)OELMATIG OEFENEN IS NIET MOGELIJK' Gemeente en provincie eerder raadplegen Schoner rijden begint bijEsso ZWO wil meer doen r rans burg Vraagonze"SchoonRijden"code Esso service gaat steeds verder eger niet erg ingenomen met La Courtine Diplomaat al weken zeer neerslachtig Onderzoek na zelfmoord wijst uit: wordt gered Nieuwe uitgaven Treinenloop mogelijk morgen weer normaal Bank biedt kraakkabouters geld voor ontruiming Touwtrekken om zitbanken Raad van Advies voor Ruimtelijke Ordening Kanttekeningen bij een reis 'igHPAG 6 AUGUSTUS tftfflj rr-n it -ri 'T in m nWw-aniitrit LHD90H MQHilD PAGINA 1 onze correspondent» iURTINE (GPD) Zes- [erd man Nederlandse mogen deze maand ver twee perioden van vijf gen weer eens oefenen op elbezongen camp De La je in Midden-Frankrijk. *rie denkt dat ons leger g blij mee is. vergist zich. (or minister Den Toom per- in Parijs uit het vuur ge- joefenmogeiykheid bevalt de le officieren van de ling uitverkoren tank- en fanteriebataljons maar ma- blijkt. dat op het 6000 ha trein slechts een klein ge- ir het rollende materieel leger toegankelijk is' te effectief te kunnen oefenen toch al niet grote eenheden, jen werden gezonden. Nuttig pgste aanwezige officier, bri- leraal W. K. Brederode van i pantser-infanteriebrigade, h af. of de anderhalf mil- en dfe deze oefening méér een soortgelijke exercitie •land. wel n uttig besteed is van plan de leden van de lercommissie voor De- evolgende week poolshoog- nemen. in die zin ook voor Alleen al het per trein Ken van de Centurion-tanks. Citserrupsvoertuigen, jeeps, fcrs. ééntonners en aanhang- [ergde 425.000 gulden. H komen nog de kosten voor sport van de manschappen, bus over de weg werden ird plus de reiskosten van tiermakers en de verzorgen den. Alles bij elkaar ge- driekwart miljoen gulden, luizend gulden extra gaat i de buitenlandse verblyfs- die voor een soldaat gedu- hele oefenperiode ongeveer n bedraagt En n agenoeg bedrag beloopt de huur >efenterrein zelf. Tegenvaller irmeende vervanging voor ek aan oefenterreinen thuis m de praktijk niet. De on- Ke tegenvaller heeft te ma- het feit dat ons leger se- begin van de jaren zestig. Courtine vijf jaar achtereen 3 beviel, volledig is geme- fd. d.w.z. op wielen en len is gezet. Het hele prach- ete en met heide begroeide juvelachtige oefenterrein is ongeveer 12 km lang en 5 km breed Maar voor de met pantserwagens opererende infanterie zijn de bosge bieden ontoegankelijk, zoals de zwa re tanks ook de moerassen moeten mijden. Bovendien zijn er waterwingebie den. die niet betreden mogen wor den en schietterreinen. die vanwege het gevaar voor achtergebleven blindgangers niet betreden kunnen worden. Het een met het ander maakt dat slechts eenzesde deel van het terrein praktisch bruikbaar is. ten naaste bij een stuk van 10 km lengte en 1 km breedte. Dat is Het oefenen mag dan niet zo best gaande uitsmijters smaken er niet minder om in La Courtine. te weinig om tot de volledige ont plooiing van een tankeskadron sa men met een pantserinfanteriebatal- jon te komen. DEN HAAG <GPD> De 34-Jari- ge Braziliaanse diplomaat Paulo Dio- niso de Vasconcelos. die dinsdagmid dag in Scheveningen zelfmoord heeft gepleegd door zich met een scheer mesje een halsader door te snijden, blijkt tenminste drie weken lang de pressief te zijn geweest. De Haagse politie deelde gistermiddag mee. dat moeilijkheden van persoonlijke aard de oorzaak van de neerslachtigheid zijn geweest. De echtgenote van de diplomaat wist dat haar man moeilijkheden had. Bij het onderzoek werd duide lijk dat de neerslachtigheid is begon nen. toen de heer