Zonder training bij laatste acht Zelfmoordrit van Duynd tegen Porter 'Brood-amateur' Moreion sprint naar vierde titel RYNINK UIT STRIJD XAVIER KURMANN DE ACHTERVOLGER Oudkerk klasse apart I Achtervolgingskwartet redt met geluk j gezicht van weer falende officials VAN DOORN KOMT ROUTINE TEKORT Grabbelaar Van Roey. Zieke Amsterdammer kansloos bij stayers MAANDAG 10 AUGUSTUS 1070 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER (GPD) Het is toch wel een spijtige zaak, dat een achtervolgings- ploeg voor de wereldkampioenschappen pas één dag voor zijn eerste wedstrijd wordt samengesteld. Het kwartet Van der Ruit-Balk-Nieuwenhuis-Brand reed nu, praktisch ongetraind (en wat telt er nu nauwlettender dan zo'n race met vier man) naar de kwartfinales. Dat gebeurde wel met enig geluk. Het viertal plaatste zich als achtste en laatste van de veertien, dank zij het feit, dat de Zwit serse ploeg werd gediskwalificeerd zonder gereden te hebben. De Nederlandse officials liepen grinnikend en in de handen wrijvend rond, toen de Zwitsers er uitlagen. De wraakzucht was duidelijk. Na drie jaar was gerechtigheid geschied. we hebben daar al diverse malen op gewezen. Als men het goed wil doen moet men eindelijk de ploeg eens maanden van tevoren aanwijzen en er regelmatig mee trainen. Men moet daarvoor behoorlijk geld beschik baar stellen. Wat gebeurde er nu? Een Jongen als Nanno Bakker werd nu aan het lijntje gehouden. De Noordhollander liet er 'n groot deel van zijn wegsei- zoen waarin hij met startgelden aardig kan verdienen) voor chie- ten. Hy voldeed uitstekend aan de baan en hij was ook één van de leidende figuren in de jonge ploeg, die zich door een redelijke tijd klas- aardig kan verdienen) voor schie- cester. Maar het principe van Mahn werd nu volkomen overboord ge zet. Hij had gezegd: ik ga het met jonge Jongens doen. En nu kwamen Balk en Van der Ruit toch weer te rug. Nanno Bakker, die vóór het vertrek naar Leicester wat verkou den was, en zich door dokter Rolink had laten behandelen, was volgens zyn eigen gevoel weer helemaal op geknapt en was ook gezond bevon den door de bondsarts die de vijf kandidaten vlak voor de keuze van de ploeg keurde hier in Leicester. „Ik reed weer goed", zei Bakker en Toen, in 1967. in Amsterdam, was de Nederlandse ploeg door een kwar tet van Oscar Platner, de Zitserse coach, voor de kwartfinales gewipt. De straf, voor een vergrijp, die in feite niet terug te vinden was in het reglement. Bongers had toen een lekke band gekregen in de eerste ronde en Van der Ruit had een van zijn twee overgebleven ploegmaten een duwtje gegeven, omdat hij an ders tegen de grond gevlogen zou zijn. Nu dan verdween Zwitserland van het toneel en kon Nederland zich daardoor plaatsen. Maar er is geen hoop voor een echt groot succes, want Nederland komt nu morgen uit tegen de snelste ploegmachinerie, die van Italië. Daar ligt een verschil van bijna ze ven seconden tussen. Maar deze plaatsing werd door de bondsoffici- als als een kampioenschap begroet. Men viel erkaar bijna om de hals. Een duidelijke zaak waarom: bij het falen van de ploeg was het beleid jp het punt van de poegachtervol- ;ing natuurlijk wel een heel duide- ijk fiasco geworden. Want dat be- eid deugt natuurlijk helemaal niet. Nu werd de schijn van een goede regeling opgehouden. Het is elk jaar hetzelfde gesukkel, (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER (GPD) Nadat by de amateurs Balk en Van der Ruit al direct waren uitgeschakeld, zyn nu ook bij de professionals geen Oran jerijders meer in de strijd. Hoek stra had zich met de vierde tyd van de kwalificatieritten geplaatst voor de kwartfinales. Duyndam was met pijn en moeite zover ge komen. Hij was achtste. Een ron de verder was met beide Neder landse coureurs gedaan. Duyndam moest het opnemen tegen de grote favoriet Hugh Porter. Hij maakte er een „crazy-race" van. Zoals de Brit woest brieste. Hoek stra