Moeilijkheden treinverkeer duren voort Volop rellen nslag en aa en in Ulster URUGUAY LAAT ZICH NIET INTIMIDEREN HONDERDDUIZEND BIJEN GEDOOD Miljard voor de milieu- hygi ene FIAT Grote voor reddingsactie lege bootjes Door landbouwvergiften 5 Overwegend zonnig Marga Klompé bezoekt „Aqua Hortos" Bobby Moore toch voor rechtbank? Na ontvoering rechter Manelli KOREVAARGARAGE n.v. Botendieven weer actief: speedboat gestolen Moeilijke dagen voor Colombo Prinses Irene morgen 31 jaar Baby verdronk lavet in een ©ucf Opgericht I maart 1860 DINSDAG 4 AUGUSTUS T97Ü LEIDSCH No. 33161 DAGBLAD Directeur: O. Koopman Hoofdredacteur: Drs. I. B. aoeteahorto DAGBLAD VOOR LEIDEN IN OMSTREKEN f Ki5 per kwrteel (portabaaDeroeotee f 1%M), t SM per 1 Witte Ongel 1, Ledden - Otro 57059 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 2160? ARNHEM (GPD) Het NS- redzigersvoer eerst vanmorgen rond ten beperkte zich het oponthoud tot station Arnhem is sinds vanmorgen 9 uur redelijk op gang kwam, zy vijf tien minuten, in het oosten vrijwel geïsoleerd voor het door- het met de nodige vertragingen. De van het land waren stagnaties van gaande treinverkeer. Slechts trei- NS-voorlichtingsdienst sprak van een half uur normaal. Internatio- nen met bestemming Duitsland een „niet zo gunstige ontwikkeling nale treinen arriveerden in Arnhem kunnen de Gelderse hoofdstad als was gehoopt". zelfs met vertragingen van een uur. rechtstreeks bereiken. De overige Treinen komend uit de richtin- Door het vastlopen van het goede- treinen rijden niet verder dan tot gen Zwolle, Utrecht, Den Bosch en gemiddeld 20 kilometer van Am- Duitsland met bestemming Arn hem gelegen halteplaatsen, van hem stoppen sinds vanmorgen op waaruit in stoptreinen verder wordt de resp. halteplaatsen Dieren, Ede- gependeld. Wageningen, Nijmegen en Zeve- Volgens de NS-voorlichtingsdienst naar. Vanuit deze plaaatsen staan in Utrecht zal deze „isolatie" de ge- stoptreinen klaar om de reizigers hele dag voortduren. Voor morgen gemiddeld om het half uur via pen- wordt een lichte verbetering ver- deldiensten naar Arnhem te ver- renvervoer kwamen ook posttreinen te laat op de plaats van bestem ming. Van ernstige invloed op de postbestellingen is dit volgens de PTT nog niet geweest. De werkzaamheden in het ver woeste relaishuis gaan intussen on verminderd voort. Met twintig man NS-personeel wordt in dag- wacht. Eerst begin volgende week voeren. De NS geven ook vandaag nachtdiensten getracht zo snel mo- zaJ alles weer normaal kunnen zijn. De moeilijkheden met het trein verkeer zijn vannacht plotseling weer verergerd. Moesten gisteren als gevolg van de brand in de centrale verkeersleiderspost in Arnhem al de nodige treinen uitvallen, vannacht liep het goederenvervoer zelfs vol komen i voorrang aan het treinverkeer op de gelijk de bedrading weer in orde te oost-west verbinding (Arnhem- brengen. De NS hadden graag meer Utrecht en omgekeerd en Arnhem- mensen ingezet, maar hiervoor is Duitsland v.v.). Dit ie verband met het relaishuis je te klein. Op de oost- de grote fcoeristenstrom op deze west verbindingen hebben de spoor trajecten. wegen zich verzekerd van militaire Evenals vanmorgen waren ook hulpkrachten. Met twintig man gisteravond de treanvertragingen in sterk houden militairen van het met als gevolg dat het het hele land merkbaar. In het wes- 41ste verbindingsbataljon uit Schaarsbergen met behulp van veldtelefoons de door brand verwoeste telefoonverbindingen tus sen de verschillende posten in stand. Op de foto: een van de mili tairen. GRONINGENGPD) Van ama teur bijenhouders in Bellingwolde worden 21 bijenvolken met een totale vernietiging bedreigd. Doordat de bij en de vorige week op een pas gespo ten koolzaadveld honing hebben ge haald is twee derde van de vliegbij en gedood. Daarnaast is het jonge broed in de kasten ook dood gegaan. Er zijn nu nog te weinig vliegbijen over om de kasten naar de heide te brengen, waar ze weer gezond zouden kunnen worden. Vier amateurs iemkers, de heren BELFAST (AP, Reuter) Vanochtend spoelde een golf van bomaanslagen en relletjes over geheel Noord-Ierland, kenne lijk een gevolg van het opvoeren door de r.k. minderheid van haar