van Leids museum Raamsteeg „zorgwekkend" 1.59 Fracties hopen het eens te worden Woedend voordeur van oplichter ingeslagen NON-AGRESSIE- PACT BONN EN MOSKOU BINNEN VIJF DAGEN ?Is museum geholpen "met uitbreiding? ^linister Klompé moet beslissen over nieuwbouw of opknappen .rAlphens echtpaar gewond in Leiden Leidse winkelier werd boos Ergerlijk J. F. v.d. Berg jubileert AARDBEIEN CONFITURE Britse radar voor Zuid-Af rika VS-GELEERDEN VINDEN ZEER VITAAL ENZYM Nixon bestrijdt bu reaucratie BEKWAAMHEID VAN WETHOUDERS STAAT VOOROP" s DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 3 r «id V.y LEIDEN Zeer binnenkort zal minister Klompé van CRM, »n beslissing nemen over de huisvesting van het rijksmuseum in Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg in Leiden, dat aan bande zondag precies 150 jaar bestaat. Prof. dr. L. D. Bron- irsma, directeur van het museum en buitengewoon hoogle- 5Jar in de systematische dierkunde aan de Leidse universiteit, )emt de situatie waarin het museum thans verkeert „zorg wekkend". Er bestaat een dringend tekort aan archief- en erkruimten, hetgeen een nadelige invloed heeft op de acti efeiten. Wat men vooral nodig heeft, is ruimte om een per- steanente tentoonstelling in te richten, die een afspiegeling kan »ven van het wetenschappelijk onderzoek dat aan het rijks- i useum wordt verricht. ii zal goed overwogen moeten rden, meent de directeur van het museum, of een eventuele uit- iiding wel voldoende is voor de uwmende Jaren of dat het niet is me!teen een nieuw gebouw te betrek- voiP» speciaal aangepast aan de m.en die het museum stelt. Ruimtegebrek is ook één van de Silenen dat het 150-jarig bestaan 2,ti het rijksmuseum van Natuurlij- Historie binnen eigen kring wordt i^ierd. Ter gelegenheid van dit feit jrwél in het museum aan de Raam eg een kleine tentoonstelling geor- in liseerd. Hierover schreef het L.D. 0 kis by de opening. £o£)e tentoonstelling heeft inmiddels uw 2500 bezoekers getrokken. Er 2rdt een beeld gegeven van de ge- en het wetenschappelijk rY.Vk van het museum. Sen aparte zaal is in het kader enfl het Europese natuurbescher- N 70 aan uitgeroeide dier- gewijd. Dankzij het archief het museum konden een aantal de»gdieren. zoals de Kaapse leeuw 7, vogels worden getoond, die de ,tste twee eeuwen voorgoed van de rde zijn verdwenen. bijzonder bezit van het muse- is de karper-achtige vis Latime- ,t. die ten oosten van Afrika op grote diepte is aangetroffen en sonarvan men tot voor kort aannam 18 U deze diergroep al miljoenen ja- r ®i was uitgestorven. iet werk van het rijksmuseum van ^tuurlyke Historie bestaat uit het schrijven en classificeren van de enlrsoorten. waarvan er thans op aar- znaar schatting anderhalf miljoen itaan. Het zoeken naar kenmerken x de soorten karakteriseren speelt en i belangrijke rol. waarbij men ook ebt afwisseling van kenmerken zal K *gaan, alsmede de invloed die uit- ndige factoren hierop kunnen uit- jg^enen. Men bestudeert dus de ver gillen en de overeenkomsten tus- de afzonderlijke dieren, om uit- ^delyk te trachten een classificatie te bouwen die zo getrouw moge- de verwantschap weergeeft en die i afspiegeling is van de ontwikke- g van de dierenwereld door de geo- periode. i«By de stichting in 1820 beschikt» d J museum reeds over een behoor- lns:e collectie, aangezien drie verza kingen (die van de Leidse Univer- pt.rit, waarin kort tevoren was op- tornen de collectie van stadhouder ins Willem V, die van 's lands ka- S^Met van Natuurlijke Historie in Am- m.rdam en de particuliere collectie a C. J. Temminck in Amsterdam, i enWden samengevoegd. a.) Kostbaar bezit i )tepn de afgelopen 150 jaar is deze Mdectie uitgegroeid tot de circa zes Jojoën dieren waarover het archief ;oi*ns beschikt. Deze oudere verza- isd^lingen vormen voor 't ryksmuse- iuri een zeer kostbaar bezit, omdat irbij objecten zijn waarop de oor- Ljfonkeiyke soortbeschrijving is ge- l.SOseerd. 