Vietnam is tenslotte altijd tot zichzelf teruggekeerd... Britten gisteren in Ulster schoten met rubber kogels v VREDESTEIN Erachter blijven of inhalen... Saigon: sterven om te leven (I) Voor het eerst een Jumbo-jet gekaapt Moedeloos Indiase maoisten vermoorden een vakbondsleider Uw macht over het stuur Veerboot sloeg om: tenminste 75 slachtoffers PAGINA LEIDKCH DAGBLAD MAANDAG S AUGUSTUS 1970 „Extra-vlucht" naar Cuba (Van onze reisredacteur H. Kolb) SAIGON (GPD) Vietnam 1970: een verscheurd land dat met zijn achttien miljoen inwoners vertwijfeld op zoek is naar een eigen identiteit ten zuiden van de zeventiende breedte graad. Het heeft een leger van ruim een miljoen mensen. In het algemeen kan gezegd worden, dat één op de vijf Vietna- mezen getraind is om te strijden, maar dit is vooralsnog tame lijk stuurloos overgeleverd aan trauma's van historie en heden daagse werkelijkheid. Het wil enerzijds de troepen van de Verenigde Staten net zo gaarne zien vertrekken als de Ame rikaanse president, maar het heeft dan voorlopig economisch geen been om op te staan. De Vietnamees heeft meegemaakt hoe in zijn verregaand onderontwik- dan zal hij ijlings proberen om die van de hand te wijzen. Het is helaas een onomstotelijk feit dat de Amerikaanse politieke j broeikassen van Vietnam een klim- plant hebben gemaakt, die kunst matig overeind moet worden gehou- I keld land de Amerikaanse levensstijl j den d den(,n ter. ï1lle het zogenaamde Amerl- van hamburgers, ketchup, mi kshakes ot het belang van en IJswater, maar hl) gewent uiterst fele worden aaI1Keïoerd ïeriieM,n moeizaam aan het democratisch pro- hlm ^mgskracht tegenover de ooc vod rif» r nnr Ampril-uanca nroi ces van de door Amerikaanse brei nen bedachte grondwet. Vietnam met zijn talloze breuklij nen van religie, afkomst en geld. met zijn enorme gebondenheid aan de geboortestreek en zijn loyaliteit die vooral wordt gevoed door de onmid dellijke omgeving, geeft nauwelijks gehoor wanneer president Thioe op roept tot een nationale eenheid. Het hoort voortdurend hoe er steeds meer „gevietmaniseerd" wordt, het weet van pacificatie, maar zucht onder een volslagen gebrek aan be kwame bestuurders en zijn burgers on dei-gaan, moedeloos soms na zo'n dertig jaar oorlog, de heerschappij van het leger, het bestuur van de ge neraals en de brutaliteit van de sol daten. En onoanks de triomfantelijke successen die de regering uitbazuint werkelijkheid. Vietnam functioneert als zogenaamd zelfstandige, maar economisch en militair aan handen en voeten gebonden staat, zolang tot in de allerverst verwijderde geledin- gen van het bestuurlijk apparaat. Amerikaanse gangmakers aanwezig j zijn. die de maatschappelijke oneven wichtigheden nog enigszins in balans j houden. Maar desondanks zit het land eco nomisch volslagen aan de grond, komt er van een industriële ontxik- i keling nog niet veel terecht, bestaan er geen afdoende sociale maatrege-1 len voor de armoedzaaiers die zonder armen en benen uit het leger worden losgelaten en in deze sociale struc tuur nooit meer een behoorlijk be staan kunnen verwerven. En in weerwil van het feit dat er NEW YORK 'Reuter «AFP DPA) Voor de eerste maal in de geschie denis van de burgerluchtvaart is zon dagochtend een Jumbo-jet van het type 747 naar Cuba gekaapt. Het toestel van de „Pan American World Airways" was kort na 5 uur Ned. tüd in New York opgestegen voor een vlucht naar San Juan op Porto Rico. Toen het