BUS IN SPAANSE RIVIER On tvoerde Amerika in Uruguay gedood Pales- tijnen weer slaags in Amman ^ader en >ons ipen iegtuig Vliegramp in Peru: 97 doden leven Nederlandse toeristen verdronken Nat en druk besluit van veler vakantie te ramp gebeurde enige uren nadat het reisgezelschap in zuid- ünje was aangekomen. Met de 73 in totaal waren de vakantie- tuers zaterdagavond om half twaalf per KLM van Schiphol *\rokken. Op het vliegveld van Sevilla werden zij opgewacht door yp autobussen van de Cia Viaje Costa de la Luz om naar hun hntiebestemming in Rota te worden gebracht. Daar waren ka- js in vijf hotels en appartementen voor hen gereserveerd. Zeven I de toeristen zouden hun bestemming nooit bereiken. orgen droog India: massale arrestaties Tour de France in vervolg 'maar' 20 dagen Eén Nederlander Wat er niet deugt in India AANVAL OP BUITENSTE LINIES VAN PHNOM PENH Athene laat gevangenen vrij (9uc/ Opgericht I maart 186C MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 No. 33166 EIDSCH DAGBLAD jteur: G. Koopman Ufdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25. Witte Singe) 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 AMSTERDAM (GPD) In het hart van het sherry- bied rondom de Zuidspaanse stad Sevilla hebben zeven sderlanders aan het begin van hun vakantie de dood ge ilden. Hun autobus stortte zondagmorgen vroeg bij het atsje Los Palacios in een kanaal, dat in verbinding staat it de Quadalquivir. De zeventien andere inzittenden van bus werden gewond, verscheidenen van hen ernstig. ;t is een heel goede weg van 'liegveld naar Rota." aldus di- lur M. van Woerkom van het •damse reisbureau Eurotours, je reis had georganiseerd. achterste van de twee bussen I een defect aan de stuurinrich- zo heeft de Spaanse chauffeur de wagen gezegd. By het stadje palacios, een 25 kilometer buiten la, zwenkte de bus de Alcanta- (brug af en stortte in het kanaal. ikele afschuwelijke minuten in zeven toeristen de dood. reisbureau heeft terstond na ikend worden van de ramp een genwoordiger naar zuid-Spanje turd. De heer A. de Ruiter, die speciaal met reizen naar Sevil- Eig houdt, is gisteravond laat in id aangekomen, waar hü werd NEN (AP) Een Tsjechoslo- e vader en zijn twee zoons 1 zaterdag: de piloot van een loslowaaks vliegtuig gedwongen t vliegveld van Wenen te lan- 'e 43-jarige ingenieur uit Praag n negentienjarige en eenen- fjarige zoons werden onmid- na de landing gearresteerd, ibben politiek asiel in Oosten- vraagd. {ens de politie beschikte het iver twee pistolen, een aantal pugels, een hakmes en een {stoflading. Zy dwongen de pi- li Wenen te landen in plaats tatislawa door hem met de pis- bedreigen. «stel kreeg later toestemming ijecho-Slowakije terug te ke- tag zal om de uitlevering van ■ietalvragen. was het derde gekaapte vlieg- It een Oosteuropees land dat in r dan een jaar in Oostenrijk erde. De eerste maal waren het enge Polen, die een Pools vlieg- 'ongen naar Wenen te vliegen, ilf jaar geleden liet een owaak daar een particulier een gedwongen landing ma- zaterdag probeerde een Pool |^3egtuig te kapen. Een met een ^fcanaat gewapende man wilde de piloot van een Pools ver- liegtuig, dat een binnenlandse at umaakte, dwingen naar West- Ee|nd uit te wijken. Hij wilde 3Ct ifamburg. ïlbaihs het Poolse persbureau PAP lS en^e piloot het vliegtuig van de Qk eE maatschappij LOT, echter in Viitsland aan de grond. De 27- iVliegtuigkaper is aan de Pool- riteiten uitgeleverd. PAP zei man als oplichter bekend lilt verwacht van vanavond tot kavond: i bewolkt met tijdelijk regen, Lei^or gen van het noordwesten temende bewolking en op de 1 Plaatsen droog weer. Matige •chüge wind uit westelijke igen. Weinig verandering in latuur. (opgemaakt om 12.40 uur) p: 