C N. Peyster is vanmor gen het voormalige Milvakamp aan de Duinweg in Den Haag ontruimd. Het kamp werd enige tijd geleden door kabouters ge kraakt. De ontruiming op last van het gemeentebestuur verliep rustig. De ongeveer 45 illegale bewoners kregen twintig minuten voor een ..volksvergadering" en mochten daar na ongehinderd het kamp verlaten. Minder dan tien Kabouters weiger den dat en lieten zich vrijwillig ar resteren. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben gisteren na lang durig beraad tot deze ontruimings actie besloten. Motief voor dit optre den: het raadsbesluit van januari 1970, waarin de gemeenteraad ak koord ging met een voorstel tot af braak van het merendeel van de ba rakken. Ernstige overweging van B. en W. was voorts, dat het een ontoelaat bare zaak zou zijn illegaal gebruik van het kamp te tolereren naast le gaal gebruik. De vier gebouwen, die niet zullen worden afgebroken (het kantinegebouw, een sportzaal, een barak voor een discoclub en een ad ministratiegebouwtje zullen namelijk tegen betaling in gebruik worden gegeven. De kabouters, die na de bezetting het kamp omdoopten in „vrijdorp" hadden er onder meer een kinder crèche in gevestigd, waarvan al door een aantal Haagse moeders gebruik van werd gemaakt. De formele overeenkomst tussen de gemeente en de staat, dat het kamp voor het grootste deel moest worden gesloopt nadat de gemeente het van de staat overnam, werd van morgen direct na de ontruiming ge ef fectueerd: de bulldozers stonden tij dens de actie van de politie al ge reed. De sloop zal met kracht ter hand worden genomen. Er zal niet zorgvul dig worden afgebroken, maar de ste nen barakken worden in elkaar ge beukt met bulldozers en van zware ijzeren kogels voorziene draglines. Rechercheurs van de Haagse politie waren vanmorgen in touw om de Kabouters uit „Vrijdorp" te zetten. Het voormalige Milva kamp bleek te zijn bezet door 45 Kabouters van wie de meesten het kamp rustig verlieten. ADVERTENTIE Voorstellingen: 1030 (beh.zo.)-12.30-13.30-15.00-16.30-17.30 uur LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) TeL: (010) 114287 MOSKOU (Reuter, AFP, AP) Tal van Sowjetrussische steden, vooral aan de Wolga en de Zwarte Zee, zijn voor alle toeristen, zowel uit binnen- en buitenland, afgesloten tenge volge van een steeds verder om zich heen grijpende cholera- epidemie. Het betreft hier Kiew, Sebastopol, Simferopol, Sotsji, Odessa, Astrachan Wolgograd en Oeljanowsk. De slui ting van Kiew, de hoofdstad van de Oekraine (die bijna een miljoen inwoners heeft), deed vooral in de landelijke hoofstad Moskou de spanning aanzienlijk toenemen. In de loop van het weekeinde kre gen de Moskovieten al te horen, dat j zij niet meer in de zwembaden van de hoofdstad mochten zwemmen. Dit betekent niet. dat er ook in Moskou cholera zou heersen, maar is bedoeld als een voorzorgsmaatregel, nu de j epidemie zich nog steeds uitbreidt. Er wordt gesproken over tenminste vijf honderd gevallen van cholera-pa- tiënten in de hierboven genoemde steden en gebieden. Een onaangena me bijkomstigheid voor de inwo ners van Moskou, is dat de meeste groenten en fruit, die daar worden aangevoerd, uit Russisch centraal Azië. de republieken langs de Zwarte Zee en de Kaspische Zee afkomstig zijn. Het gevolg is nu dus, dat de Moskovieten te lijden hebben van gebrek aan vers fruit en groenten. Op de markten in Moskou zijn waarschu wingsborden geplaatst tegen dysen terie en ingewandsstoornissen. Dy senterie is een van de symptomen v. cholera, evenals ingewandsstoornis sen gepaard gaande met overgeven en koorts. ..Houdt alles zuiver en net jes". staat op de borden te lezen, als mede: „was uw handen voor het NIEUW DELHI (Reuter) Dui zenden Indiase boeren, geleid door Moskou-gezinde