ging ten onder tegen de Ita liaan Bosisio. Daarmee was het schamele rijden van de Nederlan ders in dit toernooi de stayers uitgezonderd weer eens duide lijk geaccentueerd. Er zat tot nu toe nog niet één medaille in. De stayers zullen het deze week nog moeten doen. Hoekstra was voortreffelijk en veel belovend gestart, maar dat is bij hem juist het moeilijke punt. In de eerste rit draait hy steeds goed in een toernooi, maar daarna zakt hy af. Hy had geen enkele moeite met de Australiër Gilmore. Hy liep zo snel op hem in, dat de Iries een beetje huiverig werd. .,Ik dacht: laat ik het maar even kalm aan doen en op regelmatig heid gaan ryden dan pak ik hem straks wel. Je kan altyd een tik krygen." Hoekstra draaide goed door en haalde de Australiër in de laatste ronde in. Met Duyndam was het een moeiza me zaak in die voorronde. Hy nam een voorsprong tegen de Ita liaan Bosisio en er leek geen vuil tje aan de lucht te zyn. Maar in eens zakte hy in elkaar. Hy ver loor snel terrein en kwam moei zaam vooruit. Zyn tyd van 6.36.03 was maar net aan voldoende om by de laatste acht te komen. Duyndam weet het aan een te lichte versnelling. „Ik draaide in het begin lekker, maar daarna leek alsof ik in het heelal fietste. Ik had geen houvast meer." Een zeer opmerkelyke zaak in deze eliminatieronde was de afgang van de Belg Patrick Sercu, die het eens op de achtervolging wilde proberen. De oud-sprintkamploen werd smadelyk ingelopen door de Italiaan Rosolen. zyn verklaring: „Ik heb twee dagen niet kunnen eten, ik had diarree. Gisteravond was het over en ik dacht wel te kunnen starten. Maar ik had geen macht." Hugh Porter had wèl macht. Dat liet hy al zien in zijn rit tegen Gro6skost. tooh ook geen kleine jongen op dit gebied. Tegen Duyn dam werd hem een zeer vreemde race voorgeschoteld. Een soort wildwest-gebeuren. De Nederlan der zocht het in alles of niets. Hy vertrok als een razende en had al snel een geweldige voorsprong. Het verschil groeide uit tot ruim 6 seconden. „Ik dacht dat dat myn enige kans was hem te over rompelen. Als ik maar een paar rondjes zo hard had kunnen door draaien." Nu werd het regelrech te zelfmoord. Duyndam verslapte ineens en in enkele ronden werd de Zuidhollander ingelopen. Porter was kwaad: „Wat is dat nou voor een belacheiyk soort fietsery. Als je nu op een klein baantje rydt zo Je zeggen: het is te proberen. Ik verloor zo tenslotte ook van F-acke vorig jaar. Maar hier op deze baan was het gekkenwerk." I uyndam grinnikte: „Het was myn enige kans zo." Piet Hoekstra, die gehoopt had by de laatste vier te komen om con tracten voor de winterbanen te krijgen, faalde ook in de kwartfi nales. Hy kreeg snel een licht overwicht op de Italiaan Bosisio. Maar de Italiaan herstelde zich en diong Hoekstra terug. Het ver schil was niet al te groot, maar wel zeer duideiyk aan de streep. De uitslagen van de kwartfinales zyn: eerste rit: Porter <GB) 6.7.53/100, 2. Leo Duyndam (Ned.) Ingehaald; tweede rit: Grosskost (Pr.) 6.9.90/100, 2. Bonner (GB> ingehaald: derde rit: Baert (Belg.) 6.20.44/100, 2. B. Rosolen (It.) 6.21.46/100; vierde rit: 1. Bosisio (It.) 6.20.35/100, 2. Piet Hoekstra (Ned.) 6.25.00. de anderen bevestigden dat. Boven dien was het zo, dat Frans van der Ruit had laten doorschemeren dat hy er niet zo op gebrand was om te ry den. Maar de sportcommissie ging van het idee uit dat Van der Ruit en Bald zich zouden revancheren. Hassink was zonder bezwaar afge vallen. Hy durfde gewoon niet meer te ryden op die baaan en in de ploeg. Men had hem niet mee moe ten nemen voor dit speciale werk. Voor Nanno Bakker werd het een zeer onbevredigende zaak. Nu dit viertal zich een ronde ver der plaatste mag men zeggen: als deze ploeg eens was voorbereid zo als het hoorde, dan had hy ver kun nen reiken. Dan had men misschien kunnen tippen aan het enige Neder landse succes ooit behaald op dit nummer, een derde plaats by de Olympische