'd&en sprekend voorbeeld van de dhei van het aantal soorten in de 13 Sp van ongeveer 200 jaar, wordt ge 'erd door de insekt-orde van de ke- z**s. Linnaeus onderscheidde in 1758 jeveer 600 soorten kevers, thans Een 59-jarige Alphe- eldar kwam gistermiddag omstreeks Aprart voor zes met zyn brommer bij Bostelbrug in Leiden door onbe- aide oorzaak te vallen. De brom- «J^tser brak zijn schouder, zyn ach- l^rropzittende echtgenote kreeg een .30iofdwond, Het 2-tal is door de EHD het Academisch Ziekenhuis ;n (ergebracht. 15^ T LOI verlaat Leiden 100 0 Jo LEIDEN De Leidse Onderwys- tci istellingen, die vele Jaren gehuis- waren aan de Oosterkerkstraat, 14.aan Leiden verlaten. Op 17 au- 1tistus wordt het nieuwe pand aan, 14 A Leidsedreef in Leiderdorp betrok- ijden. zyn er naar schatting 300.000 bekend en jaarlyks worden nog nieuwe soor ten beschreven. Met name in de tropische landen zijn nog zeer vele onbekende soorten dieren. Zelfs in Nederland is nog niet alles bekend. Er zyn motten die in de grond leven en de myten die nog niet zyn geclassificeerd. Beperkte het onderzoek zich vroe ger tot het bestuderen van geconser veerd materiaal, de huidige systema ticus zal ook levend materiaal in zyn onderzoek betrekken, by voorbeeld om de erfelykheid van bepaalde kenmer ken door kweekproeven en kruisin gen na te gaan. Hy verricht expe rimenteel onderzoek, om te bestu deren in hoeverre bepaalde eigen schappen door de uitwendige om standigheden worden beïnvloed. De omgeving waarin de diersoor- ten leven, de leefwijze, hun gedrag, de voorgebrachte geluiden, dit alle zyn zaken die by de huidige syste matiek een rol spelen. Serologisch en chemisch onderzoek van door die ren afgescheiden giftige stoffen zyn DEN HAAG (GPD) De Haagse politierechter mr. Berk- I hout heeft gisteren een Leidse winkelier wegens vernieling veroordeeld tot een symbolische boete van twee gulden. De I winkelier erkende ter zitting, dat hij de voordeurruit had inge slagen van een Chinese zakenman in Sassenheim. Aan het in- cident was een opmerkelijke voorgeschiedenis verbonden. van betekenis voor het vaststellen van verwantschappen. Onderzoek Het systematisch dierkunde onder zoek is volgens prog. Brongersma van zeer veel betekenis voor andere tak ken van wetenschap. Onderzoek naar de binding tussen gastheren en para sieten is slechts mogelyk. als de daar- by betrokken soorten goed gekarak teriseerd zijn. Hetzelfde geldt voor diersoorten die ziekten overbrengen of schade aan gewassen toebrengen. Wanneer men een bestrijdingsmiddel wil ontwikke len, moet eerst nauwkeurig bekend zyn tegen welk diersoort het gericht moet zyn. Veel aandacht zal besteed moeten worden, aldus prof. Brongersma, aan tropische landen die thans nog on voldoende zijn onderzocht en waar gevaarlyk: veranderingen nog zul len kunnen voorkon en. Daarbij zal by voorbeeld de bodem-fauna (kleine vormen» speciale aandacht moeten hebben, omdat zy een belangrijke rol speelt bij de omzettting van de in de bodem aanwezige organische resten. Het rijksmuseum, van Na tuurlijke Historie is langzamer hand aan de Raamsteeg zó krap behuisd, dat directeur Brongers ma spreekt van een „zorgwekken de situatie". Hij vraagt zich af, of het niet beter is een geheel nieuw museum te bouwen, in plaats van de bestaande ruimte uit te breiden. Zeer binnenkort neemt minister Klompé in deze kwestie een beslissing. iFoto LD/Holvast) p 31 mei 1966 was de Sassenheimse Chinees door de Haagse rechtbank tot tien maanden gevangenisstraf j veroordeeld wegens oplichting voor een totaalbedrag van rond f 80 000. Tot zyn slachtofer behoorde de Leid se winkelier, die door de Chinees was bewogen tot afgifte van 4.000 gulden met het verhaal dat zy samen een party paraplu's zouden importeren uit Japan. De opliohter zette met valse papieren zyn leugens krach' bij. Sindsdien heeft de Leidse winke lier hemel en aarde bewogen om zijn 4.000 gulden terug te krygen. Tever geefs. Ook de rente van de f 4000 wil ae Chinees niet betalen. In een pro cedure voor het Leidse kantonge recht liet hy door een zaakwaarne mer zelfs ontkennen dat hy geld schuldig was. Zelf verscheen hij nimmer voor de j kantonrechter en hij weigerde ook