politici, hebben lan derijen van landheren bezet uit pro test tegen de naar hun mening te langzame invoering van landhervor mingen. Bij een van de bezettings acties ontstond een gevecht met de politie die de demonstranten poogde tegen te houden met traangas. De arrestaties die het gehele land zyn verricht om de actie te ontzenuwen zijn inmiddels opgelopen tot 6.000. eten", „Was groenten en fruit dege- lyk voor het gebruik en dood vlie gen, de dragers van dysenterie-mi- croben". Het dagblad ..De Arbeider" uit Bakoe raadt zijn lezers aan keu kens. toiletten en badkamers goed schoon te houden met chloor en an- deze desinfecterende middelen. Ook moet men brood, zodra het in huis is. boven een vuur verhitten. In Moskou hebben de buitenlandse am bassades hun personeel aangeraden alle groenten en fruit af te wassen j det zeep of choorhoudend wate.r Reizigers uit India en Pakistan, die in Moskou aankomen, worden on der nauwgezette medische controle ge houden. Sommigen van hen worden dagelijks bezocht door artsen en ver- i pleegsters. MORGEN VERSCHIJNT, twin tig pagina's dik, de voetbalkrant van het LEIDSCH DAGBLAD, met een stroom van gegevens over het komende seizoen. Een greep uit de inhoud: Ernst Happel ziet Ut Arad niet als een probleem voor Feijenoord. Barry Hughes: „Voetbal is voor 60% tactiek, voor 30% geluk en voor 10% de hulp van Onze Lieve Heer daar boven". Johan Cruijff over Ajax: „Massaal verdedigen zal nooit iets voor ons zijn". De NV Philips perste wat meer voltage in PSV. Waarom loopt de publieke belangstelling voor het ama teurvoetbal zo schrikbarend terug? Aad Koren belicht de man kementen van UVS. Dick Heemskerk („de rous") over Noordwyk. Floor van Duyn. de „aanja ger" van Quick Boys. Frank van Dam van Tellin gen: „Myn knie schiet voort durend op slot". Overzicht van alle voetbal verenigingen uit het rayon Leiden. WASHINGTON, NEW YORK. LONDEN (AP. Reuter) —De activi teiten van de mens veranderen het klimaat zodanig, dat dit tot een ramp voor de wereld kan leiden, aldus pre sident Nixon in een rapport aan het Congres, dat voorstelt op nationale schaal maatregelen te nemen. Het rapport, opgesteld door de presiden tiële Raad voor de bescherming van het milieu, zegt dat de kosten, die de bescherming van de natuur met zich meebrengt, moeten worden opge bracht door het verhogen van bepaaN de prijzen van goederen en diensten. Over de ramp. die de mensheid thans zelf aan het voorbereiden is, is zo weinig vooruit bekend, dat men DEN HAAG (GPD) De Leidse jeugdwerkstichting „Het kamp", blüft de beschikking houden over het voormalige AJC-clubhuis aan de Leidse Ceciliastraat. Dit heeft de vice-president van de Haagse recht bank vandaag beslist in het korte geding van het jeugd- en jongeren centrum „Ruimte" tegen de gemeen telijke stichting Leidse Jeugd Actie. Het hoofdbestuur van „Ruimte" be schouwt zichzelf als huurster en eiste onverwijld de beschikking te krijgen over het clubhuis. De rechter wees deze eis af omdat het pand destyds niet gehuurd is door „Ruimte" maar door twee afdelingsbestuursleden persoonlijk: het AJC-echtpaar Mole naar, dat thans het bestuur vormt van „Het kamp" Nergens blijkt uit dat de positie van huurster ooit naar „Ruimte" is overgegaan, aldus de rechter. DELDEN (GPD) By een groot scheepse speuractie in de uitge strekte bossen van het buurtschap Wiene (Ambt Delden) hebben poli tiemannen de zorgvuldig gecamou fleerde hut ontdekt van een Jeugd bende. die in een periode van onge veer een jaar waarschijnlijk enkele tientallen diefstallen en inbraken heeft gepleegd. De leider van de bende, de 21- jarige fabrieksarbeider W. S. uit Goor. lag in de van alle gemakken voorziene hut te slapen toen politie mannen het van boomstammen ver vaardigde onderkomen omsingelden. Na