De Vasconcelos drie weken geleden in Portugal met vakantie was. Na het bekend worden van de dood van de Braziliaanse diplomaat meld den zich tal van getuigen. De recher che ontdekte dat zes van de getui genverklaringen mits in chronolo gische volgorde achter elkaar gelegd als het ware een ..gesproken ver slag" van het laatste uur van de di plomaat vormden Bij sectie op het stoffelijk overschot vond dokter Zeldenrust de acht cen timeter lange wond in de rechterzij de van de hals. Hij stelde vast dat niet de slagader, maar een halsader was doorgesneden Bij een dergelijke verwonding treed zeer snel bewuste loosheid in. De ook bij de sectie ge vonden verwondingen aan de rech terhand, kunnen van het hanteren van het scheermesje afkomstig zijn. De schoonouders van de omgeko men diplomaat zijn onderweg naar Nederland, waar zij in overleg met de Braziliaanse ambassadeur het tijd stip van de begrafenis zullen vast stellen. Hoewel het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken geen offi cieel commentaar heeft geleverd op de berichten uit Nederland, dat De Vasconcelos zelfmoord heeft ge pleegd. weigert de Braziliaanse pers daarin te geloven. Het gezaghebbende ..Jornal do Bra- sil" zegt: ,De mogelijkheid van zelf moord is reeds verworpen door het ministerie van Buitenlandse Zaken. ADVERTENTIE Autosport Jacky Ickx. de 25- jarige Belgische autocoureur, is in Brussel in het huwelijk getreden met de 19-jarige brunette Catherine Bla- ton. Mevrouw Ickx vertelde op de re ceptie aan verslaggevers dat zij zal proberen haar man te bewegen met racen te stoppen. Den HAAG <ANP) De Neder landse organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek <ZWO> be schikt over onvoldoende middelen om haar taak naar wens te kunnen uitvoeren. ZWO heeft de regering dan ook gevraagd de rijkssubsidie in de komende jaren drastisch te verho- gen. De bijdrage die voor 1969 werd toegekend bedroeg ongeveer f 44 min ZWO Is volledig bereid het beheer over de „tweede geldstroom" ten be- I hoeve van het wetenschappelijk on derzoek aan universiteiten en hoge- j scholen, op zich te nemen. Het wordt in de universiteiten steeds moeilijker aan de frontlinie van de wetenschap te blijven staan. Hoewel de geldmiddelen die de universiteiten jaarlijks uit de schatkist ontvangen, van jaar tot jaar groeien, is een toe- nemend deel daarvan nodig voor de dringende behoefte van het onderwijs Er moet echter tegen gewaakt worden dat de wetenschappelijke taak een sluitpost gaat worden, zowel op de be groting als in de tijdsbesteding van docenten en staf Venus mei pistool, door Gavin Lyall. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon. Utrecht. Pappa Moem en de mysteriën van de zee. door Tove Jansson iBruna». Uitzet op stapel, door Irene Haver man. 13de druk. Uitg.. L. C. G. Malmberg, 's-Hertogenbosch. De ontmoeting, door Anthony van Kampen. Uitg C. de Boer. Bussum ENSCHEDE 'GPD» De bespre kingen over de overneming van de textielfabriek Transburg NV die voor de vakantie in ernstige moeilijkheden j geraakte, hebben een gunstige wen- ding genomen. Er zal een nieuwe vennootschap i worden gesticht in samenwerking 1 met derden waarin de NV de Ne derlandse Bontweverij een grote zeg genschap heeft. Alle activiteiten van Transburg NV zouden worden overgenomen waarbij echter opgemerkt moet worden dat de dekenweverij een aflopende zaak w^s, terwijl in de weverij van bont- geweven stoffen nieuwe machines zullen moeten worden geplaatst het geen zou kunnen leiden tot besparing van mankracht. Het krachtigste argument daartegen is dat zijn vrouw in verwachting was