campagne tegen het Britse leger. Ook gisteravond was het reeds onrustig; bij ongeregeldheden in de hoofdstad van bister, Belfast, werden 25 Britse soldaten gewond. Het aantal gewonden in de afgelopen vijf dagen bedraagt nu ongeveer teventig. In dezelfde periode zijn in Belfast 85 personen ge arresteerd. Over de onlusten van vanochtend heldde AP. dat groepjes demonstran- jen met stenen gooiden, waarop de Sritse militairen reageerden met raangassalvo's en met charges met le gummilat. Een bom, die was neer- {elegd in een geparkeerde auto, ver- iryzelde vele ruiten aan de protes- antse zijde van Townsend Street, le „vredeslijn" tussen beide partijen a Belfast. In Davis Street deden zol- iaten een inval in een flatgebouw ran een r.-k. woningbouwvereniging, la dat de soldaten een uur lang van- kit dat gebouw waren gebombar- jeerd. Toen de militairen tenslotte varen binnengedrongen werden aan- iierilijke voorraden stenen en benzi nebommen in beslag genomen. In ïewry, dichtbij de grens met de Ier- e republiek, werden een autobussta- Jion en een zaal van het Britse le- fioen door ontploffingen beschadigd, h een bankkantoor in Belfast werd een gelignietbom gevonden en loor het leger onschadelijk gemaakt. Gisteren is in Belfast de 19-jarige i-k. leerling-elektricien begraven, die "orige week vrijdag werd doodge- ADVERTENTIE TH: (010) 114287 tot De Bilt verwacht van heden Overwegend zonnig met plaatselijk en regen- of onweersbui. Matige osteljjke wind. VrD warm. (Opgemaakt om 12.40 uur) 5 AUGUSTUS [jon op: 5.07 uur; onder: 20.24 uur. faan op: 8.30 uur; onder: 21.20 uur. ïoogwater in Katwijk te 4.59 en 17.21 |ur; laagwater te 1.04 en 13.18 uur. I schoten, toen hij, ondanks drie waar schuwingen, op het punt stond een benzinebom naar de politie te gooien. De baar was bedekt met de driekleur van de Ierse republiek. Toen een der tigtal protestantse jongeren stenen naar de stoet wierpen, kwamen mili tairen en politie dadelijk in actie en herstelden de orde. Na de begrafenis gebruikten de Britse soldaten in het r.-k. stadsdeel braakgas om honderd- vyftig personen te verspreiden, die met stenen en flessen wierpen. Tien militairen werden gewond. Ook elders in de stad was de toestand gespan nen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM 'GPD) De ge meenschap zal in de komende jaren waar moeten maken dat men de ver vuiling van lucht en water ernstig neemt, zegt dr. K Biersteker, die als specialist bij de Rotterdamse GG en GD is belast met de milieuhygi ëne. Hij meent dat Nederland in de ko mende vfjf jaar per jaar één miljard moet uitgeven voor een adequate be strijding van vervuiling van lucht en water. Dr. Biersteker leidt dit cijfer af uti recente Amerikaanse prognoses. Zelf schreef hy in een rapport dat in 1967 werd gepubliceerd, dat de mili euhygiëne tot het jaar 2000 van de gemeenschap 50 miljard zou vragen. Hij zegt:..We plegen nu roofbouw op onze omgeving. We lozen gratis allerlei afval in de lucht en op het W2ter. Gelukkig door alle publiciteit die er aan dit probleem wordt gege ven raken we langzaam aan emotio neel betrokken bij het probleem van de milieuhygiëne". BOGOTA (RTR) De Columbi- officier van justitie, die ver antwoordelijk is voor het onderzoek naar de beschuldigingen van dief stal, geuit tegen de 29-jarlge Bobby More, de aanvoerder van het Engel- voetbalelftal dat deelnam aan de strijd om het wereldkampioenschap voetballen in Mexico, heeft in Bogo ta verklaard dat er genoeg bewijsma teriaal is om een proces tegen Moore te beginnen. Moore werd in mei voorwaardelijk op vrije voeten gesteld na vier dagen vastgehouden te zijn in verband met beschuldigingen dat hy Juwelen, waar onder een smaragden armband, had gestolen uit een winkel in Bogota. In zijn rapport verzoekt de officier van justitie de voorwaardelijke vrij lating van Moore in te trekken. Dit rapport is echter niet bindend. De rechtbank zal uitmaken of Moore al dan niet terecht zal moeten staan. LEIDEN Geheel onverwachi bracht dr. Marga Klompé, mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gis teravond een bezoek aan de aquariumtentoonstelling „Aqua Hortus" in Leiden. Even voor dat de tienduizendste bezoeker een kijkje kwam nemen op de tentoonstelling werd ze verwel komd door de voorzitter van de „Aqua Hortusde heer Fa bel. Nadat de minister een bos anjers was overhandigd werd ze ver volgens rondgeleid langs de ver schillende aquaria. De minister van C.R.M. werd bij haar be zoek begeleid door prof. Mun tendam, prof. Brongersma en prof. Karstens. Het was gisteravond in de Hortus bijzonder druk. Op de foto linksprof. Muntendam, mid den Aqua Flora-voorzitter de heer Fabel en rechts dr. Marga Klompé, minister van C.R.M. ADVERTENTIE utt 19 pagina's HAT 850 «n 850 Special rjtt voorraad leverbaar, vanaf f 4956.