consequent om zijn slachtoffer te woord te staan. De Leidenaar kreeg zyn vordering niet toegewezen om dat volgens de kantonrechter de zaak moet worden behandeld door de rechtbank. Dat zal binnenkort ge beuren. Intussen moet de Leidenaar wel de proceskosten betalen. Toen hij bij zyn zoveelste vergeef se poging om de Chinees te spreken te krygen alleen maar beledigingen te horen kreeg, werd de Leidse win kelier zo boos. dat hy de voordeur- ruit van de Chinese zakenman ka pot sloeg. Ter terechtzitting betuig de de Leidenaar gisteren zyn spijt over dit staaltje van „eigen rech ter". Politierechter mr. Berkhout en of ficier van justitie mr. Lulofs kenden de zaak uiteraard uit de processtuk ken. De officier kent de Chinees ook ambtshalve, van de strafzitting in 1966. „TJoa is een verrekt handige vent. dat weten we allemaal", zei mr. Lulofs. die niettemin tegen de Leid se winkelier wegens vernieling een boete eiste van honderd gulden ..Dat vind ik heel hoog", zei de Leidenaar. „Ik ook", zei de politierechter. Hy maakte er 2 gulden van. „Ik verloor even myn zelfbeheer sing". zei hy. ..want het is wel een ergerlijke situatie. Deze man, die weigert my myn geld terug te ge ven, is officieel failliet, maar on der dekking van stromannen zet hy zyn zaken onverminderd voort. In Antwerpen heeft hy grond ge kocht, waarop hij een riante bun galow laat bouwen". LEIDEN groot en byzonder hartelyk was gistermiddag de be langstelling, die zich in het Voor- schotense „Allemansgeest" concen treerde rond het echtpaar J. F. van den Berg. En daarvoor was dan ook alle reden. Het was deze dag n.l. een kwart eeuw geleden, dat de heer Van den Berg hy was toen ook in ondertrouw in het voormalige sta tionsgebouw aan de Herensingel een kledingdetailhandel opende. Vyf jaar was de zaak in dit thans afgebro ken gebouw gevestigd toen de zaak naar de Pelikaanstraat werd ver plaatst. In 1954 werd het huidge be drijfspand aan de Herengracht 6 be trokken. Tal van zakenrelaties vrienden en kennissen kwamen het echtpaar Van den Berg onder aan bieding van geschenken hun geluk wensen aanbieden met zakenjubileum en zilveren huwelyk. Felicita ties waarin ook de drie kinderen van bruid en bruidegom ruimschoots deelden. Het personeel verraste het echtpaar met een waardevolle aan winst voor de tuin. Wederkerig bood de heer Van den Berg zyn personeel en familie een diner aan. ADVERTENTIE nieuwe van 1.65 tijdelijk voor MOSKOU (Reuter) Het ont werp voor een niet-aanvalsverdrag tussen West-Duitsland en de Sow- jet-Unie zal waarschynlyk binnen vyf dagen in Moskou geparafeerd worden. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Walter Scheel, on derhandelt in de Russische hoofdstad over dit verdrag met zyn Russische collega Andrei Gromiko. In Moskou wees men erop dat beide mannen het eens zyn over grote stukken tekst van het ontwerp, maar nog niet over alles. Men was optimistisch gestemd hoewel de onderhandelingen „hard" zyn geweest, en het byzonder over de tekst van het verdrag. Dit is gericht op de normalisering van de betrek kingen tussen de Bondsrepubliek en de Sowjet-Unie. De Westduitsers zou den graag zien dat er een apart docu ment van Bonn by het verdrag wordt gevoegd, gericht tot de drie Wester se bondgenoten, Frankryk, de VS en Engeland, waarin deze drie ervan in kennis worden gesteld dat 't verdrag hun rechten als overwinnaars in de laatste wereldoorlog onaangetast laat en ook geen apart vredesverdrag met Rusland is. Verband Ook is voorgesteld dit document door de drie te laten bekrachtigen. Een belangryk punt dat nog nader moet worden uitgewerkt is het West duitse voorstel om een speciale ver binding te leggen tussen de aanvaar ding in het verdrag van de onschend baarheid der Europese grenzen en het afzien van geweld. Er zou een zin moeten worden toegevoegd aan de voorgestelde bepaling over de on schendbaarheid van de grenzen, waaruit duidelyk biykt dat deze on- schenbaarheid het gevolg is van het afzien van geweld. Bonn meent dat hierdoor de mogelykheid van nieu we onderhandelingen over de gren