enkele sommaties opende S. de gebarricadeerde deur van de hut en zonder verzet over. Het ben- J. A. K. (18), een kok uit Ambt (Delden) kon enkele uren later gemakkelijk gearresteerd worden. Hij sloop door de bossen om de schuil plaats op te zoeken en liep regel recht in de armen van de politie. Alles wijst erop dat de bende een soort misdadigerscommune wilde vormen. Verbaasde politiemannen consta teerden dat de hut, drie by vier me ter, voorzien was van een betonnen vloer. Er stond een bed. een gasfor nuis en ook een schrijfmachine in het onderkomen. Ei was zelfs elek trisch licht .Hiervoor was een leiding afgetapt uit een varkensschuur bij een boer in de omgeving. Zeker drie andere jongens uit Ambt Delden, zijn bij de strooptochten betrokken geweest of hebben gestolen waar aan de man gebracht. In de hut waren in een keurig ge verfde kist, die in de grond begraven was, allerlei voorwerpen afkomstig i schap. De hut werd ongeveer ander-1 verlaten. Hy heeft toen een brief van diefstallen weggestopt. Het be- halve meter in de grond gebouwd, achtergelaten, waarin hij meedeelde trof hier merendeels messen, dolken, Bendeleider S. heeft ongeveer zes dat hy nooit terug zou komen, bylen, schoppen en andere gereed-1 weken geleden het ouderlyk huis Pijlen en bogen, messen en dolken behoorden tot de buit die de politie vond in de boshut bij Delden* niet kan voorzien of de veranderin gen in het klimaat al dan niet zul len leiden tot het smelten van de poolkappen, waardoor grote streken land onder water zouden komen staan. In het rapport worden tal van maatregelen aanbevolen om de ver vuiling tegen te gaan. Hierbij is niet alleen gedacht aan handhaving van wat er aan natuurlijke landschappen nog bestaat, maar ook aan verbete- -ing van bestaande milieu door de aanleg van parken e.d. „wy hebben ons land behandeld alsof het een bodemloze bron van rykdom was", aldus president Nixon, „maar wy be ginnen nu te beseffen, dat ons land grenzen kent terwijl onze bevolking blijft groeien". Over het klimaat zei president Nixon: „De mens veran dert misschien het weer. Als hy dat inderdaad doet. zou de dag kunnen aanbreken waarop hy door zyn eigen toedoen ofwel bevriest ofwel ver drinkt". Het Amerikaanse staatshoofd was overigens van mening, dat het niet nodig is in paniek te raken of hysterisch te worden, hetgeen niet wegneemt, dat het vraagstuk van de milieuvervuiling wel degelyk op korte termyn onder ogen moet wor den gezien. Omdat de auto een van de grootste bronnen van luchtveront reiniging is, moet 't speurwerk naar een nieuw soort motor worden ver sneld. aldus president Nixon. Intussen zyn gisteren zwaarbe waakte munitietreinen uit Rich mond, Kentucky, en Anniston, Ala bama, op weg gegaan naar de kust van Florida met 418 betonnen en sta len kisten met oude zenuwgasraket ten. die in de oceaan zullen worden gedumpt. Het transport levert geen gevaren op, maar van verschillende zyden, ook uit het buitenland, is be zwaar gemaakt tegen het op deze wy- ze opruimen van het gas. De regering in Washington ziet het echter niet zo somber in. Er is geen andere mogelykheid het gas op veilige wyze kwyt te raken. Het komt nu op vyf- duizend meter diepte in de Atlanti sche Oceaan voor de kust van Flori da te liggen. Uit het Leidseh Dagblad van 11 Augustus 1870: Men schrijft uit Arnhem van gisteren: Gisteren avond zag men alhier een luchtballon op aanzienlijke hoogte; wat die betekende weet men nog niet. Voor mi litaire verkenningen schijnt bijna geen reden uitgedacht te kunnen ivorden. Gisterenmiddag in den Witten Singel het lijk drijvende gevonden van een pasgeboren kind Het is on der toezicht der politie over gebracht naar het Caecilia- gasthuis alhier.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1