— IneL B.T.W. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden - Tel. 01710-42146* LOENEN <GPD) De bende die de laatste tyd zeer actief is met de diefstal van boten en buitenboordmo toren op de plassen rond Hilversum, Vinkeveen en Loosdrecht, heeft ver moedelijk zaterdagnacht weer een aantal stunten uitgehaald. Men ging op roof uitby Vreeland waar uit de zogenaamde dwanghaven in de Nes een witblauwe toer-speedboat van bijna vier meter lengte werd wegge sleept. De boot lag op een moeilijk toegan kelijke plaats afgemeerd. De eige naar, een Amersfoorter. bemerkte de diefstal bij terugkomst zondagmid dag en heeft de rivierpolitie te Nigte- vecht gealarmeerd. Deze alarmeerde op haar beurt alle posten in het land. De daders of handlangers moe ten ter plaatse zeer goed bekend zijn geweest. Boot en motor zijn met een motorboot weggehaald en versleept in de richting Nigtevecht of Loenen. Te Loosdrecht werd dezelfde nacht een trailer waarop een boot (een Spanker) weggehaald. De eigenaar, een inwoner uit Utrecht, deed aan gifte bij de politie dat de trailer en boot verdwenen waren hoewel de trailer voorzien wee van een alofc, MONTEVIDEO fOPD» „Het land is in oorlog tegen de revolu tie," verklaarde gisteren de Uru- guayse minister van Binnenlandse Zaken generaal Francese. Op strategische punten in de hoofd stad van Uruguay houden mili tairen, met hun geweer in de aan slag, trucks en autobussen aan op zoek naar wapens. De bewo ners van Montevideo luisteren de gehele dag naar de radionieuws uitzendingen om iets naders te kunnen vernemen van de guer rilla. Ze zijn er langzamerhand wel aan gewend geraakt vrijwel dageüjks berichten te horen over aanslagen en bankovervallen, maar sinds kort vernemen ze ook geregeld berichten over guerrilla activiteiten, want de burgeroorlog is een nieuwe fase ingegaan. Deae nieuwe fase ie Ingeluid met de ontvoering van rechter dr. Danië Pereira Manelli, die in ruim hon derd (van de ln totaal 170) gevallen een vonnis uitsprak ln zaken tegen guerrillastrijders. Na de ontvoering, van de rechter verklaarden de ont voerders dot zjj Manelli voor een rechtbank zullen laten verschij nen. Door deze ontvoering is er in Uru- guay een nieuwe situatie ontstaan, waarbij voor het eerst in jaren be paalde burgers van deae republiek het recht in eigenhanden hebben genomen. Bovendien heeft deze actie tot gevolg, dat talloze collega's van dr. Manelli zich onveilig voelen, waardoor de kans bestaat dat de rechtspraak in het geding zal komen. De recente overvallen op politiepos ten en de bedreiging van familieleden van agenten leidden al tot een mas saal optreden van politie en leger. De straten zijn vol uniformen en de op pervlakkige toeschouwer kan zich nauwelijks meer onttrekken aan de indruk, dat het land in staat van oorlog verkeert. In tegenstelling tot andere La tijns-Amerikaanse staten heeft de re gering in Montevideo uitdrukkelijk verklaard zich niet te laten intimide ren door dreigementen van guerrilla strijders. Hoewel erop dit ogenblik 160 politieke gevangenen op hun be rechting wachten, lijkt het er niet op dat zy zullen worden Ingeruild te gen ontvoerde staatsburgers. Ook is de kans gering, dat de Uruguay se president Pacheco Areco aan een re bel gratie zal schenken, zo min als de mogelijkheid bestaat dat amnes tie zal worden verleend door het parlement. Tot nu toe hebben de terroristen nog geen enkel slachtoffer ter dood gebracht. Toch hebben ze kortgele den al laten weten dat ze hm -:'d niet zullen staken totdat de laat ste resten van het „militaire appa raat" zyn