05.17 uur; onder 20.13 uur; PP 16.02 uur; onder 22.58 uur. ater te Katwijk 8.45 en 21.17 lagwater om 4.24 en 16.44 uur. ®"ner bestaat uit 16 pagina'* opgewacht door de Nederlandse con sul-generaal. Vanochtend kwam hij bij het reisgezelschap aan. Een lid van de Nederlandse ambassade was gisteravond al naar Sevilla afge reisd. Rota, nabij de golf van Cadiz, ligt aan de Costa de la Luz, een gebied dat nog maar kort in ontwikkeling is als toeristisch centrum. Er ligt een grote Amerikaanse marinebasis, de grootste in Europa. Tot de slachtoffers van de ramp behoren de 28-jarige L. Erkens uit Dordrecht, de 25-jarige P. A. Ver- straete uit Den Haag, dc 59-jarige J. Th. J. Schuiten uit Den Hoorn, de 39-jarige H. van den Berg en zijn 44-jarige vrouw M. A. van den Berg- Van Peer uit Amsterdam. Twee slachtoffers, de 54-jarige mevr. E. Walstra-Ten Cate uit Hilversum en de 27-jarige I. Aarsman uit Vinken veen, worden nog vermist. (Zie pagina 5) NEW DELHI (AFP) De Indiase politie heeft in het zuiden van het land als voorzorgsmaatregel ruim communisten gearresteerd, die had den aangekondigd dat zij zondag lan derijen zouden gaan bezetten, ter wijl de socialistische partijen Praja en Samjoekta hadden meegedeeld dat zij zich bij deze actie zouden aansluiten om te protesteren tegen „de onmacht van de regeringen van bepaalde staten om het vraagstuk van herverdeling van de landerijen op te lossen". Mevrouw Gandhi heeft onlangs alle regionale regeringen opdracht gegeven het project van verdeling van braakliggende gronden snel uit te voeren. Het feit dat in 1972 alge mene verkiezingen zullen worden ge houden is blijkbaar niet vreemd aan de belangstelling die verscheidene partijen voor dit project tonen. De leider van de rechtse Swatan- tra partij in het parlement van de Indiase staat Pendsjaab, Vasant Sengh, is in zijn boerderij bij Patia- la, 225 kilometer ten noorden van New Delhi doorgeschoten De moordenaars kwamen zaterdag in een jeep bij de boerderij aan en ont snapten na Sengh drie kogels door het hoofd te hebben geschoten. Er zijn nog geen arrestaties verricht. LEICESTER (ANP) De Inter nationale Wleler Unie (UCI) heeft gisteren tijdens een bijeenkomst in Leicester na lang beraad de redactie van een reglementsartikel, handelend over etappewedstrijden, goedgekeurd. Het artikel is nu aldus gesteld: 1. De etappes mogen niet langer zijn dan 260 kilometer, het gemiddelde aantal kilometers per etappe in een Ronde mag de 200 niet overschrijden. 2. De prologen, die niet als eerste etappe gelden, mogen de 8 kilometer niet te bovengaan. 3. Een interval van drie dagen tussen dagen met halve etappes is verplicht. 4. Als er is voorzien in een rustdag telt deze dag niet als wedstrijddag, onder voorwaarde dat deze dag niet gebruikt wordt om de renners naar een andere plaats te brengen. De Tour de France en de Ronde van Italië moeten in 20 dagen be slist zijn, de Ronde van Zwitserland in acht dagen en Parijs-Nice in ze ven dagen. Alle andere nationale- en internationale Ronden mogen de vijf dagen niet te boven gaan. De start van zo'n Ronde mag op zijn vroegst 48 uur na een zondag zijn en de fi nish op zijn laatst 48 uur voor een De Spaanse rampbus, nog hangend in de takels, nadat hij op het droge was getrokken. LIMA (AFP, Reuter, AP) Ze venennegentig inzittenden van een Peruaans lijntoestel hebben gistera vond bij Cuzco de dood gevonden toen het vliegtuig tegen een berg op vloog. Onder de inzittenden bevond zich een Nederlander, wiens naam verminkt werd opgegeven als Johan nes Basteanus. Slechts een piloot die als passagier de tocht meemaakte kwam er le vend af. De gezagvoerder meldde kort na de start dat een motor was uitge vallen. Daarop daalde het vliegtuig en raakte de