van hun tweede kind". UTRECHT «ANP, GPD» Als al les mee zit. zal morgen de dienstre geling van de Nederlandse Spoorwe gen weer op normale wijze kunnen worden uitgevoerd. Het herstel van de bedrading in het maandagnacht door een kortsluiting vernielde relais- huisje van de centrale verkeerslei- dingspost op het emplacement in Arnhem vordert gestadig. Woensdag ochtend was men reeds zover dat wissels en lichtseinen aan de oost kant van het emplacement weer op afstand konden worden bediend. Vanochtend wordt de westkant weer in gebruik gesteld, zodat een normaal verkeer tussen Utrecht en de grens via Arnhem mogelijk wordt. Aan het herstel van de noord-zuid-verbinding wordt in de loop van vandaag ver der gewerkt. De NS ramen de schade als gevolg van de fatale brand op 300.000 tot 400.000 gulden. Hierin zijn begrepen de treinvertragingen, de inzet van extra mankrachten, materieel en bussen alsmede de aanvoer en aan leg van nieuwe bedrading en kabels in het relais-station. De spoorwegen wijzen er uitdruk kelijk op dat genoemd schadebedrag voorshands nog een globale raming is. Dit is niet de som van de onkos ten tot nog toe. maar een schade- prognose tot aanstaande vrijdag. Gisteravond rond kwart over zes kwam de treinenloop weer even in moeilijkheden toen op het emplace ment Arnhem een wisselstoring op trad. Onmiddellijk liepen de vertra gingen op tot vijftien a twintig mi nuten. maar rond kwart voor zeven was de storing verholpen. AMSTERDAM 'ANP» Als de Kabouters, die vorige week het pand van de verzekeringsmaatschappij Ab bey Leven aan de Amsterdamse Kei zersgracht hebben bezet dit pand voor maandagmiddag a s. om twaalf uur ontruimen, zal de directie van de ver zekeringsmaatschappij een som geld storten in de kas van het departe ment huisvesting van Oranje Vrij staat. De directeur van Abbey Leven, de hr. H. Rozelaar kon woensdagmiddag nog niet zeggen hoe groot het bedrag zal zijn. „Wij willen het pand leeg en netjes aan de nieuwe eigenaar opleveren. De storting in de kas van het departement van Oranje Vrijstaat is volgens mij de enige redelijke ma nier om het pand ontruimd te krij gen. Wij ontvangen geen enkele steun of medewerking van de Amster damse politie of justitie", aldus de heer Rozelaar fthur Roskott (rechts) was jn de koper van de hon- Iizendste tienertoerkaart i Nederlandse Spoonvegen. van Haastert en Maarten Moeys die tegl\jk met hem aan het Deventer loket stonden kre gen evenals Arthur acht gratis maaltijden in stationsrestaura ties en een dagje bij de NS. HILVERSUM (GPD) De even- j tuele plaatsing van banken op het Stationsplein in Hilversum lijkt een prestigekwestie te gaan worden. Om het wachten bij het busstation aan genamer te maken hebben de Kabou ters zaterdag geleende klapstoeltje* op 't plein geplaatst. Maar de ge meentereiniging heeft op verzoek van de politie de kabouterzetels wegge-1 haald. Hoewel wethouder d r. Van de Vliet het niet wil toegeven staat wel vast dat er van overheidswege plannen zijn gemaakt om de huidige situatie op het Stationsplein te ver beteren. Publieke werken heeft name lijk een rapport over het al dan niet plaatsen van banken op het plein opgesteld en aan B. en W toegezon den. Aangenomen mag worden, dat het in de bedoeling ligt banken te plaatsen. DEH HAAG 'GPD» Gemeente en provincie krijgen meer en tij dig een vinger in de pap bij het opstellen van streek- en bestemmings plannen In een nieuwe procedure die door de raad van advies voor de ruimtelijke ordening aan minister Schut is voorgelegd. Ook de burger krijgt bij de voor gestelde gang van zaken een beter inzicht in