opgeruimd en Uruguay bevrijd zal zyn van de oligarchie. Het vermoeden bestaat, dat de terroris ten de komende maanden steeds har der zullen toeslaan en dat de burger oorlog niet lang meer op aich zal laten wachten. Steenbergen, Abbas, Blauw en Geert- sema, vinden de gang van zaken by- zonder teleurstellend. Een oplossing weten ze ook niet, omdat wast is ko rnet te staan dat gespoten is met een door de planteziektekundige dienst goedgekeurd middel. Behalve de byen en broed is mis schien ook de in de kasten aanwezi ge honing naar de maan. Men heeft inmiddels een monster gezonden naar het laboratorium in Wageningen om uitgemaakt te krygen of de honing nog goed is en welk middel de dood heeft veroorzaakt. (Van onze correspondent) ROME (GPD) Erg vlug gaa% het niet met de oplossing van de Ita liaanse regeringscrisis. Misschien komt dit doordat Colombo een eco noom is en dus uiterst secuur. Zon dagavond leek het alsof de kabinets formateur dinsdag aan president Sa- ragat zou kunnen melden dat hij de opdracht een regering te vormen zou kunnen aanvaarden. Maandagoch tend echter was de toestand heel an ders en daaraan waren een paar re devoeringen schuld, die zondag wer den uitgesproken. Vooral Cariglia, de tweede secretaris van de unitaire socialisten, had nogal vreemde din gen gezegd, zoals: „wy hebben geen behoefte en ook geen lust om voor an deren tegen elke prijs zitting te ne men in de regering". Dit scheen te betekenen, dat deze party harde voor waarden zou stellen ofschoon de ver kiezingen van 7 Juni uitwezen, dat zy kleiner is dan werd voorzien. Vandaag zouden de unitaire so cialisten en de republikeinen in hun resp. partijbesturen het regeringspro gramma bespreken en beslissen of zy het al dan niet kunnen aannemen Die byeenkomsten van de partybe- sturen waxen eerst voorzien, voov maandag, maar men is nu een dag op het program ten aohter. Waar- schijnlijk zal Colombo morgen een definitief antwoord van de partijen krygen. HEEMSKERK 'ANP) Het acht maanden oude zoontje Pedro van een Spaanse familie in Heemskerk woonachtig ls verdronken in een la vet. De moeder had het kind tijdens het baden even alleen gelaten. Toen ae terug kwam, vond ze haar aooofcje .levenloos to bat badwata* NOORDWIJK (ANP) Een helikopter en een Neptune van de marine zijn maandagmiddag van het vliegveld Valkenburg opge stegen om op de Noordzee voor Noordwij k te zoeken naar een rub berbootje, waarin zich mogelijk iemand zou kunnen bevinden. Van uit Scheveningen voer de reddingsboot „Bernard van Leer" uit. De politiepost aan de Langevelderslag ten noorden van Noordwijk had omstreeks vier uur gemeld, dat door de kijker verweg in zee een bootje kon worden waargenomen. Niet duidelijk was te zien, of het bootje bemand was. Het uitgevaren politiebootje keerde terug omdat niets gevonden werd, maar volgens de politiepost ging dat bootje niet ver genoeg. Daarna stegen de marinevliegtuigen op en koos de Scheveningse redingboot zee. De Neptune van de koninklijke marine meldde om half zeven, dat op ongeveer 8 km. ten noord-westen van Noord wijk twee geheel lege rubberbootjes dreven. Het waren opblaasbare boot jes. reklameartikelen van een benzinemerk. Omdat de politie in Noordwijk geen enkele melding van vermis sing binnenkreeg, werd aangenomen, dat de bootjes zonder Inzit tenden afdreven. De marinevliegttugen werden teruggeroepen. Ook de wrifttngihnnÉ keerde terug; Prinses Irene viert morgeit haar eenendertigste verjaardag Ter gelegenheid van dit verjaar dagsfeest een recente foto van de prinses. Utt het Leidsch Dagblad van 4 Aug. 18701 Het burgerlijk armbestuur te Maastricht heeft besloten, om aan de gehuwde vrouwen wier mannen onder de wa penen zijn geroepen en twee kinderen hebben, 45 cents daags te verstrekken. Men verhaalt, dat, toen maarschalk Le boeuf de 6 jongelieden die bij hem als secretarissen gedetacheerd zijn geworden, ontving, hen toesprak met de volgende woorden: Gij zult veel werk en weinig rust hebben waar voor mijn achting, doch ont houdt dit vooral goed: bij de minste indiscretie een kogel door den kop. Leve de maar schalkwas het luidruchtig antwoord.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1