berg. De meeste van de eenennegentig passagiers waren Amerikanen, die naar de Peruaanse hoofdstad terugkeerden van een be zoek aan de Inca-ruïnes van Cuzco en het nabijgelegen Manchi Picchu. MONTEVIDEO (AFP. AP. Reu ter) Officieel is vanochtend in de Uruguayse hoofdstad bekendge maakt dat de politie het lijk heeft gevonden van de op 31 juli door Tu- pamaros-guerrillastrijders ontvoerde Amerikaan Daniel Mitrione (zie fo to), 50 jaar en vader van negen kin deren. Het lichaam van de Amerikaan, die de regering van Uruguay ad viseerde in politiezaken, werd van ochtend in een auto in een buiten wijk van de stad gevonden, nadat en kele radiostations anonieme telefoon tjes hadden gekregen. Mitrione was met twee schoten uit een vuur wapen ter plaatse gedood. De bewo ners van de wijk zeiden twee schoten te hebben gehoord. De ontvoerders hadden Mitriones haar zwart geverfd. De Tupamaros had in het weekeinde aangekondigd, de Amerikaan gisteren om vier uur te zullen executeren wanneer de politieke gevangenen wier i De Uruguayse veiligheidspolitie zocht vrijlating zij hadden geëist nog niet de afgelopen dagen koortsachtig naar op vrye voeten zouden zijn. I de verblijfplaats van Mitrione en 2 ■k Ruim een miljoen Neder landers zijn vandaag voor de eerste maal weer aan de slag gegaan. En deze en komende week zullen ook weer duizenden scholieren hun plaatsen op de schoolbank innemen. De grote terugtocht" van de vakantiegan gers was zaterdag op diverse wegen aanleiding tot grote op stoppingen. Zaterdag is de rijks weg 12 tussen Arnhem en Den Haag zes uur lang verstopt ge weest door kilometers lange fi les. Opmerkelijk was dat de drukte tijdens het weekeinde vooral geconcentreerd bleek op de zaterdag. Vele vakantiegan gers hadden kennelijk gegokt op deze dag in de veronderstelling dat de wegen op zondag wel bij zonder druk bezet zouden zijn. Het gevolg was dat het juist op zondag vrjj rustig op de invals wegen was. Bij de grenspost- Bergh stonden zaterdag zes ki lometer lange files, meestal Duitse auto's op weg naar Ne derland. Het weer heeft zater dag voor een extra handicap ge zorgd. De langdurige regenval heeft vooral grote problemen veroorzaakt op de kampeerter reinen. Campings in de omge ving, bijvoorbeeld in Noordwjjk andere ontvoerde buitenlanders, de Amerikaanse bodemdeskundige Claud Fly en de Braziliaanse consul Dias Gomide. Veertienduiend militairen sloten de hoofdstad af en drongen zelfs met hefschroefvliegtuigen door tot de meest ver afgelegen plaatsen waar zij Tupamaros-mensen ver moedden. Er werden 100 arrestaties verricht. Onder wie negen pertinen te leden van de Tupamaros, die ech ter geen inlichtingen van belang ga ven. Mevr. Mitrione had gisteren nog een briefje van haar man ont vangen waarin deze schreef dat hij het goed maakte maar dat hij niet kon zien omdat zijn bril was afge nomen. In de laatste regel van zijn brief een noodkreet „Help me alsje blieft". Twintig minuten voor tijd waarop de executie van Mitrione was vastgesteld deed de Amerikaan se ambassadeur in Montevideo een beroep op de Tupamaros het leven van Mitrione te sparen. De Ameri kaanse ambassadeur en zijn Brazili aanse ambtgenoot hadden daarvoor een gesprek gehad met hoge Uru guayse regeringsfunctionarissen. Het standpunt van de regering van Uru guay bleef echter ongewyigd. Een Braziliaans vliegtuig haalde gisteren 59 vrouwen en kinderen van Braziliaanse ambassadefunctio narissen op. De Tupamaros-organisatie, zal als aan haar voorwaarden alsnog niet wordt voldaan ook de twee andere buitenlanders die zij heeft ontvoerd, terechtstellen. Dit staat in een gister- midag in de Uruguese hoofdstad op de deur van een verlaten huis gespij kerde verklaring. De Uruguayse president heeft van