toestel zich op ongeveer 320 kilometer ten noordwesten van San Juan bevond kreeg de piloot van een onbekende gewapende man op dracht naar Cuba te vliegen. Aan boord van dit grootste toestel ter we reld bevonden zich 361 passagiers en 17 bemanningsleden. De Jumbo-jet kwam omstreeks half twaalf op het vliegveld van Jose Martin, nabij Ha vanna, aan. De onbekende ging van boord. Volgens de piloot werd litf door de Cubaanse autoriteiten in hechtenis genomen. Na een klein uur kon de boeing weer vertrekken. Dc gezagvoerder had de vier motoren van zün toestel laten draaien om er zeker van te zijn te kunnen opstijgen. Als hij j ze tot stilstand had gebracht, dan waren er misschien moeilijkheden ontstaan, daar men op het Cubaan- se vliegveld niet over de benodigde voorzieningen voor dergelijke reuzen- toestellen beschikt. Even na 13 uur kwam de Jumbo-jet in Miami in de Amerikaanse staat Florida aan. Sinds het begin van dit Jaar wer den 22 vliegtuigen gedwongen naar Cuba te vliegen. Over de gehele we reld zijn dit jaar 34 gevallen van vliegtuigkaping voorgekomen. Een Jumbo-jet, die een gewicht van 62 ton heeft, kan maximaal 490 passagiers vervoeren. De machine heeft een actieradius van 9600 kilo meter zonder te tanken. Het toestel heeft ongeveer 80 miljoen gulden gekost. Ongeveer 30 van deze toestel len zijn al aan buitenlandse lucht vaartmaatschappijen afgeleverd, ter wijl 170 toestellen in bestelling zün. bü de bestrijding van de communist!- verkiezingen wordra gehouden. sche infrastructuur, kan het zeer veel Vietnamezen niet eens zo bar veel sohelen wie hen nu regeert, zo lang zij maar in vrede kunnen voortleven volgens het patroon van hun duizen den jaren oude cultuur, waarbü ver kiezingen niet zo belangrijk waren als tegenwoordig. Jarenlang heeft de Vietnamees aioh laten welgevallen dat witte (en een aantal zwarte) vreemdelingen kwamen vertellen wat goed voor hem was en hoe ïhj alles moest doen» Voorzover hem dat in staat stelde om zich uit een verhoogde landbouw- opbrengst te verrijken was daar niete tegen. Hü kocht een bromfiets en de rüBtplanten met de wonder-oogst noemde hü dan ook .honda-rijst". En voor zover hü in de stad woonde en daar althans uit veelsoortig maatschappelüke afval nog een be- wankelt het broze constitutionele bouwsel onder het gebrek aan ver band tussen kiezer en gekozene, on der de druk van de corruptie. Het is tenslotte niet in elk land dat de vice-voorzitter van heb Lagerhuis zegt: „Als er een belangrük wets ontwerp aan de orde komt, dan koopt de president de stemmen. Met geld". In een nauwe zeestraat tus sen het eiland, Vancouver en het vasteland is gisteren de Canadese veerboot Queen of Victoria" (3540 ton) in aanvaring geweest met het Soivjetrussische vracht schip Sergei Jesinen van 10.000 ton. Aan boord van het vracht schip zijn twee personen, een vrouw en een baby, om het leven gekomen. Zij zaten in het voor schip in het bad toen de vracht vaarder zich in de veerboot boor de. De foto laat duidelijk zien, hoe het Russische schip (rechts) zich in de veerboot heeft geboord; dit geschiedde boven de waterlijn, waardoor de veerboot bleef drij ven. i Overstromingen Grote gebieden i van Oost-Pakistan staan onder wa- I ter en büna zeven miljoen perso- j nen zün door de overstromingen ge- I troffen. Honderdduizenden zün dak- i loos en het officiële dodencüfer is 14. Het ergst er aan toe is het dis- j trict Pabna in het noorden waar mi litaire