spelen in Tokio. Daarna had Nederland zich nooit meer by de laatste acht geplaatst. Van der Ruit en Brand (de grote meevaller, want hy deed het voor- treffelyk) moesten het swaarste werk doen. Zy moesten steeds te gen de wind optornen. Van der Ruit na afloop: „Wat zit ik kapot. Eén keer dacht ik: zal ik een hele ronde ryden, maar ik durfde het niet aan". Balk vond het aflossen vry goed gaan. „We hadden eigeniyk wat snel ler moeten vertrekken. Dan hadden we beter op tempo kunnen komen". Maar Van der Ruit wierp tegen: „Ja maar dan had Henk Brand in moeiiykheden gekomen, want hy vertrekt langzaam. Dan hadden we de boel uit elkaar getrokken". Brand veroorzaakte nog wel even een angstige blik in de ogen van routinier Balk, want de Noordeling ging een keer aan de binnenkant van de baan aan het wiel zitten hetgeen levensgevaarlyk kan zyn. De Zwitsers zetten zichzelf buiten spel, doordat het materiaal van we reldkampioen Kurmann niet in or de was by het vertrek. Hy slipte door. De rest van de ploeg stopte onmiddellyk maar de dertig meter- lyn was al gepasseerd. Alleen dè.n kan men nog opnieuw starten. Alle protesten van Platner ten spyt. Zwartepoorte: „Zo, nu krygt hy een koekje van eigen deeg". Later bleek dat Nederland zich door dit Zwitserse falen kon plaatsen. Want men mag aannemen, dat de Zwit sers een goede tyd zouden hebben gemaakt De acht ploegen voor de kwartfi nales zyn: 1. Italië 4.40.29 2. Oost Duitsland 4.40.62 3. Rusland 4.41.95 4. Polen 4.42.33 5. West-Duitsland 4.42.68 6. Tsjecho-Slowakye 4.44.42 7. Groot-Brittannië 4.46.82 8. Nederland 4.47.21 LEICESTER (GPD) De Nederlandse gangmaker Van Roey is een slimme. Zoals trou wens de meeste van zyn colle ga's. By de loting voor de po sitie in de koers moeten de gangmakers in een pet met lootjes graaien en er dan één uittrekken. Van Roey deed dat ook voor zyn eerste rit met de Nederlander Jan Rynink. Hy kwam met een goed lot uit de pet: een twee. „Kyk, de cyfers zyn in de lootjes gegrafeerd. Ik voelde dat meteen. Ik trok eerst een zes. Ik dacht: laat liggen in die pet. Ik grabbelde weer en voel de een twee. Geen risico nemen, was myn parool, want als ik op een één zou mikken, had ik er misschien een zeven uitge haald." (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER (GPD) De Zwitser Xavier Kurmann. vorig jaar ai wereldkampioen in Brno bij de achtervolgers en het jaar daarvoor tweede in Montevideo, was opnieuw de sterkste bij de pour suite. De Brit Hallam kon zich niet, zoals in de halve finale, toen hij de Rus Bykov uitschakelde na een spannende race (5.00,005.02,56) optrekken aan de enthousiaste toejuichingen van de Engelse toe schouwers, die eindelijk de weg naar de baan gevonden schijnen te hebben. Hallam had het Britse record verbeterd. Hij fietste 4000 me ter in 5 minuten rond. In de finale tegen de ijzersterke Kurmann. een 22-jarige bank werker, moest hij zich gewonnen geven. De klokken bleven voor Kur mann staan op 4.58.56 en voor Hallam, die na een zwak begin goed teruggekomen was. op 5.03.27. De Rus Bykov kreeg de bronzen me daille door de Tsjech Puarla te verslaan: 5.02,508.03,32, De Nederlandse (gelegenheids) achtervolging sploeg in actie: voorop Frans van der Ruit met I aan zijn wiel Peter Nieuwenhuis, Henk Brand en Klaas Balk. (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER (GPD) —Jaap Oud- kerk toonde gisteravond zyn opper macht. Hy deed het voortreffelyk in de eerste serie van de profstayers en reed iedereen op vier ronden. De we reldkampioen was uit laatste positie onmiddellijk naar de tweede plaats opgerukt. Hy bleef daar even rustig zitten achter Junkerman. Daar na ging hy resoluut naar de leiders positie. Achter hem werd het bedryvig. Junkerman moest stuifertje wisse len met Proost, die nu als tweede rondtolde. De rust duurde niet lang, want nadat De Lillo even was byge- komen van een pechgeval met de motor, trok hy in één rush van de vijfde