wat er gaat gebeuren en kan zijn mening daarover kenbaar, maken, voordat het definitieve be sluit valt. Minister Schut had om dit advies ADVERTENTIE gevraagd, naar aanleiding van een memorandum met voorstellen, dat het tweede kamerlid drs. E. Nypels <D'66) in november 1969 had aange boden. De raad zegt in zijn advies, dat het binnenkamers gevoerde ambtelijke en bestuurlijke overleg over streek- en bestemmingsplannen vaak jaren duurt. Zodra de zaak echter in een stadium is gekomen, dat deze rijp wordt geacht om naar buiten toe te worden bekend gemaakt, ontbreekt meestal de tüd voor effectieve in spraak vanuit de samenleving. Het gevolg is, dat de bevolking het ge voel krijgt voor voldongen feiten te worden gesteld. Deze gang van zaken kan volgens de raad slechte worden doorbroken door de openbaarheid naar een vroe ger stadium te verschuiven, waarin nog een zekere keuze-mogelijkheid bestaat en is politieke controle moge lijk. Om deze reden ia een schema voor de totstandkoming van nationa le „project-plannen" opgesteld, waar bij de regeringsbeslissing pas wordt genomen na de openbaarmaking en de inspraakverlening. Dit schema ziet er nu als volgt uit: 1. Ambtelijke, interdepartementale voorbereiding. 2. Opstellen ontwerp-projecten <met eventuele alternatieven). 3. Publikatie. 4. Inspraak van de samenleving. 5. Regeringsbeslissing. 6. Goedkeuring door de tweede ka mer. 7. Het geven van ministeriële aan wijzing. 8. Uitwerking in gemeentelijke be stemmingsplannen. 9. Afwerking of eventueel beroep bi) de kroon.. De raad heeft de fasen die gelegen heid bieden tot inspraak niet nader uitgewerkt, omdat hij hier nog na der op terug wil komen in een advies over inspraak bij ruimtelijke orde ning in het algemeen. Zeker, de zaak van die 58.000 ge vangenen in Indonesië is geen Ne derlandse zaak. Het is echter evenmin een binnenlandse aangelegenheid van Indonesië, waarin Nederland zoals de Nederlandse regering zegt niet mag interveniëren. Het is een zaak van humaniteit, van menselijkheid en mensenrechten In Indonesië beseft men. dat van landen die aan de re gering Soeharto zoveel leningen en kredieten geven, geen hulp verwacht kan worden voor een verbetering van het lot van die tienduizenden ge vangenen. Voor deze gevaneen, is de sociale rechtvaardigheid onder het regime van generaal Soeharto verder te zoeken dan onder ir. Soekarno. Hierin ligt de kern van de trek naar het graf van de overleden oud-pre sident. Indonesië ls in feite een land van vriendelijke mensen. Het lijdt echter aan een ziekte van een klein deel van zijn bevolking, die aan de macht wil blijven omdat die positie grote mate riële verdiensten oplevert. Men kan deze groep best met grote kredieten en leningen blijven steunen, en toch van haar eisen dat zij aan haar ge vangenen de elementaire mensen rechten toekent, dat men mensen die niet zijn berecht niet zo maar vijf of meer jaren in erbarmelijke gevange nissen van hun vryhëid kan bero ven. Misschien is Nederland genegen by het Indonesische volk werkelijk goodwill te kweken. In de sfeer van de inter-menselijke betrekkingen en niet in het commerciële vlak. Zou het dan niet op de weg van het Ne derlandse parlement liggen om pre sident Soeharto tijdens zijn staatsbe zoek vriendelijk maar beslist te wij zen op datgene dat zij land, ondanks al de maatregelen die hi) genomen heeft om nieuwe leningen te kunnen krijge. van een werkelijke moderne rechtstaat onderscheidt? ADVERTENTIE Van onze correspondent DJAKARTA (GPD» De poging om de Nederlandse uitnodiging aan president Soeharto onder de Indone sische bevolking als het