zen tussen Oost- en West-Duitsland open zal blyven. Westduitse functionarissen zeiden dat Bonn bereid is de status quo tussen beide Duitslanden te aanvaar den, maar ook graag waarborgen wil hebben dat het verdrag met de Rus sen niet geïnterpreteerd zal worden als een definitief vredesverdrag. De Westduitse regering wil voorts dat er by het verdrag een brief van haar aan de leiders in het Kremlin wordt ingesloten, waarin verklaard wordt dat het streven naar hereniging van Duitsland niet in strijd is met het verdrag. „Mijnheer de soldaat" De West duitse minister van Defensie Schmidt heeft een order uitgevaardigd, dat met ingang van heden alle meerde ren in de Bundeswehr hun minderen moeten aanspreken met „mynheer", gevolgd door de rang of stand van de aangesprokene. „Slechte smaak en onbetrouwbaarheid" WASHINGTON IBeuterl De Amerikaanse vice-president, Spiro Agnew. heeft gisteravond Kenneth O' new, heeft gisteravond Kenneth o' Donnell, schryver van een nieuw boek over president Kennedy, „slech te smaak en onbetrouwbaarheid" ver weten. In een verklaring gispte hy ook de voorzitter van de Democra tische party, Lawrence O'Brien, voor de onthullingen volgens welke Kenne dy destyds voornemens was geweest de Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken. Agnew zei dat de Amerikaanse troepenuitbreiding in Vietnam een besluit was van de De mocratische partyleiding waar allen by waren geweest. Agnew noemde de Democratische onthullingen „zwak, onnauwkeurig en belachelyk". „Let op de slechte smaak om van een dode president te schryven dat hy nog twee jaar Amerikaanse le vens zou wagen terwyl hy besluit zich uit Vietnam terug te trekken voor het politieke belang van herver kiezing. Wie kan geloven dat een pre sident een dergelyk besluit neemt twee jaar voor hy het uit zal voeren, waardoor hy zich aan de genade overlevert van onvoorzienbare en on voorspelbare gebeurtenissen?" Volgens Agnew wil O'Donnel zich verkiesbaar tellen en tracht O'Brien de party te verenigen op een programma dat precies het te genovergestelde is van het program ma van de Democraten dat zy uit voerden toen zy aan de regering wa ren. Waarnemers zien de verklaring van Agnew als een aanduiding voor LONDEN (AP) Hoge Britse re geringsfunctionarissen hebben toege geven. dat onder het Labour-bewind toestemming werd verleend voor de levering van een zeer kostbare ra darinstallatie aan Zuid-Afrika. Vol gens het ministerie van Buitenlandse Zaken was deze levering niet in stryd met het door Engeland onderschre ven embargo op de levering van wa pens aan Zuid-Afrika, omdat dit em bargo slechts de levering van vuurwa pens. explosieven en militaire voer tuigen dekt. De radarinstallatie is van 1964 tot 1970 geleverd door de firma Marconi, die verder geheim houding over de transactie wilde be waren. Volgens defensiedeskundigen vormde de apparatuur van Marconi de kern van een net van radarsta tions dat Zuid-Afrika van de Atlan tische tot de Indische Oceaan langs zyn noordgrens heeft aangelegd. Het is in de eerste plaats bedoeld om het land te beschermen tegen luchtaan vallen uit het noorden. Tempel van Ramses II ontdekt By Sakkara, 30 kilometer van de Egyptische hoofdstad, is by onder zoekingen de grootste tempel ont dekt van Farao Ramses II die van 1298 tot 1232 voor Christus over Egypte regeerde. De tempel ligt ten noordwesten van een in 1942 ontdekte tempel van dezelfde vorst. de styi waarin hy de campagne zal voeren voor de verkiezingen voor het congres in november van dit Jaar. WASHINGTON <AP» Ame rikaanse ruimtegeleerden hebben by het onderzoek naar de reacties van het menseiyk lichaam op gewicht loosheid by toeval een ontdek king gedaan die van groot belang kan biyken te zyn in de stryd tegen ziekten op aarde, aldus de NASA. De ontdekking behelst een kenneiyk vergeten enzym een van de vele duizenden in het menselyk lichaam dat unieke vermogens schynt te hebben en wellicht van nut kan zyn by de bepaling van de structuur van vitale proteïnen in het menselyk li chaam. Het enzym kan volgens de NASA by voorbeeld