helikopters voedsel en medi- cijnen aanvoeren naar negen plaat-1 sen die afgesneden zün. CALCUTTA (Reuter) Maoïsti sche revolutionairen, bekend onder de naam „Naxalieten", hebben zon dag een communistische vakbonds leider in een bus te Calcutta dood gestoken. Negen Maoïsten zün gear resteerd. De Maoïstische revolutio nairen hebben in andere delen van de stad nog twee aanhangrs van de op de Sowjet-Unie georiënteerde communistische partij verwondingen toegebracht. De „Naxalieten" geloven in een ge welddadige revolutie en willen niets weten van de andere communistische partüen die zich volgens hen „ver kocht" hebben aan het kapitalisme door deel te nemen aan het parle mentaire stelsel. Spanningen I Het uiterst ongelukkige samengaan j vain het zioh steeds meer op ziohzelf richtende Amerika met dit Vietnam I en slecht door de nood gedwongen leidt tot griezelige spanningen. Tot net zo lang vervormd tot ze voor de Amerikaanse frustratie, omdat zij dag va nvandaag een aanvaardbare niet geloofwaardig worden bevonden leefregel vormden. Daarom arresteert in weerwil van hun ongetwijfeld ook de politie zo nu cn dan een aanhan- goede bedoelingen: tot Vietnamese g»^ van de Vietcong om die tegen drang om eindelük alleen te kunnen een losgeld van 50.000 Vietnamese staan. Het is niet voor niets dat in staan kon opbouwen, of misschien gajgon met zeer grote frequentie een keurig baantje kon krijgen bü de Amerikanen, of een büdrage kon leveren aan het oplossen van de sexuele noden der drinkgrage solda ten in zoverre ging het hem in alle kunstmatigheid niet slecht. Moeilijk Maar als mèt de Amerikanen schietpartijen tussen Vietnamese sol daten en Amerikanen voorkomen, wanneer zü zioh ontfermen over de talloze snellen, die bü het invallen van de avond fraai geverfd uit de benauwende krotbuurten buiten het centrum tevoorschijn komen. En misschien is niets geschikter om het verscheurde karakter van dit land te illustreren dan de vrouw, die straks ook de schün van welvaart r lcat,holieke. protestante en boed- verdwijnt. hl) niet distisohe kinderen heeft overgehou- i<*n een een jarenlange praktUk ala Westerse produkten zal kunnen ko bedgenoot voor Franse. Japanse en mav. e„ ,.nrltnr»ari oio Hf» frlonTPnn rvn- pen en verkopen, als de glanzend on derhouden Amerikaanse hoofdkwar tieren in Vietnamees beheer lings Amerikaanse soldaten en een enkele Vietnamees. Een van de meisjes draagt een kruisje om de hals. Weet zullen vervallen tot dezelfde scha- dat is? Jawel ,same van d" same Buddha", net zoiets als Bfed- mele staat, die de destijds van de Fransen geërfde ministeries thans kenmerkt, dan wordt het moeilük. Maar ook dan zal hü nog niet ver lost zün van de tienduizenden kilo meters prikkeldraad waarin zijn land zich heeft gehuld. En het zal na tuurlijk nog steeds geen vrede zün. .Vietnam', aldus een Amerikaanse soldaat., ,is een soort spiegelhuis op een kermis. Alles is vertekend, niets zit meer op zün normale plaats en je kunt je nauwehjks oriënteren'. Vandaar dat het zo weinig zin heeft om te spreken over Vietnam zonder meer. Want Vietnam is een verzameling tegenstellingen, een overbrugging van verschillen. De levensomstandigheden van de boer die in het weelderig landbouwgebied van de Mekong-provincies in betrek- kelüke rust veel geld verdient en bij na geen belasting betaalt zün niet te vergelüken met die van de bede laar zonder benen in Saigons ver maakscentrum. de Toe Do-straat of met die