naar de tweede plaats. Zyn zwaar gekneuse pols hy rydt er mee in het gips deerde hem ken- nelyk niet. De posities waren nu de finitief gekozen, want met vereende krachten was de Spanjaard Horte- lano naar de achterhoede gedreven. Oudkerk, die een zeer sterke in druk maakte en idereen in het laatste kwartier op minimaal vier ronden zette, De Lillo en Proost marcheer den regelrecht naar de finale. Van daag werd de tweede serie gereden met De Wit en Van der Lens. Dat wordt een zware race, omdat ook Verscheuren, Kemper Rudolph en Julia kanshebbers voor een finale plaats zyn. De uitslag van de eerste matche was: 1. Oudkerk. 2. De Lillo (It.) op vier ronden, 3. Proost (België) op vier ronden, 4. Junkerman (W-Dld.) op vier ronden, 5. Janser (Zwit.) op vijf ronden, 6. Hill <GB) op zes ronden, 7. Hortelano (Sp.) op zes ronden. (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER (GPD) De twee oprechte Nederlandse ama teurs op de sprint, Peter van Doorn en Jan Jansen, kunnen zich nu met volle inzet gaan concentreren op het tandem-nummer. Wellicht zal het tweetal daarin verder komen dan wat ze be reikten bij de sprint: Van Doorn bij de laatste acht en Jan Jan sen uitgeschakeld vóór de laatste acht. Vooral van de Zaankanter Jan sen was dat een teleurstellend resul- resultaat. Het ging met hem alle maal te moeizaam. Twee keer kon hy zich door herkansingen weer red den. Maar in de herkansing voor de kwartfinales werd hy eruit gefietst door de Rus Poletaev en de Tsjech Vackar. Peter van Doorn deed het beter in dit toernooi. Hy had minder her kansingen nodig om tot de laatste acht door te dringen. In die kwart finales moest hy tenslotte het hoofd buigen voor de uiterst geslepen Australiër Nicholson, die hem met een schitterende schynbeweging in de beslissende derde rit verraste. Van Doorn: ,Jk had by het begin van dit toernooi gehoopt op een plaats by de laatste acht. Ik zou dus te vreden moeten zyn. omdat ik ten slotte pas de eerste keer deelneem aan een wereldkampioenschap. Maar nu zeg ik: ik heb de kans om in de halve finale te komen leiyk laten liggen". In de halve finales kwamen nu de Fransen Moreion en Quentin, de Australiër Nicholson en de Deen Pe- dersen. Moreion, de door de staat be taalde amateur, die al driemaal we reldkampioen was 1966, 1967 en 1969) behaalde zyn vierde regen boogtrui op het sprintnummer. Hy vereloeg Pedersen in de finale. Geen hoop Voor Jan Jansen, die nu al jaren meeloopt by de wereldkampioen schappen, is er weinig meer voor de toekomst te hopen. Elke keer weer verwacht men van hem een door braak naar de top. Mahn verwachtte vóór het begin van het toernooi dat hy zeker by de laatste vier zou ko men maar elke keer weer wordt het een deceptie. Na zyn verloren herkansing hy werd waarschyniyk te zeer in beslag genomen door wraakgevoelens ta.v. de Tsjech Vackar. die hem dit sei zoen in Oost-Berlyn naar het zie kenhuis gefietst had („Ik kryg hem nog wel, de boef was Jansen weer snel over de teleurstelling heen. Dui- deiyk werd zyn instelling als ama teur, die er niet aan denkt ooit pro fessional te worden. Jansen heeft een goede baan als tand technicus en doet het fietsen er als hobby by. Met Peter van Doorn die een zeer sterke indruk maakte en met recht een toekomstig favoriet genoemd mag worden hy is onnoemelijk veel sterker in de lange spurt dan Jan Jansen is het al niet anders. De goedmoedige Brabntse reus wil voor geen goud prof worden. De 24- Jarige werknemer van de 6terke wegrenner Peter van den Donk (die een aannemingsfirma heeft) vindt het fietsen in de zomer wel leuk. „Maar om nu ook nog 's winters te gaan fietsen, dat wordt me teveel. Het moet een plezier biy ven". Vlak na zijn uitschakeling door Nicholson hy werd de eerste keer verrast, maar herstelde zich in de tweede manche om tenslotte opnieuw door een schynbeweging van de Au straliër overrompeld te worden in de beslissende heat was zyn interesse