ochtend het parlement verzocht I die grondrechten op te heffen waar door het gemakkelijker wordt per sonen te arresteren. Dit om het de politie gemakkelijk te maken diege nen op te pakken die zij ervan ver denken tot de Tupamaros te behoren. (zie foto LD-Holvast) hadden te kampen met een flinke water overlast. Kampeerders konden kleding en kaplaarzen een uit- slechts met behulp van regen- stapje maken buiten de tent. BERHAMPOER (AP) De presi dent van India, Giri, heeft in een te Berhampoer gehouden toespraak haarfijn gezegd wat er allemaal niet deugt in de samenleving van zijn land. Dat zijn: een politiek beleid zonder grondbeginselen, weelde zon der werk, plezier zonder geweten, kennis zonder karaktea, handel zon der moraal, wetenschap verstoken van menselijkheid en eredienst zon der opofferingen. CAIRO, TEL AVIV, AMMAN (Reu ter. AFP, AP» De wapenstil stand tussen Israël en zijn Arabi sche buren wordt aan het Suezka- naal nauwgezet nageleefd, maar heeft nog niet het gewenste resul taat opgeleverd. In de Jordaanse hoofdstad Amman is bekendgemaakt, dat Palestijnse guerrillastrijders gisteren 22 Israë lische militairen hebben gedood of gewond in 'n hevig gevecht op de bezette westelijke oever van de Jor- daan. Van Israëlische zijde werd gebruik gemaakt van zwaar geschut tanks en gevechtsvliegtuigen. De strijd duurde twaalf uur. Gister avond hebben Palestijnen in zuid- Libanon een aantal raketten afge vuurd op 'n Israëlische vestiging in het noorden van Galilea (Marga- liëjot. Er werd 1 persoon gewond. Gisteren kwam de Israëlische lucht macht voor het eerst sinds het be gin van het bestand in actie met een aanval van vijftig minuten op posities van Arabische guerrilla strijders in Libanon. Deze aanval volgde op een serie beschietingen met mortieren uit Libanees gebied op zaterdag. Die beschietingen waren gericht op de Isnaëlische dorpen Misgad Am en Kefar Giladi, op de zuidwestelijke hellingen van de berg Hermon. In de Jordaanse hoofdstad Amman maakten Nassergezinde Palestynse guerrillastrijders gisteravond be kend. dat zy in gevechten, die de gehele dag hadden geduurd, acht mannen hebben gedood van het anti-Nasser „Volksfront voor de be- vryding van Palestina". De Arabi sche Palestina-organisatie, die de Egyptische president steunt, ver klaarde in een communiqué dat haar mannen bovendien 10 Volks frontmannen hebben gewond in ge vechten, die in en om de Jordaanse hoofdstad met machinegeweren werden geleverd. SAIGON (AP) Noordvietname- se troepen en eenheden van de Viet- cong hebben zondag nieuwe aanval len gedaan op de buitenste verdedi gingslinies van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. In Zuid- Vietnam hebben zy hun raket- en mortierbeschietingen opgevoerd. Hef Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft gemeld dat er zaterdag en zon dag by acties in Zuid-Vietnam 26 communisten en 12 Amerikanen zyn gesneuveld en dat er 52 Amerikanen gewond zyn geraakt. ATHENE (AFP) De Griekse minister van Voorlichting Gheorga- las heeft vanochtend bekendgemaakt dat zyn land vyfhonderd gedepor teerde Griekse politieke gevangenen in vryheid heeft gesteld. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Augustus 1870: In goed onderrichte krin gen wordt ten stelligste ver zekerd, dat hier te lande, met name te 's Gravenhage, door Fransche agenten de Fran- sche zaak met Fransch geld enorm wordt gediend. De tijd moet dit leeren of het naar waarheid bevat. Bur gem. en weth. alhier doen te weten dat door J. B A. Le Toode, fabrikanten al hier, vergunning is gevraagd om in hunne fabriek aan de Garenmarkt een nieuwen stoomketel te doen plaatsen Bezwaren hiertegen ten Raadhuize alhier.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1