van de jongelieden in ^el- gesneden pakken voor wie er geen dienstplicht is omdat zij geld heb ben. En als Saigon zioh 's avonds te rusten legt dan gaan ln de kleine gehuchten, ver weg op het platte land. de mannen van de burgerwacht op pad, oude lieden en hele jonge knapen, wakers over een dorp waar wel veel vrouwen doch slechts heel weinig mannen zün Die mensen zegt het niets wanneer de studenten van de universiteit in 6aigon en Hoeé de straat optrekken teneinde te demonstreren voor „vre de nil". Want hij weet niet veel van politiek, hu weet hooguit dat Viet cong zijn niet mag. Zün belang èn zün inkomen nemen toe met een stabiel gezeg. Als dat de regering in Saigon is: best. Als dat de Vietcong is: ook dan kun je leven. Je kimt alleen het niet bestaan wanneer het gezag voortdurend wisselt, ook al is het wel mogehjk om overdag Saigon te dienen en 's nachts Hanoi. diia. De Vietnamese samenleving heeft de traditionele begrippen van goed schoenen. piasters (in werkelijke waarde ruim vijfhonderd gulden, volgens de offi ciële koers driemaal zoveel) weer los te laten. En zodoende wordt het vreemde inplantsel van een' grond wet door vele Vietnamezen slechts gebruikt om er oude politiek mee te bedrijven. En daarom heeft mis schien de boeddhist gelijk die zegt: „De Vietnamezen zijn tenslotte altijd tot zichzelf teruggekeerd, na duizend jaar Chinese overheersing, na het Franse kolonialisme, na een Japanse bezetting en zij zullen dat ook doen Met zo'n tüdloze overtuiging, noch met een dergelüke filosofische berus ting. is de man geholpen die zich zonder benen op het trottoir heeft neergelegd om in een oude hoed aal moezen op te vangen. Hü berust niet, want als een Amerikaan niets geeft, spuugt hü hem trefzeker op de LONDEN (GPD) Het hoogseizoen van de steeds weerkerende botsin gen in Noord-Ierland is in volle gang. Gisteravond heerste er in de volkswüken van, Belfast weer grote onrust. Er werden gasgranaten op de menigte afgevuurd, die daarop snel een goed heenkomen in de zü- straatjes vond. Het Britse leger heeft dit weekeinde ook voor het eerst als bloedeloos wapen rubber kogels gebruikt, die de getroffenen niet verwonden, maar tegen de grond werpen. Het kwam tot relletjes tüdens een demonstratie tegen het Britse leger uit protest tegen het doodschieten van een 19-jarige jongen bü een bot sing van enkele dagen geleden. Vrü- dagavond had de vader van de jon gen nog tevergeefs getracht de om wonenden tot bedaren te brengen. Zü hielden zich even stil. maar spoedig braken er weer ongeregeld heden uit. De gebeurtenissen namen zondag avond een ernstige wending, toen voor het hoofdkwartier van de Schotse regimenten een legervoertuig met stenen werd bekogeld. In het plaatsje New Castle hebben ex plosieven ernstige schade aange richt in een telefooncentrale. Dit moet het werk van vaklieden zün ge weest. De Noord-Ierse regering heeft de beloning voo het opsporen van mensen die springstof bezitten ver- j hoogd van 10.000 tot 50.000 pond. van 80.000 gulden tot 400.000 gul den» «rr* t- v :v x .