worden gebruikt om de reeks van aminozuren vast te stellen in vele immunoglobulinen, de belang rykste ziektebestrydende stoffen in het lichaam. Tot nu toe was dit zo moeilyk dat men dit niet heeft ge daan. De unieke eigenschap van het by- zondere enzym is dat het een prote- inemolecuul stuk voor stuk kan af breken. aldus de NASA. De ontdekking werd gedaan by de bestudering van de rol van weefsel enzymen in de reacties van het li chaam op gewichtloosheid tydens verbiyf in de ruimte. WASHINGTON (AFP) Presi dent Nixon heeft de stryd aangebon den met de papierwinkel van de bu reaucratie. In een memorandum dat de Amerikaanse president op een byeenkomst aan zyn ministers heeft overhandigd, vraagt hij de regerings bureaus de werkelyke behoeften aan inlichtingen opnieuw in beschouwing te nemen en „alle rapporten af te schaffen die niet absoluut noodza kelijk zyn". De gegevens die de federale auto riteiten op alle niveaus jaarlyks ont vangen. hetzy uit particuliere bron door middel van formulieren, hetzy uit publieke bron (memoires, statis tieken, diverse rapporten enz.) kos ten de staat zo'n tien miljard dollar. De Amerikanen besteden jaarlyks tezamen 100 miljoen uur aan het in vullen van formulieren voor de staat of gemeenten. In zyn memorandum zegt Nixon te hopen dat de papierwinkel het komende jaar met 5 procent te ver minderen. Hy streeft hierby twee doelen na: besparing van 5 miljoen werkuren die de bevolking nu besteedt aan het invullen van formulieren e.d.; besparing van 200 miljoen dollar aan tyd en papier die door de rege ring worden gebruikt voor het ver werken van de stukken. LEIDEN Voor de derde achter eenvolgende maal zyn gisteravond fractie-afgevaardigden van de nieu we Leidse gemeenteraad byeen ge weest. om te spreken over een mo gelijke „programmatische overeen stemming". Volgens een verklaring die na afloop vaai de besloten verga dering werd gegeven, zyn de partyen die om de tafel zaten, hoopvol ge stemd. Verwacht wordt, dat men op de eerstvolgende vergadering (op 12 augustus) tot volledige o veeeens tem ming zal komen over programma en beleid voor de komende vier jaar. Gisteravond werd door de afge vaardigden van de fracties uitvoerig gepraat over het punt openbaarheid en democratie. PvdA-af ge vaardigde Vai Aken deelde mee. dat de ge sprekspartners in het beraad het er over eens zyn dat by de komende wyziging van de verordening, over de raadscommissies, van de zyde van B. en W. een duidelyk exposé moet ko men over de mogelykheid om de openbaarheid door te voeren. „B. en w. kunnen daarover het beste oordelen", aldu6 de heer Van Aken. „Daarna zal de voltallige ge meenteraad een beslissing kunnen nemen over deze toets van het col lege". „De moeiiykheid", aldus AR- afgevaardigde ds. Kret, „is. dat je niet ruwweg kunt zeggen dat alles openbaar moet zyn. Je zou daarmee bestuuriyk onrecht aandoen aan die groepen die het meest kwetsbaar zyn. De invoering van openbaarheid is een zaak van techniek. Waar we het allemaal over eens zyn, is de inten tie om de openbaarheid t« bevorde ren". Verder werd t^den» het fractieberaad een gezameniyk advies opgesteld over de kwaliteitseisen waaraan een burgemeester moet vol doen. Voorts werd de mogelykheid bekeken om voorafgaand aan de raadsvergadering een vn»"0"-half uurtje te houden, waarby burgers een toelichting kunnen geven op brieven die ze aan de gemeenteraad hebben gestuurd. Over de samenstelling van een nieuw college werd gisteravond nog niet gesproken. Volgens diverse afge vaardigden moet eerst een gezamen iyk beleid worden uitgestippeld. Het is de eerste maal, dat we iets derge- ïyks doen. Vroeger werd een samengesteld op basis van de verkie zingsuitslagen. Pas als we overeen stemming hebben bereikt zal worden bekeken welke ra adsleden 't meest in aanmerking komen voor bepaalde wethoudersposten. „We kunnen daar- by niet helemaal ontkomen aan een politieke afspiegeling van de nieuwe gemeenteraad, maar bekwaamheid staat by ons toch voorop", aldus ds. Kret.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3