bewijs van goed Indonesisch beleid te doen be schouwen, stuit allerwegen op verzet. Het Indonesische volk dat in ztfn al gemeenheid maar weinig hoort van de werkelijke bedoelingen van het nieu we beleid ten opzichte van het buiten land. ziet alleen dat de corruptie on der de hoge ambtenaren, generaals en ministers nu nog veel grotere vor men heeft aangenomen dan onder lr. Soekarno. Het aantal zonen van ge neraals dat met eigen sport-auto's van huls naar middelbare school rijdt, is zeer groot. De luxe die deze bevoorrechte families ten toon sprei den, terwijl het volk moeite heeft het dagelijks eten op tafel te krijgen, neemt weerzinwekkende vormen aan. De zogenaamde corruptie-commis sie Wilopo heeft haar eindrapport aan de president aangeboden en het liet zich aanzien dat deze er niet voor voelde om dat rap port te publiceren. Daarop kwam een Indonesische krant met onthullingen over de inhoud. Geen mens weet of die onthullingen op feitelijke waar heden berusten. Maar de discussie gaat nu over de vraag of de bewus te krant wel of niet tot publikatie mocht overgaan, niet over het schan daal van de corruptie zelf. Minister van Buitenlandse Zaken Adam Ma- lik. zelfs eens een zeer gewaardeerd Indonesisch Journalist. verklaar de dat niet de krant die het zoge naamde rapport had gepubliceerd moest worden vervolgd maar zij, die de geheimen van het rapport hadden doen lekken. Zo wordt dus niet de corruptie zelf bestreden. Maar Juist datgene wat dit kwaad zou kunnen bestrijden als verfoeilijk beschouwd. Het Indonesische volk ziet en denkt met oosterse gelatenheid aan het feit dat vandaag bijna vijf jaar na de mislukte staatsgreep van september 1965 - nog meer fan 100.000 burgers in gevangenissen en gevangenkampen vastgehouden wor den. zonder dat er enig uitzicht be staat op een spoedig proces dat over hun straf of vrijlating kan beslis sen. Door een verslaggever van het Duitse weekblad ..Der Spiegel" werd aan de Indonesische president ge vraagd hoe het met de berechting van de gevangenen stond. President Soeharto ontkende niet, dat er zich nog zulke gevangenen in Indone sië bevonden, maar het aantal van meer dan honderdduizend vond hij overdreven. Er zijn er volgen* hem nog „slechts" 58.000. Ten aanzien van hun berechting heeft hij volgens dat blad gezegd: „Overal in het land hebben proces sen plaats, maar bij een zo groot aan tal 'gevangenen» heeft men nu een maal tijd nodig voordat iedereen aan de beurt is geweest. Natuurlijk wor den de belangrijkste gevallen het erst behandeld: dat zijn de directe deelnemers aan de putschpoging". Er zijn naar men aanneemt 5.000 personen die ervan verdacht worden direct by de putschpoging betrokken te zijn geweest. Het tempo waarop de processen gevoerd worden, gaat niet uit boven dat van 100 per Jaar. Het zal dus wel 50 jaar duren voordat deze direct by de putsch betrokken gevan genen berecht zyn. Intussen moeten al diegenen, die niet direct by de putschpoging betrokken zyn geweest en minder belangryk zyn mis schien zelfs geheel ten onrechte gear resteerd in de gevangenissen bly- ven zonder dat zy worden berecht. Wanner de woorden van president Soeharto in het bewuste Duitse blad Der Spiegel Juist zyn weergegeven, geeft de Indonesische president er duidelyk blijk van dat Indonesië ten aanzien van deze arme politieke gevangenen niet van plan is recht te doen De verklaring van president Soeharto druist zo in tegen alle op vattingen over mensenrechten, dat men zich afvraagt hoe de gehele be schaafde wereld daar ongevoelig voor kan biyven.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7