-<v i- s« V t" Op verscheidene plaatsen in Bel- I hen met stenen en flessen bekogel- fast hebben Britse militairen in de j den. Een scherpschutter nam een nacht van zaterdag op zondag traan gas gebruikt tegen r.k. betogers, die ADVERTENTIE Klimplant En ala hem tr het kader van 's lands bestuurlüke verheffing ver- amtwoordelükheid wordt toegedeeld, I cwtcct leder moment staat U voor beslissingen. U moet er dan zeker van zijn dat U de bewegingen van Uw auto volkomen beheerst. Verantwoord autorijden, inhalen, accelereren, bochten nemen, remmen is alleen mogelijk met goede banden. Vredestein banden - tubeless, nylon, radiaal - bezitten de kwaliteit en de eigenschappen om de capaciteiten van U en Uw auto ten volle tot hun recht te doen komen. maal iemand onder vuur die met een geweer op een dak werd gesig naleerd. maar de kogel trof vermoe- delük geen doel. Er zün vüfentwin- tig arrestaties verricht. Zondagochtend vroeg waren op- I ruimingsploegen in Belfast nog be- i zig de rommel op te ruimen, die na I de onlusten van zaterdagavond in drie districten over de straten ver spreid lag. Een nieuwe uitbarsting begon zondagavond om half tien. Naarmate de twaalfde augustus na dert verwacht men dat het er in Ul ster nog wel heet aan toe zal blü- ven gaan. Dit is namelük de dag van de traditionele maar thans verboden Oranjemars van de zo genaamde „leerjongens van London- derry". Dit is de herdenking van I het beleg van de stad en het ontzet I door Stadhouder Willem van Oranje. In Derry verijdelden ongeveer 300 I jaar geleden namelük twaalf leerjon- gens van de ambachtschool een po- ging van de verrader Lundy om de stadspoort voor de aanstormende Koning Jacobus II te openen. De Oranjemannen hebben reeds elders J 'n mars ongestraft kunnen houden, door deze listig in een „wandeling" om te zetten. De daarop voggende massabijeenkomst kon daarop als „godsdienstoefening" doorgaan. Vijftien centimeter lang zijn de kogels van rubberdie de Brit se militairen thans in Ulster ge bruiken. De kogels worden uit gaspistolen langs de grond afge vuurd en raken de slachtoffers op enkelhoogte met voldoende kracht om hen om te werpen. IVBEDESTEINI Sprint Soepel. Radiaal. Breed loo Opnieuw onrust In Reggio In de Zuiditaliaanae havenstad Reggio Ca labria is het zaterdagavond weer on rustig geweest. De inwoners van deze plaats zün het er niet mee eens. dat hun stad niet de hoofdstad zal wor den van het nieuwe semi-autonome gebied Calabria, maar de veel klei nere stad Catanzaro. Zaterdagavond j wierpen de demonstranten barrica den op en bekogelde de politie, die van traangas gebruik moest maken, met» stenen. Aan bedde züden vielen gewonden. De politie heeft zeven I personen gearresteerd. SAN JUAN (Porto Rico) (AP) - Een tussen een aantal eilan den varende veerboot met 250 personen aan boord is zaterdag avond in de Caraibische Zee om geslagen en daarna in de van haaien wemelende zeeëngte tus sen de eilanden St. Kitts en Nevis gezonken. De Amerikaanse kust wacht heeft meegedeeld dat er tenminste 75 personen zijn omge komen en vermoedelijk zelfs 150. Er zijn 75 personen gered. Het schip, de Christena. maakte een reis van zestien kilometer van Bassterre, de hoofdstad van St. Kitts naar Charleston op Nevis, ongeveer 320 kilometer ten oosten van San Juan op Porto Rico. Het schip ging ten onder op ongeveer drie kilome ter buiten Nags Head aan de zuid- ooetelüke punt van St. Kitts. Volgens de kustwacht kregen de meeste passagiers kennelük niet de kans zwemvesten aan te trekken. Het schip moet onmiddellük na het om slaan zün gezonken. Een regeringsfunctionaris op St. Kitts meldde de kustwacht, dat de Christena op een gegeven ogenblik begon over te hellen. De mensen dromden aan één züde van het schip samen, met het gevolg dat de boot kapseisde.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6