voor de baansprint aanmerkeiyk be koeld. „Ik weet nog niet of ik hier mee door ga", mompelde hy. Maar dat was een eerste reactie. Hy heeft tè veel kracht en snelheid om dit boeiende nummer de rug toe te draalen. Het was in feite pas het eer ste jaar dat de renner uit Berlicum zich serieus met de baansprint had bezig gehouden. Alleen de Deen Pe dersen maakte een snellere tyd op de laatste 200 meter. Pedersen kwam in de achtste finales waarin hy reed met Jan Jansen (die toen vroeg aan ging, maar de kracht miste om dat 300 meter vol te houden) en de Rus Semenecz, tot een tyd van 11.44 Van Doorn spurtte in de achtste finales de Pool Kotlinkski en de Oostduitsers Geschke eruit in 11.6. Alleen de won- derlyk goed en vooral slim rydende Fransman Quentin, die het verder bracht dan de langzamerhand afta kelende Trentin, haalde in de acht ste finales 11.6. Moreion overtroefde hem weer met 11.4 in de halve fi nales. Slimmer In de kwartfinales bleek Nicholson niet sterker, maar wel slimmer dan Van Doorn. Dat de Nederlander twee keer in de val van de Australiër trap te. maakte Van Doorn kwaad: „Dat hy me nu twee keer op zo'n linke manier kon pakken vind ik ver- schrikkelyk. Nicholson's truc was: vlak voor de 200 meter lyn net doen alsof hy onderdoor wilde duiken, dan snel omhoog sturen, zodat Van Doorn dacht dat hy hem opgevangen had en mee naar boven ging en dan on middellyk weer omlaag duiken in het gat, dat Van Doorn nu open liet. Oud-coach Jan Derksen stond zich te verbyten langs de kant. Hy zag als manager natuurlijk een grote trekpleister voor de revanches van Amsterdam de mist in gaan: „Hy had eerder moeten vertrekken in die beslissende rit. Hy buit zyn spe cialiteit, de lange pace, niet uit Ik zei nog tegen Mahn: „daaronder in die bocht, daar gebeurt het. Daar moet hy gaan. Maar er werden schouders opgehaald". Nerveus Mahn: „De Jongen heeft toch goed gereden. Hy is hypernerveus. Maar mag dat als eerstejaars op een we reldkampioenschap? Elke vergissing op de sprint is dodelijk. Dat is nu eemaal zo". Het einde van Peter van Doorn: in de derde rit van de kwartfinales komt de Brabantse reus een half wieltje tekort op de slimme Australiër Nicholson. Van Doorn tenslotte: „Ik vond dat ik aan tempo genoeg had, maar Nicholson was slimmer". Deze Nicholson behaalde ook niet voor niets de gouden medaille op de Ge- menebestspelen, enkele weken gele den. In de verliezersfinale moest Nicholson zich echter in de „belle" tegen de Franse kampioen Quentin gewonnen geven. (Van onze speciale LEICESTER (GPD De derde de amateur-stayers. Jan Ruyniiïk, Nederlandse vertegenwoordiger by heeft zich niet kunnen plaatsen voor de finale. In zyn serie die zaterdag werd gereden, eindigde hy op de laatste plaats met een achterstand van 14 ronden. „Toen het niet goed ging", aldus coach Wierstra, „heb ik tegen hem gezegd het kalm aan te doen voor de herkansing". Maar het was ei geniyk al een verloren zaak voor verslaggever) de Amsterdammer, voordat hy zyn geen men tevoren niet wist. Dr. Ro- eerste race reed. Hy heeft last van een darmstoornis, die hem dwong alleen maar babyvoeding te eten. Daarop kan natuurlijk niet gestay- erd worden. Bovendien reageerde hy allergisch op de geneesmiddelen die hem werden gegeven. Toen het in de herkansing ook weer niet ging en hy op zes ronden achterstand lag. werd hy uit de strijd gehaald door Wierstra. „De darmstoornis biykt een chronische aandoening to zyn", aei Rynink, het- zyn zal met Rynink by terugkomst in Nederland naar een specialist gaan om te beslissen over het al of niet doorgaan met zyn sportcarrière. De Engelsman Cox won de eerste herkansing. De Spanjaard Fanegas de andere. Zodat het veld er voor de finale van vanavond als volgt uitziet: de Nederlanders Boom en Stam, de Spanjaarden Fanegas en Cerda, de Zwitser Herger, de West duitsers Podleeoh en Gnas, an de Brit Cox.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7